Franse regering bereikte accoord met aantal stakers In de toekomst straaljagers met geluiddemper? MILLIOENEN BELGISCHE FRANCS CLANDESTIEN OPGEKOCHT Vernie tiging ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANI POSTERIJEN WEER AAN HET WERK Werk in particuliere bedrijven niet hervat De Franse regering heeft Vrijdag een algemeen accoord bereikt met vertegenwoordigers van een aantal niet-communistische stakers en aan de P.T.T.-arbeiders is door de socialisti sche en Katholieke vakbonden op dracht gegeven het werk te hervatten. Ook de bij deze bonden aangesloten spoorwegarbeiders en arbeiders by de bus- en metrodiensten kregen order weer aan het werk te gaan. De sta kingen in de particuliere bedrijven gaan echter voort. In de Renault-fa- brieken is het werk stilgelegd, terwijl 600.000 metaalarbeiders een 48-uur staking begonnen. Het communistische vakverbond C.G.T. heeft zijn leden bij de posterijen opgeroepen de staking voort te zetten. Bij de openbare bedrijven beloopt de door de staking geleden schade on geveer f 250 millioen. De door de regering opgestelde over eenkomst houdt het volgende in: 1). Voor 30 September zal de raad gevende commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de regering, de werknemers en de werkgevers, bijeen komen. 2). Er zullen geen maatregelen te gen de stakers worden genomen. 3). De regering zal met de vakbon den overleg plegen over de toepas sing van de decreten inzake de pen sioengerechtigde leeftijd. 4). De regering zal het verzoek tot herziening .van de basisionen in wel willende overweging nemen. 5).De regering zal zich met de werk geversorganisaties in verbinding stel len teneinde mee te helpen bij het tot stand brengen van nieuwe arbeids contracten. Volgens een woordvoerder van de socialistische „Force Ouvrière" draagt het accoord slechts een voorlopig ka rakter. Zodra de arbeiders het werk hebben hervat, zullen onderhandelin gen beginnen om tot een definitieve overeenkomst te komen. Na de bekendmaking van de over eenkomst heeft premier Laniel aan de pers medegedeeld, dat de regering van plan is de betrokken vakbonden te raadplegen alvorens de bezuinigin gen, die de eerste aanleiding tot de stakingsreeks waren, toe te passen. De regering zou het probleem van de werkloosheid en de lage lonen aan pakken zodra zij haar tweede reeks economische maatregelen had gepubli ceerd. Uiterlijk 30 September zou de regering een vergadering beleggen van de commissie voor collectieve loonovereenkomsten. Nieuwe Koninginnezegels. Ter vervanging van het huidige type Nederlandse frankeerzegels met de beeltenis van H.M. de Koningin, zal P.T.T. begin September een aan vang maken mét geleidelijke invoe ring van nieuwe koninginnezegels, naar een ontwerp van de heer S. L. Hartz. Het eerste zegel, dat zal verschij nen, zal het zegel van 10 cent zijn in een bruine kleur. Prinsessen naar Ottawa. De prinsessen Beatrix en Irene hebben Donderdag haar vacantie in Cape Cod besloten, na een verblijf van ruim een maand. Zij zijn per auto naar Ottawa ver trokken om daar nog een week door te brengen, bij de familie Faever, bij wie zij ook in Chatham hebben ge logeerd. Hechtenis Van der Neut verlengd. Het Hoge Hof van Neder-Saksen te Celle heeft Vrijdag besloten de hechtenis van Van der Neut, één der uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers, te verlengen, in afwachting van een beslissing over zijn uitwij zing naar Nederland. Zoals men zich zal herinneren is tot nu toe slechts één van de Duitsland gearresteerde oorlogsmis dadigers, De Jonge, naar Nederlan uitgewezen. Slager bedreigde leven van zijn vrouw. De 45-jarige slager H. K. te Epe heeft op 25 Maart j.l. in dronken schap zijn vrouw aangevallen er haar de keel toegeknepen. Buren ont zetten de vrouw. De Zutfense recht bank veroordeelde de man op 22 Mei wegens bedreiging met enig misdrijf tegen het leven, tot een jaar en twee maanden gevangenisstraf. De procu reur-generaal van het Arnhemse ge rechtshof, mr. Hustinx, eiste Vrijdag morgen in hoger beroep bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Zijn vrouw, als getuige a décharge gehoord, verklaarde het op hoge prijs te stellen, wanneer haar man zo spoe dig mogelijk in vrijheid zou worden gesteld. Het was haar niet mogelijk, het slagersbedrrjf gaande te houden, Mr. James jr. zeïde in zijn pleidooi ervan overtuigd te zijn, dat de man zijn vrouw slechts angst had willen aanjagen. Van een rechtstreekse aantasting is niets gebleken. Pleiter vroeg een gecombineerde straf met een zo hoog mogelijke voorwaardelij ke straf. Uitspraak over veertien da gen. VIJF JAAR GING HET GOED Tegen gunstige koersen verhandeld. Toen we het één en ander vertelden over de vuurtoren op het eilandje Plmros, dat vóór de haven van Alexan- drië lag, hebben we eigenlijk wel erg veel onvermeld gelaten. We verzuim den te vertellen, dat het eilandje se dert het bouwen van de vuurtoren geen eiland meer was, omdat het door een brede dam met het vaste land werd verbonden. Ook lieten we on vermeld dat het gebouio een honderd tal kamers van zeer grote afmeting bevat moet hebben en dat in de toren een volledig garnizoen gelegerd lag. Er waren nog wel wat kleinigheden te vertellen, maar we moeten ons thans naar het einde spoeden, anders raken we niet uitgepraat over het ive- réldwonder Pharos. Nu goed dan: toen de vuurtoren-een ruwe 900 jaar lang zijn vuur over zee had uitgestraald, werd Egypte door de Arabieren veroverd en een nieuw tijd perk brak aan. Aanvankelijk deed de vuurtoren nog geruime tijd als zoda nig dienst, tot groot gerief van allen die daarbij belang hadden. Maar tot dezulken behoorde destijds niet de keizer van het Byzantijnse Rijk. Volgens de berichten stuurde de keizer van Byzantum in de negende eeuw een paar vertrouwelingen naar Kalief Al-Walid met de geheime op dracht de vernietiging van de vuur toren te bewerkstelligen. Deze afgezanten van de keizer schijnen er won- derwel in ge slaagd te zijn zich bij de Mohamme daanse heerser in te dringen en zij brachten hem het hoofd op hol over schatten, welke onder de fundamen. ten van de vuurtoren verborgen la gen. Nu, het ging er in als koek, en de hebzuchtige kalief gaf onverwijld opdracht het bouwwerk te ontmante len. Dat was een geweldig karwei en naarmate de tijd met slopen verstreek kreeg de Kalief gelegenheidzich eens te bezinnen. Toen ongeveer de helft van de to ren gesloopt was, kreeg de Kalief plotseling argwaan en vermoedde hij een complot, zodat de afbraak on middellijk gestaakt werd. Vervolgens trachtten de Arabieren de vuurtoren weer met bakstenen op te bouwen, maar de oorspronkelijke hoogte herkreeg de Pharos nimmer en toen men trachtte de geweldige spiegel, die de straling van het vuur over de zee moest kaatsen, te hei-plaatsen, viel deze in duizend stukken op de grond te pletter. Hierna schijnt de Pharos als moskee te hebben dienst gedaan, maar naar mate Alexandria in betekenis daalde ten koste van Cairo, werd ook deze bestemming opgegeven en tenslotte stond, het restant van de eens zo gi gantische vuurtoren eeuwenlang ver laten. Tenslotte werd in 1826 de ge- héle ruïne bij een aardbeving in zee gekieperd, zodat na een bestaan van 1600 jaar dit eens zo wonderlijke bouwsel volkomen verdwenen is. Bij kalm, hélder weer schijnen dafun damenten onder water zichtbaar te zijn in de buurt, waar thans het fort Kait Bay ligt. We spraken er enkele dagen ge leden over, dat de architect van de Pharos, Sostratos, geconstateerd zou hebben, dat glas niet door zeewater j wordt aangetast. Maar weet u dat glas in water oplosti m. Pétülon. Donderdagmorgen heeft de econo mische kamer van de Maastrichtse rechtbank een uitgebreide smokkel- zauk in Belgische francs behandeld, welke gedurende de laatste vijf jaar werd bedreven door de 50-jarige Maastrichtenaar L. A. S. B. en de 45-jarige E. M. A. P. van H., een ge huwde vrouw, waarmee B. reeds ja ren op vertrouwelijke voet omging. B. heeft gedurende de periode van 1947 tot 1951 in totaal een bedrag van zeker twee millioen Belgische francs te Maastricht in grotere en kleinere bedragen opgekocht, die naar België gesmokkeld en ze in Luik en Lanaeken tegen gunstige koersen verhandeld voor Nederlands geld, dat hy dan weer, ook in strijd met het deviezenbesluit 1945, naar Nederland invoerde. Dit spelletje heeft B. jarenlang gevoerd en zijn vrouwelijke medebe- klaagde, die ook zelf Belgische francs kocht, bracht die eveneens over, waarna B. zorgde, dat ze in Neder lands geld werden omgezet. Ter zitting hebben zowel de man als de vrouw gesuggereerd, dat het verhandelde aantal francs veel la ger was, maar de douane-beambten hadden nagerekend, dat het aantal Regeringsopdrachten aan Nederlandse componisten De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de vol gende componisten opdrachten ver leend tot het componeren van de ach ter hun naam vermelde werken. Sem Dresden een werk voor koor en orkest, eventueel met een of meer solostemmen; Hans Henkemans een pianoconcert; Teon Orthel een werk voor normaal bezet symphonie-orkest; Gerard Boedijn een werk, uitvoer baar zowel voor een harmonie- als een fanfarecorps; Mr. Guillaume Landré en Herman Strategier een werk voor vrouwenkoor met eenvoudige begelei ding van piano, orgel of strijkorkest; Jaap Geraedts een werk voor vrou wenkoor a cappella; Henk Stam een werk voor viool en piano; Prof Hen dirk Andriessen, dr. Anth. van der Horst, Albert de Klerk en Louis Toe^ bosch een werk voor orgel. francs in de millioenen liep, en dat hoewel verdachte B. dit nu baga telliseerde waarschijnlijk een v-inst van 50.000 is gemaakt. De eis van de economische offi cier van justitie, mr. H. J. A. M. Beaumont, luidde tegen B. wegens aankoop van francs in Maastricht, het uitvoeren dezer buitenlandse gel den uit Nederland en het invoeren van Nederlands geld weer in ons land, een geldboete van 10.000 subs vijf maanden; zes maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar alsmede verbeurdverkla ring van de in beslag genomen auto, waarin de francs werden verborgen. Tegen de vrouw was de eis we gens het kópen van Belgische francs, bestemd voor uitvoer naar België, een boete van 1000 subs twee maan den hechtenis; drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. F. Rendorp en mr. P. Ballieux bepleitten clementie voor de verdach ten. De rechtbank zal op 1 September uitspraak doen. Mau Mau bereid tot capitulatie? De gouverneur van Kenia, Sir Evelyn Baring, en de opperbevelheb ber in Oost-Afrika, generaal Sir George Erskine, zullen in een groot scheepse actie capitulatievoorwaar den voor de leiders van de Mau Mau bekend maken, aldus werd Vrydag- avond in gewoonlijk welingelichte kringen te Nairobi vernomen. De actie zou Maandag aanstaande be ginnen. Tot deze stap werd, naar verluid de, besloten, omdat de Britse auto riteiten van Dedan Kimathi, die door Reuter ,.de beruchtste terrorist van de kolonie" wordt genoemd, en ande re leiders van de Mau Mau hadden vernomen, dat zij hun organisaties willen ontbinden en hun activiteit staken, indien aanvaardbare capitu latievoorwaarden zouden worden Boven grote delen van Kenia zul len duizenden pamfletten worden uitgeworpen, waarin de rebellen vei ligheid wordt aangeboden als zij zich vrijwillig overgeven. Alleen diegenen onder hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord 'en andere gru welen, zullen worden vervolgd. Ook beginnen de Britten met een grote voorlichtingscampagne in het door de Kikoejoes bewoonde gebied. Kwestie-Marokko in Veiligheidsraad? De groep van Arabisch-Aziatische landen by de Ver. Naties heeft Vry- dag eenstemmig besloten de kwestie- Marokko „onmiddellijk" voor de Vei ligheidsraad te brengen. Tijgers naar particulier adres. Twee Surinaamse tijgers komen vandaag met het m.s. Bantam van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd uit Indonesië aan. De tijgers zyn dit maal niet geadresseerd aan een die rentuin maar aan een particulier adres. Meer dan honderd Walcherse ring- rijders namen Donderdag deel aan de jubileum-ringrijderij van de V.V.V. Middelburg. Een der deelnemers in actie, (Foto P.Z.C.) Een jaar met aftrek voor glimlachende „Maureen". Bleek, maar nog altijd glimlachend, heeft de 37-jarige Zwitserse lady crooner Verena Stichmacher gebo ren Vogt, Vrijdagmorgen het haar door de Amsterdamse rechtbank op gelegde vonnis van een jaar gevange nisstraf, met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, horen uit spreken. De eis luidde lVs jaar. Ge zien haar onbetaalde schulden in grote Amsterdamse hotels, bont- en andere winkels en bij particulieren, welke waren gemaakt onder de naam van de Amerikaanse admiraal Mc- Cormick en met voortdurende zin speling op haar „juwelier in Parijs" en op een fictieve vriend, „broer van een vroegere hoge Amerikaanse com missaris in Duitsland", had de recht bank haar schuldig bevonden aan op lichting, en aan de opzet zich zonder betaling goederen te verschaffen. Circus Mullens vero, De president va Amsterdam, mr. heeft Vrydag uitspraak het Woensdagmiddag kort geding tussen de Strassburger (als eiser) e lens (als gedaagde). De president bepaalde in zijn von nis, dat de reclamebiljetten, wehce het circus Mullens heeft verspreid en waarop op opvallende wijze de naam „Strassburger" is vermeld, binnen 36 uur veiwijderd moeten worden. In het vonnis werd verder gezegd, dat de eisende partij belang heeft bij de naam Strassburger, en dat door de wijze van afficheren zelfs bij nauwkeurige lezing verwarring ont staat. De directeur Jos Mullens werd verder verboden om de naam „Strass burger" op zijn programma-aankon digingen anders te bezigen, dan ge bruikelijk is bij de overige artisten. BESTRIJDING VAN HET LAWAAI In London Airport staat een geluiddempmuur Straalvliegtuigen mogen vele voordelen hebben, omdat ze zo snel zijn, ze maken op de grond, evenals trouwens in de lucht, een heidens kabaal en dat heeft op een vliegveld wel zjjn bezwaren. Bovendien is de hete gasstraal, die uit de straalpyp vliegt, allerminst ongevaarlyk als men er te dichtbij in de buurt. komt. Fantasierijke tekenaars plegen het in hun cartoons zo voor te stellen, dat de vliegers de straal benutten om er hun eieren in te bakkenin werkelijkheid echter zijn z\j de straal ook liever kwijt. Om aan het verlangen der straal jagervliegers tegemoet te komen, heeft de Lockheed fabriek in Califor- nië een straalgeluiddemper ontwor pen, die er uitziet als een reusachtige knalpot van een motorfiets. Dit ap- .!~'i paraat, bestaande uit een grote pijp met een opgebogen schoorsteenvormig achterstuk wordt, als de straalmotor ln werking is, achter de straalpijp ge schoven, zodat de straal in de pijp kan blazen. De gasstraal wordt nu door een groot aantal leidschotten in de pijp en de schoorsteen gedempt, waar door deze tot rust komt en geluidloos de schoorsteen verlaat. In principe dus het zelfde systeem als de knal- pijp van een auto of motorfiets, die ook een hinderlijk lawaai voorkomt en de uitla&tvlammen dooft. De geluiddempers van Lockheed zijn gemaakt voor de Lockheed Star- fire, een twee-persoons nachtjager, waarvan er nu al vele bij de Ameri kaanse luchtmacht in dienst zijn ge steld. De geluiddempers zijn vooral erg nuttig, als enige vliegtuigen gelijk tijdig proefdraaien. Het oorverdoven de lawaai, dat in zo'n moment wordt voortgebracht, wordt dan gedempt. Deze knalpot-geluiddempers zijn niet het enige middel waartoe men Een aantal Lockheed Star fire's radar- nachtjagers met raketbewapening 21, stuks In de neus en 2 maal 12 in de vleugel gereed voor aflevering aan een Amerikaanse luchtbasis. De Star fire's staan hier opgesteld voor een straalgeluiddemper een soort grote knalpot waar de gasstraal van een draaiende straalmotor wordt in geblazen om het geluid te dempen. Hels lawaai in Soesterberg. Sinds het vliegveld Soester berg basis is voor straaljagers, is het voor de omwonenden niet meer uit te houden vanwege het angstaanjagende, gierende la waai, dat de vliegtuigen maken. Het vliegveld'ligt in een vrij dichte bebouwing; enkele villa dorpjes bevinden zich in de on middellijke nabijheid. De be woners, die op wat rust gesteld zijn, proberen er weg te komen met het gevolg, dat een aantal villa's leeg staat, onverkoop baar is of met veel verlies ver kocht wordt. Pensiongasten, die vroeger in grote getale in de zomermaanden verpozing zoch ten, mijden de streek, waardoor ook economisch schade geleden wordt. Maar hoe een oplossing te vinden? In Amerika en Enge land kampt men met hetzelfde probleem. Men heeft er naar middelen gezocht om de hinder sterk te verminderen. In bijgaand artikel geeft een luchtvaartmedewerker een uit eenzetting over de Amerikaan se en Engelse vindingen. zijn toevlucht heeft genomen. In Lon don Airport, de grote luchthaven van de Engelse hoofdstad heeft men een 9 meter hoge geluiddempingsmuur gebouwd met een groot geluid ab sorptievermogen, waarachter de straalvliegtuigen en ook gewone vliegtuigen, waarvan de motoren wor den getest, moeten proefdraaien. Aan leiding tot de bouw hiervan waren de vele klachten van omwonenden van het vliegveld, die beweerden, dat het in hun huizen niet meer uit te houden was en dat er dus iets aan gedaan moest worden om hun leven weer dra gelijk te maken. De beste oplossing voor het lawaai van de straalvliegtuigen schijnt echter de Lockheed straalgeluiddemper, die direct achter de gasstraal wordt ge plaatst. Het Wereldgebeuren Meer heil in open gesprek Door het staken van het vuren is het Korea-confllct de wereld nog niet uitgeholpen. Het bestand is niet meer dan een voorlopige rege ling. Op een politieke conferentie zal een definitieve overeenstemming moeten worden bereikt tussen de bei de partyen de Noord-Koreanen en Chinezen aan de ene en de Verenig de Naties aan de andere kant. Het grote probleem van deze conferentie is de toekomstige status van het omstreden gebied. Men weet, dat Amerika en meer nog de Zuid-Kore- aanse premier Syngman Rhee, slechts in zullen stemmen met een hereniging van de beide delen van Korea. Zy hebben afgesproken, dat zij de po litieke conferentie na drie maanden zullen verlaten, als er dan nog geen overeenstemming over deze hereni ging is bereikt. Rhee wil in dat ge val de strijd hervatten en met de wapens in de hand de hereniging be werkstelligen. Amerika heeft wat betreft de maatregelen, die dan zul len moeten worden genomen, een slag om de arm gehouden, maar ook in dit land gaan vele stemmen op, die pleiten voor een hervatting van de strijd in dit geval. Engeland en de meeste andere Westelijke landen zijn hiertegen gekant. Zij willen de strijd slechts hervatten, als de Noord-Koreanen het bestand ver breken en dan nog wel alleen, als Rhee daarvoor geen aanleiding heeft gegeven. Ook zy streven naar here niging, echter zonder dreigementen. Het is duidelijk, dat de komende conferentie buitengewoon be langrijk zal zijn. Hier wordt niet alleen beslist over de toekomstige status van Korea maar in feite over de toekomst van de wereld, want als de conferentie zou mislukken en de gevechten zouden worden hervat, zouden die zich wellicht niet tot Korea alleen beperken en zou de mo gelijkheid van een wereldoorlog niet uitgesloten zijn. Dat is de reden, waarom by de voorbereidende bespre kingen voor de conferentie, die de Algemene Vergadering van de V. N. thans voert de verschillende menin- g;n zo fel tegenover elkaar staan. et zijn deze keer niet alleen Ame rika en Rusland die de degens krui sen, maar meer nog Amerika en En geland, bij welk laatste land zich vele Westelijke staten (en ook Ne derland) hebben aangesloten. Men kan de standpunten als volgt omschrijven: de Verenigde Staten willen op de conferentie alleen pra ten over Korea zelf en alle andere problemen van het Verre Oosten (Malakka, Indo-China, Formosa, de erkenning van communistisch China) eventueel pas laten behandelen (op een andere conferentie) als de Ko- rea-conferentie tot een goed einde is gebracht. Omdat zy de bespre kingen tot Korea willen beperken, willen zij slechts de beide partyen daarby toelaten. De Engelsen (dus gesteund door de Gemenebestlanden en o.m. Frankrijk) achten een der gelijke „beperkte" conferentie een verlengstuk van de onderhandelin gen van Panmoendjon. Zy menen, dat men de kwestie Korea niet van de andere brandende vraagstukken van het Verre Oosten kan losmaken en willen een breder terrein bespre ken. Zy staan er op, dat Rusland en vooral ook India, dat als invloedrijk ste Aziatische land een bemiddelen de rol kan spelen, tot de conferen tie worden toegelaten. Slechts dan, zo redeneert men, is er een redelyke kans op succes. Met alleen de voort zetting van Panmoendjon komen wy nooit tot een beslissing. Tot op zeke re hoogte heeft men een compromis weten te bereiken. De V. S. zijn na- melyk bereid Rusland toe te laten tot de conferentietafel als party van „de tegenstander." Tegen India blyft Washington echter heftig gekant. En dus zal het wat haar betreft nooit tot een ronde tafel conferentie komen. Men kan onmogelyk zeggen hoe de samenstelling van de confe rentie zal worden, want ook Rusland heeft een voorstel ingediend, dat in de richting gaat van een „ronde tafel conferentie." De strijd tussen de verschillende meningen zal echter tot het uiterste gevoerd wor den, omdat aan deze samenstelling onherroepelyk vastzit wat besproken zal worden. En in de Westelijke we reld voelt men na. de escapades van Robertson en Dulles met 'Rhee niet veel meer voor een beperkte confe rentie, waar twee deelnemers (de V. S. en Zuid-Korea) met zo weinig verwachtingen heen gaan, als zy al hebben laten weten. Men vergeet daarby niet, dat Amerika steeds meer zelfstandig gaat optreden in het Ver re Oosten en zelfs een verdrag met Zuïd-Kore^ heeft gesloten, dat de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen onder het V. N.-opperbevel weg wil halen. Men ziet meer heil in een open gesprek dan in het praten tus sen de twee vyanden van de slag velden. Maar hierin liggen althans mogelijkheden tot werkelijk onder handelen, terwijl wat Amerika en Zuid-Korea willen alleen maar neer komt op het stellen van één eis: Noord-Korea en Zuid-Korea samen onder een (pro-Amerikaans) bestuur. Een eis waarmee zy wel geen suc ces zullen hebben. Vechtpartij had dood tengevolge. Twee dagen na een vechtpartij tussen de 25-jarige arbeider J. van W. en Klaas H. te Apeldoorn over leed laatstgenoemde. Van W. stond voor de rechtbank te Zutfen terecht en werd op 29 Mei j.l. wegens mis handeling, de dood tengevolge heb bende, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. In hoger beroep was de procureur van het Arnhemse Hof, mr. Hustinx, van oordeel, dat hier sprake was van eenvoudige mishan deling en requireerde vier maanden gevangenisstraf met aftrek. Een ver zoek van de verdediger, mr. James jr., tot onmiddellijke invryheidstel- lmg werd ingewilligd. Uitspraak over veertien dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5