PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowj jet wil 15 deelnemende landen bij Korea-conferentie BILT Gerstinzaai op zoute gronden viel tenslotte nog mee Kantlijn D M0SSADEQ WAS VOORNEMENS REPUBLIEK UIT TE ROEPEN GROTEWOHL VERZOEKT HET WESTEN HETZELFDE TE DOEN Vandaag 196e Jaargang-No. 200 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. GOESSE, 8KESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Aug. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 355300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. VER. NATIES STEMMEN VANDAAG e helicopterverbindingen blijven actueel in Nederland. Bedriegen de voortekenen niet, dan zullen India dreigt struikelblok te zullen worden In de politieke commissie van de Verenigde Naties heeft de Sowjet- afgevaardigde Wysjinski by de besprekingen over Korea voorgesteld vijf tien landen aan een eventueel te houden conferentie te doen deelnemen, inplaats van elf, zoals de Russen aanvankelijk als voorwaarde hadden gesteld. Hü merkte op, dat de Sowjet-Unie er tegen is de Koreaanse vredes besprekingen tot twee partyen, of tot die landen, waarvan strijdkrachten aan de Koreaanse oorlog hebben deelgenomen, te beperken. „Ik geef er niet om of het een ronde tafelconferentie wordt. Ik sta bekend als een man, die concessies weet te doen. Laat ons er een vierkante tafel van maken; de vorm doet er niet toe", aldus formuleerde de Sowjet-afge- vaardigde nogal kernachtig zijn mening. Wysjinski bestreed de mening van de Britse afgevaardigde Selwynn Lloyd, die had betoogd, dat de Sow- jet-Unie de deelnemers aan de poli tieke conferentie via een soort dic taat wilde aanwijzen. Hij achtte het van veel belang, dat ook de staten, die niet aan de strijd hebben deelge nomen, ter conferentie vertegenwoor digd zullen zijn. Wysjinski dacht daarbij speciaal aan landen, gelegen in de omgeving van Korea. Hij ver volgde: „De Amerikaanse opvatting is, dat de staten met strijdkrachten in Korea tot beloning moeten wor den uitgenodigd aan de politieke conferentie deel te nemen, terwijl In dia, dat geen militairen zond, uit straf niet mag meedoen". Omtrent deelneming van India lo pen de meningen van de afgevaar digden nogal uiteen, maar het is zeer onwaarschijnlijk, dat twee derde van de gedelegeerden zich zal uitspre ken vóór deelneming van India. De meeste Latijns-Amerikaanse landen hebben zich tegen deelneming van India uitgesproken. Zoals be kend. is Zuid-Korea een felle tegen stander van deelname van India aan de conferentie en de Zuidkoreaanse minister heeft zelfs gedreigd, dat zijn land de politieke conferentie zou boycotten indien India zou worden toegelaten tot de besprekingen. De vijftien thans voor deelneming aan de conferentie voorgestelde staten zijn; de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sowjet-Unie de verbindingen RotterdamBrussel en MaastrichtBrussel, die het eerst op de nominatie staan, onder niet al te slechte, in enkele opzichten zelfs gunstige, voortekenen, starten en weldra zal dus blijken, of dit moder ne vervoersmiddel toekomst heeft of niet. Op lange trajecten, waar geen nor male vliegverbinding is, maakt de helicopter zonder twijfel een goede kans tegen spoorwegen en auto. Op kortere trajecten zullen de moeilijk heden groter zijn. In ieder geval zal het de moeite lonen om de komende ontwikkeling met aandacht te volgen. De vraag, die voor Zeeland van zelfsprekend van het meeste belang is, luidt of onze provincie althans een kans maakt om per helicopter weer in het bezit te geraken van de luchtver- binding, welke men na de oorlog zo node mist. Enkele weken geleden moest deze vraag nog met een vraagteken be antwoord worden. Niemand, die iets wist mede te delen. Op dit ogenblik evenwel komt er althans enig licht. Van meer dan één kant werden uit Zeeland pogingen gedaan om onze provincie in een helicop- ternet ingeschakeld te krijgen. Het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft zich reeds enkele maanden ge leden, toen de verbinding Rotterdam- Brussel actueel werd, met de Sabena in verbinding gesteld. Daarbij werd niet alleen herinnerd aan de goede resultaten, welke vóór de oorlog de luchtverbinding Amsterdam-Rotter dam, Haamstede-Vlissingen-Knokke afwierp, maar tevens de aandacht gevestigd op de geïsoleerde ligging van de Zeeuwse eilanden. Terecht, want juist deze isolatie kan in Zee land een helicopterdienst rendabel maken. Welnu: van de zijde van de Sabena Is bericht, dat er binnen afzienbare tijd weinig te verwachten valt ook al omdat men de resultaten Rotter dam-Brussel wil afwachten maar dat te zijner tijd de kwestie met Zee land zal worden opgenomen. Dit antwoord is vaag, maar het is geen afwijzing. En daarom is het verheugend en belangrijk, dat er bo vendien positiever nieuws is. Niet alleen het departement Zee land van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel had nl. con tact opgenomen met de Sabena, ook van andere Zeeuwse zyde geschiedde dit. Daarop werd door de Sabena me degedeeld, dat men eerst de nodige ervaring wenst op te doen met het experiment RotterdamBrussel en daarna bereid is te overwegen, of er mogelijkheden zijn voor een verbin ding RotterdamHaamstedeVlis singenKnokke, eventueel Antwer pen. Dit overwegen en dit overleg zou dan volgend voorjaar plaats heb ben. Zoals bekend, is Vlissingen reeds in Maart actief geweest ten opzichte van de helicoptermogelijkheden. De femeente heeft zich toen reeds in ver- inding gesteld met de regering no pens een eventuele landingsplaats voor helicopters. Het belangrijkste nieuws evenwel omtrent Zeeland en een eventu eel helicopternet is vervat in een bericht, dat wij heden elders in dit blad publiceren. Vandaag zal namelijk te Middel burg een besDreking worden gehou den door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam en enkele deskundigen met een aantal Zeeuwse autoriteiten en belanghebbenden. Deze bespre king zal een oriënterend karakter hebben en handelen over het vraag stuk van de opneming van Zeeland in een helicopternet. Er blijkt uit dit alles zonneklaar, dat Zeeland niets ongedaan laat om zijn belangen in deze zo goed moge- liik te beha-tigen. Het uiteindelijk resultaat van al deze pogingen is vanzelfsprekend voor onze provincie van het grootste belang. Van de heden te houden besprekin gen mogen geen gouden bergen ver wacht worden. Zij heeft slechts een oriënterend karakter. Maar dat zij gehouden wordt geeft hoop voor (je toekomst. Communistisch China, India, Polen, Tsjecho-Slowakije, Noord- en Zuid- Korea, Indonesië, Syrië, Egypte, Mexico en Birma. V.S. tegen India De laatste spreker was de afge vaardigde der Verenigde Staten, Henry Cabot Lodge. Hij zelSe dat zijn delegatie, tegen deelneming door India, aan de politieke conferentie zou stemmen, omdat zy meende dat Indische deelneming het welslagen er van in de waagschaal zou stellen. „Doch de Verenigde Staten koes teren de grootst mogelijke bewonde ring voor India, dat zij beschouwen als een grote, democratische staat, met directe belangen in het Verre Oosten. De Verenigde Staten zullen er, bij alle toekomstige conferenties over zaken in het Verre Oosten, naar streven hieraan Indische deelneming te verkrijgen", verklaarde hij. Het algemene debat der politieke oommissie over de over Korea te hou den politieke conferentie is Dinsdag avond beëindigd. Er zal vandaag worden gestemd. Grote brand in textielfabriek Schade: één millioen gulden Gisteravond omstreeks acht uur brak in de fabriek van de N.V. Stoom spinnerijen en weverijen v.h. S. J. Spanjaard te Borne een grote brand uit. De brand ging met een hevige rookontwikkeling en een bijna on onderbroken vonkenregen gepaard. De schade zou meer dan een mil lioen bedragen. Hoewel de brandweren van Borne, Enschede, Hengelo en Almelo het vuur met dertig stralen water bestre den, kon niet voorkomen worden, dat de appreteerderij en de weverij uit brandden. Gereedgekomen goederen werden in allerijl in veiligheid gebracht. In de textielfabriek werken onge veer 2000 personen- 50.000 op no. 9679. In de vierde klasse van de 52P-> te Staatsloterij is een prijs uitgeloot'van 50.000. Deze prjjs komt in bezit van de houder(s) van lot nr. 9679. Uitwisseling van „atoomgeheimen" Een Amerikaanse delegatie van acht congresleden onder leiding van senator Hickenlooper, zal in de ko mende dagen o.a. met Lord Cher- well, wetenschappelijk raadsman van premier Churchill, besprekingen voe ren over uitwisseling van „atoomge heimen" tussen Engeland en de Ver enigde Staten, aldus is uit goed inge lichte bron vernomen. De Ameri kaanse delegatie is Maandag in Lon den aangekomen. Waarschijnlijk zal tevens worden gesproken over de mogelijkheid om Amerikaanse deskundigen uit te no digen de komende Britse atomisehe proefnemingen in Australië bij te wonen. Twee jaar geëist tegen oneerlijke boekhouder Twee jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. F. Hollander. Dinsdag geëist tegen de 36-jarige pro curatiehouder M. B uit Bussum, die als boekhouder-kassier van de ban kier H. J. L. te Amsterdam in een periode van drie jaar tijds f 5(M)00 heeft weten te verduisteren. POSTZEGELS WAREN GEREED Arrestaties in Teheran De militaire gouverneur van Tehe ran, brigade-generaal Datsetan, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat in twee schuilplaatsen van de com munistische Toedeh-party duizenden postzegels zyn gevonden met het op schrift „Iraanse Republiek". De gou verneur verklaarde, dat de postze gels klaar waren om uitgegeven te worden en dat men hierin een aanwij zing zag, dat Mossadeq van plan was na het vertrek van de Sjah naar Ro me, de republiek uit te roepen. In Teheran, Tebris en Abadan zijn ruim 200 leden van de Toedeh-partij gearresteerd. Het garnizoen van Te heran is Dinsdag door zestien batal jons uit de provincie versterkt. In de hoofdstad is thans een groot aantal militairen en pantserwagens bijeen gebracht. Radio-Teheran heeft een lijst met namen van elf voormalige ministers, afgevaardigden en anderen, bekend gemaakt, die worden opgeroepen zich binnen 24 uur by de politie te melden. Als eerste staat Hoessein Fatemi op de lijst, de voortvluchtige ex-minister van buitenlandse zaken. Intussen is bekend gemaakt, dat Mossadeq naar een andere gevange nis is overgebracht. Volgens sommi ge berichten zou de ex-premier ern stig ziek zyn. Op het Britse ministerie van bui tenlandse zaken is Dinsdag verklaard, Verkeer in Parijs weer normaal Het onder communistische leiding staande Franse algemene verbond van vakverenigingen (C.G.T.) heeft Dins dagavond het personeel van de Pa- rijse busdiensten en de ondergrondse opgeroepen, het werk te hervatten. Verwacht wordt, dat hierdoor het ver keer in Parijs vandaag weer normaal zal zyn. Verder hebben de stakingscomité's van de postbeambten in Parijs zich uitgesproken voor beëindiging van de staking op Woensdag. Op de binnenplaats van het hoofd postkantoor te Parijs is het Dinsdag tot een botsing gekomen tussen beto gende postbeambten en de politie. Een postbeambte werd gewond, een ander in hechtenis genomen- dat Engeland geen stappen zal doen om de diplomatieke betrekkingen met Perzië te hervatten. Een woordvoerder zeide, dat Enge land zich niet met deze kwestie be hoeft op te houden, daar Groot-Brit- tannië niet het initiatief heeft ge nomen tot het verbreken van de be trekkingen. Generaal Zahedi, de Perzische pre mier, heeft verklaard, dat deze kwes tie „bestudeerd moet werden, alvo rens een besluit kan worden geno men". Zahedi verklaarde voorts, dat zijn regering het decreet van de rege- ring-Mossadeq, waarbij olie te koop wordt aangeboden tegen de helft van de prijs op de wereldmarkt, niet zal Vernieuwen. Dit decreet loopt bin nenkort af; Duits protest tegen arrestatie Van Tienen De „Duitse Sociale Beweging" heeft in een brief aan de Nederlandse mi nister van justitie geprotesteerd te gen de arrestatie van Paul van Tie nen. De „Duitse Sociale Beweging" is een der beide rechtsradicale splin terpartijen, die trachten deel te ne men aan de Duitse verkiezingen op 6 September a.s. Zeeuwse vrouwen in haar mooie dracht boden mej. Sikkens Dinsdag middag het afscheidsgeschenk van de Bond van Plattelandsvrouwen aan. (Foto P.Z.C.J I „Nou, vooruit dan maar Bijna 800 Nederlanders, vrijwel M allen jongemannen en vrouwen, zijn Dinsdagmiddag met de „Waterman" naar Nieuw-Zee- land vertrokken. Toen het schip E op het punt stond te vertrek- ken. liep een 19-jarige emigrant met al zijn bagage van het schip af de kade op. Tegen de douane-ambtenaren zei hij: „Ik heb een inzinking. Ik ga niet mee §L „Wees nu verstandig", zeiden m de ambtenaren, „als je niet meegaat heb je er morgen spijt van en dan kun je helemaal niet meer emigreren". et! Maar de jongeman hield voet bij stuk. Er werd lang en breed gesproken en met een zoet lijn- tje trachtten de omstanders de H ontmoedigde jongeman weer E aan boord te „praten". H De jongen werd er verlegen van en keek hulpeloos rond. Toen zei hij opeens: „Nou, voor- sj uit, dan ga ik maar H Onder luid gejuich werd hij daarna aan boord gebracht. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllIUm Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede, dat van de Nederlandse gezant te Teheran telegrafisch bericht is ontvangen, dat alle leden van de Ne derlandse kolonie in welstand verkeren. NA SOW JET-CONCESSIES Adenauer zou naar Amerikanen moeten gaan De Oostduitse eerste minister, Grotewolil, heeft Dinsdag het Westen gevraagd om besnoeiing van de Duitse oorlogsschulden, bezettingskosten en herstelbetalingen, op dezelfde wyze als de Sowjet-Unie dat had g&- daan. Hij deed dit verzoek in de Oostduitse Volkskamer, toen hij verslag uitbracht over de Oostduits-Russische onderhandelingen in Moskou. Grotewohl zei, dat de Oostduitsers bondskanselier Adenauer vragen of en wanneer hij bereid is naar de Ame rikanen te gaan om dezelfde regeling te krijgen, die de Oostduitsers met de Met het vrachtschip .Worth West Victory" van de Landers Line arri veerden te Rotterdam, vijf Grumman „Avengers". Deze vliegtuigen vor men een deel van het aantaldat door de Verenigde Staten onder de mili taire hulpprogramma-regeling be schikbaar werd gesteld voor de Ma rine Luchtvaartdienst. De vliegtui. gen dienen voor de opsporing en de bestrijding van onderzeeboten. Het uitladen van de vliegtuigen. is het 25 jaar geleden, dat te Parijs het z.g. Kellogg-pact tot stand kwam, waarbij 62 staten openlijk oorlog verwier pen als middel tot beslechting van internationale geschillen. is het 70 jaar geleden, dat bij de Krakatau-uitbarsting tussen Java en Sumatra meer dan 36.000 mensen het leven lieten. ...is het ruim 125 jaar geleden, dat Eise Eisinga, de bouwer van het planetarium te Frane- ker overleed. Twee kinderen verdronken. Te Nootdorp bij Delft zyn de 7-ja- rige Henk Boon en zyn zusje, de 6-ja- rige Ria Boon verdronken. De kinde ren waren 's middags van huis ge gaan en waren het laatst gezien, toen zij aan het spelen waren op een schuit. RUIM EEN DERDE VAN NORMALE OOGST Regen van de laatste weken voorkwam mislukking De regenval in de laatste weken van Juli, welke menig vacantieganger heeft doen wanhopen, is voor vele boeren op de zoute gronden een uit komst geworden. De gerstinzaai dreigde op vrywel niets uit te lopen, doch juist voordat de oogsttyd aanbrak, kwam Pluvius als redder. Het werd voor granen en peulvruchten in het algemeen een zeer gunstig jaar en het overgrote deel van de gerstpercelen op de zoute gronden, heeft hiervan geprofiteerd. Ondanks het feit, dat vele planten reeds wa ren afgestorven, kwam men op de geoogste percelen tot een gemiddel de opbrengst van 1750 kg. per ha. Het duizend korrel-gewicht bleek na melijk dit jaar aan de hoge kant. Te rwyl men voor normale gronden voor gerst veelal op een gewicht van 38 gram per 1000 korrels komt, blykt dit thans in de zoute gebieden zelfs nog 42 gram te zijn. Over het algemeen was het zo, dat percelen met een C-cijfer lager dan 8, vrijwel normale opbrengsten gaven. Met C-cyfers van 8 tot en met 12, kwam men tot 50 60 van 12 tot en met 20 tot 30 en boven de 20 liep dit af van 80 tot 0 Van de totaal met gerst ingezaaide oppervlakte zal ongeveer 15 geen oogst geven. Dit is voornamelijk in polders op N. Beveland en Schouwen, waar te laat kon worden ingezaaid. Het gunstige weer tijdens de inzaai, deed de gerst op de zoute gronden vrij goed en regelmatig boven ko men. Het droge weer hield echter te lang aan om goed te zijn. Het wa ter in de bovenlaag van de grond verdampte steeds verder en 't water uit de ondergrond steeg op. Dit bracht echter het zout uit de onder grond mee. Hierdoor werd de zout- concentratie van de bovenste lagen steeds hoger, zo hoog zelfs, dat voor al op percelen met een zoutcijfer hoger dan 10, de gerst afstierf. Dit was met name het geval in de Zak van Zuid-Beveland, rond Wolphaarts- noemd. dijk en in grote delen van Tholen, St. Philïpsland en Noord-Beveland. Op Walcheren en in Oost. Zuid-Be veland bleek het gunstiger te zijn. Toen het eenmaal begon te rege nen, deed zich een eigenaardig ver schijnsel voor. De planten in de zou te grond hadden aanmerkelijk meer zouten opgenomen dan in normale omstandigheden het geval was. Bij de regenval namen deze planten daarna zoveel water op, dat de cel len uit elkaar barstten en de planten in enkele uren afstierven. Dit kwam vooral voor bij suiker- en voederbie ten en in geringere mate ook bij de gerst. Ondanks deze enkele regenbuien bleef het toch ongunstig weer voor de gewassen op de zoute gronden, zodat de oogstverwachtingen van week tot week daalden. Enkele we ken vóór de oogst was men zeer pes simistisch gestemd. Ook de schat tingscommissies, welke toch samen gesteld zijn uit zeer ervaren practici, kwamen tot lage opbrengsten. Doch toen kwam zoals gezegd, even vóór de oogst, de gunstige ommekeer. De korrels gloeiden goed uit en mede hierdoor is het te verklaren, dat het geringe aantal planten dat op de zoute gronden overbleef, nog op brengsten gaven als hierboven ge- Sowjet-Unie hebben kunnen treffen. De Russen maakten na de Oost-Duits- Russische onderhandelingen bekend, dat de Sowjet-Unie de bezettingskos ten had besnoeid, de herstelbetaling met ingang van 1 Januari 1954 kwijt scheldt en 33 fabrieken aan de Oost- Duitsers zal overdragen. Het zou, volgens GrotewGhl, wense lijk zijn, dat de Amerikanen een der gelijke beslissing voor de algemene verkiezingen van 6 September bekend maken. Sprekend over de jongste Sowjet- nota over Duitsland, zeide Grote wohl, dat zijn regering bereid is teza men met de Westduitse regering een voorlopige regering voor geheel Duitsland te vormen, ter voorberei ding van een vredesverdrag Ook wil de de Oostduitse regering wél een ge zamenlijke regering met beperkte ta ken, zoals het voorbereiden van ver kiezingen in geheel Duitsland, accep teren. Grotewohl deelde mede, dat de ex ploitatie van de uraniummijnen in Oost-Doitsland, die tot dusver door de Sowjet-Unie alleen geschiedde, voortaan in handen van de Rossen en de Duitsers gezamenlijk op „basis van gelijkheid" zou zijn. DE VERWACHT: AFNEMENDE WIND. Wisselend bewolkt met hoofdzake lijk in het Noorden van het land plaatselijk enkele buien. Overwegend matige in het Zuiden later zwakke wind uit Westelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 27 Augustus. Zon: op 5.42 Maan: op 20.12 ondej 19.40 onder 9.2T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1