PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Hoek van Holland moet afvaart- haven voor de Zeeland blijven Vredesconferentie over Korea begint uiterlijk 28 October BILT Kantlijn HERVATTING BRITS-PERZISCHE OLIEBESPREKINGEN IN ZICHT bmM BUITENLANDERS STROMEN NAAR ENGELAND OMTE HERTROUWEN 196e Jaargang-No. 203 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie P. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballint«n, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentlo 1 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. a regels» van 1—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telef- 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telcf. 26 INDIA MAAKTE NOBEL GEBAAR Geallieerd plan aanvaard in algemene vergadering der V.N. Uiterlijk 28 October a.s. zullen de besprekingen over Korea beginnen. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Vrjjdag het gehele ge allieerde plan voor de regeling van de vredesconferentie over Korea aan vaard met 43 tegen 5 stemmen, by 10 onthoudingen. De Sowjet-resolutie voor een conferentie van vijftien landen werd ver worpen met veertig tegen vyf stemmen, by elf onthoudingen. De alge mene vergadering keurde met 55 stemmen tegen één, bij één onthouding, deelneming van de Sowjet-Unie aan de conferentie goed „mits de andere party dit wenst". De Indiase afgevaardigde Menon deeldemede, dat In dia zich niet langer candidaat stelt voor deelneming aan de Korea-con- ferentie. Ter conferentie kunnen zich alle zestien landen, die in Korea met strijdkrachten aan de krijg tegen de communisten hebben deelgenomen, doen vertegenwoordigen. De Amerikaanse regering zal zich, op verzoek der algemene vergade- De teerling is geworpen. De Stoomvaartmaatschappij Zee land keert met haar bootdienst op Engeland niet naar Zeeland te rug. De burgemeester van Vlissin- gen zag zich gisteren genoodzaakt aan zijn gemeenteraad mede te de len, dat de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, hem ge schreven had, dat z.i. Hoek van Hol land als plaats van afvaart voor de Zeelandboten gehandhaafd dient te worden. Dit is een droeve tijding voor Zee land, hoewel geen onverwachte. Zou er geen oorlog gekomen zijn, de Zeelandboten zouden, zoals van oudsher, Vlissingen als afvaart en aankomsthaven hebben behouden. Er zou door onze provincie een belang rijke internationale verkeersader hebben gelopen. De D-treinen naar Oost en Noord zouden behouden zijn gebleven. Maar helaas: er Is een oorlog geweest en die oorlog richtte hier groter verwoestingen aan dan ergens anders in Nederland. Vlis singen was jarenlang als haven voor een internationale scheepsverbinding onbruikbaar. De Stoomvaart Maat schappij Zeeland ging in Hoek van Holland varen. Er is toen met kracht geijverd voor de terugkeer van de Zeeland en wy rekenen het ons tot een eer, dat in deze thans verloren strijd de Pro vinciale Zeeuwse Courant voor is ge gaan. Bij herhaling Is er hoop in de har ten geweest, als deze strijd succes scheen te hebben. Eenmaal is er van officiële zijde zelfs medegedeeld, dat de Zeeland na herstel aer normale omstandigheden terug zou moeten keren naar Vlissingen. De Zeeland echter had daar geen lust in, stelde zich terecht op het standpunt, dat in Hoek van Holland do mogelijkheden beter waren. Voor het argument, dat de vraag of Zeeland een belangrijke internatio nale verbinding definitief zou moeten verliezen niet alleen een economi sche, maar ook een ideële kant had, bleef zij doof. Misschien was er toch meer te be reiken geweest. Wij kunnen ons niet ontrekken aan de in druk, dat het Zeeuwse verzet tegen het verlies van de Zeeland geken merkt werd door de overtuiging, dat het uiteindelijk nutteloos was. Er zijn geen massademonstraties ge weest, zoals destijds tegen het ver trek van de Koninklijke Marine uit de stad van de Ruyter. Kennelijk zag men geen heil in een in volle openbaarheid gevoerde actie tot be houd van de bootdienst op Engeland. En zo treft dan, acht jaar na de vrede, thans definitief Zeeland een zware slag. Korte tijd hebben wij ons nog blij kunnen maken met de toeristen- dienst. Maar die heeft nimmer veel te betekenen gehad. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland heeft niet veel moeite gedaan om deze dienst tot een succes te maken. Een pleistertje. Dat was de toeristendienst. Die trou wens dit jaar al verdwenen was. Er zijn in deze dagen dingen, die tot vreugde stemmen in Zeeland. Wie naar de kerels kijkt, die tot voor kort op Zuid-Bevel and en thans nog op Schouwen en Duiveland de strijd tegen het water voeren, wordt vervuld van een gerechtvaardigde trots. Daar tonen Nederlanders en onder die Nederlanders Zeeuwen zich van hun allerbeste kant. Daar blijkt, dat ons volk, nog altijd, rug- gegraat heeft. Helaas, er gebeuren ook droeve dingen. Daartoe behoort de beslis sing, die minister Algera thans geno men heeft. De bootdienst op Enge land is voor onze provincie verloren. Misschien staan er nog wegen open om tóch nog actie te voeren. Wij geloven in het succes daarvan niet meer. Het pleit is beslecht. Men zal daarin moeten berusten. Zeeland kwam ten dode gewond uit de oorlog te voorschijn. Het heeft zich hersteld. Zeeland werd in de rampnacht opnieuw knock-out ge slagen. Het richt zich weer op. Dat thans een Stoomvaartmaat schappij, die in Zeeland geboren werd en de naam onzer provincie draagt, de zwaar getroffen geboorte grond definitief de rug toekeert, Zee land zal het tenslotte ook overleven. Maar bitter is het. ring, met de wederpartij in verbin ding stellen over het vaststellen van de datum, waarop de conferentie zal beginnen en de plaats, waar zij zal worden gehouden. De besprekingen zullen uiterlijk 28 October a.s. moe ten beginnen. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties is opgedragen de no dige schikkingen voor de conferen tie te treffen. Deze, de Zweed Dag Hammarskjoeld, schat de kosten er van, by een conferentie van drie maanden, op 250.000 tot 550.000 dol lar, dit afhankelijk van de plaats, waar zal worden beraadslaagd. Daar de Indiase vertegenwoordi ger Menon verklaarde, dat zijn land er niet langer prijs op stelt deel te hebben aan de politieke conferentie, is verder niet gestemd over de reso lutie, waarin Indische deelneming werd voorgesteld. Deze resolutie is Donderdag j.l. door de politieke commissie met 27 tegen 21 stemmen, bij elf onthou dingen aangenomen, doch in feite verworpen, daar voor aanvaarding een meerderheid van tweederde dei- uitgebrachte stemmen was vereist. Daar de politieke verhoudingen in de algemene vergadering dezelfde zijn als die in de politieke commissie, zou de uitslag ener stemming in eerst genoemd college vermoedelijk niet anders zijn geweest dan die in de politieke commissie. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de Nederlandse vertegenwoordiger in de politieke commissie van de Verenigde Naties, de heer Von Balluseck, in de verga dering van de commissie op Don derdag gestemd vóór deelneming van de Sowjet-Unie aan de over Ko rea te houden politieke conferentie. Door een seinfout werd eerder ge meld, dat Nederland tegen gestemd zou hebben. Hulde voor India De Amerikaanse afgevaardigde Lodge noemde het besluit van India „edelmoedig". Munro, afgevaardig de van Nieuw-Zeeland, die sprak in naam van de landen van het Britse gemenebest, die de resolutie indien den, zeide dat hij „met spijt" vroeg de uitnodiging aan India niet in stemming ie brengen. Toen de Indiase vertegenwoordiger het spreekgestoelte verliet, bewees de vergadering hem hulde. India had het besluit genomen, aldus Menon, om de zuivere sfeer te scheppen voor de „periode na de wapenstilstand". Lodge zcide over de bekendmaking van Menon, dat de wens om de strijd niet te verscherpen afkomstig is van een man, „die wy beschouwen als een groot vertegenwoordiger van een groot leider van een groot volk". Ernstig onderhoud Kort voor de opening van de ver gadering had Menon een ernstig on derhoud met Wysjinsky, eerst in de wandelgangen en later in de verga derzaal zelf. Na het gesprek met Wysjinsky onderhield Menon zich nog met de Amerikaan Lodge en de Aus traliër Spender. De voorzitter, Pearson, gaf reeds een aanwijzing, dat Menon een be langrijke verklaring zou afleggen. Hij zeide, dat de Indiase afgevaar digde een opmerking over de Indi ase deelneming aan de Korea-con- ferentie wilde maken, die „misschien gevolgen zal hebben voor de stem ming". VOLGENS PREMIER ZAHEDI Nog geen bevestiging in Londen Volgens het Egyptische blad „Al MisrL" heeft de Perzische premier generaal Zahedi, bekendgemaakt, dat hy in de tweede helft van Septem ber besprekingen met Groot-Brittannië zal voeren over de oliekwestie. In Londen meent men algemeen, dat hervatting der olie-besprekingen dient te worden voorafgegaan door hervatting der diplomatieke betrek kingen, die verleden jaar door Mossadeq werden verbroken. Een woord voerder van de Brits-Perzische oliemaatschappij te Londen heeft geen commentaar op dit bericht willen geven. Hem was dit nieuws nog niet bekend. De woordvoerder verklaarde: „Wij moeten afwachten". In een vraaggesprek met een spe ciale correspondent van „Al Misri" in Teheran verklaarde de premier, dat de onderhandelingen zullen wor den gevoerd op basis van de olie-na tionalisatie-wet. die was goedgekeurd door de „Madjlis" (de Perzische Tweede Kamer) en de Sjah. De Perzische godsdienstige leider Kasjani verklaarde tegenover de cor respondent, dat generaal Zahedi de oliekwestie zou kunnen oplossen op een manier, die voor hem en het Per zische volk aanvaardbaar is. Hij ge loofde niet, dat de premier op dit punt tegen de wens van het volle zou handelen. „In ieder geval kan de politiek van Razmara (de in Maart non' I HEEDS I HIGHER Veertien maanden oud is Irita pas, maar zij nam met vuur deel aan de stakingsoptocht van telefoonperso neel in St. Louis (Verenigde Staten). Zeggen kon ze liet nog allemaal niet zo' goed, en daarom had zijnet zo- als „mom," een flink biljet op haar buik, dat voor zichzelf sprak. Wan neer „mom" en haar collega's hogere lonen krijgen, is dat vast en zeker te danken am Irita. 1951 vermoorde Perzische premier, die een aanvullende overeenkomst met de Britse-Perzische oliemaat schappij steunde) in Perzië niet meer worden opgelegd en ieder die dit pro beert, zal hetzelfde lot als Razmara ondergaan", zo voegde Kasjani hier aan toe. Kasjani vei-klaarde zich tegen her vatting van de diplomatieke betrek kingen met Engeland, omdat de „Britse politici geen goede bedoelin gen ten aanzien van Perzië hebben en geen vriendschappelijke gevoelens koesteren". Drie grote kranen zijn bij het Wes- telijke gat in de zeedijk bij Ouwer- kerk bezig pcrslcaden van klei te bouwen. Tussen deze kaden wordt zand gespoten en gebruik gemaakt van de gebroken caissons, die Zon dag en Maandag j.l. in dit gat sneuvelden. Nieuwe opdracht voor N.V. Avio Dieoen Naar wy vernemen heeft de op Ypenburg gevestigde N.V. Avio Die pen een nieuwe opdracht gekregen voor het uitvoeren van onderhouds werkzaamheden aan Amerikaanse vliegtuigen. Het betreft thans het onderhoud van verkennings- en ver bindingsvliegtuigen van net Ameri- kaanse leger. Dit contract is het vierde zogenaamde „off-shore pro- curement"-contraet, dat Avio Die pen N.V. heeft verworven. Avio Diepen N.V. heeft in Maart jl. een zeer grote opdracht ontvan gen van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa voor het geheel nazien van en weer vliegklaar ma ken van transportvliegtuigen. De verkennings- en verbindings vliegtuigen, die thans zullen worden nagezien en beproefd zijn niet het eigendom van de Amerikaanse lucht strijdkrachten, maar van het leger. Het nieuwe contract zal echter, evenals de vorige, worden uitge voerd onder auspiciën van de Ameri kaanse luchtmacht. Soldaat door geweerschot gedood Slachtoffer van eigen grap Donderdagavond is in het kamp „Kranenburg" bij Harderwijk de 21- jarige soldaat J. L. N. Kroom uit Am sterdam op noodlottige wijze getroffen door een geweerschot en gedood. Hij maakte deel uit van de wacht cn werd getroffen door een schot uit het geweer van een schildwacht. Twee militairen stonden op wacht bij een munitie-opslagplaats, die aan de buitenkant verlicht was. Rondom deze opslagplaats bevindt zich een aarden wal van zes tot zeven meter, ter bescherming van de stad bij even tuele explosies. Deze wal was onver licht. Soldaat Kroom, die een van de twee op wacht staande mannen moest af lossen, heeft vermoedelijk een grap willen uithalen en is, inplaats van langs de normale, verlichte weg naar zijn post te gaan, de aarden wal op gegaan, vanwaar hij, in het donker staande, zijn kameraden iets toeriep. De beide schildwachten herkenden Kroom niet en vermoedden onraad. Nadat zij nog iets hadden teruggeroe pen schoot één hunner, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. Honderden gescheiden mannen en vrouwen van landen van het vasteland van Europa gaan naar Engeland om daar opnieuw een echtverbintenis aan te gaan! De grootste stroom komt uit België, waar gescheidenen pas drie jaar na de ontbinding van hun huwelijk weer Hond schoot op jagers Bij een jachtpartij in de omgeving van Barnstaple (Zuid-West-Enge- land) heeft een hond twee jagers aangeschoten, doordat hij op de haan van een dubbelloopsgeweer trapte Beide mannen moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd. De jagers, die juist een hert had den gedood, hadden het geweer even op de grond gelegd- Jlllllllllllllllllllll)llllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Regenkansen nemen weer toe H (Van onze weerkundige n medewerker) M Op de meeste plaatsen viel in n H de afgelopen week, ook in Zee- 55 =5 land, ruim 50 m.m. regen. Na een paar droge dagen valt er 5= vandaag weer enige regen. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat het deze laatste dagen van |j Augustus geheel droog zal blij- 5z ven. Ten Westen van Ierland n treffen wij een depressie aan. n die vochtige lucht met veel be- wolking naar ons land stuwt. j| H De neerslag kan voor een deel 5= uit motregen bestaan, zodat de H hoeveelheden nog klein blijven. Daar ons land voorlopig op het 55 55 randgebied van verschillende H luchtsoorten blijft liggen, waar langs af en toe regen valt. blij- =5 ven de vooruitzichten onzeker 55 Tegen morgenavond kan koe- lere lucht van de Oceaan ons §i land bereiken, hetgeen opnieuw met enige regen gepaard kan ?aan. MINISTER ALGERA BESLISTE Teleurstellende mededeling in Vlissingse raadsvergadering In de gistermiddag te Vlissingen gehouden raadsvergadering heeft bur gemeester mr. B. Kolff medegedeeld, dat het gemeentebestuur enkele uren tevoren een brief van de minister van verkeer en waterstaat had ontvan gen, waarin deze mededeelt, dat Hoek van Holland als afvaarthaven voor de Engeland-dienst van de Maatschappij „Zeeland" moet worden gehand haafd. De burgemeester verklaarde, dat het college van B. en W. zich over deze mededeling uiteraard nog niet heeft kunnen beraden, zodat de raad niet anders kon doen, dan de mededeling van de burgemeester voorlopig voor kennisgeving te aanvaarden. De vraag of er na deze beslissing van minister Algera nog wegen open staan om alsnog pogingen aan te wenden in het belang van Vlissingen, zal vanzelfsprekend nog nader bestudeerd moeten worden. De minister deelt in zijn brief aan het gemeentebestuur mede, dat hij tot de slotsom gekomen is, dat Hoek van Holland als afvaarthaven voor de door de Maatschappij „Zeeland" geëxploi teerde passagiersdiensten op Engeland dient te worden gehandhaafd. Zo luid de althans de passage van de brief, welke de burgemeester gistermiddag in de raad voorlas. Dat van deze me dedeling in Vlissingen en in geheel Zeeland met grote teleurstelling zal worden kennis genomen, spreekt van zelf. Misschien waren de verwachtin gen bij velen al niet hoog meer ge stemd, maar men had toch altijd nog hoop, dat oude rechten en toezeggin gen van voorgangers van deze minis ter toch wel enig resultaat zouden op leveren. De geschiedenis is genoegzaam be kend. Als gevolg van de oorlog, wer den de installaties van de Maatschap pij „Zeeland" in Vlissingen dermate vernield, dat terstond na de bevrij ding van een hervatting van de dienst op Engeland van hieruit geen sprake kon zijn- En toen eerst de nachtdienst en daarna, in 1947, ook de dagdienst op Engeland van Hoek van Holland uit werd hervat, bleef men er in Zee land op hameren, dat deze dienst in Vlissingen behoorde terug te keren. Het toenmalige Eerste Kamerlid, de heer J. Hommes, stelde vragen en mi nister Vos antwoordde, dat bij de be slissing in deze voor Zeeland zo be langrijke kwestie zeker niet alleen de economische overwegingen gewicht in de schaal zouden leggen. Met Zee- lands belang zou terdege rekening worden gehouden! En in September 1947 kwam zelfs het verheugende bericht, dat de re gering ten gunste van Vlissingen had (vervolg op pag. 2) mogen huwen. Maar te Londen werd medegedeeld, dat daar ook paren uit Frankrijk en Zwitserland komen. De meesten gaan niet naar Londen, maar naar de havensteden, die het gemakkelijkst te bereiken zijn. In Engeland kan men in de echt worden verbonden als men vijftien dagen in het land heeft gewoond. Het is gebruikelijk, dat één van de partners deze tijd in Engeland door brengt en de andere pas een paar da gen voor het huwelijk komt. Maar het zijn niet alleen trouwlus tigen, die al eens gescheiden zijn, ook anderen vinden de Britse wetten weer in hun voordeel. In Engeland behoeft men bijvoorbeeld op 21-jarige leeftijd geen toestemming meer van de ouders te hebben. KORTE PREDIKATIE. Esther If IJf B: En wie weet Misschien wist u niet, dat het dus ook in de Bijbel staat dat woord waarmee wij ons troosten, wanneer we ons niet meer opgewassen weten tegen het gebeuren, en niet meer be grijpen: „Wie -weet, waar het goed voor is!" Maar in de Bijbel staat het toch iets anders, dan j.vij het dan bedoe len. „Wie weet, o'f 'gij niet juist met het oog op deze tijd de koninklijke waardigheid gekregen hebt." Ik kan hier niet de héle geschiedenis van het boek Esther navertellen leest u die zélf nog maar eens door. Alleen dit: Mordechai zegt het tegen een doods bange Esther, op wiens schouders de taak gelegd wordt om haar volk te redden van de dreigende ondergang Wie weet, zijt gij nu juist met dit doel koningin geworden. Want het is heel ivonderlijk gegaan maar God handelt wonderlijk, wanneer Hij over al zijn mensen aanstelt, om een taak te vervullen. Daarom: niet: wie weet, waar het goed voor is en verder niets, verder alleen maar berusten maar: wie weet, wélke taak God mij vandaag op de schouders legt mij die ook een koninklijke waardigheid ontvan gen mag: het kindschap Gods. Wie weet, zijt ge vandaag geroepen, om een mens in nood. te helpen. Wie weet, moogt ge vandaag een treurende troosten. Wie weet, moogt ge iets van uw rijkdommen geven aan een mens in gebrek. Wie weet, moogt ge dóór uw ge duldig dragen van uw kruis een teken oprichten van de liefde en de kracht, die Christus schenkt. Wie weet, gaat het er alleen maar om, dat ge metterdaad naast een an der gaat staan. Naaste wordt. Want dóór alle verwarring der men sen heen is God bezig en het is onze taak om op onze post te staa/n, wan neer hij Otis ergens gebruiken wil. Wie weet wat vandaag uw taak is. V kunt het weten door de psalmregel te beleven: d' Ogen houdt mijn stil gemoed Opwaarts om op God te letten. Wie weet, wélke wonderen icij be leven, xoanneer we dit gaan vast houden! W. RADSTAEE. Oosterland. DE VERWACHT: REGEN. Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Overwegend matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. ZON EN MAAN. 30 Augustus. Zon: op 5.47 onder 19.34 Maan; op 21,26 onder 13.52 31 Augustus. Zon: op 5.49 onder 19.31 Maan: op 22.07 onder 15.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1