PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie verstevigt banden met de Oostduitse regering N.EaS.B,4eiders gearresteerd Grote belangstelling voor de Vlissingse Braderie BILT AUTO REED IN KANAALVADER MET 4 KINDEREN VERDRONKEN 196e Jaargang-No. 19b Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEh Maandag 24 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent- ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telei. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. tclei. 16; Temeuzen, Brouwerljstr 2; Zienkzee. N Bogerdstr C 160. telef. ONVERWACHTE MANOEUVRE VAN MOSKOU Oost-Duitsland na Januari 1954 vrij van herstelbetalingen De te Moskou gevoerde besprekingen tussen de regeringen van de Sowjet- Unie en van Oost-Duitsland hebben geleid tot belangrijke besluiten, zo ver klaarde premier Malenkof Zaterdagavond op een diner, dat ter ere van de Duitse regeringsdelegatie in het Kremlin werd gegeven. Enkele van deze besluiten zijn: 1) Na 1 Januari 1954 behoeft Oost-Duitsland geen herstelbetalingen meer te verrichten; 2) De Sowjet-ondernemingen in Oost-Duitsland worden zonder betaling aan Oost-Duitsland overgedragen; 8) De Oostduitse bijdrage aan het onderhoud van Sowjet-troepen op Oost- Duits gebied wordt verminderd tot een som, die niet meer bedraagt dan 5 van de inkomsten op de Oostduitse begroting; 4) „Ter versterking en verdere ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen" tussen beide landen zullen de wederzijdse diplomatieke missies tot ambassades worden verheven. In een protocol, dat na de bespre kingen werd ondertekend, werd ver klaard, dat eveneens overeenstemming 'is bereikt over een aantal vragen met betrekking tot versterking en ont wikkeling van economische, culturele, wetenschappelijke en technische sa menwerking tussen beide landen. Voorts heeft de Sowjet-Unie Oost- Duitsland een crediet van 485 millioen roebel verleend, waarvan 135 millioen in vrije valuta. Het crediet moet wor den afgelost in twee jaar, te begin nen in 1953. De rente bedraagt twee procent per jaar. Er zullen maatregelen worden geno men ter vrijlating van Duitse oorlogs misdadigers, met uitzondering van de genen, die straffen uitzitten wegens bijzonder ernstige misdrijven tegen de vrede en de mensheid. Evenals in de Sowj et-nota, die ver leden week aan de Westelijke mo gendheden over de kwestie-Duitsland werd toegezonden, werd in een com muniqué verklaard, dat in de nabije toekomst een vredes-conferentie met deelneming van Duitsland moet worden gehouden. Malenkof waarschuwt In een rede waarschuwde premier Malenkof, dat West-Duitsland óf een der belangrijkste factoren voor de versterking van vrede en veiligheid in Europa, óf het voornaamste centrum van agressie kan worden. De Sowjet- premier betoogde, dat de regering- Adenauer geen vreedzame oplossing van de Duitse kwestie wil, maar dat zij „aanzet tot oorlog". Hij waarschuw de ook tegen herleving van het Duit se militarisme, dat „de doodgraver van het Duitse volk was geworden, en dat nu door de groep-Adenauer weer werd nagestreefd". Oost-Duitsland zou volgens de premier een historische rol kun nen spelen bij het bereiken van een verenigd Duitsland en de Sowjet-Unie zag het als haar plicht om Oost-Duitsland alle mo gelijke steun en bijstand te ver lenen. Hij bracht tenslotte een dronk uit op de vriendschap van het Russische en het Duitse volle, „in het belang van de vréde in de gehele wereld'. Ook Grotewohl sprak Na Malenkof verklaarde de leider van de Oost-Duitse regeringsdelegatie, premier Grotewohl, dat de „impèria- listische staten", de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, het Duitse volk niet het recht op een vredesver drag toestaan onder voorwendsel, dat geen regering voor geheel Duitsland bestaat. Na de (jongste) Sowjet-nota heeft dit voorwendsel alle zin verlo ren. Hij beschouwde het Sowj et-voorstel voor de vorming van een voorlopige regering voor geheel Duitsland als het begin van de oplossing van het Duitse vraagstuk en hiiwas ervan overtuigd, dat het gehele Duitse volk dit voor- I stel zou steunen en uitvoering ervan zou eisen. Grotewohl zeide nog, dat elke door de Sowj et-Russische regering voorge stelde maatregel een grote steun is voor de bevolking van Oost-Duitsland „en ons zal helpen, onze landgenoten in West-Duitsland te overtuigen, dat de Sowj et-Russische regering de beste Gisteren werd in de middaguren een liengelwedstryd gehouden tussen de Vlissingse H engelsportvereniging" en Jantje van Sluis". De palingen, welke in de kreken in het Nollebos te Vlissingen levenhadden enkele kwa de uren. (Foto P.Z.C.) en betrouwbaarste vriend is van het gehele Duitse volk". Grotewohl besloot met een „lang le ve kameraad Malenkof" De Oost-Duitse regeringsdelegatie is Zondagmiddag per vliegtuig uit Mos kou op het vliegveld Schönefeld, in Oost-Berlijn teruggekeerd. A,V R.O.-voorzitter moet beenaimputatie ondergaan De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clerq, zal Dinsdag een beenamputatie moeten ondergaan. 13 Augustus j.l. werd de heer De Clerq in de kliniek van prof. dr. I. Boerema in het Amsterdamse Wil- helminagasthuis ter observatie opge nomen wegens ernstige vaatkrampen in het linkerbeen. Prof. Boerema heeft getracht met een vaatvermij- dingsmiddel het euvel te verhelpen. Deze behandeling leverde geen resul taat op. Verwacht wordt, dat het -ongeveer vier weken zal duren, voordat de heer De Clerq met een noodprothese het ziekenhuis zal kunnen verlaten. 0 In het ziekenhuis te Oerebro in Zwe den is overleden de heer A. G. F. Regout uit Itteren bij Maastricht. Hij was ge wond geraakt bij een botsing tussen een door hem bestuurde auto en een Zweed se wagen nabij Oerebro, op 31 Juli j.l. Politie nam talrijke bescheiden in beslag Drie leiders van de Nationale Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) zijn Zaterdagmiddag gearresteerd. In de hoofdstad, waar de Amsterdamse recherche tegen het middaguur met vier aparte groepen vrywêl gelijktijdig invallen op 4 adressen uitvoerde, werden de 31-jarige algemeen leider der N.E.S.B., Paul van Tienen, op zijn kantoor aan de Koninginneweg 177, en de 29-jarige werkgroepleider A. M. Kruit te zijnen kantore, Nicolaas Maesstraat 64, in arrest gesteld. Iets later werd in zijn woning aan de P. Campersingel 211 te Groningen door de Groningse recherche op verzoek van de officier van justitie te Amsterdam als derde arrestant aangehou den de landelijk leider der beweging, mr. J. Wolthuis, oprichter van de Stichting Oud-Politieke Delinquenten. Op al deze adressen ging een lang durige huiszoeking vooraf. Talrijke bescheiden van de beweging, w.o. exemplaren van het colportageblad „Alarm" werden in beslag genomen. Het optreden tegen de leiding dezer politieke partij, waarvan de alge meen leider Paul van Tienen kort ge leden heeft aangekondigd dat zij in 1956 aan de Kamerverkiezingen zou deelnemen, staat onder leiding van de dit jaar bij de Amsterdamse recht bank benoemde officier van justitie mr. P. Hollander. Na de arrestaties namen een aan tal leden van de werkgroep Amster dam der N.E.S.B. de voorlopige lei ding over. „Wij achten de arrestaties aanvecht baar, aangezien we van mening zijn, dat onze partij geen verboden ver eniging is zo luidde hun commen taar. Zij verzonden een request aan H.M. de Koningin, waarin zij prote steerden tegen de arrestaties en waarschuwden tevens de zuster-par- tijen in Duitsland, Italië, Zwitser land. Aparte telegrammen werden verzonden aan dr. Per. Engdahl te Malmo en aan de Vlaamse leider Quido Lauwers. De rechter zal thans moeten uit maken of de N.E.S.B. ingevolge het reeds vermelde koninklijke besluit no. E 102 van 17 September 1944, hou dende vaststelling van het besluit ontbinding landverraderlijke organi saties, inderdaad als verboden ver eniging dient te worden beschouwd. Dit proces kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. Allereerst zal de politie de vele in beslaggenomen be scheiden moeten doorlezen bij het verrichten van het vooronderzoek. De nieuwe partij vertoont volgens het Openbaar Ministerie niet alleen in de naam, doch ook in haar doel stellingen overeenkomst met de voor malige N.S.B. van Mussert. Paul van Tienen heeft als SS-er aan het Oostfront gevochten en mr. J. Wolthuis was tijdens de bezetting vrederechter te Arnhem. Ondanks regenbuien, heerste er Za terdagmiddag, de laatste dag van de in Vlissingen georganiseerde Braderie een gezellige drukte in de "Wolstraat, waar de winkeliers in hun kleurige kraampjes hun waren verkochten. Foto P.Z.C.) „Bietenbouwers" wilden niet in regen concerteren Op het Hilversumse Stadserf, van waar gedurende de maand Augustus een lange reeks van radio-uitzendin gen is en nog wordt gegeven heeft zich Zaterdagavond 'n geschil voorge daan. Het ontstond tussen de heer Carel Briels, die de organisatorische leiding van het Hilversumse Stadserf heeft en de leider van het radio-or kest „De Bietenbouwers". Ger. de Roos. Om negen uur 's avonds zou den „De E.etenbouwers" op 't Stads erf concerteren en vele bezoekers wa ren gekomen om dit orkest te beluis teren. „De Bietenbouwers" lieten ech ter vanwege de regen verstek gaan. In plaats van het Stadserf af bliezen zjj vanuit de Avro-studio him klan ken de aether in. Volgens de heer Briels hadden „De Bietenbouwers", regen of geen regen, moeten verschijnen. Ger de Roos heeft medegedeeld, dat zijn orkest geen „waterprooforkest" is. Hij voel de er niets voor om in de regen een concert te geven, omdat de instru menten van het orkest een gezamen lijke waarde van f 15.000.verte genwoordigen. Vele personen, die Zaterdagavond het Stadserf bezoch ten, wensten hun geld terug, maar kregen het niet'. Medegedeeld werd dat zij schriftelijk een verzoek moes ten indienen. Regering-Pella heeft vertrouwen van senaat De Italiaanse Senaat heeft Zater dagmiddag met 140 stemmen voor, 86 tegen en tien onthoudingen zijn ver trouwen uitgesproken in de nieuwe Italiaanse regering van minister-pre sident Pella, aldus is officieel mede- Alleen de communisten en de linkse socialisten stemden tegen. WEEKEINDE EISTE VELE DODEN Bij Zuidlaren verdronk een echtpaar Zondagavond omstreeks zeven uur is te Kaalte (Overijssel) een vreselijk ongeluk gebeurd, waarbij een vader en vier van zijn kinderen zijn verdron ken. De heer Van E. uit Kaalte reed met zijn vrachtauto naby de zuivelfa briek „De Hoop" langs het Overijsselse kanaal. Plotseling begon de auto door nog onopgehelderde oorzaak te slingeren en reed te water. In de ca bine van de auto zaten tezamen met de bestuurder drie van diens kinde ren, twee jongens en een meisje. Achter, in de open laadbak, zaten nog een dochtertje van Van E. en een nichtje uit Deventer. Dit nichtje kon door toegeschoten hulp bijtijds uit het water worden gehaald en gered. De ande re inzittenden, Van E. en zijn vier kinderen, verdronken. Het weekeinde heeft nog meer do den geëist. In het Zuidlaarder kanaal bij Zuid laren is Zaterdagavond het echtpaar H. verdronken. Het echtpaar was op visite geweest en toen de man en de vrouw des avonds per fiets naar huis vertrokken, zijn zij in het kanaal ge reden. Vermoedelijk zijn de sturen van de rijwielen in elkaar gehaakt. In Gellicum, gemeente Deil, werd Zondag de 24-jarige exploitant van een danstent, G. K. uit Eerbeek, door de electrische stroom gedood bij het afbreken van zijn tent. Hij hield er geen rekening mee, dat de electrische Hond ving vis Tijdens een hengelconcours in de Vijverberg te Bergen op Zoom, dat Zondagmorgen werd gehouden, sloeg de heer J. de Kok een grote karper aan de haak, die zo'n kracht ontwik kelde, dat de top van de hengel brak en de vis met snoer en dobber er van door ging. Een collega-hengelaar, de heer G. Radt, die de karper zag ont snappen, stuurde onmiddellijk zijn bouvier het water in om de vis te apporteren. Na enige tijd keerde de bouvier terug met de karperHet was een kanjer van 42 cm.! ONDANKS REGEN EN WIND Vele deelnemers enthousiast over bereikte resultaten Zaterdagavond tegen half elf, bij het scheiden van de markt, hebben wij enkele deelnemers aan de Vlissingse Braderie de vraag voorgelegd in hoe verre dit voor Vlissingen experimentele koopfeest, dat nu geëindigd is, als geslaagd kon worden beschouwd. Zij waren stuk voor stuk enthousiast! Ondanks de minder fraaie weersomstandigheden en ondanks het feit, dat de deelname van de Vlissingse winkeliers nu niet bepaald overweldi gend was te noemen, waren degenen, die ons te woord stonden, tevreden over de resultaten en over het algemeen luidde de opinie: „Volgend jaar doen we het weer, maardan anders"! De voorzitter van de Braderie-com missie, de heer P. Lepelaers, was van mening, dat de opzet het bijeen brengen van het publiek volledig slaagde. Sinds Woensdagmiddag heb ben dan ook honderden langs de stands in de feestelijk versierde en des avonds verlichte Walstraat gewan deld, waar een uitermate gezellige sfeer heerste, ondanks sinds Donder dag dreigende wolkenvelden, neer- plensende stortbuien en een jagende wind. Het publiek is gekomen, in gro ten getale, en daarmede is naar de me ning van velen wel onomstotelijk be wezen, dat een braderie in hoge ma te attractief is. Over de kooplust liepen de menin gen nogal uiteen: een „standwerker" in huishoudelijke artikelen was geens zins ontevreden; een textielhandelaar vond, dat het niet mee- en niet tegen was gevallen en weer een ander meen de geconstateerd te hebben, dat er on der de talloze kijkers een zekere schuchterheid heerste om „zo maar", in het openbaar en in het bijzijn van vele anderen, tot een aankoop over te gaan. De heer Lepelaers zeide er van over tuigd te zijn, dat het met de thans op gedane ervaring mogelijk is om vol gend jaar een doorslaand succes te boeken, mitszich meer winkeliers als deelnemer melden, zodat de stands dicht aaneen geschaard komen te staan. Voorts zou men vroeger in het jaar, half Juni b.v., moeten beginnen en de moeite moeten nemen om de za ken grondiger dan nu het geval is ge weest voor te bereiden. Wel, een grotere deelname schtfnV reeds verzekerd, want vele „achter blijvers" hebben te kennen gegeven 'n volgende maal van de party te zullen zijn en degenen, die thans hebben deelgenomen zullen de braderie zeker trouw blyven! De heer M. G. A. de Nijs, voorzitter der Middenstandsvereniging, was eveneens zeer tevreden. „De belang stelling was enorm", aldus luidde zijn oordeel, „en indien het weer beter was geweest, zouden er ongetwijfeld nog veel meer van buiten Vlissingen zijn gekomen". Een ervaring was voorts, dat de verkoop in de winkel, dank zij de stand op het trottoir, nog was toegenomen. Huisarrest Enkele verkopers van direct voor consumptie geschikte artikelen, zoals vis, croquetten en banketbakkerswa ren, zeiden onomwonden, dat er uit stekend was verkocht en ook zij ver klaarden zich onmiddellijk bereid een volgend jaar wederom als „standwer ker" te willen fungeren. „Maar", zo zeide ons een bakkers vrouw, „dan zal ik zorgen voor 'n betere, meer solide kraam, want nu zijn m'n dochters verkouden geworden en moest ik ze Zater dag huisarrest opleggen Welke consequentie overigens opge wekt aanvaard werd, een bewijs te meer, dat de deelnemers aan de Vlis singse Braderie tevreden zyn over de resultaten en dat deze winkeliers-ac tie een belofte inhoudt voor de toe komst. Ondanks het feit, dat alle begin moeilijk is, bleek het een goed begin 25 Augustus. te zijn geweest endat is Immers 1 Zon: op 5.38 het halve werk! Maan: op 19.40 stroom nog niet was uitgeschakeld. Zaterdagmorgen is een 4-jarig doch tertje van de fam. S. te Schoonebeek door een vrachtwagen overreden en op slag gedood. De 57-jarige Arnhemse brigadier van politie, S. A de V.. is Zaterdag het slachtoffer geworden van een onge val. Op het Zijpseplein werd hij aan gereden door een jeep, tengevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur opliep en korte tijd later in het zie kenhuis overleed. De V. was gehuwd en had 3 kinderen. In Amsterdam kwam een 73-jarige voetganger bij het oversteken van de Sloterweg onder een passerende vrachtwagen en werd gedood. Zaterdag werd tijdens een kort doch hevig onweer de 20-jarige M. de J. te Sneek door de bliksem getroffen en gedood- Kind door trein gegrepen en gedood Spoorbomen werden te vroeg open gesteld Zondagmorgen om half twaalf is op een bewaakte overweg te Maas sluis een 7-jarig jongetje door de D- trein HamburgHoek van Holland gegrepen. Het kind was op slag dood. Vele uren lang heeft de politie te Maassluis in liet duister getast om trent de identiteit van het slachtof fertje. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen wordt vernomen, dat de D-trein naar Hoek, kort nadat een electrische trein uit Hoek van Hol land in Maassluis aankomt, de be waakte spoorwegovergang in tegen gestelde richting moet passeren. De man, die de spoorbomen moet bedie nen, heeft, hoewel het sein voor de D-trein op veilig stond, de overweg open gezet nadat de electrische trein uit Hoek van Holland gepasseerd was. Tegen drie uur in de middag kon de politie de identiteit van het kind vaststellen. Het was de 7-jarige F. J. van Ingen uit Maassluis. Toen de spoorbomen open gingen, zette het verkeer zich in beweging, onbewust van de naderstormenae trein. De machinist, die tot zijn ont zetting de bomen zag opgaan, gaf dadelijk aanhoudende fluitsignalen. Een personenauto passeerde de trein rakelings. De kleine jongen, die het slachtoffer werd, weifelde even op de rails, hetgeen hem noodlottig werd. DE VERWACHT: IETS WARMER. Veel bewolking met plaatselijk wat regen maar ook verspreide opklarin gen. Matige, nu en dan vry krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets warmer dan gisteren. ZON EN MAAN. onder 19.45 onder 6.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1