VLISSINGEN 4 DAGEN BRADERIESTAD Middenstand en Actiefonds brengen leven in de brouwerij „Braderie", is een heel oud buitenlands gebruik Wat hebben wij van de straat gemaakt? -H et is genoegzaam bekend, dat het Vlissingse Actiefonds, geboren uit de samenwerking tussen V.V.V. en middenstand by de V.V.V.-feesten van het vorig jaar, voor 1953 grote plannen in voorbereiding had. Plannen, die moesten aansluiten op festiviteiten elders, maar die door de ramp volkomen zjjn weggevaagd. Tot er niets overbleef... W acht verbod bij braderie in Walst raat te Vlissingen £.eoen in 7)e bzoiuvezij/ Vlissingen Hraderiestad DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Ondanks tegenslagen toch een Braderie e Missings© middenstand heeft dit jaar wel ern stige slagen te incasseren gekregen. De grote overstromingsramp van de eerste Februari richtte in tal van zaken desastreuse verwoestingen aan en wie in de eerste Februari-dagen door de bemodderde straten van de oude binnenstad wandelde, vroeg zich met zorg af hoe het zakenleven hier ooit weer behoorlijk op gang zou kunnen komen. Maar de Vlissingers hebben niet by de pakken neer gezeten. Zij hebben zelfs onmiddellijk de handen uit de mouwen gestoken en met bewonderenswaardige moed zyn zjj nog op diezelfde Maandag, waarop him zaken „droog vielen", begonnen met orde op zaken te stellen, daarbij geholpen door de officiële instanties, die hier hulp te bieden hadden. En deze zakenmensen hebben in de eerste plaats tot zichzelf gezegd: „het is erg geweest, maar wat zjjn we er hier toch goed van af gekomen, wanneer we ons indenken, wat er met onze collega's op Schouwen en in Kruiningen is gebeurd!" En toen zyn ze aan het werk gegaan. Met als resultaat, dat, toen H.K.H. Prinses Wilhelmina slechts enkele dagen na de ramp een kort bezoek aan Vllssingen bracht, zy haar ver. wondering of liever gezegd BEwondering kon uit spreken over het feit, dat verschillende zaken in het zwaar getroffen winkelcentrum er reeds „toonbaar" uit- zagen. Ja, zelfs hier en daar een winkelier al weer een keurige etalage had ingericht. En nu weten we wel, dat dit allemaal maar ulteriyk was: intern zaten de winkeliers en zitten velen van hen nog steeds tot over de oren in de moeiiykheden. Maar daarom valt het des te meer te loven, dat deze middenstanders, georganiseerd in hun by de Midden standscentrale aangesloten verenigingen en voor byzon- dere doeleinden bovendien in het jonge, maar actieve VlissLngs Actiefonds, in deze eerste zomer na de ramp- winter tot een activiteit zijn gekomen, die er op gericht is de kopers van stad en land naar Vlissingen te trekken. En toch kón en wilde men in Vlissingen in de zomer van 1953 iets ondernemen. Er Is dus gepraat en overwogen en het resultaat werd een braderie, welke deze week gedurende vier dagen ongetwijfeld tienduizenden bezoe kers naar Vlissingen zal trekken. Niet alleen uit Mid delburg en van de Walcherse dorpen, maar ook van de Bevelanden en de „overkant", en vooral niet te vergeten uit België en Noord-Frankrijk. Want. waar het gezellig is, daar trekken de Belgen en Fransen op een vry© dag graag naar toe en op de Vlissingse Braderie wórdt het gezellig. Dat hebben de organisatoren ons met de groot ste stelligheid verzekerd! De Vlissingse Braderie is met zorg en enthousiasme voorbereid; zy kan dus een succes worden. Tenminste... als ook het weer een handje mee wil helpen. Na het slechte begin, mogen we over het weer in de zomer van 1953 eigenlek niet klagen. Het is vorige week zelfs uitgesproken goed geweest. Moge het in de komende dagen zo biyven. De Braderie, d.w.z. de Vlissingse middenstand èn de duizenden bezoekers, zouden er wel by varen. Ook deze week zal het iedere avond op het feestterrein van het Vlissings Actiefonds aan de Zeilmarkt weer gezellig zijn, al zullen de festiviteiten met het oog op de braderie uiteraard iets later in de avond beginnen. Vanavond treedt de Ambone- se band „Soeara Maloekoe" weer op (aanvang half negen). Woensdagavond 9 uur komt de Braderieband en Donderdag avond zal het de Boerenkapel zijn, die de danslustigen in de gelegenheid stelt van de dans vloer gebruik te maken Vrijdagavond is er eveneens een openluchtbal en Zaterdag avond treedt tot besluit de Bra derieband nogmaals voor het voetlicht. Donderdag, Vrydag en Zaterdag begint men pas om half tien. De feestelijk versierde Wolstraat, die in de komende dagen het toneel van de Braderie zal styn. (Foto P.Z.C.) Horgen begin van de verkoop-dagen Morgen, 19 Augustus, beginnen te Vlissingen de braderiedagen en naar het zich laat aanzien zal dit evene ment veel publiek op de been bren gen. Het is te verwachten, dat het met name in de Walstraat zeer druk zal wordenimmers de tentjes van de „kooplieden" zullen hier ongetwijfeld velen tot 'n bezoek verleiden. In ver band hiermede hebben B. en W. van Vlissingen besloten deze straat voor alle verkeer, met uitzondering van de voetgangers, af te sluiten. Deze slui ting geldt voor de richting Zeilmarkt gedurende het gehele etmaal, doch voor de richting Betje Wolffplein is verkeer toegestaan tot 1 uur 's mid dag. Voorts geldt tijdens de braderie- dagen een wachtverbod in de Wal straat. Ook is het verboden om tus sen 1 uur 's middags en 12 uur i avonds met de fiets aan de hand door de Walstraat te lopen. Eeuwen in hei vergeetboek maar thans herleefd Het woord „Braderie" heeft in Nederland vooral na de oorlog een bekende klank gekregen. Zo'n verkoopfeest in de openlucht, waarbij de verkopers gecostumeerd zyn, trekt over het algemeen veel belangstelling. Hoe kan het ook anders? Met 'n braderie verbreekt de winkelier de sleur van de verkoop binnenshuis. Keurig verzorgde stands en een feestelijke aankleding van het geheel maken het, kopen van 't publiek niet alleen tot een genoegen, maar ook tot een vermaak. De winkelier vaart er wel bij. De braderie is niet bepaald iets van de laatste jaren. Wellicht moet de oor sprong gezocht worden in de jaarmarkten, welke in de Middel eeuwen gehouden werden. Vast staat echter, dat deze vorm van feesteiyke verkoop reeds lang geleden in het Frans sprekende deel van Zwitserland gemeengoed was. Dat de gedachte om tot een Vlissings Actiefonds te komen geboren werd, is nu ongeveer een jaar geleden. Het was immers tijdens de V.V.V.-feesten in de zomer van 1952, dat enkele mid denstanders, ziende wat te bereiken zou zyn, mits men maar over enige (financiële) middelen beschikte, de koppen bij elkaar staken en wat nog veel belangrijker was metter daad wat bij elkaar legden om een be gin te maken, van hetgeen later zou uitgroeien tot het Vlissings Actiefonds. Wij hebben de voorzitter van het Actiefonds, de heer J. L. Verhagen, dezer dagen eens gevraagd of naar zijn mening in dit eerste levensjaar door het Actiefonds ook iets bereikt is. Iets van het vele, dat de enthousiaste op richters ongetwijfeld voor ogen heb ben gehad toen zij hun eerste plannen smeedden. En het antwoord van de voorzitter luidde hoe kan het ook anders? volmondig: „Ja"! We zijn nog lang niet waar we wezen willen, maar het begin is er en wanneer al die kat-uit- de-boom-kijkers op den duur mede strijders zijn geworden, zal het Vlis sings Actiefonds inderdaad iets kun nen doen om „meer leven in de brou werij" te brengen. En dat wil men toch zo graag in Vlissingen? Ook dit eerste jaar hebben wij ge lukkig al iets kunnen doen met de be scheiden middelen, welke tot dusver te onzer beschikking zijn gesteld. En we hebben het daarbij vooral gezocht in dingen van blijvende aard. De aan koop van de Walcherse verenwagens was daarvan een voorbeeld en daarop zijn reeds verschillende andere ge volgd: de vlaggemasten aan het Bella- mypark, 500 meter lichtstrip in de Walstraat, die bij andere gelegenheden natuurlijk overal elders in de stad kan worden gebruikt, en nu weer het materiaal voor het feestterrein aan de Zeilmarkt, dat evenzeer van meer duurzame aard is. Vroeger moest al les voor veel geld gehuurd worden en na afloop had men dan nog niets over... Dat is nu tenminste andersl Inderdaad. Dat is nu anders. Een aantal middenstanders heeft in het Vlissings Actiefonds middelen bijeen gebracht, waarmede gewerkt kan wor den. En wanneer de velen, die zich nu nog afzijdig hielden, na deze eerste activiteit niet langer aan de kant blij ven staan, kan er volgend jaar veel meer gebeuren. En daar kan de gehele Vlissingse middenstand alleen maar wel bij varen! In die lang vervlogen tijden ver kochten de ambachtslieden, die niet over een winkel beschikten, éénmaal per jaar de zelfvervaardigde artike len. Zij déden dit op een soort jaar markt, waar zij verschenen in de na tionale klederdracht van die dagen. Het werd dan een vrolijk feest Velen kwamen van verre om de braderie mee te maken. De oorsprong van het woord „braderie" zou volgens sr,mini- gen liggen in het Franse woord „bro derie", dat handwerk betekent. Naarmate er echter meer winkels kwamen en de met de hand ver vaardigde producten niet meer door de handwerkslieden zelf verkocht werden, verdween de braderie in de loop der tijden. Dit soort verkoop had blijkbaar zijn tijd gehad. Moderner tijden waren aangebroken, waarin geen plaats was voor dergelijke tradi ties. Nog later begon de machine zijn zegetocht en was het met de thuis arbeid van kleine zelfstandigen geheel gedaan. De fabrieken namen hun taak over. Tientallen jaren, wellicht enkele eeuwen, werd het woord braderie niet meer gehoord, omdat daar geen re den voor was, tot plotseling, enkele jaren voor de tweede wereldoorlog, in Dagelijks komen in het seizoen de Flaxidria-boten vlak voor het Bella- mypark binnen en stromen de Belgen naar stad en boulevard. (Foto P.Z.C.) België verkoopfeesten werden geor ganiseerd onder de naam „braderie" of „braderjj". Deze Belgische brade rieën, welke met veel jolijt werden ge houden, waren oorspronkelijk oprui mingsverkopen in feestelijke vorm, waarbij de winkeliers voor hun win kels stalletjes op straat plaatsten en daarin hun waren met een kwinkslag aan de man brachten. Belgische lezing Naar een Belgische lezing over de oorsprong van de braderie, zou het woord afkomstig zijn van braderij, omdat het in België gewoonte was om tijdens een jaarmarkt een os te bra den. Of deze lezing juist is, valt te be twijfelen, maar de verklaring is aar dig gevonden, al zyn er geen histori sche aanwijzingen, welke deze uitleg ondersteunen. Hoe het ook zij, de braderie werd in enkele jaren een zeer populaire vorm van verkoop bij onze Zuiderburen. In later jaren ging men er nog verder, door de verkopers te costumeren, al naar de aard van het product dat zij verkochten. Een verkoopster van ba by-artikelen trok bijvoorbeeld het ouderwetse costuum van een baker aan, een slager zette een masker van een varkenskop op zijn hoofd, een verkoper van badpakken stond als wijlen Neptunus, compleet met drie tand in zijn stand. Na 1945 deed de braderie in Neder land haar intrede. Het werd een zege tocht, want in ons land bestond grote animo voor dergelijke verkoop- festijnen. Ook in Nederland werd dit feest niet een verkapte seizoenoprui ming, maar een nieuwe, frisse vorm van verkoop met aantrekkelijke stands en verlokkelijk uitgestalde artikelen. Er werd in Nederland ook direct veel zorg aan besteed en binnen enke le jaren had de braderie ons land veroverd. Handige kooplieden als de Nederlanders altijd zijn geweest. gebruikten zy de braderie om er nieu- we en nuttige artikelen te demon- streren, hetgeen de aantrekkelijkheid j van het koopfestyn nog aanmerkelijk.j verhoogde. Zo is de braderie, een oud gebruik. teruggekeerd in het moderne, haasti ge leven, dat vaak geen ruimte laai voor oude gewoonten, maar waarin de mens, zo vaak door de sleur van de dagelijkse tredmolen gebonden, gaar ne afwisseling ziet in de elke dag te rugkerende werkzaamheden. De verkopers biedt zy gelegenheid te laten zien wat zy op hun gebied waard zyn. Voor de kopers betekent het gezel lig winkelen en kennismaking met vele nieuwe artikelen, die over het algemeen gefabriceerd worden om het leven te veraangenamen. De St. Jacobstoren baadt deze weken in een zee van licht. Misschien hebben ze er wat bij- gefantaseerd en wat b\j-gelogen maar als de helft waar is van de straattonelen, die de zeventiende eeuwse Bruegliels geschilderd heb- ben, dan was de straat im de vorige eeuw het middelpunt van mensen leven. Er werd op die straat gefla neerd en gevochten... er werd ge vrijd en gekneven... er werd gespeeld en een pot bier gedronken... er werd geknipoogd naar een knappe buur vrouw en achter de rug van een bra ve Hendrik gelachen, er werd han del gedreven en noest gearbeid... Op de straat trof men het gehele gezin van de dreumes af, die op blote voeten door de modder drentelde, tot de oude dame, die met behulp van krukken statig voorwaarts schreed. De straat was alles in die goede oude tijd. En vsat hebben wij van die straat gemaakt Het is een verkeersmedium ge worden... netjes rechtshouden... al tijd op het trottoir blijven... niet over steken... Wij rennen er alleen nog maar langs of doen gehaast bood schappen... Het leven op de straat is er voor ons niet meer bij. We kunnen ons nauwelijks meer voorstellen, dat in een stad als Vlis singen de Walstraat en het Bella my park en noem nog maar een paar andere straten, in de goede oude tijd er zo Brueghcliaans hebben uitge zien. En toch moet het zo geweest zyn. Daar roas de slager, die in de achttiende eeuw aan de Kleine Markt zijn pas gekochte koe voor het huis vastbondom aan de klanten te to nen welke prachtbeesten hfj slacht tedie slager is lang verdwenen. We binden geen koeien meer vast in onze nette winkelstraten. En hoe feestelijk kon de bakker 's morgens om vijr uur op z?n horen blazen om aan de hele buurt te laten weten, dat het verse brood de oven had verlaten... De klompenmaker smeet de deu ren van zijn werkplaats open en aan een ijzeren staaf hing hij een ris klompen klaar voor de vroege klanten. De poelier voorzag een zelfde soort ijzeren staak van gevogelte en an der wild... Dat bengelde dan in de prille ochtendwind. De dames en heren mochten die boutjes rustig be tasten om na te gaan hoe vet ze wel waren. Niemand wist in die goeie, oude tijd vaii spiegelruiten... daarom klapte de groenteboer voor zyn huis een soort verkoopbank neer en hij strooide er bloemkool, sperciebonen en wortelen over uit... Tast maar toe en koop maar... Voor de smidse was het op straat één en al lawaai... Daar stond de travaille, waarin een paard werd be slagen en op de stoep waren knechten aan het jongleren met een ijzeren wielband. Zelfs de bleekzuchtige apothe kersknecht aan het Vierwindenplein sleepte zyn grote xtijzel uit de me- dicijntoinkel en stampte op straat zyn medicamenten tot poeder... en hy zal wel eens verstolen gekeken hebben naar het blonde Grietje, dat met txoee manden vis langs de hui zen leurde vn een tijd toen karren duur en manden goedkoop waren. Dat kind dan wie weet nog een dochter van de oude piraten, aan wie Vlissingen zijn roem als zee roversnest te danken had kwam van de haven en langs die haven was het zomer en winter een drukte van belang... Daar sjouwden lieden met touw en zeil en scheepsbehoeften rond... Daar lagen schepen met turf voor de winter... turf, want de steen kool was nog niet ontdekt en de P.Z.E.M. nog niet uitgevonden. Allemaal straathandel... De man denmaker neusde er rond en troonde klanten mee naar zyn werkplaats. De kuiper bood de vaten te koop aandie op z'n stoep te kijk ston den... Wat vond je in die goede, ou de' t%d al niet op en langs de straat!! Natuurlijk waren er wel van die echte, deftige buurten, waar het stil was... zoals de Noordstraat en de Vrouwenstraat, met de huizen van chirurgijns en pennelikkers, juristen en rijke kooplieden, maar daar liep je dan toch niet voor je genoegen, want daar viel niets te beleven... En stel hier nu eens het leven i» de twintigste eeuwse winkel straten tegenover... Wat zyn xce toch allemaal deftig geworden... wat zyn we statig en overmatig vervuld van schijnbaar fatsoen... We zijn bang om op straat onze vreugden en kleine droefenissen te beleven... bang aan iemand, die zo maar „goedendag" zegt, eexi harte lijk antwoord te geven- Dat goeie, oude leven op straat... dat is weg! We vinden dat eigenlijk jammer. En xoe kunnen het zo goed begrijpen, dat er mensen zijn, die dat ook betreuren en die het vi%je leven vaxi de handelende, worst-- etende, lachende en pratende ^straat" voor een ogenblik weer willen laten terugkeren... Alsof de eeuwen hebben stilgestaan... alsof de spiegelruit niet was uitgevonden... en de slager nog z'n koe aan de voor gevel bond, alsof er geen plaveisel was en geen trottoir... geen ver keersregeling en geen auto... Dat zijn mensen uit het goede stoerehout gesneden... zij orga niseren braderieën exi daarbij zal het zijn alsof de schimmen van het ver leden in Vlissingen herleven De bakker blazende op de hoek... de apotheker van het Vierxcixidenplein... de lapjeskoopman op zyn stoep... de grutter met een bestoven gezicht tussen zyn zakkexi... De straat herleeft en al zullen dan die schimmexi alleen maar schimmen blijven en al staan er echte txoixi- tigste eeuwers achter exi bij de kra- men en etalage's vaxi de braderie- kramen, die met hypermoderne bul len beladexi zullen zyn, het gaat om dat merkwaardige leven van de straat xvaar de Brueghels zoveel le venslust uit puurden. Het leven van de straat dat een braderie tot een hoogtepunt vaxi opgewektheid en vrolijkheid maakt! Onze voorvaderen hebben het ge- kend... wij raakten het kwijt en dank zij de braderie zullen xoe er iets van kunnen proeven! Dat is een gelukxoens waard! I Wij mogen ons in Vlissingen geluk kig prijzen dat er een soepele en lo yale samenwerking bestaat tussen het „Vlissings Actiefonds" en de ..Midden standscentrale". Juist door deze ge zonde samenwerking kan er veel in onze stad tot stand worden gebracht dat de belangstelling van eigen inwo ners en van velen buiten Vlissingen trekt. Helaas is door de waterramp, die ook onze stad trof een lelijke streep door de grote plannen gehaald, die voor deze zomer klaar lagen, maar door het enthousiasme en de energie van verschillende zakenmensen is het toch mogen gelukken ook dit seizoen nog iets in Vlissingen te brengen: de Braderie. Een „Braderie" vereist zeer veel werk. Meestal gaat hieraan een maan denlange voorbereiding vooraf. In Vlissingen is deze Braderie in veel kortere tijd tot stand moeten komen. Daarom zal aan deze 1ste Braderie in onze stad weliicht nog iets ontbreken. Dit zal echter in de toekomst beter worden! Want het zal bij deze éne Braderie niet blijven; het moet een jaarlyks terugkerend evenement wor den, mooier en groter dan deze. Wij weten uit ondervinding, dat wij de vol le medewerking van ons gemeentebe stuur en de politie hebben. Wij weten ons ook verzekerd van de medewer king van een groot aantal zakenmen sen. Daarom zal deze 1ste Braderie door meerdere gevolgd worden. Vlissingers en allen, die hier mo menteel vertoeven, zet uw vrolijkste gezicht en neemt uw beste humeur mee. Dwaalt door onze feestelijk ver lichte straten en langs de Braderie- stands. Vermaakt U op het feestter rein. Viert deze dagen prettig en ge niet van hetgeen de Vlissingse zaken man te bieden heeft. Vlissingse Centrale. M. G. A DE NTJS 'Stands

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7