PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sultan van Marokko afgezet om revolutie te voorkomen Mossadeq, huilend, gearresteerd In „Hedenesse" bezit Zeeland ideaal jeugdvormingscentrum BILT AVONTURIER ROBERT LOMBERT IN HECHTENIS GENOMEN 196e Jaargang-No. 196 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F B. den Boer, Adjunct W. de Pagter, Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr p p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE. öRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 et per mm Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr SS—60. telsf. 2353 4 lijnen (b.g.g. 2861 ol 2H0i:Miad.lUurg, Markt 51. Mei. 3M1: Go.», Lm» Uorslrlrl.l 63. Mei. 2475 Ib.g g 22281: Ooetburg. FlnlaruHtr..t 2. Me». 16: I-ctmicp. JiroimatWr ZUrttoe. N. Bogra.tr C Mei. 2» Slechts het bed liet hij staan.» TWEEDE OMMEZWAAI OP WERELDTONEEL Nieuwe leider der gelovigen tot souverein uitgeroepen Aan de vooravond van een groot Mohammedaans feest, het feest van Aid el Kabir, heeft de Franse resident-generaal in Marokko, Augustin Gnillaume, de Sultan van Marokko medegedeeld, dat een „maatregel van verwijdering" is genomen tegen hem en zijn twee zonen. Dit houdt in, dat Sultan Sidi Mohammed ben Joessoef in feite is afge zet. Hij zal op Corsica een verblijfplaats krijgen en is er reeds per vliegtuig aangekomen. Deze maatregel is genomen terwyl het gescnu tussen de sultan en Berber-stamhoofden tot een climax dreigde te ko men. Duizenden stamleden waren te voet en te paard, op mars naar Rabat, de zetel van de sultan. Intussen werd gemeld, dat Moelai Mohammed ben Arafa, de nieuwe leider der gelovigen, Donderdagavond tot enig wettig souverein van Ma rokko is uitgeroepen. In een Donderdagavond na een vergadering van de Franse minis terraad uitgegeven communiqué werd gezegd, dat het onmogelijk was de sultan te handhaven zonder een bur geroorlog in Marokko te riskeren. De regering gaf te kennen, dat met de nieuwe waardigheidsbekleding een tijdperk van ingrijpende politieke, economische en sociale hervormingen begint. Ook zouden reorganisaties in hef bestuur worden ingevoerd, die de noodzakelijke nauwe samenwer king tussen Frankrijk en Marokko mogelijk zullen maken. De afgezette sultan kwam 25 jaar feleden aan de regering, toen de ransen hem op 17-jarige leeftijd uit de gevangenis bevrijdden en op de troon zetten. De Marokkaanse nati onalisten hebben hem lange tijd be schouwd als een Franse marionet, maar tijdens de jongste wereldoorlog wierp sultan Mohammed de Vijfde zich op als de voornaamste strijder voor de onafhankelijkheid van Ma rokko. Hierdoor haalde hij zich de vijandschap op de hals van de Fran se kolonisten en van de meeste stam hoofden, die onder leiding staan van de 76-jarige Pasja van Marrakesj. Geen feest. Het besluit, dat in Arabische krin- ri grote beroering heeft gewekt, genomen aan de vooravond van het feest van Aid el Kabir. Honder den Marokkanen kamperen dan bui ten de poorten van dp steden, waar zij wachten op het opkomen van de maan. waarna het feest begint. Dit maal zal het feest in Rabat niet worden gevierd. In geheel Marokko ls de avond klok afgekondigd, hoewel zich nog geen ongeregeldheden voordeden. Wel was het paleis van de sultan omsin geld door gevechtswagens en tanks en waren alle wegen naar het paleis afgezet, toen generaal Guillaume met zijn jongste instructies uit Parjjs te Rabat aankwam. Waarschuwing. De zes Arabische delegaties bij de Ver. Naties hebben Woensdagavond Einde van Utrechtse Opera. De raad vat. beheer der Utrechtse opera deelt ons mee, in zijn vergade ring van Donderdag tot zijn leedwe zen te hebben moeten besluiten de activiteiten van de stichting „Utrecht se Opera" te beëindigen. De conse quentie van dit besluit is, dat de pre mière van de opera „Carmen" op 1 September a.s. niet zal doorgaan. Jongeman beschuldigd van dubbele moord bij de Theems. De twee-en-twintigjarige Alfred Whiteway is te Richmond, bij Lon den, voorgeleid en in staat van be schuldiging gesteld in verband met de moord, welke in Juni j.l. op een jaagpad langs de Theems op twee meisjes, de zestienjarige Barbara Songhurst en de achttienjarige Christine Reed, is gepleegd. De lrj- ken werden later in de rivier gevon den. Generaal Zahedi, de nieuwe premier van Perzië, een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de gevolgen van het Franse optreden in Marokko zeer ernstig kunnen zijn. De zes lan den (Syrië, Egypte, Irak, Libanon, Saoedi-Arabië en Jemen) hadden re den om te geloven, dat de toestand snel slechter werd. De Syrische afgevaardigde Zeined- dine heeft Donderdagavond de Ma rokkaanse kwestie in de politieke commissie van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties ter sprake gebracht. De voorzitter, Mu- niz, ontnam de Syrische vertegen woordiger het woord. Muniz zei, dat de commissie zich uitsluitend met de Koreaanse kwestie inlaat. In diplomatieke kringen te Lon den is vernomen, dat Groot-Brittannië Frankrijk zal steunen, indien de Ara- bische-Aziatische landen de verwijde ring van de Sultan van Marokko bjj de algemene vergadering van de Verenigde Naties aanhangig maken. Accountant zou 85.000. hebben verduisterd. In Amsterdam is een 61-jarige ac countant, gearresteerd, omdat hij er van verdacht wordt, in de periode van 1948 tot 1952 een bedrag van ruim 85.000.van een aannemersfirma te hebben verduisterd. Deze firma zou gevestigd zijn te Vinkeveen. De accountant verzorgde de boekhouding, belastingsaangele genheden en de betalir-*en aan credi teuren. De verduistering kwam aan het licht bij een belastingonderzoek, waarbij grote sommen gelds niet naar behoren verantwoord bleken te zijn. Volgens de recherche heeft de ac countant een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij ontkent echter een zo gri )t bedrag als het genoemde to hebben verduisterd. SJAH OP WEG NAAR TEHERAN Ruim 300 doden vielen bij bestorming „bunker-wonhg" Ex-premier Mossadeq., die Woensdag wist te ontsnappen '"'t zijn bele„ genie woning in het centrum van Teheran, is Donderdagavond ten huizé van zyn minister van P. T. T., Moazzini, in de voorstad van Sjemiran, gearresteerd. Hy was gekleed in witte pyama en huilde, toen hy de politie het huis zag binnendringen. De ex-premier werd onmiddellijk overgebracht naar de officiersclub in Teheran, waar hij bleek, mager en schijnbaar nauwelijks in staat om te lopen, generaal Zahedi ontmoette, die zyn regering omver wierp. Eerder op de dag had de Sjah premier Zahedi opgedragen Mossadeq's leven te sparen. Zahedi gaf toen Mossadeq 24 uur de tyd om zich te melden. De Sjah van Perzië is Donderdagavond met het K.L.M.-toestel „Til burg" van Rome naar Bagdad vertrokken. Hij heeft het leger en de burgers van zyn land opdracht gegeven de bevelen van premier Zarfol- lah Zahedi op te volgen. In Teheran heeft de politie reeds meer dan 200 arrestaties verricht en o.a. zouden ook naast Mossadeq zelf drie van zijn naaste medewerkers zijn aangehouden. In officiële kringen in Teheran wordt thans tegengespro ken, dat de minister van buitenlandse zaken, Fatemi, vermoord zou zijn. De meeste doden (ruim 300) zijn gevallen bij de hevige stormaanval op het als een bun ker versterkte huis van Mossa deq, waarin de ex-premier en zijn aanhangers zich hardnekkig verdedigden. Toen men het bol werk binnendrong bleek, dat de woning in een soort fort was veranderd, met betonnen ver sterkingen, machinegeweernes ten en pantserplaten. Woensdagnacht patrouilleerden tanks door de straten van Teheran, doch Donderdagmorgen was het beeld reeds vreedzamer: toen begonnen ploegen arbeiders met het redderen van de ravage. De regering gaf op dracht alle winkels zo spoedig moge lijk te heropenen. Sterke afdelingen van het leger heb ben steenbakkerijen en katoenfabrie- ken ten Zuiden van Teheran bezet, met het oog op mogelijke agitatie van leden van de communistische Toe- dehpartij. Alarmtoestand. De nieuwe chef van de generale staf, Batmanghetsj, heeft drie orders uitgevaardigd. In de eerste wordt de bevolking van Teheran gelast alle be togingen te vermijden en gewaar schuwd, dat „saboteurs en linkse ele menten kunnen trachten hun boze plannen uit te voeren". Samenscho lingen van meer dan 3 personen zijn verboden. Militairen zullen het vuur openen op iedere ongeoorloofde sa menscholing, aldus de eerste order. In de tweede order wordt de alarm- toestand afgekondigd voor gekazer neerde troepen in het gehele land. welke tot nader order dag en nacht geldt. De derde order verbiedt alle gara gehouders en autobezitters personen over de Perzische grens te voeren. Van gezaghebbende zyde is verklaard, dat deze maatregel genomen was om ontsnapping van Fatemi of Mossadeq te beletten. Medegedeeld is, dat de directeur van de Perzische Staatsbank, Moham med Nassiri, evenwel ontvlucht is. De laatste dagen. Van welingelichte zijde is verklaard, dat de laatste dagen van het bewind van Mossadeq gekenmerkt werden door een hevige strijd over de kwes tie of Perzië een republiek moest wor den. Mossadeq en enige van zijn mi nisters waren hier tegen. Fatemi en drie invloedrijke adviseurs van Mos sadeq waren voorstanders. Ondanks het aandringen van Fate mi en zijn verzekering, dat Mossadeq de eerste president zou zijn, bleef Mos sadeq op zijn stuk staan, omdat hij zich jegens de Sjah verplicht gevoelde. De jonge Sjah redde namelijk zijn leven onder de dictatuur van Reza Sjah Pahlevi, zijn vader. Felle twist om boerderij. De Apeldoorner H. W. Z. is een boerderij binnengedrongen aan de Egelweg, welke bewoond wordt door de gezusters de H. Reeds enige tyd bestaat er tussen Z. en deze gezusters twist over het eigendom van de boer derij; beide partijen ziin van mening, dat ze er recht op hebben. De rechtbank te Zutfen heeft enige maanden geleden de gezusters De H. in het gelijk gesteld, doch Z. legde zich niet bij deze uitspraak neer en droeg zijn advocaat op de zaak hoger op te gaan zoeken. Het vonnis ging echter in kracht van gewijsde, omdat de advocaat niet tijdig een verzoek had ingediend. Z. ging hier niet mee accoord. Hij diende een klacht in bij de deken van advo caten, teneinde schadeloosstelling te krijgen en alsnog hoger beroep te kun nen aantekenen. In afwachting van de afloop van een en ander gedroeg Z. zich alsof hij de eigenaar van de boerderij was. Hy maaide het gras, pootte aardappelen en verrichtte allerlei werkzaamheden Woensdagavond laat drong hij onver wachts de boerderij binnen en smeet alle bezittingen naar buiten. Slechts het bed, waarin één der zusters reeds lag te rusten liet hij staan. De politie, die spoedig ter plaatse was, mengde zich ln de zaak. De vrouw van Z. wierp zich op de agenten. Het echtpaar is hierna per politiewagen naar net bu reau vervoerd. De Bathyscape van de Franse marine te Toulon, met aan boord de com mandant Houot (links) en de inge nieur Wilm (rechts). foto boven heeft zijn eigen record gebroken, door te duiken op een afstand van tien mijl van Cap Feret, tot een diepte van 2100 meter. Onder: Na Wilm klimt de commandant Houot aan boord van de bathyscape, en be- aan boord van de Bathyscape, en be- badkuip waarin zich de ,^assé" het hoosgat bevindtwaarin de toegang is aangebracht. Duitse jongens namen ansichtkaarten weg. ZIJ WORDEN OVER DE GRENS GEZET. Drie Duitse knaapjes van 13, 14 en 15 jaar, die in hun vacantie van hun woonplaats Göttingen uit hon derden kilometers gefiets hebben voor zij in Amsterdam aankwamen, hebben het aan zich zelf te danken, dat hun reis een abrupt en onaan genaam einde heeft gekregen. Zy werden er Woensdag in een magazijn aan de Reguliersbreestraat betrapt, dat zij ansichtkaarten jgnamen. Met de sterke arm werden ze op gebracht naar het hoofdbureau van politie, waar zij de nacht hebben doorgebracht. Donderdag zijn ze op transport gesteld naar de Duitse grens, waar ze aan de grensautoriteiten zullen worden uitgeleverd. Intocht van Sjah. De staf van de Sjah te Rome heeft verklaard, dat circa 30 journalisten uit verscheidene landen de vorst op zijn vlucht van Rome naar Bagdad zullen vergezellen. De Sjah zal pogen de journalisten van Bagdad naar Teheran vooruit te laten reizen opdat zij getuige kunnen zijn van zijn intocht in de Perzische hoofdstad. Koningin Soraja heeft Don derdag de gehele dag rust ge houden. De Sjah zelf scheen Donderdagavond uitgeput van vermoeidheid. PRESIDENT ROBERTS RIJK TEN EINDE Notaris Quaedvlieg nog nergens te vinden De dertigjarige Robert Lombert, die reeds geruime tijd in het politie blad staat gesignaleerd op vermoe den van het overtreden van de de- viezenvoorschriften, is bij aankomst met de Engelse nachtboot te Hoek van Holland aangehouden- Lombert is naar Maastricht doorgezonden en daar voorlopig in verzekerde bewa ring gesteld. Lombert kocht destyds het jacht aan. dat „President Robert" genoemd werd en noemde zich „leider" van de club der Robertisten. Hij voer met dit jacht Zuidwaarts om ergens, vermoe delijk op Afrikaanse bodem, tezamen met familieleden en aanhangers, on der wie één zijner grote financiers, de Maastrichtse oud-notaris Quaed vlieg. een „ideaalstaat" te stichten. Van dit plan is niets terecht gekomen. Het schip heeft in diverse havens ge legen. Men schijnt met vele moeilijk heden te kampen hebben gehad en is tenslotte naar Engeland terugge keerd. Het jacht ligt thans te South ampton, waar het te koop wordt aan geboden. Waarschijnlijk onder de drang van Jaoan blijft olie in Perzië kopen. De directeur van de Idemitsoe Ko- san onderneming, de Japanse maat schappij, die in weerwil van de be zwaren van de „Anglo-Iranian" reeds enige scheepsladingen olie uit Perzië heeft ingevoerd, heeft medegedeeld, dat deze transacties, ook onder de ge wijzigde omstandigheden in Perzië. doorgang zullen vinden. Zoals bekend, heeft de Japanse maatschappij des tijds een contract gesloten met de thans afgezette regering-Mossadeq. „BLIJF TROUW ENOPEN UW OGEN"! Wika Van Vliet zag het in vier jaar met sprongen vooruitgaan „West Zeeuwsch Vlaanderen, blyft trouw; Zeeland, open uw ogen!" De ze boodschap zou wika M. van Vliet, jengdvormingsleider van het vor mingscentrum .Hedenesse", naby Cadzand, willen achterlaten by zyn op handen zynd vertrek uit Zeeland, zo vertrouwde hij ons toe. Vier jaar hebben de heer en mevrouw Van Vliet op Hedenesse gewerkt, vier jaar, waarin zy het destyds vervallen bunkerdorp („Toen wij kwamen, kochten we allereerst laarzen en klompenlangzamerhand zagen uit groeien tot een ideaal conferentie- en ontspanningsoord. Ontelbare „week ends" z^n er gehouden, door jongeren van vele gezindten, die op „Hede nesse", in een prachtige omgeving, ontspanning en geestelijk voedsel von den. Niettemin meent wika Van Vliet, dat men op Hedenesse nog slechts aan een begin staat en dat nog belangrijk meer jongeren uit geheel Zee land zouden kunnen profiteren van de mogelykheden, welke „Hedenesse" biedt! „De Zeeuwen zyn echter niet zo op conferenties gesteld", zo meent de heer Van Vliet, „zij zijn over het alge meen erg honkvast, erg gebonden aan eiland, streek of plaats en zo komt het misschien, dat nog lang niet allen profiteren van „Hedenes se". Niettemin is er sinds de komst van de heer en mevrouw Van Vliet In de winter van 1949 reeds veel bereikt. De jaren 1949 en 1950 werden ge bruikt voor verbouwing en restaura tie van diverse bunkers tot slaapza len, cantine, eetzaal, keukens en woonvertrekken, hetgeen tot Btand kwam met behulp van de jeugd uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ze heb ben gewerkt als paarden", zegt wika Van Vliet, die tijdens het gesprek in een foto-album (vol herinneringen) bladert en ons wyst, hoeveel er sinds dien ten gunste veranderd is. Dit werd mede mogelyk gemaakt door een door het Rijk verleende-sub sidie ten behoeve van het jeugdwerk, doch deze bijdrage loopt binnenkort af; de gemeenten vangen het hiaat niet op, zodat men ten aanzien van de toekomst wel met enige zorg is vervuld. Per 1 September zullen immers zo wel wika Van Vliet uit Hedenesse, als wika (mejuffrouw) O. de Ronden uit Schoondijke vertrekken. In hun plaats is benoemd wika R. Was ter- val uit Driebergen, die zich te Oost burg zal vestigen. De leiding over Hedenesse zal dan in handen komen van wika Wasterval, in overleg met het bestuur van de Stichting Jeugd vormingscentrum Hedenesse, welke stichting gevormd werd uit de clas sis IJzendijke van de Ned. Herv Kerk. Met het dagelijks toezicht op het centrum Hedenesse zal het hoofd van de huishouding belast worden; gedu rende de week-ends zullen óf wika Wasterval, óf bestuursleden de lei ding hebben. „Ongetwijfeld betekent dit een klei ne achteruitgang3', aldus de heer Van Vliet, „maar niettemin vertrouw ik er op, dat „Hedenesse" nog in bete kenis zal toenemen". „Hedenesse" heeft in de vier jaar van zyn bestaan immers reeds bewe zen als activerend en vormend jeugd centrum voor Zeeland van belang te zijn. V erhuurwerk". De accommodatie werd regelmatig „verhuurd" aan zowel jongeren uit A. J.C.-kringen, als uit Gereformeerde en Hervormde milieu's, terwyl ook (vervolg op pag 2) financiële moeilijkheden heeft de fa milie Lombert verleden week Enge land verlaten en zich voorlopig weer in Den Haag gevestigd. Waar de oud notaris en diens vrouw zich bevin den. is onbekend. Andere aanhangers verlieten reeds eerder de vlag van him „chief-president". Robert Lombert heeft, voordat hij het project met het schip aanvatte, reeds eerder van zich doen spreken in verband met zijn stichting „particu lier initiatief". Achter deze stichting stond eveneens de oud-notaris. Robert is eertijds op vermoeden van finan ciële knoeierijen met zijn stichting, die grootse liefdadigheidsplannen op Cu rasao propageerde, in staat van be schuldiging gesteld, doch vrij gesproken. Politiechef Coevordei met verlof. De corpschef van de gemeentepoli tie te Coevorden, de adjudant Kamp stra, heeft zyn gemeente verlaten en is voor onbepaalde tyd met verlof ge gaan. Zoals bekend zijn tijdens de relletjes in Coevorden insinuerende beschuldi gingen aan het adres van de corps- chef gericht, mede in verband met een klacht welke ruim een maand ge leden tegen hem by de procureur- generaal te Leeuwarden was inge diend, aldus de Telegraaf. De geruchtencampagne, welke na de relletjes in Coevorden losbrak, heeft de adjudant zo aangegrepen, dat hij het juist heeft gevonden het verlof, dat hij nog te goed had, on middellijk op te nemen. Nu wil een nieuw gerucht, dat de corpschef niet uit eigener beweging verlof heeft genomen, maar met ver lof is gezónden. Vergeten platina-ring bleek gestolen. In het Carlton Corner House te Amsterdam werd binnen een kwar tier tijds een platina ring met 12 bril janten en een aquamarine steen ter waarde van 1000.die door één der bezoeksters van het restaurant abusievelijk op een wastafel was achtergelaten, spoorloos verdwenen. De eigenaresse, een gehuwde 26- jarige Amsterdamse, bemerkte haar verlies tien minuten nadat zy de ring had neergelegd. Zy haastte zich terug naar de wastafel, maar toen was het sieraad reeds verdwenen. Bijna twee millioen doden in Koreaanse oorlog. De zestien landen van de Verenig de Naties met troepen in Korea heb ben volgens de betrouwbaarste gege vens, die te Washington beschikbaar zyn, in totaal ruim 400.000 man ver loren. Amerikaanse functionnarissen schatten de communistische verlie zen op 1.500.000 man. Het Amerikaanse ministerie van defensie had bekendgemaakt, dat de Amerikaanse verliezen 142.277 man bedroegen. DE VERWACHT: TIJDELIJK BUHG. Veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer. Matige tot vrij krachtige maar aan de kust tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 22 Augustus. Zon: op 5.34 Maan: op 18.44 onder 19.50 onder 1.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1