PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering wenst niet voor staking te wijken Als de spits recht was, zou de Lange Jan geknikt zijn BILT Kantlijn AARDBEVINGSRAMP TEISTERT GRIEKSE EILANDEN 1500 METER DIEP IN DE MIDDELLANDSE ZEE 196e Jaargang-No. 189 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Aug. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 et per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels! van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 358300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwertjstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 LANIEL ZEGT: „NEEN" Binnenkort besprekingen over verhogen van lonen? De Franse eerste minister, Laniel, heeft Woensdagavond in een radio toespraak tot het Franse volk verklaard, dat de Franse regering niet kan toegeven aan de door middel van stakingen uitgeoefende druk en het par lement niet zal terugroepen. ,4k zeg nee ten aanzien van de stakingen. Ik zeg nee ten aanzien van de druk op de regering", zo zeide de premier, „maar dit betekent niet, dat wfl neen moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspraken, wanneer het werk weer is hervat". Laniel verklaarde volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden van de arbeiders met kleine lonen. De re gering wist, dat hieraan iets moet worden gedaan. Hij zeide te weten, dat er redenen zijn voor de stakin gen, maar dit betekende niet, dat zij niet ongerijmd waren. De stakingen dienden slechts de zaak der extremis ten, der vijanden van het bewind. „Indien wij de tijd krijgen datgene te doen, waartoe het parlement ons heeft gemachtigd, zijn wij er zeker van, dat wij werkgelegenheid voor iedereen zullen kunnen scheppen", aldus de eerste minister. Hg waar schuwde zijn toehoorders voor de ge volgen van de staking op de Franse economie en zei, dat de buitenlandse toeristen er door worden wegge jaagd. Laniel verklaarde voorts, dat de regering zal blijven regeren, „zelfs als dit de vijanden van het bewind niet bevalt". Franse waarnemers zagen in de zinsnede betreffende de „wettige aan spraken" een aanduiding, dat de re gering bereid zou zgn in de nabije toekomst met de vakverenigingen besprekingen te voeren over de lonen ofschoon de regering aanvankelijk van plan was de lonen tenminste tot het einde van dit jaar „bevroren" te houden. De voorzitter van de Nationale Vergadering had Woensdagmiddag 97 telegrafische verzoeken ontvangen van leden van de vergadering, tot te rugroeping van het parlement. Toestand in Frankrijk. Woensdagmiddag vijf uur was de toestand in Frankrijk als volgt: Van de 220.000 man personeel van de Franse P.T.T. was ongeveer 60 70 procent in staking. In sommige geval len wordt de post afgehaald en be steld door politiemannen, soldaten en veil igheidstroepen. In Parijs hebben 600 man van het Franse leger met 300 vrachtauto's Woensdag 22 diensten onderhouden naar alle delen van de stad. Ook par ticuliere vrachtauto's en bussen wer den hierbij ingeschakeld. Het perso neel van de buslijnen en van de on dergrondse heeft Woensdagavond be- (Van onze militaire medewerker) Nu de mobilisatie- en concentratie oefening van de derde divisie is afgelopen en de troepen alweer thuis zijn, is het moment gekomen, om de uit deze oefening te trekken lessen onder het. oog te zien. De voorbereidingen onder verant woordelijkheid van de N.T.B. (de Ne derlandse Territoriale Bevelhebber), generaal S. E. Buurman van Vreden, waren uitstekend. Het mobilisatie systeem als zodanig heeft goed vol daan. Daarnaast was het inderdaad ver heffend te zien, hoe een ieder van hoog tot laag meewerkte, terwijl ook de burgerij van een grote interesse blijk gaf. De concentratie het vervoer van de troep uit de mobilisatiecentra naar het concentratiegebied gaf nog wel eens even haken en ogen, maar in het algemeen kan men ook daar over te vreden zijn. Toch valt er wel een opmerking te De tijden zijn, sinds onze mobilisa ties in 1914 en 1939, radicaal ver anderd. Toen moest ieder land mobiliseren. Eerst moesten de massa- legers via een mobilisatie onder de wapenen komen. Thans staan achter het IJzeren Gor dijn ruim 200 divisies op volle oor logssterkte dag en nacht klaar. Elk gewild moment kunnen zij zonder meer in actie komen. Daarnaast een luchtvloot, die op zeker 20.000 vlieg tuigen wordt geschat. Die geweldige direct aanwezige macht is het grote gevaar van het he den. Bovendien heeft men allerwege gedurende de tweede wereldoorlog de grote, doorslaggevende voordelen van een snel en verrassend optreden er varen. Als Moskou tot de aanval wenst over te gaan en in een dic tatuur is het overschakelen van een vredesoffensief op een oorlogsoffen sief een kwestie van één woord kan men er van overtuigd zijn, dat die aanval zal beginnen met een stra tegische aanval op de grond en in de lucht. Juist deze wetenschap doet ons bui tengewoon huiverig staan tegenover het thans beproefde mobilisatie systeem. Men wilde deze oefening zo reëel mogelijk doen verlopen. Wij vra gen ons af waarom men dan ook niet hier en daar het optreden van „vijfde colonnes" waarmee men beslist re kening moet houden heeft geïmi teerd. Het zou voor de troep een zeer nuttige extra-oefening zijn geweest. Waarom heeft men niet enkele be langrijke punten in de opmarswegen door pseudo-parachutisten laten bezet ten, waardoor niet alleen de troep, maar ook de verkeersleiding een bij zonder nuttige oefening zou hebben gehad? Want met deze omstandighe den geen rekening te houden, is struis vogelpolitiek. Dan de kwestie van enorme mobili satie-complexen, waar het materieel auto's, wapens, munitie, enz. voor de mobilisatie-troepen opgesta peld ligt. Twee of drie geslaagde bom aanvallen op deze complexen en nie mand hoeft meer te mobiliseren, want dan is men alle materieel kwijt. Deze enorme complexen zyo niet te ca moufleren. Dit zijn onze grootste bezwaren te gen het nu beproefde mobilisatie systeem. Het is te kwetsbaar. Het duurt drie dagen, vóór men klaar is. En dat is nu juist onder de huidige strategische omstandigheden, met een Straaljager in Canada zette 3 huizen in brand. Negen doden en 2 gewonden. In St. Hubert (Canada) is Dinsdag een straaljager van de Canadese luchtmacht neergestort en ontploft, waardoor drie huizen in brand vlo gen. Behalve de inzittenden van het vliegtuig verloren zeven personen on der wie vgf kinderen, het leven, terwijl twee personen lichte verwondingen opliepen. sloten de staking met 24 uur te verlengen. Mijnen gesloten Het departement voor de mijnbouw verklaarde, dat ongeveer 120.000 mijnwerkers hebben geweigerd in de mijnen af te dalen, terwgl vele ande deren niet konden werken, doordat er geen vrachtwagens naar de mijn streek kwamen. De regering heeft mijnen in OostFrankrijk gesloten, omdat de opgeslagen hoeveelheid kolen te groot was geworden. In Nantes en Duinkerken staakten de officieren en matrozen van de koopvaardij. In Nantes namen ook scheepsdokters aan de staking deel. Intussen worden op de voedsel- makt te Parijs de gevolgen van de stakingen reeds merkbaar. Woensdag waren er tekorten aan kalfsvlees, eieren en sommige fruit- en groen- tensoorten, tengevolge van de spoor wegstakingen. Ër is echter voldoende voorraad aan ander voedsel in Parijs aanwezig, om voorlopig in de behoef te van de bevolking te voorzien. In België verwacht men uiterst druk weekeinde. Gedurende het komende lange week einde (Maria Hemelvaart op 15 Aug. is een officiële feestdag in België) zal de Belgische Rijkspolitie voor de regeling van het verkeer op de grote wegen de beschikking krijgen over drie legervliegtuigen. Lange weekeinden in de zomer ge ven in België steeds een uittocht uit de grote bevolkingscentra naar de kust en de Ardennen te zien. De politie zal zeer drastisch optre den tegen automobilisten die de ver keersregels overtreden of door over dreven snelheid de veiligheid in ge vaar brengen. Dit is een uitvloeisel van het „zwar te weekeinde", van 18—21 Juli (Maan dag 20 Juli, aan de vooravond van de nationale feestdag, was een vrije dag), toen in vier dagen tijds door verkeers ongelukken 23 mensen om het leven kwamen, 51 zwaar en 134 licht gewond werden. Eén der belangrijkste oorza ken was het passeren terwijl een te genligger op te korte afstand was. Men heeft de laatste jaren vastge steld, dat alcoholgebruik van invloed is geweest bij meer dan de helft der ernstige verkeersongevallen. Te Kruiningen voerde de Koningin een ongedwongen gesprek met meis- jes van de schoonmaakploegdie daar hun nuttig werk verrichten. (Foto P.Z.GJ HOOFDSTAD REEDS VERWOEST. Bewoners vluchten naar vasteland Woensdag hebben nieuwe aardbevingen de Griekse eilanden Cephalonia, Ithaca, Zante en Leucade getroffen, terwijl ook in het Westelijk deel van de Peloponnesus op het Griekse vasteland tal van huizen z\jn ingestort. Met alle middelen pogen de bewoners van de geteisterde eilanden te vluch ten naar het vasteland. Volgens de laatste berichten is de hoofdstad van Cephalonia. Argostoli, Woensdag geheel verwoest, nadat de stad door de aardschokken van Maandag en Dinsdag reeds zwaar was getroffen. Vliegtuigen hebben met behulp van parachutes voedsel, medicamenten en tenten boven Cephalonia uitgewor pen. Van het eiland Ithaka werd geen antwoord meer ontvangen op de sei nen, die van het vasteland werden gegeven. Langs de kust van Ithaka werden grote rookkolommen waar genomen. Er zouden 400 doden zijn, onge veer 3000 mensen zijn dakloos. De 1600 meter, hoge berg Aenos op het eiland Cephalinia is in tweeën ge spleten. Naar officieel gemeld is, is het eiland Cephalonia is in tweeën ge- Woensuagochtend ernstig getroffen. De verwoeste hoofdstad Zakynthos Relletjes op Ceylon na rijstprijs-verhoging In verband met de verhoging van de rijstprijzen en loonmoeUijkheden in bepaalde bedrijven, zijn relletjes uitgebroken in enkele steden op het eiland Ceylon. De burgemeester van Colombo nam ontslag, nadat linkse gemeente raadsleden op het stadhuis een zwar te vlag hadden gehesen. Militairen en politie hebben Woens dag in Colombo drie maal in de lucht geschoten om betogers uiteen te jagen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De noodtoestand is afgekondigd. Een regeringswoordvoerder deelde mede, dat de noodtoestand 'n maand van kracht zal blijven als de algeme ne toestand tussentijds geen intrek king ervan wettigt. ■r is voorts een uitgangsverbod afgekondigd, dat Woensdagavond om half zeven van kracht werd. De 25-jarige onderwijzer P. de Nooy uit Ede is omgekomen bij het baden in de Achensee in TiroL werd ontruimd, terwijl op zes plaat sen brand was uitgebroken. De Amerikaanse zaakgelastigde te Athene heeft Amerikaanse vloot- en luchtstrijdkrachten, die zich in de buurt van het geteisterde gebied be vinden, ter beschikking van Grieken land gesteld voor hulpverlening aan de getroffen bevolking. Hoe warm het was Het warme weer heeft Woensdag in verscheidene Europese landen re cords gebroken. In het Noorden van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden, de hoogste tem peratuur sinds 1873. In - Frankrijk liep het kwik op tot 35 graden. Bel gië noteerde de warmste dag van het jaar: in Brussel was het 32 graden in de schaduw. In ons land zijn de hoogste thermometerstanden gemeld uit Eindhoven en Twenthe. Het kwik liep daar op tot 32 graden. Deze temperaturen zgn overigens nog maar laag vergeleken bij die in Noord-Afrika. In 4 stations in de Sa hara meldde men temperaturen van Bij het bezoek van H.M. de Konin gin aan de Zeeuwse rampgebieden, landde H.M. met een helicopter op de Rijksweg by Bath. Direct na de landing begaf de Koningin zich in gezelschap van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath naar diens ■gemeente. (Foto P.Z.C. fiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiin Koe had heimwee 1; Zwartsluis en Genemuiden zijn, behalve door landerijen, jf van elkaar gescheiden door het tamelijk brede Zwartewater. Het Zwartewater en een koe houden thans de gedachten van j§ vele inwoners van deze plaatsen bezig. Men vraagt zich namelijk af, hoe het mogelijk is, dat een los- 1| gebroken koe uit Zwartsluis Genemuiden weet te bereiken zonder gebruik te maken van f§ de pont waar het dier zeker zou zijn opgemerkt of van de brug te Hasselt, waar zij zeker ook de aandacht zou hebben getrokken. Toch heeft een koe die pres- s tatie geleverd. Slager Blei uit Zwartsluis had nL in Genemui- den feen koe gekocht en het dier in Zwartsluis in de weide ge- plaatst. Toen het dier later zou worden gehaald, bleek het te m zjjn verdwenen. Na uren zoeken vond men het in de oude weide H te Genemuiden terug.... m Men neemt thans aan, dat de uitgebroken koe op haar dwaal- tocht wat verfrissing in het s Zwartewater heeft gezocht Toen M zij aan de overkant stalgenoten hoorde loeien, moet zij het Zwartewater zjjn overgezwom- jü men om even een „buurpraat- 3 je" te maken liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiil De 15-jarige G. F. J. Heyblom uit de van de Puttestraat te Rotterdam, Is te Oostvoorne bij het baden verdronken. Geslaagde diep-duik poging Twee officieren van de Franse ma rine zyn Woensdag tot de grootste diepte, die ooit door een mens werd bereikt, afgedaald, aldus heeft het Franse ministerie van marine bekend gemaakt. Zy maakten daarbij gebruik IJzeren Gordijn op 3 400 km. van onze grens, o.i. onaanvaardbaar. Daar komt nog bij, dat, als gevolg van het huidige systeem van legerop- bouw, een gemobiliseerde divisie slechts een zeer gering percentage aan officieren en onder-officieren heeft, dat deze divisie heeft opgeleid. Want die officieren en onder-officieren zit ten bij de parate eenheden, die dus permanent onder de wapenen zijn en waaruit de gemobiliseerde eenheden worden gevormd. Juist onder de moeilijkste omstan digheden zal dus zulk een divisie te velde moeten gaan met officieren en onder-officieren, die de troep niet kennen. Dat dit de gevechtswaarde in hoge mate nadelig beïnvloedt, lijdt geen twijfel. Als men naast de juichtonen, die over het slagen van deze mobilisatie oefening opgaan, ook inderdaad de hierboven genoemde bezwaren wil er kennen, is er veel, zo niet alles ge wonnen en zal deze oefening zijn vol ledige nut hebben gehad. Want dan moet men de moed heb ben, om over te schakelen en dat in de kortst mogelijke tijd op een ander systeem, n.l. het systeem van de parate troepen, zoals wij dat ook in 1914 hadden, waarbij een onderdeel voor een bepaald percentage aanwe zig is en steeds enige aanvulling uit de burgermaatschappij behoeft, maar het zonodig ook enige tijd zonder die aanvulling kan doen, met het volle dig materieel bij die onderdelen. Dat heeft het grote voordeel van een zo groot mogelijke verspreiding zulks in tegenstelling tot de zeer kwetsbare grote mobilisatie-com plexen en onmiddellijke gereedheid tegenover vijandelijke luchtaanvallen. NOG EEN JAARTJE.. Een perfect beveiligingssysteem zal de toren tegen brand behoeden „Als de nieuwe spits van de Lange Jan recht gebouwd was, dan zou de toren een knik vertonen. Middelburgs hoogste toren heeft een behoorlijke afwijking en al merkt de leek daar weinig van, by het opbouwen van peer, lantaarn en kroon moest daarmede rekening worden gehouden." Het is de heer In 't Hout, opzichter van het aannemingsbedryt' Wou denberg, die het „geheim" van deze constructiefout zo vrymoedig prijs geeft. Hy kan het rustig doen, want inderdaad zal geen leek ooit kun nen zien, dat de mannen van de firma Woudenberg, sinds zy in 1942 met de restauratie van de vernielde toren begonnen, de gehele eikenhou ten bovenbouw opzettelijk scheef hebben opgetrokken „om in stijl te blyven." Ten eerste ontbreekt een haaks gebouw in de buurt en kan men dus niet vergelijken en ten tweede: op een hoogte van een vijftig, zestig meter ziet men de lynen niet scherp meer en is van de grond af niet te onderscheiden of de vlakken die men ziet allemaal recht zijnVer ontrustend is het trouwens niet. Wel merkwaardig Dat is dan één interessante bij zonderheid over de bouw van wat de heer In 't Hout zo langzamer hand „onze toren" is gaan noemen, maar de opzichter, 'n expert in het restaureren van kerken en torens, vertelt graag vele punten uit de be langwekkende jongste historie van het grootste object, dat hij ooit on der handen nam. Natuurlijk komt de vraag, wanneer de restauratie vol tooid zal zijn, ter tafel. Dat zal nog „een jaartje" duren, als het weer tenminste meewerkt. Het weer? Ja wel, meer dan welke factor ook is het weer van invloed op de restau ratie van de Lange Jan. „Wind is funest voor het werken op deze hoogte", vertelt de opzichter, „en de temperatuur moet ook „men selijk" zijn, maar die is onbereken baar. De nazomer is voor ons het beste wat de wind betreft, de koude stoort ons soms niet voor December. Het gebeurt vaak, dat. het op de be gane grond vriest „dat het kraakt" en dat je daar boven niets van merkt. Als er ryp op de steigers komt is ons ryk uit. Dan is er ech ter binnenin altyd nog wel werk te vinden. De aard van het werk is natuur lijk iets verschillend van die bij een andere „bouw", maar veel maakt dat niet uit. Vrijwel voortdurend is ge werkt met gemiddeld twintig arbei ders uit verschillende vakken, al naar gelang van de vorderingen. Er zijn altgd genoeg mensen geweest, die op zo'n grote hoogte durfden werken. Men kan hier spreken van een „natuurlijke selectie door de hoogtevrees". Vaklieden, die de hoog te niet aandurfden, meldden zich bij voorbaat voor de Lange Jan niet aan. De klok. Een werk dat met grote aandacht door de „onderdanen" van de Lange Jan wordt gevolgd, is dat aan de klokken. De firma B. Eysbouts voert het uit en zal het vermoedelijk nog deze maand voltooien, d.w.z. als de speciale in plastic gevatte kabel op tyd arriveert en het carillon gereed is om aangesloten te worden op het electrische uurwerk. Want natuurlijk moet het carillon op kwartieren, hal ve- en hele uren over Middelburg wysjes doen klinken. Het electrische uurwerk van de Lange Jan gaat synchroon lonen met het uurwerk van het stadhuis. Hiervoor zal wor- (Vervolg op pag. 2) van 'n bathyxaphe, het duikappa- raat, dat door de Zwitserse professor Piccard is uitgevonden. De Franse officieren daalden tot 1500 meter onder de oppervlakte van de Middellandse zee, ter hoogte van Toulon. Zij bleven 2 uur en 34 minu ten onder water. Een der officieren, commandant Houet, wil Vrijdag een poging wagen om een diepte van 2000 meter te bereiken. De bathys caphe is door technici van de Franse marine vervaardigd, die het oor spronkelijke ontwerp van Piccard verbeterden. Zij bestaat uit een bol, die tegen hoge druk bestand is, waar om heen zich een omhulsel bevindt, dat gelijkt op een vestzakduikboot. Drieling te Leiden geboren. In het St. Elisabeth ziekenhuis te Leiden is Woensdagavond een drie ling geboren. Het zgn drie meisjes, die ieder twee en een half pond we- ?en. De moeder, mevrouw vervoren- ietersen uit Nieuwkoop, en de kin deren maken het goed. De baby's lig gen in de couveuse. Het gezin Ver voren telde reeds drie kinderen. DE VERWACHT: WARM. Over het algemeen vrij zonnig weer maar later kans op onweer. Zwakke tot matige wind aanvanke lijk Zuidoostelijk en later uit Weste lijke richtingen. Warm tot zeer warm, maar in de middag afkoeling in de kustprovincies. ION EN MAAN 14 Augustus. 1 Zon: op 5.20 Maan: op 10.43 onder 20.08 onder 21.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1