Was Uer sdffmaar bijg stoop STiRUm Louisa's grote strijd PLECHTIGHEID GROEIDE UIT TOT POLITIEKE DEMONSTRATIE D.D.D. JIMMY BROWJN en de oranjehetnden Stop met brommen. sta op STl/tim/ 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953. VELEN RIEPEN „HOUZEE" Ijzerbedevaart ernstig verstoord Duizenden Vlamingen hun aantal werd op 45.000 geschat zyn Zondag naar Diksmuide getogen om hier in de historische vinkte van Knaskerke, aan dc voet van het verminkte IJzermonument, een eerbiedige hulde te brengen aan de Vlaamse gevallenen der beide weroldoorlogen. Door liet toedoen van een aantal extremisten had deze bedevaart evenwel een zeer rumoerig verloop en de leiding van het bedovaartcomltê moest herhaalde lijk optreden tegen vooral jeugdige elementen, die do normale afwikkeling van het programma dreigden te verstoren en incidenten trachtten te ver wekken. Reeds onmiddellijk na het opdragen van de mis en het schallen der ba zuinen bleek, dat zich 'n groot aantal ordeverstoorders onder de bedevaart gangers had gemengd, die van de plechtigheid een politieke demonstra tie wilden maken. Toen de voorzeg- fer Hein Hackaert het podium had etreden, werd zijn stem gedurende verscheidene minuten overstemd door de kreten „Amnestie" (voor de politie ke delinquenten uit de laatste oorlog) en „Weg met de katholieke volkspar tij". Overal verschenen plotseling borden met dezelfde leuzen. Bij het défilé der vlaggen was het opvallend, dat bij het passeren van het oranjo-wit-blauw een gedeelte der bedevaartgangers „hou zee" riep MET GESTREKTE ARM! Bij het zingen van de „Vlaamse Leeuw", waarmee de bedevaart werd beëindigd, groetten duizenden met gestrekte arm. Talrijke groepen kwamen hierna naar voren met span doeken, waarmee zij zich onder het scanderen van „amnestie" opstelden rondom de leden van het bedevaart comité en twee ministers. Slechts met veel moeite slaagden de persona liteiten er in de vlakte van Kaasker- ke te verlaten. Intussen was het links en rechts tot schermutselingen gekomen. De Vlaamse senator De Boot, een gewezen minister, werd toegeroepen dat hp niets te zeggen had, omdat hij nimmer aan het Oostfront had ge streden en geen vijf jaar in Belgische gevangenissen had vertoefd. Zelfs werd hem de hoed over de oren ge slagen! Plotseling kwamen de rijkswachters op het toneel om de IJzertoren te ontruimen. Zij werden op gejouw ont- Financiële toestand in Perzië „beangstigend" De Sjah van Perzië is Zaterdag in een door hemzelf bestuurd vliegtuig te Teheran aangekomen, waar hij op het vliegveld werd verwelkomd door o.a. premier Zahedi. Zahedl deelde mede, dat hj| zijn kabinet had ge vormd. Hijzelf zou tijdelijk de porte feuilles van binnenlandse zaken, jus titie en economische zaken beheren. Op een persconferentie verklaarde de Sjah o.m., dat de financiële toe stand van zijn land „beangstigend" was en dat buitenlandse hulp, van welk land ook, gaarne aanvaard zou worden. In enkele provinciesteden van Per zië hebben zich nog botsingen voor gedaan tussen aanhangers van Mqs- sadeq en monarchisten. Voorts zijn nog vele arrestaties verricht en zijn vertegenwoordigers van Perzië in het buitenland, o.m. in Bagdad, Parijs, Brussel en Rome, ontslagen. (Advertentie) LIKDOORNS WONDEROLIE t onhandige likdoornringen en de pr)n weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en aL Bevat gezuiverde wonderolie. Advertentie) Hifi. DJXD. dringt diep in de poriën door, zuivert ontsmet en geneest de huid. GBMEÊSMIDDa TEGB* HUIDAANDOENINGEN haald en er moest een versterking van 300 rijkswachters te paard wor den aangevoerd. Toen z\) In de vlak te verschenen, dreigden de manifes- igei she f tanten met banken en stoelen. Slechts door het optreden van Flori- mond Grammens, de bekende voor vechter voor Vlaamse straatbordjes, die wist te bereiken dat de rijles- wacht werd teruggetrokken, kon'er ger worden voorkomen. Na de plechtigheid werd de kroon, die namens dc regering aan de voet van de IJzertoren was neergelegd, door de leden van het bedevaart-co mité weggehaald, omdat men naar aanleiding hiervan ongeregeldheden vreesde. Bij het monument werd een een kruis opgemerkt met het op schrift: „Oostfrontstrijders 1940-'45". Stakingen in Frankrijk duren nog voort Telegraaf- en telefoonverkeer echter weer mogelijk Op een na een vergadering van het Franse kabinet gehouden persconfe rentie, zeide een regeringswoordvoer der, dat in 85 van de 90 Franse de partementen het P.T.T.-personeel Za terdag normaal aan het werk is ge gaan. In Parijs echter was nog 80 procent van de postboden in staking. Bij de. telefoon te Parijs was 70 procent van het personeel op het werk versche nen. De Nederlandse P.T.T. maakt be kend, dat het telegraafverkeer met Frankrijk wederom functionneert. Evenwel moet gerekend worden met de mogelijkheid van vertraging in de aflevering der telegrammen, zodat deze sléchts voor risico van de afzen der kunnen worden aangenomen. De afwikkeling van de telefoonge sprekken met Frankrijk geschiedt weer zonder abnormale vertraging. De spoorwegstaking duurde Zater dag nog onverminderd voort. Op de hoofdlijnen reden enkele treinen. In Parijs reden Zaterdag 350 autobussen; 710 minder dan in normale omstandig heden. De Metro-diensten zijn ten de le .hervat. Duizenden Berbers juichten nieuwe sultan toe Mohammed ben Arafa wil eenheid vestigen Sidi Mohammed ben Arafa, de nieu we Bultan van Marokko, heeft zich Zaterdag per trein van Marrakesj naar Rabat begeven. Glawi, de Pasja van Marrakesj, bevond zich met dc Sultan in het snlonrHtulg. By aan komst In Rabnt word Sultan ben Ara fa toegejuicht door duizenden Ber bers. Op de rit naar het paleis werd hy ln do Europese wyk hartoiyk toege juicht door Fransen en Marokkanen; in dc Arabische wyk was de belang stelling aanzleniyk kleiner. De Sultan heeft in een proclamatie te Marrakesj o.m. verklaard, dat hy de eendracht fn zijn land opnieuw wil vestigen en het volk de voorwaarden wil verzekeren voor werkelyke voor uitgang in de geest van de Moham medaanse godsdienst. Wat dit be treft zal geprofiteerd worden van de methoden van het Westen. Luchtballon neergestort Vier inzittenden gedood Zondagmiddag is in Littfcld, nabij Siegen. een luchtballon neergestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. De ballon was Zondagmor gen in Keulen opgestegen. Uit het logboek van de verongeluk te ballon blijkt, dat de ballon eerst met een snelheid van ongeveer vijf tot zes meter per seconde tot op een hoogte van 2500 meter "van een lagere luchtlaag uit naar boven was gerukt. Daarbij is de luchtballon volgens des kundigen waarschijnlijk in eon war mere luchtlaag geraakt, en door het plotselinge uitzetten van het gas ge klapt. Volgens ooggetuigen trachtten de inzittenden nog door het uitwerpen van ballast de valsnelheid te verhin deren. De leider van de luchtreizigers, een 41-jarige Ingenieur uit Keulen-Suelz, stond bekend als een ervaren en voor zichtig ballonvaarder. Deskundigen schrijven het ongeluk toe aan zeer bijzondere omstandigheden in de at mosfeer. Minister Suurhoff brengt werkbezoek aan Canada De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, is Zaterdagavond met het K.L.M.-ttjn- toestel naar New York vertrokken, vanwaar hg terstond naar Canada zal doorreizen. De minister zal een 2% week du rend werkbezoek aan Canada bren- de minister voor zgn vertrek, zich ter plaatse op de hoogte te stellen hoe het de Nederlandse emigranten In hun nieuwe vaderland gaat in het belang van de Nederlandse emigra tie-politiek. Ruzie over hel boekje Gemeenschappelijke beveiliging De „New York Times" van Zater dag drukte een bericht uit Den Haag af, waarin gezegd werd, dat Ameri kaanse autoriteiten aldaar „boos wa ren over wat zij beschouwen als een weigering van de Nederlandse autori teiten om het Nederlandse volk in voldoende mate op de hoogte te bren gen van dc Amerikaanse hulp". Het bericht gaf dan o.m. als volgt door: „De huidige bittere controverse bereikte gisteren een hoogtepunt in wederzijdse beschuldigingen, die be trekking hadden op een boekje van 56 bladzgden getiteld, „Gemeenschap pelijke beveiliging". 1 „Ongeveer een jaar geleden dron gen de V.S. er bij Nederland op aan meer bekendheid te geven aan feiten en cijfers over de militaire hulp van de V.S.", aldus het bericht. „Als ge volg hiervan is eèn boekje versche nen, dat vervaardigd en betaald was door Amerikaanse voorlichtingaauto- rlteiten en dat betoogde, dat zonder Amerikaanse hulp Europa niet in staat geweest zou zyn het kostbare materiaal voor een moderne oorlog voering aan te schaffen". Van het hoofd van de Nederlandse Legervoorlichtingsdlenst verneemt het A.N.P. over deze kwestie het vol gende: „Vorig jaar is op Nederlands ini tiatief besloten over te gaan tot de uitgave Van het boekje. De legervoor- lichtingsdienst zou hiervoor de tekst leveren en het boekje verspreiden. De foto's zouden van Amerikaanse zijde komen en de autoriteiten van de V.S. zouden eveneens de drukkos ten betalen en het boekje laten druk ken. De Amerikanen hebben dit werk uitbesteed by een Nederlandse druk ker en er verder geen contröle meer op uitgeoefend. Het gevolg hiervan is feweest, dat er schandelijk slecht rukwerk is geleverd», waarvoor de L.V.D. de verantwoording niet wilde nemen. Het effect van het boekje, zo redeneerde deze dienst, zou volko men verloren gaan door de slechte verzorging er van. De oplaag er van bedroag 50.000 exemplaren en de drukkosten waren 36.000. De L.V.D. heeft toen gezegd wel medewerking voor de distributie te willen verlenen, maar zich te zullen onttrekken aan de verantwoordeiykhèid voor de uit gave". Zware stormen woeden m Chili Tot Zaterdag zijn 33 personen om het leven gekomen door zwaFe stor men, d'ie in Chili woeden. In het ge hele land is aanzienlijke schade aan' gericht. De provincies Santiago en Valparaiso werden het zwaarst troffen. Meer dan 10.000 mensen zijn dak loos. 84. Nu de Biggers Werden kampioen van Nederland, want een afgestampt Feijenoord-stadion zag Jackie Brown vijf juwelen van doelpunten maken, waardoor de club uit Wilgenwolde de wedstrijd, die het kam pioenschap moest beslissen met 64 wist te winnen. Meneer Bikkebakker was door het dolle heen. Hij had voor alle elf spelers bloemkransen gekocht, die een diameter van anderhalve meter hadden en hij stond er op, dat hij die zijn jongens stuk voor stuk om de schouders hing ten aanschouwe van een hartelijk jui chend publiek. De Rotterdammers hadden hun eigen club dan wel zien verliezen, maar zij waren sportief ge noeg te erkennen, dat de kampioenstitel terecht was gekomen bij de beste club, bij de club die de meeste doelpunten Wist te maken. „J-a-c-k-i-e, J-a-c-k-i-e!" riepen zij in spreekkoor en zij waren niet tevreden, voordat Jackie Brown, die toch de held van dit kam pioenschap kon genoemd worden, met zijn krans om de Schouders op een fiets werd gehesen om in zijn eentje een ererondje te maken op de sintelbaan, die het voet balveld omzoomde. De persfotografen renden er achter aan. want zo iets geks hadden zij nog nooit gezien. Een voetballer die een ererondje op een fiets maakte vlag had uitgestoken. De mensen stonden juichend en lachend langs de weg om de kampioensploeg in te ha len on Jackie behoefde alleen maar het puntje van zijn neus te laten zien om de geestdrift op kookhitte te brengen. En 's avonds werd een feestmaaltijd gehou den in de Harmonie, waarvoor vijf speenvarkens, acht kalkoenen en zeventien kippen met hun leven moesten betalen. Niemand minder dan wethouder Wit' tcwabbel voerde er het woord. Hij riep Jackie Brown tot ereburger van Wilgenwolde uit. Er werd Jackie ook een telegram in de hand geduwd, maar toen hij dat had open gescheurd en de inhoud las, liet hij het beduusd Uit zijn hand vallen.... Advertentie Van de week ben ik met ott2e winkeliersvereniging in de King's Cross sigarettenfabriek op excursie geweest. Ik zou U er uren over kunnen vertellen, zo interessant was dat. Weet U bijvoor beeld, dat daar in kolossale vaten enorme hoeveelheden tabak liggen te rijpen, zodat de gelijke kwaliteit van Cross voor jaren is gegarandeerd? Van die tabak worden per dag millioenen King's Cross gemaakt, die de hele wereld over gaan. Maar weet U, wat ik als mens ên als vakman het fijnste vond? De mensen, die Cross maken, werken daar zo prettig! Daarom voelt iedereen in die fabriek zich persoonlijk verantwoordelijk voor de kwaliteit van Cross. Als UI dat 'gezien zou hebben, begreep U waarom het steeds méér waar wordt; de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! En of ik er op sta, want Sterling is de, beste shag! Daarover is ieder het eens: als je een werkelijk goede Virginia sigaret wilt draaien, moet het Sterling zijn. FEUILLETON DOOR IAN TEMPEST 81 Waarschijnlijk is ze naar de hoofd weg gewandeld, om daar de bus naar Truro te nemen. Toen is dat noodweer losgebroken en heeft ze besloten in Truro te blijven tot de regen ophield." „Je schijnt het allemaal netjes te hebben uitgekiend, maar ik vrees, dat ik je gedachtengang niet op de voet kan volgen." „Het is toch heel eenvoudig. Een vrouw zou, tenzij ze erge haast nad vermoedelijk om een bus te pakken eerst de vaat hebben gewassen voor ze haar huis verliet." „Maar hier kan toch ook wel een man wonen!" Een man zou geen primula's op de vensterbank hebben staan of een schoon kleed op de tafel hebben ge legd en kanten vitrages voor het achtervenster gehangen," meende Louisa. „Waarschynlijk zou hy ook de kachel niet hebben opgestookt en zou hij zijn weggegaan met dé sleutel in zijn zak." Al sprekende had ze de kachel ge opend en het vuur nog wat aangewak kerd. „Doe uw natte jas uit, dan z&l ik die laten drogen", hernam ze. „Kom bg 't vuur Rosie, dan wordt je warm. Is het niet een aardig huisje?" „Zou er hier telefoon zijn?" vroeg Torre, terwijl hg zijn doorweekte re genjas uittrok. „We moeten zo gauw mogelijk het geval met die boom be richten. Ook zouden we een garage kunnen opbellen en vragen of ze ons wat benzine kunnen brengen." „U kunt het proberen, maar ik be twijfel, of er telefoon is. Gas of elec- trioiteit hebben ze niet." ,Hoe weet je dat?" ,Zie maar naar de petroleumlamp en die primus om te koken. Als u de primus aansteekt, zal ik Rosie afdro gen. Een warme drank zal ons te pas komen, geloof ik." In een lade van het dressoir vond e een schone ruwe handdoek. Ze trok Rosie het natte manteltje uit en be gon het vochtige haar en het gezichtje van de kleine meid droog te wrijven. „Noem je dat ding een primus?" vroeg Torre weifelend. „Hoe steek je het aan?" „Er zal wel ergens een fles methyl- spiritus staan. O, Ja, op de venster bank". „OEn wat nu met die methyl- spiritus?" „Hebt u nooit met een primus ge werkt?" „Neen, dat geloof ik niet. Het me, dat ik zo hulpeloos ïyk", zei 1 re verontschuldigend. Louisa glimlachte hem toe, terwgl haar een prettig warm gevoel be kroop. Voor het eerst voelde ze zich volkomen met hem op haar gemak. Hier, in dit landhuisje, afgesneden van de buitenwereld, was hij niet lan ger de rglte en beroemde film-mag naat., maar slechts een heel gewone man, moe, doorweekt en uit het veld geslagen. Nu was het haar beurt, de leiding te nemen en het voor hen drieën zo behaaglijk mogeiyk te ma ken. Vrolijk zei ze dus: „In orde, hoor. Laat het maar aan mij overEn hoopte in stilte, dat er geen telefoon zou zijn! VEERTIENDE HOOFDSTUK „Weet je wel, dat het bijna negen uur is?" zei Torre, niet op zijn ge mak. „Neen, het is waarschijnlijk la ter. Mijn horloge staat stil. Waarom „Omdat ik het leuk vind, een ge- „Ja, u vergeet, benzine bij te vullen, woon mens In u te ontdekken". „Een gewoon mens?" „Ja, u vergeet, benzine by te vul len, en uw horloge op te winden, pre cies als andere stervelingen". „Heb ik ooit beweerd, Iets méér te zijn?" vroeg hij verwijtend. „Toen u me in de bibliotheek ont bood en me allerlei stadhuiswoorden toebrulde, was u veeleer de beroem de man, die zijn dienares een standje gaf, nietwaar?" „Lieve hemel, neen! Dat was alleen maar zelfverdediging. Ik was heime lijk bang voor niet?", "Sn legreep je dat „Nu dan hebt u het goed weten te maskeren", antwoordde Louisa on- gelovis. „Ik dacht, dat u van plan was, me ontslag te geven". Wordt vervolgd.) HOOG EN LAAG WATER 25 Augustus Vllsslngen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U. N.A.P. U.+N.A.P. 1.B8 2.23 3.10 3.34 3.43 2.27 2.44 2.46 1.65 1.92 14.08 14.40 15.26 15.51 16.07 2.25 2.42 2.42 1.54 1.81 8.54 9.17 N.A.P. 1.98 2.16 2.33 1.42 1.68 U.—N.A.P. 20.43 2.29 21.21 2.47 22.03 2.64 21.23 1.27 21.40 2.02 Breskens: 6 minuten eerder boog- en laag water ten opzichte van Vllsslngen DEALER VOOR Z. N. BEVELAND EN WALCHEREN GARAGE DE KOEPOORT" E. A. SPELIER GOES, TELEFOON 2484.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6