r KAPPIE en het geheim van Swarte Daen LlltRS SCHRIJVEN Nederland kraakte Spanje in Trofeo-tournooi met 10-3 Louisa's grote strijd DINSDAG- en WOENSDAG- Winkelhuis of woonhuis 10 PROVINCIALE ZEEWSE CO VRA N T DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953. Maar Hongarije en Zuid-Slavië zijn veel lastiger tegenstanders Het Nederlands zevental heeft het tournooi om de Trofeo Italia in gezet met een fikse zege op Spanje. Maar de cijfers, 103, zijn eerlyk gezegd geen juiste afspiegeling van het vertoonde spel van liet Neder landse zevental. De overwinning was verdiend, meer dan verdiend zelfs, maar het Nederlandse spel was niet van dien aard, dat de komende zware wedstrijden tegen bijvoorbeeld Ilongarye en Zuid-Slavië met een gerust hart tegemoet gezien kunnen worden. Tijdens de wedstrijd tegen de Span jaarden is weer gebleken hoezeer het Nederlands zevental heeft geboft met de loting, die als eerste tegen standers Spanje en België heeft aan gewezen, want de ploeg draait nog steeds niet. In de voorhoede werd de juiste combinatie niet gevonden en ook achter vielen er nogal eens hiaten- in de defensie. De jeugdige Spaanse spelers waren uitermate snel en slechts zwem-specialisten als Bijlsma, Korevaar en Cabout konden de flitsende rushes van de kleine Munte, met zijn 15 jaren de jongste speler van het tournooi, en Queralt bijhouden. Aanvankelijk leek de sco re snel te zullen oplopen, toen Bijls ma er eerst na een mislukt schot van Cabout 10 van maakte, Kore vaar vervolgens na een aanval over links het tweede doelpunt scoorde en Van Feggelen daarna uit een goed geplaatste hoge bal van Cabout de stand op 30 bracht. Maar de Spaanse jongens, die zonder enige hoop op succes aan de wedstrijd wa ren begonnen, lieten zich niet ont moedigen. Het was Munte, die de achterstand verkleinde met 'n schot, waarop Van Gelder geen kijk had en even later maakte Subirana een tweede Spaanse doelpunt. Toen Bijlsma bij een rush er goed voor kwam te liggen moesten Van Feggelen en Conde, het water uit, maar uit de vrije worp kreeg de Ne derlandse voerder een nieuwe kans dioe hij onberispelijk benutte. Toen Van Feggelen er kort voor de rust werd uitgestuurd en de Span jaarden een man meer in het veld hadden, kon de snelle Queralt de achterstand opnieuw verkleinen en er 43 van maken. Het leek een moeilijke wedstrijd voor het Nederlandse zevental te worden, maar ineens was het heili ge vuur er weer. Een vrije worp van VOETBAL Weer 12 clubs in tweede klasse B district Zuid. Ook T.S.C. van de partij. De indeling van het district Zuid I tweede klasse B luidt aJs volgt: Al liance, de Baronie, Dosko, Goes, In ternos, Middelburg, MOC '39, RA O, Rood Wit (W), Terneuzen, TSC, Vlis singen. SCHAKEN Zeeuwen in bondstournooi. Maandagavond is in Amersfoort het jaarlijkse bondstournooi van de KNSB begonnen, dat tot Vrijdag avond zal duren. Er wordt gespeeld in groepen van acht, ingedeeld naar sterkte. Zeeland is in dit tournooi vertegen woordigd door zijn kampioen, M. J. Quakkelaar uit Terneuzen en de Mid delburgse familie Woudstra t.w. L. J. Woudstra, mevrouw WoudstraRo. denburg en Gabe Woudstra. Van Feggelen op Smol gaf de laatste en moeilijke kans, maar de kleine Hagenaar benutte die kans feilloos. Uit een strafworp van Van Fegge len werd het 63, Nijs Korevaar zorgde met een boogbal voor 73 en toen de goed leidende Belgische arbiter bij een vrije worp voor Ne derland een Spanjaard, die de bal wegwierp, terecht naar de kant ver wees, had Bylsma weinig moeite er 83 van te maken. De Spaanse ploeg werd volkomen overspeeld en zo ver wonderde het niemand meer, dat het tenslotte nog 103 werd door een ouderwetse „omhaal" van Van Feg gelen en een bekeken doelpunt van Bijlsma. De Belgen hielden in de eerste wedstrijd van de avond tegen Hon- garye lange tyd uitstekend stand, en zelfs namen zy de leiding, maar toen de Hongaren zich wat meer hadden ingespeeld, waren de bord jes binnen korte tyd verhangen. Bij de rust hadden de Hongaren reeds met 31 de leiding, doch pas na de hervatting kwam de doelpuntenma- Korte Sprintjes In 157h werden bressen gestoken in de Hoge Zeedijk by Rotterdam, waardoor Schieland onder water liep en Boisot, met zijn Zeeuwse watergeuzen de kans kreeg, naar Leiden te varen en de sleutelstad te redden van een be zetting door de Spanjaarden. Cliché Hier Rotterdam"). FANNY BLANEERS-KOEN heeft nog steeds veel last van de kniebles sure, die z\> in Mei j.l. in Amsterdam heeft opgelopen. Zij heeft besloten voorlopig drie weken rust te nemen en zal dus ook niet uitkomen op de volgende week te houden internatio nale wedstrijden te Edinburgh. NA SPANNENDE STRIJD op het niet gemakkelijke circuit van Pescara in Italië heeft de Brits-Itali- aanse combinatie Mike Hawthorn en Ombert Maglioli de 12-uursrit ge wonnen. Zy legden 1542,614 km af, hetgeen een gemiddelde van 128,551 km/u betekent. DE STAD PHILADELPHIA heeft een vordering van ruim 30.000 dollar ingediend tegen Herman Taylor, pro motor van de vorig jaar gehouden wedstrijd om het wereldkampioen schap zivaargewicht tussen Walcott en Marciano. Taylor zou geen verant woording hebben afgelegd van 16.698 van de in totaal 71.1/29 gedrukte toe gangskaarten en bovendien ten on rechte vrijheid van belastingen ge vraagd hebben voor 1500 andere kaarten. WOUT WAGTMANS zal op 1 Sep tember in het Olympisch stadion te Amsterdam uitkomen in de revanche van het wereldkampioenschap 100 km. achter grote motoren. 19 Augustus Vlissingen Terneuz en Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER. U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U.—N.A.P 8.10 1.38 8.34 1.57 8.56 1.75 9.13 1.20 9.33 1.37 20.40 1.31 21.01 1.53 21.24 1.70 21.43 1.12 22.00 1.30 1.50 1.51 14.13 2.14 1.69 14.37 1.45 2.48 1.83 15.11 1.60 2.34 1.38 15.15 1.12 2.53 1.54 15.20 1.28 Breskens: 6 minuten eerder hoog- en laag water ten opzichte van Vlissingen FEUILLETON DOOR JAN TEMPEST 76 Onderwijl stuurde hg de auto be hoedzaam de hoofdstraat in. Toen ze de winkel waar het tapjjt gekocht was voorbyreden, kreeg Louisa een opwel ling van spijt, dat de middag ten einde was. Zelfs dat netelige ogenblik had die niet bedorven. Ja, ondanks haar Verwarring was ze toch even ont roerd geweest, bg de gedachte, dat de winkelier haar voor Torre's vrouw had aangezien. Dat scheen te bewgzen, dat ze uiterigk tenminste op geigke voet met hem leek te staan. Torre's hou ding jegens haar had trouwens de zelfde indruk gemaakt. Hg had tot haar gesproken en haar geraadpleegd alsof ze vrienden waren, inplaats van werkgever en werkneemster. Hg was absoluut niet uit de hoogte of neer buigend geweest. Integendeel, zó vriendelyk en aardig, dat ze helemaal niet hadden getwist. Nu was dat alles voorbij. Ze keerden naar het kasteel terug en ze moest er aan denken, hem „meneer" te noemen. Louisa staarde neerslachtig uit het venster. Hoewel dit haar eerste be zoek aan Truro was, voelde ze reeds, dat de stad haar dierbaar was ge worden en dat zg er altyd met genoe gen aan zou terugdenken, al kwam zij er nooit weer. Waarom, wist ze zelf niet. O, het was ongetwgfeld een aardige stad met wat goede winkels, maar behalve de rivier en de kathe draal, was er toch niet zoveel bg- zonders aan. Waarom zou die stad haar dan zo in het geheugen blh'ven Toen ze de brug over de Fal pas seerden, slaakte ze onwillekeurig een zucht. Ze hadden de stad achter zich gelaten en weldra zou die alleen nog een herinnering zyn, want vermoe- deigk zou ze er niet terugkomen. Een busverbinding met St. Runyon's Bay was er niet. Als te lang genoeg op het kasteel bleef, om een avond vry te krggen, zou ze wel in het dorp of aan het strand moeten bigven. Tenzy ze met George Medland meeging om zyn tante te bezoeken... en hy verlangde heus niet, dat zy naar St. Yves kwam, had haar slechts beleefdheidshalve uitgenodigd. Niet op haar, maar op Mandy's gezelschap stelde hg prys. Zelfs als hg een auto kon huren en bereid was haar naar Truro te bren gen, zou dat heel wat anders wezen. Eigenigk wilde ze helemaal niet met hem daarheen, want ondanks al zgn ?oede hoedanigheden was hg, by orre vergeleken, erg gewoontjes en groen, 't Ontbrak hem aan houding; hg was te jongensachtig zelfbewust en helemaal geen persoonigkheid. George Medland mocht dan uit het goede hout zgn gesneden, zoals hg wa ren jr méér en het lag immers in de vrouwelyke natuur, om liever iets ex clusiefs te bezitten dan een massa product! „Waarom ben ik zo crltisch wat die arme George betreft? Waarschijnigk is hg toch de soort man, die ik van daag of morgen zal trouwen," tracht te Louisa zich aan het "erstand te brengen, 't Heeft geen zin, hem saai en gewoon te noemen. De kwestie is, dat Torre zo'n heel andere indruk maakt, en dat ik..." Ze schrikte terug voor haar eigen ge- chine eei'st goed op toeren. De eind stand was 92. Misschien beter dan dat van de Hongaren was het spel, waarmede Zuid-Slavië Italië versloeg (53). Inderdaad geen indrukwekkende over winning. maar men dient niet uit het oog te verliezen, dat de Italia nen over een uitstekende ploeg be schikken, die in de komende dagen nog wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen. Vandaag staan op het program ma: HongarijeZuid-Slavië, Spanje Italië en NederlandBelgië. Extra belasting voor bedrijfswinst in 1953. Aangezien in verband met het wets ontwerp houdende fiscale voorzienin gen in het belang van de werkgelegen heid op langere termijn de mogelijk heid bestaat, dat de extra belasting op bedrijfswinsten boven f 7500, bedoeld in art. 48 a. van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, over het jaar 1953 niet meer zal worden geheven, is zowel in het belang van de belas tingplichtige als van de belasting dienst besloten, om reeds by het op leggen van de voorlopig aanslagen in de inkomstenbelasting voor 1953 met deze mogelijkheid rekening te houden Een zodanige maatregel kon zondei bezwaar worden getroffen, omdat door middel van de voorlopige aan slagen slechts vooruitbetalingen plaats hebben op de definitieve aanslag. Ver wacht mag worden, dat tegen het tijd stip, dat met het regelen van de de finitieve aanslagen over 1953 een aan vang moet worden gemaakt, omtrent de afschaffing van bovenbedoelde ex tra-belasting een beslissing zal zyn ge vallen. Belanghebbenden kunnen intussen aannemen, dat in de voorlopige aan slagen voor 1953, waarvan het aan slagbiljet is gedateerd 1 Juli 1953 of later, de extra belasting naar winst uit bedrijf niet is begrepen. H. D. Louwes en het kerkelijk leven. Met veel belangstelling las ik het artikel, dat U wijdde aan de heer H. D. Louwes ter gelegenheid van diens 60ste verjaardag op 15 Augustus, a.s. Terecht stelde U de heer H. D. Lou wes in het licht als internationale en nationale figuur op landbouwgebied Dat U aan zijn werkzaamheid voor de culturele verheffing van het platte land aandacht schonk naast zijn acti viteit op landbouwgebied is volkomen gerechtvaardigd. Om de heer Louwes echter voor zover dit in een artikel mogelijk is geheel recht te doen, was een enkel woord over zijn acti viteit op het gebied van kerkelijk en godsdienstig leven heel op zyn plaats geweest. Zy, die de heer Louwes van enigs zins nabij kennen, weten, dat de ach tergrond van al zijn organisatorisch en cultureel werk wordt gevormd door zyn warm en levend geloof. De Noord- Groningers weten, dat daar in de West-polder by Ulrum een lidmaat woont van de Ned. Herv. Kerk, die steeds bereid is alle energie en inzicht waarover hij beschikt, in dienst te stellen van Kerk en Evangelie Maar ook buiten Groningen hebben velen zyn van een sterk persoonlijk geloof getuigend woord leren kennen door middel van de V.P.R.O.. de Vrijz. Pro- testantsche pers, en op allerlei land dagen en byeenkomsten. Op de Nationale Landdag .Bloeiend Land" te Kesteren sprak de heer Lou wes op 7 Mei 1952 de volgende woor den tot de jongeren van het platteland- „Vraagt U eens af. waarom er in uw dorp een kerk of misschien meerdere kerken staan. Voor zover ge bewust deel hebt aan het godsdienstig leven behoef ik er niet nader op in te gaan. maar er zullen ook hier wel zeer ve len z.jn, die de kerk feitelijk alleen van de buitenkant kennen als een ge bouw en een instelling, welke bij het dorpsleven horen, maar van waaruit geen levende kracht in hun eigen be staan overstroomt. Wanneer er meer kerken staan, behoeft gij U daardooi niet te laten verontrusten: de rykdom van het Evangelie is zo groot, dat nimmer enige kerk dat geheel kan bevatten. Wei moet ge U verontrus ten, wanneer deze kerken niet in de geest van Christus met elkander ten om te gaan. Niet zonder zin niet zonder innerlijke bewogenheid heeft het voorgeslacht het kerkelijk leven gedragen en de kerken eens ge bouwd; zij hebben ervaren, dat zy het leven verder gedragen en de kerken eens gebouwd, zij hebben ervaren, dat zij het leven zonder uit God geputte kracht niet aankonden en dat zy hun geloofsleven niet gaande konden hou den, wanneer het vanuit het krachcen trum der kerk niet telkens ruim voed sel ontving. tracht deel te krygen aan de bouw der maatschappelijke verhoudingen en beslommeringen uitstijgende kracht van het Christendom, van het Evange lie, dat zich ook, zij het in menselijke tekortkoming, in het kerkelijk leven van uw dorp zal weten te openbaren". Deze woorden uit één van zijn vele toespraken richten onze aandacht op een kant van de heer H. D. Louwes, die bij een beschouwing van hem als nationale figuur niet buiten de zichtskring mag blyven. Vlissingen, Ds. N. v. d. WALL Caisson. Naar aanleiding van uw mededeling in de P.Z.C. van 13 Juli j.l. over de Engelse reuze-caisson, die volgens U was gestrand bij Veere, wil ik U er op wijzen, dat mynsinziens deze caisson niet bg Veere, maar by' Vrou wenpolder is gestrand. De inwoners van Vrouwenpolder weten dit ook wel. Deze caisson ligt ongeveer 3800 m. van Vrouwenpolder en 9000 me ter van Veere verwijderd. Misschien zouden enkele inwoners denken dat Vrouwenpolder te min is voor zo'n publicatie in uw krant. Myn verzoek is of U dit stukje in uw krant onder Lezers Schryven wil plaatsen. A. Hoefkens Azn. Vrouwenpolder Naschrift der Redactie: Inderdaad ligt de caisson dichter bg Vrouwen polder, dan by Veere. Alle berichten ervan kwamen evenwel uit Veere en dat leidde tot het spreken over „de caisson bg Veere". Rusland kan deelnemen aan conferentie over Korea. Engeland en Amerika zyn het eens geworden over de kwestie der Rus sische deelneming aan de komende politieke conferentie voor Korea. Na een vergadering van de zestien landen met troepen in Korea is mee gedeeld, dat Engeland en Amerika een resolutie zullen steunen, in te dienen door Australië en Nieuw-Zee- land op de algemene vergadering van de V.N., waarin wordt aanbevo len dat de Sovjet-Unie aan de con ferentie deelneemt „mits de andere zijde (de commünisten) het wenst." Een Britse zegsman zei dat Enge land, Amerika en Frankryk voor de resolutie zouden stemmen en dat zij vermoedelyk een meerderheid van twee derden zal halen. De premier van India, Nehroe, heeft in het parlement verklaard, dat India niet streeft naar een plaats op de politieke conferentie over Ko rea. Het zou alleen willen deelnemen als blykt dat het daar nuttig werk voor de vrede kan verrichten of wan neer de belangrykste deelnemers zijn hulp zouden vragen. Bewijs van goed gedrag. Het afgeven van bewijzen „goed ge drag" (dit naar aanleiding van uw Kantlijn d.d. 11 Aug.) is een probleem. Reeds 43 jaar is men bezig een oplos sing te vinden. Wy hopen nu maar dat tegen het gouden jubileum deze zaak in kannen en kruiken is. Het was de heer Baron van der Feltz, die in de 2de Kamer meerdere malen deze aangelegenheid ter sprake heeft gebracht bij de Begro ting van Justitie, maar hy blijft de roepende. Wanneer ik mij niet vergis werd er een commissie ingesteld om voorstel len dien-aangaande aan de minister te doen. De molen maalt langzaammaar veel te langzaam voor de mensen van de Reclassering, die dagelyks met deze moeilijkheden hebben te maken. De Secretaris van de P.C.R.V. afdeling Zeeland, J. LORIER, Middelburg. 48. „Wel, zoon van Swarte Daen. welke list heb je be dacht?" vroeg de Zeewolf. De Maat kreeg het be nauwd, toen hy aller ogen op zich'gevestigd zag. „Ik., ik. stamelde hy, „ik heb geen ehik be doel: ik wil weg van hier 11" „Weg van hier!?" herhaal de de Zeewolf, „vluchten?!! Jij, de zoon van Swarte Daen. durft zoiets voor te stellen?!!" Hij deed drei gend een stap naar voren en ook zijn mannen knepen veelbetekenend in hun wa pens. „Ikik gooide er maar met de pet naar!" piepte de Maat, „en ik ..Jullie begrijpen hem ver keerd!" riep Kappie haastig, „Hij wil niet. dat wij vluch ten. maar dat we hier weg gaan om een omtrekkende beweging te maken en het rusthuis van de andere kant aan te vallen!" „O. bedoelt hij dèt!" zei de Zeewolf, wat kalmer, „maar wat zei hij dan van gooien met de pet?" Kappie dacht wan hopig na om ook hiervoor een bevredigende verkla ring te vinden. Opeens klaarde zijn gezicht op. „Dat is juist de list!" riep hij, „hy wil, dat we die oude zeerovers naar onze petten laten gooien 1" „Wat? Wat wil hy??" riep de eewolf verbaasd. „Kijk', zei Kap pie. zyn pet op een stok stekend, „als wij allen onze hoeden en petten op stokken planten en ZO achter de struiken zetten, dat ze net vanuit het rusthuis boven de struiken zichtbaar zyn, dan zullen ze den ken, dat wy daar zitten. En terwijl zij vanuit het rusthuis hun flessen naar onze petten gooien, maken wy zelf een omtrekkende beweging om het huis van de andere kant aan te vallen!" „Een pracht llstl" riep de Zeewolf de Maat aan zyn borst drukkend. Heden nam de Heere tot onze diepe droef heid tot Zich, onze lie ve Zuster, Behuwdzus ter, Tante, Oud-Tante en Vriendin, BERENTINA DIDERICA GERHARDA MULDER, in de ouderdom van 73 jaar. Gg zgt verlost, God heeft U welgedaan. Houten (U.): Ds. W. L. MULDER A. A. E. MULDER— RUPKE M. J. MULDER Den Haag: H. M. KOELMAN- MULDER J. KOELMAN Kinderen en Kleinkind Breskens: H. TIESEMA Liever geen bloemen. Breskens, 16 Augustus 1953. De begrafenis zal plaats hebben te Bres kens op Woensdag 19 Augustus a.s., des nam. 1 uur. Verkeershuis V.V.V. Vlissingen wegens ziekte tot nader aankondiging GESLOTEN. V.V.V.-inlichtingen tgdeigk BOEKHANDEL BIKKER Badhuisstraat 15, tel. 2483. dachten en wierp tersluiks een blik op Torre's fgn besneden profiel. Hg was helemaal niet knap. maar toch had hg iets in zyn gezicht, dat je niet zo licht vergat. Alsof hg zich bespied voelde zei hg eensklaps: „Je bent zo stil. Een schul dig geweten soms?" „Wat... wat bedoelt u?" hakkelde ze, helemaal in de war. Een ogenblik vreesde ze, dat hg door zoiets als telepathie, haar gedachten had kun nen lezen. „O, je kunt natuurigk zeggen, dat het mij niet aangaat, maar ik moet het je toch vragen. Had jy gisteren Kirk Chamory op de thee, met en bene vens je roodharige vriend?" zei hg op vreemd geprikkelde toon. „Neen. Neen, ik niet." f Wordt vervolgd..) St. Verpleeg- en Rusthui zen, Walcheren, vraagt voor haar verpleeginrichting „Ter Hooge" te Koudekerk e, 2 ziekenverzorgsters min. leeft. 17 jaar. En voor het Rustoord „Ter Mantelinge" te Oostkapellc- Domburg assistenten in de huishouding, min. leeft. 16 jaar. En een assistent-kookster (liefst met diploma huis houdschool). Sollicitaties aan de Direc tie, Molstraat 2 te Middel burg. Woensdagmorgen, 9 uur prima rundvlees, lappen 2.50 p. kg. Slagery J. LEIJNSE, Gravenstraat 6, Middelburg. i*B*B*B*BxB*B*B*B*B*B*B*a:<-B*-B*BttB*B*B*BttB*B*B*B*B*B*B*i Te huur gevraagd in VLISSINGEN of MIDDELBURG op prima stand B a frontbreedte minstens 6 meter, diepte gehele pand minstens 20 gj meter of meer. 5 Toekomstige huurder is bereid modernisering geheel voor eigen rekening te nemen. Éi Brieven letter S 92, Bur. P.Z.C., Vlissingen. B a i*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*lB*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*B*( AANBIEDING. Deze keer, In onze TEXTIELAFDELEVG, KLOKSTRAAT 9, een pracht witte VERPLEEGSTERSCHORT Deze schorten die U aan 2 kanten kunt dragen en van een stevige kwaliteit katoen gemaakt zgn, kosten U heden en I -I hU Woensdag slechts 1 U'Ü" Maten 38 t/m 48. Het zgn juwelen van schorten. KLOKSTRAAT 9 G0ES-BAARN TOUWEN, EU J0NGEN5C0NFECI1L LANGE VORSISIRAAT A1 Vereniging tot Christelijke verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland. De 49ste JAARVERGADERING zal worden gehouden D.V. op Woensdag 16 September a.s. op de Inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De bidstond zal worden geleid door Ds. J. F. v. d. BERG, geestelyk-verzorger van de Inrichting en aanvangen om 10 uur v.m. Na afloop van de huishoudeigke vergadering zal ln de middagvergadering, aanvang 1.30 uur n.m. Dokter C. DEKKER, psychiater aan de Inrichting „Vrederust" spreken over het onderwerp ..Enkele beschouwingen over het oud worden". Het Dageigks Bestuur. De Nederlandsche Heidemaatschappij vraagt voor haar Plannendlenst te Middelburg 2 CULTUURTECHNISCHE TEKENAARS Vereist wordt: Ervaring op het gebied van cultuurtech nisch tekenen. Geboden wordt Salaris afhankeigk van opleiding en prestatie. Voorlopig los dienstverband met aanvankelyk een proef- tgd van 2 maanden. Bg gebleken geschiktheid volgt vaste aanstelling met opname in pensioenfonds. Uitsluitend schriftelyke sollicitaties met uitvoerige in lichtingen omtrent opleiding en persoon worden vóór 29 Augustus a.s. ingewacht bij de afdeling Personeelsza ken, Sickeszplein 1 te Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12