Vlissingse Braderie gistermiddag officieel geopend Zeeuwse Almanak UITSLAANDE BRAND IN SLUIS DOKTER A. STAVERMAN TE VLISSINGEN OVERLEDEN JHR. DE CASEMBROOT OPENDE GEMAAL ..GROENEWEGE" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE CO V R A N 7 DONDERDAG 2ft AUGUSTUS 1953 EERSTE DAG REEDS ZEER DRUK Bescheiden van omvang, maar goed verzorgd De Vllwlngse Braderie, met zoveel enthousiasme opgezet en voorbe reid, is gistermiddag: door de loco-burgemeester, wethouder L. P. van Oorschot, officieel geopend cn direct nadat de wethouder het brede blauwe lint had doorgeknipt en de a autoriteiten hun officiële wandeling langs de Braderiestands waren begonnen, stroomde ook liet publiek de Walstraat in. Wèl een bewijs, dat er belangstelling bestaat voor de door de Vlissingse middenstand ontwikkelde activiteit. Vanzelfsprekend ging de officiële opening in lunchroom Speckens gepaard met enkele toespraken. De voorzitter van de Braderie-com missie, de heer J. Lepelaers, sprak een kort begroetingswoord tot de aanwezige» autoriteiten, o.w. ook de wethouders W. Poppe en M. A. van Popering, waarna de heer J. L. Ver hagen in dubbele hoedanigheid als voorzitter van het Vlissings Actie fonds èn als voorzitter van de V. V. V. namelijk getuigenis aflegde van zijn belangstelling voor het evene ment van de dag. De heer Verhagen legde er in het bijzonder de nadruk op, dat het er om moet gaan Vlis- singen te maken tot een stad, waar de mensen graag naar toe komen. Weliswaar heeft de ramp een streep gehaald door de reeds op stapel ge zette plannen, maar alleen het feit reeds, dat er toch nog iets gebeurt, is al een gelukwens waard. Het is voor dit jaar een bescheiden begin, maar dit werk moet en kan uitgroei en tot een activiteit, welke Vfissin- gen een gevestigde renommé zal be zorgen. Spr. deed een beroep op mid denstand en burgerij om het werk van Actiefonds en V.V.V. in versterk te mate te steunen, opdat deze beide kunnen blyven werken in het belang van de aantrekkelijkheid van Vlis- singen, dat als centrumgemeente heus niet behoeft onder te doen voor an dere Zeeuwse steden. Wethouder L. P. van Oorschot zag in de uitnodiging tot het gemeente bestuur om deze eerste vlissingse braderie te openen een symbolisch febaar dat uitdrukking geeft aan e verbondenheid van gemeentebe stuur en inwoners. Alleen tezamen kunnen deze beide immers iets be reiken. Wanneer zg de handen ineen slaan, moet het mogelijk zijn van Vlissingen een centrumgemeente te maken. Zover zijn wjj nog wel niet, aldus de loco-burgemeester, maar Vlissingen kan centrumgemeente worden, mits wij er samen voor zor gen, dat onze stad aantrekkelijk wordt. Nu zijn in deze Braderie nog zwakke plekken, maar met vereende krachten kunnen wij dit beter ma ken en kan deze eerste Braderie uit- froeien tot een mooie, blijvende tra- itie. Maar daarvoor is óók nodig, dat de handeldrijvende middenstand er voor zorgt, dat hij alles te bieden heeft, wat men ook in andere steden kan kopen. Met de wens, dat deze Braderie zal slagen, verklaarde de heer Van Oorschot haar geopend. EERSTE DAG REEDS DRUK. Toen ging de Braderie dan wer kelijk open en kon het publiek ken nis nemen, van hetgeen de deelne mers in hun stands te bieden hebben. Ongevallen op Schouwen. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur kwam uit de richting Zierikzee een personenauto gereden over de Bette- waerdsdijk. gemeente Nieuwerkerk Uit een zijweg kwam in de richting Zierikzee een tractor met aanhangwa gen. waarop zich. behalve de be stuurder. de heer A. M. bevond. Toen de tractor de tegenligger passeerde sprong de heer M. van de tractor, met het gevolg, dat hij tegen de koplamp en voorruit van de personenauto te recht kwam. De heer M. liep ver scheidene verwondingen op en moest op doktersadvies naar het ziekenhuis te Noordgouwe worden overgebracht. De heer B. J. Boot Jlz kwam op het haventerrein te Flaauwers met zijn voet bekneld tussen een locomotief en een volgwagentje van de zandtrein. De voet werd vermoedelijk gebroken, zodat een geneesheer ontboden moest worden. Deze achtte overbrenging naar de „Corneliastichtlng" te Zierik zee noodzakelijk. NIETTEMIN De Vlissingse -winkeliers staan sinds Woensdag op straat! Letterlijk. In het centrum hebben zij hun tenten opgeslagen. De interieuren van hun winkels hebben z\j verachtelijk de rug toegekeerd en zij doen hun zaken in de open lucht, in de vrije natuur, begun stigd door een stralend zomer zonnetje. Hetgeen by ons een minder fraaie karaktertrek heeft losgewoeld De jaloezie heeft zich van ons mees ter gemaakt. Wij zouden met ons schrijfbureau met ons machientje, óók op de stoep willen zitten Ook braderietje willen spelen. Edoch, wij zouden niets hebben om te verkopen. Hoogstens enkele losse gedachten, lieergetikt op een velletje papier en wiegij braderie-bezoekers, wie zou daar nu nog geld voor geven? Bovendien zou het onverstandig zijn om er geld voor te geven. Ge vindt die losse gedachten elke morgen in uw brievenbus, ook zonder dat wij ze, ge zeten in de open lucht, directelijk aan u offreren Niettemin Niettemin zouden wij met ons bu reautje ook wel eens even in de zon willen zitten. Letterlijk dan En dat is niet weinig. Want men mo ge dan vaststellen, dat de Walstraat niet geheel „gevuld" is met stands, degenen, die wèl meedoen, hebben in het algemeen van hun kraampjes veel werk gemaakt. Er werd ver kocht en aangeprezen, gedemon streerd en toegelicht en de Brade rie-deelnemers nadden op deze eerste middag reeds niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Textiel en Kamper-paling, snoepe rijen en kooksels uit wonderpannen en van wondervlammen, foto-appara ten en leerwaren, schoenen en ijsco's en nog veel meer schone zaken wor den hier op de straat aan de man gebracht en liet publiek nam kenne lijk met veel genoegen van dit alles kennis. En voor de winkeliers bleef het lang niet altijd bij kennisnemen alleen Vooral in de avonduren, toen de vele illuminaties eenyiaal ontstoken waren, werd het enorm druk in de Walstraat en op de Zeilmarkt. En niet alleen druk, maar ook gezellig! Men verdroog zich rond en voor de stands, waar de standhouders allen hun beste beentje voorzetten en met veel elan en de nodige kwinkslagen hun waren aan de man brachten. Ve len hadden voor een feestelijke il- luminering gezorgd en ook de aardige costumes droegen veel tot het suc ces van deze Braderie bij. Die Wal- cherse costumes staan de Vlissingse meisjes toch nog altijd uitstekend... Ook op het feestterrein van het Vlissings Actiefonds, waar tot laat in de avond genoeglijk gedanst werd, ging het de gehele avond weer ge zellig toe, zodat vastgesteld mag worden, dat de eerste Braderiedag, ook al door het bijzonder fraaie weer, beslist een succes is geworden. De nieuwe tribune op het gemeente- lijk sportterrein te Middelburgdie Zaterdagmiddag in gebruik zal wor den gesteld. In Nieuwerkerk zijn 40 woningen bewoonbaar. iSlot van pag. 1» in het dorp, blijft liever te Nieuwer kerk en verricht ei-, door voor de man nen van de werkploeg te zorgen en meteen de pastorieschoon te hou den. nuttige arbeid. Ds. Westerhof is te Paterswolde geëvacueerd. Hij houdt schriftelijk contact met haar. Onlangs bracht dominé een bezoek aan Nieu werkerk. Htj hoopt in September de finitief te kunnen terugkeren. De wo ning van mevrouw Thiery staat in het water en zij is blij, in de pastorie te mogen wonen. Rattenvanger. Èr is nog een belangryke inwoonster te Nieuwerkerk. Dat is het hondje Hilde. een slanke snelle foxterrier, die het dorp niet heeft verlaten, maai er, toen de mannen direct na de ramp terugkwamen om de schade op te ne men, in het dorp werd aangetroffen. Het diertje had het zwaar te verduren gehad en was tot op het gebeente vermagerd. Met zorg werd het ge voed. Thans beloont Hilde de werk ploeg voor de goede zorgen door elke rat te vangen en af te maken Daar zijn de mannen Hilde ook dankbaar voor. Telkens als de hond het woord „ratten" hoort, spitst het dier de oren, alsof het vragen wilde ..waar zit dat beest?" Hilde is niet alleen een ge waardeerde medewerkster, maar ook de kameraad en mascotte van de Nieuwerkerkse werkers. De aanvoer van voedsel loopt vlot Er is een geregelde bootdienst van Nieuwerkerk naar de Steenendyk bij Zierikzee De bakker bakt er zijn brood, maar verkoopt ook vlees, groenten en kruidenierswaren. Het is bij de bakker op Nieuwerkerk een soort warenhuisje. want er moet in zo'n kleine samenleving één centraal punt zijn waar het voedsel is te krij gen. Zo verglijdt het leven voor dc Nieuwerkerkse werkploeg in drukke bezige dagen van hard werken. De mannen verrichten er voorbereidende arbeid. Als straks in September de gaten by Ouwerkerk gesloten worden en de Vierbannenpolder weer omrihgd zal zyn door stevige dijken, moet de slag om de wederopbouw direct kun nen beginnen. Dat is ook mogelijk, dank zü de werkploeg van Nieuwer kerk. Examens. De heer M. J. KrynseLacker te Renesse slaagde voor het examen detailhandel tabak. De heer J. J. Cramer uit Oostburg slaagde voor het staatsexamen Gym nasium A. Inbreker bleek paard te zijn. Een te Zoute-Spui wonende melk boer, heeft de gewoonte vanuit een huiskamerraam zijn paard 'n boter ham te geven. Dinsdagnacht nu had het paard schijnbaar weer trek in brood en der gewoonte getrouw kuierde het dier naar het venster, dat gezien het late uur fes loten bleef. Het paard stootte eens tegen het raam maar zelfs op het gerinkel van de ruit kwam er geen brood... De melkboer was inmiddels gewekt door zyn vrouw die dacht dat er inbrekers waren. Be halve de kapotte ruit was niets an ders te vinden dan het paard. Des morgens ontdekte men dat het dier op zijn flanken glassplinters had en enkele schrammen, waardoor de da der bekend werd. Brood zal hij echter wel niet meer door 't raam ontvan gen. Feesl op de „De Ruyterschool". In het stukje over de viering van het 50-jarig bestaan van de „De Ruy terschool" te Vlissingen is een fout geslopen, In de tekst stond, dat het feest gehouden wordt op 16 en 17 December a.s., maar dit moet zijn op 16 en 17 September a.s., zoals trou wens ook in de kop reeds vermeld. Bovenverdieping Incassobank brandde uit. Woensdagmiddag half vier werd de.brandweer van Sluis gealarmeerd voor een uitslaande brand, uitgebroken op de bovenste verdieping van de Incassobank aan de Kade. Ónder leiding van de brandweer-comman dant, de heer H. A. Bogaard, was de brandweer binnen vyf minuten aan wezig. Vrywel onmiddellijk daarop kon met twee stralen water worden gegeven. De benedeninventaris van de In cassobank, benevens de akten en be scheiden uit het kantoor van notaris H. van Mazijk, dat zich eveneens in dit pand bevindt, waren inmiddels door omwonenden in veiligheid ge bracht. De energieke brandweerlie den tastten aan de achterzijde van het gebouw de vuurhaard aan. De brand woedde voornamelijk in de lin kerbovenhelft van het gebouw. De verstikkende rook maakte het ge bruik van rookmaskers noodzakelijk. Dank zij de snelle aanpak was men de brand zeer spoedig meester, ter wijl de betonnen vloeren uitbreiding voorkwamen. De oorzaak is totaal onbekend. De brandschade bleef be perkt tot de bovenste verdieping en ook de waterschade aan de ontruim de benedenétage kon aanzienlijk worden beperkt. De belendende per celen leden geen schade. Effecten, vreemde valuta en kantoorinventaris van de Incassobank konden veilig Knap medicus en warm sociaal voelend mens Te Vlissingen is op ruim 74-jarige leeftijd overleden dokter A. Staver man, sedert enkele jaren rustend arts en chirurg in deze stad, die echter gedurende een lange reeks van ja ren zeer belangrijk medisch en so ciaal werk In Vlissingen en verder ook op geheel Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft verricht. Dokter Staverman was geen Zeeuw van geboorte, maar sedert hij zich in 1908 in Vlissingen vestigde, is hy mooie aanbiedingen ten spyt Zeeland trouw gebleven. In 1879 in Amsterdam geboren, kreeg de jonge Staverman ook zijn opleiding in 's lands hoofdstad: gym nasium en daarna aan de medische faculteit van de Amsterdamse uni versiteit. In zijn studententijd was hij enige tyd lid van de Senaat van het Amsterdams Studentenkorps (waarvan nog steeds erelid), en voorzitter en mede-oprichter van de Ziekenkas, die werkte in het belang van de patiënten van de universi teitsklinieken. Ook was hg.te Am sterdam reeds voorzitter van de Ver eniging tot steun aan behoeftige kraamvrouwen. In 1905 werd de student Staver man bevorderd tot arts, doch voor hij zich zelfstandig als medicus ves tigde, bekwaamde hij zich verder als assistent in de heelkunde van de be kende Amsterdamse hoogleraar Rot- fans en ook enige tyd als volontair ij prof. Hector Treub. Op 1 November 1908, nu bijna 45 jaar geleden dus, vestigde dokter Staverman zich als chirurg in Vlis singen en een maand later werd hij reeds benoemd tot hoofd van de toen opgezette ongevallendlenst van de Kón. My. „De Schelde". Samen met deze grote fabrieksongevallendienst, welke de eerste in den lande was, op- de toenmalige directeur, wijlen .mr. Jan Smit, heeft dokter Staverman m - -igevallr - - lande gezet en tot ontwikkeling gebracht. Meer dan veertig jaar heeft hij deze dienst ook op voortreffelijke wijze geleid. Vermeld moet nog worden, dat dokter Staverman in 1928 lid werd van de Staatscommissie inzake de Fabrieksartsenwet, waarvan wijlen mgr. Nolens voorzitter was. Intussen bouwde dokter Staver man zich een uitgebreide praktijk in Zeeland op. welke zich in de loop der jaren uitstrekte over geheel Walcheren en de beide delen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook in de Mij. tot bevordering der Geneeskunst ver richtte hij op Walcheren baanbrekend werk. Hij werd voorzitter van de afd. Walcheren en was bovendien vele jaren lid van het rechtsprekend orgaan der afdeling. De afdelingen West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen benoemden hem tot erelid, waardoor zg zijn grote medische verdiensten voor dit moeilijk te bereiken gebied erkenden. Jn dit verband moet ook zyn ac tiviteit genoemd worden, welke er toe leidde, dat in 1914 het Maat schappij-Ziekenfonds Walcheren werd opgericht, waarvan hg tot zijn dood voorzitter Was. Hy had enige jaren zitting in het hoofdbestuur van de Federatie van Maatschappy-Zieken- fondsen en in dat van de landelijke Specialistenvereniging. Ander sociaal werk, dat door dok ter Staverman met grote toewijding ter hand genomen werd, lag op het terrein van het Rode Kruis, speciaal gedurende de eerste wereldoorlog, waarvoor hem verschillende onder- ge den en akten, uit het notariskantoor. Beide kantoren hoopt men- spoedig weer gereed te kunnen maken voor de. normale gang van zaken. Doordat vele toeristen van de Belgische kust in Sluis aanwezig wa ren, was er een grote publieke be langstelling. Koninklijke onderscheiding. Bij K.B. is aan de heer H. van As- sche te Sas van Gent, de bronzen eremedaille toegekend, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en wel van wege het feit, dat hg 40 jaar in dienst is geweest van de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek. Daar de heer Van Assche sedert ge ruime tijd zijn normale werkzaam heden niet kan verrichten, werd de onderscheiding in zyn woning uitge reikt door de burgemeester. scheidingen werden toegekend. Zo werd lüj Ridder in de Orde van de Heilige Verlosser van Griekenland en drager van het Kruis van Ver dienste van het Rode Kruis van Ne derland, België en Duitsland. Mede op aandringen van dokter Staverman werd destgds in Vlissin gen het eerste ziekenhuis (St. Jo zef-ziekenhuis opgericht, maar ook by de oprichting van het Chr. zieken huis „Bethesda'y heeft dokter Staver man vele waardevolle adviezen ge geven, Steeds is hy als medisch ad- viseür van beide ziekenhuizen blyven optreden. Ook de Vereniging voor Zieken- huisverpleging te Vlissingen werd op Én initiatief ongericht, evenals cfe camencommissie in Zeeland voor het diploma ziekenverpleging, als gevolg waarvan de verpleegstersop leiding ook in onze provincie tot bloei kon komen. Tot 1949 trad hij op als regeringsdeskundige voor deze examens. Gedurende de tweede wereldoorlog is dokter Staverman in Vlissingen VELE TOESPRAKEN Waterschap Hoedekenskerke voortaan van wateroverlast bevrijd. Met een druk op de knop zette de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Woensdagmiddag de motor Van het nieuwe electrische gemaal „Groenewege" te Hoedekenskerke in werking en ver richtte daarmee de officiële opening van dit architectonisch ook stijl vol gebouw onder aan de dyk bij de haven. Voor liet waterschap was hiermee een eind gekomen aan de jaarlijks terugkerende misère van wateroverlast, Waardoor het lage deel van de polder bij zware neerslag in herfst en winter vaak het beeld van een geïnundeerde polder gaf. Na de openingsplechtigheid werd in vele toespraken de blijdschap over het totstandkomen van dit gemaal tot uitdrukking gebracht, waarby vooral de dijkgraaf, de heer Iz. Groenewege, hulde werd gebracht voor zyn initiatief. betering van de weg Hoedekensker keGoes, een oplossing te vinden. Ook sprak hij de wens uit, dat de deskundigen er nog eens in mogen slagen een oplossing te vinden voor de controverse, dat enerzyds grote bedragen moeten worden uitgegeven om het water te behouden en ander zijds grote kosten moeten worden gemaakt om het water te lozen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het gemaal tot in lengte van ja ren, onder Gods zegen, tot heil vair de ingelanden en de bevolking in haar geheel werkzaam mag zijn. De burgemeester, mr. H, J. M. Stie- Ser vertolkte de dank van de bevol ing en memoreerde de goede sa menwerking tussen polder- en ge meentebestuur. De heer P. J. J. Dek ker, voorzitter van de Zeeuwse Pol der- en Waterschapsbond zag dit ge maal vooral als het bewijs, dat èlk Met vele vlaggen gaf de bevolking van Hoedekenskerke uiting aan haar blijdschap over het bezoek van de Commissaris der Koningin. Nadat de talrijke genodigden zich in hotel Ot- te hadden verzameld, begaf men zich naar het gemaal waar, na een korte technische uiteenzetting van ir. K. Drok over de inrichting', de Commis saris der Koningin de pomp in wer king stelde. Even later stuwde daar op liet gemaal met een capaciteit van 90 m3 per minuut, voor het eerst liet water in de haven. In hotel Otte schetste de dykgraaf, de heer Iz. Groenewege daarop de wordingsgeschiedenis van het ontwa teringsplan en de noodzaak hiervan. Jarenlang had men meU waterover last te kampen. Daarom achtte het bestuur het zich als een plicht hierin verbetering te brengen. Door de grondgebruikers te helpen meerdere en betere kansen te scheppen, zou het voor de eigenaren ook verant woord zijn bij de steeds stygende las ten hogere pachten te heffen. Met de uit '1807 daterende sluis kon ech ter geen verbetering worden verkre gen. Aan ir. Drok werd opdracht gege ven tot het ontwerpen van een plan, de waterbouwkundig ambtenaar, de heer J. Priester maakte een hoogte- kaart, Waarna op 8 Juni 1950 werd besloten tot. uitvoering van dit plan. Naast de bouw van een gemaal be helsde dit ook het verbreden en plaat selijk verdiepen van leidingen. In de kosten welke aanvankelyk op 260.000 werden geraamd, doch later o.a. door de oorlog in Korea zijn toegenomen, wordt bygedragen door de Cultuur technische dienst. OOK HERVERKAVELING ROND HOEDEKENSKER KE? Na nog de voordelen van een goede waterbeheersing voor de land- en tuinbouw te hebben ge schetst, merkte de dijkgraaf op, dat er grote kans bestaat, dat dit waterschap ook opgenomen zal worden in de herverkavelingsplan nen voor de Zak van Zuid-Beve land. Men zal daar dan een goede waterbeheersing aantreffen en daarom hoopte de heer Groene wege dat dan ook een deel van de hiervoor gemaakte kosten zul len worden overgenomen. Tenslotte sprak de dijkgraaf de hoop uit, dat allen er getuige van zullen mogen zijn, dat de kosten van 't thans uitgevoerde plan verre dooi de baten zullen worden overtroffen. In de rij van sprekers was vervol gens het woord aan de heer Mart. Steyn ais gezworene, die wees op de verschillen van belangen voor de di verse ingelanden. Dank bracht hy, in het bijzonder aan de ingelanden van de jonge polders, die minder overlast van het water hadden, doch niettemin spontaan medewerkten. Voorts bracht hij hulde aan de dijk graaf, aan wiens tactvol en voorzich tig beleid het te danken is, dat alles zo goed verliep. Om de naam va» de heer Groene wege voor de toekomst te bewaren, werd daarom besloten het gemaal naar de dijkgraaf te noemen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot richtte zich daarop met woorden van geluk wens tot het waterschap en bracht tevens ir. Drok hulde voor het ont werpen van het stijlvolle gebouw. Tevens maakte de Commissaris van deze gelegenheid gebruik om mede te delen, dat het Provinciaal lies tuur bezig is, voor een andere in deze omgeving levende wens, de ver- op zyn post gebleven en heeft htj door 'chirurgisch ingrgpeh héél wat oorlogsgewonden het leven kunnen redden. Slechts de inundatie dwong hem gedurende enige weken in Mid delburg te gaan wonen. Sociaal werk, dat buiten het eigen- igke medische terrein lag, verrichtte dokter Staverman o.m. via zö'n lid maatschap van de Vlissingse ge meenteraad (19111923) en van de Prov. Staten, in belde gevallen voor de Vrijz. Dem. Partg. In het bgzon- der yverde hij in deze functies voor de schoolartsendienst en voor ander medisc.h-sociaal werk. Ook op sport gebied bewoog hij zich. Hy was het, die tezamen met wijlen burgemeester Van Woelderen het initiatief nam tot de inmiddels vermaard gewor den Scheldebeker-zwemwedstnjd. Ge ruime tijd was hij voorzitter van het bestuur der Vlissingse Jeugdherberg. De Bond tot het Redden van Dren kelingen benoemde hem tot erelid en dat was liy ook van het Ned. Klassiek Vèrbond, en van de Neder landse Loodsensociëteit. Tal van an dere vere'nigingen en commissies pro fiteerden overigens in de loop dei- jaren van zijn enorme werkkracht en organisatorische gaven. Oók op cultureel terrein, met na me op net gebied van de muziek, heeft dokter Staverman in Zeeland grote activiteit ontwikkeld. Dokter Staverman werd In 1932 reeds benoemd tot Ridder in dè Or de van Oranje Nassau en op 30 April 1949 bevorderd tot Officier. Zyn heengaan, dat voor velen niet onverwacht is gekomen, zal in brede kring met diepe ontroering worden vernomen. De crematie is bepaald op a.s. Zaterdag na aankomst van de trein van 12.01 uur te Drieïiuis Westerveld. waterschap zijn taak kan vervullen. Dit in verband met de na de ramp vaak geuite opmerking, dat alle klei nere polders maar moeten verdwy- led' rgaiI schappen, zal zich hiervan bewust aan de reorganisatie van de water- dienen te zyn. Voorts spraken nog de ontwerper van het plan, ir. K. Drok uit Terneuzen, de directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, als „leverancier" van de energie voor dit gemaal, ir. «J. K. Hubregtse, directeur van de N.V. Mach. Fabr. Stork-Jaï- fa uit Utercht, die de pomp leverde, een der ingelanden, baron O. Groe- ninx van Zoelen uit Aerdenhout en de ontvanger-griffier, de heer Jac. Uitterhoeve, die namens de ambtena ren aan de bestuursleden een foto van het gemaal en namens dokter Kole een door hem vervaardigde grote foto van dit gebouw aanbood. Tenslotte sprak de dijkgraaf, de heer Iz. Groenewege een uitvoerig dank woord tot de diverse sprekers en de medewerkenden, inzonderheid de techn. ambtenaar, de heer J. Pries ter. Dodelijk verkeersongeval onder Yerseke. Bejaarde wielrijder zwenkte plotseling de weg op. Woensdagmorgen om vijf voor ne gen is op de Zanddijk tussen de noodweg en het dorp Yerseke, de bijna 67-jarige wielrijder M. Koster uit deze «ranieente, tegen een autobus gereden en vrywel op slag gedood. K. reed geheel rechts van de weg in de richting van het station Krui- ningen—-Yerseke. Nadat hem twee auto's waren gepasseerd, keek de man even om, doch zwenkte daarby met zyn rywiel de weg op. Juist na derde op dat moment uit tegenover gestelde richting een dienstpus van de A.M.Z., die eveneens rechts van dé weg reed. De Wielrijder was de bus reeds zo dicht genaderd, dat een aanrijding practisch niet meer te voorkomen was. Wanneer de bus verder naar rechts zou zijn uitgewe ken, was de wagen met 19 inzitten den van de dijk gereden. De chauf feur remde nog met zodanige kracht, dat een dame, die op de tweede bank van de bus was gezeten, met haar hoofd tegen de voorruit vloog. K. kwam tegen de voorbumper van de wagen terecht, waarna de dood vry wel onmiddellijk intrad. De chauffeur treft geen schuld. Kind viel in teil met heet water. Te Axel viel het vierjarig doch tertje van de familie O. in een teil met heet water, waardoor het ern stige brandwonden opliep. Het kind wérd op medisch advies naar het zie kenhuis vervoerd. vlissingen. Vandaag Alhambra: „De roepstem der Pampa's". (14 j->. 7 en 9 uur; Luxor: „Muiterij op de Bounty", (18 j.). 8 uur; Oude Zeevaartschool: Tentoon stelling K. J, Huinemann en exp. ranipfoto'fl 1012, 25 en 79 uur; Cosy Corner: Duo Abelsv. Eek. 3—6 en 8—11.30 uur: Walstraat: Braderie 2—11.30 uur: Zeilmarkt: Braderieband 9—11.30. middelburg. Vandaag Electro: „Telefoon van een onbekende", (14 j.), 7 en 9.15 uur; Kunstmuseum: Tentoonstelling Jan Sluijters, 10—12.30, 13.3017.30 en 19—21.30 uur: Molenwater: Ringrijden in Walehers costuum, 9—6 uur, goes. Vandaag Grand: „Tour de France", (a. 1.). 7 en 9 uur. veere. Vandaag Schotse hulzen: Tentoonstel ling Anneke van der Feer, 10—12.30 en 13,30—17 uur. ijzendijke. Vandaag Gemeentehuls: Tentoonstel ling: ,,Het jagen in de kunst", 10—18 uur. groede. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst 920 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2