Vier millioen Fransen waren Donderdag in staking KLANKBORD 70 a 80 MILLIOEN VOOR HET DIJKHERSTEL OP FLAKKEE GEEN OPLOSSING VOOR HET lAPANSE BEVOLKINGSPROBLEEM VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR AN 1 3 ONDANKS HET VERBOD VAN LANIEL Sympathiestakingen in tal van particuliere bedrijven Het aantal Fransen, dat staakt voor hogere lonen en als protest tegen de bezuinigingsdecreten betreffende het overheidspersoneel, steeg Donder dag tot vier millioen. Het merendeel van de 350.000 spoorwegmensen, 150.000 van de 220.000 P.T.T.-employé's, de helft van de 250.000 mijnwerkers, het merendeel van de 130.000 arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven en het personeel in openbare dienst heeft het werk voor onbepaalde tijd neergelegd. Woens dagavond gingen-ook de mijn technici in staking. In de hoofdstad ging het personeel van de ondergrondse en de busdiens ten de tweede dag van een 48-uurstaking in, terwijl de ambtenaren een dergelijke staking juist aanvingen. Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond C.G.T. gaf zijn leden in overheidsdienst or der, voor onbepaalde tijd niet op het werk te verschijnen. De werknemers bij begrafenisondernemingen, doodgravers, enz. begonnen Woensdag een stalcing van 48 uur. Bank- en beursemployé's en het ad ministratief personeel van verzeke ringsmaatschappijen en dagbladen legden, evenals een millioen arbei ders in de metaalindustrie en duizen den textielarbeiders en winkelbedien den, het werk voor 24 uur neer. Stakingen van korte duur worden voorts gemeld bij provinciale trans portbedrijven, vlootarsenalen, bouw maatschappijen en onder zeelieden in Marseille, Nantes en Duinkerken. In laatstgenoemde plaats staken de ha venarbeiders voor onbepaalde tijd. Bij de Air France begonnen Woens dag het kantoorpersoneel en een aantal leden van het grondpersoneel een 48-uurstaking. De kantooremployé's van de scheepvaartmaatschappij .Compag nie Générale Transatlantique" ver schenen Donderdag niet op het werk en ze zullen ook Vrijdag niet verschijnen. Hun collega's van de „Messageries Maritimes" alleen Donderdag niet. Het hogere P.T.T.-personeel beëin digde zijn staking Woensdagavond. De onafhankelijke, katholieke en communistische vakbonden riepen Donderdagavond het technisch per soneel van de radio- en televisiesta tions op, het werk onmiddellijk neer te leggen tot Vrijdagavond 24.00 uur. Maandag zullen in Frankrijk waar schijnlijk geen kranten verschijnen. De drukkers, telexisten en ander per soneel bij de kranten hebben besloten dan een staking van 24 uur te hou den. Het opmerkelijkste aspect van de stakingsbeweging is, dat zij volko men rustig verloopt. Niettegenstaan de de ongemakken is het publiek snel geneigd, grappen te maken en de si tuatie van de humoristische zijde te Regering treedt op. De Franse regering is Donderdag handelend opgetreden, om de drei- §ende verlamming van de openbare iensten te verhinderen. Premier Laniel kondigde aan, dat de arbeiders, die weigeren aan het bevel om het werk te hervatten te gehoorzamen, prompt zullen worden vervolgd. Ofschoon de resultaten van deze vastberaden houding de eerste dagen niet merkbaar zullen zijn, verwacht men toch, dat op de duur de algemene opinie ten gunste van de regering zal omzwaaien. Inmiddels wordt gemeld, dat de voorzitter van de nationale vergade ring Vrijdagavond reeds 171 aanvra gen had ontvangen van afgevaardig den, die wensen dat het parlement van zijn vacantie wordt teruggeroe pen. Op tien na zijn alle verzoeken afkomstig van socialistische of com munistische afgevaardigden. Indien ten minste 209 leden van het huis een desbetreffend verzoek rich ten tot de voorzitter, is deze ver plicht het parlement byeen te roepen. Toeristenverkeer in moeilijkheden Men schat, dat ongeveer 100.000 buitenlandse toeristen in Frankrijk zijn gestrand door de stakingen. De Engelse reisbureaux zenden geen rei zigers meer naar Frankrijk. Tal van Engelsen boeken thans kamers in badplaatsen langs de Belgische kust. Onder de Nederlandse toeristen, die in Frankrijk vertoeven bestaat, blij kens bericht van de Nederlandse am bassade, geen noodtoestand. Onge veer vijf a zes honderd Nederlanders zullen met Belgische bussen naar de Belgische grens worden gevoerd en vandaar per trein verder reizen naar Nederland. Zaterdag laten de Nederlandse spoorwegen een extra trein Hoek van HollandBazel rijden voor reizigers die niet via Frankrijk kunnen rei zen. Het is niet zeker, dat Zaterdag de gebruikelijke trein van Nederland naar Bazel via Luxemburg en Oost- Frankrijk zal kunnen rijden. Zaterdag a.s. stijgen drie ballonnen in Nederland op Zaterdag 15 Augustus om 15.00 uur zullen op drie plaatsen in Nederland ballonnen opstijgen voor 'n niet-alle- daagsc wedstrijd. De balloncomman danten hebben namelijk de opdracht in steden of dorpen, waarvan de eer- zoveel mogelijk landingen te maken ste letter van de naam dezelfde is als die van de startplaats. In het Olympisch Stadion te Am sterdam, waar dan de sluitingsmid dag is van het vacantiecomité-Am- sterdam, gaat de 77-jarige ballon vaarder Cormier (Frankrijk) de lucht in. In Eenrum een ballon „bemand" door mevrouw N. Boesman en de Belg A. van de Bemden, terwijl in Tegele de Zwitser G. Eberhardt opstijgt. De Afsluitdijk wordt sedert de laat ste dar/en onveilig gemaakt door myriaden muggen, die het de auto mobilisten, motorrijders en fietsers danig lastig maken. Wielrijders, die het muggengebied passeren, hebben het gelaat zoveel mogelijk beschermd EEN ENORM WERK Enige landwinst is mogelijk Het eiland Goeree-Overflakkee groeit snel naar -het herstel. Onge veer 1500 droge en natte dijkwerkers onder directie van totaal 155 inge nieurs en medewerkers van de pro vinciale waterstaat van Zuid Holland zien de vyftïende October met een ge rust hart naderbij komen. Dan zullen de nieuwe dijkvakken, tezamen 22 ki lometer lang, de aanslagen van de normale najaarsstormen kunnen ke ren. De kosten van dit enorme werk en aan dat van de binnendijken, die door de stormvloed van Februari over 70 km deerlijk gehavend werden, zullen dit jaar omstreeks zestig millioen gulden bedragen. In het komende jaar zal voor de definitieve afwerking nog een bedrag van twintig tot dertig millioen gulden nodig zijn. Volgend jaar zal men dan waar schijnlijk ook enige landwinst weten te maken. In vakkringen begint de nieuwe dijk, die men ten Zuiden van Devalu atie 620. Waar deze geschiedenis zich nu precies afgespeeld, zou kunnen heb ben, moeten we maar in het, midden laten. Laten we voor het gemak aan nemen dat het bij de Mexicaans-Ame rikaanse grens xoas. De dollar was in beide landen de munteenheid, d.w.z. m Mexico teas de Mexicaanse dollar geldig en in de Verenigde Staten de Amerikaanse dollar. Beide munteen heden noteerden dezelfde koers, maar op een kwade dag decreteerde de Mexicaanse regering dat de Ameri kaanse dollar in Meonco nog maar 90 cent waard zou zijn. Dit lieten de Amerikanen, die toch al een zekere gevoeligheid op het gebied van dollars hebben, niet op zich zitten en prompt liet 't Witte Huis bekend maken dat de Mexicaanse dollar in de Verenigde Staten slechts een waarde van 90 cent had. In dit opzicht was de slag dus gepareerd. Maar hiermee was de kous niet af. Want in Texas, in het stadje Laredo, vlak bij de Mexi caanse grens, woonde Mr. John son, die in een si garenkistje nog 'n Mexicaanse dol lar had liggen. Met een triest gezicht bekeek de gedevalueerde munt, stak hem toen in zijn zak en wan delde er mee de grens over. Tot goed begrip van de geschiedenis dienen wij er bij te vertellen, dat Mr. Johnson bijzonder veel van bier hield en dat in die dagen een goed glas bier 10 cent kostte. Mr. Johnson stapte met zijn Mexi caanse dollar dus een Mexicaanse herberg binnen en bestelde daar zijn lievelingsdrank. Toen hij het glas ge ledigd had, betaalde hij met de Mexi caanse dollar en vroeg, inplaats van 90 cent, een Amerikaanse dollar terug. Met deze Amerikaanse dollar spoedde hij zich weer naar zijn icoonplaats Laredo, bestelde daar een glas bier, betaalde met de dollar en vroeg even eens een Mexicaanse dollar terug, in plaats van 90 cent wisselgeld. Met deze Mexicaanse dollar ging hij weer de grens over, bestelde in Mexico een glas bier... kortom, n zult het met me eens z$n, dat Mr. Johnson in een El dorado was beland. Hoe hij het er verder heeft afge bracht, behoeven we niet te be schrijven, want ons kwelt 'n veel nij pender vraag. Wie betaalt n.l. deze stroom bier, waarmee Mr. Johnson tsich heeft volgegoten? H. Pétillon. AUSTRALISCH KAMERLID OVER N.-GUINEA „Nederland heeft alle reden bestuur over Nieuw- Guinea te behouden" Het is logisch, dat Nederland als natie met belangen in de Pacific moet zijn vertegenwoordigd in de Anzus (het defensiepact tussen Australië Nieuw-Zeeland en de V.S.) en Australië zal in de toekomst het Nederland se lidmaatschap daarvan van harte toejuichen. Dit verklaarde Donderdag de heer A. R. Downer, liberaal lid van het Australische parlement en lid van de gemengde parlementaire commissie voor buitenlandse aangelegen heden, op een persconferentie in Den Haag. De heer Downer zeide „verbaasd" te zijn over het dezer dagen in de „Chicago Tribune" gedane voorstel Nieuw-Guinea door Japan te laten koloniseren. Met grote nadruk ver klaarde hij, dat voor Australië het „absoluut ondenkbaar" is, dat in Australisch Nieuw-Guinea Japan ners zullen worden toegelaten. „Ik hoop dat dit ook geldt voor Neder lands Nieuw-Guinea", voegde de heer Downer hieraan toe. De Australische parlementariër er kende, dat de bevolkingstoename van Japan met ongeveer een kwart mil lioen personen per jaar een probleem voor dat land vormt, maar de oplos sing van dat probleem zal Japan toch niet moeten zoeken in de richting van Australisch of Nederlands Nieuw- Guinea. Zulke beste kolonisators zijn de Japanners trouwens nooit geweest merkte de heer Downer nog ten over- Om hun gedachten te concentre ren verrichten sommige schakers meestal onbewust eigenaardige han delingen. Deze Engelse juffrouw, die deelneemt aan het schaaktournooi te Hastings, schynt met 't ordenen van haar kapsel tevens haar gedachten in goede banen te willen leiden om de juiste zet te doen. vloede op. Men zie slechts naar For mosa. dat het vele tientallen jaren in zijn bezit heeft gehad. Over de aanspraken van Indonesië zeide de heer Downer, dat er geen en kele basis is voor de Indonesische eis en dat Nederland „alle reden heeft het bestuur over Nieuw-Guinea te behouden". Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat het niet ernstig is ge meend als in Indonesië wordt gezegd, dat Nieuw-Guinea desnoods met wa pengeweld bij het Indonesische grond gebied zal worden gevoegd. Stellendam wil leggen en daarmee een deel van de „hals" denkt af te sluiten, die de „kop" van Goeree ver bindt met de rest van het eiland, reeds een omlijnd begrip te worden. Om nog even een begrip te geven van het werk, dat dit jaar reeds op Goeree verzet werd: openlucht as- falt-fabrieken hebben op het eiland een hoeveelheid asfalt verwerkt (voor dijken en wegen), die voldoende k)u zijn om een zes meter brede weg van Amsterdam naar Keulen te asfalte ren. Of om het anders te zeggen: men heeft op dit eiland de normale jaar productie aan asfalt van alle Neder landse wegenbouwers verbruikt! Amerikaanse mijnenveger voor Nederlandse marine Overgedragen te New Orleans Drie officieren en zeven en dertig manschappen van de Koninklijke Ne derlandse Marine bevinden zich thans te New Orleans (Ver. Staten) aan boord van een gloednieuw schip Hr. Ms. Mijnenveger „Beemster" waarmee zij in de loop van de herfst in Nederland hopen, te arriveren. Het marinevaartuig, vroeger Ams 105 ge heten, is gebouwd onder supervisie van de Amerikaanse marine en vorige maand als eerste van een serie aan de Nederlandse regering overgedragen. Het staat onder commando van de lui tenant ter zee der tweede klasse A. W Crince le Roy uit Den Helder. De „Beemster", die is uitgerust met 20 millimeter luchtafweergeschut en is voorzien van de nodige mijnenveeg- apparatuur, is te Tampa in de Ameri kaanse staat Florida gebouwd. De bemanning van de „Beemster", die reeds circa een maand voor de officiële overdracht in de Verenigde Staten was gearriveerd, heeft zich na een kort oponthoud in New York di rect naar New Orleans begeven, waar zij tijdelijk werd ondergebracht. Met de uitvoering van een veelzijdig trai ningsprogramma scheepsbeveiliging, brandblussing, schieten, vaaroefenin- gen en elementaire behandeling van de mijnenveeguitrusting bereidde men de overneming van de Ams 105 grondig voor. Het schip zal blijven deelnemen aan manoeuvres, totdat de gelegenheid zich voordoet, in konvooi de Atlanti sche Oceaan over te steken. Men ver wacht, dat zij nog in de loop van de herfst de haven van Den Helder zal binnenlopen. Badpak. Tijdens de jongste uit verkopen (allerwege in Neder land) werden ook tweedelige badpakken opgeruimd. Met 20 korting. Jongetje tot z'n ma: „Waar om die korting, mamma, kan er dan nog meer af?" Hoestbui. In Oakland (Califor- nië- moesten brandweerlieden een brand blussen in het ge bouw van de jongemannenver- eniging. Jimmy Heckle, de plaatselijke goochelaar en vuur eter, had bij het uitvoeren van zijn vuur-eterij een hoestbui ge kregen. Verdwijnend blond. De Zweden maken zich ongerust over het verdwijnen van de blonde haren bij de jongedames van Zweden. Ze hebben een enquête gehou den en toen bleek, dat in dit land, waar vroeger vrijwel ie dereen blond haar had, nog maar een vijde deel van de dames werkelijk licht blond is. Men gaat nu na of er bij de en quête niet een te strenge maat staf is aangelegd!! Impulsief. Toen ex-koning Fa- roek uit Italië Frankrijk bin nenkwam, namen de Franse douane-ambtenaren hem de re volver af, die hij steeds bij zich pleegt te dragen. Farouk was erg verbaasd, omdat hij in Ita lië steeds gewapend mocht rondlopen. Franse minister van binnen landse zaken: „Hij is te impul sief om voor een wapenvergun ning in aanmerking te komen." Dooie verslagen. Arthur Bar low, het oudste en ondeugend ste) parlementslid van Zuid- Afrika, bepleitte tijdens de be grotingsdebatten een verlaging der kosten van de gedrukte „handelingen" (de letterlijke verslagen der zittingen)want „er was in deze tijd toch nie mand meer, die al die uitge kauwde redevoeringen las en de leden gebruikten ze alleen om elkaar met stompzinnige cita ten om de oren te slaan." Wat hem betrof kon er steeds vol staan worden met één zin: ,jDe heer Arthur Barloxo hield, zoals gewoonlijk weer een goede speech." Hij vreesde echter, dat dit niet geschikt zou zijn voor zijn schoonzoon, het parle mentslid Frank Waring, want „die jongen zit nou wel vlak achter me, maar hij moet nog een heleboel leren." Inplaats van die „vervelende, dooie ver slagen" wenste de heer Barloio radio-uitzendingen van de zit tingen, maar hij waarschuwde tegen 't gebruik van televisie, met het oog op de kiezers. Als ik zo om me heen kijk, moet ik er eenvoudig niet aan denken, wat ze zouden zeggen..." Dagindeling. Hier is de dag indeling van een fabrieksarbei der in Boedapest's morgens vijf uur opstaanontbijt, rit naar de fabriek; half zeven: politieke instructiezeven uur: begin van het werk; half vijf: einde van het werk; half zes: arbeids- sportoefeningen; half zeven tot zeven uur: zingen van partij liederen; zeven uur huisicaarts. Heel Coevorden praat over zijn politie-chef Er is veel gerucht rondom de poli tiechef van Coevorden. Tegen deze chef hij is adjudant is een klacht ingediend by de procureur-ge neraal. De zaak wordt nu onderzocht. Verscheidene journalisten zrjn op onderzoek uitgegaan in Coevorden, maar ze zijn niet veel wijzer gewor den. Hier is het relaas van eei\ „Te legraaf "-redacteur De man, die algemeen wordt ge doodverfd als de indiener van de klacht bij de procureur-generaal, heeft zich tegenover ons in een waas van het meest volstrekte stilzwygen gehuld. Dat hy persoonlijk met de po litie-chef een appeltje te schillen heeft, is voor ons buiten kijf. Dat daartegenover het optreden van deze gezagsdrager en zijn agen ten in bepaalde gevallen de grenzen van het behoorlijke heeft overschre den, is ons echter niet minder duide lijk geworden. Maar wat het duide lijkst aan de dag is getreden is het feit, ons door de meest bezadigde der „opposanten" toegegeven dat hier op zichzelf wellicht ontoelaat bare handelingen, die als het plegen ervan vaststaat, gestraft behoren te worden, worden opgeblazen, met ach terklap vermengd en aangedikt, op een wijze die de stad Coevorden in zo ernstig dïscrediet kan brengen, dat, hoe dan ook, hoger gezag hier snel en afdoende klaarheid behoort te brengen. En vooral duidelijke voor lichting aan de niet-betrokken, maar langzamerhand danig verontruste Coevorders. JIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllll Sigaren voor heren in f§ 1 het verkeer f§ De weggebruikers, die heer ing H het verkeer zijn, ondervonden= E Woensdag in Hilversum een on-= gebruikelijke sensatie. Zij wer-j§ s den tot stoppen gemaand door|| g' de voorzitter van de plaatse-s g lijke Vereniging van Veilig Verkeer, die vergezeld was vang g zijn secretaris. In tegenstellïngg g met de gewaonte, dat de zon da- g ren tegen de verkeersregels^ werden aangehouden om eeng g bekeuring in ontvangst te ne-g g men, hielden deze heren die= H weggebruikers aan, die zichs ee stipt aan de verkeersregels]! g hielden of beter nog, de hoof-g g delijkheid in acht namen. Zij= |l controleerden dit door telkens^ enige tijd per auto achter eenf] andere wagen aan te rijden. H Zo waren dan Woensdag de= zondaren in Hilversum niets ,.de sigaar", doch kregen de he-s ren in het verkeer een echteü sigaar. De Velser affaire Het Eerste Kamerlid Reijers, heeft aan de minister van justitie gevraagd om het rapport der eommissie-Ver- steegh over de Velseraffaire. aan de Eerste Kamer ter kennisneming over te leggen. Ook wil het Eerste Kamerlid weten of op grond van de uit dit rapport gepubliceerde feiten, zuiverings- en (of) strafmaatregelen tegen de voor malige hoofdinspecteur van politie te Velsen genpmen zijn en of van deze voormalige politie-ambtenaar reke ning en verantwoording gevorderd is over de besteding van de 330.000 en andere bedragen door hem van derden ontvangen voor zijn illegale kas. Was deze kas een persoonlijke aan gelegenheid van bedoelde politie ambtenaar, of stond deze kas in or ganisatorisch verband met de bin nenlandse strijdkrachten, of een an dere officiële verzetsgroep? zo vraagt de heer Reijers en hij wil ook weten of de in het rapport genoemde politieambtenaar e.a. gebruik hebben gemaakt van hun positie bij de P. O. D. en P. R. A. om auto's voor spot prijzen te kopen bij het bureau roe rende goederen, en deze weer te ver huren aan de P. O. D. voor 100 per maand netto en op welke wijze de oorspronkelijke bezitters schadeloos zijn gesteld. Nederlander aangehouden te Makassar. De Nederlander V. H. Damwijk, politie-inspecteur 2e klasse, is in Ma kassar, op doorreis naar Nieuw-Gui nea, aangehouden. By controle door de havenpolitie bleek hij in het bezit te zijn van documenten, welke waar devol geacht werden voor het Indo nesische leger. Voorts had de heer Damwijk een aantal blanco reispas- sen bij zich, welke het stempel droe gen van de politie in de residentie Bogor. Het basiscommando te Makassar heeft aan P. I. Aneta verklaard, dat de aanhouding niet de betekenis heeft van een arrestatie en dat het Damwijk toegestaan zal worden zijn reis naar Nieuw-Guinea voort te zetten, indien het onderzoek is be ëindigd. Damwyk is o.a. bij de Indo nesische politie geweest. Het Wereldgebeuren Zand en sneeuw Wanneer men een jaar lang woestijnzand heeft gezien met al het daarbij behorende van dorstige kamelen af tot aan trans pirerende mensen toe, die inplaats van zich te wassen een stevige vet laag over hun vermoeide lichamen wry vendan wil men wel eens een frisse neus halen. Zo dacht ook generaal Augustln Guillaume er over en daarom ver liet hij de residentie Rabat in West Marokko en trok naar de eeuwige sneeuw van de Alpen. Hij liet het aan zijn plaatsvervan ger monsieur De Blesson over om in net residentiehuis te Rabat de pasje van Marrakesj te ontvangen, die een rondreis door Marokko maakte om alle gelovige Islamieten aan te spo ren tot volharding m de dienst van Allah. Deze pasja van Marakesj, El Glaoui, werd overal met groot ver toon ontvangen. De caïds gaven fees ten weg, de bevolking juichte en in de Marokkaanse kranten en krantjes stonden ellenlange verslagen van El Glaoui's redevoeringen. Eén was er echter die niet juichte, namelijk de sultan van Marokko. Sidi Mohammad. Hij zat somber in zijn paleis te Rabat. Vertrouwden fluisterden hem in, dat El Glaoui nog wat meer deed dan de lof zin gen van de profeet. Hij wekte de caïds op niet langer het vereiste eerbetoon te brengen aan Sultan Si di Mohammad en hij verkondigde, dat de sultan reeds lang van de troon zijner voorvaderen verdreven zou zijn wanneer niet de Fransen hem handhaafden als pion in het Marokkaanse schaakspel. De geruchten over El Glaoui's ac tie drongen door tot de Amerikanen, die militaire bases hebben in West Marokko en de Amerikanen waren wel zo vriendelijk via ambtelijke ka nalen de Franse minister van bui tenlandse zaken, Georges Eidault, te waarschuwen. Vanzelfsprekend was dat volkomen overbodig, want de Fransen weten heel wat beter dan de Amerikanen hoe de wind waait in Marokko. Maar zou zijn, wanneer niet de Fransen ze willen wel eens laten weten, dat ze er ook nog zijn. Bidault zag zich genoopt premier Laniel te waarschuwen en toen was voor generaal Augustin Guil laume het ogenblik gekomen om zijn alpenhut te verlaten: hij werd naar Parijs ontboden. Na een kort gesprek zond premief Laniel de genei-aal per vliegtuig naar Rabat Men zegt, dat op het ogenblik uit alle hoeken en gaten der woestijn wilde ruiters naar Marrakesj snel len om zich bij de mannen van El Glaoui te voegenMen zegt, dat drie duizend man klaar staan om naar Rabat te galopperen en daar Sidi Mohammad zo al niet aan hun speerpunten te rijgen, dan toch hem te verdrijven uit zijn schaduwrijk pa leis. Generaal Guillaume moet dat zaakje nu klaren. Deze kleine generaal, met 6mal zwart snorretje, is een zacht ge zegd zeer rondborstig man. Van diplomatie heeft hij nog nooit ge hoord en wat een blad voor de mond nemen is weet hij niet. Daarom kon het gebeuren, dat hij in Rabat bij een officiële plechtigheid de Amerikaanse consul een stevige schrobbering gaf. Hij raadde de consul aan er wat minder „nationalistische vriendjes" op na te houden. Dat gebeurde in het openbaar ten aanhore van vele mensen, die nu al lemaal weten hoe Guillame denkt over zekere Amerikaanse vriend schappen in het Franse Marokko. De generaal voelt zich de bescher mer van de Franse (milliarden) belangen in Marokko niet alle n tegen Marokkaanse vrijheidsdrang, maar ook tegen Amerikaanse be moeizucht. Hij wil Marokko, waar voor 20.000 Fransen hun leven heb ben gegeven, niet zonder meer verlo ren zien gaan. En nu is er dan de revolutie van El Glaouikort na de heftige onlusten in Casablanca El Glaoui, die de gelovigen op roept tot verzet... naaat de oproer kraaiers van Cassablanca op politie ke gronden opriepen tot verzet Twee erlei soort verzet dus. waarvan het samenvallen gevaarlijk is De vrees moet wel ontstaan, dat de acht millioen zielen tellende be volking van Marokko een periode van grote onrust tegemoet gaat. Vraagt men aan "-«neraal Guillaume hoe dat probleem op te lossen, dan zal hij adviseren een aantal extreem nationalisten op te pakken en voor het overige een stevig militair be stuur te handhaven. Hy sprak zich al eerder in die richting uit. Er komen echter in het leven van volkeren en ook van het Marokkaanse ogenblikken, waarop deze eenvoudige oplossing niet meer toereikend is. Voor Marokko naderen die ogen blikken zo schynt het althans snel! Het televisie-bestel Woensdagmiddag heeft de minister van onderwijs overleg gepleegd met het bestuur van de Nederlandse tele visiestichting over het toekomstige televisiebestel. Tot een resultaat is het nog niet gekomen. Het overleg zal de volgende maand worden voort gezet. De voedselpakketten- oorlog te Berlijn Bijna 100.090 Oost-Duitsers hebben Woensdag in West-Berlyn levensmid delenpakketten afgehaald. In totaal zijn sedert de actie begon meer dan 2,5 millioen pakketten uitgereikt. Oost-Duitse autoriteiten maakten Donderdag bekend, dat veel Oost- Duitsers op Oost-Duitse spoorweg stations waren overgehaald de pak ketten vrijwillig af te geven. Het komt voor dat Oost-Duitsers een gedeelte van de inhoud der pakketten in West-Berlijn verkopen oyi met de opbrengst daarvan artikelen te kopen, die nog schaarser zijn in Oost-Duils- land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5