PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frankrijk kondigt een volledige hervorming in Marokko aan Klompegeul met groot caisson definitief gesloten BILT SJAH VAN PERZIE BLIJFT ENKELE DAGEN IN BAGDAD OVEREENSTEMMING BEREIKT OVER LERARENSALARISSEN 196e Jaargang-No. 197 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Veide en F B den Boer Adjunct W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.; W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f l.Iedere regcJ meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—80. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g. Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijatr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 1 telef. 26 VOLGENDE MAAND INGRIJPENDE VERANDERINGEN Nieuwe sultan uitgeroepen tot geestelijk en wereldlijk leider Sidi Mohammed ben Loelay Arafa, de nieuwe Sultan van Marokko, is Vrydag te Fez als sultan ingehuldigd. Met de intocht van de nieuwe sultan in de Marokkaanse hoofdstad zal een volledige hervorming van de Franse politiek en het bestuur worden ingeluid, gericht op een grotere mate van democratie, zo deelde een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken Vrydag mede. In de loop van de volgende maand zouden ingrijpende veranderingen worden aangebracht. Er zou een geheel nieuwe groep ambtenaren voor de administratie van de Marokkaanse regering worden aangesteld, met meer Marokkanen. Een duizendtal Marokkaanse hoog waardigheidsbekleders woonde de in huldiging bij. De nieuwe sultan werd uitgeroepen tot geestelijk en wereld lijk leider van het Franse protecto raat. Zaterdag wordt de nieuwe vorst in Rabat, de hoofdstad, verwacht In Marokko is het Vrijdag overal rustig gebleven. De tanks en ge vechtswagens, die Donderdag het pa leis van de sultan omsingelden, wa ren weer teruggetrokken. In Casa blanca, het bolwerk van de nationa listische Istiklal-beweging, die de af gezette sultan steunde, was het even rustig als in de andere delen van het land. Vrijdagmorgen zijn de talrijke in heemse ruiters, die de nacht buiten Rabat hadden doorgebracht, de stad binnengetrokken. Zij reden door de Première van Carmen gaat toch door. Initiatief van Utrechtse burgerij. Na het bericht, dat de raad van be heer van de Utrechtse Opera ingevol ge de weigering van de minister van O. K. en W. om een aanvullende sub sidie te verlenen aan de Utrechtse opera, heeft moeten besluiten alle werkzaamheden van dit gezelschap stop te zetten, heeft zich terstond nit de Utrechtse burgerij een comité ge vormd, waarin vele groeperingen der Utrechtse burgerij zijn vertegenwoor digd. Dit comité heeft Vrijdagavond, in vergadering bijeen, aan de Utrechtse Opera de opdracht verstrekt voor re kening van het comité de reeds vast gestelde première van de opera Car men op 1 September a.s. alsnog uit te voeren. Het comité is er namelijk van overtuigd, dat de hiervoor benodigde gelden zonder twijfel door de Utrecht se burgerij bijeengebracht zullen worden. Het comité zal de Utrechtse bur gerij oproepen tot dit doel bij te dra gen. Men hoopt, dat er in den lande al gemeen stemmen zullen opgaan om de Utrechtse opera voor Nederland te be houden. Bromfietsbond over bromfietsvraagstuk. Het voorlopig; bestuur van de Ne derlandse bromfietsbond, die onlangs werd opgericht, heeft gezien he' grote aantal gunstige reacties, dat na de oprichting werd ontvangen besloten, reeds nu ten aanzien van enkele problemen zijn mening ken baar te maken. Het stelt zich hierbij op het standpunt: 1. Dat het bromfietsvraagstuk zo veel mogelijk moet worden opgelost met inschakeling van de bromfietser en met behulp van verkeersweten schap en voorlichting. 2. Dat de bromfiets in beginsel even grote rechten op de weg neeft als alle andere vervoermiddelen. 3. Dat eventuele overheidsmaatre gelen de popularisering, de inburge ring en de technische ontwikkeling van de bromfiets niet mogen belem meren. 4. Dat het voor een gunstige ont wikkeling van de bromfietserij bood- zakelijk is, dat maatregelen en voor schriften voor alle merken en typen bromfietsen gelijk zijn. 5. Dat de regeling van 1 Augustus 1953 het bromfietsvraagstuk nypen- der heeft gemaakt en ten spoedigste moet worden herzien. 6. Dat de 14 jaarlijkse belasting voor bromfietsen dient te vervallen, tenzij dit geld wordt besteed aan de aanleg, de verbetering en het onder houd van voor bromfietsen geschik te rijbanen. 7. Dat, bij voldoening van de brom fietsbelasting per kwartaal, de extra administratiekosten dienen te verval len. Russen in Oostenrijk ontruimen controleposten. De Russen hebben Donderdag en Vrijdag plotseling een aantal gebou wen lan^s de grens met de Ameri kaanse zone in Oostenrijk ontruimd, waarin controleposten waren geves tigd. Verleden week hadden zij zich reeds teruggetrokken uit soortgelij ke posten langs de grens met de Britse zone. Volgens uit Linz ontvangen be richten werden slechts posten in gro tere plaatsen, zoals Urfahr, Frei- stadt en Rohrbach, en in plaatsen langs de grens met Beieren en Tsje cho-Slowakije, niet gesloten. Arabische en Europese wijk temidden van de bevolking. Voor het paleis van de sultan hebben 2000 ruiters gedefileerd. Ook in deze stad bleef het volkomen rustig. De balling De Sultan van Marokko, die Don derdag door de Franse regering is afgezet, heeft zijn eerste nacht in ballingschap in de ambtswoning van de gouverneur van Corsica door gebracht. Sidi Mohammed ben Joessef en zijn twee zonen, die eveneens uit Marok ko verbannen zijn, zijn Donderdag avond met een Dakota van de Fran se luchtmacht te Ajaccio aangeko men. Ben Joessef, die gekleed was in een lang wit gewaad en die een donkere bril droeg, liep haastig langs een erewacht. De gouverneur van Corsica, Savreux, bracht hem en zijn zoons naar een 'auto, die onder es corte van motorpolitie en politieau to's naar de prefectuur reed. In de loop van de nacht is een tweede vliegtuig uit Rabat met de eerste bagage aangekomen. De gewezen sultan had nagenoeg met lege han den de Marokkaanse hoofdstad ver laten. Te Ajaccio is verklaard, dat Ben Joessef op Corsica zal blijven. Hij zou misschien een kasteel krijgen. Het is nog niet bekend of zijn vrou wen hem in ballingschap zullen vol gen. In Parijse kringen meent men, dat het verblijf van de sultan op Cor sica slechts tijdelijk zal zijn. Voorlopig geen beier weer. (Van onze weerkundige medewerker) Er is niet veel meer van het warme en zonnige zomerweer overgebleven, zoals in het be gin van de week nog voor kwam. In het midden van de week gedroeg Augustus zich als een droge en vry warme maand, dié beter was dan de Juni- en Julimaand. De oceaan depressies hebben reeds weer eenoverwinning geboekt en het hoge drukgebied boven West-Europa weten te verdrij ven. Na Vrijdagmiddag was er op verscheidene plaatsen al ruim dertig millimeter regen gevallen. Gisteren viel er alleen !n West-Brabant al 36 mm. Een weersverbetering is ook de komende dagen nog niet te verwachten. Het weer blijft zeer onbestendig met kans op regen- of onweersbuien. De temperatuur komt overdag niet veel hoger dan 15 17 graden C., zodat wij er dit weekend reeds aan herinnerd zullen worden, dat na ruim een week de R weer in de maand komt. BRITSE JOURNALISTEN „ONGEWENST". Premier Zahedi werkt aan kabinet. De Sjah van Perzië is Vrydagmiddag met het K.L.M.-vliegtuig „Til burg" te Bagdad aangekomen. Hij werd op het vliegveld ontvangen door de Iraakse kroonprins Abdoelillah en door leden van de Iraakse regering. De Sjah weigerde de Perzische ambassadeur te Bagdad of le den van diens staf te ontvangen. Duizenden personen juichten de vorst toe by diens tocht naar de stad. De vorst blijft enkele dagen in Bagdad. In Teheran moesten Vrijdagmorgen nog pantsenvagens en militairen ingeschakeld worden bij enkele betogingen ten gunste van Mossadeq, die in de officiersclub is ondergebracht. Verder bleef het rustig in de hoofd stad van Perzië. Bij het vertrek van de Sjah uit Rome ontstond enige vertraging, om dat enkele journalisten (in totaal maken 21 correspondenten en foto grafen de reis mee) niet in het be zit waren van de vereiste visa. De directie van de K.L.M. heeft haar vertegenwoordiger te Bagdad op dracht gegeven alle medewerking te verlenen om de journalisten de reis naar Teheran te kunnen doen ver volgen. Toen de Sjah in het felle licht van fotolampen over het platform naar het vliegtuig liep, zei hy tot een Brits journalist: „Het spijt mij, maar u begrijpt waar het om gaat." De vorst had een telegram van de nieuwe Perzische regering ontvangen, waarin hem werd aan geraden geen Britse corresponden ten mee te nemen. Koningin Soraja is in Rome ach tergebleven, maar is voornemens spoedig naar Perzië te vertrekken. Morfine voor Mossadeq. De afgezette premier, dr. Mossadeq is ondergebracht in vertrekken in de officiersclub te Teheran, welke gren zen aan <fte, welke voor de Sjah zijn gereserveerd. Generaal Zahedi, de nieuwe premier, heeft zijn werkver trekken ingericht in het ministerie van defensie, tegenover dc club. Mossadeq, die zich Donderdag avond niet goed voelde, is onder be handeling van twee dokters gesteld en heeft een morfine-injectie gekre gen. In de omgeving van de nieuwe premier wordt verklaard, dat gene raal Zahedi zijn kabinet zo goed als samengesteld heeft. Hy zou zelf de portefeuille van binnenlandse zaken beheren. Hoessein Makki, die by de nationalisatie van de olie-industrie een leidende rol heeft gespeeld, zou zich achter Zahedi geschaard hebben. Gereed voor de aanval op de Klompegeul Met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1953. De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken heeft zich verenigd met de door de regering voorgestelde wijzigingen in de satarisregeling voor leraren, directeuren en rectoren bij het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs. De regering heeft besloten op kor te termyn enige wijzigingen van het bezoldigingsbesluit te bevorderen. Ook het salarisbesluit middelbaar nijverheidsonderwijs en de salaris schalen van de kweekschoolleraren zullen worden herzien. De regeling zal gelden met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. Voorts zal in af wachting van de koninklijke beslui ten in September een voorschot op de verhoging van de salarissen worden uitbetaald. Het ligt voorts in de bedoeling bij de vaststelling van het aantal lessen volgens lesrooster, dat aan de leraar in volledige betrekking wordt gege ven, rekening te houden met bijzon dere omstandigheden en taken. De nadere uitwerking van deze nieuwe interpretatie, die voor de onderwijs vernieuwing van groot gewicht zal kunnen zijn, zal nog in ae commissie voor georganiseerd overleg der lera ren worden besproken, evenals een aantal detailwijzigingen, die in ver band met de nieuwe regeling in de bezoldigingsbesluiten zullen moeten worden aangebracht. Een overzicht van de belangrijkste wijzigingen volgt hieronder: De wedden van de leraren in vol ledige betrekking, thans lopende van f 320 tot f 620 per maand, zullen wor den gebracht op f 340 tot f 720. De volledige betrekking, die thans 26 lessen omvat (waarbij de leraar verplicht kan worden 29 uur te ge ven), zal worden 2429 lessen. Voor de leraren in lichamelijke oefening zal de volledige betrekking in plaats van 32 lessen 2932 lessen omvatten. De lessen boven de 29 zullen (tot een maximum van 3) bij een salaris- anciennniteit van 9 of meer worden bezoldigd met f 15, f 15 en f 10 per maand. Aan de leraren, die een doctoraal of ingenieursexamen hebben afgelegd, zullen deswege drie verhogingen wor den toegekend (thans twee). De diensttijd bij het lager onderwijs tot ten hoogste 20 jaren zal voor alle leraren meetellen voor 3A deel (thans voor de helft). Het maximum van de wedden van directeuren en rectoren van scholen met minder dan 10 klassen zal worden gebracht van f 720 op f 800 per maand, voor, die van scholen met 10 of meer klassen zal het maximum worden ver hoogd van f 740 tot f 840 per maand, terwijl voor de groep van directeuren met meer dan 18 klassen het maxi mum, dat thans f 740 is, f 870 per maand zal bedragen. Deze maxima zullen voorts in afwij king van de bestaande regeling zowel voor gepromoveerden als voor niet- gepromoveerden gelden. Tweede bekentenis in Woerdense moordzaak. Nadat Chris B. uit Bodegraven verleden week bekende, de moord op de Woerdense agent Van Eek bedre ven te hebben, heeft thans ook zijn broer, J. B. een bekentenis afgelegd. Deze bekende, dat hij zich teza men met Chris aan verscheidene in braken, onder meer in Harmeien, heeft schuldig gemaakt. Inzake de moord verklaarde Jan, dat hij met zijn broer de agent Van Eek ontmoet te, die hen opwachtte. Jan verze kerde, dat hij voorop had gereden en niet wist, dat Chris een pistool bij zich had. Plotseling hoorde hij ach ter zich schoten, die Chris afvuurde. Samen zijn zij daarop gevlucht. De gestolen goederen hebben zij op ver scheidene plaatsen verstopt. De re cherche is thans bezig deze goede ren, deels volgens aanwijzingen van de gebrs. B., op te sporen. TRIOMF BIJ SCHELPHOEK ..Twaalf uur tien in actie by de dichtin pegeul. Volgende week zal de ringdam rond het gat gereed zijn (Van onze speciale verslaggever). SCHELPHOEK, Vrydagmiddag. „Twaalf uur en tien minuten stroom-snelhcid één meter drie en tachtig per secondeverval één en vijftig centimeterZakelijk klinkt deze mededeling door de walkie- talkies op de grote vloot van sleepboten en vletten, die voor de Klom pegeul ligt. Waterstaatsmensen kijken elkaar gespannen aan: zal het lukken om deze middag de venijnige Klompegeul te sluiten met een guillotine-caisson Of zal de stroom toch sterker blijken te zijn? „Dit werk ligt aan de grens van ons technisch-mogelijke", zegt een ingenieur, „de kans is groot, dat het gevaarte meegesleurd wordt en een eind ver der in het land terecht komt. Een zenuwslopende middag Plotseling snerpt een fluitje. Er wordt met vlaggen in diverse kleu ren gezwaaid en langzaam trekken sleepboten de caisson in de richting van de geul. De slotfase van de Klompe-geuldichting is begonnen! de dijkgraaf van het Waterschap Schouwen, wiens boerderij aan deze diepe kreek grenst, was de laatste van de vier Schelphoek-geulen, die geslo ten moest worden. Maanden en maan den van voorbereiding waren er aan deze middag voorafgegaan, waarbij vooral aandacht werd besteed aan la boratoriumproeven in Delft. Professor Thijsse berekende dat slechts vijf mi nuten op de kentering van het tij beschikbaar waren voor het zinken Zenuwslopend en aan de grens van het technisch mogelijkeDeze uit lating van de waterstaatsman typeer de de sfeer van deze middag. Er was immers een kans, dat dit grootse werk mislukte en dat zou betekenen, dat men weer een paar dagen achterop zou zijn. Daarom was het begrijpelijk, dat de zenuwen van een ieder gespan nen waren, want dit mocht niet mis- "kken. De Klompegeul, zo genoemd naar van dit guillotinecaisson. Dat bete kende, dat de voorbereiding voor de plaatsing in de vliegende stroom dien den te geschieden. HALF TWEE-. Langzaam gingen de wijzers van de klok: het werd één uur, half twee. De sleepboten brachten het gevaarte, dat een lengte had van 37.5, 11 meter breed was en was opgebouwd kleine betonnen caissons, rustig naar zijn plaats. An één zijde werd het vastgemaakt aan de ringdam om daar op aan te sluiten. Het was inmiddels kwart voor twee geworden. Donkere regenwolken kwamen opzetten en grijze sluiers bo ven Haamstede kondigden een stort bui aan. Plotseling plensde de regen neer, maar niemand zocht een schuil plaats, want iedereen voelde het: het ging er op of er onder. Wat zou dan een regenbui? Tien voor twee. De bui is uitgeplensd. De caisson ligt op zijn plaats en er wordt met vlaggen gezwaaid. Com mando's klinken, haastig worden de kleppen opengedraaid, de guillotine valt en de caisson zinkt. Doch wat gebeurt daar? De schrik zwiept door de honderden toeschou wers: het gevaarte verschuift plotse ling en de guillotine schijnt uit elkaar te vallen. Dan een onverwachte schok en gelnkkig: de caisson ligt vast. Even is er spanning nogMaar dan gillen opeens de scheepsfluiten (vervolg op pag- 2) Gistermiddag is bij Schelphoele op Schouwen de Klompegeul afgesloten. Langzaam wordt de grote caisson in de geul gevaren. (Foto P.Z.G.) KORTE PREDIKATIE. Psalm 62 2: „Waarlyk »jjn ziel keert zich stil tot God, van Hem is mijn heil". Wij moderne mensen kennen ée stilte nauwelijks meer. Zélfs de vacan- ties worden hoe langer hoe drukker. We proberen zo ver mogelijk te reizen of zoveel mogelijk te zien in de kortst mogelijke tijd. Maar ergens toch hebben w\j be hoefte aan rust. Immers, wij hebben er een hekel aan, alt\d in onrust te leven. We houden het misschien een tijdje vol, maar op een goed ogen blik geven we er de brui aan en we zoeken de weg van de minste weer stand, als we maar rust krijgen. Helaas blijkt het een duur gekochte rust te zijn, want wij kwvnen de on rust niet kwijt. Het vaart door ons hele leven: wij kunnen de krant niet lezen, zonder onrustig te worden over zoveel spanningen en zoveel ellende. Ook de radio, onze omgeving, de rampspoed in onze provincies, onze eigen zorgen in ons persoonlijk leven: ze laten ons niet met rust. Zie, daar hebben we dat woord weer: „rust". Toch bedoelt de oude Psalmdichter met „stil" nog iets an ders dan wat wij met -„rust" menen te zeggen. Stil zich tot God keren betekent hier, dat wij eigenlijk uitgepraat zijn. Het wil zeggen, dat wy eindelijk God aan het woord zullen laten in ons le ven. Dat is niet gemakkelijk, want het ligt nu eenmaal in de aard van ons mensen om altijd weer met onze argumenten te komen aandragen. En wanneer „onze ziel zich tot God keert", om het met de woorden van psalm 62 te zeggen, dan is dat met allerlei vragen, of bezwaren, of voor waarden. Of de Here God maar hier of daarvoor wil zorgen en maken wil, dat dit of dat in orde komt, of waarom 't niet anders gaat met ons leven of in de wereld. Neen, zegt de psalmdichter: „Stil zijn", je mond houden, mens, en God aan het woord laten. En dan geschiedt dat „Woord Gods". De psalmdichter zegt: „Van Hem is mijn heil". Dat brengt ons vanzelf naar het nieuwe Testament, waar de heilbrenger ons wordt ver kondigd in Jezus Christus. Hij is het levende „Woord Gods". Als wij God aan het woord laten, spreekt Hij tot ons in en door Jezus Christus, die werkéMjk ,JIeiland" is, n.l. iemand, die „heel" maakt. Niet zo, dat hij iets lijmt of herstelt, maar „heel" maken is in de Bijbel hetzelfde als „nieuw" maken. Ddt is het wat de psalmist bedoelt. Onze ziel keert zich stil tot God: Het kan best zijn, dat we zeer onrustig zijn, onevemoichtig en vermoeid. Doch als wij de moed hebben, God aan hte woord te laten, dan zullen we mer ken, dat Hij zó aan het 1 voord komt n.l. in en door Jezus Christus. En dan kunnen wij niet anders zeggen dan: „Van Hem is mijn Heil". H. M. STRATING Goes. DE VERWACHT: BünG. Nu en dan buien, hier en daar met hagel of onweer, maar ook af en toe opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde Wes telijke wind. Koel weer. ZON EN MAAN. 23 Augustus. Zon: op 5.35 Maan: op 19.07 24 Augustus. Zon: op 5.37 Maan: op 19.25 onder 19.49 onder 3.20 onder 19.47 onder 4.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1