PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OMWENTELING IN PERZIE THANS EEN FEIT Te Nieuwerkerk zijn 40 van de 500 woningen bewoonbaar BILT Sjah gereed om terug te keren VERBLEKENDE SJAH RIEP: „ZOV HET WAAR ZIJN?" DE TOESTAND IN MAROKKO SPITST ZICH TOE Vandaag WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 196e Jaargang-No. 195 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr, p. p. f 5.70 oer kw. Losse nummers 10 cent. Bur Vlissingen. Walstr. 50-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160)-.Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26. Donderdag 20 Aug. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 et. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent ..Brieven 0f adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. In Teheran heeft de situatie zich na de vlucht van de Sjah in zeer snel tempo ten gunste van de vorst ontwikkeld. Via radio-Teheran brak Dinsdag een stroom van berichten los, waaruit is komen vast te staan, dat royalistische opstandelingen er nu in geslaagd zijn de rege ring van Mossadeq omver te werpen. Alle leden van diens bewind zyn gearresteerd, de minister van buitenlandse zaken, Hoessein Fatemi, is door een woedende menigte vermoord en de Sjah bereidt zich te Rome voor op zijn terugkeer naar Perzië. Mossadeq is, na een mis lukte ontsnappingspoging, gearresteerd. De Dinsdagmorgen nog onvindbare generaal Zahedi, die door de Sjah was aangewezen als premier, heeft zich Woensdagavond in Tehe ran geïnstalleerd. Bloedige gevechten Alle steden in de provincie Azer- beidsjan zijn in handen van de strijd krachten van de Sjah. In deze, aan de Sowjet-Unie grenzende provincie, wo nen stammen, wier leden vurige aan hangers zijn van de vorst. Alle door de regeringMossadeq aangestelde amb tenaren zijn er afgezet. Een Koerdisch stamhoofd verklaarde via de radio: „De oude vos Mossadeq moet ter dood veroordeeld worden". De grote stad Isfahan, die aanvan kelijk in handen was van Mossadeq's aanhangers, is thans eveneens in het bezit van de royalisten. Volgens Woensdagmiddag te Parijs telefonisch ontvangen berichten uit Teheran waren de royalistische troe pen de toestand in de Perzische hoofd- Verwarring in studio-Teheran Nadat de strijdkrachten van de Sjah de gebouwen van Radio-Teheran hadden bezet, hoorde men de omroe per, kolonel Ali Pahlavon, na veel geschreeuw In de studio zeggen: „Aan het volk, let goed op De regering van Mossadeq is verslagen. Beste landgenoten, luister. Ik ben een soldaat en een trouw vaderlander. Een aantal verraders, zoals Fatemi (de minister van buitenlandse zaken) willen het land aan vreemdelingen verkopen. De Perzische royalisten hebben de demagogische regering, door middel waarvan Hoessein Fate mi de macht uitoefende, verslagen. Het Perzische volk, officieren, leger en politie, hebben de toestand in han den genomen. Zahedi zal zijn functie aanvaarden. Er is geen reden tot be zorgdheid. Blijft kalm". Onder veel verwarring ging de uit zending door. Onder andere werd het Perzische volkslied gespeeld. Te 13.20 uur (Ned. tijd) verdween radio-Te heran uit de aether. Vlak voor dat de uitzending ein digde, hoorde men een vrouwenstem roepen „Aan het volk van Perzië. Laat het Perzische volk bewijzen, dat de vreemdelingen dit land niet kun nen krijgen. De Perzen beminnen de koning. Aan de stammen van Perzië: Mossadeq regeert uw land zonder uw instemming, en brengt uw land onder het regiem van hamer en sikkel". Nog 2,5 millioen stakers in Frankrijk. Volgens de vakbond „Force Ouvriere" waren er Woensdag nog 2.500.000 Franse arbeiders in staking. Na de Woensdagmorgen gehouden ministerraad heeft de woordvoerder van de Franse regering verklaard, dat de ministerraad de hervatting van het werk in de openbare en aan verwante diensten wil afwachten al vorens de eisen, welke hem gewet tigd zouden voorkomen, te onderzoe ken en over te gaan tot bijeenroeping van de commissie voor de collectieve arbeidsovereenkomsten voorzover dat bij de wet is geregeld. Wysjinsky is het -eens met Schumann. De politieke commissie van de Ver. Naties heeft Woensdag de besprekin gen over een te houden politieke con ferentie over Korea voortgezet. Wysjinsky, de Sowjet-afgevaardigde verklaarde zich eens met de opvat ting van de Franse gedelegeerde Schu mann, volgens welke de politieke con ferentie een „algemene rondetafelbe- spreking" moet zijn. Hij leverde cri- tiek op de Amerikaanse opvatting, volgens welke de conferentie uit twee tegenover elkaar staande partijen zou moeten bestaan. De Sowjet-afgevaardigde zei, dat 4e aan Korea grenzende landen aan de politieke conferentie moeten deel nemen. Hij noemde het oiilogisch om te trachten de uitnodiging van de Sow jet-Unie en India los te maken van die van de landen, die in Korea aan de strijd hebben deelgenomen. stad volkomen meester. Een geestdrif tige menigte verbroederde zich met het leger. Tevoren zijn evenwel bloe dige straatgevechten geleverd, waarbij meer dan 300 doden gevallèn zouden zijn. Aan vlossadeq trouw gebleven strijdkrachten schoten op de menigte, toen men de ambtswoning van de in ongenade gevallen premier in brand stak. De gebouwen naast de branden de woning werden geplunderd. Vluch tende soldaten werden onder de voet gelopen, gestenigd of gearresteerd. Vele regeringsgebouwen werden ge plunderd, terwijl voorts post-, tele graaf- en telefoonkantoren in de stad door aanhangers van de Sjah bezet zijn, evenals de ministeries en alle sleutelpunten. Bliksemsnelle ontwikkeling De staatsgreep heeft zich bliksem snel ontwikkeld. Vroeg in de ochtend waren slechts enkele honderden jonge lieden in de straten, die aanvallen pleegden op plaatselijke bureaux en gebouwen van de regeringsgezinde bladen. Tot verwondering van allen reageerde noch de politie noch het le ger hier op en weldra koos het pu bliek de zijde van de monarchistische partijgangers. Alle tegenstand beperk- r~ De nieuwe premier Generaal Zahedi, de door de Sjah benoemde premier, werd in 1942, toen hij bevelhebber was van de plaatselijke Perzi sche strijdkrachten te Isfahan, verdacht van samenzwering met het Duitse opperbevel te gen de geallieerde bezettende autoriteiten. De Britse briga de-generaal Maclean, op het ogenblik lid van het Britse parlement, wist hem toen te ontvoeren. In 1945, na de geallieerde overwinning in Europa, werd hij vrijgelaten. Een jaar later werd hij inspecteur van de Perzische strijdkrachten in Zuid-Perzië. Generaal Zahedi werd in 1950 door zijn geboortestad Hamadan gekozen in de se naat. In April 1951 werd hij benoemd tot minister van bin- nenlandse zaken. Deze post bezette hij tot Augustus 1951, enige maanden nadat Mossa deq premier was geworden. Toen trad hij af. Radio-Teheran zond een ver klaring van generaal Zahedi uit, waarin deze zeide, dat hij de lonen der arbeiders zou ver hogen, vrije geneesmiddelen voor de armen zou verschaffen en later zijn program in bijzon derheden zou bekendmaken. te zich tot het optreden van enkele honderden soldaten, die het huis van de minister-president bewaakten. De monarchisten stelden zich snel in het bezit van het gebouw van radio-Tehe ran en te twee uur in de namiddag begon de radio aan het land mede te delen, dat de regering—Mossadeq om vergeworpen was. De Toedeh-partij, die communis tisch gezind is, scheen een afwachten- Het nieuws van de laatste gebeurtenissen in Perzië werd aan de Sjah medegedeeld, terwyl hij met zyn echtgenote in zyn hotel te Rome de lunch gebruikte. Het gezicht van de Sjah trok wit weg, toen hij de eerste berichten van Radio-Teheran doorlas. Met van opwinding tril lende handen pakte hij elk nieuw bericht, dat hem gegeven werd, en las dat nauwkeurig door. Koningin Soraja las over zijn schouder mee. „Zou het waar zyn", riep de Sjah uit, tenvyl hij de laatste stukjes papier van de telexmachine op de grond liet vallen. „Wat opwindend", voegde de koningin er aan toe, haar hand op de arm van haar echtgenoot leggend. „Dit is geen opstand", zei de Sjah. „Wij hebben nu een wettige re gering. Generaal Zahedi is de premier, die ik heb aangewezen." vliegtuig naar Teheran terug te vlie gen", verklaarde hy. Koningin Soraja zou niet met hem naar Perzië reizen. Zij zou eerst met vacantie gaan naar Noord-Ita- lië of Zwitserland. „Ons meningsverschil met de En gelsen blijft, doch elk land, dat blijk geeft onze hoogste belangen en onze souvereiniteit te erkennen en dat poogt op fatsoenlijke wijze betrekkin gen, die zyn gegrondvest op weder zijdse achting, met ons te onderhou den, zal geen moeite hebben norma le betrekkingen met Perzië tot stand te brengen", aldus de Sjah. „Ik hoop vooral, dat Perzië immer in staat zal zyn vrij te blyven en zijn onafhankelijkheid en souvereini teit te verdedigen. Vanzelfsprekend maak ik er géén aanspraak op een zeer belangrijke rol in de bevrijdings- strijd van mijn volk en mijn leger te hebben gespeeld, daar ik buitenlands vertoefde en niet gedeerd kon wor den. Doch ik heb mijn land slechts ver laten, omdat ik bloedvergieten wens te te vermijden. Ik hoop, dat de nieuwe regering in staat zal zijn het Perzische volk te dienen en zyn le vensstandaard te verheffen, in over eenstemming met die van moderne, vooruitstrevende landen", zeide de Sjah. De vorst deelde voorts mede, „te wachten op een telegram van mijn minister-president, generaal Zahedi". „Wanneer ik dat ontvangen heb, zal ik per lynvliegtuig naar Bagdad rei zen, om vandaar met myn eigen Adjudant Kon. Marechaussee omgekomen. Woensdagmiddag is een jeep met twee mannen van de Koninklijke Marechaussee in de buurtschap Lin- telo by Aalten, by het uitwijken voor twee kinderen, uit de bocht ge vlogen en tegen een boom terecht fekomen. De naast de chauffeur zit- ende adjudant J. van Dieren uit Aalten, werd uit de jeep geslingerd en zwaar gewond naar het zieken huis te Winterswijk vervoerd. Onder weg is hij overleden. De heer Van D. was met ingang van 1 September a.s. benoemd als brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee te Zevenaar. Hij was gehuwd en had drie kinderen. De chauffeur kwam met de schrik vrjj. de houding aan te nemen. De rege- ring-Mossadeq had namelijk aangekon digd, dat zij van plan was krachtige maatregelen tegen de uiterst linkse elementen te 'nemen, dit was waar schijnlijk bedoeld als gebaar van ver zoening tegenover rechts. In de grote straten van de hoord- stad liep de menigte met af beeldingen van de Sjah en zijn gemalin. Op de plek van het standbeeld van Reza Sjah, dat in het begin van deze week van zijn voetstuk was losgemaakt, plaatsten de royalisten grote portretten van de Sjah. De auto's in de straten worden ver plicht een portret van de Sjah en zijn gemalin mee te voeren. Manifestanten houden de auto's aan en schilderen er lofprijzin gen voor de Sjah op. Volgens een bericht van de Amerikaan se ambassade heerst er in de gehele stad een „vacantiestem- ming" en rijden alle auto's met de lichten aan, als teken van overwinning van de Sjah op Mossadeq. Rust weergekeerd? Radio-Teheran heeft Woensdagavond omgeroepen, dat in de stad de rust is weergekeerd en dat het leger en de politie de toestand goed in de hand hebben. De Sjah zal per vüegtuig naar Tehe ran terugkeren, aldus deze uitzending. Alle politieke gevangenen zijn Woens dagavond vrijgelaten. Alle demonstra ties in de stad zijn verboden en de politie en militairen hebben opdracht gekregen onmiddellijk te schieten op iedereen, die het uitgaansverbod over treedt. Doorlaatbewijzen, die zijn uit gegeven door de regering—Mossadeq zijn ongeldig verklaard. Knaapje onder tractor. De vierjarige Leendert D. uit Ze venhuizen, is Dinsdag te Moerkapelle onder een tractor gekomen en op slag gedood. Het Jongetje was met zijn vader op bezoek op een boerderij, waar hij op het erf rondliep, terwijl zijn vader zijn zaken afhandelde. De boer. die met een gereedstaande tractor wilde wegrijden, informeerde eerst bij een ander of de motor was losgekoppeld. Het antwoord luidde bevestigend, maar toen de mqtor werd aangeslagen bleek zij niet ont koppeld te zijn. Het gevolg was, dat de tractor opeens in beweging kwam en het jongetje aanreed, dat zich op dat moment juist er voor bevond. Braziliaanse onderscheiding voor Koningin Juliana. H.M. de Koningin zal vandaag ten paleize Soestdijk de heer José Rober to de Macedo Soares, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bij zondere zending van Brazilië, ontvan gen. Koningin Juliana zal het „grand collier" in de Orde van het Zuider kruis, welke onderscheiding enige tijd geleden aan H.M. is toegekend, in ontvangst nemen. Kind door schot uit windbuks getroffen. Toen de heer A. J. S. te Apeldoorn met een windbuks aan het oefenen was, kwam het vierjarig meisje J. G. van R. plotseling achter een muur vandaan, juist op het moment, dat de buks afging. Het kind werd in de buik getroffen. De kogel werd in het ziekenhuis verwijderd. De toestand van de kleine is goed. De Sjah van Perzië en zijn echtgenote, Koningin Sorajana hun aan komst op het vliegveld te Rome. W einig kon de vorst op dat mom' ,a nog vermoeden, dat de gebeurtenissen in zijn land zich in een zo snel tempo te zijnen gunste zouden ontwikkelen. Protest van Arabische landen. Volgens de correspondent van Renter in Parijs spitst de toestand in Marokko zich toe. In het Zuiden van het land zouden stammen, die ge leid worden door de Fransgezinde pasja van Marrakesj, bijna openlijk in opstand zijn tegen de sultan. Men verwachtte dat een laatste poging zal worden ondernomen om de pasja van Marrakesj, El Glawi, te bewegen niét tot nieuwe actie over te gaan. Vrijdag zou een verzoening tot stand moeten zijn gebracht omdat op die dag een groot Mohammedaans feest wordt gevierd. Wanneer aanhangers van de sultan en de pasja in de moskeeën voor twee verschillende „leiders der gelo vigen" bidden, kunnen er licht on geregeldheden uitbreken, die op een burgeroorlog zouden kunnen uitlo pen, aldus vreesde men Woensdag te Parijs. Het gevaar van een tussenkomst van Spaans Marokko werd door de Franse autoriteiten niet onmogelijk geacht. De bergbewoners van Spaans Marokko zouden de wapenen kunnen opnemen en de sultan te hulp ko men, „om de eenheid van zijn land te bewaren en hun geestelijke leider bij te staan." Volgens zekere berichten heerst er in de Franse regering verschil van IN DE GREEP VAN HET WATER Werkploeg van inwoners heeft erg veel te doen Als een eilandje ligt Nieuwerkerk in de nog steeds overstroomde Vier- bannenpolder op Duiveland. By hoog water staat alleen de Kerkstraat droog en worden de daar verblijvende mensen door het zilte nat terug gedrongen op een stukje grond van ongeveer 200 by zestig meter. Nieuwerkerk is zeer zwaar getroffen, want van de 500 huizen, welke er oorspronkelijk stonden, zyn er thans nog maar 40 bewoonbaar. De rest is ingestort of zwaar beschadigd. Om in Nieuwerkerk te komen heeft men een bootje nodig, want ook bij laag water ligt het dorp midden in een uitgestrekte watervlakte, waaruit behalve bomen, kapotgeslagen huizen en scheefhangende telegraafpalen, hier en daar grauw-bruine slikruggen steken. Zolang de stroomgaten bij Ouiverkerk nog niet gesloten zijn, zal de toestand daar zo blyven en dat is voor de geëvacueerde bewoners niet bemoedigend. Toch zyn zy, net als degenen, die het dorp thans bewonen, niet terneergeslagen. Het tegendeel is waar. Zij zien vol vertrouwen het moment tegemoet, dat de bressen bij Ouwerkerk worden gesloten, het- gen liopelyk binnenkort het geval zal zyn. Hoe groot de schade in Nieuwerkerk is, ziet men pas goed als het laag water is. Dan steken met wier be groeide puinhopen, de resten van in gestorte huizen, boven water en ma ken de omgeving van het dorp tot een troosteloos landschap. Dik hangt er dan de stank van modder.. Het dorp lijdt echter minder, dan een maand geleden, toen de getij- stroom dwars over de Vierbannen polder liep, omdat tegenover de ga ten Ouwerkerk het drjkgat Steven- sluis lag. Deze bres Is echter geslo ten en dat scheelt belangrijk, al staat hier en daar bij opkomend tij een zeer sterke stroming. In Nieuwerkerk is een ploeg van 25 inwoners bezig met ruimings- werkzaamheden. De dorpskern is reeds schoon en by laag water wer ken de mannen meer aan de buiten kant van het dorp. Er is heel wat te doen, maar onder leiding van ploeg baas C. van der Weijde vorderen de werkzaamheden goed. Het blijft niet bij ruimen alleen. Timmerman Rade- walt zorgt er met de mannen voor, dat die muren, welke een steuntje nodig hebben, gestut worden. Ondanks de enorme schade in het dorp en het feit dat de families ver van het dorp geëvacueerd zijn, is de stemming bij de werkploeg opge wekt en monter. Er wordt hard aan gepakt, de mannen kunnen het best met elkaar vinden Oudste inwoner. De oudste inwoner van Nieuwer kerk is op het ogenblik de gemeen tewerkman J. Stoutjesdijk. Hij is 59 jaar en pakt net zo hard aan als de anderen. Café de Meebaal, waar de politie post is gevestigd, werd het centrum van het dorp. Hier staat de biblio theek, geschonken door het Rode Kruis. In de gelagkamer speelt de radio. Op de leestafel liggen altijd wel een paar nieuwe kranten, maar kranten komen er, zoals de mannen vertelden, te weinig. Zij zouden er graag wat meer zien. Niet alle leden van de werkploeg beschikken over een eigen woning. Vijf mannen zijn ondergebracht in de pastorie, waar mevrouw Thiery de scepter zwaait. Haar man en zoon werken in Zierikzee, maar zy, geboren .(Vervolg op pag. 2) mening over de vraag of men de sul tan moet steunen of afzetten. Van gezaghebbende zijde te Parys is Woensdag vernomen, dat Frank- ryk aan de Verenigde Naties iedere bevoegdheid zal ontkennen tot be handeling van het Marokkaanse vraagstuk. In diplomatieke kringen in Parys gaf men te verstaan, dat, indien Frankrijk schuldig zou worden ver klaard aan de huidige toestand in Marokko, de Franse regering heeft besloten „zeer ver te gaan." De regeringen van de Arabische landen hébben de regeringen van Frankrijk. Engeland en de V.S. een protest doen toekomen met betrek king tot de jongste gebeurtenissen in Marokko. Schedel ingedrukt. Dinsdagmiddag heeft zich in een der houtloodsen van een meubelfa briek te Leidschendam een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de 15- jarige P. J. van der R. uit Den Haag het leven heeft gelaten. Een der arbeiders vervoerde op een lorrie circa 600 kg. multiplex- platen, daarbij geholpen door Van der R. Een der wielen van de lorrie geraakte buiten het tegelpad in het mulle zand. De platen kantelden en drukten Van der R. tegen de scherpe kanten van een partij gezaagd hout, waardoor zijn schedel werd inge drukt. Een arts kon slechts de dood constateren. is het 40 jaar geleden, dat de befaamde Franse staatsman en redenaar Emile Ollivier, aan wie het uitbreken van de Frans-Duitse oorlog in 1870 werd verweten, te St. Ger- vais-les-Bains overleed. DE VERWACHT: REGEN IN HET NOORDEN EN WESTEN. Half tot zwaar bewolkt met in het Westen en Noorden van het land tij delijk wat regen of motregen. Mati ge, aan de kust tijdelijk vrij krachti ge Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 21 Augustus. Zon: op 5.32 onder 19.52 Maan: op 18.12 onder 0.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1