PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onvindbare generaal Zahedi acht zich eerste minister Gemene Geul in Schelphoekgat Dinsdagmiddag gesloten BILT BIJEENROEPEN VAN FRANSE NATIONALE VERGADERING DADER VAN MOORD TE CASTRICUM GEARRESTEERD 196e Jaargang-No. 194 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr, p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 Aug. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160):Middelburg, Markt 51. teief. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef 247a (o.g g. Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16: Terneuzen Brouwerljstr. 2: Ziertkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. MOSSADEQ VORMT REGENTSCHAPSRAAD, MAAR: Staat van beleg afgekondigd in een deel van Perzië De Perzische minister van buitenlandse zaken, dr. Fatemi, heeft me degedeeld, dat premier Mossadeq bezig is een regentschapsraad te vor men, nu de Sjah zich in het buitenland bevindt. De minister maakte voorts bekend, dat naar aanleiding van de mis lukte staatsgreep door de keizerlijke garde tot dusverre o.a. twee ge- neraal-majoors, zes kolonels en zes lagere officieren zijn aangehouden. Inmiddels wordt nog steeds gezocht naar de leider van de opstande lingen, generaal-majoor Zahedi, die zich, naar men vermoedt, in het heuvelachtige gebied ten Noorden van de hoofdstad schuil hondt. De ge neraal die zich op grond van een decreet van de Sjah als de wettige minister beschouwt, heeft te Teheran een verklaring laten uitgeven, waarin hy zegt, dat de Sjah op zijn verzoek uit veiligheidsoverwegingen tydelyk het land heeft verlaten. Politieke en religieuze leiders, die Maandag te Bagdad door de Sjah wer den ontvangen, verklaarden, dat de vorst hun had meegedeeld, dat hij uit eigen vrije wil Teheran had verlaten, na dr. Mossadeq als eerste minister te hebben ontslagen en generaal-ma joor Zahedi tot diens opvolger te heb ben benoemd. „Generaal-majoor Zahedi voerde geen militaire staatsgreep uit, doch poogde alleen Mossadeq van mijn besluit in kennis te stellen", aldus de Sjah, die hieraan toe voegde, dat hij Zahedi nog steeds beschouwt als de wettige premier van Perzië. Zahedi beschuldigt Generaal Zahedi doet een beroep op het kader van het leger om bereid te zijn, ten koste van alles de onafhanke- Kantlijn Het reizen zit de mens in het bloed en waarom zouden er dan geen medeburgers van ons op staan en trachten uit die reislust een behoorlijk slaatje te slaan? Er zijn duizenden mensen, die geen ta len spreken en evenveel mensen, die niet organiseren kunnen. Er zijn een zamen in de wereld, die niet vlot ge noeg zijn om reisgezelschap te vin den. Reisbureaux kunnen al hun pro blemen oplossen. Zij zijn in gelukkig verreweg de meeste gevallen ware redders in de nood voor iedereen, die naar het buitenland wil en geen kans ziet de dingen zelf voor elkaar te brengen. Helaas evenwel zitten er onder de exploitanten van reisbureaux men sen, die het slaatje èl te redelijk wil len maken en hun klanten korjweg oplichten. Er is een reisbureau, dat Rijntochten heeft georganiseerd. De organisatie was méér dan erg. En een paar dagen geleden hebben enige tientallen mensen, die met een Am sterdams reisbureau op reis zouden gaan, een vergeefse tocht naar Am sterdam gemaakt, want de reizen, waarvoor zij hun goede geld reeds vooruit hadden betaald, gingen niet door. De exploitant van het reisbu reau had met hun geld vorige reizen betaald en zag geen kans meer om het ene gat met het andere te stop pen De vraag, die bij dit alles rijst is, of iedereen zo maar een reisbureau kan beginnen. De overheid regelt zo gaarne. Zonder vestigingsvergun ning en wat voor diploma's niet alle maal geen middenstandsbedrijf. Maar wel een reisbureau? Natuurlijk, de malafide heren lo pen wel tegen de lamp. Maar arme zwoegers, die wie weet hoe lang voor een vacantiereisje zuinig zyn ge weest, rpaanden lang op luchtkastelen hebben geteerd en nu eensklaps met lege handen staan. Aan al diegenen, die reislust in hun aderen voelen, deze raad: Maak februik van goede, betrouwbare reis- ureaux! Het moest er wel van komen! Wij hebben eerlijk gezegd al maan den lang naar het grote nieuws zitten snakken! En het is gekomen! Hoera! De bromfietsers hebben een bond opgericht. Die bond zal de belangen des bromfietsers in de ruimste zin gaan behartigen. Hij zal de voor naamste rol gaan spelen bij de oplos sing van alle bromfietsproblemen. Er zullen, hoe kan het anaers, geschrif ten worden uitgegeven. Er zal ser vice worden verleend op toeristisch, technisch, juridisch, verkeerstech nisch en ander gebied. O, zeker, het is waar. We hebben een Algemene Nederlandse Wielrij ders Bond, een Koninklijke Neder landse Automobiel Club en een Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. Die drie bonden doen op verkeersgebied alles wat er maar ge daan kan worden. Zij doen dat al on telbare jaren lang. En voortreffelijk. Maar dat is niet genoeg. Zouden wij Nederlanders zijn, als we niet, zodra zich de kans voordoet, een nieuwe bond uit de grond stam pen, die het aanvankelijk natuurlijk veel slechter zal doen? Wij willen véél bonden, niet één, wij willen, als we iets nastreven, vrij zijn in de keu ze van onze organisatie. En wij wil len organen hebben, waarin telkens weer nieuwe mannen en vrouwen zich belangrijk kunnen maken. Vandaar, dat wij de Nederlandse Bromfietsbond met vreugde begroe ten. Mogen wij evenwel een voorspel ling wagen" lijkheid en de monarchie te verdedi gen en de beginselen van de Islam te bewaren, „die nu wordt aangetast door ongelovige communisten". In de ver klaring wordt dr. Mossadeq er van beschuldigd, dat hij zelf Zondagochtend jl. een staatsgreep heeft gepleegd door zich niet te storen aan het decreet van de Sjah, waarbij hij werd vervangen door generaal Zahedi, „Mijn regering", zo besluit de generaal, „heeft besloten een einde te maken aan de anarchie, welke door buitenlandse elementen is geschapen". Dr. Mossadeq heeft in Noord-Perzië, in het gebied van de Kaspische Zee, staat van beleg afgekondigd voor havenstad Pahhelvi en het textiel centrum Resjt. Toestand gespannen. In Teheran was de toestand Dinsdag gespannen. Er waren op verscheidene plaatsen botsingen tussen aanhangers van de Pan-Iraanse en de Toedeh-par- tij. De zetel van eerstgenoemde partij werd door aanhangers van de Toedeh aangevallen en geplunderd. De politie slaagde er in het gebouw te ontzetten en de betogers te verspreiden. Ook ten Zuiden van de hoofdstad kwam het tot ongeregeldheden. Het regeringsgezinde Perzische dagblad „Ettehad Melli" schrijft, dat de omgeving van de minister-presi dent voor een aanslag op diens leven vreest. Zyn maaltijden mogen slechts door zijn echtgenote worden bereid. Het (militaire) bestuur van Tehe ran heeft een beloning van 100.000 rialen uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen, welke leiden tot het arresteren van generaal Zahedi. Sjah in Rome. Dinsdagmiddag is de Sjah van Per zië te Rome aangekomen. De Sjah en zijn echtgenote zagen et bij aankomst bleek en vermoeid uit. Functionarissen van de Perzische ambassade te Rome hebben verklaard, dat de Sjah waarschijnlijk enige dagen in Italië zal doorbrengen en daarna naar Zwitserland zal gaan. Zij ver wachten, dat de Sjah zijn intrek in een hotel te Rome zal nemen. De Sjah zou de Italiaanse regering om toestemming voor een verblijf van enige dagen in Italië verzocht hebben. Ook Londen wordt als reisdoel ge noemd. Bouw van kernreactor in Nederland? De voorzitter van de Noors-Ne derlandse commissie, prof. dr. J. M. W. Milatz en de Nederlandse secre taris dr. W. J. Beekman, zijn van het driedaagse „zwaar water reactor congres", dat te Kjelier en Oslo werd gehouden,, in ons land terug gekeerd. Ze hebben mededelingen ge daan over de reactor te Kjelier. Tot nog toe is in Kjelier zuiver ex perimenteel werk verricht. Er wor den proeven genomen die van belang zijn voor energie productie in een later stadium. Men zal nagaan of en wanneer energieproductie in Neder land economisch verantwoord is. De commissie is van mening dat het aanbeveling verdient, een nieu we grote zwaar water reactor van 10.000 KW in Nederland te bouwen. De kosten, inbegrepen die voor de benodigde 15 m3 zwaar water, zijn een fractie van de bedragen welke sinds 1947 in de electriciteitsbedry- ven zijn geïnvesteerd. BESLISSING OP HANDEN OVER: Weinig verandering in situatie. Aan de zeezijde van Boulevard Evert- sen te Vlissmgen is men thans bezig met het inheien van een stalen dam- wand, dietezamen met het daarop te bouwen betonnen caisson, de bou levarddijk zal moeten beschermen in geval van hoog water. De badcabi- nes, die voor de ramp aan deze zijde een plaatsje vonden, zullen thans wor den uitgespaard in het caisson. Adonis in V.S. gearresteerd De 43-jarige Amerikaan Harold Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Nederlandse rege ring werd geweigerd, en die daarna vrijwillig naar de V.S. terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschul digd van belastingontduiking. Adonis reisde jnet de „Veendam" naar de Verenigde Staten. Autobus met arbeiders reed van de dijk. Drie zwaar gewonden. Dinsdagmorgen om zeven uur is on der Kethel te Schiedam op de Oude Dijk by de spoorlijn een autobus van de d(jk gereden. De chauffeur wilde een deurtje dat openstond, sluiten en verloor de macht over zyn stuur. De bus reed de dyk af en kantelde. Er bevonden zich 33 D.U.W.-werkers uit 's-Gravenhage in, die werkzaam zijn op het recreatieoord onder KetheL Een drietal hunner werd zwaar ge wond; een tiental anderen liep schaaf wonden op of was door glasscherven gewond. De autobus werd zwaar be schadigd. De eerste hulp werd ver leend door bewoners van het naburige woonwagenkamp, die dekens en ver sterkende drank beschikbaar stelden. Daarna arriveerde een auto van de geneeskundige dienst alsmede de ge meentepolitie uit Schiedam, die in en kele ritten de zwaargewonden en de anderen, die behandeling behoefden, naar de ziekenhuizen van Schiedam overbrachten. Het Bureau van de Franse Natio nale Vergadering zal Vrijdag 21 Au gustus bijeenkomen om de verzoeken te bespreken tot byeenroeping van de Nationale Vergadering. Het besluit tot het bijeenroepen van het bureau is door de voorzitter van Nationale Vergadering, Her riot, genomen. De Franse eerste-minister, Laniel, heeft Dinsdag een delegatie van de so cialistische parlementaire fractie ont vangen, onder leiding van de fractie voorzitter Lussy. Lussy deelde na het onderhoud met de premier aan verslaggevers mede, dat de socialisten zich geheel achter de eisen van de arbeiders stellen en voorts, dat hun de houding van de re gering niet doeltreffend en misschien zelfs gevaarlijk 'lijkt. Dinsdagavond was er nog steeds weinig verandering in de toestand in Frankrijk te bespeuren. Wel werden enkele spoorwegarbeiders en employé's van de posterijen gearresteerd, doch Nederlandse reiswagen botste tegen Belgische trams Een Nederlandse reiswagen is Dins dagmiddag te Etterbeek, in België, op een kruispunt, in botsing gekomen met twee trams. Een zestiental inzittenden moest naar het ziekenhuis van Etter beek vervoerd worden, doch slechts vier hunner werden daar gehouden. De anderen konden naar Nederland terugkeren, nadat hun kwetsuren, meest snijwonden, tengevolge van ge broken glas, verbonden waren. re bonden. Een Bond van Nederland se Snelbrommers en een Nederlandse Bond van Traagbromfietsers. Dan zijn we pas waar we wezen moeten en zijn elks belangen waar lijk veilig Als in Frankrijk de regering geld wil lenen, zeggen de Fransen: We zijn wel wijzer. En als de Nederlandse regering nog niet zo heel lang geleden geld wilde lenen, had zij aaar toch ook wel moeite mee. In ons rustige landje is verleden week echter weer een staatslening uitgegeven. En zo groot is het ver trouwen weer in de gulden en zo groot het vertrouwen in de toekomst van ons land, dat slechts 18 procent van de aangevraagde papieren kon worden toegewezen In Frankryk zullen de ministers gewatertand hebben, toen zij dit nieuws hoorden uit de Lage Landen, die toch óók een oorlog gewonnen Binnen niet al te lange tijd valt de hebbenen dan bovendien Indo- Bromfietsbond uiteen. In twee ande- 1 nesië nog verloren. er was geen enkele aanwijzing, dat de maatregelen, die Laniél Maandag avond aankondigde, feeds zijn uitge voerd. De leiders van de socialistische, Ka tholieke en communistische vakver bonden staan vrijwel voortdurend met elkaar in verbinding. Overal in Frankrijk bleef het vrij rustig, zoals het gedurende deze ge hele stalling nog rustig is geweest. Bij de spoorwegen was enige verbe tering te bemerken en ook bij de P.T. T. was de toestand iets gunstiger. Dank zij het feit, dat de Franse douane nu weer gedeeltelijk in functie is, is het 'luchtverkeer naar Frankrijk op dit ogenblik aan geen beletselen meer onderhevig. Voor 20 mille aan kruidenierswaren verduisterd Groot aantal verdachten stond terecht. Voor de vacantiekamer van de Am sterdamse rechtbank stonden Dinsdag niet minder dan 25 verdachten terecht terzake van verduistering in dienstbe trekking en of heling van goederen bij de coöperatieve inkoopvereniging „Ons Belang" te Amsterdam. Het to taal bedrag, waarvoor de coöperatie in de jaren 1947 tot April 1953 bena deeld is, bedraagt volgens raming on geveer f 20.000. Gedurende deze jaren verdwenen uit de magazijnen van „Ons Belang" grote hoeveelheden kruidenierswaren. Deze goederen gingen naar winkeliers leden van de coöperatie, die slechts de helft van het factuurbedrag der ver duisterde kruidenierswaren betaalden. Het geld dat zij neertelden, werd ver deeld onder de frauduleuze personeels leden. De 48-jarige magazijnbediende N. G. S., „een der hoofdfiguren", hoorde een jaar met aftrek, waarvan 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar tegen zich eisen. De eis tegen de tweede hoofdverdachte, C. R.. was 10 maanden met aftrek, waarvan 5 maanden voorwaardelijk. Tegen de andere verdachten, w.o. ook verscheidene chauffeurs, werden straf fen, variërend van een jaar met aftrek tot 2 maanden geëist. Prof. Vorenkamp overleden. In het provinciaal, stads- en aca demisch ziekenhuis te Groningen, waar hij sinds enkele dagen was op genomen, is Dinsdagmorgen overle den prof. dr. A. P. A. Vorenkamp, directeur van het museum te Gronin gen SNEL WERK VAN POLITIE. Binnen 24 uur. Maandagnacht heeft de Amster damse politie in een klein hotel by het Thorbeckeplein de dader van de moord te Castricum gearresteerd. Het is de 25-jarige kantoorbediende W. J. Th. H. uit Amsterdam, die overgegeven werd aan de Rijkspoli tie van het district Amsterdam. De man legde onmiddellijk een be kentenis af. Maandagochtend vroeg schoot hij in de duinen bij Castricum met een legerpistool zijn vriendin, het 23-jarige meisje Miriam T. uit Amsterdam een kogel door het hoofd. Daarna liet hij haar in het bos achter en vluchtte op zijn eigen fiets de Zandweg af. Desgevraagd deelde hij de Rijkspolitie mede, dat hij naar de zee was gereden, ongeveer 1% km. verwijderd van de plek waar hij het meisje had achtergelaten en dat hij het wapen in zee had geworpen. Maandagavond heeft de politie vlak'bij ae plek waar de opzichter het meisje aantrof de kogel en de huls van een legerpistool gevonden. Intussen meent de Rijkspolitie iets meer van het meisje te weten, wier stoffelijk overschot thans in het pro vinciaal ziekenhuis te Castricum is. Haar ouders wonen in Hilversum, doch zij had het ouderlijk huis verla ten en had haar intrek genomen in Amsterdam. Voor zover thans be kend voorzag zij in haar onderhoud door het verrichten van kantoor- werkzaamheden op een bank. Zy woonde in bij kennissen. TOCH BLIJVEN ER NOG RISICO'S.. Reuzencaisson keurig op zijn plaats gebracht Dinsdagmiddag is de Gemene Geul in het Schelphoekgat gesloten met een Phoenixcaisson. Het was een zeer belangrijk moment en een stap in de goede richting, maar wellicht was't toch nog iets te vroeg om juich kreten aan te heffen. Zo denken de vakmensen er tenminste over. Zy beschouwen de Schelphoek voor de komende dagen nog altyd als een koortspatiënt. De temperatuur wisselt en de crisis nadert. De spanning is de heelmeesters van het gelaat te lezen. De sluiting van het Schelp hoekgat is immers met geen enkele d ijkdichting in de waterstaatkundige geschiedenis te vergelijken. Nog ruim 250 eenheidscaissons zullen ge plaatst moeten worden en elke plaatsing zal zyn eigen zorgen en zyn eigen risico's met zich brengen Gelukkig zien de doktoren de toestand van de patiënt thans niet ai te somber meer in en geven zy hoop op een spoedig volledig herstel. De bodem van de welhaast tien me ter diepe geul is vooraf bezonken met zinlcstukken en zware stenen om het uitschuren te voorkomen. Te vens werden twee landhoofden, be staande uit caissons, aangelegd, waartussen als sluitstuk een enorme caisson is ingevaren, een gevaarte als een huizenblok. Deze caisson 7000 ton heeft een lengte van 62 y2 meter, onder water is ae breed te 19 meter en boven de waterlijn 15 meter. De hoogte bedraegt 18 meter. Het is de eerste cais son die by de sluiting van het eiland Schouwen is gebruikt. Bij Zierikzee liggen nog vijf dergelijke caissons, die uit Engeland hierheen zijn ge bracht. Reeds eenmaal is een zoda- de dijkdichting in Kruiningen. Het invaren van de caisson in de Gemene Geul is onder grote belang stelling te land en te water geschied. Machtige sleepboten hebben het ge vaarte naar de plaats van bestem ming gesleept met een snelheid die iets meer dan twee kilometer per uur bedroeg. Hoe dichter men ter plaatse kwam, hoe langzamer het ging. Het was een zaak waarbij het om minuten speelde, omdat het juiste ogenblik van het invaren be nut moest worden. De caisson moest namelijk ingebracht worden tegen de ebstroom van het nog uit de polder vloeiende water, <?p het moment dat de vloed kwam opzetten. Om 16.10 uur was het grote ogen- nige caisson gebruikt, namelyk bij blik daar. Het gevaarte was door de sleepboten precies voor en tussen de landhoofden gemanoeuvreerd en het kon toen door vele sleepboten verder opgeduwd worden. Het opko mende water deed juist als bij de „operatie Klapdeur" by Kruiningen de rest. Op de caisson werden de schuiven geopend, zodat het wa ter kon binnenstromen. Om 16.25 uur was het zover op zijn bedding van rijshout en steen gezakt, dat het gat als gesloten kon worden be schouwd. Het grootste deel van het werk was voltooid; de vreugde over het welslagen kwam tot uiting door het geloei van scheepssirenes en stoomfluiten. Direct na de sluiting werden aan de zeezijde nog grote hoeveelheden steen gestort. Enkele dagen vervroegd. De gehele manoeuvre werd enkele dagen eerder uitgevoerd, dan aan vankelijk in de bedoeling lag. Tegen het einde van de vorige week deden zich immers verschijnselen voor aansluitingscaissons kwamen in be weging welke een spoediger beëin diging van de angstwekkende stroom- snelheden in deze geul noodzakelijk maakten. De koortsachtige bedrijvig;- heid, ivelke sedert het weekeinde werd ontwikkeld, werd Dinsdagmid dag met een voorbeeldig resultaat beloond. Binnen 24 uur na de moord is thans de man, die haar vermoordde, gear resteerd. In de loop van Maandag trok hg naar Amsterdam, doch niet naar zyn eigen woning. In plaats daarvan liep hij het hotelletje in en huurde er voor de volgende nacht een kamer. Merk waardig genoeg vulde hij in het gas tenboek zyn ware naam in. Na tevergeefs in zyn woning naar hem te hebben gezocht, zond de rijkspolitie Maandagavond een drin gende boodschap per telex aan de ge meentepolitie van de hoofdstad met het verzoek diezelfde nacht een ver scherpte hotelcontróle uit te voeren. Rechercheurs van de recherche dienst van het hoofdbureau troffen by de uitgevoerde contröle Dinsdag ochtend omstreeks 4 uur de naam van H. in het gastenboek van het be wuste hotel aan en lichtten hem van zyn bed. Op haar verzoek? Het staat vrijwel vast, dat H. zijn 23-jarige meisje met haar instemming van het leven heeft beroofd. De jongeman heeft dit althans bij zijn langdurig verhoor door de rijks politie te Amsterdam en te Castricum verteld. Zijn mededelingen worden gestaafd door korte notities die de politie heeft aangetroffen in een zakagenda van het meisje. Daarin stond o.a. deze aante kening: „Wanneer zal dit leven een einde nemen? Tot hiertoe en niet ver der". Bovendien vond men in deze agenda een soort testament, waarin het meisje haar bezittingen aan be paalde personen toewees. Met zeker heid is vastgesteld, dat zij in het hand schrift van het meisje zijn neerge schreven. De jongeman heeft nog meegedeeld, dat hij zijn meisje Maandagmorgen heeft doodgeschoten, terwijl zij waar schijnlijk nog sliep. Samen hadden zij er dikwijls over gesproken. Volgens de rijkspolitie kan slechts een psychiater pogen de beweegrede nen te doorgronden. De vrij gesloten jongeman maakte bij zijn verhoor een kalme, soms flegmatieke indruk op zijn ondervragers. Hij zegt het pistool reeds voor zijn vacantie in Amster dam van een Amerikaans militair te hebben gekocht. 40 Amerikaanse meisjes studenten te water. Een Franse touringcar, waarin zich 40 Amerikaanse meisjesstuden ten bevonden, die een bezoek aan Volendam en Marken hadden gebracht, kwam Dinsdagavond op de terugweg naar Amsterdam tus sen Monnikendam en Broek in Wa terland in de Broekervaart terecht, doordat de bus moest wijken voor een andere auto. De Amerikaanse meisjes kwamen er met een nat „pak" en de schrik af. DE VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT: Wisselend bewolkt met slechts op enkele plaatsen een bui. Matige, nu en dan vrij krachtige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 20 Augustus. onder 19.55 Zon: Maan: op 17.33 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1