PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SLAG OM SCHELPHOEK GEWONNEN India zou moeten deelnemen aan Korea-conferentie BILT Er werd gevlagd, ...en geschreid Kantlijn EISENHOWER FELICITEERDE SJAH VAN PERZIE MEER BEWEGINGSVRIJHEID VOOR SOWJET-BURGERS Vandaag 196e Jaargang-No. 202 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Ooatburg, Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 (Van onze speciale verslaggever.) SEROOSKERKE, Donderdagavond. De slag is gewonnen! De ringdam rond het Schelphoekgat werd ge sloten en de zee heeft niet langer meer vat op de ruim negenduizend hectaren van het waterschap Schou wen. Om tien minuten over half zeven werden de laatste twee series van zes elementen op het maaiveld in het nog overgebleven gat van de ringdam neergezet en onmiddellijk daarop klonk een wilde symphonie van schrille en rauwe fluiten en loeiende scheepssirenen, die bijna 10 volle minuten duurde. Die eerste ogenblikken leek het er op alsof de honderden, die op een enorme vloot van schepen deze laatste fase van de Schelphoek- sluiting bijwoonden, allen stuk voor stuk de honderdduizend gewonnen hadden: men wuifde en zwaaide, men riep en schreeuwde, ja men schreide zelfs en men drukte elkaar opgewonden de hand. De slag met de woeste zee rond dit beruchte gat was in een victorie voor de waterstaat geëindigd en Zeeland's aartsvijand werd tot een smadelijke terugtocht gedwongen! In Zierikzee en Brouwershaven trokken muziekcorpsen door de stad Snel verspreidde zich het grote nieuws over het eiland, in Zierikzee wer den de vlaggen gehesen en deed de fabriekssirene van de Koninklijke „Zeelandia" opgetogen mee met het wilde fluitconcert enkele kilometers verder. In Brouwershaven haalden de muzikanten van „Apollo" hun in strumenten voor de dag, maakten een rondgang door de kom van ,,Brou" en speelden in de tent, waarby de bevolking uitgelaten danste. En toen de staf van de Dienst Dijkherstel 's avonds in Zierikzee te rugkeerde bracht „Kunst en Eer" deze mannen in 's Landskanier en de aannemers op de woonschepen een klinkende hulde, waarby het gemeen- Er is weer eens rumoer in de Ne derlandse journalistiek. Het Vrije Volk heeft de euvele moed gehad om te melden, dat de Nederlandse begroting voor 1954 er slechter uit zal zien, dan die voor 1953 en dat zij het hoogste uitgavenbedrag zal bevatten uit onze ganse geschiedenis. Het tekort zou maar eventjes 700 millioen gulden bedragen. De uitga ven zouden meer dan zes milliard gulden zijn Deze publicatie op zichzelf is na tuurlijk belangwekkend genoeg. Maar... goede gewoonte is, dat eerst de dag na Prinsjesdag, de dag dus van de opening der Staten Ge neraal, de minister van financiën met zijn koffertje naar de Kamer tijgt en daar mededelingen doet omtrent de toestand van 's lands schatkist. Publicaties op een vroeger tijdstip zijn tot dusver nog nimmer in Ne derland voor gekomen en ook in an dere landen zeer ongebruikelijk. En kele jaren geleden veroorzaakte een voortijdige publicatie in Engeland een ministerscrisis, die de minister van financiën zijn baantje kostte... Prompt heeft een ander Neder lands dagblad zich dan ook tot onze minister van financiën gewend met de vraag, wat deze wel dacht van de publicatie in het Vrije Volk. Minister v. d. Kieft schudde zijn wijze hoofd en zei: Onbehoorlijk. En dat is het in wezen ook. Maar toch hebben wij eventjes moeten lachen. Want het blad, dat zulk een kabaal maakt over de publicatie van het Vrije Volk isde Telegraaf. En in Nederland is met name de Telegraaf befaamd om zijn aan In discreties te danken publicaties. Afgezien van het feit, dat de han delwijze van Het Vrije Volk inder daad ongebruikelijk is, doet het ko misch aan, dat juist de Telegraaf daarover valt. De pot verwijt de ketel, dat zij zwart ziet! En om nog een andere reden moes ten wij eventjes lachen Nadat wij verleden week de resul taten van het voor-overleg der Vlis- sïngse raadsleden gepubliceerd had den over de verdeling der Vlissingse wethouderszetels, werd ons die publi catie kwalijk genomen door een Vlis singse voorman van de P. v. d. A. in een ingezonden stuk in het Vrije Volk. Wij zouden de eerste bijeen komst van de Vlissingse raad ont luisterd hebben door onze publicatie. Helaas, helaas! Het Vrije Volk heeft thans erger gedaan. Het heeft de gehele begrotingsbehandeling en zelfs Prinsjesdag beroofd van haar luister. Door een voortijdige en vol gens P. v. d. A.-minister van de Kieft onbehoorlijke publicatie. tebestuur aanwezig was. Kinderen liepen met brandende lampions door de overvolle straten en er heerste in de oude veste een stemming als op een ouderwetse Koninginnedag. De sluiting zelf verliep bijzonder vlot. Twee sets van zes betonnen ele menten werden langzaam in het gat afgevierd, waarna onmiddellijk de kleppen werden geopend. De elemen ten zonken niet diep, omdat zij op maaiveld werden gezet, waar de wa terstand niet bijzónder hoog was. Toch was de spanning ook deze avond bijzonder groot. Het ging im mers om een waterstaatkundig pro ject van de eerste orde, een project ook, dat gezien de ontzettende moeilijkheden in vrij korte tijd tot uitvoering werd gebracht. Maan den achtereen is hier gezwoegd en geploeterd door mannen van allerlei rang en stand, in een eendrachtige samenwerking, zoals de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat het na de sluiting uitdrukte, van „kunde en wilskracht", teneinde dit grootse werk tot een goed einde te brengen. De laatste dagen werd hier onder zware druk gewerkt en af en toe leek het rond het gat een heksenke tel. „Dat is geen waterbouwkunde meerverzuchtte ir. J. H. Ver- hey, de directeur van de aannemers- combinatie, „neen, men kan dit sourl werken beter een circus noemen En professor Thijssen, de man, die achter de schermen mede vorm gaf aan dit gigantische project, vertelde ons, dat er Woensdag 460 m. aan cais sons was gezet; „Dat betekent niets meer of minder dan een gehele ope ratie Levensstrijd in één dag!" Maar toen gisteravond de fluiten en de sirenen eindelijk zwegen, ebde de spanning weg. „Man, ga je sche ren" werd er geroepen tot ir. van der Verkeersongeval eiste twee doden Botsing tussen motor en auto Donderdagavond heeft op het kruis punt van de Sloterweg en de Schip- bolweg nabij Badhoevedorp een aan rijding plaats gehad, waarbij twee Duitsers het leven hebben verloren. Te ongeveer kwart over zes kwam een motorrijder, de 25-jarige heer W. Schulze met in de zijspan de 28-jarige mevrouw J. B. E. Schulze, geboren Grosz Oldekamp, beiden afkomstig uit Gronau (Duitsland), in botsing met een luxe auto. De motorrijder en zijn vrouw werden beiden gedood. „Stichting 1940'45" moet nog 11 millioen inzamelen In de komende zes jaren zal de „Stichting 194045" door middel van inzamelingen nog een beroep moeten doen op het Nederlandse volk voor een bedrag van ongeveer elf millioen gulden Eerst dan zullen wij de in het verzet gegeven belofte op redelij ke basis kunnen gestand doen. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1952 van de „Stichting 194045". Langzaam werden gisteravond twee sets van betonnen elementen in het laatste sluitgat van de ringdam rond het Schelphoekgat gevierd. (Foto P.Z.C.) Velde, die de directe leiding van het Schelphoekwerk had, „je hebt er nu de tijd voor De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de ƒ>- sembroot, was een van de gelukkig ste mensen op het gehele werk. „Ik ben byzonder dankbaar, dat deze sluiting vóór 1 September voor elk aar is gekomen. Dat had ik nooit kunnen denken, hoewel ik van natu re een optimist ben", zo verklaarde hy tegenover de tientallen verslag gevers en de radiomensen. „Ik bén allen, die aan dit werk hebben mee gedaan, bijzonder dankbaar. Maar op deze dag denk ik ook aan de bewo ners van Duiveland, die in spanning wachten op de dichting van het gat bij Ouwerkerk. Ik hoop, dat zy het vertrouwen zullen hebben, dat het tenslotte ook daar in orde komt". Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, wees nog op het riskante van deze gehele onder neming. „Het zal nog wel anderhalve maand, misschien wel twee maanden duren voordat de situatie geconsoli deerd is". (vervolg op pag 2) Minister Van de Kieft naar Amerika De minister van financiën, de heer J. van de Kieft. vertrekt hedenmid dag met de „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar Amerika, onder meer voor het bijwonen van de jaarverga dering van het internationale mone taire fonds. Hij kon zijn pleegouders niet vergeten Dat de vacantie, die vijfhonderd kinderen uit Stryen gedurende de heideweek in Ede hebben doorge bracht. op sommigen diepe indruk heeft gemaakt, blijkt uit het geval van de 14-jarige Albert Fortuin. Met alle andere jongens en meisjes keerde hy Maandagmiddag in Strijen terug, maar de herinnering aan zijn verblijf op een Edcse boerderij was zo sterk en de roep naar de Veluwe zo onweer staanbaar, dat hij zonder iemand van zijn plan te vertellen, de volgende dag op de fiets stapte en terugreed naar zijn pleegouders. Albert mocht een nachtje overblij ven, maar in de loop van Woensdag werd hy, nadat men in Strijen op de hoogte was gebracht van een en an der. toch maar weer op transport ge steld naar de Hoekse Waard Meer Amerikaanse hulp overwogen In een boodschap aan de sjah ter gelegenheid van diens terugkeer Ui Perzië, heeft president Eisenhower hem geluk gewenst en hem de beste wensen doen toekomen voor zyn stre ven om voor het Perzische volk wel vaart en onafhankelijkheid te verze keren. In doorgaans welingelichte kringen te Washington is men van mening, dat de Verenigde Staten bereid zijn een verzoek van Perzië om Ameri kaanse hulp in dollars welwillend in overweging te nemen. Inwilliging van dit verzoek zou betekenen, dat Perzië dus extra hulp zou krijgen. Een schen king van 23 millioen dollar werd reeds toegekend. De militaire gouverneur van Tehe ran heeft Donderdag bekend gemaakt, dat in Teheran een nieuwe cel van de (communistische) „Toedeh"-partij is ontdekt en dat ongeveer duizend Deens schrijver van In West-Beriijn gearresteerd De Westberlynse politie heeft Don derdag bekend gemaakt, dat zy de Deense schryver Arthur Boernsted heeft aangehouden, op verdenking van spionnage ten behoeve van de Sowjet-Russische geheime dienst. Boernsted zal Donderdag aan de Amerikaanse autoriteiten worden overgedragen. Volgens de politie had Boernsted getracht een Wit-Russische emi grant in West-Berlijn te dwingen voor de Russische geheime dienst te spionneren. De politie-eenheid, die Boernsted aanhield, is gespeciali seerd in het verhinderen van pogin gen tot ontvoering. Boernsted is 60 jaar en werd in Leningrad geboren uit Deense ouders. Tot zijn dertigste jaar had hrj in Rusland gewoond. Hij bezit een Deens paspoort, is gehuwd met een Russische en noemt zichzelf journalist, aldus de Westberlijnse po litie. patronen en honderd granaten in be slag zijn genomen. Een bibliotheek, waar communis tische boeken wérden verkocht, is ge sloten. De militaire gouverneur heeft voorts de twee grote avondbladen „Etelaat" en „Kejhan", die Mossadeq gunstig gezind waren, verboden. Waarschijnlijk zal de drukkerij van „Etelaat", de grootste in Perzië, door de regering worden gevorderd. De ex-vice-premier van Perzië en lid van de Majlis, ingenieur Ahmad Ravazi, is Woensdagavond gearres teerd. De ex-minister van arbeid, Ibrahim Alami, die dezer dagen in hechtenis werd gesteld, is voorlopig weer vrij gelaten en onder huis-arrest gesteld. Rampenfonds ontving 130 millioen gulden. Het Nationale Rampenfonds heeft tot Woensdag een bedrag van 130 millioen gulden ontvangen. Nog steeds komen geldelijke bijdragen voor de slachtoffers van de waters noodramp uit binnen- en buitenland binnen. Het Deense passagiersschip ,JZron- prins Frederiic", dat in April van dit jaar uitbrandde en zonk, toen het gemeerd lag aan de Parkstone Quay in Harwich, wordt gelicht. Men hoopt het schip naar Denemarken te kun nen slepen. Het lichten van het schip. Grote juwelendiefstal aan de Franse Rivièra. Twee onbekenden hebben Woens dagochtend vroeg ingebroken in ho tel Aioli te Saint Tropez aan de Franse Rivière en de eigenaresse van het hotel onder bedreiging met een revolver gedwongen de brand kast te openen. Zy ledigden de brand- kast, die juwelen ter waarde van ruim een millioen gulden bevatte, en ontsnapten na de eigenaresse te heb ben vastgebonden. Het voornaamste slachtoffer van deze overval is een Parijse juwelier, Hayat, die juwelen mist ter waarde van 700.000 gulden. Het onderzoek naar de daders wordt bemoeilijkt door het feit, dat deze geen vingerafdrukken hebben achtergelaten. De eigenaresse van het hotel is zo bijziend, dat zy de po litie geen duidelijke beschryving van de daders kon geven. Politie-officieren geloven, dat de inbrekers werkten in opdracht van een man, die wellicht in gegoede kringen verkeert en die wist, dat Hayat de juwelen naar de Rivièra had gebracht, om een gedeelte daar te verkopen. IN V.S., ENGELAND EN FRANKRIJK Besluit van N.A.V.O. Zowel de Verenigde Staten als En geland en Frankrijk hebben de beper king van de bewegingsvrijheid voor Sowjet-burgers verzacht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zeide, dat de maatregel is genomen ingevolge een besluit van de raad van het Noord-Atlantisch Verdrag, nadat men kennis had genomen van een soortgelijke verzachting van de beper king der bewegingsvrijheid van Wes telijke onderdanen in de Sowjet-Unie- De Sowjet-burgers mogen thans in het gehele land reizen, mits zij een POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. Sowjet-voorstel om 15 landen uit te nodigen verworpen De politieke commissie der Verenigde Naties heeft Donderdag met 27 tegen 21 stemmen, bij elf onthoudingen, besloten de Algemene Vergade ring aan te bevelen India uit te nodigen voor deelneming aan de over Ko rea te houden politieke conferentie. Doch deze meerderheid is onvoldoen de om, bij een overeenkomstige uitslag der stemming in de Algemene Vergadering, Indische deelneming te verzekeren, daar hiervoor twee derde der uitgebrachte stemmen vereist is. In de politieke commissie zijn de zelfde landen vertegenwoordigd als ter Algemene Vergadering, die Vrij dag zal beslissen. Voorts heeft de politieke commis sie de Algemene Vergadering met 55 tegen twee stemmen, bij twee ont houdingen, aanbevolen de Sowjet- Unie uit te nodigen aan de conferen tie over Korea deel te nemen, „mits de andere zijde (d^.w.z. de communis tische landen) dit wenst". De Sowjetrussische afgevaardigde Wysjinsky had Woensdag voorgesteld de woorden „mits de andere zijde dit wenst" uit de z.g. „vijftieh-mogend- hedenresolutie" te schrappen, doch de politieke commissie wilde hem daar in niet volgen. Groot-Bnttannië, Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland stemden voor Indische deelneming aan de politieke conferentie, de Verenigde Staten te gen, terwijl o.a. Frankrijk en Neder land zich onthielden. De Nederlandse vertegenwoordiger Von Balluseck verklaarde, dat zijn delegatie voor Indische deelneming aan de conferentie zou hebben ge stemd, indien zij gemeend had dat dit in het belang zou zijn van de voor naamste betrokken partyen. Doch daar zij van mening was dat Indische deelneming een afwijken inhield van hetgeen met het sluiten van de wa penstilstandsovereenkomst werd na gestreefd, besloot zy zich van stem ming te onthouden. Het Russische voorstel om de po litieke conferentie te doen bijwonen door de vertegenwoordigers van vijf tien staten, waaronder een aantal neutrale landen, is door de politieke commissie met 41 tegen vyf stem men, bij dertien onthoudingen, ver worpen. Vóór de stemming zeide de Britse afgevaardigde Jebb in een korte ver klaring onder meer: „Ik vraag mij af, of de Sowjet-Unie nu al dan niet een politieke conferentie over Korea wenst". De leider der Amerikaanse delega tie, Cabot Lodge, beschuldigde zijn Russische collega Wysjinsky er van nauwelijks verhulde bedreigingen te uiten, dat de communisten niet aan de conferentie zouden deelnemen, tenzij de Sowjet-Unie medezeggen schap zou krygen bij het aanwijzen van niet-communistische landen, die op de besprekingen vertegenwoor digd zouden moeten zijn". De Nederlandse vertegenwoordiger stemde, op grond van dezelfde over weging die hem deed besluiten bij de stemming over het al dan niet deel nemen door India aan de conferentie blanco te stemmen tegen Sowjetrus sische deelneming. paar dagen tevoren het ministerie van buitenlandse zaken inlichten en er geen bezwaren worden geuit van die zijde. Zij mochten eefst alleen verblij ven in het gebied van Parijs. Engeland heeft de Sowjet-Unie me degedeeld, dat haar diplomaten van Vrijdag af binnen een radius van 55 km. van de hoofdstad kunnen reizen, zonder hiervan mededeling te doen aan het ministerie van buitenlandse zaken. De grens was 40 km. Daarbui ten moest toestemming worden ge vraagd, welke echter nooit is gewei gerd. De bewegingsvrijheid van diploma ten van de Oost-Europese bondgeno ten der Sowjet-Unie is eveneens be perkt, evenals die van Britse diplo maten in die landen. Ook de Verenigde Staten hebben hun beperkingen op de bewegingsvrij heid van Sowjet-diplomaten verzacht. Deze laatsten mogen in het vervolg badplaatsen nabij Washington bezoe ken zonder hiervoor eerst verlof te vragen. Sowjet-diplomaten te Wash ington en New York mochten zonder vergunning niet meer dan 40 km. bui ten deze steden reizen. is het 40 jaar geleden, dat het „Vredespaleisin Den M Haag- officieel geopend werd. s •••is het 125 jaar geleden, i de beroemde Russische rom; dat .ussïsche roman- schrijver Tolstoj te Jasnaja M Poljana werd geboren. flllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll DE VERWACHT: DROOG WEER. Droog weer met perioden van zon neschijn en iets hogere temperaturen dan gisteren. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. ZON EN MAAN. 29 Augustus. Zon: op 5.45 Maan: op 20.54 onder 19.36 onder 12.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1