Vier maal Williams in de zaak van Franse tweeling-paarden Louisa's grote strijd JIMMY BHOWJN en de oranjebemden OP KAMPEERSCHOOL TE OMMEN KRIJGT MEN NUTTIGE LESSEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 GROOTSTE WEDRENZWENDEL ALLER TIJDEN (III) „Echte" meldde zich zelf bij de politie Tas Zondag, nadat Donderdags de race te Bath heeft plaatsgevonden, bleek de activiteit van de recherche vruchten te hebben opgeleverd. Waar is Francasal? had Spooner, de wed-specialist van Scotland Yard zich afgevraagd. Op deze Zondag werden twee paarden ontdekt in een stal in de nabij heid van de renbaan Epsom. En een daarvan was Francasal. Wie heeft de „Blower"-kabel doorgesneden? was de tweede vraag van Spooner. Ook op deze vraag kwam een antwoord. Zondags meldde zich een straatveger bij het politiebureau. Hij vertelde: „Ik zag hoe twee mannen Donderdag om half twee de kabel doorsneden. Ze waren met een rode vrachtwagen. Nadat ze met bohutp van een ladder bij de kabel geklommen waren en deze doorgesneden hadden, gingen zjj er yiings van door. De wa gen had het nummer 478. De letters voor deze cijfers heb ik niet meer kunnen opnemen. Later zou blijken dat het de oplettendheid van deze straatveger, Bert Glass, was geweest, die zou leiden tot de ontsluiering van het mysterie van Bath. Waar is Maurice Williams? zo i luidde Spooner's derde vraag. Ant- BW: woord: Er zyn vier Williams'. Een van hen is de eigenaar van Franca- sal, de andere dri% hebben zonder zijn Hjflfêgp :iPH| medeweten de naam Williams ge- AH&P bruikt bij de maandenlange voorbe- f® ItjgfftaB reiding van deze grote 3lag. I Allereerst begon Yard de paarden te identificeren- Daartoe begaven Spooner en zijn twee assistenten zich naar Epsom. zy troffen daar in de stal twee paarden aan, die als twee druppels water op elkaar geleken. De groep mannen, die voor de boxen stond, keek aarzelend naar de paar den. Hun aarzeling en twijfel was be grijpelijk, want wie was wie? Welk paard was nu Francasal en welk San ta Amaro? Want Spooner was er van overtuigd, dat het andere paard Sar.ta Amaro was. Francasal was voor de rennen te Bath, en Santa Amaro voor rennen te Folkestone ingeschreven. Deze ren nen vonden op dezelfde dag plaats, maar op het laatste moment werd Santa Amaro teruggetrokken. Voor de beide paarden waren de zelfde herkenningstekens opgegeven als in Folkestone, waar zij ont scheept werden. Die herkenningste kens waren: Eigenaar Maurice Wil liams. Paard chocoladebruin met wit te hoeven, benevens enkele minder be- langxijke kenmerken. De Poolse paardenverzorger Ziclcy Webster had de beide paarden na de rennen moeten wegvoeren naar de stal van de heer Forbes, College Road, Epsom, waar zy gevonden werden. „DE PAARDEN LEVEN". Na de rennen waren zii namelijk door de bekende renpaardenbezitter William Rock gekocht, en in ijl tempo naar Epsom overgebracht. „In elk geval zyn de paarden in leven", klonk do opgeluchte stem van inspecteur Spooner. Hoe vaak waren al niet in dergeljjke geval len in het verleden de paarden „vanwege oen zware verwonding" neergeschoten, terwijl de eigenaren weinig of niets bewezen kon wor den en zy het geld opstreken. De indentificatie van de paarden begon. En wat eigenlyk niemand had verwacht, gelukte aan Spooner Na twee dagen kon hij met absolute zekerheid zeggen: dit is Francasal en dat Santa Amaro en Santa Ama ro heeft de rennen te Batli gelopen, onder de naam Francasal. De eerste aanwijzing voor de op lossing vgn dit deel van de zaak kwam van de official, die te Folke stone de ontscheping van de paar den had geleid, dr. Alfred Wright. Hy had de paarden overgegeven aan Zicky Webster. „Beide paarden zijn nauwelijks te onderscheiden", aldus Wright, „zij zijn van gelijke kleur en grootte en gelijke lichaams bouw. Maar ik weet een belanprijk verschil tussen deze twee paarden. Santa Amaro heeft een nauwelijks zichtbare witte vlek op de rug, die niet door haar bedekt is, en die tijdens de race natuux-lijk onzicht baar is, doordat het zadel er over ligt". Een onderzoek werd Ingesteld naar de Juistheid van deze bewering en inderdaad werd het kenteken op de rug van Santa Amaro gevonden. VERSCHILLENDE REACTIE. De jockey Billy Gilchrist, die het winnende paard te Bath bereden had, joeg beide paarden een keer over de renbaan. „Ik kan de paarden wanneer ik ze zo zie, niet onder scheiden", zei hij, „maar toen ik ze de sporen gaf, kon ik door hun re actie (die by elk paard verschillend is) zeggen, welk paard ik te Bath bereden heb". Hij wees op 't paard met de witte vlek op de rug, het was Santa Amaro. Roy Gourley. de plaatseiyke smid, die liet winnende paard van hoef ijzers had voorzien voor de rennen, zei: „Dit is het paard, dat te Bath gelopen heeft; het andere paard heeft Franse hoefijzers". En ook hy wees op Santa Amaro. Overigens werd zijn uitspraak door een onder zoek van deskundigen van Scotland Yard bevestigd. Pcrcey Bailey, de trainer, die telefonisch van de secretaresse van een zekere Williams, die hij niet ge zien had, opdracht gekregen had, het paard voor de race te zadelen, geloofde, aan de hand van ver schillende reacties van de paarden bij het zadelen, het paard, dat de race won, te kunnen aanwyzen. Ook hij wees Santa Amaro aan als het paard, dat te Bath aan de rennen had deelgenomen. NOG TWEE VRAGEN. Nadat Spooner de beide paarden geïdentificeerd had, en wist dat het, twee keer zo dure, paard Santa Amaro onder de naam Francasal de race te Bath had gewonnen, begon het driemanschap van Scotland Yard met de hulp van een groot aantal politiemannen en rechercheurs de tweede en nog geheel open vraag op te lossen. Wie is de werkeiyke Williams, de bezitter van Francasal en Santa Amaro? En wie zyn de drie mannen, die met of zonder medeweten van Maurice Williams, de werkelijke deze naam ge bruikt hebben? Van de Franse Surf té kwam de eerste positieve aanwUzing. Maurice Wallon, die Santa Amaro in het Franse rencentrum Lafitte nnbU Parys verkocht had, zei, toen men hem de foto van de werkelijke Wil liams toonde: „Dat is niet de man, die zich aan mij heeft voorgesteld als Williams, en het paard heeft ge kocht. Ook John Swaine, die in Parijs Francasal verkocht, schudde het hoofd: „Ik heb deze Williams niet gezien". Daarna werd de foto voorgelegd aan een zekere Leyton. op wiens farm Zlekev Webster de beide paar den gebracht had. Hy zei: „De man, die ik als Williams heb leren ken nen, en die my vroeg de twee paar- Het eerste deel van het verhaal van de mysterieuze rennen te Bath (in onze edi- §j tie van Zaterdag) schetste de dramatische handeling op de 16e Juli, dec middags van half twee tot twee uur. Toen immers werd door het book- makers kantoor Davidson s Co., eigenaar een zekere Mau- rice Williams, 3500 pond op het totaal onbekende paard H Francasal gezet. Tegelyker- M ti-d werd de bekende „Blo- wer" telefoonkabel, die de verbinding tussen het inlich- M tingencentrum der bookma- kers en de renbaan onder- houdt, door twee mannen met H een rode vrachtauto, doorge it sneden. Zo kon Francasal de race winnen, terwijl de inzet- ten op dit paard tien tegen H een bleven. Alles verliep vol- gens het programma... maar H de rode vrachtauto werd ge- H zien door de straatveger Bert Glass, die het nummer no- teerde. Tenslotte zou deze aanwijzing leiden tot de ont- hulling van het mysterie. Het verhaal van onze Lon- dense correspondent geeft antwoord op de volgende vra- gen: Wie zijn de personen, H die achter de schermen aan s de touwtjes trokken? Wie zijn de vier Williams? Hoe wer den de twee paarden geïden tificeerd? Wie is de man, die achter de concurrerende bende staat? Op welke gebie den opereren de wedstrijd- gangsters nog meer? Zijn de organisatoren van deze wed- strijdzwendel wellicht dezelfde als die van de grootste geld- postroof, die Londen ooit ge- kend heeft? Ililiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii den voor een dag bij my te mogen stallen, is niet dezelfde als de man op uw foto". Ook Davidson had zijn bookmakerszaak aan een an dere Williams verkocht. Alleen Co- loquhoun, die in opdracht van zyn chef 3500 pond op Francasal had gezet, knikte met het hoofd toen hem de foto getoond werd, „Ja, dat is Maurice Williams, die my aan myn baantje hielp". DE WERKELIJKE WILLIAMS. Eindelyk meldde zich de werke lijke Maurice Williapis „vap vacan- tie terug", bij de politie. Hij vertelde nift veel. Is het niet doodgewoon, dat ik myn geld op myn eigen paard zet, wanneer ik vertrouwen heb in de kwaliteiten van het dier?" vroeg de man, vierkant gebouwd, met een onschuldig gezicht. „Inder daad, ik heb de beide paarden in Franse stallen gekocht. Maar wat wilt U daarmee zeggen? zy zouden verwisseld zijn? Ja, mogeiyk is het natuurlijk, ik heb de paarden sinds de aankomst in Engeland niet meer gezien. Santa Amaro was twee keer zo duur als Francasal. Andere lie den die zich van mijn naam bedie nen, zyn my niet bekend. Ik zou alleen wel eens willen weten, wan neer ik mijn 35.000 pond (350.000 gulden) winst uitbetaald kryg. Wat? De „Blower" doorgesneden! Meneer, daar wist ik niets van". Welke rol heeft «leze Maurice Williams werkelHk in deze zwen- delaffaire gespeeld? Was hy slechts een vooruitgeschoven pion? Iemand, op wiens schouders de bende, die waarschUniyk acht man telt, de schuld van alles legt? Spooner wist het antwoord op dej&e vragen niet. 83. Er volgde voor Jimmy een heel drukke tijd. Elke Zondag trok hij er op uit. om overal in het land voet balwedstrijden te aanschouwen. Hij wilde alle spelers die eventueel in aanmerking kwamen voor een ver kiezing in het Nederlands Elftal met zijn eigen ogen gezien hebben. Hetzelfde doden de twee andere leden van de Keuze Commissie, de heren Huilbom en Verlach welke laatste de bijnaam „Muisje" droeg. Dinsdags- avonds kwamen zy dan ..bij elkaar om hun inzichten en ontdekkingen uit te wisselen, zy moesten wel zo'n haast maken, daar het Nederlands Elftal over vijf we ken naar Londen moest om daar in het Wembley-sta- dlon een wedstrijd te spelen tegen het Engelse amateur elftal. Jackie zag Jimmy op deze manier maar een en kele keer spelen, hetgeen de jongen wel jammer vond. Hy vond het altijd zo prettig te weten, dat zyn vader op de tribune zat, om naar zjjn spel te kyken. Dat be lette hem overigens niet zijn beste beentje voor te zet ten. zodat de Blggers bleven voortgaan de ene over winning na de andere te behalen. Op deze manier kon het landskampioenschap hen bijna niet meer ontgaan. De wedstrijd tegen het Rotterdamse Feijenoord. die één week voor de grote stryd tegen de Britten zou plaats vinden, moest tenslotte de beslissing brengen en naar deze wedstryd, die in een uitverkocht Feijenoord-stadl- on gespeeld zou worden, ging ook Jimmy kyken in ge zelschap van de twee andere leden van de Keuze-Com missie. Jimmy ging er wat geprikkeld heen, want 's morgens om half negen was de telefoon gegaan en had een stem hem in het oor geblazen: „En toch zal die aap van jou nóóit de Oranjetrui dragen ...lltl" jim my had nog „hallo, maak je naam toch bekend, laf aard" geroepen, maar men had de hoorn direct op de haak geworpen.... Enthousiaste leerlingen luisteren critisch (Van een speciale verslaggever) Burgemeesters, boeren, kruideniers en tramconducteurs Ieren in Ommen tezamen het nieuwste vak ln het Nederlandse onderwas: kamperen. De „school" is het ANAVB-kampeerterreln aan de weg naar Vllsteren. Er zUn vier docenten en drie klassen van dertig leerlingen van nul tot zestig jaar. Daarmee is de zaak ondenvljs-technlsch eigenlijk al bekeken op het les- of liever kamprooster na. Wie, als wfl, met enige moeite het kamp ontdekt heeft en zich een beetje onwennig wegens de keurige vouw in de lange broek en de dito strik in de stropdas, tussen de gebruinde kampeerders gemengd heeft, merkt niets van (le school. Men waant zich een keurig'onderhouden kamp van dertig a veertig personen en schrikt even als men hoort, dat er op het betrekkelyk kleine terrein niet minder dat negentig personen of wel achttien kamphuishoudentjes ondergebracht zyn. Door de goede indeling kan er van overbevolking geen sprake zyn. De tweede schok beleven we, als we achter wat geboomte, waarmee het vroegere weiland een gezellig afwis selend aspect gekregen heeft, de eer ste klas ontdekken en de docent net horen vertellen, dat men zijn dubbele fietstas maar in tweeën moet knippen. Volgens het rooster heet dit het „praatje over kampeeruitrustingen". We vernemen nog meer zonderlinge wenken, die altijd of onder bepaalde omstandigheden nuttig blijken te zijn. Het gehoor, evenals de leider in het gras gezeten, vuurt af en toe vragen, commentaar en ook critiek op de spreker af. Zelfs jeugdige knaapjes, ;die toch eigenlijk snel genoeg moe ten hebben van zo'n technische uiteen zetting. bleven gespannen toeluisteren om toch maar niets van de kampeer- kunde te missen. Misschien komt het, omdat die lesuurtjes niet verplicht zijn. In de loop van het veertiendaagse kamp worden dergelijke praatjes ge houden over primus-stoken- mate riaal. kampstijl, kaartlezen, enz. Het meeste leren de kampbewoners, die allen voor het eerst kamperen, in de practijk, waarby ze steeds hulp of advies kunnen vragen aan de kamp leiders. De tweede Dinsdag van het kamp is een grote dag. Dan wordt alles vol- FEUILLETON DOOR 1AN TEMPEST Als dit inderdaad het geval was, konden ze er toch niets van zien want het regengordijn benam hun alle uit zicht. Louisa bespeurde geen enkele onderbreking in de hoge wallen, waar tussen door Torre hardnekkig de auto achteruit stuurde. Van een wo ning of boerderij tot dusver geen spoor. Het was zo donker, dat er zelfs toen Torre de koplichten aanstak, be halve de striemende regen heel wei nig te ontdekken viel. Rosie's gesnik was ln zachtjes schreien veranderd, maar ze beefde krampachtig. Daar Torre het raam naast zich open moest houden, was het binnen Depaald kil en Louisa dacht angstig dat hun uitgangetje slecht zou eindigen als het kind eens kou mocht vatten. „Ik meen niet ver van hier een groepje villa's te hebben gezien toen we in de richting van ons huis reden," zei Torre eindelijk. „Neen, ik geloof, dat ze dichter bij de hoofdweg stonden. Maar kijk eens: Is dat ffi schuui'? Louisa opende het venster, maar de regen sloeg haar zo hevig tegemoet, dat ze het weer moest sluiten, Torre stopte en fronste de wenkbrauwen. „Blijf zitten! Ik ga op onderzoek uit," zei hy, terwyl hy ae motor af zette. Torre sprong uit de auto en liep naar een opening in de heg, waar achter één of ander bouwsel schemer de. Rosle hief haar betraande ge. zichtje op en keek hem angstig na. „Waar is oom Torre naar toe? O, waarom gaan we niet naar huis Ik. Ik ben bang voor onweer," verzekerde ze bevend. „Het bedaart nu al wat en de storm zal wel gauw gaan liggen," trachtte Louisa haar te kalmeren. Inmiddels was Torre's slanke ge stalte achter de heg verdwenen, 't Scheen oneindig lang te duren voor hij terugkwam. Hoofdschuddend ging hy weer naast Louisa zitten. „Dat helpt niet veel, vrees ik. Het is een soort buitenhuis, maar blyk- baar onbewoond. Ik kx-eeg geen gehoor en de deuren zyn op slot." Hij zette de motor weer aan en drukte op de self-starter, maar er ge beurde niets, welke manipulaties ny daarna ook uitvoerde. Tenslotte bleek, dat de benzine op was! „Wel alle..,!" riep de anders zo kal. me Torre woedend. „Vanochtend heb ik Luggins nog gezegd, de benzine tank bij te vullen, maar dat heeft hij blijkbaar vergeten. Toen we in Truro waren bemex-kte ik al, dat de voor- raad betrekkelijk klein was en lk was van plan onderweg naar huis nog wat benzine te kopen, maar toen de storm dreigde vergat ik het in de haast to taal. Het spijt me erg, Louisa." „O, voor my komt het er niet op aan, maar Rosie rilt zo. Als dat huls ginds bewoonbaar is, moeten we daar maar een schuilplaats zoeken. Door de regen is het erg kil buiten gewor den en bovendien heeft het geen zin hier te biyven zitten in de hoop, dat iemand langs zal komen, nietwaar?" „Helemaal geen zin op een avond als deze." gaf Torre spytig toe. „Helaas zyn de deuren van het landhuis op slot. Hoe zullen we dus binnenkomen?" „Als we geen slot kunnen forceren, Met veel belangstelling volgen de ad- spirant-kampeerders in het ANWB- instructiekamp aan de Vecht in Om men de uiteenzettingen van de kamp leiders, die in verschillende praatjes vele nuttige ivenken over alle facetten van het kamperen geven. gaat datvermoedeiyk wel met een venster." „Zoiets noemt men zich door In braak toegang verschaffen." „Wat doet het er toe? We kunnen hier niet blyven tot we door en door verkleumd zijn. De eigenaars van het landhuis zullen het zeker wel begrij pen als we het hun later uitleggen en onze verontschuldigingen aanbieden," zei Louisa luchtig. „Als u vooruit gaat zal ik Rosie dragen." „Ze is te zwaar voor je. Ik draag haar wel. Misschien doen we verstan dig een sclxroefsleutel mee te nemen. We zullen een ruit moeten inslaan." „Dat is een goed idee." Een smal pad, met onkxuiid over groeid, leidde naar een vervallen hou ten portiek. Louisa verspilde geen tijd aan de voordeur, maar liep snel naar de achterzyde van het huisje, gevolgd door Torre, die Rosle ln zijn armen droeg. De achterdeur was eveneens op slot, maar na een blik door het keukenvenster snelde ze 'n schuurtje ernaast binnen, waar zo een ogenblik later hijgend weer ultkwaxn, terwijl ze tilomfanteiyk met een sleutel zwaaide. Het volgende ogenblik stonden ze, druipend en adenxloos, in een kleine, vrolijke keuken. Torre keek haar vol verbaasde verwondering aan. „Hoe ter wereld wist je waar 4,e sleutel was?" „Er lag geen mat buiten om het ding onder te leggen," antwoordde ze, „en daarom vermoedde ik, dat de sleu tel wel in de schuur zou hangen." „Maar waarom dacht je dan, dat er een sleutel zou zyn?" „Omdat het huis niet onbewoond ls. Er woont iemand hier. Ziet u maar eens naar die vaas met primula's op de vensterbank en de stapel gebruikte borden naast de gootsteen. Ik denk, dat de eigenares is uitgegaan en door de storm nog niet thuis kon komen. (Wordt vervolgd.) gens de regels van de pas geleerde kunst ingepakt en begint een trek tocht van twee dagen een soort vuurproef, al deinst geen van de kam- peex'leerlingen er voor terug. Vrijdagavond weer in het kamp Ommen kan men by het kampvuur even bepeinzen of men zichzelf het denkbeeldige diploma waard vindt. Natuurlijk zakken er wel Candida- ten; dat zijn mensen, die meestal na één of twee dagen ontdekken, dat kamperen niets voor hen is. Er is echter vorig jaar zo'n wegloopster ge weest, die een dag later weer terug kwam en nu de kampleider verraste met een kiekje van haar eigen trek- kamp ergens in Limburg. Uit de geestdrift die na de mid dagmaaltijd uit de tent-gesprekken bleek, kon men constateren, hoe nut tig het werk is, dat de A.N.W.B. met zyn kampen verricht. Hier kan men immers zonder direct een dure uit rusting aan te schaffen onderzoeken, of men al dan niet geschikt is voor kampeex-der. Zo ja. dan kan men vol gend jaar met vakkennis een tent en ander matex'iaa! uitkiezen met de ze kerheid, dat dit regelmatig èn goed gebruikt zal worden. Dan zal men er ook niet op uitrekk :en met een uit de tassen puilende halve uitzet en een loodzware lading blikgroenten, zoals nog al te vaak geschiedt, liefst met een fiets, die bijna achteroverslaat van al die .ballast, terwijl diverse hoog nodige uitrustingsstukken ontbreken. Kamperen en trekken moet men leren, liefst jong en dan van ervaren inedekampeorders. In Ommen kun nen grote en kleine gezinnen dezo voordelige en opbouwende vacantie. besteding rustig en bloc leren: spe lenderwijs en kampeerderwijs met en kele geroutineerde kampleiders als uitgelezen ruggestcuntje. 9 Volgens Zwitserse berichten bestaat er in Tsjecho-Slowaklje voortdurend een tekort aan grondstoffen voor de textiel industrie. Hiervoor is het land geheel aangewezen op de Sowjet-Unie. De be hoefte aan wol wordt slechts voor de helft gedekt, die aan katoen voor twee derde. Als gevolg hiervan werkt de Tsje chische textielindustrie niet op volle kracht. Bij deze geringe invoer komt nog, dat de binnenlandse productie van wol en vlas aanmerkeiyk is teruggelopen. 9 Volgens de Australische National Coun cil of Wool Selling Brokers zal de Austra lische wolopbrengst dit seizoen ruim t 800 millloen meer bedragen dan het vorige seizoen. Men verwacht, dat de scheer dit sei zoen in totaal ruim 3 milliard gulden zal opbrengen. In het record-seizoen 1950'51 was dit ruim 5 milliard gulden. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Hter g* m uw ingewanden doen stromen, and en verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt veratopt wordt humeurig eD oom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLBTJBS om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en 3toelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ben plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Advertentie) Ga met uw tijd mee Nieuw middel voor moderne vrouw Waarom zou de huisvrouw blyven tobben met ouderwetse middelen en methoden, wanneer er allerlei uitgevonden wordt om het haar ge- makkeiyker te maken! Laat zy toclx gebruik maken van de mogelykfxeden, aie de moderne tfd haar biedt en fris en fleurig blyven ondanks een druk huishouden en misschien een root gezin. Laat zy daarom Castella /aatwas gebruiken, het nieuwe af- wasmiddel van de Castella-fabrieken en zy zal tevreden by zichzelf vast stellen, dat weer een onderdeel van haar huishoudelyke taak veel een voudiger en prettiger is geworden. Want de dagelykse afwas is in het ac tieve schuim van de Castella Vaat- was (een lepel geeft tellen vol sop) zo vlug gedaan en haar vaatwerk, kopjes, lepels en vorken worden, zelfs zonder het tijdi'ovende afdrogen, zo helder en blinkend schoon, dat zy voortaan vol vreugde dit moderne af- wasmiddel (per pak 25 cent) trouw zal gebraiken. En dan nog iets ook de narigheid van ruwe „afwas- handen" is thans voorby. want haar handen worden in 't Castella-sehuim zacht als fluweel en welke moderne huisvrouw zal dat niet op prys stel len!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8