LEZERS SCHRIJVEN Koningin op werkbezoek in de Zeeuwse rampgebieden Zeeuwse Almanak DIJKEN VIER BANNEN POLDER HOGER EN STEVIGER OP WALCHEREN VOORLOPIG NOG GEEN GAS UIT SLUISKIL WATERFIETSEN LIEPEN OP TELEURSTELLING UIT ten- Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN7 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 Tocht naar Schouwen-Duiveland en Kruiningen per helicopter Vandaag brengt H.M. Koningin Jul iana een werkbezoek aan de ramp gebieden in Zeeland. H.M. vliegt 's morgen» naar Schouwen-Duiveland, waar zij onder meer een bezoek brengt aan de herstelwerkzaamheden bg Schelphoek. In de middaguren staan Rilland, Bath en Kruiningen op het programma. De Koningin reist met een helicopter van het type Sikorsky S 55, een toestel dat vijf passagiers kan vervoeren. Om 9 uur vetrok H. M. de Konin gin van Soesterberg zy arriveerde om 10 uur op het vliegveld Haamstede. Zij wordt daar verwelkomd door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Ir. J. F. R. v. d. Wall van de hoofddirectie Dienst Droogmaking Schouwen-Dui veland zal met enkele leden van zjjn staf ook op het vliegveld aanwezig zyn. Het gezelschap gaat met auto's naar Burghsluis, waar om 10.S0 uur ingescheept wordt op de „Breezand." Het schip vaart door het stroom- gat bij Schelphoek d« polder in. Er wordt een bezoek gebracht aan de plaats waar men zinkstukken ver vaardigt. Hierna gaat de tocht met de „Breezand" naar Zierikzee en om 12.30 uur volgt een ontvangst op het gemeentehuis aldaar. De tocht wordt vervolgd met auto's en gaat langs Dreischor en Noordgouwe naar de Schouwense dijk. In beide dorpen wordt gestopt om de plaatselijke autoriteiten de gelegenheid te geven hun opwach ting te maken. Bg de Schouwense dijk wordt uitgestapt. Ir. Slotboom geeft H.M. een toelichting over de Oosterland nog onbewoonbaar (Vervolg van pag. 1) bestaat uit dertien katten, zestig kip pen van de heer Van der Maas en een aantal ratten. Sinds kort zgn er echter heel wat minder van die schadelijke knaagdieren dan voorheen, want Van der Maas is fel op de kaalstaarten gaan jagen. En met succes! Nu de gaten in de Rampaartse dnk gedicht zijn, komen de geëvacueerde bewoners van Oosterland naar het dorp om de woningen op orde te bren gen. Dat is toegestaan, maar om vgf uur in de middag moeten zg de dorps kom verlaten. Aan deze regel wordt stipt de hand gehouden. Straks, als de gaten bg Ouwerker gesloten zijn, kunnen zij definitief terugkeren. Primitief De vgf bewoners van Oosterland hebben een primitief leven. Er is geen leidingwater, gas of electriciteit. Regenwater wordt in een tank opge vangen en voor het gebruik gekookt. „Op die manier leert een mens water waarderen," merkte Van der Maas op en hij voegde er aan toe „Het gaat me aan het hart, als tijdens een regen bul de tank vol is en ik niet meer water kan bergen." De gemeente Oosterland telde voor heen 500 woningen. 60 z\jn er inge stort en ongeveer 125 zwaar bescha digd, Het ziet er allemaal nog erg troosteloos uit, maar toch komt er schot in de zaak. Dezer dagen wordt een schoonmaak ploeg van het Coördinatie Comité Hulpverlening (een overkoepelings orgaan voor vrijwillige hulporganisa ties) ingezet om de openbare gebou wen, de woningen en de wegen, voor zover mogelgk, te reinigen. Wat de straten betreft, zullen de nuttige vrijwilige hulpkrachten die elders op het getroffen eiland al zoveel goed werk hebben verricht, nog weinig kunnen doen. Er staat nog teveel wa ter en als men op laarzen door de on derstaande straten loopt, ziet men hoe vlak voor de voeten in het hel dere water ontelbare garnalen, opge schrikt door het geplons, een goed heenkomen zoeken. Zo ligt daar in de Oosthoek van Duiveland het verlaten dorp Ooster land met de smalle hoge kerktoren, welke tot ver in de omtrek te zien is. De vijf inwoners hebben er een druk, maar eentonig leven, zy zijn echter niet van alles verstoken, want het voedsel wordt regelmatig aangevoerd, er speelt een radio en in het Groene Kruisgebouw hangt, als verbindings schakel met de buitenwereld, een tele foon... OP DE FIETS... In Axel is een 68-jarige Fries gesig naleerd, die op dat- ogenblik niet min der dan 1500 km per rywiel had af gelegd en die nog lang niet van plan was, zijn fietstochtje te beëindigen! De 1500 km had hij in vijf dagen af gelegd en het lag nog geenszins in zijn voornemen om naar St. Jacobi Paro chie, zijn woonplaats, terug te keren... Deze Fries lachte om de brom fietsen, de automobielen en leuzen als „Vliegen is goedkoper dan u denkt!" „Fietsen is gemakkelijker dan u ver onderstelt," moet zijn parool zijn ge weest en zijn nog geenszins stramme benen voerden hem verder, het land van Axel, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland weer uit. Voort, langs de rij wielpaden en verkeerswegen van gans ons vaderland, dat hij op deze wijze „deed", zo nodig overnachtende ui boerenschuren... Ou bijna zeventigjarige leeftfa... Maar trekkend door het land als een jonge kerelzonder andere energie bronnen dan zijn beide, oude, benen; van het uiterste Noorden naar het uiterste Zuiden, naar Zeekind, Een stille boodschap brengend aan de jongere generatie, een stimulans wellicht voor de jeugd, om het hem de bijna 10-jarige na te doen! Een onuitgesproken uitdaging ook aan degenen, die liftend door het land trekken... toestand. Dan gaat het gezelschap naar Brouwershaven en langs de Langedgk rijdt de stoet naar Scharendgke rijdt de stoet naar Haamstede. Met de helicopter vliegt de Konin gin om 34.15 uur naar Rilland. Het hefschroefvliegtuig landt od de Rijks weg te 15 uur. Er volgt hu een be zoek aan Rilland en aan Bath. De helicopter vliegt leeg naar Kruinin gen en landt op de Rijksweg in af wachting van de komst van Konin gin Juliana. Om 18 uur stapt de Ko ningin in de helicopter en is het werkbezoek ten einde. Schapedijk thans geheel gesloten Op Duiveland is het laatste stroom- gat in de Schapendljk gedicht. Deze dijk vormt met de Rampaartse dgk de scheiding tussen de polder Ooster en Sirjansland en de Vierbannenpol- der. Na de dichting van.het stroom- gat bij Stevensluis, kwam er voor het werk aan de Schapendijk materiaal en arbeiders. Na hard werken is men er in geslaagd de aanvankelijk zeer zware dijk afdoende te herstellen. Door de mannen van Zanen en Ver stoep, de Klerk en de Gront Mij. werd prachtig samengewerkt. Ook te Bruinisse geëvacueerde inwoners van Oosterland boden de helpende hand. In het geheel werkten er 200 man. De arbeiaers uit Oosterland stonden onder leiding van de opzichters C. Raven en P. Snijders. Na de gehele nacht van Woensdag op Donderdag te hebben doorgewerkt, was het laat ste dijkgat gedicht, hetgeen voor de polder Ooster- en Sirjansland een flinke stap vooruit betekent, ook al kan men pas na de sluiting van de gaten bij Ouwerkerk zeggen, dat er practisch geen risico voor de Schape en de Rampaartse dijk meer bestaat. „Geschiedenis van bewoning van Walcheren tot 1250" Door P. J. van der Feen Onder de titel „Geschiedenis van de bewoning van Walcheren tot 1250" zag in de vorm van een boekwerkje het licht een overdruk uit verslagen van landbouwkundige onderzoekingen („Do Bodemkartering van Walche ren") die in boekvorm werden uitge ven door het ministerie van landbouw visserij en voedselvoorziening. De heer P. J. van der Feen schreef over de bewoning van Walcheren tot 1250; een uitstekend gedocumenteer de verhandeling, waarin mede aan de hand van een overzichtskaartje in kleurendruk een nauwgezet beeld wordt gegeven van de ontwikkeling der bewoning van het eiland van de vroegste-tgden tot 1250. De auteur maakt melding van talrijke oudheid kundige vondsten en gaat o.m. even in op de betekenis van de naam Wal cheren. Taalkundigen, aldus de schrij ver, geven ons de keuze tussen twee afleialnpen van de naam Walcheren: villa (of eiland 1 der vreemdelingen, dan wel villa (of eiland) der moeras sen (of wadden). Van historisch standouri zgn beide betekenissen aannemelijk, maar het lijkt de heer Van der Feen waarschijnlijker, dat een handelscentrum (één plaats op het eiland zou reeds in de 8e en 9e eeuw economische betekenis gehad hebben) naai- de bewoners, dan naar naburige wadden of moerassen ge naamd is De oudste vermelding van de naam Walcheren komt voor in een levensbeschrijving van Willebrord (geb. 658, overl. 739), die een kort bezoek aan Walcheren bracht. Duizenden kilo's vlas te Koewacht verbrand Vermoedelijk door kortsluiting is Zaterdagmiddag brand ontstaan in de vlasserij van de heer W. v. d. B. te Koewacht. Een hoeveelheid van ongeveer 22.000 kg. gerepeld vlas ging in vlammen op. De brandweer, aie zes uur lang aan de blussing be zig is geweest, wist de schuur, die schade opliep, nog te behouden. Drie zwingelmolens en nog enkele ande re machines gingen verloren. Totale kosten begroot op 1.230.000.-. Tijdens een dezer dagen te Nieu- werkerk gehouden vergadering van ingelanden van de polder de Vier Bannen van Duiveland zijn de be stuursvoorstellen tot verbetering en verzwaring van de polderdijken door de ingelanden met vrijwel algemene stemmen aanvaard. Deze voorstellen l»etreffen do ver hoging van de Zuiddijk van 5 meter boven N.A.P. tot 6.25 meter, de verhoging van de Nieuwedljlc van 6.25 tot 6.75 meter en de verhoging van de Noorddijk van 5.50 tot 6.50 meter. De totale kosten zgn begroot op 1.230.000. Verdeeld over 30 jaar. zal deze uitgave een verhoging van lasten betekenen van 35 per ha. per jaar. Het bestuur achtte dit noodza kelijk en verantwoord, mede door het feit, dat deze verbeteringen tegelijk met het dijkherstel zullen worden Nulsspaarbanken Vlissingen en Middelburg in Juli Gedurende de maand Juli 1953 steeg het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutaspaarbank van 9.009.251.02 tot 9290.742,69. Inge legd werd 528.543,72 en terugbe taald 247.052,05, het verschil tussen inleg en terugbetaling was dus 281.491.67. Het schoolsparen lever de een inleg op van 2.258.10 en met de spaarbusjes werd een bedrag van 3.678,06 bgeengebracht. De detailcijfers zien er als volgt uit: hoofdkantoor: ingelegd een be drag van 317.130,23, terugbetaald 150.662,92, verschil 166.467,31; afhaaldienst ingelegd 4.069,50, te rugbetaald 3.353,44, verschil "16,06; Souburg ingelegd ƒ15.587,49 terugbetaald 20.058.94, verschil 171,45; Goes ingelegd 139.100,61, igbetaald 60.792,13, verschil 78.308,48; Wolf aartsdijk ingelegd 35.564,04, terugbetaald 2.794,37, verschil 32.769,67; Terneuzen inge legd 11.008,43, terugbetaald 5.661.71, verschil 5.346,72; Zaam- slag Ingelegd 1.991,62, terugbetaald 550,44, verschil 1.441,18; Axel in- relegd 4.091,80, terugbetaald 3.178,10, verschil 913,70. Het tegoed van de spaarders bfl de Nutsspaarbank te Middelburg steeg in de maand Juli 1953 van 9.062.868,30 tot 9.222.428,07. In gelegd werd 475.889,76 en terugbe taald 316.329,99, er was dus een toename van het tegoed groot 159,559,77. Voor het bijkantoor te Oostburg luiden de cgfers: styglng tegoed van 1.237,742,15 tot een be drag van 1.263.232,87, ingelegd 70.880,09 en terugbetaald 45.389,37, positief verschil 25.490.72. Te Oostkapelle werd in gelegd f 4.787,05 en terugbetaald 3.008,17. Het tegoed schoolsparen daalde van 38.463,07 tot een be drag van 35.904,90, ingelegd werd hiervoor 950.31 en terugbetaald 3.508,48. In Middelburg werden 12 en in Oostburg 2 babyboekjes afge geven. Met de spaarbusjesactie werd 831.90 bijeengebracht. uitgevoerd. De voorzitter, de heer H. C, v. d. Zande, deelde voorts mede, dat getracht zal worden voor de uit voering van het werk subsidie van het Rijk te verkrggen. Een begrotingswijziging voor 1952- '53 werd aangenomen en de reke ning over dat jaar goedgekeurd. Ten slotte werden enkele wijzigingen in de begroting 1953-'54 gebracht in verband met een verhoogd drjkge- schot gedurende dit jaar van 17 per ha. Benoeming In de vacature voor onderwijzeres aan de R.K. Jongens- en meisjesschool te Clinge werd voorzien door de be noeming van mej. d'Haens uit Nieuw- Namen. Vlissingers hielpen Kruiningens straten Het werk werd met enthousiasme aangepakt De ploeg van de gemeentelijke reinigingsdienst van Vlissingen, wel ke nu reeds twee weken achtereen op Zaterdag naar Kruiningen is ge trokken om daar hulp te bieden bij de opruimingswerkzaamheden, heeft in deze zwaar getroffen gemeente uitstekend werk verricht. De eerste week trok veertien man Kruiningen- waarts, maar het enthousiasme voor dit mooie werk is. zoals het in der gelijke gevallen meer gebeurt, steeds groter geworden en Zaterdagmorgen vroeg trok men met twintig man naar Kruiningen. De mensen werken, voor wat de morgenuren betreft, in hun dienst tijd, maar bovendien offeren zij hun vrge Zaterdagmiddag voor Kruinin gen op. Trouwens: 's morgens om zes uur, wanneer gestart wordt, is het ook nog geen „diensttijd." Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag slechts twee weken in Kruiningen te gaan helpen, is nu af gesproken, dat de Vlissingse ploeg a.s. Zaterdag en waarschijnlijk ook de daarop volgende ZaterHag nog terug gaat om haar werk in het dorp voort te zetten. Dit werk be staat in hoofdzaak uit het ruimen van de wegen en straten. A.s. Za terdag zullen er ook stratenmakers meegaan om al te slechte wegge deelten te herstellen, zodat de stra ten van Kruiningen weldra, mede dank zij de hulp uit Vlissingen, weer een redeiyker aanzien gekregen zul len hebben. Bijzondere hulp krygt de Vlissing se ploeg hierbij nog van het sleep bedrijf van de fa. v. d. Berg, die telkens enige auto's, waaronder haar nieuwe grijperwagen, belangeloos ter beschikking heeft gesteld. De ge meente zorgt voor het vervoer van de mensen naar en van Kruiningen. DE CENTRALE GASVOORZIENING Ook streefdatum van 12 Augustus voor Zuid-Beveland kan niet worden gehandhaafd. 'g van Zuid-Beveland en Walcheren zal nog niet zoals aanvankelyk was verwacht op 12 Augustus a.s. worden begonnen. Bij eontrólo van de leiding GoesBaarland zijn na melijk enkele lekken ontdekt. die vertraging in de hand hebben ge werkt. Deze vertraging zal evenwel Het postverkeer in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Naar wji vernemen zal het nog geruime trjd duren waarschijnlijk tot het veer Perkpolder-Kruinin gen weer functionneert eer de post van en voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen weer via Zuid-Beveland wordt verzonden en ontvangen. De reden hiervan is, dat voor het ver voer van deze post een vgf-tons vrachtauto gebruikt wordt, welke te groot is voor de veerdienst Ter- neuzenHoedekenskerke. Postver zending vanuit en naar Oost- Zeeuwsch Vlaanderen langs andere wegen dan via België stuit af op verschillende bezwaren o.m. van fi nanciële aard. Momenteel is de situ atie zo. dat een brief, welke in Ter- neuzen (hoofdpostkantoor) 's mid dags voor half zes gepost is, prac tisch in geheel Nederland met de eerste bestelling van de daarop vol gende dag meegaat. Brieven, welke in de loop van de avond of nacht worden gepost voor ongeveer kwart over zes des ochtends aan het hoofd postkantoor of in de postbussen in de stad voor de daarop corresponde rende lichtingen, worden practisch in alle plaatsen in Nederland besteld, waar een tweede bestelling is. Vlissings strand moet het voorlopig zonder stellen. Het is met de waterfietsen op het Vlissingse strand helaas voorlopig op een fiasco uitgelopen. Bij het be gin van het badseidzoen was één van deze beide nieuwe voer (vaar?) tulgen gereed en op Pinksteren zag men hetdan ook gebruiken. Maar toen kwamen ook de gebreken voor de dag en direct na Pinksteren ver dween de waterfiets weer van het Vlissingse strand om enige verande ringen te ondergaan. En nu enige we ken geleden lcwaxn ze terug, tezamen zelfs met de tweede, die intussen ook klaar gekomen was. Maar het is wéér een korte vreugde gewor den. De laatste dagen ziet men geen waterfiets meer in het water of op het strand. Jammer, maar het schijnt zo niet te kunnen De Vlissingse waterfietsen, pro duct van „De Schelde", waren te zwaar geconstrueerd, waardoor ze Postkantoor te Zuiddorpe wordt geopend Het nieuwe postkantoor te Zuiddor pe zal op 12 Augustus geopend wor den. Het zal voor het publiek geopend zgn van 8—9, van half 12 tot half 1 en van 6 tot 7 uur. De Waarheid, de Goedheid en Jan Sluyters. ER ZIJN MEER TEMPELS LEEG Uw Kantlijn-klacht over de apen. die tienduizenden versloegen en de schilderijen, die het tot nu toe niet verder dan zeshonderd brachten, i'oer- de mij diep, Mag ik trachten met raad te dienen? Het komt mij n.l. voor, dat bij de voorbereiding van de expositie één element niet tot zijn recht kwam n.l. dat van de nodige sensatie. Dat is een kwaad ding, mynheer de redac teur! Waarom niet gezorgd voor wat ferm-aanstotelijke porno-picturale doe ken? Die dan in de krant of in de raad (is Middelburg niet een in-deftige stad?) de nodige stof hadden kunnen doen opwaaien. Dat had toch zeker duizend man meer opgebracht. En zijn de mogelijkheden van een mode-show met dure thee (met b.v. noodlijdende schilders als kellners verkleed) wel ter dege onder ogen gezien? Of kan er 's avonds om acht uur niet een Hay- worth- of Doris Day-film draaien i.p.v. die meneer Heymans? Desnoods krijgt deze nog zijn kans na afloop van de voorstelling. Als er dan tenminste ge zorgd wordt voor ijs en een borrel, an ders loopt ook dat mis. U ziet, er zijn vele mogelijkheden, die „de kleine groep kunstlievende mensen" alsnog in staat zullen stellen hun medeburgers van een goed schilderij te laten genie- Maar overigens, treurig, mijnheer ae redacteur, diep-treurig, dat het Kunst museum, dat nu een Tempel der Schoonheid (met 'n hoofdletter!) is, zo leeg blijft. Ik voel diep met U mee, want ik pleeg wekelijks op te treden in de Tempel der Waarheid, Goedheid en Schoonheid om te trachten Hem, die de bron is van deze drie wat dich ter tot de mensen te brengen. Maar het geëerd publiek wil zelf naar Hem nau welijks omzien. En moogt U dan ver wachten. dat Jan Sluyters een beter lot beschoren is? Nu dacht ik zo: zou er misschien een verband zijn tussen die lege tempels? En tussen die twee lege tempels aan de éne kant met aan de andere kant de volle biossen met Doris Day, de enorme belangstel ling voor de Tour de France, de geest van de Jimimy-Brown-strip van deze weken, de los rondlopende Bierkieker op zoek naar slachtoffers en al die an dere verschijnselen onzer nooit-vol- prezen Westerse „cultuur"? Zou die dichter dan toch gelijk hebben, dat „het leven van de geest verbloedt"? Als dat zo is, wat staat ons dan te doen, mijnheer de redacteur? Bittere stukjes schrijven en de nette spits burgers zonder echt kunst-gevoel en gespeend van elk geloof (behalve in eigen voortreffelijkheid) verachten? Och, laten we dat niet doen. Laten we solidair blijven met de massa en voor onze goede zaak blijven vechten zolang we dat nog kunnen. Met een opgewekt gezicht. Want dat de Waar heid, de Goedheid en de Schoonheid het uiteindelijk van het onverstand, de voosheid en de wansmaak zullen winnen gelooft U, mijnheer de redac teur, op Uw manier toch ook? Een kunstminnende dominé. Naschrift der Redactie: Ons „bittere" stukje heeft gelukkig tot gevolg ge had, dat Zaterdagavond de Sluyters- tentoonstelling een recordbezoek trok: 97 man op één avond. Overigens, do- miné, zijn Uw woorden ons uit het hart gegrepen, ook die over Jimmy Brown. En uw goede raad? Wij zullen hem Ier harte nemen, mét een opge wekt gezicht. Waar blijven de wandelaars Met grote voldoening las ik uw „Kantlijn" in de P.Z.C. van 6 dezer Ik zou er echter iets aan willen toe voegen. Waar moeten de wandelaars blijven? Voor dit soort van sportbe oefenaars schijnt helemaal geen plaats meer te zijn. Worden zij beschouwd als laatste vertegenwoordigers van 'n uitstervend geslacht? Dat zou te be treuren zijn, want wandelen is volgens velen de gezondste sport. Daar elk soort van weggebruikers dezelfde rechten behoort te hebben, is er, dunkt mij, maar één oplossing. De regering, of welke instantie ook, zorge voor afzonderlijke banen voor auto's, bromfietsen, rijwielen en wan delaars. Dan kan elk in vrede zijns weegs gaan. Met dank voor de plaatsing. Uw abonné, M. C. BLANKERT. Waardenburg, 7 Aug. 1953. voor het personeel van het badbe- drgf niet te hanteren bleken en wan neer er maar een beetje golfslag is, zo verzekerde men ons van de zij de van het badbedrgf, waren ze ook op het water niet bruikbaar. En wanneer is er in Vlissingen nu niet een beetje golfslag? Het is natuurlijk zeer betreurens waardig, dat het met deze aardige attractie want dat beloofde het toch te worden ten slotte op niets is uitgelopen. In elk geval is er tijd en geld aan gespendeerd en die zyn nu beide verloren. Naar wjj verna men, overweegt men nu bij de ge meente een poging te doen de beide waterfietsen té verkopen aan een badgelegenheid aan een van de Hol landse plassen, waar men ze 's nachts voor de wal in het water zou kun nen laten liggen zonder er mee te moeten sjouwen, waardoor in Vlis singen juist een deel van de bezwa ren ontstond. Onzeker is nog wat men verder denkt te ondernemen: nieuwe water fietsen laten aanmaken voor het vol gend seizoen of helemaal afzien van het idee-waterfietsen en op een an dere attractie „overstappen"? Er is al eens over het aanschaffen van een aantal kano's gesproken en ook dat zou niet onaardig zijn. Tóch blijft het te hopen, dat men er in zal 'slagen voor de waterfiet sen een voor Vlissingen uitvoerbare oplossing te vinden. Wat elders kan, moet immers ook hier mogelijk zgn en de ervaring in vele andere badplaatsen heeft geleerd, dat wa terfietsen een bijzonder geliefde at tractie op een zeestrand vormen. Aanbesteding Centrale Dienst Bevelanden Het districtshoofd van de Centrale Dienst Bevelanden te Heinkenszand heeft taandag aanbesteed bestra tings- en rioleringswerken te Ovezan- de. Er werd als volgt ingeschreven: Wandel, Souburg f 42.450; Van der Klippe, Vlissingen, f 40.665.J. Priem. Ovezande, f 41.900.Van Boven, Ellewoutsdi|k, f 39.900.fa. F. Duijnhouwer, Goes, f 37.600. en Bunschoten, Noordwyk, f 39.618.- Voorts werd aanbesteed de gedeel telijke bestrating van de wester straat te Heinkenszand. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: Wan del, Souburg, f 15.186.Van der Klippe, Vlissingen, f 14.800.Van Boven, Ellewoutsdgk, f 13.950.fa. F. Duijnhouwer, Goes, f 13.940 en Bunschoten, Noordwgk, f 16.692. Oorsprong van de ringrijderij in Middelburg. De oorsprong van de jaarlgkse ringrgderg in Middelburg is toch niet zo onnaspeurbaar, als in het num mer van Zaterdag 8 Augustus wordt gemeld. In 1913 werd ook te Middelburg Nederlands onafhankelnkheid feeste- lgk herdacht. Onder meer werd ook een tentoonstelling gehouden van klederdrachten enz. Op Dinsdag 29 Juli 1913 werd voor het eerst op net Abdgplein een rrng- rijdery gehouden. De reclameplaat was een ringrgder te paard. Konin gin Wilhelmïna was bij het ringrg- den aanwezig en schonk als prgs een zil ieren schaal. Dit was dus de eer ste ringrijderg, die te Middelburg werd gehouden. Van ouds, zeker meer dan twee eeuwen terug, werd op elk Walchers dorp „de ring ge reden" en wel op Pinksteren Drie. Op Nieuwland cn Oostkapelle bleef dit volksvermaak of folklore, want meer was het niet, het langst in ge bruik. Thans wordt op elk Walchers dorp naar de ring gereden. Het is een sport geworden. Vroeger werd elke prgs afzonderiyk afgereden, zo als men dat noemde. Des morgens de aangekochte prgzen en des mid dags de gekregen prgzen. Thans gaat het wie de meeste ringen heeft gestoken. de M. niet van lange duur zijn, zodat er voorlopig op gerekend mag worden, dat nog in Augustus gas van Sluis kil door deze leiding wordt geleverd. Dit betekent echter niet, dat de cen trale gasvoorzienïng dan direct op volle toeren kan draaien. Zoals bekend zal er namelgk in Goes een watergasinstallatie worden gebouwd, teneinde bg eventuele ca lamiteiten dienst te kunnen doen. Met de bouw van deze installatie is nog niet begonnen, omdat hiervoor enige voorzieningen nodig zgn, die pas dan getroffen kunnen worden, wanneer de Goesse gasfabriek als producerend bedrgf is stilgelegd. Het is begrijpelgk, dat de directies van de bedrgven in Middelburg en Vlissingen hun fabrieken niet eerder op non-activiteit zullen brengen dan het tgdstip, waarop de installatie in Goes geheel gereed is. Men mag im mers niet het risico nemen, dat de gaslevering zou uitvallen. De huidige stand van zaken doet dus verwachten, dat gas uit Sluiskil wellicht binnen afzienbare tgd aan de afnemers van het Goesse bedrgf kan worden geleverd, doch dat men op Walcheren nog enige maanden dient te wachten. Werk aan dijkgaten werd niet gestremd door dijkval Dijkval bewijst hoe precair de toestand op het eiland is Het herstelwerk aan de stroomga- ten bij Ouwerkerk en Schelphoek lieeft gelukkig geen vertraging onder^ vonden als gevolg van dé dijkval bij de Flaamvers. YVeliswaar is het pro gramma van de Dienst Dijkherstel verzwaard en heeft men er een object bij, maar oponthoud is er tot op he den niet veroorzaakt. In hetzelfde snelle tempo als vóór de dgkval, werkt men aan de dichting der laat ste bressen op Schouwen-Duiveland. De inlaagdgk achter de door de dijk val veroorzaakte bres, is thans zoda nig versterkt, dat er geen gevaar voor doorbreken meer bestaat. Het buizennet waardoor het zand wordt geperst, bezweek als gevolg van de dgkval. Thans worden nieuwe buizen aangesloten en weldra zal de zand- zuigpers weer kunnen worden aan gesloten. Zodra dit het geval is, be gint men de binnenkant van de in- laagdijk met zand op te spuiten, waardoor deze een extra stevigheid krijgt. Het is nog niet bekend, wanneer wordt aangevangen met het herstel van de zeedijk tussen café de Heren keet en het DUW-kamp bij de Flaau- wers. Door de dijkval is wel zeer duidelijk gebleken, hoe precair de toestand op Schouwen-Duiveland nog is en de Dienst Dgkherstel is zich er dan ook van bewust, dat er nog zeer veel werk verzet zal moeten worden, eer Schou wen-Duiveland afdoende tegen het water beveiligd is. C. de Looze overleden Hij deed veel voor Schouwen en Zierikzee Zaterdag overleed te Hilversum op bijna vyf en tachtigjarige leeftijd, de heer C. de Looze. geboren 15 Septem ber 1868 te Zierikzee en tot apothe ker bevorderd 5 Juni 1895. Hij vestig de zich in de apotheek van zijn vader, die in 1828 de alom bekende zaak op de Dam te Zierikzee was begonnen. De overledene was 'n geziene figuur, die in zijn leven veel neeft gedaan, niet alleen voor de stad en haar bewo ners, maar ook voor heel het eiland Schouwen-Duiveland en in sommige kwaliteiten ook voor Tholen en St. Philipsland. Het bevorderen van de cultuur was zyn levensdoel. Hg was secretaris van de gezondheidscom missie, voor welke instelling hem niets te veel was. Ook was hij een der vechters voor een betere drinkwater voorziening. Ondanks zyn hoge leef tijd vervulde hij bij de waterleiding- maatschappg tot zijn dood de functie van vice-voorzitter. Vele jaren was hij lid van de commissie van toezicht op 't middelbaar onderwys en krach tig heef( hy geijverd voor de con certzaal. Ook was hij lid van de schoonheidscommissie. Hij streed bo vendien in de slavenkas voor de be langen van Zierikzee. Vele ouderen herinneren zich nog de muziekfeesten gegeven door het Departement tot Nut van het Algemeen, waarin hu een uitzonderiyk werkzaam aandeel had. Bovendien was hg lid van de Zierikzeese paardenlotery. Zijn grote verdiensten voor deze streek werden erkend door zijn benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. MIDDELBURG. Vandaag Electro: )tDe dulvelsbrigade", (14 j.)t 7 en 9.15 uur; Kunstmuseum: Tentoonstelling Jan Sluyters, 1012.30, 13.30—17.30 en 19—21.30 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: ..Taxi-Kitty", (a. 1.) 7 en 9 uur; Luxor: „De strafzaak O'Hara", (14 J.), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abelsv. Eek. 36 en 8.11.30 uur; Oude zeevaartschoolTentoonstelling K. J. Huinemann, 10—12, 2—5, 7—9 uur. GOES. Vandaag Grand: „Hongkong". (14 j.), 8 uur. IJZENDMKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling: „Het Jagen in de kunst", 1018 uur. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst, 9—20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2