Vandaag gaan de laatste caissons in het Schelphoekgat Zeeuwse Almanak DIT JAAR VOOR HET EERST BOEKENFONDS VOOR R.H.B.S. GROEI VAN GOES HAD NOG GROTER KUNNEN ZIJN MEER GEMEENTELIJKE SUBSIDIE DAN IN ANDERE JAREN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N 7 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 WEER EEN BELANGRIJKE DAG Oostelijk gat bij Ouwerkerk kan nog niet gesloten worden Vandaag wordt het zeer waarschijnlijk weer een belangrijke dag in de geschiedenis van de strijd om de slui ting van de djjkgaten van Sehouwen- Dulveland. Naar wjj vannacht uit Zierikzee vernamen, rekende men er bi) de Dienst Dijkherstel op vunmiddag of tegen de avond de laatste cais son op het maaiveld van het Schelphoekgat te kunnen plaatsen. Tenmin ste, wanneer zich In de nanacht en de vroege ochtend geen bijzondere te genslagen meer zouden voordoen. Tegelijk met het bericht over het sluiten van de caisson-reeks bij de Schelphoek, kwam er echter melding van een tegenslag Uit de omgeving van Ouwerkerk. Hier had men gedacht vandaag het Oostelijke stroom- gat te kunnen dichten, maar door verschillende omstandigheden hebben zich beschadigingen aan de bezinklng voorgedaan, waardoor de sluiting »t worden uitge moest worden uitgesteld. De beschadiging van de bezinking Is het gevolg van grotere stroom- snelheden, welke bij het slechtere weer van de laatste dagen zijn opge treden. Ook stroomde het water nier nog steeds onder de rij reeds ge plaatste caissons door. De aanvankelijke tegenslag bij het kleinere Westelijke gat van Ouwer kerk is intussen vermoedelijk wel overwonnen. De sluiting van de ringdijk van caissons rond het Schelphoek gat, welke dus tegen morgen avond verwacht mag worden, be tekent overigens natuurlijk nog geenszins, dat deze dijk daarme de „waterdicht" gesloten zou zjjn. Het blijft nog een onafge werkt geheel en daarmede kan ten slotte nog van alles gebeu ren. Niettemin ziet men op dit punt de komende maand Sep tember Is intussen al heel dicht bij gekomen met groot vertrouwen tegemoet. afmeting van negen bij zeven en een halve meter. Er zijn echter nog voldoende z.g. Phoenix-pontons in reserve, die bij de dichting van de gaten gebruikt kunnen worden, zodat het verlies van dit stel geen ramp betekent. Negert caissons verongelukt In de nacht van Dinsdag op Woens dag is een stel van negen aan elk aar gekoppelde caissons, bestemd voor de dichting van het Oostelijk gat te Ouwerkerk, in de Vluchtha- ven bij het Zypc gezonken. Deskun digen van de Rijkswaterstaat stel den onmiddellijk een uitgebreid on derzoek in. Geconstateerd werd, dat de caissons gezonken waren tijdens het uitzonderlijk lage tij. Tengevol ge van dit lage water is een caisson in het midden van het stel van negen aan de grond geraakt en „gekraakt" door het gewicht van de overige. Terwijl de „gesneuvelde" volliep met water, raakten de andere uit het ver band en verdwenen eveneens onder de waterspiegel. Zij hadden elk een Aanbesteding. K. v. K. Middelburg zal mogelijkheid heücöpterdienst Zeeland onderzoeken. Met Rotterdamse autoriteiten zal nauw contact worden onderhouden. In hotel „De Burg" te Middelburg werd gistermorgen op uitnodiging van het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middel burg een bijeenkomst gehouden, waarbij tegenwoordig waren de Com missaris der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Middelburg, de wnd. burgemeester en de gemeente secretaris van Vlissingen, de voor zitter van het departement Zeeland der Mij. voor Nijverheid en Handel en de voorzitter en secretaris der Zeeuwse Vereniging voor Luchtvaart In deze vergadering gaf de voor zitter der Kamer van Koophandel te Rotterdam, mr. K. P. van der Mandele, die werd vergezeld door enige deskundigen, een uiteenzetting van de problemen verbonden aan een helicopter-verbinding. Na een uitvoerige gedachtenwisse- ling werd besloten, dat onder leiding van de Kamer van Koophandel te Middelburg, met medewerking van de genoemde instanties, deze materie nader op haar mogelijkheden voor Zeeland zal worden onderzocht. Voor de verdere bestudering van het waagstuk zal een intensief contact met de Rotterdamse autoriteiten worden onderhouden. Het gemeentebestuur van Goes heeft aanbesteed 't leggen van 'n riolering en 't maken van een bestrating in het laatste gedeelte van het industrieter rein aan de Zuidvlietstraat. Inschrij vers waren: L. v. d. Klippe, Vlissin gen 42.500; M. Jongepier, Seroos- kerke 37.000; M. W. Knuist, Goes 34.900; M. Wandel, W.est-Souburg 33.720. GASLANTAARNS Uit Middelburg gaan de laatste gas lantaarns verdwijnen De steeds verder reikende arm der techniek heeft wederom de schome Zeeuwse hoofdstad bereikt en zich nogmaals uitgestrekt over de straat verlichting. ,Nogmaals", want in het verleden immers heeft de lantaarnopsteker reeds het veld moeten ruimen en on- getwijfeld zullen nog velen onder de ouderen te Middelburg zijn verdwij nen destijds met een zekere weemoed hebben geconstateerd. Een brok ro mantiek immers verdween mét de vertrouwd geworden figuur van de lantaarnopsteker. Thans zullen Middelburgs vroede vaderen zich moeten beraden over het doen verdwijnen van de laatste gaslantaarns, die hoewel reeds ja ren avond aan avond opflitsend zón der hulp van de lantaarnopsteker nog immer een romantische sfeer op wekten. Het zacht-géle licht immers harmonieert zo wonderwel met de broze schoonheid van Zeelands his- torieryke hoofdstad, het vermag, op stille avonden, nog steeds de herin nering levend te houden aan sinds lang vervlogen tijden, want het stoort niet, dit diffuse licht, het stoort niet, wanneer ge dwaalt over Dam en langs Singelstraat en langs honderd-etl-één bekoorlijke plekjes, waar nóg, zelfs in deze tijden van atomen en straaljagers, de geschiede nis lééft en waar, ja, natuurlijk, voor al bij avond, de illusie van te leven in het verleden, soms werkelijkheid schijnt te worden. Zo ge uw verbeel dingskracht een wijle de vrije loop wilt laten! En ach, wie wil dat nim merf Wie wil zich niet, al is het maar voor even, eens laten vangen in de ban van het schoner schijnende verleden f De gaslantaarn hielp u daarbij! Bedenkt zulks, gij vroede vaderen, wanneer gij aanstonds te beslissen hebt over deze gaslantaarn en waar deert haar, gij burgers van Middel burg, want zij gaat verdunnen. On herroepelijk. Want zelfs de meest ro mantische stadsbestuurder zal de voortschrijdende techniek niet kun nen stuiten e binnen afzienbare tijd zal ook Middelburg baden in het kou de, helle licht van gloei- of neonlamp. Dan rest ons wederom nog slechts de herinnering Moeilijkheden met kerkelijke belasting Daar de kerkvoogdij der Neder landse Hervormde kerk te Oudelande enige moeilijkheden heeft met enkele voor kerkelijke belasting aangesla gen doopleden, is thans voor twee ge vallen deze kwestie aanhangig ge maakt bij de Kantonrechter. Men achtte dit de enige mogelijkheid om uit de onzekere toestand te geraken. Benoeming P.Z.E.M. Tot ingenieur bij' de N.V. Provinci ale Zeeuwse Ëlectriciteits-Maat- schappij werd benoemd de heer H. Spiele te UI i Utrecht Middelburger naar sociale studieweek in Zwitserland 25 leden van de Bondsraad van de Chr. Metaalbewerkersbond zullen in de week van 7 tot 12 September op uitnodiging van de Unesco een soci- ale studieweek in Zwitserland bijwo- nen. Tot de deelnemers behoort als enige Zeeuw de heer P. Meliefste, voorzitter van de afd. Middelburg van de C.M.B., die ook samen met enkele andere deelnemers een rapport over deze week zal samenstellen. Laatste evacué's verlaten Delft. Na de ramp van 1 Februari wer den in Delft vele evacué's onderge bracht. Reeds na ongeveer drie we ken begon hun aantal vrij snel teryg te lopen, doch een klein aantal bleef nog in de tydelyke huisvesting te Delft. Woensdag' verlieten ook deze laatste evacué's, ongeveer twintig in getal, Delft. Voor een deel vinden zij onderdak in Middelburg en voor een deel in noodwoningen in Zierikzee. Tegemoetkoming van Rijk aan Nederlands studerende jeugd. Als binnen enkele dagen de cur sussen aan de Nederlandse R.H.B.S.- en weer aanvangen, zullen de leer lingen van de eerste klassen voor het eerst kunnen profiteren van de mo gelijkheden tot het goedkoop in han den krijgen van nieuwe, of in elk ge val uitstekende, boeken, welke het van Rijkswege ingestelde Boeken fonds biedt. Het Boekenfonds, 'n in stelling, waarover in liet verleden reeds verschillende besprekingen werden gevoerd, heeft als doel de leerlingen van iedere R.H.B.S. in Ne derland te helpen om de kosten van het aanschaffen van studieboeken zoveel mogelyk te helpen verlichten. Hiertoe worden door de directeu ren van deze scholen nieuwe boeken aangekocht, welke tegen betaling van 25 per jaar van de waarde aan de gegadigden in bruikleen wor den afgestaan. Het kan ook voorko men, dat nog bruikbare boeken na vernieuwing worden uitgeleend. Na afloop van het leerjaar kunnen de boeken worden ingeleverd en na con trole door de directeur van de school, die ook bepaalt of by slordigheid schadevergoeding moet worden be taald, opnieuw aan de volgende klas se worden uitgeleend. Door het Boe kenfonds zullen ook leermiddelen, waaronder woordenboeken en atlas sen worden verstaan, worden uitge leend. Leerlingen die slagen voor het eindexamen kunnen onder bepaalde voorwaarden de geleende boeken in eigendom overnemen. Het fonds zal dit cursusjaar nog maar alleen ten dienste staan van de eerste klassen, het ligt echter in de bedoeling om de werkzaamheid in een tijdsverloop van vijf jaren over alle R.H.B.S.- AFSCHEID IN GOESSE RAAD Wordt de Winkelsluitingswet een „paskwil"? In een voorbeeldig snel tempo heeft de gemeenteraad van Goes, die Woensdagavond voor de laatste maal in zijn huidige samenstelling bijeen kwam, zich door de twee-en-dertig punten tellende agenda heengewerkt Aan het eind van de vergadering namen de heren A. de Roo (V.V.D.) en A. Buys (P.v.d.AJ, die met de heren J. Merison (Middenstandsparty; en mr. J. Sepers (C-H.) niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren, met een toespraak afscheid. De burgemeester, mr. W. C. ten Kate, richtte zich ook in waarderende bewoordingen tot de scheidende raadsleden en releveerde met voldoening, dat er in de afgelopen zittingsperiode veel tot stand is gekomen. „Goes is gegroeid tot een centrum, dat er wezen mag. Indien echter meer bouwvolume was toegewezen, zou de groei en bedrijvigheid nog meer spectaculair zijn geweest. Het zal een eis van bil lijkheid zijn. dat de betrofken autoriteiten daarmee in de komende tüd rekening zullen houden", aldus de burgemeester. Bij de opening van de vergadering herdacht de voorzitter het dezer da gen overleden oud-raadslid, de heer P. Crucq. Bij de ingekomen stukken waren subsidie-aanvragen van de af deling Goes van E.H.B.O. en de Cen trale Kath. Militaire Tehuizen, die bij de begroting 1954 behandeld zullen worden. Mr. J. Sepers had een schrijven ge zonden dat hij in verband met ver trek, bedankt voor het lidmaatschap in de nieuwe raad. Nadat de heer Ph. Wessels als tweede waarnemend ge meente-secretaris was beëdigd, wer den vervolgens een groot aantal voor stellen zonder meer aangenomen. DE WINKELSLUITING. Het voorstel om het sluitingsuur voor bakkerijen des Zaterdags op 19 uur te bepalen, lokte discussie uit. De heer M. J. Bakker (K.V.P.) vond de argumenten van de bakkers niet overtuigend, hetgeen door wethouder J. J. van Melle (C.H.) werd bestre den. Ook de heer Ph. Haverhoek (P. v.d-A.) zag de noodzaak van latere openstelling niet in. Een opmerking van wethouder Van Melle, dat voor het afwijzende advies van „Handels belangen" geen ruggespraak met de bakkers was gehouden, lokte de heer A. Vermaire (Middenstandspartij) uit zijn tent. Volgens hem was wel dege lijk bij de secretaris van de bakkers vereniging advies gevraagd. Het toen aangevoerde argument achtte men echter niet steekhoudend genoeg, om hierop een gunstig advies te baseren. Hoewel de heer Vermaire overigens niet zou tegenstemmen, vond hij, dat de Winkelsluitingswet toch wel een „paskwil" wordt, wanneer in iedere raadsvergadering verzoeken om vrij stelling komen. Tenslotte werd het voorstel aangenomen met 103 stem men (tegen de heren Buys, Haver hoek en Bakker). Nadat de heer Bakker de wens te kennen had gegeven, dat de raad voorlopig van verdere verzoeken ver schoond zal blijven, werd daarop ook bepaald, dat de halve-dagsluiting voor slagerijen komt te vervallen. Bij het voorstel tot wijziging van de begroting 1953 herhaalde de heer Haverhoek zijn reeds eerder gedaan verzoek, aanvragen van bijzondere scholen om financiële medewerking bij de behandeling van de begroting en niet later aan de orde te stellen. DE LANGE-AFSTANDS- GASVOORZIENING. Het voorstel tot het aangaan van een geldlening ad f 190.000 ten be hoeve van het gasbedrijf, dat overi gens werd goedgekeurd, deed de heer Vroome de vraag stellen, hoe het thans met de lange afstandsgasvoor- ziening staat. Ook het college van B. en W. kon hieromtrent niets met ze kerheid mededelen. Wel verklaarde wethouder Van Melle, dat er bespre kingen gaande zijn met Energievoor ziening over de leidingen naar Goes. Men wil eerst beslist weten of deze bedrijfszeker zijn. Tenslotte werd besloten tot de bouw van een tweede flatgebouw- De heer Zuidema (A.R.) vond het echter in het algemeen wel een bezwaar, de bouw van woningen door de gemeen te uit te breiden. Hij vreesde hier van in de toekomst financiële moei lijkheden. De heer A. de Roo (V.V.D.) vond de begrote kosten van onder houd te laag. Op een vraag van de heer Vroome of deze woningen te koop zullen worden aangeboden, deel de de voorzitter mede, dat hierin amb tenaren van de nieuw te vestigen dienst moeten worden gehuisvest. Wet houder J. H. Roose (K.V.P.) merkte de heer Zuidema nog op, dat wel de gelijk getraeht wordt de particuliere woningbouw te stimuleren. klassen uit te strekken. Een voor deel van het Boekenfonds is onmis kenbaar, dat de kosten van de boe ken voor de ouders van de leerlingen tot een zo laag mogelyk minimum worden beperkt en dat altijd vrij nieuwe boeken en de nieuwste uitga ven kunnen worden gebruikt. Een gering nadeel is, dat voor boe ken die men de gehele cursusduur nodig lieeft in vyf jaar met zitten blijven wordt dan nog geen rekening gehouden 125 van de totale nieuwe waarde wordt betaald terwijl men daardoor nog geen eigenaar ge worden is. Verwacht wordt, dat het Boekenfonds na verloop van tüd pa rallel zal gaan werken met de Rijks instelling, welke bij een bepaald ge middeld rapportcijfer aan minvermo gende leerlingen kosteloos boeken verstrekt. Service-Stations voor MIDDELBURG Lange Delft 10O Tel. 2080 VLISSINGEN Walstraat 5 - Tel. 721 Ka béid ief stal ontdekt te Lewedorp. Bij de jaarlijkse inventarisatie, wel ke door personeelsleden van de N.V. P.Z.E.M. op een in de open lucht ge legen materialenopslagplaats te Lewe dorp (gemeente 's Heer Arendsker- ke) werd verricht, kwam men tot de ontdekking, dat een rol lichtkabel en enige losse einden grondkabel waren verdwenen. Kennnelijk hebben die ven, die het op het lood en het koper dat zich in dergelijke kabels bevindt hadden gemunt, zich van dit voor raadje meester gemaakt. De politie is thans bezig een onderzoek in te stel len maar staat voor een moeilijke taak, daar de inventarisatie slechts éénmaal in heU jaar wordt gehouden en dus onmogelijk kan worden vast gesteld, wanneer precies deze dief stal is gepleegd. Vermoed wordt, dat door de" dader (s) de buit reeds lang in veiligheid is gebracht. MAATSCHAPPELIJKE ZORG GOES IN 19S2 Kosten hielden geen gelijke tred met eigen inkomsten De sterk gestegen kosten van geldelijke hulp- en verplegingskosten in gestichten, rusthuizen e.d., waarmee de inkomsten geen overeenkomstige tred hielden, zijn oorzaak, dat de Instelling voor Maatschappelijke zorg te (Soes over 1952 een gemeentelijke subsidie van 83.194.85 nodig had. Af gezien van het jaar 1951, is dit belangrijk meer dan in vorige jaren, zo wordt in liet jaarverslag van deze instelling medegedeeld. de 2 personen bleef f 4 per persoon. De verhoging van de noodwet-uitke ring werd de ondersteunden niet in aftrek gebracht. Getroffen voorbereidingen voor het stichten van een invaliden-werkplaats te Goes hebbennog niet tot het ge wenste resultaat geleid- Er wordt ge streefd naar opvoering der inkomsten uit bezittingen van de instellingen. De pachten van de helft der lande rijen konden verhoogd worden. Hoe wel een en ander nog niet volledig zijn beslag kreeg, zal daaruit een ver betering van circa f 4000 voortvloeien. In 1953 komt nog een helft der pach ten voor herziening in aanmerking. De renten van eerste hypotheken kon den met een enkele uitzondering tot 4!fe procent opgevoerd worden. ONDERSTEUNING. De instelling schonk ook weer aan dacht aan maatregelen van sociale zorg, w.o. te rekenen zijn voorzienin gen niet rechtstreeks op grond van de Armenwet. Voortgegaan werd met de subsidiëring van de plaatselijke ge zinsverzorging, welke reeds enkele jaren wordt uitgevoerd door de R.K. Vereniging voor Maatschappelijk Werk, de afdeling Gezinszorg van de Hervormde Diaconie en de Stichting Gezinszorg. Ook werden verschillen de andere subsidies verstrekt. De me dewerking aan een reductie-regeling op ziekenfondspremiën en aan kolen- verstrekking voor personen met laag inkomen, vergden in 1952 respectie velijk f 869.67 en f 4177.20. De steunnormen voor ondersteun den bleven f 19 voor echtparen zon der kinderen en f 12 voor alleenstaan den, beide bedragen verhoogd met het bedrag van de huur en de halve fonds premie. De gezinsledentoeslag boven Stationschef te Goes verlaat de dienst Stationschef le klas B. te Goes, B. H. Meeuwissen, verlaat per 1 Sep tember de dienst der N.S. Stations chef 2e klas te Koog Zaandijk, H. P. van der Veen, wordt in de functie van stationschef le klas B. overgeplaatst naar Goes. R. Koole Zn's Bank te Zierikzee keert 5 uit. In de algemene vergadering van aandeelhouders van R. Koole en Zn's Bank N.V. te Zierikzee werden de ba lans en winst- en verliesrekening per 31 December 1952 goedgekeurd, ter wijl het dividend werd vastgesteld op 5 rondvraag bezwaren had geuit tegen het feit, dat in het badhuis op Vrijdag en Zaterdag geen kuipbaden kunnen worden genomen, sprak de heer A. de Roo een afscheidswoord. Hij gaf daarbij een terugblik op de periode van 22 jaar, waarin hij deelnam aan de beraadslagingen. De periode van 19311941 was aantrekkelijk, daar de raad toen een grotere vrijheid van handelen had en de politieke tegen stellingen z.i. minder groot waren dan in de na-oorlogse jaren. Het tijdvak na de bevrijding was moeilijk doch interessant. Hij betreurde het dat in de laatste jaren de politieke tegen stellingen sterker naar voren kwamen. Ook de z.i. onjuiste financiële verhou ding tussen Rijk en gemeente achtte hij bedenkelijk. Dit en andere facto ren brachten hem er toe, zich niet meer als raadslid beschikbaar te stel len. Tenslotte bracht hij allen dank voor de ondervonden samenwerking. Wethouder Buys, die na 16 jaren af scheid nam, verklaarde ook naar beste weten de gemeente te hebben willen dienen en bracht eveneens dank ook aan het personeel van hoog tot laag en aan de onderscheiden com missies voor de ondervonden me dewerking. Tot slot sprak burgemeester Ten jKate een dankwoord tot de raad en Nadat de heer Haverhoek bij de I inzonderheid tot de scheidende heren. Aan maand-ondersteunden werd f 3842,80, d.i. gemiddeld f 18,40 per geval per maand uitbetaald, als aan vulling op de noodwet-uitkering. Aan week-ondersteunden werd f 40.746,72. d.i. gemiddeld f 18,74 per geval per week uitgekeerd. In verband met het verhoogde steunpeil, ligt het in de bedoeling de gebruikelijke kerstgave te laten ver vallen. Iedere ondersteunde ontving verder een bon voor 12 H.L. eierko len. De totale kosten van de brand- stoffenvoorziening bedroegen f 4467 terwijl bons voor kleding tot een be drag van f 3831.55 werden afgegeven Aan diverse voorschotten werd f 12.035,29 verstrekt, waarvan f 9321,82 in de loop van het jaar werd afge lost. Het totaal ondersteunden bedroeg in 1952: 152 (vorig jaar 120). Voor de geneeskundige verzorging werd o.m. aan specialisten f 858,30 uit betaald en aan ziekenhuis- en s; toriumverpleging f 10.812.91. Voor meer duurzame verzorging in gestich ten werd f 18.420.08 betaald en voor voogdij- en andere kinderen f2094,27. De kosten van de 5 verpleegden in de oudelieden-afdeling van het gast huis bedroegen f 3865,02 en voor de 19 buiten Goes verzorgden totaal f 14.821,40. Van de kosten voor het Manhuis bleef f 1966,85 voor rekening van de Instelling. In de loop van het najaar werd aan de inwoners van het gebouw radio distributie gegeven, hetgeen zeer op prijs wordt gesteld. Er waren ultimo December 12 mannen en 2 vrouwen in dit gebouw aanwezig. Wegens verhaal van verleende on derstand werd f 29.948,07 ontvangen. Per 31 December 1952 hadden de be zittingen een waarde van f 1.140.910,97. De kapitaaldienst sluit met een voor delig saldo van f 3783,42, terwijl de rekening over 1952 een eindbedrag van f 202-271,69 aangeeft. KUNST Duo AdriaanseHanrath SCHOTSE HUIZEN TE VEERE De violist Frans Karei Adriaanse, die begeleid door Hans Hanrath, Woensdagavond in de Schotse Hui zen te Veere concerteerde, gaf bij de ivang van zijn optreden er blijk van zich aangetrokken te voelen tot een gedistingeerde toon en tot een sobere voordracht. In de sonate van Tartini, waarmede het concert be gon, leek het zelfs alsof de jonge Adriaanse bevreesd was voor een te veel aan emotie en daarom zich een strenge zelfbeperking oplegde. De pianist trachtte in dit opzicht dezelf de wegen te bewandelen, doch dit lukte hem niet altijd. Wellicht ver draagt zyn aard knellende banden minder goedDe sonate in c klein van Mozart met name het derde deel van dit werk bracht echter het ontmoetingspunt voor beide musici: van het Andante Soste- nuto af mocht inderdaad worden ge sproken van het Studentenduo Adri- aanse-Hanrath. Sedert dat moment waren namelijk hun beider muzikale gedachten gelijkgericht! Misschien was nog niet iedereen daarvan overtuigd en was er nog een enkele luisteraar, die twijfelde aan het bestaan van een werkelijk en semble, doch dat kon niet lang du- elke twyfel werd opgeheven toen Pijper's tweede sonate weer klonk. Door de vertolking van. dit werk werd het duidelijk, dat men hier te doen had met twee geestdrif tige, begaafde jongelui, die welis waar groot respect voor het verle den bezaten maar daarnaast er vu rig van overtuigd waren, dat de kunst van deze eeuw, onze éigen eeuw, evenzeer waard is om gehoord te worden als de muziek, die in het ver leden tot stand kwam. Deze opvat ting maakte het mogelijk, dat ook de sonate van Henk Badings uitste kend werd uitgevoerd en dat de tal rijke toehoorders deze compositie dankbaar aanvaardden. Het is niet onmogelijk, dat men uit bovenstaande regelen zou opmaken, dat dit duo Adriaanse-Hanrath niet zo geschikt bleek voor vertolkingen van composities uit vroegere perio den. Dit zou evenwel een misverstand zijn, want ook niet modern-georiën teerde werken kregen een voorname uitvoering. In dit verband moet voor al Fauré's Sonate opus 13 worden genoemd. De welhaast brillante wy- ze, waarop dit majesteuze werk werd gespeeld, stempelde dit duo Adriaan se-Hanrath tot een ensemble van meer dan gewone allure. Terecht kan men zich dan ook afvragen, waai' deze beide aanstaande juristen een beter figuur zullen slaan in de toe komst: in de rechtszaal of op het podiumIn elk geval staat vast, dat zij van deze laatste plaats niet al te ver meer zyn verwijderd! Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael sprak een sympathiek openingswoord en bood aan het ein de van de avond namens een kun- stenaresse uit Veere een klein ge schenk aan. Van de Z.V.U. waren er bloemen. De solisten vertolkten hun dank met een toegift (Ravel). de K. ,/n Zomer-Dagdroom" De Nederlandse Comedie heeft gis teravond in de Concertzaal te Zierik zee een opvoering gebracht van ,,'n Zomer-Dagdroom", aangekondigd als een romantisch blijspel van George Axelrod. En inderdaad voldeed dit overigens typisch Amerikaanse stuk aan beide normen. Het was eigenlijk een wonderlijke intrige, waarin de „man" Richard Sherman, zich beur telings in de realiteit en in een droomwereld beweegt. Daardoor kon den schijn en werkelijkheid allerge- noegliiksst dooreen gemengd worden en het meest onmogelijke dreigde zelfs mogelijk te worden. De dialoog was veelal ook kostelijk. Een tikje „hard" en recht op de man af mis schien, maar tot op zekere hoogte is dat juist de charme van de Ameri kaanse toneelliteratuur, die wij de laatste jaren uit verschillende uitste kende voorstellingen beter hebben le ren kennen. Hans Kaart speelde de hoofdrol en hij deed dat voortreffelijk. Zonder enige reserve en zonder ook maar iets tekort te doen aan de overige op tredenden, kan gezegd worden, dat zyn spel het stuk „droeg". Naast hem mogen dan terstond nog ge noemd worden Kitty Jansen als het „meisje van boven" en Ina van Faas- sen als Richards echtgenote, die met vacantie is, maar wier gedragingen in de droomscènes voor naar echtge noot toch duidelijk gestalte aanna men. Bijzondere vermelding verdienen de fraaie costuums der dames, het wer kelijk buitengewoon geslaagde decor en de uitstekende illustratieve mu ziek, welke bij elk tafreel ten gehore werd gebracht. De Concertzaal was tijdens deze Z. V.U.-voorstelling meer dan vol en de aanwezigen hebben ten volle van de ze kostelijke voorstelling genoten. Het herstel van P.T.T, in het rampgebied In de radio-rubriek van de R.V.D. „Verklaring en Toelichting" zal de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, morgenavond van 19.10 tot 19.20 uur een causerie houden over „het herstel van P.T.T. in het ramp gebied". MIDDELBURG. Vandaag Electro: Culturele voorstelling „Trio", naar het verhaal van W. So merset Maugham. (14 jaar), 7 en 9.15 uur. vooraf optreden van prof. Cor- donl. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Operatie Cicero", (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Het eiland der begeerte". (14 j.), 8 uur: Cosy Corner: Duo Abels—v. Eek, 3—6 en 8 11.30 uur; Bellamypark: Concert „Ons Genoegen", 8 uur; Oude zee vaartschool: Exp. K. J. Huineman en rampfoto's, 1012, 25, 79 uur. GOES. Vandaag Grand: „Pandora en de Vlie gende Hollander". (18 j.), 8 uur. VEERE. Vandaag Schotse hulzen: Tentoonstel ling Anneke van der Feer, 1012.30 en 13.3017 uur. IJZEND» KE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling: „Het jagen in de kunst". 10—18 GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst, 920 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2