C Waar goud wordt verdiend op post een eenzame BOEK Zwemmen WORDT GENEVE CONFERENTIE OORD OVER KOREA? MALAN ACHT INDIA EEN GEVAAR VOOR AFRIKA WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN2 3 ONDER GROENLANDERS EN ESKIMO'S (XI) Ivigtut, Groenlands cryoliet-„Klondyke" Ge herinnert U lezers, dat enige tientallen jaren geleden in het verre Noorden van Alaska, in Klondyke, goud gevonden werd. Er ontstond een goldrush, die z'n weerga in de geschiedenis niet heeft gekend. Daar, in Klondyke, werden fortuinen gevonden en verloren. En de voorposten, de nederzetting in Klondyke, waren de verzamelplaatsen van hen, die het goud gevonden hadden en waar ze het, al te vaak, ook weer verloren. Tot de laatste nugget en de laatste korrel. In die tyd was er in Noord Amerika geen gebied waar de misdaad en de zonde een dermate schrikbarende hoogte bereikten als hier. Het was een Babel van verdorvenheid, slechtheid en onmenselijkheid. Ook al heeft dan menige romanschrijver (Jack London voorop) en menige film-producer gepoogd al die zonde, al die misdaad te omfloersen met romantiek. Daar was geen romantiek. Daar was alleen de glorie van het goud. Misschien de bitterste glorie in heel de wereld. Wel, wat hier volgt is de geschie denis van zo'n Babel. Wat hierna komt is het verhaal van Klondyke in Groenland. Genaamd: Ivigtut. Van der Zee en ik sliepen die nacht. En nog hier en daar een Groenlan- der op de Tikerak. Maar dat waren dan ook de enigen. Er was enorm veel ijs en al 't volk was aan dek. In de nanacht stuurde kapitein Mpller z'n schip een fjord in. De fjord liep uit in een brede, prachtige baai. Ergens aan land, zo maar neer geworpen tegen het zwart-bruin van het graniet en bazalt, lag een ne derzetting, tenminste iets dat er op leek. Hoog erboven welfde zich een enorme besneeuwde rotswand, meer dan duizend meter hoog: de Kugnak. Dat betekent: „De berg, waarvan stenen en water naar beneden ko- men". Het was een uur of acht in de mor gen, dat we voor anker gingen in de baai. Een enorme, blauwgroene ijs berg lag vlak voor het aanlegsteiger- tje. Ik'keek waar de boot bleef die ons zou ophalen, want de komst van een schip is voor iedere nederzetting op Groenland een sensatie van de eerste orde. Het bleef stil. Er kwam geen motorboot, geen sloep en geen vlet. Het bleef stil. Vreemd stil. Te stil voor een Groen- landse post in de morgen. Daar moest een reden voor zijn. Op dat ogenblik drong die reden no gr niet tot me door. Eerst later zou ik dat begrijpen. Ik zei tegen de eerste stuurman van de Tikerak, naar de wal turend, dat het vreemd was, dat niemand ons kwam halen. Hij keek me aan en lachte. Toen zei hij dat ene woord, dat met de situatie zo op het eerste gezicht niets te piaken had. Een woord dat misplaatst scheen. Een woord, waarvan de zin me volkomen ontging. Het woord: Klondyke. De betekenis van dat woord zou me eveneens pas later duidelijk worden. ANTHONY VAN KAMPEN. J 62S. Voor niemand van ons zal het een geheim zijn, dat het gemakkelijker is in zeewater drijvende te blijven dan in het veel lichtere zoete water. En hoewel we niet uit ervaring spreken, kunnen ive ons best voorstéllen dat het zwemmen in olie voor de mens uit gesloten is, om de eenvoudige reden dat hij voortdurend naar de bodem zakt. Goed bescliouiod, zijn er in dit opzicht voor ons maar twee moge lijkheden: of we blijven drijven met meer of minder moeite op een vloei stof, of we zinken. Een andere uitweg is er niet. Maar in zekere zin staat een vis voor hetzelfde geval. Een zoetwater vis, die zich dus in een vloeistof met een betrekkelijk licht soortelijk ge wicht bevindt, heeft eveneens de nei ging te zinken. Werd hierin niet op bijzondere wijze voorziendan zouden al onze zoetwatervissen bodemdieren zijn. Het is echter de zwemblaas dei het is de snoek of de forel mogelijk maakt lange tijd in het water onbewe gelijk stil te staan. Nu is het woord zwemblaas eigen lijk een beetje mis leidend, omdat dit orgaan met het ei genlijke zwemmen weinig te maken heeft. Beter zou het dan ook zijn te spreken van lucht-, of gasblaasomdat met behulp van dit apparaat het soortelijk gewicht van de vis vergroot, of verkleind kan worden. Vissen, die vanuit de zee de rivieren opzwemmen en wier gewicht ten op zichte van 't zoete water zwaarder wordt, zouden naar de bodem zakken, indien zij geen inrichting bezaten waardoor zij hun soortelijk gewicht aan de nieuwe omgeving konden aan passen. En omgekeerd zou een vis, die naar zee zwemt, de neiging hebben naar de oppervlakte te stijgen. Door vermeerdering of verminder'vng van de hoeveelheid gas in de zwemblaas, kan het volume van dit orgaan echter geregeld worden, zodat dienovereen komstig het soortelijk gewicht van de vis aan de nieuwe omgeving wordt aangepast. Zoals gezegd, vissen die geen zioem blaas bezitten, zijn in de regel bodem dieren, zoals bijv. de platvissen die bijzonder veel moeite moeten doen om zwemmende omhoog te komen. Maar, geen regel zonder uitzonderingen. De haaien, die toch zeker niet op de bodem van de zee leven, zijn niet in het bezit van een gasblaas en des ondanks zinken ze niet. Integendeel, vaak zwemmen ze juist aan de opper vlakte van het water. Dit wordt hun mogelijk gemaakt door de lever, die bijzonder veel olie bevat, ivaardoor hun soortelijk gewicht ten opzichte van het zeewater juist een gunstige verhouding krijgt. Overigens bevat de zwemblaas nog vele andere geheimen, waarover we het later nog wél eens zullen hebben. Doch aangezien we verleden week de rij der wereldwonderen hebben geo pend, moeten we, na de Hangende Tuinen, het volgende klassieke wereld wonder maar eens op de korrel ne men. En omdat we het zojuist over zeewater hebben gehad, zult u het re delijk vinden dat als tweede wereld wonder de vuurtoren Pharos wordt ge noemd. H. PétiUon. Bijna een uur lang bleef de neder zetting voor ons in stilte en volledige eenzaamheid gehuld. Geen man, geen vrouw, geen kind. Niets bewoog daar. En tóch waren er loodsen. En daar moest een mijn zijn, dat wist ik; de mijn, waaruit het cryoliet ge haald wordt, kostbaar metaal, ge bruikt bij de vervaardiging van alu minium. Was er dan geen leven in dit Ivig tut? Waren alle mensen vertrokken? Was dit een betoverde voorpost? Toen loeide, dof en klagelijk, een sirene. Nog geen kwart minuut la ter zag ik deuren van loodsen en barakken opengaan. En zoals in een kinder-caroussel kwam alles ineens tot leven. Daar waren de mensen. Alleen mannen. Gekleed in grauwe overalls. De trucs gingen rijden. En een motorboot kwam op de Tikerak toe. Ik weet nu hoe dit alles te verkla ren is, omdat ik nu weet wat Ivig tut is en wat voor soort mensen daar leven en werken. Het is veruit de vreemdste, zonderlingste nederzet ting van heel Groenland. En nooit was een bijnaam voor zulk een neder zetting beter op zijn plaats dan Klondyke. Ivigïut is in wezen helemaal geen nederzetting, of plaats, of post. Het is alleen maar een mijn, met daar omheen alles wat bij een mijn be hoort. Barakken, cantines, loodsen, garages, een transportbrug, naar de steiger. Verder wat huisjes, Dat alles gebouwd tegen de berghelling en ge zamenlijk, tegen de achtergrond van dat massale bergmassief, een alleen maar griezelige kleinigheid. Het was ongevee. in 1870 dat men cryoliet in deze berg ontdekte. In de eerste jaren maakte men er gebruik van bij de bereiding van soda. La ter zag de Deense ingenieur Julius Thomson kans een methode uit te denken, die cryoliet geschikt maakte voor de samenstelling van alumini um. En dat was het begin van Ivig tut als allervreemdste, a Hei-wonder lijkste plaats van Groenland. Zijn grote kans kreeg Ivigtut voor, tijdens en na de tweede wereldoorlog. Cryo liet was goud voor de oorlogsindus trie. En goud werd er verdiend in Ivigtut. Enorm veel goud. Als men de verhalen hoort (en ik hoorde er legio, die dag) weigert men ze te geloven. Ze moeten sterk overdreven zijn. Ze waren niet overdreven. Het waren haast dezelfde verhalen, die ik eens las over Klondyke by de Yukon. Weinig mensen. In Ivigtut werken niet zoveel men sen; alles bij elkaar een 130 of 140, waaronder een 20-tal personen die men tot de officials kan rekenen; dus niet de feitelijke arbeiders. Deze ar beiders verdienen een goed maand geld. Iets omtrent de 35.000 Kronen. Als U nu weet dat een Kroon in Hollands geld omgerekend de waar de heeft van een halve gulden, dan weet u ook wat deze arbeiders per jaar verdienen. Ik zou zeggen: een redelijk inkomen. Er is maar één winkel in Ivigtut en die is 2 uur per dag geopend. De winkelier is aangesteld door de mijn- directie en verdient goed zijn brood. Jaarinkomen in 1952 36.000 Kronen. De mijnbouwkundige ingenieurs van Ivigtut werken met, dat kan men bezwaarlijk beweren, voor een hon gerloon. Hun inkomen kan men rus tig stellen op 150.000 Kronen per jaar. Wat de directeur verdient is mij niet bekend. Ik was z'n gast en miste de vrijheid het hem te vragen. Maar ge moogt het raden en ik vrees dat ee te laag raadt. Kortgeleden ging een tandarts voor 2 of 3 maanden werken in Ivigtut. Honorarium: 20.000 Kronen voor die paar maan den. Of de arbeiders daarheen gaan als vak-arbeiders? Nee, want dit is uit gerekend de enige mijn waarover heel Denemarken en Groenland sa men beschikken. Het werk in de mijn moet dus in Ivigtut zelf geleerd wor den. Hetpeen gebeurt. Snel en dege lijk. Op geld inzake opleiding en zo behoeft hier niet gekeken te worden. De arbeiders zijn óf vrijgezel óf, in dien ze dat niet zijn, moeten ze hun vrouwen achterlaten. Dit is een man nen gemeenschap. Alleen enkele „of ficials" hebben hun gezin by zich. Dat is een probleem op zichzelf en hierover verneemt u direct meer. Wachtlijsten. Men zou goed kunnen sparen in Ivigtut, sommigen zullen het beslist doen, want lang niet iedere Deense arbeider komt in aanmerking voor de mijn. Lange wachtlijsten liggen op het kantoor in Kopenhagen ge reed. Aanzienlijk meer aanbod dan vraag. Maar ik geloof dat de meesten niet sparen in Ivigtut. Omdat men er alleen is, gruwelijk alleen. AUeen met de berg, met de stilte, met het cryoliet. Er is veel whiskey in Ivig tut, veel aquavit, veel bier. Tenslot te raoet men zich kunnen amuseren, want het werk in de mijn is geen grapje. Er wordt veel, -enorm veel verdiend in Ivigtut. Alles heeft men er vrij, tot de voeding toe, waarvoor de mijndirectie zorgt. Men moet al leen belasting betalen Dat is het enige. Toch worden er niet veel rijk in Ivigtut. Aan het eind van 't vol gende artikel begrijpt u misschien waarom niet. RUSSISCH VOORSTEL VERWORPEN Bespreking geen voortzetting van Panmoendjon. De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Dinsdag een Sowjet-Russisch voorstel, tot het uitnodigen van communistisch China en Noord-Korea voor deelneming aan het debat over de politieke conferentie voor Korea, verworpen. De afgevaardigde vqn de V. S., Lodge, nam onmiddellijk stelling te- fen dit voorstel. Wij zijn hier om de eelneming van onze' kant vast te stellen, zo zei hij. Ook de Australische afgevaardig de, sir Percy Spender, verklaarde geen redenen'te zien om het voorstel aan te nemen. Het Russische voorstel werd met 34 tegen 18 stemmen, bij zeven ont houdingen verworpen, wat Noord- Korea betrof. Bij het stemmen over het uitnodigen van China werden 34 stemmen voor en 14 stemmen tegen het voorstel uitgebracht, terwijl 9 afgevaardigden zich van stemming onthielden. Wysjinsky verklaarde, dat het on juist en onrechtvaardig zou zijn voorbereidingen voor de politieke conferentie over Korea te treffen zonder Noord-Korea en communis tisch China. De Franse minister van buiten- Handvest noodzakelijk De Zuidafrikaanse minister-presi dent dr. Malan heeft in het parle ment gezegd, dat het overbevolkte India met zijn 400 millioen zielen een gevaar voor Afrika's inheemse bevolking en voor de landen met be zittingen in Afrika betekent. India zag expansie-mogelijkheden in Afri ka en zijn beleid was er op gericht, dat de blanken uit Afrika zouden worden verdreven. Met het oog hierop had hij, aldus zeide dr. Malan, reeds eerder aange drongen op het opstellen van een Afrika-handvest, dat alle staten met belangen in Afrika zouden kunnen onderschrijven. Het leidende principe van een der gelijk handvest zou de erkenning moeten zijn, dat Afrika het tehuis is van de inheemse bevolking. De voor zieningen zouden moeten uitgaan van de volgende 4 punten: 1. bescherming van de inheemse bevolking tegen im migratie en penetratie uit Azië; 2. ontwikkeling van Afrika volgens de beginselen van de Westerse bescha ving; 3. bescherming van Afrika te gen communistiche invloeden; 4. verwerping van bewakening van de inheemse bevolking. Churchill leidde weer kabinetsvergadering. Sir Winston Churchill heeft Dins dag, voor het eerst sinds 24 Juni jJ., de leiding gehad ener buitengewone bijeenkomst van het Britse kabinet. Er werd vergaderd in de ambts woning van de premier, Downing- street 10, in Londen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat in hoofdzaak is gesproken over het Sowjetrussi- sche voorstel, om in de komende zes maanden een vredesconferentie te houden tussen de „Grote Vier", ter bespreking van het punt: Vredesver drag met Duitsland. landse zaken, Maurice Schumann, verklaarde, dat zijn delegatie de voorkeur geeft aan Genève als confe rentie-oord over Korea. Volgens hem diende deze conferen tie een „gezamenlijke bespreking" te zijn en niet een conferentie met twee tegenover elkaar staande par tijen. Ook Selwyn Lloyd, de leider der Britse delegatie, wenste in de politie ke conferentie geen voortzetting van Panmoendjon met twee onderhande lende partijen te zien. Hij verklaarde zicli voor deelneming van de Sowjet- Unie en India. Vandaag komt de politieke com missie opnieuw bijeen. Deens sportvliegtuig strandde in Nederland. En Deens sportvliegtuig, bestuurd door de 25-jarige vertegenwoordiger Von Hessen uit Kopenhagen, heeft Maandagavond omstreeks 7 uur een noodlanding gemaakt in een polder langs de Merwede, tegenover de Sliedrechtse gasfabriek. De jonge Deen, die met zijn vrouw op reis was naar Dusseldorp, raakte ter hoogte van Nijmegen uit de koers en ging West- in plaats van Oostwaarts. Toen de benzinetank bijna leeg was. moest hij een noodlanding maken. Het vlieg tuig werd niet beschadigd. Zodra ben zine is aangevoerd, wil het paar op stijgen en de reis, met bestemming Spanje, waar het zijn vacantie gaat doorbrengen, voortzetten. De jonge man heeft al 150 vluchten gemaakt in zijn eigen vliegtuig en was nog nooit in Nederland geweest. Gilt van Prinses Wilhelmina Yoor Griekenland. Prinses Wilhelmina heeft voor de hulpverlening aan Griekenland een zeer belangrijk bedrag gestort op het speciale gironummer van het Neder landse Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis heeft Dinsdag de eerste stroken van over schrijving op gironummer 777 ten behoeve van dë hulpverlening aan Griekenland ontvangen. In totaal is op deze eerste dag 26.669,70 ge boekt. Zeepijl voor Amerikaanse Marine Overzicht van de baai van Ivigtut. Wederom moord bij Lurs in Zuid-Frankrijk. Fransman het slachtoffer. Niet ver van de plaats, waar ver leden jaar de Engelsman Sir Jack Drummond met zijn echtgenote en kind werden vermoord, by Lurs In het Zuidelijk deel van de Franse Alpen, Is thans een 49-jarige Fran se tandarts vermoord. Zyn echtge note werd ernstig mishandeld. De daders zijn gevlucht met medeneming van 10.000 francs. Het slachtoffer, Jean Schnitter, werd gewurgd. Mevrouw Margueri te Schnitter is naar een ziekenhuis gebracht. Volgens haar verklaringen had zij met vier aanranders gevoch ten. Zij wordt echter ter beschikking van de justitie gehouden, daar men het niet uitgesloten acht, dat er ru zie is ontstaan tussen de echtelie den, die nabij Lurs kampeerden. Dader van doodslag gearresteerd. Te Amsterdam is de 30-jarige kellner gegrepen, die in de nacht van 23 op 24 Juli jJ. op de Nieu- wendijk te Amsterdam de 38-jarige werkman Van K. dusdanig mishan delde, dat deze twee weken later in het Wilhelmina gasthuis aan de op gelopen verwondingen bezweek. Na de hevige vechtpartij was de dader, die in Amsterdam woont, spoorloos verdwenen. De recherche kreeg na informaties een fotó van de gezochte in handen, die door ge tuigen als de beeltenis van de schul dige werd herkend, en slaagde er in de man te arresteren. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Postduiven weer in ere! De staking in Frankrijk brengt uiteraard voor het Ne derlandse bedrijfsleven ook moeilijkheden, waarvan de re geling soms vindingrijkheid vereist. Zo nam de directeur van een mosterdfabriek te Culemborg, tevens directeur van de stich ting „Nederlandse Export Com binatie", de heer L. Fokkema, die ter regeling van plotseling ontstane moeilijkheden per auto naar Frankrijk vertrok, naast een groot aantal bussen benzine ook een mand met postduiven mee! Het oude beproefde middel bleek weer feiUoos te werken. Nu de normale communicatie middelen van de P.T.T. door de staking zijn uitgevallen, zor gen de snelle postduiven voor hét overbrengen van de nood zakelijke berichten naar de kantoren van de heer Fokkema te Culemborg en Utrecht! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Einde Utrechtse Opera in zicht? Regering gal geen subsidie. Zoals bekend heeft het ministerie van O., K. en W. vorige week aan de Utrechtse opera medegedeeld, dat voor het komend seizoen niet op subsidie kan worden gerekend. De Utrechtse raad had juist besloten met een subsidie van 70.000 gi bij te dragen in het geraamde ploitatietekort van 300.000 gulden voor het aanstaande speelseizoen, toen de burgemeester het negatieve besluit van de regering bekend maakte. Als een bom sloeg deze me dedeling in bij de Utrechtse raad, die vele waarderende woorden aan het werk van de Utrechtse Opera had gewijd. Naar het zich intussen laat aan zien, is het thans niet uitgesloten, dat op zeer korte termijn de Utrecht se Opera in liquidatie zal gaan. Op heffing betekent dat direct honderd vijftig man, die bij de Utrechtse Opera werk gevonden hebben, gedu peerd zijn en een indirecte tegenslag voor een aantal theaters, waarmee gecontracteerd was. Dan zal ook de première van de opera Carmen op 1 September in de Utrechtse Stads schouwburg niet doorgaan en uiter aard zal evenmin de reeds ter hand genomen opera-opleiding doorgang kunnen vinden. Na maanden van geheime proefne mingen, heeft de marine van de V.S. de geheimen van haar nieuwe straal- gevechtsvliegtuig, uit de doeken ge daan. Het nieuwe vliegtuig de XF2Y1 Zeepijl is het eerste water- vliegtuig met deltavormige vleugels. Het heeft waterski's, die kunnen wor den ingetrokken. Als een naaldvis schiet het nieuwe vliegtuig uit het water het land op, na een geslaagde proefvlucht. Het Wereldgebeuren Terugblik Franz von Papen, voormalig Duits Rijkskanselier, thans 73 jaar oud, heeft zijn Memoires gepu bliceerd. Zijn leven lang is hij uiter lijk een aristocraat geweest, heeft hij de rol van een sluwe vos willen spe len, is hy inderdaad op het Europese politieke toneel een merkwaardige, dubbelzinnige figuur geweest, over wie steeds geruchten de ronde deden. Zijn beslissende rol in het wereld gebeuren heeft hij gespeeld in 1932, toen hij op een gegeven moment tot de conclusie kwam. dat er voor Duits land geen andere keuze was, dan die tussen Hitier en Moskou en er toe besloot met Hitier samen tegen de communisten in te gaan. Hij was tot clan toe lid geweest van de Katholie ke Centrumparty. Hij wettigde Hit- Iers S. A. en S.S., hy benoemde Nazi ministers en een paar weken latei- had Hitier de macht in handen. Zijn carrière begon onder het kei zerrijk als militair attaché in Wash ington, werd toen de oorlog in 1914 uitbrak spion en deed zijn werk als zodanig zo slecht, dat hij van het eer ste ogenblik af in de gaten liep. Toen hy, ha een reeks sabotagedaden en nadat zijn papieren in handen waren gevallen van de Amerikaanse autori teiten, uit Amerika werd gezet, stuur de de Keizer hem naar het Midden Oosten, waar de geallieerden tegen de Turken vochten. En toen hy daar op een gegeven moment gearresteerd werd, werd hij onmiddellijk weer op vrije voeten gesteld, omdat de Brit ten hem als vrij man belangrijker vonden, dan als gevangene. Na de eerste oorlog ging hij in de politiek. Von Schleicher, de krachtige figuur achter Hindenburg benoemde hem tot rijkskanselier. Hitier kwam aan de macht en von Papen, die na de Keizer de Republiek had gediend, ging met de man uit Braunau in zee. Hij overleefde de Röhmputsch van 1934, werd gezant in Oostenrijk en probeerde de Oostenrijkers met flu welen handschoenen te winnen tot Hitier vond, dat de ijzeren vuist snel ler werkte. Daarna ging hij naar An kara, in 1939. Hitier misleidde mij voortdurend zegt von Papen nu in zijn Me moires. En hy laat niets onge daan om te betogen, dat hij ten slotte niets anders heeft gedaan, dan trach ten zijn vaderland zo goed mogelijk te dienen. En de vraag mag worden gesteld, of hij daar dan op den duur niet ge noeg van kreeg. Neen, zegt von Pa pen, want ik was volkomen onder de invloed van Hitiers biologerende fi guur Zo groot is die invloed dan toch ge weest, dat von Papen het rustig aan zag. dat de Nazi al zijn vrienden rondom hem koelbloedig vermoord den en zelf de ene functie na de an dere uit de handen van Hitier aan vaardde. In Neurenberg ontsprong von Pa pen de dans. Men beschuldigde hem er van. dat hy mede de tweede we reldoorlog had voorbereid, maar men slaagde er niet in het te bewyzen. Zijn Memoires zyn in Amerika ver schenen. De Amerikaanse pers be steedt er de nodige aandacht aan. Maar niemand, die er een andere conclusie uit trekt, dan dat von Pa pen met Hitier sympathiseerde, zo lang het Hitier góed ging en hem in de steek Het, toen het slecht begon te gaan. Zoals hij de republiek in de steek liet en daarvoor ook zijn Kei zer. In ieder geval: nieuwe gezichtspun ten op de recente wereldgeschiedenis brengt von Papen in zijn 634 bladzij den tellende levensbeschrijving niet... Vliegende schotel gevonden op Spitsbergen. In Noord-Oost Spitsbergen hebben Noorse straaljagerpiloten een draad loos bestuurde vliegende schotel ge vonden, welke van Russische makelij zou zyn. Het toestel heeft een middel lijn van 48.88 meter en werd ten dele vernield in een sneeuwveld gevonden. Volgens de Duitse constructeur van de V-wapens, Riedel, is het een z.g. „wonderwapen", een V-7, dat door de Duitsers tegen het einde van de twee de wereldoorlog werd geconstrueerd. De Noorse rakettenspeciaUst, dr. Nor- sel, heeft verklaard, dat het ongetwij feld een van de beruchte vliegende schotels is, zo meldt het Alg. Dagblad. Het toestel beschikt over voldoende ruimte om atoom- en andere bommen te kunnen vervoeren. De schijf is per schip naar Narvik overgebracht. Nederlanders geven te weinig geld uit Brugge heeft dit jaar niet te kla gen over gebrek aan belangstelling van buitenlandse bezoekers. Toch klaagt Brugge, want de bezoekers, voor een zeer groot gedeelte Neder landers, geven te weinig geld uit De Belgische prijzen zijn te hoog voor menige Nederlandse beurs en dus moet men het zuinig aan doen. Een Brugse winkelier meent nu de oplos sing te hebben gevonden. Hij tracht de flanerende Nederlanders te verlei den met de volgende bekendmaking in zijn étalage: „Hollandse prijzen, Bel gische kwaliteit". BEN RICHARD MASON. VAN: „De wind kan niet lezen", uitge geven door de Zuid-Hollandse Uit gevers Maatschappij in Den Haag, is een boeiende roman, die onge twijfeld door velen met genoegen zal worden gelezen. Het is de geschie denis van een Japans meisje, dat in geallieerde dienst is en dat aan Engelse officieren, die in New Delhi zijn gelegerd, les in het Japans geeft. Tussen het meisje, Sabby, en één der officieren, Machael Quinn, ontwikkelt zich een Hefdesgeschiedenis, die op een geheel eigen wyze wordt ver haald. De auteur, Richard Mason, was in de oorlog piloot bij de R.A.F. Hij werd naar Birma gezonden en maak- te de hele herovering van dit gebied mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5