PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Frankrijk dreigt thans een algemene spoorwegstaking ÉSJ Oosterland nog onbewoonbaar, al werd Rampaartse Dijk gesloten BILT Kantlijn 00K GESTRAFTE GEVANGENEN MOETEN UITGELEVERD ER VIELEN DODEN IN DE HOOFDSTAD VAN KASJMIR Vandaag COLPORTEURS MET N.E.S.B. BLAD „ALARM" AANGEHOUDEN 196e Jaargang-No. 187 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BKEbKENSE COURAN1 EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 83. telef. 2475" (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. KABINET LANIEL ONDER DRUK Het P.T.T.-personeel weigert nog steeds te arbeiden -n Noord-Frankryk heeft meer dan de helft der mijnwerkers gehoor ge geven aan een communistische stakingsoproep, nadat Vrijdag en Zaterdag de leiders der R.K. en socialistische mijnwerkers-vakbonden hun leden reeds hadden opgedragen het werk neer te leggen. Het socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft de arbeiders, werkzaam in de Franse wapenmagazijnen, opgedragen het werk Maandag middag twee uur neer te leggen. waarin spoorwegarbeiders en P.T.T.- beambten wordt opgedragen hun werkzaamheden te hervatten op straffe van ontslag. Spoorwegarbeiders. Vertegenwoordigers van het socia listisch vakverbond van spoorwegar beiders hebben een beroep gedaan op de leden van de overeenkomstige ka tholieke bond om deel te nemen aan een staking van onbepaalde duur, waarmede men intrekking van de re geringsbesluiten en de hiervoor ge noemde lastgevingen wil bereiken. De leiders van de katholieke vak bond beraadslagen thans over dit be roep. De voorzitter der Franse Nationale Vergadering, Edouard Herriot, heeft Maandag geweigerd gevolg te geven aan een eis der communisten om de Franse volksvertegenwoordiging bij een te roepen. Hij weigerde Zaterdag jl. reeds, aan een overeenkomstig verzoek der socialisten gehoor te ge ven. Het centrale bureau der R. K. vak verenigingen heeft Maandagavond na gedurende de gehele dag vergaderd te hebben, een communiqué uitgege ven, waarin opnieuw wordt verzocht het parlement onverwijld bijeen te roepen. Ook is de eis gesteld dat de lastgevingen worden Ingetrokken, Een Zeeuw wil emigreren naar Ca nada. Hij voldoet aan alle eisen, die een andere staat maar aan toe komstige staatsburgers kan stellen en ogenschijnlijk staat dus niets zijn ver gunning in de weg. Toen hij evenwel dezer dagen in den Haag was om medisch onderzocht te worden, werd deze gelegenheid door de Canadese vertegenwoordigers te baat genomen om een gesprek met de toe komstige emigrant te voeren. Daarbij werd aan de Nederlander onder meer de vraag gesteld, waarom hij destijds met de politie in aanraking was gekomen. De man keek stom verbaasd. „Maar ik ben nooit met de politie in aanraking geweest!" riep hij veront waardigd uit. „Dat moet wel een ver gissing zijn!" De Canadezen glimlachten fijntjes. „Toch is het zo." zeiden zij. „U is in 1941 zelfs veroordeeld tot een boete van f 20.subsidiair 20 dagen De man, die naar Canada wil emi greren, dacht na. Toen ging hem een licht op. In den jare 1941 had hij 20 kg graan aan de Duitse bezetters onttrok ken, gehoor gevend aan de Londense radio, die sabotage van de Duitse maat regelen wenste. Hij was daarbij ge snapt En veroordeeld tot f 20.boete! Men zou zo zeggen, dat die f 20 boete de betrokken Zeeuw tot eer strekken. Dat zij als het ware een onderscheiding zijn. Van die 20 kg graan hebben hij en zijn gezin gegeten. En zij kwamen niet in handen van de Duitsers. Als iemand evenwel wil emigreren, dan wordt echter door de Nederlandse autoriteiten, buiten 's mans voorken nis, aan de vertegenwoordigers van het emigratieland opgegeven, dat de candi- daat met de politie in aanraking is ge weest Dat is een dwaze vertoning. Want al loopt in dit geval de zaak wel los, in andere gevallen zal zij wel licht niet los lopen en kan zulk een mededeling alleronaangenaamste ge volgen hebben. Het is zelfs niet on denkbaar, dat men candidaat-emigran- ten de toelating tot hun nieuwe vader land op grond daarvan weigert Dit zou de dwaasheid ten top gedre ven zijn. Nederland staat nu eenmaal voor de droeve noodzaak, dat het een aan tal van zijn beste zonen af moet stoten. De regering spant zich in ver band met onze overbevolking in om hen elders in staat te stellen een nieuw bestaan te beginnen. Zou het daarom niet voor de hand liggen, dat men bij het uitschrijven van een bewijs van goed gedrag of het af schrijven van een politieblad, rekening hield met de aard van iemands con flicten met de wet? En als die conflic ten bestaan uit meer of minder belang rijke sabotagedaden deze niet vermeld de? Of er bij vertelde, dat het hier een tegen de Duitsers gerichte activiteit betrof? Men zou dan in ieder geval voorko men, dat candidaat-emigranteQ moeten constateren, dat buitenlanders op de hoogte zijn gebracht van „misdrijven", die zij zich zelf niet eens meer her inneren endie in wezen ook geen misdrijf waren, maar een goede vader landse daad. Dé bond van vakverenigingen van politiepersoneel heeft er bij de pre mier en de minister van binnenlandse zaken tegen geprotesteerd, dat poli tiemannen zijn gebruikt voor het rondbrengen van poststukken. P.T.T. personeel geschorst. De minister voor de posterijen, Pierre Ferri, heeft Maandagavond in een communiqué bekendgemaakt, dat hg al het personeel bg de interlocale telefoondienst, dat Maandag geen ge hoor heeft gegeven aan lastgevingen, heeft geschorst. In Parijs had vrijwel al het bedoelde personeel de lastgevingen genegeerd. En functionaris van een vakvereni ging zeide, dat de vakverenigingen de leden geadviseerd hadden weer naar de telefoon centrales te gaan en dat het merendeel dit ook had gedaan. „Maar" zo zei de functionaris lachend „zij brengen natuurlgk geen verbin dingen tot stand". De bond van matrozen, een onder deel van de C.G.T., heeft inmiddels in beginsel besloten, met ingang van vandaag het werk voor 24 uur neer te leggen. DE UITWISSELING IN KOREA Foster Dulles dreigt met vergelding De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles heeft na zijn terugkeer uit Korea in de Verenigde Staten direct een onder houd gehad met president Eisenho wer, die met vacantie in Colorado vertoeft. Op een persconferentie verklaarde Dulles, dat hij de president volledig had ingelicht over zijn besprekingen in Korea. Hg zeide, dat de Ameri kaanse regering zich zorgen maakt over de vraag of de communisten wel alle krygsgevangenen zullen uit leveren met name ook de gestraften. Mocht dit laatste niet zo zijn, dan zullen er vermoedelijk vergeldings maatregelen genomen moeten wor den. Een normale werkwijze zou dan zgn, dat men van de zijde der Ver enigde Naties een aantal communis tische gevangenen niet zou terugzen den. Er zgn véle Chinese en Noord- koreaanse krijgsgevangenen, die mis- !llll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll!llll!l!llllllllll!lllllll!| 1 Het was zijn wandelstok 1 niet. 1 Iets, dat in de tropen mo- M gelgk, maar in Baarn onwaar- schijnlijk geacht moet worden, is Zaterdagochtend in de R.K. §1 kerk aldaar geschied. H De heer S., die des ochtends te acht uur een bezoek aan de kerk bracht, wilde een wan- H delstok, die over één der stoel- leuningen was blijven hangen s verwijderen. Toen hij de wan- f§ H delstok aanvatte, voelde deze H vies-klammerig en begon onder zgn greep le kronkelen. Het v was nl. 'n dikke ringslang, die H op raadselachtige wyze het kerkgebouw was binnen geko- men, en zich één der beste H plaatsjes op de tweede rij stoe- len had uitgekozen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Duo-passagiere nog in leven. Omtrent het verkeersongeval op de weg; tussen La-Calamine en Luik, waarbynaar gemeld'twee Ne derlanders om het leven zouden zijn gekomen, vernemen wij thans, dat de 23-jarige duo-passagiere mej. D. Teunissen uit Amsterdam, niet aan haar verwondingen is overleden, zo als aanvankelyk werd medegedeeld, maar dat zij nog in leven is. Haar toestand is op het ogenblik redelijk wel. De dijkval bij de Flaauwers op Schou toen sloeg een bres in de Zuiddijk van meer dan 80 meter. Door de motor bootwelke in het gat ligt, krjjgt men een juiste indruk van de breedte er. van. (Foto P.Z.C. daden hebben bedreven en die men kan vasthouden. Foster Dulles ontkende, dat er met de Zuidkoreaanse regering ge heime afspraken gemaakt zouden zgn. Hg verzekerde, dat het Zuidkore aanse leger zou gehoorzamen aan de geallieerde leiding. Over Japan zeide Foster Dulles, dat het Japanse aandeel in de verde diging van het Grote-Oceaan-gebied wellicht „niet zo groot was als wy wel hadden verwacht". Intussen komen uit Korea berich ten, dat de bevrijde geallieerde krijgs gevangenen ontstéllende dingen ver tellen over de grote sterfte en veel vuldige ziekten in de Noordkoreaan- se kampen. Zo zouden in één kamp nit minder dan 1500 gevangenen door gebrek zijn omgekomen. Nalatenschap van wijlen koningin Mary viel tegen Wijlen koningin Mary van Enge land heeft blijkens de gedane aangif te voor de successiebelasting slechts een vermogen van ongeveer 400.00 pond sterling nagelaten, waarvan on geveer de helft weggaat aan succes sierechten. Haar vermogen werd vroeger ge schat op twee millioen pond sterling. Men neemt aan, dat ze veel kostbare juwelen en antiek tijdens haar leven heeft weggeschonken aan haar klein dochter, die thans koningin van En geland is. McCarthy: „Communist had toegang tot geheime gegevens" McCarthy heeft Maandag te Wash ington verklaard over bewijzen te be schikken, dat een lid der Amerikaan se communistische party toegang heeft gehad tot geheime gegevens der commissie voor de atoomkracht en van de Amerikaanse geheime dienst. McCarthy verklaarde dit tegenover verslaggevers, na, tezamen met de republikeinse senator Dirksen, een lid van zijn sub-commissie voor onder zoek naar on-Amerikaanse bedrijvig heid. vier getuigen gedurende twee uur achter gesloten deuren te hebben gehoord. Senator Dirksen verklaarde dat de ze ondervraging „zeer definitief heeft aangetoond, dat de veiligheid der V. S. is betrokken bij hetgeen wij op het spoor zijn, indien de feiten zijn, zoals zij zich Maandag aan ons voordeden". BEZORGDHEID IN INDIA Overleg tussen India en Pakistan Premier Nehroe van India heeft Maandag in het parlement verklaard, dat hij de gebeurtenissen in Kasjmir waar de Mohammedaanse premier sjeik Abdoellah door het Hindostaan- se staatshoofd is gevangen gezet met bezorgdheid waarnam. Het was ech ter een binnenlandse aangelegenheid van Kasjmir, waarin India zich zo min mogelyk moet mengen. Nehroe deelde mee, dat by botsin gen tussen demonstranten en de poli- Ook BrusselMaastricht per helicopter. Maandagmorgen heeft de Sabena met een Sikorsky S-55, plaats bie dende aan acht personen, de lijn dienst BrusselLuikMaastricht Brussel geopend. Het is de derde lyn met helicopters, welke de Sabena in een week tijd voor Nederland, België en Frankrijk heeft geopend, n.l. BrusselRotterdam, Brussel Rijssel en nu BrusselLuikMaas tricht. Als bestuurder bg de openings- vlucht fungeerde de heer G. Treme- ry. chef-piloot van de helicopter- diensten der Sabena. De belangstelling voor deze eerste vlucht was zeer groot. 1 is het 150 jaar geleden, i dat A. A. G. van Iterson, stich- ter van de stearinekaarsenin- js 1 dustrie te Gouda, in Woerden I werd geboren; 1 is het 25 jaar geleden, dat j§ i de bekende Nederlandse schil- 1 der en etser Hendrik J. Ha- verman in Den Haag overleed, p tie te Srinagar drie personen zjjn ge dood en een gewond. Het lijk van een van de slachtoffers was meegevoerd door de straten van Srinagar. Na zijn arrestatie werd Abdoellah te Oedhampoer in Djammoe in een pension ondergebracht, aldus Nehroe. Van gezaghebbende zyde te Karat- sji werd Maandagavond medegedeeld, dat de premier van Pakistan, Mo hammed Ali zijn Indische ambtgenoot Nehroe verzocht heeft, onmiddellijk met hem de kwestie Kasjmir te be spreken. Mohammed Ali en Nehroe hebben de vorige maand besprekingen over Kasjmir gevoerd. Beiden verklaarden na afloop dat het geschil tussen In dia en Pakistan over Kasjmir niet dichter bij een oplossing was ge komen. Besloten werd, dat de twee premiers eind Augustus of begin Sep tember in Nieuw Delhi weer bijeen zouden komen. Aanvankelijk bestond voor Kasjmir een verdelingsplan, waarbij een klein deel aan Pakistan en een groter deel aan India toegewe zen zou worden, terwijl de vallei van Srinagar onafhankelijk zou blijven. Oosterland is nog steeds in de greep van het water. Bootjes onderhouden de verbinding met Bruinisse en 2(7, die in het dorp moeten zijn, dienen een stevig stel waterlaarzen aan te trek ken. (Foto P.Z.C.) Bidault en Adenauer wandelden langs de Rijn De Franse en de West-Duitse minis ters van Buitenlandse Zaken ontvin- Fsn Maandagmiddag een ovatie van ranse en Duitse arbeiders die met 't plezierjacht „Frienden" op de Rijn voeren by Bonn. Het schip, waar op 150 arbpiders der Renault Auto mobielfabrieken tezamen met werk lieden der Auto-Union Ln Dusseldorp op uitnodiging der Duitse Europa- Union vertoefden, meerde juist voor het park van de bondskanselary toen Adenauer en Bidault daar wandelden. Deze toejuichingen waren vrgwel het enige uiterlijke vertoon bij de ontmoeting, die de beide staatslieden Maandag in de West-Duitse hoofd stad hadden. De besprekingen, die Adenauer en zgn Franse collega tijdens hun korte wandeling in het welverzorgde park hadden, waren zuiver informeel. Dr. Adenauer verklaarde over het verloop der „in een geest van ver trouwen en vriendschap" gevoerde besprekingen zeer bevredigd te zijn. Tevoren had dr. Adenauer de heer en mevrouw Bidault een lunch aangebo den, waarby ook de Franse hoge commissaris en enkele anderen aan zaten. Centrale recherche zet onderzoek voort Vier colporteurs, die Zaterdagraid- dag getracht hebben in Amsterdam het eerste nummer van het blad „Alarm" van de Nationale Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) op straat te verkopen, zijn door de poli tie aangehouden. De politie heeft het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een voortzetting van de N. S.B. Dit is een by de wet verboden organisatie, waaraan deelneming strafbaar is. Op grond hiervan is tegen het viertal dat inmiddels op vrije voeten is ge steld, proces verbaal opgemaakt. VIJF BEWONERS.. M Ws Schoonmakers mogen er tot 5 uur 's middags vertoeven Verleden week, in de nacht van Dinsdag op Woensdag, werd het laatste gat in de Rampaartse d\jk op Duiveland gedicht. Woensdagmorgen in de vroegte stonden twee bewoonsters van Oosterland, gewapend met emmers, borstels en andere schoonmaakattributen op de Oude Dijk. Zij wilden hun woningen schoon gaan maken, want nu de dyk hersteld was zo meenden zij zou de polder Oosterland en daarmede het gciyknamige dorp, droog- komen. Dat dachten deze vrouwen en met haar hoopten ook de andere geëvacu eerde bewoners van dit getroffen dorp op een spoedige terugkeer. Helaas werden zy teleurgesteld, want de Rampaartse dyk is het tegendeel van een veilige waterkering. Al zyn de gaten gesloten, de d|jk is eir biyft voorlopig nog onbetrouwbaar. De toestand, welke men thans in het dorp Oosterland aantreft, is ongeveer dezelfde als die vlak na de ramp, met dit verschil dat in de dorpskom het wrakhout is opgeruimd. Zelfs als de zon schijnt, is het een triest en ver laten dorp, met ingestorte huizen en lege woningen. Hier en daar wap pert uit een venster een flard vitrage en elders hangt een in een hek vast- gehaakte kinderstoel. Het gemiddelde peil van het water In het dorp is veertig centimeter, met uitzondering van de Kerkstraat, wel ke voor een deel droogstaat. Nu de bressen in de Rampaartse dyk zyn gesloten, is er geen tyverschil meer. Het water wordt echter nog niet weg gepompt. De dijk is hiervoor niet hecht genoeg en men houdt rekening met nieuwe doorbraken. Rond het dorp staat meer water dan in de bebouwde kom, welke iets hoger ligt. Het dorp is wadend te be reiken, maar dan moet men de weg goed kennen. Het water heeft hier en daar geulen uitgeslepen en zelfs zij, die elke weg weten te liggen en van Bruinisse door het water naar Oos terland komen waden, riskeren door de aanwezigheid van geulen en gaten in het wegdek een nat Pak, zoals ver schillende inwoners, die hun huizen kwamen reinigen, reeds aan den lijve ondervonden. Het veiligste vervoer middel is de motorvlet, doch velen trekken een paar lange waterlaarzen aan en gaan te voet, omdat het bootje maar enkele malen per dag tussen Bruinisse en Oosterland heen en weer vaart. Oosterland wordt op dit ogenblik bewoond door de heer P. van der Maas en echtgenote. Van der Maas en zgn vrouw zijn de enige burgers, die in het dorp mogen verblijven. Hrj was landarbeider en zijn huisje staat ln het water, vandaar dat hij nu in het Groe ne Kruisgebouw woont. Daar zijn ook de drie mannen van de Rijkspolitie gevestigd. In overleg tussen het ge meentebestuur en de Heidemaat- schappg werd Van der Maas indertijd aangewezen om in het dorp te mogen verblijven. Hg heeft toezicht op de woningen en zijn vrouw zorgt voor het eten van de politiemannen. „De rest van de „levende have" in Oosterland (Vervolg op pag. 2) Twee der colporteurs allen zgn lid van de N.E.S.B. hebben tgdens de oorlog deel uitgemaakt van een na tionaal socialistische organisatie en zijn geïnterneerd geweest. De landelijk leider van de N.E.S.B. is rar. J. Wolthuis uit Groningen, die tijdens de bezetting vrederechter is geweest en kort geleden is afgetre den als voorzitter van de stichting „oud politieke delinquenten", zo deel de de politie mede. De algeheel lei der voor Holland en Vlaanderen is de heer P. van Tienen uit Amsterdam, een ex-S.S. officier, die aan het Oost front is geweest. Nauwelijks tien minuten nadat de colporteurs op straat waren versche nen, werden zij door de politie inge rekend. Slechts enkele blaadjes heb ben zij aan het publiek kunnen verko pen. Ongeveer honderd exemplaren heeft de politie in beslag genomen. Op enkele plaatsen was op straat het woord „Alarm" gekalkt; op een aantal tramhuisjes e.d. was een bil jet aangeplakt met het opschrift: „Nationaal Europese Sociale Bewe ging. Afdeling pers en propaganda, postbus 7082 Amsterdam. Leest „Alarm", strydblad voor een natio naal en sociaal Europa". De centrale recherche zet het on derzoek voort. Op 23 Juni jl. zijn door de genoem de heer van Tienen in een communi qué mededelingen gedaan over de op richting en de doélstellingen van de N.E.S.B. In dit communiqué werd o.m. ge zegd: „De Nederlandse organisatie zal in het kader van de Europese Be weging ten nauwste samenwerken met de Deense, Duitse, Franse, Hon gaarse, Italiaanse, Noorse, Oosten rijkse. Zweedse en Zwitserse sociale beweging, in welke organisaties ruim 6.000.000 nationaal-bewuste Europea nen zijn verenigd. Zij is door een Unie verbonden met de Vlaamse sociale be weging". Voorts: „De sociale beweging zal, ook in Nederland, stryden voor natio naal herstel. Europese samenwerking en sociale rechtvaardigheid en zal als politieke organisatie voor het eerst deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1956", aldus het communiqué. DE VERWACHT: MINDER WARM Droog weer met wisselende bewol king. Zwakke tot matige Westeiyke wind. In de middag lagere temperatu ren dan gisteren. £ON EN MAAN 12 Augustus. Zon: Maan: op 5.17 8.24 onder 20.11 onder 20.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1