PROVIHCIALE ZEEUWSE C0URAK1 Italië ongerust over annexatie „zone B" door Zuid-Slavië van Geen besprekingen over Oostenrijk Waterschap Schouwen kan in 37 dagen drooggemalen zijn BILT HAD DE „ENTERPRISE" DUITS VLUCHTKAPITAAL AAN BOORD? DUIZENDEN OOST-DUITSERS IN W.-DUITSLAND GEARRESTEERD de verwacht 196e Jaargang No. 204 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Bailintijn. Pl.-verv.; W, Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURAN1 EN VRIJE STEM ME i iaandag 31 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct, per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen drlemaaJ tariet Kleine advertenties «max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. teiet. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijs» 2; Zierikzee. N Bugeidstr C l'lo. lelei. TRIEST DREIGT TWISTPUNT TE WORDEN Premier Pella dringt aan op bemiddeling door het Westen Volgens berichten uit Italië zou Zuid-Slavië binnenkort de annexatie van de Zuidslavische zóne van Triëst bekendmaken. Zaterdag voerde de Ita liaanse premier, Pella, besprekingen met de minister van defensie, Tavia- ni, de chef van de generale staf, gene raai Marras, en met de diplomatie ke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Volgens Pella zou een eventuele stap van maarschalk Tito tegen Triëst noodlottige gevolgen hebben voor de Italiaanse openbare mening. Hy drong aan op bemiddeling door de drie Westelijke landen om een crisis te voor komen. Italiaanse bladen meldden Zondag, dat gepantserde Italiaanse een heden naar 't gebied van Goriza bij T riëst werden gedirigeerd. Ook zou den Italiaanse oorlogsschepen nit Zui d-Italiaanse bases aan de Adriatische zee koers zetten naar Triëst. worden be- Italiaanse woordvoerder wezen er verder op, dat de Zuidslaven van plan zijn militaire oefeningen te houden in het gebied van Lublia- na, dat van ouds als de invals poort van de Balkan naar Italië wordt beschouwd. Het officiële Zuidslavische persbu reau Tanjoeng zeide Zondag, dat in Zuidslavische regeringskringen de Italiaanse berichten over een aan staande annexatie van de zöne B., de de Zuidslavische zöne van Triëst, als een „beraamde provocatie" wordt be schouwd. Twee Zuidslavische bladen, „Bor- ba" en „Politika", zeiden Zondag in hun hoofdartikels, dat Zuid-Slavië te lang over Triëst zijn stilzwijgen had bewaard, in de hoop op een compro mis, maar dat alleen Italië hiervan voordeel had gehad. In de bladen werd niet gezegd, dat Zuid-Slavië tot een positieve stap, zoals de annexa tie van de zöne B, zou overgaan. „Politika" schreef voorts, dat „Triëst een onvervreemdbaar deel van het Zuidslavische grondgebied blijft". Triëst moet volgens de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag een internationaal vrij gebied worden. Zo dra een burgerlijke gouverneur zou zijn geïnstalleerd, zouden de Britse, Amerikaanse en Zuidslavische bezet tingstroepen worden teruggetrokken, doch in de jaren sedert het sluiten van het vredesverdrag met Italië heeft men geen overeenstemming kunnen bereiken over een gouverneur. In Maart 1948, enige maanden voor Tito's breuk met de Kominform, ver klaarden de drie Westelijke mogend heden, dat naar haar mening het ge hele gebied bij Italië gevoegd zou moeten worden. De plaatsvervangende Zuidslavi sche minister van buitenlandse za- Icon, Bobier, zeide Zondag in een re devoering te Idrya in Slowenië, dat Italië probeerde Triëst en een deel van de Sloweense kuststreek bij zijn gebied te voegen. Helaas vindt het hierby steun van de Brits-Ameri kaanse autoriteiten in Triëst, aldus Bebler. Bebler sprak bij de onthulling van een monument voor 300 verzetslieden die in de strijd tegen de Italianen zijn gesneuveld. De ervaringen van Zuidslavië met de Westelijke autoriteiten te Triëst maakte het volgens Bebler, sceptisch ten aanzien van de onpartijdigheid van een door meerdere landen geko zen gouverneur van Triëst. (Volgens bet Italiaanse vredesverdrag dienen de Verenigde Naties een gouverneur voor Triëst aan te wijzen). Vrees voor oud-strijders Italiaanse officiële woordvoerders zeiden in het bijzonder verontrust te zijn over de Zuidslavische massabij eenkomst van oud-verzetsstrijders, die op Zondag 5 September in de om geving van de half Zuidslavische, half Italiaanse stad Gorizia zal worden gehouden. Op deze bijeenkomst wor den 400.000 oud-strijders verwacht, die met zestig extra treinen naar de plaats van samenkomst zuilen wor den gebracht. De Zuidslaven hopen, dat deze bij eenkomst ook door sympathiserenden Nieuwe scheepvaart maatschappij opgericht Te Rotterdam is een nieuwe scheep vaartmaatschappij opgericht, welke de naam N.V. Nederlandse Tanker maatschappij zal dragen. Het initia tief tot oprichting is genomen door Nederlandse industriëlen en banken. De nieuw opgerichte N.V. heeft als eerste opdracht een zeer belangrijke order geplaatst bij de N.V. Scheeps werf J. Smit Czn. te Alblasserdam, voor de bouw van drie tankschepen elk met een dead weight van 26.000 ton. De machine-installaties zullen in samenwerking tussen Scheepsinstal- latiebedrijf Nederland N.V. te Rotter dam en de Koninklijke Machinefa briek Gebr. Stork N.V. te Hengelo worden geleverd. Mossadeti moet verschijnen voor militaire rechtbank Zijn regering was sinds 13 Augustus onwettig Ex-premier Mossadeq van Perzië zal krachtens de wet op de staat van beleg voor een militaire rechtbank verschijnen, aldus maakte Zondag onderstaatssecretaris Amldi Noerie op een persconferentie bekend. Hij zal zich voor dit college hebben te verantwoorden wegens tegen de grondwet gerichte activiteit aldus Amidi Noeri. De regering Mossadeq was sedert 13 Augustus onwettig geweest, de dag, waarop het keizerlijk decreet van de benoeming van Zahedi tot eerste-minister werd afgekondigd. Toen Mossadeq ondanks het decreet de macht bleef uitoefenen, was hij niet meer dan een burger, die zien te gen de wettige regering verzette. In Perzië werden Zaterdagavond en Zondagochtend verscheidene per sonen in hechtenis genomen, onder wie de onderstaatssecretaris Malek Ismaili van het kabinet van Mossa deq, een parlementslid van het na tionale front en de directeur van een humoristisch blad. Weer slachtoffer van onbewaakte overweg De 48-jarige grondwerker L. van der Ploeg uit Apeldoorn is Zaterdag op een onbewaakte overweg te Apel doorn door een electrische trein gegre pen en enige meters weggeslingerd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. ISBRANDTSEN „VERBAASD" OVER GELDSCHAT Reeds voor een waarde van 750 mille uit wrak gehaald Het Italiaanse bergingsvaartüig „Rostro" heeft reeds bankbiljetten ter waarde van ruim 750.000 gulden uit het wrak van de „Flying Enterprise" gehaald. Het betreft biljetten van een en vyf pond sterling en van rijf, twintig en vyftig dollar. De „Rostro" zou werken voor rekening van een in Belgische verzekerings kringen nauwelijks bekende verzekeringsmaatschappij, die in verbinding staat met de Zwitserse Nationale Bank, waarvoor het geld bestemd zou zyn geweest. De biljetten zyn gedroogd bij een Belgische bank. Te Brussel acht men het merk waardig, dat de verzekeringsmaat schappij een andere dan de eerder genoemde die de lading van de „Flying Enterprise" dekte, er met geen enkel woord melding van maak te, dat het schip voor rekening van de Zwitserse Nationale Bank bankbil jetten vervoerde. Ook acht men het opvallend, dat het bergingsvaartuig met het geld de haven van Oostende is binnengelopen inplaats van een ha ven aan de Zuidkust van Engeland, die toch veel dichter by het wrak zou zyn gelegen. In sommige kringen te Brussel acht men het met uitgesloten, dat het hier om Duits vluchtkapitaal zou gaan, dat naar Zuid-Amerika moest wor den gebracht. In dit verband wordt ook op de berichten gewezen, dat de „Flying Enterprise" volkswagens voor Zuid-Amerika aan boord zou hebben gehad. Een functionaris van de „Banque de Bruxelles", waar de biljetten ge droogd worden, wilde geen commen taar geven op het bericht dat Jakob Isbrandtsen, president van de scheep vaartmaatschappij waartoe de „Fly ing Enterprise' behoorde, er zyn ver bazing over had uitgesproken, dat er grote bedragen aan bankpapier in 't wrak waren gevonden. Isbrandtsen verklaarde, dat dege nen die de berging ter hand hebben genomen, mee? geweten moeten heb ben dan zijn maatschappij. De maat schappij was niet betaald voor het vervoer van de biljetten, die niet in het scheepsmanifest voorkwamen. Vandaag viert prinses Wilhelm' haar 73ste verjaardag. Op Ionische eilanden moet men in tenten wonen De Griekse regering heeft Zater dag bekend gemaakt, dat de bevol king van de door aardbevingen ge troffen Griekse Ionische eilanden he laas de winter in tenten zal moeten doorbrengen, aangezien de middelen ontbreken om snel woongelegenhe- den op te boawen. Door de hevige stormen, die hit eiland Cephalonia Zaterdag teister den, nadat drie nieuwe aardschok ken opnieuw schade hadden aange richt, zijn echter ook de tenten en onderkomens van de bevolking in Ar- gostoli vernield, evenals hulpgoede ren, die op het strand lagen opge slagen. „Als wij er van geweten hadden, zou den wij ten aanzien van de berging een ander standpunt hebben ingeno men", zei hij. Volgens Isbrandtsen zoi\ kapitein Carlsen niet geweten heb ben, dat zich geld aan boord bevond. Functionarissen van de „Banque de Bruxelles" hebben verklaard dat het geld werd vervoerd voor rekening van de Zwitserse Nationale Bank. Het werd nu ter beschikking van di verse verzekeringsmaatschappijen ge houden, die reeds schadevergoeding aan de Zwitserse bank hadden be taald. Bedragen -mochten zij niet noemen. Ernstig auto-ongeluk bij Breukelen Een dode er» twee gewonden Een ernstig auto-ongeluk, waarbij twee achter elkaar rijdende auto's beiden op een over de linkerweghelft slippende NBM-bus botsten, die uit tegenovergestelde richting naderde, heeft Zondagmiddag op de rijks straatweg bij Breukelen het leven ge kost aan de bestuurder van de eerste auto. de 69-jarige directeur van de N. V. „De Toevoer" te Breukelen. de heer J. P. J. Z. De beide inzittenden van de tweede auto, de 56-jarige hoofdvertegenwoor diger van de fa. Albert Heyn, dhr D. J. V. en zijn 17-jarige pleegdochter, werden gewond. Het meisje had oen hersenschudding en vele glaswonöen aan hoofd en benen. De heer V. liep een gebroken knie op. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Sowjet verwierp uitnodiging van Westelijke „Grote Drie" De Sowjet-Unie heeft een Westelijke uitnodiging om Maandag a.s. be sprekingen te Londen te voeren over de kwestie van een staatsverdrag met Oostenrijk verworpen. In een nota, die Vrijdag te Moskou werd over handigd aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs, werd ver klaard, dat de jongste Westelyke nota over Oostenrijk, niet bevredigend was voor de Sowjet-TJnie. In deze Westelijke nota werd wederom niet ver klaard, dat de Westelijken bereid zyn terug te keren tot bespreking van het ontwerpverdrag met Oostenrijk, waarover in 1949 reeds in grote trek ken overeenstemming was bereikt, aldus het Sowjet-antwoord. Tevens werd het verkorte Weste lijke ontwerpverdrag niet teruggeno men, zo voegde de nota hieraan toe. (Dit verkorte verdrag werd door Amerika, Engeland en Frankrijk voorgesteld als een poging om de im passe te doorbreken, waarin de be sprekingen over het oorspronkelijke ontwerp (van 1949) waren geraakt. Intrekking van het verkorte ver drag werd in de jongste Westelyke nota afhankelijk gesteld van bepaal de voorwaarden, hetgeen volgens de Sowjet-nota slechts kan leiden tot nieuwe verwikkelingen en uitstel. De Sowjet-Unie verklaarde dan ook daarmee niet te kunnen instemmen. Voorts werd in de Sowjet-nota ver klaard, dat de plaatsvervangers van de minister van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie, die zijn belast met het opstellen van een staatsverdrag, feen permanent orgaan vormen en at byeenroeping van een conferen tie van deze plaatsvervangers, tot de bevoegdheden van de ministers van buitenlandse zaken van de vier mo gendheden behoort. De voor Maandag voorgestelde conferentie was echter niet van de vier ministers uitgegaan. Vrydag werd tevens in Moskou de Oostenrijkse ambassadeur een Russi sche nota overhandigd. Hierin vroeg de Sowjet-Unie om een „definitief antwoord" op de vraag, of de Oosten rijkse regering het verkorte verdrag blijft steunen of niet, en of zij terug keer tot het oorspronkelijke ontwerp verdrag onmogelijk acht, zoals zij in 1952 verklaarde. Nieuvje poging. De drie Westelyke mogendheden zullen opnieuw trachten de instem ming van de Sowjet-Unie te verkrij gen met een Oostenrijks onafhanke lijkheidsverdrag, wanneer de mi-- nisters van buitenlandse zaken van de Grote Vier in October bijeenko men, zo wordt in ambtelijke kringen te Washington verklaard. Ambtenaren van het departement van buitenlandse zaken zijn van me ning, dat het Russische excuus voor het niet-bywonen van de bijeenkomst der plaatsvervangers te Londen een duidelijke aanwijzing is voor het feit, dat de Russen thans niet bereid zyn hun positie in Oostenrijk op te geven en hun bezettingstroepen terug te trekken. Sov/jet-order voor Tilburgse weverij Een textielwevery te Tilburg heeft een proeforder gekregen voor het le veren van wollen kamgaren stoffen ter waarde van 1.000.000 aan de Sowjet Unie. Een der directeuren deelde mede dat hij sinds Juli jl. heeft onderhan deld met de Russische handelsdele gatie in Amsterdam. „Er was veel concurrentie van buitenlandse fir ma's", zo zeide hij, „maar mede dank zij de medewerking van het ministerie van economische zaken hebben wy Zaterdag jl. het contract kunnen te kenen". Zaterdag nam dokter K. Pels uit Ter- neuzen tijdens een bijeenkomst te Oost burg afscheid als schoolarts voor West Zeeuws ch - VTaa aderenHem icerd namens de vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen een schil derij aangeboden. (Foto P.Z.C.) Concessies aan Cambodja Frankrijk draagt enige bevoegdheden over De premier van Cambodja, Penn Noeth, en de Franse Hoge Commis saris, Risterucci, hebben Zaterdag te Pnora Penh, de hoofdstad van Cam bodja, twee protocollen getekend op grond waarvan Frankrijk de volle dige souvereiniteit op het gebied van de rechtspraak en het politiewezen aan Cambodja overdraagt. De Fransen zullen al hun recht banken aan de Cambodjanen over dragen, doch er zullen besprekingen gevoerd worden over de mogelijkheid van F-anse technische bijstand en een voorkeursstelsel voor Franse burgers. Alle politiediensten en het mate rieel komen thans onder Cambod- jaans beheer. Hierbij zyn 300 man betrokken, ónder wie 80 Fransen. Voorlopig zullen zij echter in functie blijven. De onkosten van de over te dragen diensten zullen ten minste tot het einde van het jaar door Frank rijk gedragen worden. Het protocol met betrekking tot de rechtspraak moet door de Franse Nationale Vergadering bekrachtigd worden, alvorens het van kracht wordt. Amerikaanse consul bij reddingspoging verdronken De Amerikaanse consul in Tunis, Lebreton, die op het punt stond naar zijn land terug te keren, is Zaterdag ts Tunis verdronken bij een poging om de twee kinderen van zijn opvol ger te redden. De kinderen van Hugues werden gered. Propaganda-pogingen van communisten verijdeld De afgelopen drie dagen zijn in de West-Duitse Bondsrepubliek meer dan tweeduizend leden van de F.D.J. (Freie Deutsche Jugend) en de S.E. D. (socialistische eenheidsparty) uit Oost-Duitsland in hechtenisgeno- TIEN MILLIOEN POND ZOUT Provinciale Waterstaat stelt 32 pompen in de polder op TIEN MILLIOEN pond zout de zee in! Dat is de opgave, waarover de provinciale waterstaat van Zeeland zich in de komende tijd gesteld ziet. Onder leiding van deze dienst zal namelyk het ruim 9000 hectaren grote waterschap Schouwen worden drooggemalen: 200 millioen kubieke meter zout water moet terug naar de plaats, vanwaar het gekomen is. Reeds maandenlang is men aan het uitdokteren, hoe dit het beste kan geschie den, want deze droogmaking dient zo spoedig mogelijk te gebeuren, dan kan namelijk de totaal verzilte grond nog profiteren van de winterregens. Deskundigen hebben becyferd, dat in dat geval nog voor circa rijf millioen aan oogst kan binnen komen, zodat het te begrypen is, dat alles op alles wordt gezet om zodra het sein wordt gegeven met pompen te kunnen be ginnen. Niet minder dan 32 pompen en 8 afwateringssluizen zullen dit enorme werk verrichten, waarby dan een capaciteit per minuut kan wor den bereikt van 5.650 kubieke meter. Een globale berekening leert, dat Schouwen by 16 uur draaien per etmaal in plus minus 37 dagen droog k"" zyn Drie sluizendat is het enige, wat nog intact is van de afwatering van Schouwen vóór de ramp. Eén daarvan is de Westhavensluis te Zie- riltzee, die reeds meer dan 20 jaar dicht is, maar nu in allerijl gereedge maakt wordt om haar het oude werk weer te kunnen laten verrichten. Verder zijn er tussen Zierikzee en Flaauwers nog twee sluizen, name lijk de Jonge Sluis en de Prummel- sluis, die thans eveneens in gereed heid worden gebracht. Met zyn drieën kunnen zijn niet minder dan 3000 m3 per minuut spuien, zodat zij een be hoorlijk aandeel in de droogmaking leveren. Maar toch is dit aandeel nog lang niet voldoende en daarom worden overal op het eiland de pompen klaar gemaakt. Eén daarvan zullen de be zoekers van Zierikzee by het binnen varen van de haven waarschijnlijk meermalen in werking zien: het is de grote pompboot „Neptunus", die reeds nu in de haven is gestation- neerd cn die door de Provinciale Gel derse Electrïciteits Maatschappij kos teloos ter beschikking werd gesteld. Wilton Feyenoord maakte deze enor me machine in orde en thans is men met de montage bezig. Dit drijvend gemaal zal 400 m3 per minuut kun nen spuien, zowel bij eb als by vloed. Voorts worden op de havendyk tus sen de „Neptunus" en de stad nog drie pompen opgesteld, die samen 150 m3 per minuut kunnen verzetten. BIJ DEN OSSE. De imposantste vertoning zal de droogmaking echter bij Den Osse in de buurt van Brouwershaven verto nen, want daar komen twee gemalen die elk een capaciteit hebben gelijk aan die van de „Neptunus", namelijk 400 mS per minuut. Niet minder dan 48.000 kubieke meter water zal hier per uur uit het waterschap worden gehaald en in de Grevelingen worden gedeponeerd. Compleet met motor weegt elke pomp 30 ton, samen wegen zij dus (vervolg op pag 2) men. Zij .hadden valse verblijfsver gunningen en communistisch propa-- gandamateriaal bij zich en waren naar het Westen gestuurd om daar als agitators en propagandisten aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. De arrestaties geschiedden niet alleen op verscheidene plaatsen aan de zonegrens, maar ook in Kiel, Lü- beck, Hamburg en Ludwigshafen. Een deel van de gearresteerden verklaarde onder dwang te hebben gehandeld. De Oost-Duitsers hadden soms bedragen tot 200 West-Duitse marken bij zich, verstopt in tubes tandpasta, zeepdozen en kleding stukken. Een aantal aangehoudenen is naar Oost-Duitsland teruggezonden. De rest van de gevallen wordt nog on derzocht. Zigeuners kiezen koning Zigeuners uit alle delen van de we reld zullen op 7, S en 9 September in Mantua in Italië bijeenkomen om voor de eerste maal in de geschiede nis een zigeunerkoning te kiezen. De koning zal met groot ceremo nieel worden gekroond. PERIODEN MET ZONNESCHIJN. Geldig van Maandagochtend tot Maandagavond. Overwegend droog weer met pe rioden met zonneschijn, maar later op de dag in het Westen van het land kans op lichte regen. Matige tot krachtige, en aan de Waddenkust tij delijk harde wind tussen West en Zuidwest Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. ZON BN MAAN. 1 September Maan: op 23.03 Zon: op 5.50 ondter 16.10 onder 19.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1