PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische waterstofbom Scherpe woorden van Malenkow tegen de Verenigde Staten De sleur van alle-dag weer terug in de „droge" rampgebieden? BILT VERDRAG TUSSEN AMERIKA EN ZUID-K0REA ONDERTEKEND VOOR TIENDUIZENDEN GULDENS AAN DUBBELTJES ONTDEKT HET P.T.T.-PERS0NEEL IN FRANKRIJK STAAKT NOG 196e Jaargang-No. 186 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f LIedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2 Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen. Brcuwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 Rusland wil grote mogendheden- conferentie op het hoogste niveau Premier G. Malenkow heeft tydens de slotzitting van de Opperste Sotvjet te Moskou een opzienbarende redevoering gehouden, waarin hij mededeelde, dat de Sow jet-Unie beschikt over de waterstofbom. Hij verlangde de toelating van communistisch China tot de Verenig de Naties en alle andere internationale organisaties. De premier zag geen objectieve reden voor een botsing tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, maar hij beschuldigde de Verenigde Staten van „atomische chantage" en noemde het Noord-Atlantisch blok het grootste gevaar voor de wereldvrede. Malenkow sprak zijn rede die I en ontkende, dat de Sowjet-politiek niet tevoren was aangekondigd uit voor de vrede een diplomatieke tac- op rustige toon en in vlug tempo. 1 tiek zou zijn. Deze politiek was de al- Toen hij in de verenigde zitting van de beide Kamers der Opperste Sowjet verscheen werd hij gedurende drie minuten stormachtig toegejuicht. Hij was gekleed in een donker tu niek. die tot aan de hals was dicht geknoopt. Rechts van hem nam Lazar Kaganowitsj, eerste plaatsvervangend premier plaats, en links van hem Ni- colai Kroesjtsjef, secretaris-generaal van de communistische partij. Op het podium bevonden zich tal van andere autoriteiten onder wie Molotow, maarschalk Worosjilof en maarschalk Boelganin. Malenkow ving aan met een over zicht van het nieuwe regeringspro gram voor de productie van verbruiks- goederen. Dit jaar zal de productie met 3,2 milliard roebel vergroot wor den. Er moet nog ernstig gestreefd worden naar kwaliteitsverbetering. Toen hij mededeelde, dat de Ver enigde Staten niet langer het mono polie van de waterstofbom hebben en de Sowjet-llnie nu in staat is deze bom te produceren, werd zijn rede on derbroken door luid gejuich. Nadat hij de toelating van commu nistisch China tot de Verenigde Na ties en andere internationale organi saties had geëist, betoogde hij, dat verwijdering van Beria, die een mees- ter-agent van het imperialisme was, een demonstratie betekende van in wendige kracht. De vredespolitiek. Hij noemde het Noord-Atlantisch 'blok het voornaamste gevaar voor de wereldvrede, beschuldigde de Verenig de Staten van „atomische chantage" Commentaar op Malenkow's rede Te Washington was nog geen offi cieel commentaar te krijgen op de re de van Malenkow. Eisenhower die met vacantie in Colorado is, liet zich nog niet er over uit. Wel nam hij kennis van de redevoering. Volgens de republikeinse senator Wi ley, voorzitter van de senaats-commis sie voor buitenlandse betrekkingen was -Amerika thans in groter gevaar dan na Paerl Harbour. In Parijs was evenmin officieel commentaar te verkrijgen. Men was er getroffen door de zorgvuldigheid, waannee Malenkow de vredelievend heid van de Sowjet Unie belichtte en door de heftige toon jegens de Ver enigde Staten. In politieke kringen te Londen meende men, dat de rede van Malen kow bedoeld was om het Russische volk gerust te stellen en de reorga nisatie in het bijzonder op landbouw gebied te stimuleren. De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Hammarskjoeld meende dat nu Rusland de waterstofbom heeft, er een rede te meer bestaat om zulke wapens onder controle te stellen. Prins Bernhard terug naar Nederland Prins Bernhard is Zaterdagavond omstreeks negen uur uit Willemstad op Curasao vertrokken, na een be zoek van enkele dagen aan de Neder landse Antillen. De prins werd van morgen in de vroege ochtenduren op Schiphol terugverwacht. Vrijdag de tweede dag van het bezoek werd in het paleis van de gouverneur te Willemstad de oprich- ngsvergadering gehouden van het „Prins Bernhardfonds Nederlandse Antillen" waarbij de prins er in een rede zijn voldoening over uitsprak, dat een oorspronkelijk op Curagao genomen initiatief weer was „terug gekeerd". Zaterdagmorgen vertrok de prins per vliegtuig naar Aruba. Op 't vlieg veld Dakota van Oranjestad stond een erewacht van mariniers gereed, onder commando van kapitein Dour- lein. Vanuit Willemstad vertrok de prins des avonds weer naar Neder land. Hij werd uitgeleide gedaan door o.a. gouverneur Struycken. Tevoren had Prins Bernhard in een kort vraaggesprek voor de radio ver klaard, dat hij, indien enigszins mo gelijk, spoedig zou tevugkomen om een bezoek aan alle eilanden te bren gen. gemene lijn van het huidige Sowjet- beleid. De premier bracht in herinnering, dat op de begroting 110,2 milliard roe bel was uitgetrokken voor defensie Dat is 20,8 procent van het totaal be drag tegenover 23,6 procent verleden jaar. Hij gaf als cijfers voor de doelen der industriële productie in 1953: 38 millioen ton staal, 320 millioen ton ko len, 52 millioen ton olie, 16 millioen ton cement en 133 milliard kilowatt uur aan electriciteit. De Sowjet-begroting, zo verklaarde hij onder toejuichingen van de afge vaardigden, voorziet in het perfection- neren van de strijdkrachten en ver betering van het verdedigingsvermo gen. Malenkow herhaalde de in Maart uiteengezette beginselen van de Sow- jet-buitenlandse politiek Er bestaan geen hangende vraagstukken, die niet door middel van vreedzame onderhan delingen tussen de belanghebbende staten kunnen worden opgelost. Hier onder rekende hij de SowjetAmeri kaanse geschillen. Verenigde Naties. Een belangrijke voorwaarde voor versterking van de zaak van de vre de was het toenemen van het gezag en van de betekenis der Verenigde1 Naties. Heden ten dagen verkeert de ze internationale organisatie in feite in een staat van ernstige crisis, want zij is verlaagd tot het peil van te dienen als een der hefbomen van het Noordatlantische blok. De Verenigde Naties moeten terug, keren naar de weg, die voor haar door het handvest is uitgestippeld en tot haar directe taakhet vergemak kelijken van dé regelingen voor in ternationale problemen, zoals uitslui ting van de mogelijkheid van agres sie. De Sowjet-regering zegde hier-: voor krachtige steun toe. De ondertekening van de wapen stilstand in Korea betekent een over winning van de vredelievende krach ten. (Vervolg op pag. 4.) DULLES TERUG NAAR WASHINGTON Komt er een Stille Oceaan-verdrag De bezorgdheid, die in politieke kringen te Londen bestond over «V verklaring van Foster Dulles te Seoel dat Amerika de politieke confe rentie over Korea zou verlaten als na 90 dagen geen resultaat was bereikt is wat voorbarig geweest. Uit een nadere verklaring van Foster Dulles blijkt, dat Amerika en Zuid-Korea indien geen resultaat wordt bereikt elkaar zullen raadplegen. Ook verklaarde Foster Dulles, dat de andere deelnemers aan de conferentie bij het nemen van een eventueel besluit eveneens geraadpleegd zouden worden. Alles hangt af van de vruchtbaar heid der besprekingen, zijn ze onvruchtbaar, dan kan zelfs vóór de termijn van 90 dagen over afbreken gedacht worden. Zaterdagmorgen is het verdrag van wederzijdse beveiliging tussen de Ver enigde Staten en Zuid-Korea onderte kend. Voor zijn vertrek zeide Foster Dulles tot journalisten, dat door Amerika en Zuid-Korea geen plan ingediend zal worden voor een hereniging van Zuid en Noord-Korea. Men wil afwachten. Hij ontkende op een gestelde vraag dat de Verenigde Staten van hun veto-recht gebruik zouden maken als in de vergadering van de Verenigde Naties de toelating van communistisch China aan de orde gesteld zou wor den. „Ik denk niet", zo zei hij, „dat de Verenigde Staten dit zullen doen". Van Zuid-Koreaanse zijde werd me degedeeld, dat tussen Amerika en Zuid-Korea in beginsel overeenstem ming was bereikt over het sluiten van een verdrag voor wederzijdse bijstand tussen de staten van de Stille Oceaan met inbegrip van Zuid-Korea. De richtlijnen voor dit verdrag zou den gelijken op die van het Noord- Atlantische verdrag en ook een ge meenschappelijke defensie omvatten. In dit verband is de verklaring van Nieuw-Zeeland's eerste minister. Sid ney Holland, van betekenis, die te Wellington zeide, dat er voor het ge bied van de Stille Oceaan mogelijk vier of vijf mogendhedenbesprekingen gehouden zouden worden. In Tokio. Foster Dulles vertrok Zaterdag van Seoel naar Tokio, waar hij besprekin gen voerde met Japanse autoriteiten en onder meer toezeggingen zou heb ben gedaan over de teruggave aan Ja pan van enige eilanden. Tien doodvonnissen in Noord-Korea Oudministers als verraders In aansluiting op de berichten over de opzienbarende arrestaties van ho ge Noordkoreaanse functionarissen, meldt thans het Russische persbureau Tass, dat tien Noord-Koreaanse oud ministers op beschuldiging van spion- nage en pogingen om de regering om ver te werpen zijn ter dood veroor deeld. Twee andere beklaagden kre gen gevangenisstraffen van twaalf en vijftien jaar. Volgens Tass hebben de beklaag den voor het Noord-Koreaanse hoog gerechtshof bekend, schuldig te zijn aan „een samenzwering, spionnage en terroristische activiteit ten gunste van de Amerikanen met het oogmerk de regering omver te werpen en te pogen door middel van een militaire opstand naar de macht te grijpen". De beschuldigden hadden voorts toe gegeven, dat zij militaire, staats- en partygeheimen aan de Zuid-Korea. nen hadden uitgeleverd. Zondag is Foster Dulles uit Tokio naar de Verenigde Staten vertrokken Intussen heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken een verklaring van de waarnemende mi nister van buitenlandse zaken. Bedell Smith, gepubliceerd, waarin wordt ge. zegd, dat de communisten alle krijgs gevangenen dienen uit te leveren, ook diegenen, die tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Bedell Smith verklaarde, dat ern stige bezorgdheid is verwekt door be richten, volgens welke de communis ten mogelijk niet van plan zijn alle gevangenen vrij te laten. JUIST VOOR SCHIP VERTROK Bestemd voor smokkel naar Suriname en Curasao. Vlak voor het vertrek van het s.s. „Cottica" van de K.N.S.M. uit de Amsterdamse haven naar de West, heeft de hoofdstedelijke recherche, dienst douane, aan boord van dit schip een omvangrijke smokkelzaak van Nederlands zilvergeld naar Suri name en Curacao ontdekt en als ver dachten twee der bemanningsleden gearresteerd. Honderdduizenden oude, overigens nog geldige Nederlandse dubbeltjes met het hoogste zilvergehalte, voor een totaal bedrag, dat enkele tien duizenden guldens bedraagt, werden na intensieve visitatie van het schip op diverse schuilplaatsen gevonden en in beslag genomen. De „Cottica" werd aan een speci aal onderzoek onderworpen, nadat de recherchedienst door bepaalde waarnemingen argwaan had gekre gen. Na geruime tijd zoeken werden de dubbeltjes aangetroffen, verstopt in balen met geraffineerde suiker, alsook in geheime bergplaatsen in de hutten der twee in hechtenis geno men leden der bemanning. In hun hutkasten troffen de rechercheurs speciaal aangebrachte bodems aan, waartussen duizenden dubbeltjes wa ren verstopt. De gearresteerden zijn een slager uit Amsterdam en een banketbakker uit Rotterdam, beiden circa 26 a 27 jaar oud, die aan boord van de „Cot tica" hun beroepen uitoefenden, als leden van de bemanning. Zij waren van plan het zilvergeld in Curacau en Suriname van boord te smokke len. Zaterdagmorgen hebben de recher cheurs nog een huiszoeking verricht in de woning van de gearresteerde slager, die in Amsterdam-Z. woont. Ook daar troffen zg nog voor en kele duizenden guldens aan dubbel tjes aan, die eveneens in beslag zijn genomen. De verdachten hebben naar de recherche desgevraagd me dedeelde de dubbeltjes op norma le wqze bij banken of postkantoren tegen afgifte van bankpapier ver kregen. De luchtverkenning die in de oor logsvoering een belangrijke rol speelt ontbreekt ook niet in de operatie ,J)rietand". Op een klein stukje wei land in de nabijheid van Tienraay landden regelmatig de Super Pipers voor luchtverkenning. Een sergeant, rechts, fungeert hier als „landings- meester". K.L.M.-bus sloeg over de kop Een bus van de K.L.M. is Vrijdag, op weg van Calcutta naar het vlieg veld Dum Dum, over de kop geslagen, na een vrouw te hebben aangereden. Dertien inzittenden van de bus wer den gewond, doch geen van hen ver keert in levensgevaar. De aangereden vrouw is in een ziekenhuis overleden. MILITAIRE BRIEVENBESTELLERS Vandaag komen de decreten af voor Vrijdag i Na de staldngt ag was het spoorwegverkeer inkr"'" *■*=•- Zaterdai. in Frankrijk Zondag bijna overal hervat. Wat de post en de telefoon, verbindingen betreft, bleef de toe stand nog chaotisch. Interlocale ge sprekken konden, afgezien van de automatische gesprekken, nog steeds niet gevoerd worden. Maandagoch tend zullen militairen de eerste post na vyf dagen bezorgen. De postbe ambten, die Zaterdagavond te Parijs hebben vergaderd, besloten eenparig de staking voort te zetten „totdat genoegdoening is verkregen". Het merendeel van het personeel van de gas. en electriciteitsbedrijven DE DIJKEN DICHT, MAAR Predikant, arts en wijkzuster: „Néén, het leven is hier veranderd" Een burgemeester, een predikant, een arts en een wijkzuster. Deze vier mensen uit die rampgebieden van Zuid- en Noord-Beveland, welke reeds geruime tjjd geleden droogvielen, stelden wjj enkele vragen over het le ven in hun gemeenschap, zoals dat thans ruim zes maanden na de ramp reilt en zeilt. Is het leven er weer normaal en wordt nog over die verschrikkelijke nacht van toen gesproken? Is het aan de bevolking nog te merken, dat zij dat grote ongeluk heeft meegemaakt? Of heeft wellicht de sleur van alle dag weer bezit van haar genomen en is alles, wat met de ramp samenhing, langzamerhand naar het tweede plan ge schoven Ziedaar enige problemen, die aan de orde kwamen tijdens korte ge- spreltken met deze functionarissen, die alle vier deel uitmaken van een samenleving, welke op de eerste Februari van dit jaar totaal ontwricht was. En wat zijn nu hun ervaringen? Zij kunnen in deze woorden samen gevat worden: nog steeds duren de gevolgen van de ramp voort en nog altijd drukken zij hun stempel op mens en gemeenschap in deze gebie den. „De bevolking heeft een schok ge had, die zij nog steeds niet te boven is", zo zei de dominee. „Soms schijnt het alsof de kalender een wijziging heeft ondergaan, want men spreekt in tijdsuitdrukkingen vrijwel uitslui tend over „voor de ramp" of „na de ramp". De verandering van het dorps_ leven, die voor de oorlog al was in gezet, heeft nu door de watersnood nog eens een extra versnelling ge kregen. En de vraag is: hoe vangen wg die veranderingen op? Het lijkt mij. dat vooral de jongeren geen ge makkelijke tijd tegemoet gaan. En hoe zal het de komende herfst en winter gaan, als de najaarsstormen weer opsteken. De angst zit er in...". OPTIMISME. De burgemeester w^s wat opti mistischer, al gaf hij toe, dat de ramp bepaalde ontwikkelingen ver haast had en daarbij doelde hij voor al op de agrarische sector, waar her verkaveling en sanering de gemoede ren sterk bezig houden. „Als de te gemoetkoming in winstderving rede lijk is, zodat er geen maatschappe lijke armoede dreigt, ochdan komt onze gemeenschap deze zaken wel te boven, temeer waar tenslot te het uitgangspunt verbetering van de huidige situatie is". HEBZUCHT. De wijkverpleegster interesseerde zich voor de geestelijke zijde van de ramp-gevolgen en zij had op dit ter rein minder prettige ervaringen „Het heeft mij heel sterk getroffen, dat diepe verborgen instincten losge woeld zijn en dat met name de heb zucht zo aan de dag is getreden. De mensen zijn begerig geworden, zo in de geest van „halen-wat-er-te-halen -is". En dat is geen verschijnsel van kort na de ramp, want nog is het niet weggeëbd. Er is veel veranderd en soms zie ik het maar donker in. Vele mannen werken bijvoorbeeld aan de dijken en verdienen daar meer dan vroeger. Hoe moet dat nu als Tenslotte de arts. De watersnood leeft nog sterk onder de bevolking, zo meende hij, vooral omdat de prac- tijk van het leven de mensen steeds weer met dc gevolgen confronteert. De schade aan de landerijen bijvoor beeld kan niet afgedaan en opgelost worden niet een kwastje verf zoals bij een huis. Bovendien blijven er de financiële kwesties rond de ramp, zoals vergoeding e.d. „Ook medisch is er een duidelijke nawerking te constateren. In die eer ste tyd na de droogvalüng viel dat niet zo op, want iedereen had zijn handen vol aan opruiming van de modder, het afscheuren van het be hang en het arrangeren van de tim merman en de schilder. Die periode is echter nu achter «re rug en nu volgt opeens de terugslag, de inzinking". „En denkt U toch vooral niet, dat de watersnood na zes maanden hier op het tweede plan is geraakt. Ais ik zo de gesprekken in mijn wachtka mer beluister, hoor ik slechts één mo notoon thema: de ramp, de ramp en nog eens de ramp (Vervolg op pag. 2) is in de nacht van Zaterdag op Zon dag weer aan het werk gegaan. Het socialistische vakverbond „Force Ouvrière" publiceerde Zon dag een communiqué, waarin gezegd wordt, dat vertegenwoordigers van de spoorwegarbeiders, het personeel in openbare dienst en dat van het openbare vervoer Maandag zullen vergaderen. Voor het geval de re gering zal weigeren haar decreten in te trekken, zal een besluit genomen worden om de algemene actie te hernieuwen, aldus het communiqué. Volgens de bond van postbeamb ten zijn meer dan 200.000 leden van de bond nog niet aan het werk ge gaan. In de Franse staatscourant is Zon dag een decreet geplaatst, waarbij aan alle groepen spoorwegarbeiders wordt geboden zich onmiddellijk naar hun werk te melden. Het decreet dreigt met ontslag, gevangenisstraffen en andere straf fen in geval van ongehoorzaamheid. De bedoeling van het decreet is de stakers in de provincie het werk te doen hervatten en nieuwe spoorweg stakingen in de huidige periode van maatschappelijke agitatie te voorko men. Het Franse kabinet kwam Za terdagavond bijeen om de laatste hand te leggen aan de bezuinigings decreten, welke de aanleiding van de stakingen zijn geweest. De juiste inhoud van de 27 decre ten, die Maandag moeten worden uitgevaardigd, is nog niet bekend gemaakt. Wel werd Zondagavond bekend ge maakt, dat de Franse regering af stand deed van haar poging om de pensioengerechtigde leeftijd te ver hogen. Het zogenaamde „actieve" personeel in rijksdienst zal in het vervolg bg het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd kunnen kie zen of het nog twee jaar in dienst wil blijven. Het Franse ministerie voor posterijen, telegrafie en telefo nie heeft Zondagavond bekendge maakt, dat alle employé's, die Maandag niet aan het werk gaan, zullen worden ontslagen. Aan de acht belangrijkste postkantoren in Parijs zal Maandag weer post, bestemd voor het buitenland, worden aange nomen, aldus de bekendmaking. DE VERWACHT: TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk toenemende bewolking met in het Westen van het land tegen het einde van de middag een kans op wat lichte regen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON EN MAAN. 11 Augustus. Zon; op Maan: op onder 20.13 onder 20.2»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1