Commissaris der Koningin vliegt naar Zuid-Afrika Zeeuwse Almanak PLATTELANDSVROUWEN HOUDEN ONTWIKKELINGSDAG GESCHENKZENDINGEN NAMEN GROTE VORMEN AAN WIJZIGINGEN IN WETSONTWERP WATERSNOODSCHADE-1953 Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 EERSTE JOHANNESBURGVLUCHT DER K.L.M. SUPER-CONNIE In gezelschap van de ministers dr. W. Drees en mr. J. Algera Ook onze hoofdredacteur uitgenodigd De eerste Super Constellation van do K.L.M.i een hypermodern vlieg tuigtype, «hit thans 7,ljn intrede doet In do burgerluchtvaart, Kal op 3 Oc tober unnstunndc van Schiphol starten voor zyn eerste vlucht Amster dam-Johannesburg v.v. Deze vlucht zal worden medegemaakt door de Nederlandse minister-president dr. W. Droes en de minister van verkeer en wntorstaat mr. J. Algoru, alsmede door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De regering van Zuld-Arifka heeft ster-president on de minister de mlniste van verkeer en waterstaat uitgeno digd met de eerste vlucht, wolfco d« K.L.M. met een der nieuwe super- constellation begin October naar Z. Afrika zal maken, een bezoek aan dit land te brengen. Belde ministers heb ben de uitnodiging aanvaard; de mi- nistcr-proaident heeft daarbij echter het voorbehoud gemaakt, dat hij van de reis zal moeten afzien indien zich kabinets- of parlementaire werk zaamheden mochten voordoen, welke zyn aanwezigheid in die periode in Nederland vereisen. Jhr. de Cascmbroot is uitgenodigd als Commissaris der Koningin vun de provincie, die het zwuarst door de Februari-ramp getroffen is. KLEIN INTERNATIONAAL JOURNALISTEN GEZELSCHAP. De vlucht wordt voorts medege maakt door een klein internatiouual journalistengezelschap. Hiervan ma ken twee Nederlandse journalisten deel uit, n.l. de heren G. B. J. llilter- man, hoofdredacteur van de Haagse Post- en G. Bnllintyn, hoofdredacteur van ons blad. Ook de heer R. jerschef van de K.L.M., de 'ogels, maakt do tocht mee. NEGEN DAGEN IN DE UNIE. Het gezelschap zal negen dagen ln de Unie van Zuid Afrika vertoeven als gast van de Zuid Afrikaanse re gering en de K.L.M. De terugreis vangt aan op 13 October. Op 14 Oc tober komt men weer op Bchiphol aan. Examens Mej. I. Brando uit Axel slaagde dezer dagen te Middelburg voor het examen costumière. De hoer J. Wlllems te Graauw slaagde te Rotterdam voor het exa men textielbrevet. Mej. J. v. d, Berge en da heren A. Quist, R. Verkerke en W. Baaij uit Tholen behaalden te Bergen op Zoom het diploma machinoschrijven. Weekend van de Prov. Hervormde Jeugdraad Het ligt ln het voornemen op 12 en 13 September a.s. op het Hervormde Buiten-centrum „Hedenesso" nabg Cadzand, een week-end te houden voor leden van de kerkeraden van de Ned. Herv. gemeenten in deze pro vincie. Hej;_ weekend, dat uitgaat van Jdri Zeeland zal zyn gewyd aan het de Prov. Hervormde Jeugdraad in „Jeugdvraagstuk", o.m. aan de hand van het boekje: „Dgken dicht... en wat verder." Zaterdagavond zal ds. Strating uit Goes spreken en Zondagmiddag Wika Hlensch. Muziekfestival te Sluis Het comité, belast met de organi satie Van het op 19 en 20 September a.s. te Sluis te houden muziekfesti val. heeft thans een overzicht kun nen krygen van de deelnemende ver enigingen en het uit te voeren pro gramma. Op Zaterdag 19 September begint het feest met een officiële ont vangst op het gemeentehuis, waar de erewijn wordt aangeboden. Hierna volgt een rondgang door de gemeen te in twee groepen. Achtereenvolgens wordt dan geconcerteerd door de vol- fende muziekverenigingen: Apollo, kils. Harmonie, Avelgnem (B.Ko ninklijke Aardenbiu'gse Fanfaren, Muzieksociëteit Maldegliem (B.), de muziekvereniging „Hoofdplaat" en St. Caecilia, Vlissingen. Des Zondags worden de overige corpsen op het gemeentehuis ontvan- fen en zal er eveneens een rondgang oor de gemeente zijn, waarna de volgende gezelschappen concerteren: Apollo, Sluis, De Poldergalm, Dudze- le (B.). Harmonie Oostburg, St. Cae cilia, Heist (B.). Nut en Genoegen, Nieuwvliet, St. Caecilia, Westcapelle (B.), Veronica, Zuidzande, De Ware Vrienden, Middelburg (B.) en de Ko ninklijke Harmonie Biervliet. Het ligt eveneens ln de bedoeling dat er tevens geconcerteerd wordt in de wijken Heille (De Ware Vrienden) en St. Anna ter Muiden (St. Caecilia, Westcapelle). De heer D. Sinke. electricien bij de rijkscentrale te Wemeldlnge, is met in gang van l September a.s. benoemd aan het ryksgemaal te Vollenhove. redacteur van uding om juist d 'an de Provinciale Zeeuwse gen ln het feit, dat het geapprecieerd werd, dat de voornaamste courant nlt het rampgebied by deze vlucht vertegenwoordigd zou zijn en daar door mede de gelegen schapen op velerlei w de dank van Zeeland over te bren gen voor de grote hulp, die uit de Unie van Zuid Afrika is ontvangen. Tevens wenste de K.L.M. op deze wij ze ook de provinciale pers m te scha kelen by een groot nationaal lticllt- voartevenement. De andere uitgenodigde journalis ten zyn George Franks, correspon dent ln Nederland van de Christian Science Monitor en de Daily Mail, dr. W. Meier, hoofdredacteur" van de Schweizerlsche Illustrierte, Ziirlch, Pierre Daninos, redacteur Van Le Fi- Saro te Parijs, Paul Sethe, hoofdre- acteur van de Frankfurter Alge- meine Zeitung. In Afrika voegen zich bij dit ge zelschap Jos, Lamote, hoofdredac teur van De Week. de heer Bondroit, hoofdredacteur van „l'Avenir colo- nlale Beige", mr. Davister, hoofdre dacteur van Le Courrier d'Afrlque en de heer A. d'Olivier, redacteur van Agence Belga allen uit Leopoldville. Matineuze raad Zoals uit verschillende berichten in de afgelopen dagen reeds gebleken is, komen de nieuwe gemeenteraden vol gende week Dinsdag alle in vergade ring bijeen/ In deze vergaderingen worden de raadsleden beëdigd en de nieuwe wethouders gekozen. In som mige gemeenten komt men des mid dags bijeen, in de meeste des avonds. Enkele gemeenten vergaderen zelfs reeds ln de ochtenduren, doch men zal wel nergens zo vroeg beginnen als in Graauw en Langendam. Daar is de vergadering n.L uitgeschreven tegen kwart over zeven des morgens. Verschillende leden van de raad wil len die dag n.l. nog naar de grote nationale paardententoonstelling in Dén Bosch reizen. Vandaar dat men deze vergadering op een zo vroeg urn- heeft belegd. EERST TOEN De deernis met liet knaapje, dat ge kweld door kiespijn de reis Goes Hoedekenskerke moest makenwas algemeen en in de bus hing een neer slachtige stemming. De patiënt zat wat drenzend in een hoekje, het nog kleine hoofd gesteund in beide handen en van tijd tot t\jd kleine pijnkreetjes slakend. Een forse vrouw ivas over hem ge stéldhetgeen bleek iplt de op opge wekte toon gegeven adviezenwelke zij de knaap ter verlichting verstrek te. Rooskleurige dingen waren het welke de kleine man in het vooruit zicht gesteld werden; zwelgpartijen met limonade, kinderfeesten, waartoe vrijwel de gehele dorpsjeugd zou wor den uitgenodigd, nieuwe begeerlijk schijnende stukken speelgoedvoor- lees-uurtjes en tenslotte de toezegging om na aankomst op te mogen bl{jven tot minstens negen uur Eerst dit laatste maakte enige in druk. Het drenzen brak abrupt af en met lichtende, verwachtingsvolle ogen, blikte de kiespijntyder op naar de vrouw. „Tot negen uur9", sprak hij on gelovig. ,f!a", antwoordde ze, „tot negen uur, maardan binnen, hé". Buiten spelen gaat niet met kiespijn. Dan zou het maar erger worden door de wind." Berustend knikte hetjongmens, maar plotseling klonk het benepen: .Dat gaat ook niet, want als ik in de gang speel en de brievenbus waait oven begint het weer Eerst toen week de neerslachtige stemming onder de medepassagiers via een 'bevrijdende lachbui Najaarsvergadering op 10 October te Goes In de jongste vergadering van het provinciaal bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen werd de presi dente, mevr. L. N. HuysmanGriep uit Rilland-Bath aangewezen als be stuurslid van de Stichting Zeeland voor ^Maatschappelijk en Cultureel werk. Tot dusver had de bond nog geon zitting in de Stichting. De algemene provinciale najaars vergadering van de Bond zal op 10 October a.s. te Goes worden gehou den. Des middags wordt in samen werking met dé" Zeeuwse Agrarische raad de jaarlijkse ontwikkelingsmid dag georganiseerd. Hieraan zal me dewerken de declamatrice, mevr. Hes ter Jansen-Klenke. Voor het volgen van een cursus aan de Volkshogeschool „De Vonk" te Noordwykerhout werden aange wezen mej. S. Ganseman uit Kapelle en een jongedame uit de afd. Yerse- ke. Medegedeeld werd dat de landelij ke algemene najaarsvergadering op 28 October te Utrecht wordt gehou den. Mevr. G. DorstVos uit Goes werd aangewezen om zitting te ne men in het provinciaal bestuur van de Stichting Huishoudelyke Voor lichting ten plattelande. In verband met het a.s. vertrek van mej. G. G. Sikkens, zal mevr. A. v. d. Werffv. d. Werff te Middel burg tijdelijk het secretariaat waar nemen. Mej. J. D. Dekker uit Wemeldinge deed enkele mededelingen over een op 15 Juli te Utrecht gehouden ver gadering van het hoofdbestuur met de prov. besturen. Er zullen in het a.s. seizoen weer verschillende cur sussen worden georganiseerd. Het hoofdbestuurslid, mevr. F. KostenseKraak uit Goes deelde een en ander mede over de hulpactie voor de getroffen gebieden. Voor het winterseizoen zullen verschillende tournees door Zeeland worden gehouden. Mevr. OudStof berg zal in de afdelingen spreken over de kleding, terwijl mevr. Van StapeleMannoth lezingen zal hou den over de omgang met mensen. De presidente van de woningcom missie, mevr. G. Dox-stVos deelde mede, dat in de Westhoek van Schou wen nog een woningtentoonstelling zal worden gehouden. Er zal een Oostenrijkse woning worden inge richt als voorbeeld voor een arbei derswoning en een zomerhuis voor de beter gesitueerden. Tenslotte werden mevr. D. Kugel- de Swart uit Poortvliet en mevr. A. v. d. Wei-ff-v, d. Werff uit Middel burg aangewezen om 't prov. nieuws in het bondsblad te verzorgen. Zeeuwse „biertapfmalisten'' Maandag naar Amsterdam De heren van Duin en Sinke, resp. exploitant en ober van sociëteit „Uni- tas" te Vlissingen, die zich by de biertapwedstrijden welke op 18 Augustus j.l. in de Schouwburg te Middelburg werden gehouden, wis ten te plaatsen ln de finale voor de landelijke wedstrijd, zullen op Maan dag 31 Augustus a.s. in het Concert gebouw te Amsterdam hun kansen moeten verdedigen tegen de aanval len van „biertappers-finalisten" uit alle delen van het land. De finales worden gehouden des middags tus sen half drie en half zes. Er is een jury gevormd, waarin vele bekende figuren uit Horeca en brouwerykrin- gen zitting hebben. De drie beste prestaties zullen worden beloond met geldprijzen van x-esp. 500.-, 300.- en 200.-. De kampioen zal boven dien een verguld-zilveren wisselbeker ontvangen. Van de wedstrijden zal een radioreportage worden gegeven door Peter Knegjens. Eerste sardijn gevangen De eerste sardijn is te Veere aan gevoerd. Deze vis, die zich alleen in de wintermaanden aan onze kust be vindt, heeft zich nu midden in de zo mer op onze Zeeuwse stromen laten zien. Hulster gemeenteraad bezocht Poortvliet De voltallige gemeenteraad van Hulst maakte een trip naar Poort vliet onder leiding van burgemees ter B. Trufflno. waar de raad ont vangen werd door burgemeester W. v. Doorn, waarna een gecombineerde raadsvergadering werd gehouden. Burgemeeste Van Doorn uitte zijn erkentelijkheid voor dit bezoek en bracht dank aan de gemeente Hulst voor de medewerking, onder vonden bij de watersnoodramp. Vervolgens sprak wethouder C. Krijger tot de Hulster raad om de dank van wethouders, raadsleden en bewoners over te brengen. Burgemeester Trufflno zeide met genoegen naar Poortvliet geko men te zijn en wel met de bedoeling om namens de raad een klein per soonlijk geschenk aan te bieden, ver vaardigd door de heer de Mooter uit Hulst, t.w. een gedenkplaat als her innering aan wat gebeurd is. Hij sprak de hoop uit, dat deze plaat een plaatsje in net gemeentehuis van Poortvliet zou krijgen. In de tweede week van September zal Hulst een 100-tal kinderen van Poortvliet als gast ontvangen en hen een prettige dag aanbieden temidden van de Hulster jeugd. Eén van do Bupcr-Oonnies na do eerste landing op Sohiphoi. VAN BOER TOT BOER. Wat Zeeuwse getroffen agrariërs tot dusver ontvingen. De Februari-ramp deed een golf van ontroering en medeleven door bin nen- en buitenland gaan. Vele mlilioenen guldens stroomden toe, doch de georganiseerde landbouw heeft daarnaast door zijn vele geschenkzendin gen, op voorbeeldige wijze getuigd van zijn solidariteit met de collega's in nood. Hoe vaak hebben in de afgelopen maanden de boeren in de getroffen gemeenten soms kerels als bomen niet een brok in de keel gestaan, wanneer collega's uit andere delen van het land kwamen om de beste die ren van hun eigen veestapel gratis af te staan. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland steldé een lijst samen, van de tot 15 Augustus ontvangen ge schenkzendingen. Deze totaalcyfCrs spreken wel zeer duidelijke taal over de grote omvang welke deze hulpac tie heeft aangenomen. In totaal wer den reeds 343 stuks kalveren, pinken, vaarzen en koeien aan Zeeuwse gedu peerde veehouders geschonken. Fries- Slag om Schelphoek gewonnen (Slot van pag. i) „Ga je scheren, je hebt er nu de tijd voorInderdaad, dat werd er geroepen, maar toch nemen de men sen. die zich rond het Schelphoekgat hebben ingezet, m&ar héél even de tijd. Want men mag er niet stilzitten. De ringdijk moet nog worden ver sterkt en worden opgehoogd, terwijl de zwakke plekken in de overige dij ken van het waterschap dringend om herstel vragen. Over ongeveer een maand zal wellicht met het pompen en spuien van het water kunnen wor den begonnen, waarvoor de provin ciale waterstaat druk bezig Is om gro te pompen te monteren, En wie weet.... als de laatste twaalf slagen van 1953 verklonken «Un is het water misschien groten deels uil het waterschap Schouwen verdwenen.. Dan kan de opbouw pus met recht beginnen. Ouwerherh Weinig verandering in Bruinisser raad Candidaat van St. Geref. Partij' met voorkeurstemmen gekozen In Bruinisse is gisteren gemeen teraadsverkiezing gehouden: de eer ste in een van de 'Ï1 Zeeuwse ge meenten, waar de verldezing op de normale datum als gevolg van de ramp moest worden uitgesteld. En in de cyfers waren de gevolgen Van de ramp eigeniyk nóg merkbaar: bij-1 na- vyffig stemmen minder dan vier jaar geleden, ongetwijfeld als gevolg van het feit, dat nog niet ale Brui- nissers uit hun evacuatie zijn terug gekeerd. De uitslag luidde als volgt: 1953 1949 Totaal uitgebracht 1239 1288 Ongeldig 33 33 Geldige stemmen 1206 - 1255 1. A.R. Partg 185 2. C.H. Unie 166 581 553 3. St. Ger Partij 230 4. V.V.D. 334 395 5. P.v.d.A. 291 307 Gekozen werden de heren L. J. Hoogerheide (A.R.), W. v. d Berg C.H.W. van Gilst (St. Geréf.), F. D. van Vessem en D. de Koning (V. V.D.), J. Bal en D. v. d. Berg Azn. (P.v.d.A.). In do verhouding der partijen is geen wijziging gekomen. Wel is voor de St. Geref. Partij lnplaats van de heer K. Geluk, die zitting had en ook no. 1 op de candi- datenlijst was, met voorkeurstem men gekozen de heer W. van Gilst. Op de lijst der St. Geref. Party kreeg de heer Geluk nl. slechts 80 stemmen en de heer Van Gilst, die tweede stond, 129. De plaatsen van de heren J. Goud- zaward (V.V.D,) en A. Jumelet (P. v.d.A.), die geen candidaten meer waren, worden resp. ingenomen door de heren D. de Koning en D. v. d. Berg Azn. Er was echter op al deze vreugde _jn schaduw: de tegenslagen bü Ou» werkerk. „Dat vergalt ons het plezier". Ook naschade wordt afgewikkeld De regering heeft de Tweede Ka mer enige wijzigingen doen toeko men voor haar wetsontwerp op de Watersnoodschade 1953. De belang rijkste wijzigingen betreffen de vol gende punten: In het ontwerp wordt thans be paald, dat de aangifte van de schade moet geschieden uiterlyk 6 maanden na het in werking tr6den van de wet, dan wel voor de afzonderlijke gebie den binnen 6 maanden na de door de minister van financiën te bepalen la tere tijdstippen. De z.g. na-schade (d.i. de schade, die eerst later biykt) zal in elk geval als watersnoodschade worden afgewikkeld, indien deze zich binnen 5 jaar na het droogvallen van het betx-okken gebied openbaart. Voor de getroffenen is verder van belang, dat zy binnen een maand na de vaststelling van een bijdrage kun nen vragen om een toelichting om trent de overwegingen en gronden, op de vaststelling berust. In net oorspronkelijke wetsont werp was de mogelijkheid geopend, in geval van onherstelbare bescha diging voor een woning en een be drijfspand een gunstiger regeling te krijgen, de aftrekpercentages wor den dan gehalveerd. Thans Is deze mogeiykheid ook geopend voor een woning en een bedryfspand, die her stelbaar beschadigd zijn. Uit de nota vah wijzigingen biykt verder, dat in het wetsontwerp nu ook uitdrukkelijk de schade wordt geregeld, welke geleden is door ver enigingen, stichtingen, enz. Een andere wijziging betreft de vergoeding voor bedrijfs- en beroeps uitrusting. Wanneer hieraan her stelbare schade geleden is, kan bo ven de herstelkosten nu een vergoe ding worden gegeven wegens de waardevermindering, die hog na het herstel aanwezig ls. HERBOUWPUCHT BOERDERIJEN Met betrekking tot de herbouw- glicht is de volgende wyziging van elang. In het algemeen vervalt op 1 Januai-i 1957 het recht op een by- drage ln de herbouwkosten van wo ningen en bedrijfspanden, wanneer op genoemde datum nog niet tot herbouw is overgegaan en biyft al leen het recht op vergoeding van de verkoopwaarde op 31 Januari 1" bestaan. Boerderyen worden hiervan nu uitgezonderd, zodat ook na 1 Ja nuari 1957 voor boerderijen de her- bouwplicht blyft bestaan. VERERVING. De beperking van het recht van vererving ten aanzien van een bij drage tot de bloed- of aanverwanten ln i-echte iyn is thans vervallen. Zo wel de rechten van hypotheekhou- ders als het recht van hoger beroep worden bij de voorgestelde wyzigin- gen met meer waarborgen omkleed. land ging' daarbij aan de kop met 240 stuks, gevolgd door Groningen met 64, Noord Holland met 45, terwijl ook uit Zeeland zelf 4 vaarzen wer den geschonken. Verdeeld over de vei'scnillende districten, gingen er hiervan 8 naar Schouwen, 26 naar St. Philipsland, 45 naar Noord-Beve land, 165 naar Zuid-Beveland, 68 naar Tholen, 10 naar Walchei'en en 21 naar Oost Zeêuwsch-Vlaanderen. Zoals bekend, worden voor Schou wen nog een aantal dieren in reserve gehouden, totdat dit eiland droog zal zijn. Aan biggen werd tot 15 Augustus totaal 926 stuks ontvangen, waar van 360 uit Drente, 317 uit Overyssel, 103 uit Friesland, 59 uit Noord-Hol land, 48 uit Groningen en 39 uit Gel derland. Hiervan werden er 204 aan Sohouwen toegewezen, 62 aan St. Philipsland, 248 aan Tholen, 08 aan Noord-Beveland, 302 aan Zuid-Beve land, 9 aan Walcheren en 33 aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor de getroffen schapenhouders kwamen er 70 schapen en lammeren, n.l. 20 Uit Groningen, 16 Uit Noord- Holland en 34 uit Friesland. Hiervan fpngen er 17 naar Schouwen-Duive- and, 3 naar Tholen, 16 naar Noord- Beveland en 34 naar Zuid-Beveland. Verder kwamen er 3080 jonge hen nen, waarvan 1287 van de V.P.Z., 800 uit Gelderland en 993 ilit Over- hssel. Hiex-Van werden er 400 aan Schouwèn-Duiveland toegewezen, 294 aan St. Philipsland, 800 aan Tho len, 266 aan Noord-Beveland én 1321 aan Zuid-Beveland. Voorts ontving St. Annaland nog 1 stiertje uit Groningen, St. Maar tensdijk 1 fokzeug en 1 geit uit Gro ningen en Kortgene 1 ponny uit Noord-Hólland. zei prof. ThljSêén. Maar ook daar wordt hard gewerkt en hoewel 't nog wel enige weken zal duren, voordat hier tot definitieve sluiting kan wor den overgegaan, hoopt men nog al- tyd, dat ook de Vierbannenpolder voor het einde van het jaar weer droog zal zijn. Bij het Oostelijk gat in de ringdijk is een der landhoofden vernield, ter wijl de bezinkingett in hét gat gedeel telijk zijn weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de polder komt, nu het Westelijke gat grotendeels ge sloten is- Er werden op enkele plaat sen al vrij grote diepten gemeten, één daarvan was reeds ruim 22 meter. Het sluiten van dit gat met de uit Engeland aangevoerde Phoenix-cais- sons maakt nog een punt van overwe ging uit Drie gewonden door auto-ongeval bij Goes Slecht slot van vacantie Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven is op de Rijksweg te Goes ter hoogte van het Zwart-Sluisje, een ernstig auto-ongeval gebeurd. Een uit Den Haag afkomstige personenauto I reed door onbekende oorzaak plotse ling van de weg en botste onder aan de dijk tegon een knotwilg. Alle drie inzittenden moesten naar het Sint Jo- anna-ziekenhuls te Goes worden over gebracht. Bij de botsing met de boom werd de gehele voorzyde van de wagen, een Ford-Anglia, in elkaar gedrukt. De bestuurder, de 56-jarige H. R., liep aan het oog lichte verwondingen op en klaagde verdar over pijn in de be nen, doch zijn naast hem zittende in valide vrouw werd o.m. zwaar aan het gelaat gewond. Tengevolge van de schok viel zij in een naastgelegen moddersloot en moést mét het hoofd boven water worden gehouden, tot hulp was toegesneld. Achter ln dé wagen zat een verpleegster, die het bewustzijn verloor. Nadat dokter H. Doeleman de eer ste hulp had verleend, werden de ge wonden per ziekenauto naar het zie kenhuis vervoerd. Een hond, die medé in de wagen zat, was met enige ver wondingen de weg opgevlucht en is voorlopig door een der omwonenden enomen. !et behulp van een takelwagen is de auto op de weg teruggebracht en, nadat de politie de bezittingen van de slachtoffei-s onder haar hoede had ge- homen, naar een garage versleept. Het gezelschap was op de terugtocht van een vacantie-relsje. Ondanks de ramp steeds meer landbouwtractoren Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de telling van de land en tulnbouwtractoren, welke bij gele genheid van de inventarisatie van land- en tuinbouw in Mei 1953 is ge houden. Het aantal tractoren biykt on danks de overstromingsramp ten opzichte van December 1950 met 5.669 stuks (23 te zyn uitgebreid. Zelfs in de provincie Zeeland be draagt de uitbreiding nog 5 Van het totaal aantal tractoren bedroeg het aantal benzine-tracto- ren 20 (1950 28 en het aan tal dieselolie-tractoren 19 (1950 10 Het aandeel van de petro- leum-tractoren bleef in 1950 en in 1953 gelijk v.l. 61 Het aantal tractoren in eigendom van combinaties (twee of meer land en/of tuinbouwers) blijkt te zyn ver minderd. in tegenstelling tot de nn- deze rechtsvormen van exploitatie. veland, iOÖ.ÖOÜ kg. aan St. Philips land en 72.000 kg. aan Tholen. Uit Ovorgssèl kwam 87.570 kg. voor N. Beveland, 256.342 kg. voor Zuid-Be veland en 87.450 kg. voor Walcheren. Meisje uit Rilland in speeltuin bij Blóemendaal gewond Tijdens een uitstapje, dat het adop tie-comité Donderdag voor de jeugd uit Rilland-Bath, die in de Zaanstreek verblijft, had georganiseerd, heeft zich een tameiyk ernstig Ongeval voorge daan. In de Speélüin „Kraantje Lek" by Blóemendaal kreeg het 12-jarige meisje Rifti van Bémden Uit Rilland een schommel tegen haar rug. tenge volge waarvan ze een rib brak. Het slachtoffertje moest Worden opgeno men in het Marine-hospitaal te Over- veen; het zal Wel énige weken dui'en voor het naar huis kan worden ver voerd. Commissaris der Koningin bezocht tentoonstelling in Vlissingen Donderdag heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vergezeld van zyn echtgenote, een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van schilderyen en tekeningen van de Zeeuwse schilder K. J. Huineman in de oude Zeevaartschool aan de Boulevard Bankert te Vlissingen. De heer en mevrouw De Casem- broot werden ontvangen door dé loco-burgemeester, wethouder L. P. van Oorschot, en x-ondgeleid door de heer J. C. de Kok, bestuurslid van de Kunstkring „Het Zuiden" en de heer L. van der Steen. De tentoonstelling welke zich in een druk bezoek mag verheugen, is vandaag nog geopend. MIDDELBURG Vandaag Electro: „Storm over Malak- ka", (14 J.), 7 en 9,15 uur; Schouw burg: Jievuegirl vermoord", (18 j.)„ 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Somebody loves me", (a. 1.), 7 en 9 uur; Luxor: „Het zevende kruis", (14 j.), 8 uur; Oude zeevaartschool: Exp. K. J. Huineman en rampfoto's, 10—12, 2—5 en 7—9 uur. GOES. Vandaag Grand: „Abbott Costello maken schoon schip", (a. 1.), 8 uur. Vandaag Schotse huizen: Tentoonstel ling Anneke van der Feer, 10—12.30 en 13.30—17 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Expositie „Het jagen in de kunst", 10—18 uur. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst, 9—20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2