PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stakingsgolf in Frankrijk legde openbare leven volkomen lam Verdelingsverdrag met Ver. Staten Gevaar bij Flaauwerse dijkval zo goed als geweken BILT Kantlijn De P1PER-CUB BIJ OEFENING ..DRIETAND" VERONGELUKT 196e Jaargang-No. 185 Oagblaa uitgave van de firms Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adjunct W de Pagter Hoofdred G Ballintijn, Pl.-verv.r W Leertouwer en H. A Bossliardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSlNGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ADVERTENTIEPRIJS -a ct per mm. Minimum p. advertentie I 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax regels» y van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ot adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. 8ur. Vlissingen. Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef 3841. Goes. Lange Vorststraat 63. teiet. 2475 ib.gg 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16: lerneuzen. Brouwerijstr 2. Zie. u.z.--c N Bogerq-tr i iGO telei GEEN GAS, GEEN LICHTGEEN POST Verzoek aan premier Laniel om Nat. Vergadering bijeen te roepen In Parijs strandden 250.000 toeristen Frankrijk beleefde Vrijdag de grootste staking sedert de bekende sit- down-stakingen in 1936. Twee a drie millioen ambtenaren en arbeiders in genationaliseerde bedrijven staakten 24 nur uit protest tegen voorgenomen regeringsmaatregelen, om o.m. de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen en overtollige ambtenaren te ontslaan, als onderdeel van de bezuinigings actie. Bijna in het gehele land lag het spoorwegverkeer stil. Ook vele plaat selijke vervoersdiensten staakten. De gasdruk in Parijs en veie provincie steden was zeer laag. In de electriciteitsbedrijven werd niet gewerkt en p vele plaatsen moesten politiemannen het werk van uitgevallen verkeers lichten overnemen. De Franse socialistische partij heeft Vrijdagavond premier Laniel ver zocht onmiddellijk de nationale vergadering bijeen te roepen, gezien de ernst van de toestand. Alleen al in Parijs waren naar ra ming 250.000 toeristen, veelal buiten- Iers, gestrand! In ziekenhuizen Zes en dertig duizend bezoekers trok de miniatuur-diergaarde Klein Blijdorp in vijf weken tijd in het onvolprezen culturele centrum van Zeeland: Middelburg. Zes en der tig duizend! En dat terwijl Klein Blijdorp toch waarlijk een vergelijking met de be kende dierenparken, die in ons land verspreid liggen, niet kon doorstaan. Zes en dertig duizend! Men bedenke wat dat betekent. Met nauwelijks twee duizend bolsje wieken ontketende Lenin destijds de Russische revolutie. Met minder dan 36.000 mensen werden na de eerste Februari de dijken van Zeeland ge dicht Zes en dertig duizend! En toch kunnen bij het telkens maar weer herhalen van dit im ponerende aantal een gevoelig mens bij wijze van spreken de tranen in de ogen springen. Want er wordt in Middelburg in deze schone Augustusmaand een ten toonstelling gehouden. Een tentoon stelling van werken van Jan Slufters. Jan Sluijters is een van onze aller grootste schilders. En zijn tentoon stelling heeft het Kunstmuseum in de Zeeuwse hoofdstad herschapen in een Tempel der Schoonheid. Wie er komt en nog niet volkomen afgestompt ïb, bltfft getroffen staan, reeds bij de in gang der drie zalen. Hij voelt de zor gen van zich afglijden. Er wordt iets blij in zijn binnenste, zo maar eenvou dig en simpel blij, blij als een goud geel korenveld, blij als een groene lenteboom, big als een streep maan licht over een avondzee, bfg als de lach van een spelend kind. Het is iets wonderlijks en verhe vens, dat een enkele man dit kon be reiken met een paar lappen linnen en een paar tubes olieverf en een paar penselen. Hij toverde met kleuren en vormen en woekerde met licht. Maar hier kwamen tot dusver geen zes en dertig duizend bezoekers. O neen. Als deze tentoonstelling in Londen zou worden gehouden, of in Pa rijs, of in-Rome, of zo men wil in Yokohama, dan zouden er duizen den bezoekers zijn geweest. Dan zou men in lange rijen voor de museum ingangen regen en wind trotseren. Dan zouden zelfs toevallig daar aan wezige Nederlanders naar binnen stappen en uiting geven aan hun ma teloze bewondering voor het genie Sluijters. Maar ach, die tentoonstelling wordt gehouden in Middelburg. Zij werd ge organiseerd door een kleine groep kunstlievende mensen, die hun mede burgers de gelegenheid wilden geven de schoonheid te ontmoeten. Maar er kwamen er geen zes en dertigduizend van die medeburgers. Zoals naar de dieren in Klein Blijdorp en naar de klanken van de Ambone- zenband. O neen. e organisatoren verwachten ook geen zes en dertig duizend be zoekers op de Sluijterstentoon stelling. Als er zes en dertig honderd kwa men, zouden zij dankbaar zgn. Een tiende deel slechts van de bezoekers van Klein Blijdorp. Dat is toch waarlijk geen GROTE verwachting. Maar vanmiddag zal het veertien dagen geleden zijn, dat de Slugters- tentoonstelling werd geopend. En er zijn tot dusver welgeteld en zorgvuldig geadministreerd zegge en schrjjve zes honderd bezoekers ge weest. Zes honderd. Op een tentoonstelling, zoals men er in geen jaren meer een in Zeeland zal zien En nu weten wij wel, dat er belang rijker dingen zijn dan een schil derijententoonstelling. En dat iedereen ten slotte zelf moet weten, wat hij in zijn vrjje tijd wil doen. En dat er een massa mensen zijn, die geen belangstelling hebben voor schilderkunst. Maar zes honderd bezoekers kan niet anders dan beschamend voor Zeeland worden genoemd. Als er geen ommekeer komt, staat in ieder geval intellectueel en cultureel Zeeland in zijn hemd. En dan zullen straks de mensen, die deze tentoonstelling organiseer den, de kas opmaken en moeten con stateren. dat de centjes van het Kunstmuseum op zijn. En er zullen voortaan geen tentoonstellingen van der van de staking van grondperso neel, radio en televisie verdwenen uit de lucht, vele fabrieken moesten slui ten door het wegvallen van de elec- triciteit en zelfs de doodgravers leg den de spade er bg neer! Door ae P.T.T.-staking, die reeds gaande was en die van onbepaalde duur is, hoopte ook Vrijdag de post zich op in brievenbussen en op stati ons en het telegraaf- en telefoonver keer, wat het laatste betreft uitge zonderd automatische verbindingen, bleef onderbroken. Katholieke en andere vakvereni gingen gaven de arbeiders bij de spoorwegen en in andere openbare diensten opdracht het werk te mid dernacht te hei-vatten. Het onder communistische leiding staande alge mene vakverbond heeft zijn leden echter opgeroepen de staking voort te zetten. Het verbond verklaarde het besluit van de katholieke (en de so cialistische) vakverenigingen, om het werk te hervatten, te betreuren. Intussen heeft de katholieke vak vereniging van mijnwerkers een alge mene staking van 24 uur voor van daag uitgeroepen. Volslagen verrassing Het Franse kernkabinet is Vrijdag bijna de gehele dag bijeen geweest <>m maatregelen mét het oog op de staking te bespreken. De staking kwam voor de regering en voor het land als een volslagen verrassing. Zelfs de vakbonden schenen verbaasd over het grote aantal arbeiders, dat gehoor beeft gegeven aan de sta- kingsoproepen De vertegenwoordigers van de vak verenigingen. die op verzoek van dé regering in 't bureau van de premier waren gekomen, zijn weggelopen van een bespreking met regerings-verte- genwoordigers. Zij weigerden de bij zonderheden te bespreken van ae voorstellen van premier Laniel, ter vermindering van de uitgaven van de regering, welke volgens de arbeiders werkloosheid op grote schaal zouden veroorzaken. Geen verbinding De directeur-generaal van de Ne derlandse P.T.T. deelt mede, dat als gevolg van de staking van de Franse P.T.T.-ambtenaren het telegrafisch verkeer niet kan worden afgewikkeld en dat de post in Frankrijk niet wordt gesorteerd, noch wordt be zorgd en evenmin verzonden. Wat het telefoonverkeer betreft worden van en naar Frankrijk slechts dringende en ijl-gesprekken behan deld. Er dient echter met grote ver traging rekening te worden gehou- In verband met het voorgaande raadt de directeur-generaal het pu bliek aan om correspondentie en post pakketten voor Frankrijk voorlopig niet ter post te bezorgen en geen te legrammen en gewone telefoonge sprekken voor Frankrijk aan te bie den, respectievelijk aan te vragen. Zodra P.T.T. bericht ontvangt, dat de verbindingen met Frankrijk weer geheel zijn hersteld en dat de postbe- handeling weer wordt hervat, zal daarvan ten spoedigste kennis wor den gegeven. ONTWIKKELINGEN IN KOREA Arrestaties in Noord-Korea De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoen Joeng Tai heeft Vrijdagmorgen te Seoel mede gedeeld, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, Zaterdagochtend te Seoel een AmerikaansZuid-Kore- aans verdrag tot wederzijdse verde diging zullen tekenen. Volgens Pjoen zou dit verdrag door de Amerikaanse senaat „zon der bezwaar" worden aanvaard. De Zuid-Koreaanse minister var buitenlandse zaken deelde voorts mede, dat het verdrag zou worden gesloten naar het voorbeeld van de AmerikaansJapanse en Ameri kaansPhilippijnse overeenkomsten. Het zal uit minder dan tien punten bestaan. Minister Pjoen Joeng Tai legde zijn- verklaring af, nadat president Rhee zgn vierde onderhoud met mi nister Foster Dulles had gehad. Minister Dulles en president Syngman Rhee hebben Vrgdag in een gemeenschappelijke verkla ring meegedeeld, dat zij de aan staande politieke conferentie zul len verlaten, indien na negentig dagen onderhandelen, hun rege ringen inzien, dat de pogingen om de gestelde doelen te bereiken, vruchteloos zijn. Deze doelen werden Sn de verkla ring omschreven als „de vreedzame Hongarije biedt meer vrijheid aan diplomaten Met ingang van Maandag a-s. zul len de reisbeperkingen voor buiten landse diplomaten in Hongarije wor den verlicht, zo heeft de Hongaarse nieuws- en voorlichtingsdienst te Londen Vrgdag bekend gemaakt. De diplomaten zullen naar de mees te delen van het land kunnen reizen; hun wordt echter verzocht 24 uur van te voren het Hongaarse ministe rie van buitenlandse zaken van hun plannen in kennis te stellen. dit gehalte meer gehouden künnen Zeeland is in het geding. worden in Zeeland. Een van Gogh-, een van Dongen-, een Sluijtersten- toonstelling zijn dan voor goed verle den tijd. Omdat er geen zes en dertig dui zend bezoekers kwamen en zelfs geen zes en dertig honderd, omdat er in veertien volle dagen tijds slechts zes honderd kwamen. De tentoonstelling is nog een paar weken open! de goede naam van cultureel hereniging van Korea als een en onafhankelijk land." vrij De Noord-Koreaanse radio-Pjong- jang heeft Vrgdag bekend gemaakt, dat 12 hoge Noord-Koreaanse func tionarissen zijn gearresteerd wegens een samenzwering tot het omverwer pen van het communistische bewind. Volgens radio-Pjongjang bevinden zich onder de twaalf gearresteerden het voormalige hoofd van de gehei me politie. Rhee Syng Jop en de ge wezen minister van buitenlandse za ken, Pak Hen J.en. De twaalf gearresteerde hoge func. tionarissen van de Noord-Koreaanse regering hadden „nationale gehei men uitgeleverd" aan de Verenigde Staten en Zuid-Korea. Klachten over tinnetjes sigaretten Vrijdagmiddag is een Piper-Cub van de Koninklijke Luchtmacht, die was ingeschakeld bij de oefening „Drietand", verongelukt. De bestuurder, kapi tein-vlieger-waarnemer R. Jacobs uit Den Haag, is omgekomen. Hij was 38 jaar oud en gehuwd. Het ongeluk gebeurde toen de vlieger op een lan dingsstrip bij Horst wilde landen. Vermoedelijk is de bestuurder door het zonlicht verblind geraakt, waar door het toestel tegen een hooimijt vloog en in brand geraakte. De kapltcin- vlieger-waarnemer Jacobs kwam in de vlammen om. In het toestel bevond zich nog een tweede inzittende, de 22-jarige vaan drig-vlieger M. L. van der Stroom uit Culemborg. Deze sprong uit het toe stel en is gewond in het hospitaal te Venraay opgenomen. Vrijdagmiddag heeft de minister van Oorlog, ir. C. Staf met de staats secretaris mr. F. J. Kranenburg een bezoek gebracht aan het hoofdkwar tier van de derde divisie en de opstel ling van de troepen in ogenscnouw genomen, waarbij hij door de com mandant, generaal-majoor J. G War- ringa, werd rondgeleid. De minister uitte zijn tevredenheid over het ver loop van de oefening. Over de stemming zei minister Staf de indruk te hebben gekregen, dat on der de troepen de gedachte leeft „wh zullen eens laten zien, hoe wij het kunnen". Gisteravond is de defensie oefening begonnen en wordt heden avond afgesloten. Gedurende de oefening „Drietand" worden aan de derde divisie dagelijks per man tien cigaretten verstrekt. Deze cigaretten zijn verpakt in tinne tjes van 50 stuks, waarvan er iedere dag één per vgf man wordt uitge reikt. Reeds vele keren is er over ge klaagd. dat in sommige tinnetjes geen 50, maar minder cigaretten za ten, soms waren dat er 48 of 49. Minister Staf bleek, toen dit hem Vrijdagmiddag werd verteld, hierover allesbehalve te spreken. Hij achtte het niet onmogelijk, dat opzet in het spel was. Een onderzoek zal worden ingesteld om licht te brengen in deze kwestie. Zonnig weer en ook iets warmer (Van onze weerkundige medewerker). Er is de laatste dagen met recht geklaagd over het slech te zomerweer. Het heeft in deze eerste week van Augustus niet aan de regen gelegen, want neerslag van enige bete kenis is in onze provincie niet gevallen. De wind bleef maar steeds uit de verkeerde hoek waaien met als gevolg lage middagtemperaturen van 17 19 graden Celsius. Een hoge drukgebied, dat ons een vrij zonnig en droog weekend be looft, deed gisteren zgn in vloed reeds gelden. De hele dag scheen de zon, de wind nam ar en de temperatuur steeg tot ongeveer 20 graden. Dit zonni ge weer wordt morgen nog weer even bedreigd door een storingsfront uit net Westen, maar dit zal weinig of geen neerslag brengen. De vooruitzichten voor Zon dag zijn zeer onzeker, daar de depressieactiviteit boven de Oceaan nog niet is geluwd. Daar komt nog bij, dat net ho ge drukgebied langzaam in Oostelijke richting verder drijft en ons morgen vermoedelijk weer in de steek zal laten. VVV*V\*WWVVVVVVVV\\'V\V HARD AANPAKKEN Binnendijk verkeert echter in zeer slechte toestand Ongeveer 800 meter achter het DUW-kamp bij de Flaauwers-inlagen op Schouwen was in de binnendijk gisteren in de morgenuren een twintig me ter breed gat ontstaan, waardoor het zeewater, als gevolg van de dijkval, sissend de polder van het Waterschap Schouwen binnenstroomde. Na het instorten van de Zuiddgk tussen café de Herenkeet. en het Schelphoekgat is het brandpunt van de strijd tegen het water tijdeigk verplaatst naar die oude bres in de inlaagdjjk. Bij de steiger voor het kamp lagen 22 sleepboten gereed om op het eerste sein ter assistentie uit te varen. Het dichten van de binnendijk betekende voor het 80 meter brede gat van de val, dat de stroming werd uitgescha keld en uitbreiding van de zware bres niet meer mogelijk zon zijn. De omroeper van Zierikzee, die gis termiddag zijn ronde door de stad ten spoedig aangevoerd. Rijshout was in voldoende mate aanwezig en vier lichters met stortsteen, twee aan el ke kant van de inlaagdgk, waren eveneens snel ter plaatse. Een lan dingsvaartuig werd in de vroege mor gen met zandzakken geladen, een zinkstuk van 17 by 15 meter was in recordtijd gevlochten en zo waren al le voorbereidingswerkzaamheden in een snel tempo achter de rug. Het was een gedwongen improvisa tie, deze dichting, welke onder lei ding van ir. M. Klasema en hoofduit voerder J. Dekker werd volbracht. „Het is een geluk", merkte een van bulldozer, een dragline en caissons de zinkwerkers op, „dat de inlaagdijk waren evenals de nodige motorvlet- een stevig kleüichaam heeft, want maakte, deelde luidkeels mede, dat de werkers aan de Flaauwers die avond niet thuis zouden komen. Dit was de tweede nacht van zware arbeid, vant van Donderdag op Vrijdag werkten 300 man bij het licht van in Dieselolie gedrenkte dodden poetskatoen koorts achtig aan de voorbereidingen van de dichting. Toen Donderdagmiddag de neod- lotstijding van de dijkval Zierikzee bereikte, werden in allerijl 35.000 zandzakken naar het bedreigde punt gebracht. Ook een grote kraan, een iulldozer, een dragline en caissons anders was het leed niet te overzien geweest en het gehele D.U.W.-kamp zou onherroepelijk in de polder zgn verdwenen". Gistermorgen, omstreeks 10 uur lag het zinkstuk voor het 20 meter brede gat. Geschoord met touwen, liet men het langzaam vieren. Het water bleek echter de baas, de stroom was te snel, want toen het zinkstuk waar op ongeveer 30 zinkwerkers stonden in het gat kwam, werd het door het kolkende water door de bres getrok ken. Rauwe waarschuwingskreten overstemden het kraken van de zink- stukranden, die tegen de wanden van het gat omhoog krulden.. Het werd voor de zinkwerkers een lopen, sprin gen en klauteren voor het leven. De (vervolg op pag 2) Burgerlijke en marine.autoriteiten onder wie de bevelhebber der zee strijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy, brachten Vrijdag een bezoek aan het zeekamp, dat te Medemblïk is georganiseerd door het Jeugd Zee- verbond en waaraan 130 personen uit het gehele land deelnemen. Autoritei ten en genodigden slaan het admiraal zeilen gade. Vice-admiraal de Booy is gekleed in uniform. KORTE PREDIKATIE. Philippus daalde af naar de stad van Samaria en predikte hun den Christusen er kwam grote blijd schap in die stad. Hand. 8 6 en 8 Het Evangelie bereikt Samaria, de van de Joden verachte stad en hare bevolking. Samengegroeid uit allerlei stam en volkerenresten, ook van het Joodse volk. Dank zij deze Joodse rest tvist dit volk iets van de beloften Gods en reilde het deelhebben aan de beloften. Dat ergerde de Joden en zij lieten niet na de Samaritanen er tel kens weer aan te herinneren, dat daar geen sprake van kon zijn. Als in mijn gezin vreemde kinderen binnenkwa men en zeiden: rog zgn ook kinderen van jullie vader" dan zouden mijn kin deren er aanstonds by zgn en zeggen: ,iNeen, dat gaat niet aan!" Maar nu heeft dat trotse Jeruzalem het Evangelie verworpen. Nu komt 't tot Samaria. Haar wordt het Verbond in Christus gepredikt. Is het te ver wonderen dat er grote blijdschap tn die stad komt? Men gelooft van harte en gelooft het Evangelie. Jezus' woord wordt bevestigd, dat vele eersten de laatsten zullen zijn en vele laatsten de eersten. Ook wordt aan Samaria duidelijk Gods vrijheid en majesteit: wat voor de wereld onaanzienlijk en veracht is, heeft God uitverkoren, dat,, wat niets is, om aan hetgeen wél iets is, zijn kracht to ontnemen, opdat geen vlees zou roemen voor God. De Samaritanen wisten geen rechten te kunnen laten gelden, daarom verheugen zij zich in de Genade Gods, die vn Jezus ver scheen. Samaria vertrouwt op Gods barmhartigheid. Christus komt in zijn gepredikt woord tot haar. Het volk luistert vol ijver. Zij weerspreken het Woord niet. Zij komen niet aandragen met hun ja-maar's. Zij luisteren. En zo komen zij tot het geloof. Want het geloof is door het gehoor. Hier iix>rdt voldaan aan datgene waar het Evan gelie altijd om vraagt: dat het ge hoord wordt, dat er iaar geluisterd vjordt dat de p.ediking niet veracht of verwaarlosd wordt, dat men niet aan de Kerk voorbij gaat. Het ver achte Samaria toont de aard van Maria, welke de Here Jezus zozeer prees, toen zij zich aan Zijn voet zette en naar Zijn woord hoorde. De rechte bodem voor het Woord Gods zijn de harten die heilsbegerig zijn en die kunnen luisteren. L. THEUNISSEN Aagtekerke. Brand in jamfabriek Buren stookten vuurtje Vrijdagmiddag is in Oosterhont brand uitgebroken in een van de op slagruimten van een conservenfa- briek. Buren hadden de heg gesnoeid en het snoeisel in brand gestoken. Blijkbaar hebben zij het vuur niet kunnen beheersen, zodat de vlammen oversloegen naar de pakhuizen, welke weldra in lichter laaie stonden. Naast de brandweer van de gemeente Val burg, moest ook die van Eist te hulp worden geroepen. De pakhuizen en de pakinrichting gingen geheel verloren, de machine hal en de kantoren konden worden gered. Verzekering dekt de schade. Melk een cent duurder Met het oog op de ontwikkeling der melkinkoopprijzen heeft de Algemene Vereniging voor Melkvoorzienlng te 's Gravenhage gemeend te moeten be sluiten aan de consumptiemelkhandel in Westelijk Nederland te adviseren, met ingang van 9 Angnstns as. de prjjs voor consumptiemelk met een cent per liter te verhogen. DE VERWACHT: DROOG WEER. Geldig tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. Warmer dan giste ren. ZON EN MAAN. 9 Augustus. Zon: op 5.12 onder 20.18 Maan: op 4.49 onder 20.05 10 Augustus. Zon: op 5.14 Maan: op 6.03 onder 20.16 onder 20.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1