PROVIMCIALE ZEEUWSE COURAHT Amerikaanse dollarhulp voor Perzië in het komende jaar Keersluisbrug niet voor Mei '54 volledig gereed BILT Kantlijn FOSTER DULLES PLEIT VOOR HERZIENING HANDVEST V.N. HAGENAAR KEERDE TERUG UIT HONGAARSE GEVANGENSCHAP 196e Jaargang-No. 201 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter, Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 Aug. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Tng- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerjjstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 2& NA NOODKRETEN VAN SJAH EN ZAHEDI Engeland heeft geen bezwaar, tenzij oliekwestie in gedrang komt De Ver. Staten zullen Perzië in het komende jaar economische en tech nische hulp ter waarde van 23 millioen dollar leveren, aldus hebben func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington bekendgemaakt. Deze hulp, volgens liet program yoor hulp aan het buitenland, werd door het congres goedgekeurd voor het begin Augustus op reces ging. Voorts zal Perzië Amerikaanse bijstand blijven ontvangen by de ver sterking van zijn strijdkrachten. Het bedrag van deze militaire hulp werd niet gemeld, doch volgens niet-officiële ramingen bedraagt zy circa twin tig millioen dollar. Op 9 Juli j.l. antwoordde presi dent Eisenhower naar aanleiding van een verzoek van ex-premier Mossadeq om meer hulp, dat de Verenigde Sta ten „op het ogenblik niet in een posi tie verkeren pm meer hulp te verle nen, doch gehoopt werd, dat de hui dige technische bijstand en militaire hulp zou kunnen worden voortgezet op een basis vergelijkbaar met de ver leden jaar gezonden hulp". Premier Zahedi van Perzië heeft Woensdag te Teheran besprekingen Het is geen zeldzaamheid, dat er op onze redactietafels een briefje belandt met de klacht, dat de krant op Maandag onleesbaar is. Van wege de sport. En het is evenmin een zeldzaamheid, dat er tegelijkertijd epistels verschijnen, waarin de klacht geuit wordt, dat diezelfde krant op Maandag onleesbaar is, omdat er te weinig sport in staat. In verreweg de meeste gevallen ne men wij die klachten met een kor reltje zout, omdat zij eigenlijk bewij zen, dat wij precies genoeg sport ge ven en dat meer zowel als minder zou schaden. Maar er zitten klachten tussen, die een ernstiger ondergrond hebben en de verhouding tussen kerk en sporf ten grondslag hebben. Nu het nieuwe sportseizoen voor de deur staat, is het, wellicht nuttig over dit probleem enkele kantteke ningen te maken. Vooropgesteld zij daarbij, dat er in derdaad een probleem „Kerk en sport" is. Er zijn tienduizenden jongelieden in Nederland, die graag deel zouden ne men aan competitiesport, omdat im mers alleen deze gelegenheid geeft tot behoorlijke krachtmetingen, maar het niet doen, omdat zij daardoor niet in staat zouden zijn ter kerke te gaan. Er zijn weliswaar kerken, die vroege diensten houden, om daardoor te be reiken, dat de jonge mensen kerk en sport op Zondag kunnen verenigen. Maar een oplossing is dat toch niet, omdat een overtuigd Christen er niet gemakkelijk toe zal overgaan zijn godsdienstig leven te laten wegdruk ken naar een „niet hinderlijk deel van de Zondag". Daarvoor is hem zijn godsdienst te dierbaar. Het probleem ligt er dus. Voor deze zeer belangrijke bevol kingsgroep blijft dus alleen de Zon dagmiddag en de Zaterdagmiddag voor de sportbeoefening over. De Zondagmiddag zal voor velen steeds blijven vervallen om de hiervoor reeds genoemde redenen. Rest de Zaterdag middag. Welnu: ten aanzien van de Zater- dagmiddagsport valt op te mer ken, dat er te weinig sportvel den beschikbaar zijn. Dat er des Zaterdags weinig of geen publiek zou komen kijken, zal voor de meesten geen rol spelen. Tenslotte komt het publiek alleen naar de gro te wedstrijden kijken en er zijn tal' van sporten, die zelfs geheel zonder publiek worden beoefend. Maar de goede sportterreinen zijn eigendom van of verhuurd aan ver enigingen, die de sport op Zondag als wedstrijdsport beoefenen en des Za terdags de velden niet gaarne be speeld zien. Ziedaar, waardoor de mensen, die aan sportbeoefening op Zaterdagmiddag de voorkeur geven, dikwijls niet aan hun trek kunnen komen- De instelling van een Zaterdagmid dagcompetitie is voor ontelbaren een belangrijke schrede in de goede rich ting. Hoezeer zij gewaardeerd wordt, kan men afmeten aan het grote aan tal verenigingen, dat aan deze com petities deelneemt. Maar, landelijk gezien, is het gebrek aan voldoende sportterreinen een ont zaglijke rem. Verbetering kan er alleen komen, als men meer sportvelden aanlegt. Ook wat dat betreft is Nederland op de goede weg en speciaal in Zeeland mag men zich verheugen in de voor uitgang, die er op dit gebied valt waai' te nemen. Wil men echter in de toekomst een verscherping van de te genstelling tussen Kerk en sport voorkomen, dan zal men er zich op moeten toeleggen de sportbeoefening op Zaterdag op aanzienlijk grotere schaal mogelijk te maken. Dit besef is nog steeds niet vol doende doorgedrongen. Maar men zal met noodzaak scherper geconfrontc worden, naarmate de sportbeoefening toe neemt. En tot dusver neemt zij toe, hand over hand. gevoerd met de Amerikaanse ambas sadeur, Loyd Henderson. Men gelooft, dat zij spraken over de toekomstige Amerikaanse houding ten aanzien van de nieuwe Perzische regering. Zahedi had Henderson tot dit ge sprek uitgenodigd, na inleidende be sprekingen tussen Henderson en de Perzische onder-minister van buiten landse zaken, Meftah, die Dinsdag werden gevoerd. Volgens waarnemers werd bij dit onderhoud, dat drie kwartier duurde, de nadruk gelegd op de Perzische behoefte aan Amerikaan se hulp. Zowel de Sjah als premier Za hedi verklaarden'dezer dagen, dat Perzië hulp uit het buitenland, van welke zijde ook, dringend no dig heeft. De AmerikaansPerzische bespre kingen zullen waarschijnlijk de vol gende week worden voortgezet. Engeland heeft de Verenigde Staten meegedeeld, dat het vóór Amerikaan- Brits atoomgeleerde met verlof gestuurd. Een Britse atoomgeleerde van Rus sische afkomst, die werkzaam was bij het Britse centrum voor atoom onderzoek te Harwell, is voor een jaar met verlof gestuurd. De geleerde, dr. Davison, heeft aan geboden voor de universiteit te Bh> mingham te gaan werken. Volgens de „Daily Express" is Da vison met verlof gestuurd, omdat men het „te riskant" vindt hem in 't atoomcentrum te houden, daar zijn ouders nog steeds in Rusland zijn. se hulp ter consolidering van het nieuwe regiem is, mits deze niet na delig is voor een eventuele regeling van het BritsPerzische oliegschil, al dus welingelichte kringen te Londen. Communisten gearresteerd In opdracht van premier Zahedi heeft de Perzische geheime politie Dinsdag een aantal communistische publicaties, die Maandag bij huiszoe kingen in beslag waren genomen, ver brand. Bij de huiszoekingen zouden volgens sommige bladen ook handgranaten, geweren, pistolen en zelfgemaakte bommen zijn gevonden. Ruim 300 communisten zouden reeds zijn gear resteerd. Volgens onbevestigde be richten zouden bij een overval op een communistisch centrum in een stad aan de grens met de Sowj et-Unie, drie personen het leven hebben verloren. Groepsleider Kruit van N.E.S.B. in vrijheid Van Tienen en mr. J. Wolthuis blijven in arrest Na vier dagen voorarrest is de werkgroepsleider van de Nationale Europese Sociale Beweging (N.E.S. B.), de 29-jarige A. M. Kruit, Woens dag in afwachting van het proces in voorlopige vrijheid gesteld. De twee andere functionarissen dezer party, de algemeen leider Paul van Tienen uit Amsterdam en de landelijke lei der, mr. J. Wolthuis uit Groningen, bevinden zich nog in arrest. Intussen zijn van diverse zuster partijen van de N.E.S.B. uit Euro pese landen protesten naar ons land gestuurd over de arrestaties. Stemming over Korea in V.N. uitgesteld De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft Woensdag haar beschouwingen over de komende poli tieke conferentie over Korea votó't- gezet. Zij besloot de stemming over de vertegenwoordiging ter conferentie tot Donderdag uit te stellen. Het had, als gemeld, in de bedoeling gelegen deze Woensdag te doen geschieden. SAMEN MET SOWJET ONMOGELIJK Atoombom ging een rol spelen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft zich Woensdag in een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van advo caten te Boston uitgesproken voor herziening van het Handvest van de Verenigde Naties. Zoals bekend, heeft Nederland aangedrongen op herzie ning van het Handvest. In 1955 zou de algemene vergade ring van de Verenigde Naties de kwestie van herziening van het Hand vest overwegen. Volgens Dulles waren er drie ge breken, die een herziening noodzake lijk maken! In de eerste plaats was het Handvest opgesteld vóór de atoom bom een rol speelde, in de tweede plaats hing de werking van de Ver enigde Naties af van samenwerking met een land, dat wordt bestuurd door een internationale partij, die naar de wereldheerschappij streeft, en in de derde plaats was het Hand vest van de Verenigde Naties oor spronkelijk niet gebaseerd op een daaraan ten grondslag liggende wet en een rechterlijke organisatie, krachtens een dergelijke wet. Mej. Broers, de nieuwe der prinsessen. verzorgster Dulles werd gevraagd of na de be kendmaking dat de Sowjet-Unie de waterstofbom bezit, internationale controle op de atoomwapenen moge lijk is. Hij antwoordde, dat de Ameri kaanse regering altijd in internatio nale controle op wapenen had ge loofd, maar dat een dergelijke con- tróle doeltreffend dient te zijn. Het was moeilijk met de Russen tot overeenstemming te komen over een doeltreffende controle. Over de jongste concessies van de Sowjet-Unie aan Oost-Duitsland, zei- de Dulles, dat hy het als propaganda beschouwde voor de komende verkie zingen in West-Duitsland. Veel belangstelling trok de Edin burgh Taptoe", een van de onderde len van het Edinburgh Festival, dat momenteel wordt gehouden. Het door schijnwerpers verlichte Edinburgh Castle, zorgde voor een machtige achtergrond. Hervormingsplan voor Marokko Kwestie niet op agenda Veiligheidsraad Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft; Woensdag verklaard, dat de Franse regering een aantal „belang rijke hervormingen" voor Marokko aan het ontwerpen is, die waarschijn lijk op de volgende bijeenkomst van het kabinet zullen worden besproken. Het hervormingsplan zou o.m. be helzen: 1. De instelling van gemeenteraden in geheel Marokko, waarin Fransen en Marokkanen zitting hebben, die op basis van gelijkheid gekozen wor- den;2. de instelling van platte landsraden, die in het bijzonder aan dacht moeten schenken aan de be hoeften en de ontwikkeling van plat telandsgemeenten; 3. rechtsher- vormingen, waarbij o.a. het gebruik wordt afgeschaft, dat de Sultan el ke rechtszaak kan overnemen, die voor Marokkaanse rechtbanken dient. De mededeling van de zijde van het Franse ministerie van buiten landse zaken is gedaan, enkele uren voordat de Veiligheidsraad een ver zoek van de Arabisch-Aziatische groep om de kwestie-Marokko op de agenda te plaatsen in behandeling zou nemen. Dit verzoek is tot ver werping gedoemd, daar de V.S., Frankryk en Engeland tegen zullen stemmen. Mount Godwin Austin nog niet bedwongen. De Amerikaanse expeditie, die zich tot taak had gesteld de hoogste nog niet bedwongen top van de Himalaja, de Mount Godwin Austin, te beklim men heeft haar pogingen moeten op- f even, aldus werd Woensdag te Skar- oe in Kasjmir vernomen. Dit was de eerste poging sinds vijf tien jaar om de 8.605 meter hoge berg te beklimmen. MAGER EN GEHEEL KAALGEKNIPT Van Aerde was spaarzaam met zijn mededelingen Dinsdag is de Nederlander Leonard J. van Aerde nit Den Haag, die in Hongarije veroordeeld was tot vier jaar gevangenisstraf, doch wiens straf tot 30 maanden werd verminderd, uit de gevangenis van Boedapest vrij gelaten. De heer Van Aerde was chauffeur by de onlangs nitgewezen Nederland se gezant in Boedapest, de beer W. C. Posthumus Meyjes. Toen zijn dienst verband eindigde, ging hjj naar Oostenrijk, maar keerde zonder een visum aan te vragen naar Hongarije terug, waarop de Hongaarse justitie hem wegens illegale grensoverschrijding veroordeelde. Wat mager en geheel kaalgeknipt kwam Van Aerde Woensdagavond met het KL.M.-toestel uit Wenen Schiphol aan. Van Aerde was zeer spaarzaam met zijn mededelingen, toen een legertje verslaggevers hem vroeg naar zijn be levenissen achter het IJzeren Gordijn. De meeste tijd heeft Van Aerde in de gevangenis arbeid verricht, zoals het invlechten van wijnflessen. Hij werd als politieke gevangene be- Piccard bereikte diepte van ruim 1000 meter Derde poging had succes Prof. Piccard heeft Woensdagmid dag met zijn bathyscaaf (diepzee, duikapparaat) een diepte van 1051 meter bereikt in de zee naby Capri, waar hij zyn pogingen onderneemt. Hij was 48 minuten onder water. De geleerde deelde de schepen, die hem aan de oppervlakte bijstaan, via een telefonische verbinding mede, dat hij tot 1051 meter was gedaald. Na deze mededeling steeg de bathyscaaf snel omhoog en de geleerde werd aan de oppervlakte door technici, zeelie den en journalisten toegejuicht. Het was de derde poging die de 69- jarige geleerde Woensdag ondernam, tezamen met zijn zoon Jacques Bij de eerste poging bereikte Pic card een diepte van nog geen hon derd meter. Toen hij na twintig minu ten weer aan de oppervlakte was, zeide hij', meer ballast nodig te heb ben. De tweede poging duurde slechts drie minuten. „OUDJES ZIJN NOG GEZOND. In vier minuten open en dicht! Te Vlissingen wordt op dit ogenblik hard gewerkt aan de totstandko ming van de nieuwe keersluisbrug over het kanaal door Walcheren maar het zal toch nog wel geruime tyd duren, voordat liet verkeer van deze brug gebruik zal kunnen maken. De bedoeling is, dat men eind Mei van het volgend jaar met de werkzaamheden gereed zal zijn, zodat dan de verbindingen naar boot en trein niet meer over de smalle bailey-brug zullen lopen. Thans is men begonnen met de bouw van de beide landhooL den, waarbij hel echter mogelijk is om de vroegere hoofden grotendeels weer te gebruiken, hoewel zij reeds tachtig jaar oud zijn. gezondzoals deskundigen het uitdrukken. ,Zij zyn nog Aan de zijde van het station be hoeft geen bouwput te worden ge maakt, omdat hier gewerkt wordt tot één meter boven het normale ka- naalpeil, doch dit is niet het geval aan de kant van de stad. Het oude hoofd_ wordt hier namelijk gesloopt tot één meter beneden de normale waterstand van het kanaal, zodat afdamming noodzakelijk is. Deze afdamming is echter zo ontworpen, dat zij aansluiting geeft op de dam- wand, die hier definitief moet wor den aangebracht. Aan de stadskant komt ook de z.g, bewegingskelder, waarin o.a. de motoven voor de aan drijving een plaats zullen vinden. Deze kelder wordt vrij groot: de hoogte is niet minder dan twee me ter zeventig en de breedte vier meter twintig. De lengte zal drie en twin tig meter bedragen. Aan elke zijde van deze kelder worden tien zware betonnen palen geheid, omdat de fundering van het oude hoofd niet voldoende is om het gehele gewicht van de nieuwe installatie te torsen. GEEN „TREDMOLENS" De deuren van de binnenkeersluis, die thans tijdelijk zijn verwijderd, ko men weer op dezelfde plaats als vroe ger, doch de aandrijving wordt iets eenvoudiger. Tot voor kort zag men de brug- en sluiswachters vier man sterk in een soort tredmolen rond lopen om de deuren dicht te krijgen, maar in de toekomst zal dat niet meer nodig zijn. Volledig gemechaniseerd wordt deze inrichting evenwel niet, omdat door het gereedkomen van de buitenkeersluis deze binnensluis slechts bij uitzondering dienst zal moeten doen. Zoveel mogelijk zal nog tijdens de bouw van beide hoofden worden be gonnen met de bovenbouw, al zal de „val", het eigenlijke brugdeel, dat dus open en dicht gaat, pas aange bracht kunnen worden als de onder bouw gereed is. Aan de stadskant, nl. aan de zijde van de Koningsweg komt het bedieningshuisje, van waar uit het gehele gevaarte „bestuurd" kan worden. Om elk risico te vermij den wordt van twee zijden stroom aangevoerd, zowel van de richting Koningsweg als die van de Prins Hendrikweg. Als één van beide kabels uitvalt is er dus nog altyd één over, die voor de stroomtoevoer kan zor gen. Wanneer deze kabels allebei zouden uitvallen een theoretische mogelijkheid overigens kan de brug toch nog met de hand geopend en ge sloten worden, maar dan gaat er een drie kwartier mee heen. Normaal is de brug in twee minuten geopend en in twee minuten weer gesloten. Deze nieuwe brug is "reeds enige malen de grootste kiapbrug van Eu- ropa genoemd en inderdaad mag wor den aangenomen, dat zij op deze naam aanspraak mag maken. In elk geval is zij Nederlands kampioene: de door- vaart-opening bedraagt niet minder dan twintig meter, terwijl de over spanning ruim tivee en twintig meter bedraagt. schouwd en ook zyn medegevangenen waren allen wegens politieke delic ten veroordeeld. „Zegt u maar", zei hij enkele ma len, „dat ik erg blij ben weer in Hol land te zijn". Vrijwel alle andere vra gen coupeerde hij met een „och wat zal ik nog verder vertellen". Zijn vrijlating en uitlevering kwa men vrij onverwacht „Waarom keerde u terug naar Hon garije, toen uw dienstverband als chauffeur van de toenmalige Neder landse gezant in Hongarije was ge ëindigd, en u veilig en wel in Oosten rijk was beland?" werd hem gevraagd. Een schouderophalen was het ant woord. Over de „romantische rede nen" waarom hij zonder visum zou zijn teruggekeerd en waarnaar hem werd gevraagd, wilde de jongeman zich niet uitlaten. Over de behande ling in de gevangenis, vertelde hij slechts, dat het „erg naar" was ge weest. 400 overtreders van wet op aardappelmoeheid gedagvaard „Ik wil van een mug geen olifant maken, maar overtreding van de wet op de aardappelmoeheid schaadt in ernstige mate de belangen van de ge hele Nederlandse bevolking. Nu er (nog) geen bestrijdingsmiddel is voor deze ziekte, dient ieder ten volle mede te werken". Deze woorden sprak Woensdag de waarnemende ambte naar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Leeuwarden, mr. J. Booster, die niet minder dan vier honderd overtreders had gedagvaard. In vele gevallen verontschuldigden de verdachten zich door te zeggen dat ze in onwetendheid hebben gehan deld. De opgelegde boeten varieerden van f 2,50 tot f 25 naar gelang van de 'be plantte oppervlakte grond. Ongeregeldheden in Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse radio-omroep meldt, dat volgens zijn correspondent te Blantyre ernstige ongeregeld heden in Nyassaland zijn uitgebro ken. Enkele duizenden inheemsen zou den, om uiting te geven aan hun ver zet tegen een Centraal Afrikaanse federatie, openlijk in opstand zijn ge komen tegen de overheid. Met asse gaaien en lansen gewapende inboor lingen zouden telefoondraden in het gehele gebied hebben doorgesneden, wegen met rotsblokken versperd en stakingen ontketend hebben op plan tages. DE VERWACHT: MEER ZON. Wisselend bewolkt en op de mees te plaatsen droog weer met perioden van zonneschijn. Langs de Wadden- kust aanvankelijk nog vrij krachtige, elders matige tot zwakke wind, hoofd zakelijk tussen West en Noord. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 28 Augustus. Zon: op 5.44 Maan: op 20.30 onder 19.38 onder 10.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1