Definitief herstel Flaauwers-bres eerst over enkele weken Castalla-Vaatwas Hoogspanning in Breskens aan vooravond van Visserijdag Zeeuwse Almanak WATERSCHAP HQEDEKEMSKERKE HEEFT NIEUW GEMAAL OPOE K0PPENH0L HAD DRUKKE VERJAARDAG EN VEEL BEZOEK blinkender vaat en zachtere handen! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N 1 VRIJDAG 1-1 AUGUSTUS 1953 LAATSTE VOORBEREIDINGEN IN VOLLE GANG Feestkleed thans vrijwel voltooid Tot op deze dag, aan de vooravond van de Visserjjdag 1953, wordt in Breskens onder hoogspanning gewerkt om de gemeente in een feestkleed te steken en sinds Donderdag hebben de honderden toeristen, die Breskens dagelijks passeren, kunnen constateren, dat in deze Zeeuwsch-Vlaamse ge meente festiviteiten op handen zijn. Aan de ingang van het dorp prijken sinds enige dagen immers twee fraaie zuilen, waarop de vreemdeling een „welkom" wordt toegewenst en langs de Dorpsstraat zijn plotseling „zo maar" prille denneboompjes verrezen, terwijl étalages en trottoirs met ve lerlei kleurige attributen een vrolyk aanzien hebben gekregen. Overigens is het dennegroen niet „zo maar" gekomen: de Bressi- aanders zagen er niet tegen op om naar Belgie te tjjgen teneinde het jonge groen te bemachtigen De gemeentenaren zijn trouwens op elk gebied, de festiviteiten ra kend, actief geweest, onder aanvoe ring van het comité Visserijdag 1953 en zo zyn vele vrouwen avond aan avond in de weer geweest om feest versieringen te vervaardigen, zowel bij wijze van „huisarbeid als in groepsverband, waartoe men bijeen kwam in barakken, garages en in het Verenigingsgebouw. De mannen maakten zich ver dienstelijk bij het aanbrengen van gevel- en straatversieringen en bij het verzorgen van de feestverlich ting. Vele gevels, o.m. van het ge meentehuis, zullen verlicht zijn en het nieuwe vismijngebouw liet centrale punt van het „feestgetij" zal stralen in een gloed van schijn werpers. Vandaag de laatste dag voor 't feest wordt aan het geheel de laatste hand gelegd en men rekent er op, dat het wel laat zal kunnen worden, alvorens met een gerust hart Zaterdag 15 Augustus tege moet kan worden gezien. De organi satoren vroegen (en verkregen) na melijk de toezegging, dat de straat verlichting zo nodig tot vier in de morgen zal blijven branden, teneinde de werkers in de gelegenheid te stel len hun arbeid te beëindigen! Want er was en is veel te doen: het feestterrein aan de haven met zeil doek afbakenen, zitplaatsen aan brengen, de vissersschepen pavoise- ren, enzovoort Vele schepen zullen vandaag de haven zelfs met verlaten, doch binnenblijven om opgetuigd te worden. „W erkvacantie" „Onze penningmeester, de heer F. van de Broecke, heeft een week va cant je genomen', zo vertelde ons secretaris K. Praat. En hij voegde er aan toe: „Om te werken voor ae Vis- Dezé handelwijze is typerend voor de manier, waarop men in Breskens de zaken heeft aangepakt om al het Operatie Cocktail (Vervolg van pag. 1) wordt gelegd, begint het werk even eens op te schieten. Er zijn reeds ver scheidene caissons geplaatst. De bui tendam zal in tweeën worden gedicht: het grootste gat 140 meter lang en 8 meter diep krijgt twee grote caissons, zoals destijd geschiedde bij de Braakman-afsluiting, terwijl het kleinere gat 80 meter lang en 3 meter diep een „Kruiningse" dich ting te zien zal geven. De verwach ting is, dat een en ander tezelfder tijd zijn beslap zal krijgen als de opera tie-Cocktail. RUST mogelijke te doen om van de Visserij dag een succes te maken. Verheugend is het ook om te con stateren, met welk een enthousias me vele» uit do Breskense burgerij aan het werk zijn getogen om van de Visserijdag een waarlyk grootse dag te inaken. In iiotel (A. Roest) „Scheldezicht" zetelt tot op vandaag de secretaris van het Visserij-comité en hij heeft er in de afgelopen weken vele, druk ke dagen en avonden, soms tot diep in de nacht doorgebracht. Onophou- dlijk rinkelde vaak de telefoon, een omvangrijke correspondentie moest worden afgedaan, maar de vooruit zichten zijn nu dan ook alleszins be moedigend. De voorverkoop van de kaarten loopt uitstekend en de heer Praat toonde ons een noodkreet van een „verkoopsagent", die reeds 150 kaar ten had verkocht en om nieuwe voor raad verzocht! Breskens steekt zich in een feest kleed en het doet zulks met ijver en opgewektheid, want het gaat de vis serij ter ere! Er is gezwoegd om al les in gereedheid te brengen voor een waardige viering van de Visserij dag en indien de weersomstandighe den gunstig zijn, belooft het voor Breskens een festijn te worden, dat men gaarne jaarlijks herhaald zal zien en dat tot een mooie Zeeuwse traditie zal kunnen uitgroeien. Deze grootse werken vragen een dusdanige inzet van mensen en mate riaal, dat men thans noodgedwon gen alle andere herstel-objecten op het eiland laat rusten, teneinde alles bij Schelphoek en Ouwerkerk zo vlot mogelijk te laten verlopen. Ook wordt nog steeds groot materiaal aange voerd: zo zy'n er op dit moment niet minder dan veertien grote kranen op Schouwen-Duiveland aan het werk. Vier daarvan zijn evenwel ingescha keld bij de Flaauwers-dijkval, omdat ook dit project alle aandacht vraagt. Weliswaar kan niet van een vertra ging bij de werken van Schelphoek en Ouwerkerk door deze djjkval worden gesproken, maar toch eist een derge lijke onverwachte calamiteit vrij veel aan materiaal en mensen. De inlaag- dijk wordt thans afdoende verste vigd, zodat met een gerust hart de hoge springvloeden van 25 en 26 Augustus kunnen worden afgewacht. Ook de middelste inlaagdjjk wordt versterkt. HOED De man, die wij in Sluiskil gedu rende enkele ogenblikken mochten gadeslaan, voélde zich niet op zijn ge mak. Zulks had een duidelijk aanwijsbare oorzaak, want hij wist, dat er nog meer personen in de nabijheid waren, die hem gadesloegen. En ook dat had een duidelijk aanwijsbare oorzaak. Het was de hoed. Ge ziet in deze zomerse dagen op het gebied van dames- en herenkle ding vele vreemdsoortige zaken, zó veel, dat men er nauwelijks meer op let en de dagen, waarop de eerste plusfour8dragers door de lieve jeugd met allerlei minder vleiende benamin gen werden betiteld, liggen vèr ach ter ons. Maar die hoed was een unicum. Een oud-modél strohoed was het, met een fraai zwart lint, doch tot zo ver was er eigenlijk nog niets opzien barends. Het opzienbarende bestond in de omvang van het hoofddeksel, want die was voor het hoofd van de be schaamde man te groot. Zoveel te groot, dat de hoed hem op zeker ogenblik vrijwel over de ogen zakte en met negentig graden slagzij op 's mans schedel hing. Hij liet het zo en wandelde verder, veilig verscholen achter de strooien barricade voor spottende blikken.... Philippine^ burgemeester 25 jaar secretaris De burgemeester van Philippine, de heer P. J. L. v. d. Hoek, viert op 18 Augustus a.s. zgn zilveren ambtsju bileum als gemeentesecretaris. De lieer Van der Hoek is in 192S be noemd tot secretaris van Philippine en in 1946 werd hem het burgemees terschap dier gemeente toever trouwd. Hg heeft voor zijn gemeente, die dreigde weg te kwynen, toen de voornaamste bron van inkomsten, de mosselkwekerij, opgeheven moest worden, veel gedaan. Onder meèr heeft hij de vroegere haven met om geving tot een deel van het dorp ge maakt, dat voor de toekomst nog véél mogelijkheden biedt. Naast zijn beide ambtelijke functies bekleedt de heer v. d. Hoek nog andere posten. Vajn verscheidene polders is hij ontvan ger-griffier en tevens is hg voorzit ter van de plaatselijke afdeling v^.n het Wit-Gele Kruis. Arnhemse pleegouders naar Kortgene De vele Arnhemse pleegouders, die aan drie groepen schoolkinderen uit het getroffen en geadopteerde Kort gene gedurende enkele weken gast vrij onderdak hebben verschaft en de kinderen een prettige vacantie heb ben bezorgd, zullen op 21 Augustus a.s. een bezoek aan Kortgene bren gen. Zij zullen daarbij feestelijk ont haald worden door de Kortgener be volking. pillllllllllllllllltllffl 1 Koe had het te 1 warm f§ In de nacht van Woensdag op Donderdag kreeg een koe, eigendom van de heer S., en H gestald op het z.g. Roosjeshof H bij de haven van Goes, het zó H benauwd door de drukkende hitte, dat het beest het water instapte om eens „lekker" af §1 te koelen. Enkele late voorbij- i§ gangers zagen de koe in het kanaal zwemmen, maar con- stateerden daarby tevens dat het dier geen kans meer zag H om op het droge te komen. De e§ politie werd gewaarschuwd, n H enkele automobilisten werden bereid gevonden om met hun koplampen het „koeien-zwem- bad" te verlichten en met ver- eende krachten slaagde men er H tenslotte in het dier weer op het droge te brengen. 1 Het had géén last meer van n de warmte flINIIIIIIIIHIIIIIIM Goed jaar voor Koole's bank Zierikzee Verschenen is het jaarverslag over 1952 van de R. Koole Zoon's Bank N.V. te Zierikzee. Daarin wordt ge meld, dat de uitkomsten over 1952 gunstiger waren dan over 1951. De aan de bank toevertrouwde gelden namen flink toe, terwijl anderzijds ook de credietverstrekking eveneens kon worden verruimd. Ook de ont wikkeling van het nieuwe boekjaar laat zich gunstig aanzien, zodat de directie alle reden heeft tot tevreden heid. Voorgesteld wordt om van de ter verdeling beschikbare winst ten bedrage v.«S| f 25.602,85 'n bedrag van f 20.000 aan te wenden voor de ver sterking van de reserve voor belas tingen en diverse doeleinden. Van het overblijvende kan een onveran derd dividend worden uitgekeerd van 5 terwijl naar de nieuwe reke ning wordt overgebracht f 602,85. Voorgesteld wordt om in de vaca ture in de raad van commissarissen, ontstaan door het overigden van de heer A. C. van der Have, niet te voorzien. De algemene vergadering van aan deelhouders zal worden gehouden op 25 Augustus 1953. I^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllliy I Programma Visserijdag I ZATERDAG 15 AUGUSTUS H 9 uur: Muzikale rondgang door de Breskense muziekvereni- ging; 1011 uur: Muziek door de §i Kon. Accordeon-Harmonie „Apollo" uit Tilburg, bekend door het optreden voor de ra- dio, o.l-v. Coen van Orsouw: 1 10.15 uur: Opening nieuwe vis- mijn; 11—12.30 uur: Algemene Verga lg dering van Zeeuwse Visserij- s vereniging „Zevibel"; H 1.30—3 uur: Optocht feeststoet en praalwagens; 34 uur: Muziek accordeonclub „Mirian"; §j 46 uur: Openluchtspel „Profi- ciat Bressiana', o.l.v. Mevr E. J. van den Broecke—de g Man; 6.30—8.30 uur: Turndemonstra- E tie keurturnteam Zeeland- Brabant op het Oranjeplein; 8.30—10 uur: Concert door de Kon. Accordeon-Harmonie „Apollo" uit Tilburg; I 10.15 uur: Vuurwerk. j ZONDAG 16 AUGUSTUS §j 2.304 uur: Optocht feeststoet en praalwagens: H 45 uur: Muziek accordeonclub H „Mirian" op het haventerrein; 5—7 uur: Openluchtspel „Profi ts ciat Bressiana"; 7.30 uur: Concert. flIIIIIIIUIIIIIllllljllllllllllllü Modems ziekenverblij ven aan boord m.s. „Kungsholm" Passagiers kunnen gebruik maken van twee winkels In de laatste jaren hebben de pas sagiersschepen grote verbeteringen ondergaan, niet in het minst wat de medische verzorging betreft. Aan boord van het nieuwe schip van de Zweden-Amerilta lijn, het m.s. „Kungsholm", zijn kosten noch moei ten gespaard om de ziekenverblyven zo modern en practisch mogelijk in te richten. De capaciteit er van heeft men getoetst aan de eerder op gedane ervaringen en de verblijven zijn ingericht mede op aanwijzingen van de scheepsdoktoren van de maat schappij. Er zijn vijf kleine zieken- kamertjes, een z.g. „isoleer" voor be smettelijke zieken, een kamer voor onderzoek,, een operatiezaal, wacht kamer, badcellen en toiletten. Boven dien heeft natuurlijk ook dé tand arts oen naar alle eisen des tijds ingericht werkvertrek. De „Kungsholm" heeft twee win kels; één voor de eerste klas en één voor de tweede klas passagiers. De ze laatste is gezien het feit, dat men vooral van de touristen-klasse zal ge bruik maken, iets ruimer. Al het mogelijke is voorts gedaan om ook de schoonheidssalon en de kapperswinkel zo modem mogelijk in te richten. Wat dit betreft kan het Zweedse schip zich meten met sche pen als de „Queen Elizabeth", Queen Mary" en „United States". In de schoonheidssalon kunnen zes klanten tegelijk worden geholpen. Hier be vinden zich niet minder dan tien haardroogapparaten. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat slechts zeer deskundig personeel voor de verschil lende behandelingen zorg zal dragen. Internationaal Hengel- concours te Koewacht. Te Koewacht wordt op Zaterdag 15 Augustus een internationaal hen- gelconcours gehouden. Aan dit con cours nemen meer dan 10 verenigin- gen deel. Kampioen van de Koe- wachtse hengelaarsvereniging werd de heer L. van Remoortere aan wie een verzilverde beker werd uitge reikt. Hij behaalde in de onderlinge wedstrijden de meeste punten. Veerboot bijna geramd Dinsdagavond omstreeks half tien hebben de passagiers van de veer boot, vlak bij de Vlissingse haven, angstige momenten beleefd. Een groepje schoolkinderen, dat een dag je was uitgeweest, stond luidkeels bij de railing te zingen, toen de kin derstemmen even verstomden en het gezang veranderde in één angstge schreeuw. Een schip van de Zweden Amerika Lijn ramde namelijk bijna de binnen komende veerboot en slechts door scherp manoeuvreren wist de kapi tein van de veerboot een aanvaring te voorkomen. Enkele politieagenten, die aan boord waren, hadden het ge vaar zien aankomen, en joegen de passagiers weg van de bedreigde zij de. Gelukkig kwam het niet tot een aanvaring en zowel de veerboot, als de koopvaarder, konden onbescha digd hun weg vervolgen. Oesterverzending pas op 1 September De voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen hééft ter kennis van de oesterkwe kers en handelaren gebracht, dat het dit jaar niet is toegestaan vóór 1 September 1953 oesters te verzen den. Vorig jaar werd de opening van het oester-verkoopseizoen ge steld op 15 Augustus. EINDELIJK WATERBEHEERSING Het wordt op 19 Augustus a.s. in gebruik gesteld door de Commissaris der Koningin Op 19 Augustus a.s. zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het nieuwe electrlsche gemaal van het water schap Hoedekenskerke in gebruik ste llen. Daarmede zal voor de ze polder een nieuwe periode beginnen, waarin voor het eerst sinds eeu wen kan worden afgedaan met een oude kwaal: wateroverlast! De be heersing van de waterstand in dit waterschap was dan ook de voornaam ste overweging, die het polderbestuur destyds deed besluiten tot de bouw van dit gemaal. Men kan tot nu toe nl. allien lozen bjj eb in de Wester- schelde, doch bij een ongunstige wind en een hoge tij, lukte zelfs dat niet, zodat menigmaal landen en zelfs wegen gedurende een natte periode blank stonden Toen in 1944 de uitwateringssluis welke dateerde van 1807 door de Duitsers grondig werd beschadigd bleek de noodzaak van een goede af watering weer eens te meer. Men be sloot daarom de sluis slechts provi sorisch te herstellen en tegelijkertijd plannen te doen ontwerpen voor een verbeterde afwatering. Ir. K. Drok uit Terneuzen belastte zich daarmede en zijn plannen zyn thans gereali- Commissaris der Koningin kwam 100-jarige feliciteren Wapperende vlaggen en een abnor male drukte bewezen gisteren ir Strijendam (gemeente Poortvliet), dat er iets bijzonders aan de hand was. Een brievenbesteller met een tas vol gelukstelegrammen en felicita- tlekaarten begaf zich reeds in de ochtenduren naar het huisje, waar de wed. H. C. Koppenhol-Grijs woont, want zij, beter bekend onder de naam „opoe Koppenhol", vierde haar 100ste verjaardag. Alle dorpsgenoten deel den in de feestvreugde en hadden de nationale driekleur gehesen. Opoe Koppenhol was in de bloeme tjes gezet. Bloemstukken van vrien den en belangstellenden hadden de kamer, waar opoe overdag verblijft, herschapen in een kleurige bloemen tuin. Kras als ze is, genoot de jarige van de belangstelling. De eerste, die kwam feliciteren, was zuster Slager, de wijkverpleeg ster, die haar steeds komt helpen. Weldra volgde een schare van ken nissen, onder wie de dokter, ds Van der Wiel, oud-burgemeester Van Oe- veren, leden van de Rijkspolitie en omstreeks IX uur kwam de burge meester van Poortvliet, de heer W. J. van Doorn, met echtgenote en doch tertje. Het werd een drukke dag voor de jubilaresse, die gelukkig een goede gezondheid geniet, al is haar gezichts vermogen, de laatste jaren vermin derd. Vele familieleden kwamen naar Strijendam en temidden van die uit gebreide familiekring beleefde de we duwe Koppenhol een grootse dag. De postbesteller kwam verschillen de malen, want ontelbare felicitatie brieven en kaarten waren naar de ia- rige gestuurd, als blijk van medele ven. Het hoogtepunt van de dag was het bezoek van ae Commissaris der Ko- Speeltuin voor Hulst. Door de Raad van Hulst werd het besluit genomen om te trachten de speeltuin „de Nachtegaal" gelegen op het gebied van Hontenisse. dat straks wellicht bij Hulst getrokken wordt, aan te kopen voor een bedrag van maximaal 20.000 gulden. Bij de speeltuin behoort een recreatieterrein van 1% ha. bosgrond. Het ligt in de ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die met zijn echtge note de krasse vrouw feliciteerde met haar eeuwfeest. De heer en mevrouw De Casem broot bezochten de honderdjarige des avonds om ongeveer acht uur, m gezelschap van de heer en mevrouw Van Doorn. Ondanks de voor de we duwe Koppenhol vermoeiende dag, welke zij achter de rug had, wist zg nog een opgewekt en vlot gesprek te voeren! Jhr. de Casembroot sprak na afloop van het bezoek zijn bewon dering uit voor de vitaliteit en geest kracht, welke deze krasse Zeeuwse nog aan de dag legde. Het is een onvergetelijke verjaar dag geworden, welke men opoe Kop penhol heeft bereid en het gehele dorp zal nog vaak terugdenken aan die drukke dag, waarop de naam van de weduwe Koppenhol op aller lippen was, niet alleen in Strijendam en Poortvliet, maar ook ver er buiten. 30 Duitse kinderen te Middelburg aangekomen Dertig Duitse kinderen stapten Donderdagavond aan het Koorkerk hof te Middelburg uit een bus, die hen in zeven uur tijd van Krefeld naar de Zeeuwse hoofdstad bracht. In overleg, met het Hilfwerk van de Evangelische kerk in het Rijnland zullen zij door toedoen van de Oecu menische Jeugdraad zes weken in verschillende gezinnen te Middelburg verblijven. De lange reis van Krefeld via Kaldenkirchen, Venlo, Eindhove.. en Breda verliep vlot en toen zij in Middelburg aankwamen stonden daar auto's gereed om hen naar hun tijde lijke pleegouders te vervoeren. Een van ae groep ging door naar Vlissin- gen en een naar Souburg. Slechts en kelen van hen, die nog kortgeleden in de Oostelijke zóne zaten, «omen uit een kamp: anderen hebben een van de ouders verloren, maar hebben wel een tehuis in West-Duitsland. Er staan in de komende weken enkele trips voor deze Duitse kinderen op het programma. Wanneer de vacan- ties zgn afgelopen, gaan zij voor de resterende tijd gewoon naar school. Franeker helpt Waarde De Friesse stad Franeker heeft de zer dagen een groot aantal luxe- en huishoudelijke gebruiksvoorwerpen naar Waarde gezonden. Enkele comité bedoeling van de Raad, om een stich- leden van de Franeker Gemeenschap t-ïn^ on f,, vinhton Jin vAA.ha.oi/Iin. Hrnpffpn Hp'/p arlilrplpn flfin Wflflrdfi ting op te richten, die voorbereidin gen voor de exploitatie zal treffen, terwijl men tevens wil komen tot de inrichting van een bescheiden dieren park, teneinde Hulst een bijzondere attractie te verlenen. droegen deze artikelen aan Waarde over. De zending bestond o.m. uit naaidozen, schemerlampjes, theemut sen enz. Woensdagavond werden de goederen bij loting onder de bevolking verdeeld. seerd. Bij het haventje van Hoede kenskerke staat nu een eenvoudig, maar niettemin fraai electrisch ge maal, dat al het regenwater, dat in vijf dagen onafgebroken in de polder zou vallen, er precies weer in vijf da gen uit kan gooien. Het interieur van het gebouw is betegeld, terwijl de machines in een daarbg afsteken de kleur zijn geschilderd. Voor de aandrijving van de grote pomp wordt een electro-motor benut van 100 pk. terwijl de capaciteit van de pomp 90 m3 minuut bedraagt met een opvoer- hoogte van vier meter. Vanzelfsprekend werden ook de waterleidingen enz. verbeterd, zodat door dit alles het waterschap Hoede kenskerke nu een uitstekende afwa tering bezit, welke ongetwijfeld grote voordelen zal afwerpen, met name voor de laag gelegen gronden. De kosten van het geheel bedroegen rond 35.000, waarin door het Rijk voor een deel werd bijgedragen. Kinderen in Frankrijk gezond en wel De Herstel-Commissie Kruiningen heeft van de sectie kinderbescher ming van de Algemene Diaconale raad van de Ned. Hervormde Kerk bericht ontvangen, dat alle kinderen uit deze gemeente, die thans een va cantie doorbrengen in Frankrijk, zich in goede welstand bevinden. Tot dusver hebben zij geen last van de stakingen ondervonden. Het hoofd van de sectie, mevrouw Wiesman uit Utrecht, zou vandaag naar Frank rijk vertrekken, teneinde o.m. te trachten de post van de kinderen voor hun ouders en verwanten mee te nemen. Advertentie) Omwenteling in ie keuken DIJKHERSTEL IN DE AFGELOPEN WEEK Overal werd met zand, klei en rijshout voortgewerkt Gestaag gaat de strgd om het herstel van de dijken voort. Opzienbarend nieuws kwam er in de afgelopen week niet van het front van zand, klei en rjjsbeslag; het enige nieuws was helaas niet best: de dykval bij Flaauwers. En ofschoon er met man en macht gewerkt is om de bres te dichten, zal het nog wel enkele weken duren, voor van definitief herstel gesproken kan worden. Bü het gevreesde Schelphoekgat werden geen spectaculaire, maar wel nuttige vorderingen geboekt. De Westelgke dgkaanzet kwam gereed tot 4 meter plus NAP; bij de Oostelijke aanzet is men klaar en het 600 me ter lange middenvak kwam gereed tot het hoogwater peil. Ter weers zijden van het middendijkvak werden landhoofdcaissons geplaatst. In de Schouwense dijk werd in de afgelopen week 20.000 m3 <n-ond ge perst, in totaal dus nu al 53.000 m3. Bg het onlangs gesloten stroomgat te Stevensluis werd niet minder dan 40.000 m3 zand ter weerszijden van de caissons gespoten. De nieuwe dijk ligt nu op 3 meter boven NAP. Het zandlichaam van de nieuwe dijk bij Sirjansland werd afgewerkt. De Westzgde van de Oude Dijk bij Brui- nisse werd over 4]/2 km. onder profiel gebracht en is thans beschermd te gen golfslag. De Rampaartsedijk kon over een lengte van 1700 meter van rjjsbeslag worden voorzien. Aan ae Zuidzijde van de Vierban- nenpolder kwam de grondbezinking van het Westelijk sluitgat gereed en werden de koppen van dit sluitgat verder met kraagstukken en rijsbe- slag afgewerkt. In totaal werd daar over een oppervlakte van 46.225 m2 aan zinkwerk verricht en 6400 ton zware stortsteen gestort. Voorts wer den nog verwerkt 440 m3 zand, 2400 m2 zwaar rijsbeslag, 'n grote hoeveel heid Klundertse klei en er werden zes kleine caissons geplaatst. Bij de Zuidhoek (De Val) vielen beide polders droog, nadat de inlaag- dijk gereed was gekomen. In totaal werd daar 25.000 m3 zand geperst. Wat betreft de havendammen te Zierikzee: in de aanzet van de nieu we havendam werd 68.000 m3 zand geperst en nog 168.000 m3 geklapt. Thans is men bezig met de Koppen, die enkele weken geleden instortten, waarvoor 1600 m2 zinkstuk werd aangebracht, 50.000 m3 zand werd geklapt en Boomse klei werd ge stort. Beveland. Bij Bath is men bezig de nieuwe dijk verder af te maken de oude vervalt en perskaden op te wer pen. Aan de Veerhaven te Kruinin gen wordt zand achter de caissons gespoten en bij het Oostgat Boomse klei gestort. Het zandlichaam bij het Westgat werd verder afgewerkt en daar werden ook de caissons weer opgeruimd. Bij Baarland is de schade definitief hersteld; alleen is men nog bezig een nieuwe dijk achter de oude te Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent i VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Tour de France 1953", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „De held zonder geld", (a.l.), 8 uur; Oude zeevaartschool: Expositie K. J. Hui- nemann en rampfoto's, 102, 2—5 en 7—9 uur. MIDDELBURG. Vandaag —Electro: „Die Czardasfürstin", (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Het masker van de Pharao", ((14 j.). 8 uur; Kunstmuseum: Tentoonstelling Jan Sluijters, 10—12,30, 13.30—17.30 u. GOES. Vandaag Grand: „Slngtn* in the raln", (a.l.), 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling: „Het jagen in de kunst", 10—18 uur. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst 9—20 uur, VEERE. Vandaag Schotse Huizen: Expositie Anneke van der Feer, 10—12.30 en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2