Bij de ruïnes van wat eens een bloeiende Viking-kolonie was Leraren ontevreden over nieuwe salarisregeling C D bewijzen STAKINGEN IN FRANKRIJK VRIJWEL BEËINDIGD GOUDEN MUNTEN GESTOLEN MET BEHULP VAN VASELINE DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN7 3 ONDER GROENLANDERS EN ESKIMO'S (XIV) Het mysterie van Brattahlid Het werd een reis van acht uren, en als ik dit schrijf weet ik dat van dei- Zee en ik op een ongelooflijke manier geluk hebben gehad. Want het was hopeloos varen, door dat nooit eindigende veld van schotsen, schollen en zacht dryfijs. Iedere keer zat de zaak muurvast en moest gewend worden, om ergens anders een doorgang te zoeken. Maar het geluk zat ons mee die dag, en ik denk dat de voorzienigheid medelijden met ons had. In ieder geval greep op een gegeven ogenblik een der Groenlanders m'n arm en wees hij me in de verte iets aan. Ik zag al leen een enorm hoge, op het oog loodrecht zich verheffende bergmuur. Een muur, die de fjord scheen af te sluiten. Daar moest het einde van de fjord zijn. En daar, ergens in die woestenij van steen, moest de nederzetting lig gen. Ik tuurde lang door mijn- kijker, maar zag alleen steen. Grauwe, don kere steen. Een paar maal nog wees de Groenlander. Toen haalde hij zijn schouders op. Het duurde nog één uur, eer we wisten dat de kans, de ruïnes te be reiken zeker was. Toen vingen we in onze kijkers iets op dat zich tegen het rotsmassief aftekende. Iets dat minder donker was. Iets dat zich be zig was los te maken van de berg muur. Maar zo klein, zo belachelijk gering, dat ik niet wilde geloven dat dit de restanten waren van Erik de Rode's kolonie. Nog dichter naderden we de grijze, stenen kust. Die kust lag vol met op geperst ijs, maar hier en daar ble ken vrjje plekken te zijn, waar een scheepje als de Tunek wel kon an keren. Het was op een afstand van ongeveer vijftig meter van het stenen strandje, dat dit gebeurde. En in de kleine vlet van de Tunek roeiden de Groenlanders ons naar de wal. Strandje. We stapten overboord, waadden nog enkele meters door het water en toen stonden wij op 't strandje. Dat strandje bestond uit grint, dik zand en ontelbare rolstenen. Het was nau welijks twee meter breed en ging over in de oever. Die oever bleek bedriege- lijk. Het was er zo moerassig, dat je tot aan de enkels in de kleffe mod der wegzakte. Ik moet U zeggen dat ik er nauwelijks op lette, zo vervuld als ik was van de betekenis van dit ogenblik. Want vóór me, op minder dan twee honderd meter, stonden de overblijfselen van datgenè wat eens duizend jaar terug in de geschiedenis 629. De Duitse wiskundige Christian Goldbach heeft in 17 j2 het vermoeden uitgesproken, dat elk even getal lean worden vervangen door de som van twee priemgetallen. Zoals bijv. de som is van de twee priemgetallen 7 en 17, en 32 de som is van de priem getallen S en 29, zou elk even getal door twee priemgetallen vervangen kunnen worden. Het is altijd gemakkelijker iets te zeggen, dan het bewijs daarvan te leveren. Maar om Goldbach volledig recht te doen, behoren we alvast te verklappen dat nog niemand heeft onjuist was. Ofschoon zijn stellingen kunnen bewijzen dat zijn, bewering op een groot aantal getallen is ge toetst, is niemand er ooit in geslaagd de juistheid of de onhoudbaarheid hiervan aan te tonen. Dat is reeds een stapje in de goede richting en vol komen correct hebben de wiskun digen dit probleem dan ook gedoopt met de aanduiding: „het vermoeden vasi Goldbach". De volgende stap deed de Rus Schnirelman die in het jaar 1931 er in slaagde te be wijzen, dat elk even getal de som is van ten hoog ste 300.000 priem getallen. Méér niet! Bijna twee eeuwen, nadat Goldbach het vermoeden had r:tgesproken dat elk even getal tenminste uit twee priemgetallen bestaat, k wam na enor me denkarbeid dus het bewijs uit de bus dat het aantal priemgetallen dat tezamen een even getal vormt in ieder geval niet groter kan zijn dan 300.000. Een geweldig verschil, zult u zeggen. Want het komt er op neer, dat ondergetekende het vermoeden uitspreekt 5 km. per dag te kunnen lopen, waartegen u aanvoert dat de door mij afgelegde afstand in ieder geval niet meer dan 750.000 km per dag zal bedragen. Maar deze geweldige kloof tussen beide opvattingen is enkele jaren ge leden aanzienlijk verkleind door een tweede Russische wiskundige, n.l. Vi nogradoff, die het bewijs leverde dat elk even getal de som is van vier priemgetallen. Sprak Goldbach dus de stelling uit, dat bijv. het getal 112 uit twee priemgetallen (53 en 59) zou moeten bestaan, Vinogradoff naderde hem zeer dicht, door te 'bewijzen dat 112 uit vier priemgetallen (bijv. 3,13, JfS en 53) kan worden samengesteld. Of, om bij het voorbeeld van de wan delsport te bljjven: wan/neer ik beioeer 5 km per dag te kunnen afleggen, antwoordt u daarop: „welnee, kerel, je haalt wel 10 km per dag." (Dat is 'heel wat anders, dan uw beroering van daarnet, toen u mij tegenwierp, dat ik geen 750.000 km zou kunnen halen. Dat weet ik óók wel!) Maar goed, het door Vinogradoff geleverde bewijs begint het vermoeden van Goldbach dus zeer dicht te bena deren. Wie echter de stelling van Goldbach ooit zal kunnen bewijzen en wanneer? Het kan binnenkort zijn, het kan eeuwen duren, en misschien komt het er nooit van. Vóór het zover is, moeten we maar ijlings tot de priemgetallen terug keren om nog wat andere geheimzin nigheden op te snorren. H. PétiMon. van deze wereld, een bloeiende neder zetting van Vikings, Noormannen was geweest. Een gedeelte domineer de, verhief zich boven de andere brok stukken. Het was aan alles te zien, dat dit geen huis was geweest of een ANTHONY VAN KAMPEN. schuur. Het waren de laatste brok stukken muur van wat de kathedraal was geweest. Voor mij ging in dat eerste uur de historie leven: Ik zag de vloot van Erik de Rode, komen van IJsland in het jaar 986, met mannen, vrouwen, kinderen en vee. En met zijn zoon, Leif. Eerst die verschrikkelijke tocht door een onbekende, onbevaren zee. Zonder nautische instrumenten. Zon der gyrokompas, echolood, radar, deeca sextant. Niets. Maar één ding had Erik de Rode wél: een fantas tisch zeemansinstinkt. Het was det instinkt, dat hem hielp die zee te overwinnen. Ook al verging de helft van zijn vijf en twintig drakensche- pen, ook al werden de bloedrode zei len met hardgele banen door de storm en het zout der zee rafelige, verschoten vodden. Ook al stierven velen der vrouwen en kinderen. Ook al moest een deel van het vee over boord worden gezet. Ohgroot, ontzaglijk epos van de oceaan. OhVikings, die dit on dernamen, met niets anders dan een wil om een ander land te vinden, om dat het vaderland, Noorwegen over bevolkt was. Met niets in liun hart dan een onbeschrijflijk groot geloof in de kennis van de leider: Erik. Erik met zijn onwankelbaar vertrou wen in dit avontuur. Ergens, ver ach ter de kim, moest het land eenmaal komen. Hij was er eerder heengezeild en had het gevonden, het land, dat hij noemde: Groenland. Daar zouden zè gaan leven, daar zou een nieuwe toe komst liggen. Ze kwamen er. En ze begonnen. Wat daar gebeurd is, dat weet al leen het peilloos heelal, dat zich bo ven de fjord welft. De nederzetting werd vernietigd. Niet in één keer. Niet plotseling. Maar ze werd ge sloopt, mens na mens, dier na dier, en huis na huis. Uit het hoge Noor den kwamen wilde Eskimostammen aanzwerven, verdreven door intense kou op zoek naar voedsel. Ze vonden de wonderlijke witte mensen, de Vi kings, en ze bestreden hen. Hoe Kannibalisme op Nieuw-Guinea. Een Australische politiepatrouille in het Zuidelijk bergland van Austra lisch Nieuw Guinea, heeft met ge weerschoten een troep kannibalen verjaagd. Zij vond verminkte lijken van inheemse vrouwen en kinderen en resten van een jongeman, die was ge slacht en gekookt. De verdreven kannibalen, die een overval hadden gepleegd op een na burige stam, zijn door de patrouille zodanig de schrik op het lijf gejaagd, dat zy zich, volgens de patrouille commandant, wel enige tijd behoorlijk zullen gedragen. Verleden week rapporteerde een andere patrouille-leider, dat hij been deren en schedels van inboorlingen had gevonden, die na gevechten tussen stammen waren opgegeten. lang...? Een halve eeuw, een eeuw? Niemand die het weet. Er kwam een nieuwe vijand. Het klimaat begon in Zuidwest Groenland af te koelen. Het werd een klimaat, waartegen geen Europeaan opgewas sen was op de duur. Zelfs niet de kin deren van het superieure ras der Vi kings. De kolonie ging ten onder. En men moet niet denken aan de laatste Vi king, die strijdend tegen de horden Eskimo's, tegen de onvoorstelbare kou en tegen de wanhoop ten onder ging. Met bet besef, dat hij volledig vergeten was door het verre, hopeloos verre moederland: Skandinavië. Toen daalde voorgoed de duisternis over de restanten van Osterbygd. Geen non, geen Benedictijn, geen Augustijn, geen boer, geen jager was meer in leven. Zo eindigde Erik's werk. Dat was waarschijnlijk omstreeks 1400. Ik overdacht deze dingen, zittend aan de voet van die oeroude kathe draal. De beide Groenlanders van ons scheepje lagen te slapen in het gras, dat vol was van gele en rode bloe men. Daar in die stilte onderging ik het mysterie van Brattahlid. Het slopingsv/erk aan de voormalige Nieuwe Kerk te Vlissingen vordert gestadig. Zoals bekend, zal eerlang op deze plaats een flatgebouw ver rijzen. (Foto P.Z.C NA DRIE VERWARRENDE WEKEN Treinverkeer en postvervoer zijn weer normaal Frankrijk heeft weer zijn gewone aanzien gekregen, na de grote verwar ring, die door de stakingen bijna drie weken heeft geduurd. De spoorwe gen maakten bekend, dat Woensdag het verkeer op alle lijnen was her steld. Zoals gemeld, hebben zowel de communistische als de niet-communis tische vakverenigingen de spoorwegarbeiders opgeroepen het werk te her vatten. Vrijwel alle P.T.T.-ambtenaren zijn eveneens naar hun werk te ruggekeerd, en het ministerie van posterijen heeft aangekondigd, dat alle post, die door de stakingen is vertraagd, binnen 48 uur zal zijn besteld. Daar nu ook de communistische vakorganisatie haar leden bij de Pa- rijse vervoersbedrijven heeft opge dragen het werk te hervatten, (de andere vakorganisaties hadden hier toe reeds afgelopen weekeinde be sloten) is het verkeer bij de busdien sten en de „metro" eveneens weer normaal. Slechts bij de gas- en electriciteits- bedrijven wordt nog gestaakt, maar dank zij de noodmaatregelen, die de regering heeft genomen, is er geen stagnatie in de gas- en electriciteits- voorziening. Maandagavond heeft zich op het spoorwegtraject Dijon- Chalon-Sursaone nog een incident voorgedaan. Saboteurs hadden hier Westelijk antwoord op Sowjet-nota Tweede onlwerpiekst gereed De vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, die te Parys hebben gewerkt aan het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota's over de her eniging van Duitsland, hebben Woensdag een tweede ontwerp-tekst aan hun regeringen doen toekomen. In diplomatieke kringen is ver klaard, dat hopelijk binnen enkele dagen overeenstemming over onop geloste punten van ondergeschikt be lang zal worden bereikt en de nota in het begin van de volgende week naar Moskou gezonden zal worden. Genoemde kringen menen, dat de no ta de onderhandelingen met de Sow- jet-Unie niet zal beperken tot de kwestie van vrije verkiezingen, zo als oorspronkelijk werd voorgesteld, doch een bespreking van de gehele Duitse kwestie zal toestaan. twee stukken rail over de spoorlijn gelegd, waardoor een sneltrein tot stilstand werd gebracht. De trein ontspoorde echter niet, en niemand werd verwond, doch het treinverkeer op dit traject werd verscheidene uren vertraagd. Het reizigersverkeer naar en door Frankryk is thans hersteld. Op de eerstvolgende dagen zal evenwel met de mogelijkheid van enige vertraging rekening moeten worden gehouden. De beperkingen in het postvervoer naar Frankrijk zijn opgeheven. Alle brief- en pakketpost voor Frankrijk wordt thans weer normaal verzon den. D.U.W.-subsidie woning- splitsing en -verbetering in de winter. Er is een regeling getroffen met be trekking tot de verstrekking van D.U.W.-subsidie voor woningverbete- sing en woningsplitsing, uitgevoerd in de wintermaanden. Onder bepaalde voorwaarden ontvangt de aanvrager van een premie voor woningverbete ring (rijksregeling eventueel in sa menwerking met het Terlingenfonds) of woningsplitsing (rijksregeling), naast de premie ingevolge de desbe treffende verbetenngs- of splitsings regeling, een D.U.W.-subsidie van 1/6 deel der begrote totale kosten, met dien verstande dat 't D.U.W.-subsidie voor woningverbetering maximaal 700 per woning en voor woningsplit sing 1000 per additionele woning zal bedragen. Onder de rijksregeling voor woningverbetering valt ook de z.g. tonnenregeling voor de vervanging van faecaliëntonnen door closets. Bo ven de premie ad 25 per geval in gevolge voormelde rijksregeling kan de aanvrager eveneens het D.U.W.- subsidie ontvangen, groot 1/6 per to tale begrote kosten, met een maxi mum van 90 per aansluiting. De directie van de D.U.W. verleent subsidie, indien volgens de gege vens van het rijksarbeidsbureau vol doende bouwvakarbeiders ter plaatse of in de naaste omgeving beschikbaar zijn en voor zover de voor dit doel beschikbaar gestelde credieten dit toelaten. Het werk moet worden uitgevoerd binnen de termijn van 1 October 1953 tot 1 April 1954. Deze termijn kan al leen worden verlengd, indien kan worden aangetoond en indien het ge meentebestuur verklaart, dat het werk op 1 April voor 90% was vol tooid. De eigenaar van een winkel in tweedehands gouden en zilveren voorwerpen te Amsterdam kwam tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn étalage ettelijke kostbare oude gouden munten waren verdwenen. Aangezien de gehele étalageruit, ook aan zijkant in het portiek, ter voorkoming van inbraak is afge schermd met ijzergaas, vroeg men zich af met wat voor ingenieuze reu zen-pincet de verdwenen munten wel door het ongeveer 15 c.m. grote gat in de zijruit en door de slechts 5x5 c.m. metende openingen in het ijzer gaas moesten zijn getrokken. Een minutieus onderzoek van de étalage bracht al ras de oplossing. Op diverse zwaardere munten en voorwerpen vond men druppeltjes vaseline. Men neemt thans aan, dat de in- „Geen overeenstemming bereikt" „Hoewel er in het bijzonder georganiseerd overleg in het geheel geen overeenstemming bestond over de leraarssalarissen, komt thans met ne gatie van het standpunt der lerarenorganisaties de mededeling uit de lucht vallen, dat het centrale georganiseerd overleg zich zonder meer met de regeringsvoorstellen heeft v.erenigd. Dit demonstreert weer eens, dat aan ons ambtenarengerecht nog weinig welgefundeerde beginselen ten grondslag liggen. Intussen heeft de minister van O., K. en W. zijn woord gestand gedaan en er voor gezorgd, dat aan het begin van het cursus jaar een nieuwe salarisregeliug zou zijn vastgesteld. In hoge mate is te betreuren, dat daarby op de meest essentiële punten tussen de regering en de lerarenorganisaties geen overeenstemming is bereikt. De voorzitter van de Algemene Vereniging van leraren bij het Mid delbaar Onderwijs (A.V.M.O.), drs P. van Houte, zei het bovenstaande Woensdag te Driebergen in de rede, waarmee hij het openbare ge deelte van de algemene vergadering van deze vereniging opende. Spreker behandelde in zijn rede uit voerig de gang van zaken bij het overleg, die volgens hem de toets der eritiek moeilijk kan doorstaan. Zo werd, aldus spreker, in de slot- phase der besprekingen van de ver tegenwoordigers der vereniging op 2 Juli gevraagd, hun uiteindelijk standpunt schriftelijk bekend te ma ken, dit om tot een afgerond com plex van voorstellen te komen. „Hieraan werd per schrijven van 4 Juli gevolg gegeven, onder protest dat dit geschieden moest zonder eni ge discussie onzerzijds. Ons antwoord hield in een categorische afwijzing van de hoofdprincipes der door de re gering voorgestelde regeling. „Op 3 en 8 Augustus werden daar op de besprekingen in het georgani seerd overleg hervat, zulks nadat het centraal georganiseerd overleg o.a. de wens tót uitdrukking had gebracht de volledige betrekking te definiëren aan de hand van het onderwysbelang. Omtrent de inhoud van dit begrip ontstond tussen de regering en de Raad van Leraren geen overeen stemming en de genoemde commis sie achtte het gewenst, dat hierom trent de bespreking in het leraren- overleg zou worden heropend, ter wijl ook een poging moest worden ge daan ten aanzien van andere kern punten van de door de regering voor gestelde bezoldiging tot overeenstem ming te geraken. Deze overeenstem ming nu kon in de twee Augustus- vergaderingen van het bijzonder ge organiseerd overleg niet worden be reikt". „Thans is de regeling er dan, in grove trekken. De nadere uitwerking van de nieuwe interpretatie der vol ledige betrakking zal nog verder in de commissie voor georganiseerd overleg van de leraren worden be sproken, evenals een aantal detail wijzigingen, welke nog zullen moe ten worden aangebracht." Spreker was de minister van O., K. en W. erkentelijk voor diens doorzettings kracht, maar hij achtte het betreu renswaardig, dat op de meest essen tiële punten der nieuw voorgestelde regeling, regering en organisatie elkaar niet op een meer acceptabel vlak konden ontmoeten. Philips wil fabriek in Zwolle vestigen. De N.V. Philips gloeilampenfabriek is voornemens in Zwolle een belang rijke fabriek te vestigen. Er zal door de stichting van deze fabriek werk komen voor ongeveer 500 personen. Vermoedelijk zullen er onderdelen voor de electronische industrie wor den vervaardigd, evenals dit het ge val zal zijn in de nieuw te stichten fabriek te Nijmegen. breker een stokje van ongeveer 60 c.m. dooi' het gaas tegen ae zijruit heeft geplaatst, vervolgens aan de achterkant tegen het stokje heeft ge slagen. waardoor hij een gat in de ruit stootte, daarna het uiteinde van het stokje met vaseline heeft inge smeerd en er daarna door het gaas en het gat in de ruit in de étalage mee is gaan vissen. De lichte munten bleven er inderdaad aan kleven, de zwaardere niet. Volgens de opgaaf van de eigenaar zijn in totaal verdwenen een origine le gouden Engelse guinea van 1830, een soortgelijke gouden munt van Australië, geslagen in 1866, een vijf- roebelstuk uit Rusland van 1898, een gouden rijder van 1750 uit ons eigen land en nog een oud-Hollandse du kaat van 1840, tezamen een waarde vertegenwoordigende van naar schat ting f 330.—. Britten laten 9 Duitse oorlogsmisdadigers vrij. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben Woensdag negen Duitse oor logsmisdadigers uit de gevangenis te Werl in Westfalen ontslagen, aldus deelden Britse ambtenaren Woensdag mede. Thans bevinden zich, volgens de ambtenaren, nog 81 oorlogsmisda digers in de gevangenis van Werl. Prinsessen Beatrix en Irene terug uit Amerika. Prinses Beatrix en prinses Irene worden Maandagochtend 31 Augus tus met het lijntoestel van de K.L.M. van haar vacantieverblyf in Amerika op Schiphol terugverwacht. Na aan komst zullen zij zich terstond naar het paleis het Loo begeven. Dieven hadden het op offerblokken gemunt Woensdag hebben onbekenden een offerblok voor de waskaarsen uit de Mariakapel te Bergen op Zoom uit de muur gebroken. De diefstal werd ontdekt door 'n paar mensen die in de kapel kwamen Didden. Daar er vrij veel geld voor deze kaarsen wordt geofferd, kan de buit groot zijn. Zaterdagmiddag hebben ook al on bekenden in de St. Gumariskerk te Steenbergen de offerblokken uit de nissen gebroken en op een afgelegen plek geforceerd. De buit bedroeg on geveer 60.De Rijkspolitie, die daar van de diefstal in kennis werd gesteld, vond later de geledigde blok ken terug. Het Wereldgebeuren Een Lieftinck aan het roer Kijk, zeiden onze vaders, als zy vroeger naar het buitenland gin gen en hun'deviezen kochten: Een Belgische franc is vijftig cent, en een Franse franc ia vijftig cent en een Italiaanse lire is vijftig cent. Maar als iemand onzer dit aan zijn kroost zou trachten whs te maken, zou dat kroost schuddebuiken van het lachen. Want een Belgische franc is om en naby acht cent en een Fran se rom een cent en wie naar Italië gaat moet een koffertje meenemen om al het bankpapier van duizenden lires in op te bergen. Het is nog niet zo erg als in de inflatietijd, maar de lire is geen schimmetje meer van wat zij vroeger was. En toch Toch is er de laatste zes jaar in de koers van de lire niet veel verande ring gekomen. De lire is stabiel. En dat zij dat is, is te danken aan de nieuwe Italiaanse ministerpresident Guiseppe Pella, die de laatste zes jaar minister van financiën is ge weest in het land van president Einaudi. Pella, die als een buldog over de lire waakt en de Italiaanse Lief tinck mag worden genoemd, schonk Italië een nieuwe regering, na een crisis van niet minder dan 48 dagen. Eerst had de Gasperi gepro beerd om een ministerie in elkaar te zetten. Het zou natuurlijk weer een centrumcoalitie moeten zijn, zoals de Gasperi er zes jaar lang een had ge had. Het lukte niet meer en dus kwam de heer Atillio Piccioni aange- marcheerd. Hij is een Christen demo craat. Even aarzelde Piccioni. Zou hij met de monarchisten in zee gaan, die over 40 kamerzetels be schikken. of zou hij met de gematig de linkerzijde, bestaande uit sociaal democraten, liberalen en republikei nen, die het met hun allen tot .38 ze tels brengen, de stormen gaan trot seren Hij koos het laatste. Maar kreeg toen een daverende ruzie met de so ciaal democraat Saragat. Saragat is een merkwaardige figuur. Hij liep uit de sociaal democratische party na de oorlog omdat die te communistisch getint was. Maar hij is onder haar vleugelen teruggekeerd omdat bij de jongste verkiezingen zijn eigen groep 14 zetels verloor en Nenni er 23 won. Zoals het vaker gaat: Saragat was ter dege bekeerd. Waren de socialis ten hem vroeger te links, nu wilde hij alleen in een kabinet met Piccioni zitten als het regeringsprogram maar goed links was! All right, zei Piccioni. Maar toen het kabinet uit de bus kwam, waren de ministers Saragat te rechts. Hoe kun je nu een links program tot uit voering brengen met rechtse minis ters? vroeg hij. En Piccioni gaf er de brui aan. Einaudi, negen en zeventig jaar oud en dus de lange crisis meer dan oeu, nam toen zijn toevlucht tot Pella, die tenslotte de lire al zes jaar op peil gehouden heeft. En Pella liet zich door het grijze staatshoofd overhalen. Hij redeneerde nuchter en logisch. Myn beste kans van slagen ligt in het vormen van een kabinet van rus tige deskundige figuren, die een be scheiden regeringsprogram tot uit voering zullen proberen te brengen. Aldus Pella. Pella is ook Christen democraat. Negen van zijn vijftien ministers zrjn al zes jaar minister. En ook Christen democraat. De nieuwelingen zijn technici. Blijkbaar redeneerde Pella, dat men hem graag moest nemen, of niet. Pella hoopt niet lang ministerpre sident te blijven. Hij is liever minister van finan ciën. Dat geeft de handen meer dan vol, zegt hij. En men zal hem geloven. Maar het kon wel eens zijn. dat Pella langer te paard zit, dan hij zelf vermoedt. Want in Italië is het niet gemakkelijk om een aanvaardbaar kabinet te vormen, na de jongste verkiezingen. ITALIAANSE LIEFTINCK liever geen premier EEN BOEKJE OVERI MARSEILLE 't Is niet in de eerste plaats het vrolyke, zonnige Zuiden, dat de „zwerver" Henri van Leeuwen in zijn boekje over Marseille beschrijft. Nee, uit zijn verhalen proeft men vooral de bittere bijsmaak van de zelfkant der samenleving, welke in een Zuide lijke havenstad nu eenmaal altijd een opvallende plaats schijnt in te ne men. Hènri van Leeuwen heeft al eens door Parijs rondgezworven en daarna over zijn avonturen in de Seinestad een boekje het licht doen zien, met verhalen,die de lezer de indruk moes ten geven, dat de schrijver toch wel heel goed thuis is in de wereld van ontucht en misdaad. Met Marseille is het nu ongeveer hetzelfde geval. Misschien zijn er mensen, die zich tot dit soort „reportages" van „het le ven" aangetrokken gevoelen, maar naar onze smaak zijn er toch vee! prettiger boekjes over het land van Marianne verschenen. (Uitgeverij Contact, Amsterdam Antwerpen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5