Regering streeft naar zo ruim mogelijke vergoeding BOEK „Getallen- zeef" TEKORT ZOU OP 600-800 MILLIOEN WORDEN GESCHAT SMOKKELAARS IN VERDOVENDE MIDDELEN GEARRESTEERD BELANGRIJKE TIJDSBESPARING VOOR KLEINE WERKGEVERS VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEÜWSB C O R A N T 3 SOLIDARITEITSGEVOEL EN GEMEENSCHAPSZIN Rampenfonds trok zelf de huisraadschadevergoeding tot zich Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp op de YVatersnoodschade 1953. Hierin wyst de regering de veronderstelling, dat zij 't beginse 1 van de onderlinge solidariteit niet zou erkennen, nadrukkelijk van de hand. Het is juist dit beginsel van de onderlinge solidariteit, dat de kern uitmaakt van de sociale aspecten van de motieven van de regering. Bij de beoordeling van de maatstaven, die aan de omvang van de ver goeding ten grondslag moeten liggen, erkent de regering, dat het soli dariteitsgevoel en de gemeenschapszin vergen, dat, voor zoveel zulks redelijkerwijze kan, gestreefd wordt naar een zo ruim mogelijke vergoe ding van de schade. Het is niettemin van belang, hierbij op te merken, dat de rechtvaardigheid mede verlangt, dat niet in een ander uiterste wordt vervallen en velen op een zodanige voet vergoeding zouden ont- «vangen, dat zij blijvend in een betere positie komen te verkeren dan met- getroffenen. Een integrale vergoeding over de gehele linie zou tot een niet te ver antwoorden verzwaring van de las ten voor het Rijk leiden. Tot welke fiscale maatregelen een dergelijke verhoging van lasten in concrete aan leiding zou moeten geven, kan voors hands geenszins nader worden gepre ciseerd. In het algemeen moet ech ter worden opgemerkt, dat tegen be lastingverhoging overwegend be zwaar bestaat met het oog op de werkgelegenheidspolitiek op langere termijn. Rijk en N.R.F. Wat de wijze van de totstandko ming van de taakverdeling betreft, wordt er aan herinnerd, dat de on middellijke noodtoestand vereiste, dat onverwijld maatregelen zouden worden genomen, teneinde een doel matige coördinatie van de hulp van overheidswege en de hulpverlening door het particulier initiatief tot stand te brengen, zodat geen vertra ging in de hulpverlening zou ont staan. Na onderling overleg tussen de re gering en het Nationaal Rampen fonds heeft toen het fonds zelfstan dig en volkomen onafhankelijk van de regering beslist, dat het de taak van de vergoeding der huisraadscha- de op zich zou nemen. De regering heeft zich te gerede lijker met de beslissing van het fonds kunnen verenigen, waar de taak van de vergoeding der huisraadschade haar bij uitstek dankbaar leek voor het particulier initiatief, en de in druk bestond, dat de gevers aan het fonds zich voldaan zouden gevoelen, wanneer zij zouden ervaren, dat het volbrengen van deze taak hun geza menlijk werk zou zijn geweest. Indien het Nationaal Rampenfonds een regeling tot stand brengt, welke in haar uitwerking aan de getrof- 630. U weet, dat er J/6 priemgetallen be staan, die kleiner zijn dan 200, en 168 priemgetallen zijn kleiner dan 1000. Maar onder de 1.000.000 zijn er reeds 78.1/98 priemgetallen, onder de 10.000.000 maar liefst 66^.579 en on der de 1.000.000.000. niet minder dan 50.8U7.lf78 We behoeven deze reeks niet voort te zettenwant lange rijen van wis kundigen hebben zich sedert de oud heid met de priemgetallen bezig ge houden en nauwkeurige staten aange legd van de ondeelbare getallen, die zij op de kop konden tikken. De eerste, die een bruikbare methode uitvond om de rij priemgetallen zo op te schrijven dat we volkomen zeker zijn geen enkele te hebben overgeslagen, was de Griekse ivijsgeer en wiskun dige Eratosthenes die in de derde eeuw vöör Chr. leefde en wiens metho de met de „getallenzeef" grote ver maardheid heeft gekregen. Het be zwaar was echter dat deze werkwijze voor de grote getallen niet is vol te houden. En aangezien nog niemand er in ge slaagd is een bruikbare formule te vinden met be hulp waarvan vlug en zonder manke ren uitsluitend en alleen alle priem- getallen kunnen worden opgespoord, blijft er niets anders over dan door lastig en tijd rovend rekenwerk, uit te vinden of een bepaald getal een priem getal is, ja dan neen. We zullen ogenblikkelijk en vol mondig moeten toegeven, dat de ijve rige rekenaars het een eind hebben geschopt. De uitgebreidste tafel van priemgetallen, welke in druk is ver verschenen, is die van Lehmer en werd bijna lfO jaar geleden door het Carnegie Instituut te Washington uit gegeven. Zij vermeldt de priemgetal len tot en met 10.006.721 en dat zijn er maar liefst 6GJf.999. Doch volgens prof. Schuh bevindt zich in Wenen de nog veel uitgebreidere tafel van Ku- lik. die alle priemgetallen geeft welke zich bevinden tusen 3 mïllioen en 100 mülioen! Of om nauwkeurig te zijn: tussen 3.000.000 en 100.330.201. Voor jagers naar ondeelbare getallen is dit dus werkelijk een kluif om van te smullen. Helaas is deze lijst in hand schrift, wamt voor een uitgave in druk schijnen vooralsnog de géiden te man keren. Hoewél we over de priemgetallen nog lang niet zijn uitgepraat, laten wed,it onderwerp toch thans even rus ten, omdat het woord manuscript ons er aan herinnert, dat Nederland eens het kostbaarste manuscript, heeft be zeten, de codex argenteus, of zilveren codex, die voor luttele rijksdaalders van de hand werd gedaan. H. Pétillon. fenen het volle pond geeft en deze regeling met zodanige waarborgen omkleedt, dat elke willekeur of onge lijkheid van behandeling is uitgeslo ten, staat toch wel vast, dat de ge troffenen niet in een slechtere posi tie verkeren, dan waarin zij zich zou den bevinden, indien de vergoeding uit 's Rijks kas werd verleend. De regering meent, dat deze positie in zoverre zelfs gunstiger is te noemen, dat bij de particuliere hulpverlening een royaler wijze van behandeling gemakkelijker kan worden verant woord dan bij hulp van overheids wege. Immateriële schade Naar aanleiding van de vraag, of bij het overleg tussen de regering en het fonds omtrent de taakverdeling is gebleken, dat de vergoeding van de immateriële schade door het fonds zal geschieden en dat het fonds daar voor voldoende middelen beschik baar houdt, wordt medegedeeld, dat Grof verzuim Tussen de bewoners van een nieuw blok huizen in Hoorn s dreigde de goede verstandhou- ding verloren te gaan omdat er iets haperde aan de afvoer van de W.C.'s. Men verdacht eikaars kroost er van de her- haalde verstoppingen te heb- ben veroorzaakt en ten slotte H kwam de loodgieter er aan te pas. Deze zag echter geen kans om de afvoerbuizen goed s te laten doorstromen, doch wel constateerde hij, dat men ver- zuimd had de percelen op het riool in de straat aan te slui- ft: ten......... llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM de regering vernomen heeft, dat het fonds voor het verlenen van aanvul lende tegemoetkomingen in de im materiële schade een bepaald bedrag ter beschikking houdt. Het ligt om verschillende redenen niet in de bedoeling van de regering terzake van de immateriële schade nog een ander wetsontwerp in te die- Elke dag een goede „Sowjet-daad" In Wenen spreekt de bevolking en de pers tegenwoordig over de „dage lijkse goede daad van de Sowjet- Unie", omdat in de afgelopen twee maanden bijna geen dug is voorbij gegaan, zonder dat dè Russische Hoge Commissie de een of andere concessie aan Oostenrijk bekend maakte. Zo bestond Donderdag deze „goede daad" uit het vrijgeven van elf woningen. CIJFERS UIT RIJKSBEGROHNG-1954 GEPUBLICEERD Hoogste uitgavenbedrag in de geschiedenis „Het Vrije Volk" is kennelijk door indiscretie in staat enkele bij zonderheden uit de Rijksbegroting die op de tweede Dinsdag van Septem ber aan het parlement zal worden aangeboden, te publiceren. Volgens het blad zou „in welingelichte kringen in Den Haag" rekening worden gehou den met de mogelijkheid dat „thans voor het eerst in de geschiedenis" het uitgavecijfer op meer dan zes milliard gulden wordt geraamd, waar tegenover staat een hogere raming van de Rijksmiddelen. Desondanks zou op de gehele dienst een tekort van zes- tot achthonderd millioen ge raamd worden. Op grond van de thans bekende cijfers, aldus „Het Vrije Volk", kan worden gezegd, dat het totale beeld van de begroting voor 1954 ongusti- ger is dan de raming, welke vorig jaar voor 1953 werd opgesteld. Voor al het uitgavenpeil is aanzienlijk ge stegen. Bij de geraamde cijfers is slechts rekening gehouden met die uitgaven, welke vast of zo goed als vast staan. Dat het tekort niet nog groter is, komt doordat de raming voor de be lastingopbrengst gunstiger is dan in vorige jaren het geval was. Toen achtte men het veiliger met deze ra ming aan de pessimistische kant te blijven. Het spreekt vanzelf, dat de uitga van in verband met de watersnood voor een belangrijk deel verantwoor delijk zijn voor het thans geraamde tekort. Inval in heroine-,,fabriek" De Franse politie heeft Donderdag ochtend een zestig-jarige voormalige spoorwegemployé, Coatval, in hech tenis genomen, die er van wordt ver dacht, aan het hoofd te staan van een grote organisatie voor smokkel van verdovende middelen. De organisa tie zou werkzaam zijn in Turkije, Italië, Frankrijk en Zuid-Amerika. Rechercheurs hadden 24 uur eer der een inval gedaan in de „fabriek" van de bende, een kasteel nabij Char- tres, waar men heroine produceerde. De politie arresteerde een Zuid-Sla vische chemicus Dodorowitsj, de Zwitser Wickey en de Fransman Desrues, die bij de politie als smok- Afschaffing interzonale passen in Duitsland De drie Westelijke mogendheden in Duitsland hebben Donderdag de Sowjet-Unie verzocht het gebruik van interzonale passen voor Duitsers in het verkeer tussen Oost- en West- Duitsland af te schaffen. Tevens stellen de Westelijke Hoge- Commissarissen voor het stelsel van verblijfsvergunningen voor Duitsers af te schaffen. keiaar in verdovende middelen be kend stond. Wickey werd door de Zwitserse politie gezocht wegens fraude. Amsterdam krijgt er een tweede tuinstad bij. Minister Witte sloeg eerste paal in de grond. Geassisteerd door twee werklieden heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, Donderdag de stoommachine van de hei-installatie op de grote zandvlakte in Amsterdam-West in wei'king gesteld, waardoor de eerste van de 20.000 betonnen palen voor de 5.000 woningen van de Tuinstad- Geuzenveld door het zware heiblok in de grond werd gedreven. Woensdagavond is de chauffeur van de oud-gezant in Hongarije, Leo van Aerde, die te Gyoer tot twee-en-een- lialf jaar gevangenisstraf veroor deeld werd, doch dezer dagen werd vrijgelaten, op Schiphol aangekomen. Het ontroerende moment, waarop mevrouw Van Aerde voor het eerst na lange tijd haar zoon weer in de armen sluit. In hoeverre de feitelijke toestand in 1954 zal afwijken van de thans opgestelde ramingen moet uiteraard nog blijken. In elk geval kan nauwe lijks rekening worden gehouden met een gunstiger beeld, aldus verneemt het blad uit deskundige kringen in Den Haag. Immers, de regering krijgt nog tal van uitgaven te doen waarmee in de opgestelde begroting nog geen reke ning kon worden gehouden. Enkele van deze uitgaven zijn: a. Uitkering achterstallige betaling aan hen, die in Japanse kampen hebben gezeten, b. Verhoogde sociale uitke ringen noodwet-Drees, kinderbijslag, inv'aliditeitsrente en dergelijke), in verband met de komende loonronde; c. Herziening salarissen ambtenaren, onderwijzers en leraren, eveneens in verband met deze loonronde; d. Her ziening pensioenen. Voorts is er een aantal kleinere posten zoals bijdrage aan de tele visie - die met elkaar het totaal beeld niet onaanzienlijk zullen beïn vloeden. En tenslotte moet worden afgewacht wat er bij de parlemen taire behandeling van de belasting voorstellen uit de bus zal komen. Wel is waar staat hier tegenover, dat ook met bepaalde te verwachten inkomsten nog geen rekening is ge houden. Door de loonronde bijvoor beeld zal het bedrag van loon- en in komstenbelasting stijgen. Maar men verwacht niet, dat deze stijging in de inkomsten de stijging in dè uitga ven ten volle zal opvangen. OOK STADSPOORTEN MOETEN GESCHILDERD! Twee Middelburg se schilders in hachelijke positie aan het werk aan de aloude Koepoort. (Foto P.Z.C.) Heli's al maanden volgeboekt De belangstelling uit Rotterdam en omliggende gemeenten voor de nieu we helicopterdienst op België is zo overweldigend groot, dat vele adspi- rant-luchtreizigers op de wachtlijst moeten worden geplaatst. Ongeveer 75 procent van de passagiers zijn rei zigers, die niet voor zaken, maar voor 'n uitstapje naar Antwerpen of Brus sel willen vliegen, aldus „De Tele graaf". Sedert de helicopterdïensten van het Rotterdamse Heliport af in volle gang zijn, hebben reeds honderden hun plan om een reis per helicopter mee te maken, bij de K.L.M. kenbaar ge maakt. Tussen de 200 en 300 personen wil len in September naar de Belgische helicopter-havens vliegen. De machi nes zijn voor de eerste maanden al volgeboekt. Kunstgebit als onderpand Een Haarlemmer kwam dezer da gen bij de politie aangifte doen, dat zijn kunstgebit uit de keuken van zijn woning was gestolen. Hij had wel enig vermoeden in welke rich ting gezocht moest worden en bij onderzoek bleek, dat hij 't bij het rechte eind had. Een vriendin, die hem het geld ge leend had om het inwendige van zijn mond te laten restaureren, op belof te van een maandelijkse terugbeta ling van tien gulden, had het gebit als „onderpand" genomen, toen de afbetaling stagneerde. De politie bracht haar aan het verstand, dat het niet opging eigen rechter te spelen. De Haarlemmer heeft thans zijn gebit terug en be loofde zijn kiezen op elkaar te zetten om verder aan zijn afbetalingsplicht te voldoen, aldus De Tel. Bliezen Tsjechen dorp op? De Beierse politie heeft Donderdag gemeld, dat vlak over de grens op Tsjechoslowaaks gebied zware ont ploffingen zijn waargenomen. Men vermoedt, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten het voormalige Sudeten- Duitse dorp Eichelberg opblazen om illegale grensoverschrijdingen naar West-Duitsland moeilijker te maken. Coördinatie-sociale en belastingwetten Bestaande voorschriften en ingebur gerde gewoonten mógen geen belem mering vormen voor het tot stand ko men van de uit maatschappelijk stand punt zo wenselijke coördinatie in de sociale verzekeringswetgeving, aldus merken de staatssecretarissen van fi nanciën en sociale zaken op in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende vier wetsontwer pen tot coördinatie van bepalingen van sociale verzekeringswetten en die van enkele belastingen. De besparing van tijd en kosten die uit de voorge stelde vereenvoudigingen voortvloeit, zal voor de kleine werkgevers rela tief van meer betekenis zijn dan voor de grote- De taak van de bedrijfsverenigin gen bij de inhouding van loonbelas ting zal worden verlicht door de uit voeringsorganen toe te staan gebruik te maken van de z.g. dagtabel. De staatssecretaris van sociale za ken deelt mede, dat het in zijn voor nemen ligt om, indien de kinderaftrek voor studerende kinderen tot 25 en 26 jaar wordt uitgebreid, voor de Kin derbijslagwet een voorstel in te die nen van gelijke strekking. Ten aanzien van de gelijkmaking van de loongrenzen in de verschillen- Sir Basil Embry over Europese luchtverdediging „Er bestaaat geen zuivere landstra- tegie, zeestrategie of luchtstrategie meer, er is slechts een gecombineer de strategie en tegen deze achtergrond moeten we de Europese verdediging zien", aldus air chief marshal sir Ba sil Embry, chef-staf van de geallieer de luchtmacht in Centraal Europa, die Donderdag een bezoek aan Nederland bracht om te confereren met minister Staf en luitenant-generaal Aler, chef staf van de Nederlandse luchtmacht. de sociale verzekeringswetten wordt opgemerkt, dat Stichting van de Ar beid en Sociale Verzekeringsraad zich hebben uitgesproken voor verhoging van de loongrenzen van Ziektewet, Invaliditeitswet en verplichte zieken fondsverzekering tot f 6000, de grens die thans geldt voor de werkloosheids verzekering. Mr. Wolthuis blijft in bewaring Evenals de algemeen leider der N- E.S B.. Paul van Tienen, zal ook de landelijk leider, mr. J. Wolthuis uit Groningen, voorlopig in preventieve hechtenis blijven. Mr. B. van der Waerden, rechter commissaris te Amsterdam, heeft Don derdag het bevel tot bewaring gege ven. Vergeetachtige wijsgeren Het negende filosofencon- gres, dat te Brussel werd ge- houden is thans geëindigd, „Wij hadden eigenlijk een bij- zonder bureau voor gevonden voorwerpen moeten instellen, H zo verklaarde een der organi- satoren van het congres, want er is in Brussel nooit een con- gres gehouden waar zoveel voorwerpen werden verloren als dit keer het geval was", n De wijsgeren hebben het buf- fet, dat voor hen was inge- 1| richt echter alle eer aange- daan. Een der Belgische bla- den citeert in dit verband het §j bekende spreekwoord: Primum vivere, deinde philosophari". n (Eerst leven en daarna filo soferen). llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllf Het Wereldgebeuren Verlopen Toen de Franse stakingen hun hoogtepunt hadden bereikt, heeft in een der Parijse stations een vrouw drie dagen en nachten gekam peerd met haar twee kinderen. Zij wilde naar huis, maar kon niet en zij had ongeveer twee gulden in haar zak om van te eten. Zij liet haar kinderen voorgaan en at zelf niets. Tot zij flauw viel en men zich over haar ontfermde. Toen vroeg iemand haar: Wie neemt u nu dit alles kwalijk, de regering, of de stakers? De vrouw gaf een wijs antwoord. Kwalijk neem ik alleen maar, dat het in Frankrijk zo'n bende is... Enfin, de bende is afgelopen. De Fransen hebben ingezien, dat zij niet eeuwig kunnen staken en dat hun gehele natie zich in de ogen van het buitenland alleen maar belache lijk maakte. Zy hebben een kater, de Fransen. Want de stakers hebben hun zin niet gekregen en de regering Laniel heeft voet bij stuk gehouden en het parlement niet bijeengeroepen. Nu werken de Fransen dus weer, mokkend over het feit, dat zij het salaris uit hun stakingstijd niet ca deau krijgen, maar in onbetaald overwerk in moeten halen...... Overigens hebben de stakingen aangetoond, dat de Franse vak bondsleiders eigenlijk toch een armzalig beetje verantwoordelijk heidsgevoel hadden. De stakingen immers waren uitgelokt door de christelijke en socialistische vakbon den. Nadater bij de vorming van de regering Laniel eindeloos ge poogd is om socialisten en christe- lijken tot samenwerking in één ka binet te brengen. Het lukte niet. Maar toen er zonder die samen werking geregeerd moest worden, vielen zij de regering aan met hun staking. De communisten holden natuurlijk mee. Zij namen zelfs de initiatieven over. De leiders der socialistische* en christelijke vakbonden hadden dat kunnen voorzien. En ten slotte zaten zij er mee. Van de christelijke en socialisti sche vakbonden is ten slotte de oproep uitgegaan om het werk te hervatten. Schoorvoetend volgden de communisten. En dit is eigenlijk toch wel een triomf voor Laniel. Want deze heeft zonder aarzelen geweigerd met de communisten te onderhandelen. Hij heeft hen links laten liggen. Dat was voor de communisten niet prettig. Maar zij stonden er mach teloos tegenover. Knap werk van Laniel. Overigens: als het parlement straks bijeen komt. zal er over de stakin gen nog wel een hartig woordje ge zegd worden. En daarbij zal Laniel het waarlijk niet gemakkelijk krygen. LANIEL voet bij stuk tegen de communisten EEh VAN: FRANgOIS BOYER In een vertaling van G. Redant is thans in het Nederlands, onder de titel „Verboden Spelen", verschenen het vooral door de gelijknamige film bekend geworden boek „Jeux Inter- dits" van de Franse auteur Fran cois Boyer. Een alleszins merkwaardig boek, waarin de auteur getracht heeft het op kinderzielen geprojecteerde oor logsleed te „reproduceren". Hij schiep twee hoofdfiguurtjes, de kleine Pau- lette, wier ouders in 1940 om het le ven kwamen, en haar speelkameraad- J'e Michel, het zoontje van een be- :rompen, nogal domme landarbei der. Beide kinderen, van wie vooral Paulette in de ban van de oorlogs ellende is geraakt, gaan een domi nerende rol spelen in een slaperige dorpsgemeenschap, waarin het leven ondanks de oorlog rustig voort kabbelt, totdat men opschrikt door vreemde gebeurtenissen: de heiligen beelden verdwijnen stuk voor stuk uit het kerkje. Paulette en Michel blijken de schuldigen; Paulette heeft een merkwaardige liefhebberij, het doden en vooral het begraven van kleine dieren, waartoe zij een minia tuurkerkhof inricht, met de uit de kerk gestolen kruisen en beelden. Een ontegenzeggelijk fascinerend geschreven boekje, waarin de karak ters van de dorpsfiguren zeldzaam raak getekend werden, maar met één bezwaar: de auteur is er o.i. niet in geslaagd de handelingen van zijn hoofdfiguren, van Paulette en Michel aanvaardbaar te maken. Deze blijven in een wat mystiek waas gehuld. ..Verboden Spelen", uitgegeven bij A. J. G. Stren^holt te Amsterdam, is niettemin een boek, dat men, zo als dat heet, in één adem uitleest, en dat tot nadenken stemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3