PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Caisson brak, maar bleef op haar plaats liggen Franse Nationale Vergadering zal niet bijeenkomen K.L.M.-toestel in „vuurlinie" BILT RAAD VAN DWINGEL0 WENST GEEN RADIOTELESCOOP 196e Jaargang-No. 199 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct W. de Pagter. Iloofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS. 44 cent per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerjjstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 28 STAKINGEN DUREN VOORT, MAAR Socialisten besloten echter hun actie voort te zetten In het door politietroepen, uitgerust met wapens en traangasbommen, omsingelde gebouw van de Franse Nationale Vergadering heeft, het bu reau van de Vergadering Maandag besloten het parlement niet byeen te roepen. Het bureau grondde zyn besluit op het feit, dat nog geen derde deel van de parlementsleden een schriftelijk verzoek om byeenroeping van het parlement had ingediend. Socialistische afgevaardigden protes teerden onmiddellijk tegen dit besluit en zeiden, dat zij hun actie tot bij- eenroeping van het parlement zouden voortzetten. Hoewel enkele honderden demonstranten in de nabyheid van het ge bouw der Nationale Vergadering verzameld waren, kwam hét niet tot onlusten. eenkomsten tussen de regering en de niet-communistische vakbonden, was er slechts weinig verbetering bij de postdienst en de vervoersbe drijven te bemerken. Na de beslissing van het kernka binet, dat de stakers geen loon zul len ontvangen over de dagen dat zij niet hebben gewerkt, zag het er Maandagavond niet naar uit, dat er De vergadering van het bureau werd voorgezeten door Herriot. Uit het besprokene bleek, dat, nadat twee socialistische afgevaardigden op 7 Augustus een verzoek tot by eenroeping van het parlement had den ingediend, al spoedig alle socia listische en communistische afge vaardigden dit voorbeeld volgden. Ook enkele andersgezinde leden van het Huis van Afgevaardigden dien den een desbetreffend verzoek in. Hierdoor was het aantal aanvragen tot 228 gestegen, doch in de loop van de dag trokken verscheidene afge vaardigden hun verzoek in, daar zij van mening waren, dat zy bij een samenkomen van het parlement slechts het door hun in de regering- Laniel uitgesproken vertrouwen zou den kunnen bevestigen, zodat een bijeenkomst nutteloos zou zijn. Voorts werd de echtheid van de onderteke ning van enkele der brieven in twij fel getrokken. Hierdoor daalde het aantal verzoeken tot 207. Dientenge volge besloot de meerderheid van het bureau, dat het vereiste aantal geldige verzoeken niet was bereikt, zodat er geen reden was het parle ment bijeen te roepen. De stallingen worden inmiddels nog voortgezet. Ondanks de in het afgelopen weekeinde getroffen over- Kantlijn Bif de arrestatie van de drie NESB-leiders valt aan te teke nen, dat deze opnieuw de aan dacht heeft gevestigd op de pogingen van hen die vroeger alle heil uitslui tend vaii de NSB verwachtten, om met hun organisatie volledig in de openbaarheid te treden. Gelukkig heeft de Justitie daar een stokje voor gestoken. Nederland is allerminst ge steld op het opleven van de oude na tionaal .socialistische sentimenten. In het verleden hebben we daarvan ge noeg ellende beleefd. Het optreden tegen de NESB was mogelijk op grond van een wetsbe sluit uit 1944 van de toenmalige Ne derlandse regering in Londen, het KB E-102. Dit besluit bepaalt dat landsverraderlijke organisaties, zoals de NSB en de bewegingen die ken nelijk daarvan een voortzetting zijn, verboden zyn. Aangezien dus blijkbaar naar het oordeel van mr. Hollander, op wiens last de arrestatie is geschied, duide lijk sprake was van een door het K.B. E-102 verboden vereniging, is op grond van art. 140 van het Wet boek van Strafrecht, dat daartoe in dit geval de bevoegdheid verleent, ingegrepen. Uitgemaakt zal nu moeten worden of we hier inderdaad met een organisatie te maken hebben, die kennelijk een voortzetting is van de NSB. Twee weken geleden toen enkele van zijn volgelingen werden gearresteerd omdat zij met het blad van de NESB colporteerden en dat blad „Alarm" in beslag genomen werd, beweerde Paul van Tienen, dat de NESB helemaal geen voortzetting van de NSB is en dat zijn beweging dus rustig zou doorgaan met de col portage van „Alarm". Uit dit blad zelf blijkt niet duide lijk het ware karakter van de NE SB. Er zijn evenwel genoeg gegevens in de geschriften der organisatie te vinden, die weinig of geen twijfel overlaten. Zo zijn in het April-num- mer van „De Dialoog", het tijdschrift van de NESB, enige artikelen van Paul van Tienen en v^n mr. Wolt huis opgenomen, waarin openlijk ge schreven wordt' over de noodzaak van de herleving van het Nationaal Socialisme en het Neo-Fascisme. En als dit al niet voldoende mocht zijn, dan staan er in de beginselverklaring en de doelstelling van de NESB, die in Juli dus nog zeer onlangs zijn uitgegeven, genoeg punten, die de nauwe verwantschap met de NSB aantonen. Weliswaar zijn de beginselverkla ring en de doelstelling in vage be woordingen gehouden, maar Paul van Tienen zegt uitdrukkelijk, dat dit verband houdt met het feit, dat men de doelstelling zal moeten kun nen veranderen als de omstandighe den dit eisen. Dat er punten van overeenkomst bestaan met de NSB moge blij ken uit het volgende: De NESB kent het systeem van het leiderschap. Paul van Tienen is de algemene lei der voor de Lage Landen (Nederland en België)voor Nederland is Mr. Wolthuis uit Groningen de leider en voor België Guido Louwers. De or ganisatie is hicriarchisch opgebouwd afdelingen, districten, enz. en er is een groot aantal leiders aange wezen voor diverse plaatsen. Dat ook de rassentheorie de NESB spoedig verbetering zal komen in de toestand. Het spoorwegverkeer naar de voor steden van Parijs lag vrijwel geheel stil; op de grote trajecten reden iets meer treinen dan de vorige dagen, en men hoopte dat Maandagavond laat een driehonderd treinen van de grote Parijse stations zou zijn vertrokken. Bij de ondergrondse reden er 198 van de 285 treinen, terwijl ongeveer een derde der busdiensten in de Pa- ryse hoofdstad was hervat. Het kernkabinet heeft Maandag avond onder voorzitterschap van premier Laniel op een vergadering besloten, dat tegen werknemers, die zich niet ernstig misdragen of sabo tage gepleegd hebben, en die uiter lijk Dinsdag 25 Augustus het werk hebben hervat, geen strafmaatrege len zullen worden genomen. Het Christelijk vakverbond voor de spoorwegarbeiders heeft Maandag avond zijn leden aanbevolen het werk onmiddellijk te hervatten. Van de zijde der spoorwegen werd Maandagavond laat medegedeeld, dat de toestand aanzienlijk is verbe terd in het Zuid-Westen en Oosten. Amerikaanse marine hield schietoefeningen Blijkens een eerst thans uitgegeven communiqué van de K. L. M. is Woensdag een K.L.M.-lijnvliegtuig op weg van Aruba naar Kingston (Ja maica) beschoten door oefenende schepen van de Amerikaanse marine. Het vliegtuig, de „Kralendijk" met gezagvoerder Van der Werf, vloog op een hoogte van 8500 voet toen de pi loot op een kilometer afstand voor het vliegtuig een rookwolkje zag ver schijnen, dat, naar hij meende van een granaat van luchtdoelgeschut afkom stig moest zijn. Hij trok een bocht naar rechts en zag onder zich sche pen van de Amerikaanse marine- Het vliegtuig bevond zich op honderd ki lometer afstand van de aangegeven gevaarlijke zóne en volgde de norma le route. In totaal nam de piloot vijf ontploffingen in de omgeving van het vliegtuig waar. De passagiers hadden van het incident niets gemerkt. De vlucht werd normaal beëindigd. In het communiqué wordt verder gezegd, dat een onderzoek wordt in gesteld door de Antilliaanse regering en de Koninklijke Marine. Van Ame rikaanse zijde is nog geen commen taar ontvangen. De K.L.M. is van oordeel, dat het incident te wijten is aan onvoldoen de oplettendheid bij schietoefeningen. Na 12 dagen onder puin, bevrijd Twee zusters, die twaalf dagen on der de puinhopen van haar door aard bevingen verwoeste woning te Argo- stoli hebben doorgebracht, zijn Maan dag bevrijd. De beide vrouwen zijn naar een ziekenhuis gebracht. In de tijd, dat zij van de buitenwereld af gesloten waren, leefden zy op aard appelen en water. Caisson wordt in het Westelijk gat bij Ouwerkerk gevaren Maandagmiddag werd opnieuw een caisson in liet Westelijk gat van de ringdam bij Ouwerkerk gevaren. Op de voor- en achtergrond ziet men de verzakte elementen, die Zondag wer den neergelaten. In het gat daartus sen gingen ook enkele caissons ver loren. Het gevaarte, dat op deze foto wordt „afgevierd", brak later op de middag in tweeën, maar bleef ge lukkig liggen. (Foto P.Z.C.) Nieuwe Britse wapens Vermoedelijk in verband met de aanstaande Britse atoomproeven, zyn tien functionarissen van de Britse regering per vliegtuig naar Australië vertrokken. Volgens de Londense correspondent van een Australisch blad, betreft het hier proeven met drie nieuwe atoomwapenen, die uit militair oogpunt veel belangrijker zouden zyn dan de waterstofbom. De Engelse minister van bevoor rading, Duncan Sandys, heeft mede deling gedaan over nieuwe types ra ketten, welke in twee soorten te on derscheiden zijn, namelijk in de z.g. „straalruiters", die een van de grond af gerichte radars traal volgen, en in „doelzoekers", die door een eigen electronisch brein bestuurd worden. BEZWAREN IN MOTIE NEERGELEGD Grote nadelen verwacht voor landbouw en vreemdelingenverkeer Met grote meerderheid heeft de raad der gemeente Dwingeloo zich In een motie uitgesproken tegen plannen, die hangende zouden ziin om In het gebied van deze gemeente een z.g. radio-telescoop te plaatsen voor het registreren van de radiostraling, die door de hemellichamen wordt uit gezonden. Op de beide tussen Dwingeloo en Ruinen zou deze radio-telescoop ver rijzen, de grootste van Europa, met een middellijn van 25 meter beves tigd aan een toren van 30 meter hoogte. Reeds geruime tijd waren bespre kingen gaande over de plaats van het apparaat. Bekend is, dat de gevoelig heid van deze installatie zo groot is, dat tot in grote omtrek motoren ook van bromfietsen geweerd zul len moeten worden. Motoren van landbouwtrekkers, die in dat gebied worden gebruikt, zullen moeten wor den afgeschermd. Ter raadsvergadering werden de ge ruchten ter sprake gebracht door de heer D. G. Heering (P.v.d.A.), die na dere inlichtingen vroeg. De burge meester, de heer W. A. Stork, zeide, dat hij algehele geheimhouding moest bewaren. Volgens de heer Heering zijn grote nadelen te vrezen voor de land bouw en het vreemdelingenverkeer, de beide kurken waarop Dwingeloo thans drijft- Wordt de radio-telescoop in Dwingeloo geplaatst, dan zal een gedeelte van de weg van Lhee naar Hoogeveen moeten worden omgelegd. De heer Heering zeide niet in te zien, waarom men deze aangelegenheid zo angstvallig geheim houdt en.vroeg B. en W. dadelijk tegen de plaatsing van de telescoop te protesteren. De wrakstukken van het Maandag middag bij Erabbendijke verongeluk te Belgische lestoestel op de slikken. Rechts een losgeslagen wiel. De sta ketten zyn bij het wrak gezet om het ook bij hoog water te kunnen terug vinden. (Foto P.Z.C.) Inspecteur van politie met verlof gezonden De inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Onstwedde (Gr.), G. J. u. uit Stadskanaal, is voor on bepaalde tijd met verlof gezonden, hangende een onderzoek dat de rijks recherche naar zijn gedragingen heeft ingesteld. niet vreemd is, blijkt hieruit, dat men in Europa een eenheid wil opbouwen, gebaseerd op de samenwerking van verschillende groeperingen, omvat tende Germanen, Slaven, Latijnse rassen, enz. Opvallend is ook de aankondiging dat de Nationaal Euro pese Sociale Beweging goede contac ten onderhoudt met de Arabische Liga, die zoals men weet op gespan nen voet staat met Israël. Men kan zich afvragen of dit niet wijst op anti-semietisme. De NESB heeft voorts de Arbeids dienst en een geleide cultuur in haar programma staan. Doet dit laatste niet sterk denken aan de „Kultur- kammer"? De heren noemen hun organisatie de Nationaal-Europese Sociale Be weging, waarin plaats is voor 'n „Vrij Socialisme". Het is echter niet dui delijk wat hiermede bedoeld wordt. De NESB onderhoudt goede contac ten met Duitsland, zij is tegenstand ster van een economisch dirigisme, maar staat wel een sociaal dirigisme VOOI'. Het komt ons voor, dat niet ten onrechte maatregelen tegen de NE SB genomen zijn. Aangenomen mag worden dat de arrestatie van Paul van Tienen en Mr. Wolthuis is ge schied op instigatie van het Depar tement van Justitie. DE STRIJD ROND OUWERKERK Nog te vroeg om victorie te roepen, maar Honderden toeschouwers vo Igden in grote spanning de gevaarlijke operatie VIERBANNENPOLDER, Maandagmiddag Driemaal is scheepsrecht! Doch bij Ouwerkerk bleek gisteren driemaal ook waterstaatsrecht te zijn: tot twee keer toe mislukte hier Zondag de sluiting van het Westelijk gat in de ringdijk rond de beschadigde en vernielde zeewering, maar onver saagd en onvermoeid probeerden de waterstaatsmensen het Maandagmid dag een derde maal. Een groot caisson, samengesteld uit vier elementen van elk elf meter, werd in het gat af gevierden gisteravond laat meld de men opgewekt uit de directiekeet by het werk: „Zy liggen er nog!" Hoewel het nog te vroeg is om victorie te roepen, mag toch met voldoe ning worden vastgesteld, dat hier Maandagmiddag dank zij een harde en verbeten stryd een flinke stap in de richting van een definitieve sluiting kon worden gedaan! Honderden en nog eens honderdende voorzichtige manoeuvres van de toeschouwers op de zandzakkenwal sleepboten en caissons. Op een voor van het Westelijk landingshoofd volg- uitgeschoven punt stonden enkele lei den met vrees en beven in het hart 1 dinggevende ingenieurs en gaven kor te, dringende bevelen, die haastig en nauwkeurig werden uitgevoerd. Om acht minuten voor half vijf lag de grote caisson, samengesteld uit vier elementen van elf meter, op de plaats, waar Zondag tot tweemaal toe de wilde stroom soortgelijke betonnen gevaarten had meegesleurd. Negen minuten na half vijf klonk het bevel: „Kleppen open", vrijwel onmid dellijk gevolgd door het comman do: „Iedereen van de caisson". Geen enkel risico mocht worden genomen en daarom diende een ieder van de gevaarlijke plaats vandaan te gaan. De toeschouwers hielden de adem inZou ook deze operatie misluk ken? Het gevaarte zonk vry snel, maar bleef gelukkig op zijn plaats. Plotse ling kraakte het echter.de cais son scheen in het midden te breken, maakte een „knik" en kreeg een soort v-vorm. Docb even spoedig als de caisson in beweging was gekomen, lag zij ook weer stil. Enzy bleef stil liggen! „Opschieten met die kleiHet werd geroepen, néén: geschreeuwd naar een bak met klei, die door een sleepboot aangevoerd werd. Het was immers zaak om direct het nu behaal- Vervolg op pag. 2) I Wethouder J. Bijker antwoordde, dat zulks een gebrek aan vertrouwen zou zijn jegens het provinciaal be stuur en de burgemeester, die wel op de hoogte zyn en zich achter de plan nen hebben geschaard. Ten aanzien van het vreemdelingen verkeer werd nog opgemerkt, dat het heide-reservaat, dat jaarlijks vele be zoekers trekt, zal worden bedorven door een toren van 30 meter hoogte met een radiospiegel van 25 meter doorsnee en door het plaatsen van verschillende gebouwen. De motie zal ter kennis worden ge bracht aan de minister van weder opbouw. Ged. Staten van Drente, de Stichting voor de Landbouw, de be sturen der gemeenten Ruinen en Hoo geveen, de Vereniging voor Vreem delingenverkeer en de Stichting, die de bouw van de radio-telescoop voor bereidt. glinilllllllllllllllllllllllltlllllllllH Enige verbetering na zware regenval p (Van onze weerkundige g M medewerker). =1 H Het einde van de warme pe« M riode was eind vorige week geenszins twijfelachtig. Giste- ren was het in Zeeland, evenals ook elders in ons land, wel een buitengewoon slechte zomer. dag. Regenhoeveelheden van ee 25 tot 35 mm. werden op ver- schillende stations gemeten. Een randstoring, die vanmor- ?en ons land bereikte, veroor- ïaakte nog enkele buien en ïen krachtige Westelyke wind. s Toch is er enige verbetering E| in zicht na dit zeer onstuimige weer Van lange duur zal deze verbetering waarschijnlijk niet H zijn, daar wy de eerste dagen H in een koele Westelijke lucht- stroom blijven liggen. De de ll pressie, die zich op de Oceaan H bevinden en naar West-Europa bewegen, wordt niets in de weg gelegd, hetgeen de vooruitzich- ten onzeker houdt. Zeer veel regen viel er de laatste dagen in de Noordelijke jü provincies, waar de hoeveelhe- den tussen de 60 en 80 mm. schommelden. fillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ DE VERWACHT: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Tijdelijk harde, overi gens krachtige tot matige wind aan- vankelyk Zuidwestelijk, later tussen West en Noord-West. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN. 26 Augustus. Zon: op 5.40 Maan; op 19.55 onder 19.43 onder 7.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1