PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering onderhandelen zal niet meer met stakers Verscheidene bemoedigende aspecten in de maand Juli BILT MOSSADEK THANS ONBETWIST HEERSER IN PERZIE SOEKARNO SPRAK WEER OVER NIEUW GUINEA 196e Jaargang-No. 193 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct- per mm Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 rcgclsi van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601;Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzee. N. Bogerds'.r. C 160. (clci 26. ..EER VAN FRANKRIJK STAAT OP HET SPEL" Laniel roept op het werk vandaag te hervatten De Franse eerstc-minister, Laniel, heeft Maandagavond in een radio toespraak de stakers verzocht vandaag het werk te hervatten. Met de genen die het werk niet hervatten zal niet onderhandeld worden, aldus Laniel. De Franse regering had haar gedragslijn thans definitief vast gesteld: Ons land, aldus Laniel, heeft al zijn kracht en ai zijn prestige in d© wereld nodig. Dit prestige hing in grote mate af van de houding, die de stakers vandaag zoudenaannemen. „Ik zeg U de eer van Frank rijk staat op het spel en daarover kan geen regering een compromis aangaan", aldus Laniel. Het bestuur van de Franse vak bond Force Ouvrière heeft Maandag de voorst %llen van de Franse rege ring tot beëindiging van de staking verworpen. Een woordvoerder van de vak bond van spoorwegarbeiders zeide na afloop van de vergadering, dat de Meisje in Castricum vermoord Maandagmiddag is in het duinterrein van het P.W.N. tussen Castricum en Bakkum het stoffelijk overschot aan getroffen van een 22-jarig meisje uit Amsterdam, die in Castricum haar vacantie doorbracht. Het meisje had verwondingen aan het hoofd, zodat volgens nog niet be vestigde berichten wordt aangenomen, dat zij door één of meer slagen met een hard voorwerp op het hoofd, ver moord is. De rijkspolitie is de gehele avond bezig geweest met het instellen van een onderzoek. Het slachtoffer droeg een jurk, waarover zij een vest en een kort jasje had. Onder haar jurk trof men nog haar pyama aan. Dichtbij het stoffelijk overschot vond men de fiets van het slachtof fer en bovendien haar koffer met kleren. De artsen, die de dood constateer den, zijn van mening, dat zij in de vroege morgenuren van Maandag is vermoord. Het meisje logeerde in een pension, te Castricum. Nader vernemen w\j dat het slacht offer, de 22-jarige mej. M. T. uit Amsterdam is. Zij is met een revol verschot dwars door haar schedel om het leven gebracht. De vermoedelijke dader, die voort vluchtig ls, is haar vriend uit Am sterdam, met wie zfl in hotel „De Rustende Jager" te Castricum haar vacantie had doorgebracht. Volgens een voorlopige reconstruc tie van de recherche heeft het twee tal de nacht van Zondag op Maan dag samen in de duinen op de be wuste plek doorgebracht. Dit ver klaart waarom het meisje, dat het koud gehad moet hebben, de pyjama broek heeft aangetrokken en haar voeten met papier heeft trachten te verwarmen. unstig zomerweer houdt aan (Van onze weerkundige medewerker.) Nadat het onweer van Zater dagavond naar de Noordzee was weggetrokken, stroomde een be langrijk-koelere Oceaanlucht over ons land. Niettemin was het ook gisteren een fraaie, zon nige dag, al was het dan niet bepaald warm. Een storings front, behorende bij een depres sie, die van Schotland naar het Noordoosten beweegt, zal van daag wellicht langs ons land trekken, zodat de regenkansen voorlopig nog klein blijven. Hoewel er een kleine kans op een verspreide bui bestaat mag een groot deel van de week op overwegend droog weer gere kend worden. De wind blijft tussen Zuid en West. Voor de nog te verrichten oogstwerk- zaamheden, als ook voor de va- cantiemensen, zien de vooruit zichten er dan ook nog gunstig uit. De temperatuur zal niet be langrijk hoger worden, maar in de middaguren tussen de 20 22 graden C. blijven schommelen. staking zal voortduren. Men zou zich in verbinding stellen met de leiders van de katholieke vakbonden om te komen tot een gemeenschappelijk be leid. De stakingsleiders hebben de re gering verzocht hedenochtend te ant woorden. Maandag was het personeel der P.T.T. reeds voor de twaalfde dag achtereenvolgend in staking. Bij de post was enige verbetering merk baar, doch bij de telefoonverbindin gen over lange afstanden was de toestand slechter. Het spoorwegpersoneel zette ook de staking voort, evenals het perso neel bij de gas- en electriciteitsbe- drijven, de mijnwerkers en het grondpersoneel van de „Air France". Bij al deze ondernemingen was er weinig verandering in de toestand. Ook de werknemers bij de buslijnen en de Metro in Parijs bleven Maan dag grotendeels weer thuis. In Le Havre waren nog 5000 havenarbei ders in staking. Brj de particuliere bedrijven hadden de arbeiders het werk evenmin hervat. De voorzitter van de nationale vergadering, Herriot, heeft nu in totaal 215 telegrafische verzoeken ontvangen van afgevaardigden om de vergadering van reces terug te roepen ter bespreking van de toe stand. 133 van deze telegrafische verzoeken zijn per brief door de af gevaardigden bevestigd. Voor bijeen roeping van het parlement zijn on dertekende verzoeken van 209 afge vaardigden nodig. STEUN VAN I.V.V.V. „De stakingen in Frankrijk, het resultaat van eenzijdige regerings maatregelen, hebben de volledige sympathie van de vrije vakvereni gingen in de gehele wereld", aldus de neer J. H. Oldenbroek, secretaris- feneraal van het Internationaal Ver- ond van Vrije Vakverenigingen, in een officiële verklaring namens het verbond. Drie doden door gasverstikking In de ouderlijke woning aan de Groenendijk te Rotterdam is Zater dagnacht een 17-jarig meisje door gasverstikking om het leven geko men. Zij sliep op een zolderkamertje dat door middel van een trapgat in open verbinding stond met de keu ken. Daar stond een pan op het sras- stel, maar het gas stroomde uit een barst in de gasslang. Doordat het venster vanwege het onweer geslo ten was heeft de zolderkamer zich met gas gevuld, met het gemelde noodlottige gevolg. De Amsterdamse recherche heeft zonder zekerheid te kunnen krijgen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop de nacht te voren een slang is losgeraakt van een gascomfoor in de keuken van een perceel in de le Helmerstraat te Amsterdam. Als gevolg kwamen de 32-jarige kleermaker en zijn 40- jarige echtgenote, die in dit huis woonden, door gasverstikking om het leven. Ook dé in de woning aan wezige hond werd de volgende mor gen dood aangetroffen. WORDT KEIZERSCHAP AFGESCHAFT? Waarschuwing aan het adres van Irak. Volgens diplomatieke kringen in Londen is dr. Mossadels thans de onbetwiste heerser van Perzië; hy heeft dictatoriale macht verkregen. In deze kringen acht men het zeer wel mogelijk, dat Perzië het voor beeld van Egypte zal navolgen en het keizerschap zal afschaffen. In bevoegde kringen te Bagdad is Maandag vernomen, dat de Sjah niet naar Teheran zal terugkeren, tenzy Mossadek zyn bevel om gene- raal-majoor Zahedi tot eerste minister te benoemen, opvolgt. De Perzische regering heeft de Iraak- se autoriteiten een nota doen toeko men, waarin Irak wordt gewaar schuwd „elk onverwacht politiek inci dent, van welke aard ook, tussen twee door vriendschapsbanden verbonden buurstaten te voorkomen". Generaal-majoor Zahedi, leider van de mislukte poging om de regering— Mossadek omver te werpen, houdt zich schuil in het heuvelgebied ten Noor den van Teheran. Tientallen zware tanks patrouilleerden Maandagochtend door de straten van Teheran, nadat 100.000 communisten en aanhangers van Mossadek Zondagavond op het parlementsplein de dood van de Sjah en de beëindiging van de dynastie hadden geëist. Enkele uren na de staatsgreep werd Twaalf typhuspatiënten in Hengelo. In het R.K. ziekenhuis te Hengelo worden op het ogenblik twaalf jon gens verpleegd, die tydens een vacan- tietrip typhus hebben opgelopen. De gevallen zijn niet van ernstige aard en gevaar voor een epidemie is na genoeg uitgesloten. De patiënten maken deel uit van een groep van de Katholieke Arbei- dersjeugdbeweging, die per boot een tocht naar Limburg hebben gemaakt en daarbij ook het buitenland bezocht hebben. Waarschijnlijk hebben zij daar iets gegeten, waardoor zij be smet zijn geworden. De inspecteur van de volksgezond heid en de gemeentelijke geneeskun dige dienst hebben terstond maatrege len genomen om uitbreiding te voor komen. Nog steeds onrust in Marokko De Franse regering en haar verte genwoordigers in Marokko zien zich thans geplaatst voor het vraagstuk, een oplossing te vinden voor een si tuatie, die een burgeroorlog naby komt en reeds aan minstens 85 Ma rokkanen en Fransen het leven heeft gekost. De Franse resident-generaal, gene raal Guillaume, deed Zondagavond in een radiorede een beroep op de bevolking van het protectoraat om orde en rust te bewaren. Naar aanleiding van het feit, dat de Pasja van Marrakesj en 350 stam hoofden, Moulay Mohammed ben Arafa, een oom van de sultan, tot geestelijk hoofd van de Marokkaan se Mohammedanen hebben uitgeroe pen een waardigheid, die sultan Mohammed ben Joessef bekleedde hebben zich in verscheidene ste den ongeregeldheden voorgedaan, waarbij nationalistische aanhangers van de sultan, die de pasja en zijn volgelingen „ketters" noemt, aanval len deden op zowel blanken als aan hangers van de Fransgezinde Pasja. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume, ver trok Maandagmiddag per vliegtuig van Rabat naar Parys, waar hij met de Franse regering een onderhoud zal hebben over de jongste ontwik kelingen in Marokko. De directeur van het bureau van Bidault, Vimont, is Maandagmorgen reeds per vliegtuig naar de Franse hoofdstad vertrokken. kolonel Nasiri, commandant van de keizerlijke garde, gearresteerd en waren de jonge Sjah en zijn echtge note per vliegtuig naar het naburige Irak gevlucht. De regering heeft medegedeeld, dat zij de toestand in de hand heeft Mossadek heeft een proclamatie door de radio laten omroepen waarin hij de ontbinding van het parlement mee deelt. Er zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden „in overeenstem ming met de wens van het volk". Zaterdagmiddag genoten ongeveer S00 Vlissingse kinderen van een pop penkastvoorstellinggeorganiseerd door het Vlissings Actiefonds op het feestterrein aan de Zeilmarkt. (Foto P.Z.C.) Noodtoestand op Griekse eilanden voorbij. Ongeveer 600 slachtoffers. Maandagavond is uit Athene ge meld, dat men sinds de vorige avond weer een aantal aardschokken heeft gevoeld. Deze schokken werden offi cieel beschreven als „na-schokken van de aardbeving, die nog wel een jaar kunnen blijven optreden". Deze schok ken hebben in Zank opnieuw brand veroorzaakt. De noodtoestand is ech ter thans voorbij, de meeste Ameri kaanse oorlogsbodems zullen vandaag worden teruggetrokken. Men schat het aantal slachtoffers op zeshonderd, terwijl er ongeveer achthonderd zwaar gewonden zijn. Het aantal dak lozen wordt op 30.000 geschat. Een bedrag van 60.000.000 dollar zou nodig zijn voor het bouwen van nieuwe wo ningen en 20.000.000 voor kleding, dek king en levensmiddelen. De militaire gouverneur voor het rampgebied heeft opdracht gegeven plunderaars ter plaatse terecht te stel len. Reeds zouden 35 personen die ge plunderd hebben, gearresteerd zijn. Nederlandse deelname aan oefening „Mariner". Aan de NAVO-vlootoefening „Ma rmer", die op 16 September oegint en op de Atlantische oceaan wordt gehouden, zullen de volgende Neder landse oorlogsschepen deelnemen: Torpedobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer", fregatten „Van Am- stel", „De Bitter" en „Jan van Bra- kel", onderzeeboten „Walrus", „Zee leeuw" en „Tygerhaai", het radar- opleidingsschip „Soemba" en een aantal mijnenvegers en hulpschenen. Van de Marinee-Luchtvaartdienst zullen „Seafuries" en „Fireflies" van Britse vliegkampschepen af bene vens „Harpoons" meewerken. Indonesië nog zeer onveilig Het vervangen van de verhoudingen tussen Indonesië en Nederland door normale diplomatieke verhoudingen, het doen verdwijnen van de clausules in de R.T.C.-overeenkomst, welke tegen de nationale belangen zyn, dit waren enkele wensen, welke door President Soekarno naar vo ren gebracht werden tydens zijn rede ter gelegenheid van de achtste herdenking der proclamatie van de Vrijheid, Maandagmorgen uitgespro ken. De president sprak zijn rede uit op de trappen van het paleis, om ringd door leden van de nieuwe re gering, van het parlement en het di plomatieke korps. Wat de toestand in Indonesië be treft, waren er, aldus de president, verlies- en winstpunten. Hy sprak over de Madioenaf faire van 1948 als zynde hartbrekend. „Maar", zo zei de president, „de periode van Djogja was over het ge heel een brilliante periode, tengevol ge van de negatieve krachten van buitenaf, namelijk de economische, politieke en militaire agressie van de Nederlanders en van de positieve krachten van binnenuit, namelijk ons vermogen tot eenheid". Soekarno be sprak daarna de „Djakarta-periode", waarbij hy herinnerde aan de tot standkoming van de eenheidsstaat, het overwinnen van het „bandietis- Gratie voor Edgar Sanders De Hongaarse regering heeft de Britse zakenman Edgar Sanders, die in Hongarije tot gevangenisstraf is veroordeeld op beschuldiging van spionnage, gratie verleend, aldus heeft Maandagavond radio-Boedapest bekend gemaakt. De 49-jarige Sanders, vertegenwoor diger in Hongarije van de „Standard Electric Company", werd 3Yz jaar geleden wegens spionnage veroor deeld tot 13 jaar gevangenisstraf. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Bevredigende activiteiten in de meeste bedrijven De redelijke prijzen- en oogstvooruitzichten in de agrarische sector, de bemoedigende productiviteit in de industrie, de eindelijk-toch-gekomen op leving in het toeristenverkeer (badseizoen) en de levendige activiteit in de middenstandsbedryven stempelden de Juli-maand voor Zeeland in eco nomisch opzicht tot een goede maand. Ook de successen bij de voortschrijdende drooglegging der rampgebieden gaven aanleiding tot een zij het nog steeds gematigd optimisme. Wanneer in zo'n periode van rooskleurigheid een Amerikaans tijdschrift een kaartje van West-Europa brengt en men moet dan ontdekken, dat de kaartentekenaar Zeeland ook in Jyll 1953 nog helemaal onder de zeespiegel laat liggen.wel dan moet men waardering hebben voor buitenlanders, die toch nog naar deze eilanden komen!! Weinig rooskleurig waren overigens de cijfers van de dijkherstelkosterL Op 4 Juli j.L was dat een bedrag van 10 gulden per seconde (dag en nacht). In de droge rampgebieden van Zee land werd de schade aan gebouwen voorlopig vastgesteld op 5,6 millioen gulden (per 1 Juli) en daaruit laat zich afleiden, wat nog te wachten staat als Schouwen-Duiveland en Kruiningen met taxaties komen! De richtlijnen voor de wederop bouw in Kruiningen werden inmiddels reeds uitgestippeld. Belangrijke punten, die in verband met het herstelwerk gememoreerd moeten worden, zijn: het sluiten van de dijkgaten te Kruiningen en Ste- vensluis, het aanvaarden van de her- verkavelingswet watersnoodgebieden Zeeland door de Tweede Kamer (duur van de herverkaveling vijf tot zes jaar) en het advies van de Delta-com missie om de Schouwse dijk (noodwa- terkering voor Duiveland) te verhogen tot 5 meter plus NJLP. en daarvoor een bedrag van 4 tot 5 millioen gul den te besteden. Herverkaveling Over de herverkaveling werd intus sen reeds druk gesproken. Men neemt aan, dat voor Schouwen de aller kleinste landbouwbedrijven hetzij moeten verdwijnen, hetzij vergroot moeten worden. Om tot de gewenste sanering te komen zullen boeren, die een totaal landoppervlak van onge veer 2500 H.A. nodig hebben, hun be drijf naar elders moeten verplaatsen, zoals dat ook is geschied tijdens de herverkaveling van Walcheren. Ver moedelijk zal ditmaal ook emigratie naar het buitenland als saneringsmid del worden aangegrepen, waarbij dan de emigrant waarschijnlijk zijn af koopsom in vreemde valuta uitbetaald zal krijgen. Agrarische sector, In de jongste Zi,JVL-bestuursverga- dering werd geconstateerd, dat de voortzetting van de bestaande tarwe- regeling voor de boeren wenselijk is. Er waren geen ongunstige berichten over de oogst, behalve, dat de afzet van de zwarte bessen tegengevallen was. Wel is men in landbouwkringen te leurgesteld over de geringe vereen voudiging, die de regering toestaat bij de loonadministratie. De overheid zal met die vereenvoudiging heel wat verder moeten gaan. Zowel in Middelburg als in Goes werd aandacht gevraagd voor de Zeeuwse paardenfokkerij. Te Middel burg verschenen voor de premie-mer riekeuring meer dan 100 merries en te Goes werd een paardententoonstel- ling gehouden, waar de levendige han del en de goede prijzen opvielen. Verkeer. Over de afvoer van agrarische pro ducten maakte men zich ongerust op Westelijk Schouwen, dat door de wa tersnood wel heel sterk geïsoleerd is. Ongetwijfeld zal daarvoor een redelij ke voorziening getroffen moeten wor den. Invloed van de watersnood be- (Vervolg op pag. 5.) me van Westerling", de staatsgreep van Sultan Hamid, de opstand van Andi Azis en de poging tot contra revolutie van Soumokil. Soekarno deed nogmaals een be roep op het leger, ae politie en de bevolking om tot het uiterste samen te werken en zo een einde te ma ken aan de onveiligheid, welke thans in Indonesië heerst. Aangaande de buitenlandse betrek kingen, merkte Soekarno op, dat zo lang er nog koloniale gebieden in Azië zijn, de vrijheidsstrijd gaande zal blyven. Hierbij wees hij ook op het feit, dat de strijd om de terug keer van Westelijk Nieuw-Guinea zal blyven voortgaan. Ballon landde in de Lek. De bemanning van een der zes ballons, die Zondag in ons land op stegen, heeft een minder geslaagde landing gemaakt. Men voer eerst over Duitsland, daarna via Eindho ven en Tilburg Westwaarts en in het duister via Geertruidenberg naar Bergambacht. De ballon kwam in volle duisternis eerst terecht in de Lek. De ballonvaarders gingen kop je onder, de ballon steeg weer op, maar nogmaals kwam hij tweemaal in de rivier. Daarna sloeg de mand met de vijf opvarenden tegen de pa len van een eleetrische leiding. De ballon maakte een sleepvaart door de bomen en telefoonleidingen en kwam tenslotte neer in een weiland. Het resultaat voor de inzittenden van deze ballonvaart was: een voet kwetsuur, ontvellingen, veel spier pijn en de eerste prys, „de coupe An- dries Blitz." Meer Amerikaanse hulp voor Azië. Europa moet het met minder stellen. Eisenhower heeft het Congres een rapport doen toekomen over het mi litaire, economische en technische hulpprogram aan het buitenland. Hierin zegt hij dat de Westelijke landen moeten streven naar grotere eigen bijdragen in de gezamenlijke beveiligingsinspanning, daar de Ame rikaanse nulp niet alles voor haar rekening kan nemen. Azië zal voortaan meer Ameri kaanse hulp krijgen. Van de nieuwe gelden voor het programma 1954 zal ongeveer 37 ?rocent bestemd zijn voor Azië waaronder speciale hulp voor Indo- China) in. vergelijking met 14 pro cent in het voorafgaande jaar. Het Europese programma zal vermin derd worden van 73 procent van het totaal der gelden in 1953 tot 50 pro cent in 1954. DÉ VERWACHT: WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Geldig tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met later op de dag hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen West en Zuid. Onge veer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN. 19 Augustus. Zon: op 5.28 Maan: op 16.39 onder 19.57 onder 23.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1