owW- KAPPIE en het geheim van Swarte Daen Hongaren toonden meesterschap in alle onderdelen \lerdelg ze mei Een BOEK voor RUSSISCHS PROEVEN MET DE WATERSTOFBOM Oranjeboom MAJ. BREUNESE VRIJGESPROKEN VAN BELEDIGING blinkender vaat en zachtere handen! 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 NEDERLAND KANSLOOS GESLAGEN (6—3) Grotere zwemcapaciteiten gaven de doorslag Wat velen in het diepst van hun hart hadden gehoopt, is niet gebeurd. Het Nederlandse zevental, ongewijzigd gelaten na de goede overwinning op België, heeft de strijd tegen Hongarije verloren. Met 63 bleven de Magyaren in de meerderheid. In alle onderdelen van het spelen toonde de Hongaren hun meesterschap. Baltechnisch waren zij de meerde ren van onze landgenoten, maar wat misschien nog meer de doorslag heeft gegeven was het hogere tempo, dat zij dank zjj hun grotere zwemcapa citeiten konden onderhouden. Aan de spelers was duidelijk te merken, dat hier veel op het spel stond. Korevaar liet in de eerste fase enkele ballen eenvoudig uit zijn han den vallen. Het eerste doelpunt van de Hongaren leek ons eveneens te wijten aan nervositeit van de Neder landers. Er was nauwelijks een mi nuut gespeeld, toen Markovics er tussenuit trok. Korevaar ging ach ter hem aan, maar hij kon hem niet houden. Toch zou er niets gebeurd zjjn, wanneer Van Gelder zich volle dig had geconcentreerd, maar toen Markovics een vrij *am schot afzond kon hij het niet verder dan tot een nogal onbeholpen armzwaai brengen (01). Als een typisch verschijnsel van het spelen tegen een overmacht ging Smol op een gegeven moment binnen de vier-meterlijn zo zwaar over zijn man heen, dat referee Bau- wens niets anders kon doen dan de Nederlandse linksvoor op het droge zenden en een strafworp geven. Gy- armati voltrok het vonnis meedogen loos (02). De jongens zwoegden dat het een lieve lust was, maar het plaatsspel van de fors gebouwde Hongaren was de mannen van Frans Kuyper ten slotte te machtig. Markovics trok er tussenuit en Cabout kon hem niet meer te pakken krijgen. Van Gelder was kansloos op het schot van de Hongaar. Bijlsma en Van Feggelen kregen enkele kansen, maar gevaar lijk waren hun schoten niet. Toch werd Broros nog voor rust gepas seerd door Van Feggelen, die via Bijlsma een goede pass van Smol keurig verwerkte (13). Er kwam weer een sprankje hoop voor Nederland en luide aangemoe digd door de duizenden, zwommen de jongens voor de tweede helft uit, maar tegen dit geladen Hongaarse team was geen kruid gewassen. Gy- armati zag een gaatje, was ineens in volle sprint en voor de Nederland se. verdediging zich had hersteld was het 1—4. Langzaam maar zeker zakte de Nederlandse tegenstand ineen. Szivos was de eerste, die van de verslapping gebruik maakte met het scoren van het vijfde Hongaarse doelpunt. Ne derland kon voor het eerst weer van zich doen spreken toen Bolvari zich te buiten ging en de kant moest op zoeken. Nu werd geen fout gemaakt in de poging het Hongaarse cordon te doorbreken (25). Na een rush van Markovics Werd het nog 26, vóór Karpati, die Ko revaar wel wat al te opzichtig aan zijn been trok, er werd uitgestuurd en Cabout van een fout bij het plaat sen gebruik kon maken (36). Wat de overige wedstrijden betreft, België leverde een teleurstellend spel letje tegen Italië, dat vrij spoedig na het begin eeji achterstand opliep, toen Smits een vrije kans op uitste kende wijze benutte. Toen Van der Steen er korte tijd later 20 van maakte, leken de Belgen op een ge makkelijke overwinning af te zullen gaan, maar de Italianen dachten er kennelijk anders over. Na de hervat ting namen zij langzaam maar zeker het initiatief in handen. Rubini, Man- nelli en Peretti zorgden voor een 3 2 zege. Aantrekkelijker was de strijd tussen Zuid-Slavië en Spanje, al ontbrak hierin na de eerste minuten alle span ning. De Zuid-Slaviërs gaven een prachtige demonstratie in de belang rijke onderdelen plaatsen en schie ten. Stakula en Radonic vertolkten de heldenrollen in dit schuttersfeest, dat door Zuid-Slavië met 71 werd gewonnen. (Advertentie) ZIEKENEN GEZONDEN. De bekende auteur Maurits („De Wereld heeft geen Wachtkamer") Dekker heeft onder de titel „Gezon der ziek zijn" bij A. J. G. Streng- holt's Uitgeversmij. N.V. te Amster dam een Tioekwerkje het licht doen zien, waarmede hij beoogt vooral de zieken een hart onder de riem te ste ken. In de ondertitel zegt hij Weliswaar: „Een bijdrage tot verhoging van het levensgeluk van zieken en gezonden", maar hij richt zich toch in hoofdzaak tot de zieken enhij doet dit op een originele, frisse en ongekunstel de wijze. Dekker blijkt de kunst te verstaan om zonder sentimentaliteit en voor al zonder de door de meeste zieken zo gevreesde valse opgewektheid een serie behartigenswaardige levensles jes te „spuien", gebaseerd op onder vinding en samengesteld mét gezond verstand en een groot gevoel voor humor. „Gezonder ziek zijn" ls een aanwinst voor elke boekenkast én vooral een bij uitstek passend ge schenk voor een zieke! OMYL hei afdoende middel ter verdelging van- vlieg, vlo, mug, luis, enz. Deze onhygiënische, hinderlijke insecten veronaangenamen U het leven en verstoren Uw gemoedsrust. OMYL bevat twee Insectendodende stof fen, waardoor het snel werkt én lang blijft na werken. OMYL als vloeistof om te verspuiten. Fles met 200 cm'» 1,15. Ook verkrijgbaar In gro tere Hessen en bussen. OMYL als poeder om ie verstuiven. 50 graiïw_._.l 0,65 150 gram11,65 DE DUITSER Franz Reitz heeft de Ronde van Kroatië voor amateurs ge wonnen. De Zuidslaaf Petrovic werd tweede, de Belg Van Kerkhove derde. De Nederlander Flor v. d. We-yden werd negende, Henk Smeets twaalfde. VOETBAL Vriendschappelijke wedstrijden op Zaterdag en Zondag Zaterdag en Zondag wórden in Zeeland de volgende vriendschappe lijke voetbalweastrgen gespeeld: Zaterdag: Corn BoysRia W, Zaamslag IVogelwaarde I, Zaam- slag U—Vogelwaarde H, Krabbendij- ke IGoes comb., Krabbendijke II Goes comb., Oud-MiddelburgEM VW (opening Nadorst-tribune), Veere comb.Wissekerke I. Zondag: Jeugd Oost Z.-Vlaanderen West Z.-VJaahderen (te Hulst), Oost burg IBalgerhoeke I, Terneuzen I Willebroek I, Goès IHéro I, Bfes- kens Ide Zeeuwen I, Axel ISpar ta FC I, RCS I—Middelburg I,(voor „Sport steunt Zonneveld", Domburg I 's Heer Arendskerke I, Walcheren IEMM ÏI, Oostburg EtBalgerhoe ke n, Noormannen IVlissingeh II, Noormannen nVlissingen ÏH. Er wordt in Nijmegen een levendi- fe zwarte handel gedreven in plaats- aarten voor het tournooi en in het bijzonder in die, welke toegang geven tot de wedstrijd NederlandZuia-Sla- vië. Voor een passe-partout oor spronkelijke prijs 12,50 werd Donderdagochtend niet minder dan f 60 geboden. Na de derde dag van het tournooi luidt de stand: Zuid-Slavië 3 3 0 0 6 18- 9 Nederland 3 2 0 1 4 22-10 Hongarije Italië 3 2 0 1 4 20-11 3 1 0 2 2 7-11 Spanje 3 1 0 2 2 8-18 België 3 0 0 3 0 5-21 Beslissing FINA-bestuur over waterpolo-protesten Tijdens een vergadering van het FINA-bestuur te Nijmegen is beslo ten, dat alleen het congres zal mogen beslissen, of de protesten tegen de lei ding van de scheidsrechter in een er kend internationaal tournooi mogelijk zijn of niet. Zoals men weet had de waterpolo- board te Helsinki na de onverkwikke lijke affaire tussen Nederland en Zuid-Slavië besloten, dat protesten tegen de leiding van de scheidsrech ter niet mogelijk waren. Deze gang van zaken is thans dus door het be stuur verworpen. In de middagzitting was het be langrijkste punt van ae agenda, het verzoek van 't Internationaal Olym pisch Comité om een voorstel in te dienen tot reducering van het aan tal deelnemers op de Olympische Spelen. Na langdurige bespreking werd tenslotte besloten aan het I. O. C. voor te stellen het aantal deelne mers per land per nummer van drie op twee te brengen, geen reserves voor de estafette-ploegen toe te la ten en tenslotte het aantal water- polo-spelers, dat kan worden inge schreven, te brengen van elf op tien. Dit voorstel zal vergezeld gaan van de voorwaarde, dat ook voor de an dere. sporten op de Olympische Spe len een dergelijke beperking zal wor den doorgevoerd. Tevens zal worden voorgesteld aan het Olympisch pro- ;ramma de nummers 200 meter vlin- ierslag heren en 100 meter vlinder slag dames toe te voegen. Voorts werd afgewezen het pro test van de Kon. Ned. Zwembond tegen de handelwijze van de jury d'appèl gedurende het Olympisch Waterpolo-tournooi te Helsinki. Ga hier gerust .binnen, want men schenkt er: Majoor Breunese, leider van de Vierdaagse afstandsmarsen en voor zitter van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, is Donder dag door de Almelose politierechter vrijgesproken van de aanklacht, die tegen hem was uitgebracht wegens belediging. De majoor heeft in Janu ari van dit jaar in Hengelo op uit nodiging van de Oostelnke wande laars, verenigd in de Nieuwe Unie voor de Wandelsport, een rede uit gesproken, waarin hij uitdrukkingen heeft gebezigd, die beledigend zijn Walcherse jeugd tegen Noord- en Zuid-Beveland Zondagmiddag 30 Augustus om vijf uur wordt op het EMM-terrein te Vlissingen een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de jeugdelftallen van Walcheren en Noord- en Zuid-Beve land. Het Walcherense elftal ia als volgt samengesteld: doel P. Baart (Vlissingen); achter: J. de Waal (Vlissingen) en P. de Kraker (RCS) j midden: F. Blind (De Zeeuwen). B. Wijtenburg (De Zeeuwen) en P. Stroo (De Zeeuwen)voor: W. Beukert (Zeelandia), Chr. de Nooijer (Vlissin gen), J. de Nooijer (Vlissingen), C. v. d. Gruiter (EMM) en A. Roose velt (RCS). Het Bevelandse elftal komt als volgt in het veld; doel: J. Zwarte- poorte (Goes), achter: J. Schippers (Goes) en C. Kalle (Hansw. Boys), midden: M. Zuidweg (LuctorLJ. H. Krgger (Goes) en C. Dijkwel (Yerse- ke), voor: Th. v. Duin (Goes), J. Coppoolse (Goes), P. Huysse (Yer- seke), Jï Luteijn (Yerseke) en W. Janssens (Robur). opgevat door de voormalige secreta ris van de N.V.B.L.O., drs. W. J. B. Maioor Breunese gaf volledig toe de uitdrukkingen te hebben gebezigd. Verschillende getuigen verklaarden dat majoor Breunese naar hun me ning geenszins de bedoeling heeft gehad om de oud-secretaris te bele digen. De officier van justitie, mr. Ar W. Rosingh merkte op, dat de Vierdaag se afstandsmarsen in binnen- en bui tenland een zeer grote belangstel ling genieten. In de organisatie is een conflict opgetreden, dat aanlei ding heeft gegeven tot deze zitting. Uit alle verklaringen, ter zitting afgelegd, zo vervolgde de officier van justitie, is evenwel gebleken, dat er aanleiding was tot critiek. De klachten over het beheer van de oud secretaris noemde spreker gegrond. Hij vroeg derhalve vrijspraak. Na een kort pleidooi van de verdediger, sprak de politierechter majoor Breu nese vrij van het hem ten laste ge legde. AUTOMOBILISME Middelburger in Rally naar Luik. Ter gelegenheid van het 90-jarig be staan van de motorclub „Luik" werd dezer dagen de Rally Internationale naai- Luik gehouden. Deze rally werd gewonnen door Spanje, dat daarmede de gouden plaquette veroverde. Ne derland kwam met vier rijders uit. waarbij de heer C. de Leeuw uit Mid delburg. Onze landgenoten werden tweede met als prijs een kristallen vaas van de stad Luik. 22 Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzeé Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER D.- Ü.+N.AJP. U.+N.A.P. 11.55 1.73 12.24 1.91 0.26 1.96 0.48 1.27 1.02 1.49 N.AP U.— N.A.P. 5.42 1.73 18.15 1.87 12.56 2.03 13.19 1.26 13.36 l.SÓ 0.13 1.93 6.52 2.09 6.40 1.34 6.53 1.59 18.48 2.07 19.27 2.23 19.16 1.44 19.22 1.72 Breskens: 6 minuten eerder hoog- en laag water ten opzichte van Vlissingen 5i. De rinkelende slag, waarmee de Maat door net raam van Hét rusthuis smakte werd dadelijk over stemd door een nog luider geraas en gekletter. Lawines van borden, potten en pan nen kletterden óp hem neer en in zijn gemarteld hoofd drong langzaam het besef door dat hij in de keuken terecht was gekomen en de provisiekast in zijn val had tiieegesieürd. Het lawaai echode door het hele huis ëo werd zelfs dodr de meest hardhorende bewoners opgevangen. Ver schrikt keerdeh de oude zee rovers zich om, rtiaar lang weifèlën deden Zij niet. „Het lawaai kwam vah Het achterhuis, jongens!" schreeuwde de oude Jeroen, met end, leren oi„ 1 Gevolgd Zijn bejaarde strijdmak kers rende hij de gang doof •ti rukte de keukendeur ópen. Eerst zag hij niets an ders dan een grote stapel scherven en pannen, maar toen Jeroen zijn bril opzette, ontdekte hij daartus- Mededeling van de Prawda. De Sowjet-Unie heeft een waterstof bom beproefd, zo werd Donderdag meegedeeld in de Prawda. Het blad voegt daaraan toe, dat de proefexplo sie zeer krachtig was. In het commu niqué, dat ook gepubliceerd wordt in de Izwestia, wordt tegelijkertijd Rus- lands eerder gestelde eis tot afschaf fing van het gebruik van atoomwa pens en een algemene verlaging van de bewapeningen herhaald. Waarnemers brengen in herinnering, dat Moskou indertijd, na te hebben medegedeeld in het bezit te zijn van de atoombom, een soortgelijke ver zekering aan de wereld heeft gegeven als nu, n.l. dat de wereld zich niet. bezorgd hoeft te maken, omdat het de vrede wil. De aankondiging van het Kremlin, dat de Russen een waterstofbom tot ontploffing hebben gebracht, wordt door waarnemers in Londen gezien als de voorbode van een Russische stap tot verbod van atoom- en wa terstofbommen. In de naaste toekomst zouden de Russen een nieuw plan tot controle op de bewapeningen aan de Verenigde Naties kunnen voorleggen. De voorzitter van de Amerikaanse atoom-energiecommissie Strauss zegt in een verklaring, dat de Sowjet- Unie een atoomproef heeft onderno men in de morgen van de 12de Au gustus. De ontvangen inlichtingen duiden er volgens Strauss op. dat deze proef zowel op splitsings- als op thermo-kern-reactie betrekking had. De thermo-kern-reactie is de reactie Waar zijn onze schepen Abbekerk 20 te Boston. Alhena 20 van La9 Palmas naar Rio de Janeiro. Almkerk 20 te Aden. Alnati 19 op weg naar Las Palmas. Alpherat 20 te Santos, Amerskerk 20 te Genua. Arkeldijk 19 te Havana. Andijk 19 te Havana. Ena 19 te Rotterdam. Friesland SSM 19 van Frederica naar Nor denham. Garoet p. 19 Gibraltar naar Halifax. Grootekerk 19 te Teneriffe. Indrapoera 19 van Suez naar Genua. Jagersfontein 19 van Hamburg naar Ant werpen. Kota Agoeng p. 19 Dover naar Marseille Kota Gede 20 te Colombo verw. Kota Inten 19 van Port Said naar Beiawan Laurenskerk 20 van Genua naar Port Said. Leuvekerk 20 te Port Okha. Maasdam 19 van Rotterdam naar New York. Meerkerk p. 19 Minikoy naar Aden. Nieuw Amsterdam p. 19 Sable Eil. naar Cobh. Polyphemus 18 van Penang naar Beiawan. Rijndam 19 340 m. WZW Valentla haar Southampton, Sibaiak 24 te Rotterdam yerw. Tawali 19 te Port Said. Tomini 20 van Singapore naar Beiawan. Van Linschoten p. 19 Quessant naar Ha vre. Van Spelbergen 20 te Konakry verw. Willem Ruys 20 te Southampton. Zuiderkruis p. St. Helana naar Las Pal- sen het hoofd van de Maat, dat met een geö.eülcte pot getooid was. ,,De zoon van Swarte Döenl" riep Jeroen, „ik dacht wel, dat hij iets bijzonders zou doen! Kom jongens, laat hem merken dat zijn va der ook ONS geleerd heeft te vechten I" van de waterstof-superbom. de split singsreactie die van de atoombom, als hitteverwekker voor de waterstofbom. Strauss voegde er aan toe: „Men zal zich herinneren, dat de Ver. Staten ruim drie jaar geleden het besluit na men, de werkzaamheden ten opzichte van alle vormen van atoomwapens te versnellen. Zowel de proeven van 1951 als die van 1952 op Eniwetok omvat ten proeven met een soortgelijke re actie". Uit de bewoordingen van de verkla ring van Strauss valt op te maken, dat de commissie van oordeel is, dat in derdaad in de Sowjet-Unie een water stofbom tot ontploffing is gebracht. In dit verband wordt opgemerkt, dat op Eniwetok soortgelijke ontploffin gen zijn teweeg gebracht, zodat reeds in 1951 de V.S. even ver moeten zijn geweest als nu de Sowjet-Unie. KERKNIEUWS Ds. E. van Ruijtenberg 40 jaar predikant Maandag 24 Augustus a.s. viert ds. E. van Ruijtenberg, emeritus predi kant van Grollo en Schoonlo en thans hulpprediker aldaar, zijn veertig jarig ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Ruijtenberg werd 10 Maart 1887 te 's Gravenhage geboren; be zocht het gymnasium in zijn geboor teplaats en'studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Leiden. Nadat cand. Van Ruijtenberg in 1912 door het Provinciaal Kerkbestuur van Gro ningen was toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 24 Augustus van het daaropvolgend jaar (1913) aan zijn eerste gemeente Westerbork. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Oostburg (classis IJzendijke) 1916-1927; Pingjum (classis Frane- ker) 1927-1931; Warfhuizen (classis Winsum) 1931-1933; en te Veendam 1933-1948. Op 10 October 1948 werd ds. Van Ruitenberg door ds. W. F. Dikboom van Zuidlaren te Grollo en Schoonlo (classis Assen) bevestigd. Deze ziln zes^e en laatste gemeente diende 'hij tot 1 Mei 1952. toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Hij bleef toen nog te Grol lo werkzaam als hulpprediker. Tijdens zijn verblijf in Veendam was ds. Van Ruijtenberg enige jaren asses sor van het classicaal bestuur van Winschoten. Amsterdamse Beurs Bank van Ned, Gem. 4% Bank van Ned. Gem. 0-5- Nederland 1931 (3%) Nederland 1948 (314) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-84 z.b. 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmlj. A.K.U. Bergh's en Jürgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A, Deli-Batavla Mij. Deli Mij. New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel Generak Motors Intern. Nickel KéntteCott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Union Tide Water Van de ene kant jüieht teling in Perzië toe, dóch van de andere kant betekent een mogelijke oplossing van het olieconflict aldaar een vergroting der concurrentie, aldus het commentaar van de beurs op de recente ontwikkeling in het nabije Oosten. De markt had onder leiding van Kon. Olie dan ook een zeef stil en lusteloos voorkomen. Korte Sorinties HET ARGENTIJNSE OONGRES gaat een wetsontwerp bestuderen, waarbij alle toeschouwers van sport wedstrijden verplicht worden gesteld een levensverzekering te sluiten. De ze maatregel is overwogen nadat on langs bij een voetbalwedstrijd een do de viel en 'er vijftien geioondcn te be treuren vielen. De verzelceringspre- mie zal worden betaald door middel van een verhoging van de entreeprij zen, ONZE LANDGENOOT Aussum leidde te Oslo de voor de voorronden van het wereldkampioenschap gel dende voetbahvedstryd tussen Noor wegen en Duitsland. De uitslag was 11. Tegen de beslissingen van de heer Aussum werd geen enkele maal geprotesteerd. 19 Aug. 20 Aug. 106% 106% 10 122% 102 98% 98% 98% 98% 96 96 95% 95% 98% 98% 99% 100 79% 79% 97% 97% 97% 97% 120 120% 159% 159 170% 170% 274 275 127% 128% 176 175 178 176 193 192% 218 219 114% 174% 180 181% 280 285 329% 327% 95% 95% 134% 134% 119% 119% 127 126% 130 130 135% 136% 107% 106% 169% 99% 99% 24 23% 34% 50% 50% 58% 58% 40V8 62% 63% 47% 47% 37% 37% 19% 82% 62% 74% 74% 22% 22% men de omwen- Advertentie Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent AdvertëhUb

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6