Bij de Flaauwers zakte de dijk over 80 meter weg Zeeuwse Almanak M wi gmtrb Zwevende herten in Groede's fraaie Hertenkamp WATERSCHAP SCHOUWEN TEGEN VOORSTELLEN VAN DIJKHERSTEL WANNEER INPOLDERING VAN HET N00RDERSL0E? Oranjeboom Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 NIEUWE DIJKVAL OP SCHOUWEN Stroomgat van 13 meter diepte Gistermiddag om kwart over vier stapten twee leden van de bemanning van de zuiger „Dordrecht" over de steiger bij het haventje van de Flaau wers ten Westen van Zierikzee. Zij gingen aan boord van de zandzuiger. Het waren de laatste stappen, welke zij op het dijklichaam deden, want nauwelijks waren zij aan boord, of achter hen stortte de steiger krakend in elkaar. Toen zij omkeken, zagen zij tot hun grote ontzetting, dat de dijk over 80 meter als een pudding In elkaar was' gezakt. Geheel onverwacht is gistermiddag om kwart over vier plotseling een ge deelte van de Schouwense dijk bij de Flaauwers tussen Schelphoek en het café de Herenkeet weggezakt Deze dijkval betekent een grote te genvaller voor het dijkherstel op het toch al zo zwaar geteisterde eiland. Het gat is ongeveer 80 meter breed. Met het schip „Molenplaat" van de dienst Dijkherstel is men in het gat gevaren, het bleek 13 meter diep te zijn. Dit betekent dat er een stroom gat" bij is gekomen. Het gat dient bin nen enkele dagen dicht te zijn, anders wordt het, zoals een der ingenieurs ons zeide, een tweede Schelphoek. Van alle kanten werden hulpkrach ten, materieel en materiaal gerequi- reerd om het gat te beteugelen. Alle beschikbare zandzakken werden aan gevoerd, omdat uitbreiding van het gat een ramp zou betekenen en het resultaat van een spoedige sluiting van het gat bij Schelphoek volkomen teniet zou doen. Fel trekt de stroom thans reeds door de nieuwe bres. On- derlossers met zand zijn direct aan het werk gegaan en lossen lading na la ding in de wond, welke thans opnieuw door het water is geslagen. De Hammen, de 30 meter diepe geul, is vlakbij en als het gat tè diep zou uitslijpen, wordt de sluiting belang rijk moeilijker. Het beteugelen van het pas ontstane gat wordt niet alleen ter plaatse aangepakt. In de Flaau- wers-inlage ligt een oude dijk, waar in een 20 meter brede bres zit. Is het oude gat in die dijk gedicht, dan is de doorstroming in het nieuwe gat onmo gelijk, hetgeen het herstel bevordert. Met man en macht Vannacht is met man en macht ge werkt. Er werden zinkstukken gezon ken en steen gestort. Omdat de toe gang tot het gat niet gemakkelijk is, zal, hoewel het theoretisch mogelijk zou zijn, geen caisson gebruikt worden bij de sluiting. De gevolgen van deze dijkval zijn thans nog niet te overzien, omdat niet bekend is of en wanneer het gat dicht zal zijn. Het laatste gat in de Rampaartse dijk bij de boerderij „Spuizicht" is gisteravond nagenoeg gedicht. Was dit niet het geval geweest, dan zou deze sluiting vermoedelijk belangrijk ver traagd zijn, omdat alle beschikbare krachten en materiaal ingezet zijn bij Examens Stichting Vakopleiding Bouwvakbedrijf Donderdagmiddag werden in Mid delburg en Goes de examens afge nomen vanwege de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf. De examinandi hadden allen een opleiding* in de praktijk genoten in de meeste ge vallen voorafgegaan door een cursus aan de ambachtsschool. De diploma-uitreiking is a.s. Za terdagmorgen. Advertentie Bij de eerste aanwijzing van Rhenmatisclie Fijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kru schen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? KERMIS Hoewel vjij niet bepaald onmiddel lijk komen toesnellenwanneer er er gens in Zeeland kermis wordt gehou den, toch spijt het ons, dat wij Woens dagavond niet tegenwoordig waren op 'de Middelburgse kermis. Want Woensdagavond hebben alle draaimolens, autoscooters, lucht- schommels énandere attractieve toe stellen plotseling de dienst gestaakt, moet plotseling de stilte zijn geval len over de roezemoezende drukte van het kermisgedoe en dat moment nu hadden wij gaarne mede-beleefd: Het moment, waarop opgetogen luchtschommel-enthousiasten plotse ling in hun luchtreis bleven steken, waarop de lawaaiende, botsende miniatuur-auto'tjes onverwacht ver- starden tot onroerende goederen en waarin nog slechts het geroep weer klonk van de standwerkers, niet ge- hinderd door het rumoer van al die draaiende, schommelende, rijdende en hotsende mechanische apparaten Omdat voor een half uur de stroom was uitgevallen. De „stroom", die magische, ongrijp bare substantie, waarmede simpel weg het wonder der electriciteit wordt aangeduid en waarmede een hedendaagse, moderne kermis staat of valt. Wellicht zullen op dat ogenblik enkele ouderen hebben teruggedacht aan de romantische periode, waarin een kermis nog dreef op stoom en natuurlijkepaardenkrachten, zon der het comfort, dat de electriciteit aan de huidige kermisexploitanten biedt. Of niet de dichting van de bres bij Flaauwers. Dit is de derde dijkval geweest tij dens de herstelwerkzaamheden op Schouwen-Duiveland. De eerste dijk val deed zich voor in de Westhaven- dam in Zierikzee, de tweede 114 maand geleden bij de Stompe Toren ten Westen van Schelphoek. Beide malen kreeg men het gevaar, ont staan door het verdwijnen van de dijk- gedeelten, tijdig onder de knie. Er bestaat thans goede hoop, dat men ook ditmaal het gevaar tijdig zal kunnen elimineren. Inmiddels ziet men in spanning het verloop van het volgende hoge tij in de komende nacht tegemoet. Men vreest dat dan nog meer water in de reeds zo zeer gehavende polder Schou wen zal vloeien. Ingenieurs van de wa terstaat hebben gisteravond de situ atie ter plaatse in ogenschouw geno men, opdat zo spoedig mogelijk maat regelen kunnen worden genomen. Men hoopt dat deze afdoende zullen zijn, omdat door dit nieuwe stroomgat de herstelwerkzaamheden eventueel ernstig kunnen worden gestagneerd. De situatie ter plaatse is, voorzover men het thans kan overzien, tengevol ge van de diepe hammen zeer moeilijk Eén gezin In de omgeving van de dijkval woont slechts één gezin. De overige inwoners van dit gebied zijn nog ge- evacueerd. Het eenzame gezin woont in een hooggelegen woning, die niet werd aangetast door het brute water geweld. De woning staat op een af stand van ongeveer 200 meter van de dijkval. Er bestaat voor de bewoners geen direct gevaar. Arbeiders, die zijn ingeschakeld bij het herstel van de dijk bij Schelphoek, zullen met materieel naar het bedreig de punt worden gezonden. 164 vrijwilligers hielpen aan schoonmaak van Zierikzee De sclioonmaakorganisatie van de stad Zierikzee telde in het totaal 164 vrijwillige medewerkers. Zy om vatte 17 diverse nationaliteiten als volgt verdeeld: Nederland, 71 mede werkers: Frankrijk 29: Zwitserland, 18; Verenigde Staten van Amerika, 11; Nenemarken, 6; Duitsland, 5; En geland, 5; Noorwegen, 4; Oostenrijk, 4; Algerië 2; Israël, 2; India, 1; Ita lië, 1; Japan, 1; Saarland, 1; Zwe den, 1. Deze personen wei-den gezonden door 9 verschillende organisaties, te weten de Internationale Vrijwillige Hulpdienst (87 medewerkers): Oe cumenische Jeugdraad in Nederland 34Bondvan Plattelandsvrouwen (15); R.K. Hulpactie (10); Leger des Heils (8); Deense Hulpdienst (4): American Friends Service Com mittee (3); School v. Maatschappelijk Werk, Breda, (2) en de Wereldraad van Kerken (1). De helpers waren ondergebracht in een vijftal kampcentra, t.w. de D.U.W -barak in de Zelkepolder, de Chr. Ulo-school, het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, het gebouw van het Leger des Heils en net Corne- liahuis. Hoofdleider was de Belg D. D. J. Quatannens, uitgezonden door de We. reldraad van Kerken, die geassisteerd werd door twee stafleiders, de he ren P. v. d. Have en M. G. Sipkes, beiden uit Haarlem, 12 leiders en 3 hulpleiders. Zierikzeese jeugd in Almelo Tweehonderdvijftig Zierikzeese kin deren zijn Woensdag in Almelo gear riveerd om er drie kostelijke vacan- tieweken door te brengen. Op het voorplein van de sociëteit hadden zich reeds vroeg vele pleegouders verza meld. Zij hebben niet minder dan drie kwartier moeten wachten, daar de trein grote vertraging had. Wethou der Frederiks riep de Zierikzeese jeugd een hartelijk welkom toe en wenste hen een buitengewoon pretti ge vacantie. Namens de jeugd dankte reisleider A. Paauwe voor de hartelijke ont vangst. Nadat de kinderen een tractatie hadden ontvangen gingen zij met hun pleegouders op weg naar hun vacan- tieverblijf. Verkrijgbaar bij elke (otohandelaar 8 opnamen 6 x 9 1 •12 opnamen 6x6" Advertentie Nederlandse leraar in Oostenrijk omgekomen Geboortig uit Middelburg In het Oostenrijkse Alpengebied de Tauern bij de Gross Glockner is de 58-jarige R. L. Klaassen, leraar aan de Ambachtsschool te Seheveningen, verongelukt. De heer Klaassen ,die geboren Mid delburger is, viel in een 60 meter diep ravpn. Hy was gehuwd en had een dochter. Reuter meldde nader, dat de heer Klaassen met zijn vrouw en een vriendin van zijn dochter een klim- tocht naar de Preitalerhut maakte. Zij verdwaalden in een dikke mist en de heer Klaassen ging daarna alleen op verkenning uit om de goede weg te vinden. Toen hij lange tijd weg bleef, volgde zijn echtgenote zijn sporen in de sneeuw. Zy' vond hem dood aan de voet van een 60 meter hoge rots. Extra bussen en een nachtboot op Visserijdag Ter gelegenheid van de Vissery- dag 1953, welke Zaterdag 15 Augus tus a.s. te Breskens zal worden ge houden, zullen extra bussen en een extra boot worden ingelast. De extra boot van de Prov. Stoom bootdiensten zal des nachts om 12 uur uit Breskens naar Vlissingen vertrekken. Voorts zullen met bus sen van de Z.V.T.M. extra diensten worden gereden, voorzover dit nodig zal blijken. Met de S.B.M. kon over het inschakelen van extra bussen geen overeenstemming worden be reikt. Geslaagd voor Staats examen onderwijs-acte De volgende leerlingen van de Chr. kweekschool te Krabbendijke slaag den te Breda voor het staatsexamen onderwijs-acte: mej. C. Oskam, mej. J. Boer, mej. M. Bakker, mej. L< lakker, me' Cuperus, mej. M. Deij, mej. J. Lob- bezoo, mej. D. v. Os en mej. T. Engelsman en de heren B. Bulsink, W. Beens, H. Kalle, W. v. 't Hart, C. Kok, R. Kanis, P. Baaijens, M. Waterman, G. Tissink, R. Oudesluis, R. Lökerse, L. Paape, C. Vink, J. de Rooy, J. de Visser, C. Plomp, A. Snijders en M. de Zeeuw. TWEE EXPOSITIES IN WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN „De Jacht in de Kunst" in IJzendijke en Pottenbakkerskunst in Groede U moet eens komen kyken, 's avonds, zo tegen zonsondergang. Het wordt dan stil in onze hertenkamp, de dieren komen tot rust.... Op een gegeven ogenblik beginnen ze dan te draven over de gazons en op en over de bunkers. Na een tijdje is het, alsof ze niet meer lopen, maar zweven! Dat zegt burgemeester J. C. Everaars van Groede en Nieuwvliet voor de telefoon. En wij hebben, zo tegen zonsondergang, de herten zien zweven. Zij schenen hun gewicht te hebben verloren. Zij waren, misschien voor het eerst die dag, zich zelf. Hun aanblik had iets zo onzegbaar feestelijks, iets zo sprookjesachtigs en onwerkelijks, dat men alle besef van tyd en plaats verloor. In de grijze schemering waren de ranke hertenlichamen bijna breekbaar in hun rhythmisch bewegen en vooral de jonge dieren hadden daarbij de bekooriyke argeloosheid van alles wat .jong is. Men kan uren zoek brengen in de ze hertenkamp. Burgemeester Ever aars, die de grote voorvechter was voor de aanleg en de inrichting er van, is terecht trots op zijn kamp. Omdat de inwoners van zijn gemeen ten er een recreatieoord door heb ben gekregen, dat zij met ongelovi ge aarzeling destijds begroetten, maar dat zij zeker niet meer zouden willen missen. Niet alleen voor de Groedenaren en de inwoners van Nieuwvliet is de hertenkamp van belang. evenzeer voor de inwoners van West Zeeuwsch Vlaanderen en van Walcheren. Dui zenden en nog eens duizenden trekken er des zomers op de fiets naar toe: zij hebben een doel en zij genieten er van een brokje kosteloze schoonheid. Daarmede is, men zal het toegeven, een sociaal doel prachtig gediend! Pottenbakkerskunst Er heerst trouwens in W. Zeeuwsch Vlaanderen toch een weldadige acti viteit. En het zyn Groede en IJzen- dijke, die daarin voorgaan. In het gemeentehuis van Groede is thans een. tentoonstelling van pot tenbakkerskunst ingericht, die de moeite dubbel en dwars waard is. Men vindt er werk van een der pioniers van de Nederlandse potten bakkers, Bert Nienhuis, die al tach tig jaar is, van de befaamde schil der en pottenbakker Piet Wiegman, van Harm Kamerlingh Onnes en van Dirk Hubers, een te Bergen N. H. wonende pottenbakker. Met zeer veel smaak heeft men hun producten in het gemeentehuis we ten te rangschikken en terwijl de vazen, schalen, pullen en tableaux zonder uitzondering opvallen door him schoonheid, wordt de bezoeker bijzonder geboeid door de frappante verschillen in stijl en methode, wel ke door de vier kunstenaars zijn toe- Persoonlijk vinden wij het werk van Wiegman en Hubers het aan trekkelijkst. Wiegman is. hoe kan 't anders bij een schilder, picturaal. Hij werkt met fraaie kleurschakeringen en zijn tableaux zijn van een gemak kelijk aansprekende schoonheid. Hubers is een modern kunstenaar, die met zeer eenvoudige middelen bijzonder veel weet te bereiken en streeft naar sobere, vaak strakke vormen. Hij bakt zijn materiaal bij zeer hoge temperaturen en dat is van invloed op de warmte van de kleur, die zijn werk zo aantrekkelijk maakt. Nienhuis' blauwe vaas met op schrift is een juweel van pottenbak kerskunst en het werk van Kamer lingh Onnes treft door zyn zeer ge varieerde vormgeving en ornamen tiek. Dezer dagen hebben bekende Bel gische en Engelse pottenbakkers de tentoonstelling te Groede bezocht. Zjj toonden zich opgetogen over de uit zonderijk fraaie en kostbare collec tie, die hier byeen is gebracht. De Jacht in de Kunst Van geheel andere aard is de ten toonstelling, die in het gemeentehuis van IJzendyke ivordt gehouden en de naam draagt „De Jacht in de Kunst". Het meest opvallend zijn uiteraard de schilderyen, die op de jacht be trekking hebben. Zij zyn afkomstig uit de collectie van H. M. de Konin gin en uit talryke Nederlandse en Belgische musea en de namen van hun makers ontbreken in geen en kele kunstgeschiedenis. David Teniers, Paul de Vos, Mel- chior d'Hondecoeter, Hondius, Wou werman, van Honthorst, van Kessel en Hans Bol, Govaerts, Adriaansen, van Aelst, zij zijn in bonte wisse ling met werk vertegenwoordigd en niet met werk van mindere kwali teit. Ieder doek, dat men in IJzen dijke aantreft, pleegt in de musea en particuliere collecties, waaruit dit materiaal afkomstig is, een ere plaats in te nemen. Gecompleteerd wordt deze tentoon stelling door beeldhouwwerk, kost baar porcelein met jachtvoorstellin- gen, edelsmeedwerk met jachtemble- men, alsmede voorwerpen, die op de jacht betrekking hebben. Meen niet, dat deze laatsten niet belangwekkend zouden zyn. De prachtige oude jachtgeweren zyn een lust voor het oog en menigeen zal De Minister van der Sleyde" kreeg draad in de schroef De R.T.M.-boot „Minister van der Sleyde", welke op het ogenblik de dienst Anna JacobapolderZijpe on derhoudt, kreeg gistermiddag een staaldraad van ongeveer 10 meter lengte in de schroef. Het schip werd op de slikken gezet om de staaldraad te kunnen verwijderen. Men hoopte de „Minister v. d. Sleyde" hedenmid dag weer in de vaart te kunnen bren gen. De dienst werd door een ander schip waargenomen. De honderd-jarige in Poortvliet Zoals wij reeds gemeld hebben, viert de weduwe H. C. Koppenol Grijs te Poortvliet haar 100e verjaar dag op Donderdag 13 Augustus a.s. en niet Donderdag jl., zoals abusie velijk in het onderschrift bij haar fo to vermeld werd. SPOEDEISENDE VERGADERING Groot deel der te herstellen dijken zou dan geen veiligheid bieden De dienst Dykherstel heeft het waterschap Schouwen een schryven doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat 30 van de te herstellen zeedyken voorzien kan worden van het zwaarste dijkprofiei. Het waterschap heeft daar evenwel bezwaar tegen gemaakt, omdat deze 30 reeds een uitgaaf an ruim 1.000.000.met zich mee zon brengen, terwyl de resterende 70 van de dyken, dat niet voorzien zou worden van het zwaarste dyk- profiel, geen voldoende veiligheid biedt. Tot deze conclusie kwam men Don derdag tijdens een spoedeisende ver gadering van heemraden en hoofdin gelanden van het waterschap Schou wen, welke in 's Lands Kamer te Zie rikzee gehouden werd onder voorzit terschap van de heer J. Klompe. Voorts werd opgemerkt, dat de gron den in de tweede gevarenzone extra beveiliging krygen, omdat de oude Schouwse dijk thans waterkerend wordt gemaakt. De Dienst Dijkher stel en de Rijkswaterstaat achtten blijkbaar het in de vroegere toestand brengen van de dijken voldoende. Het bestuur sprak als zijn mening uit, dat beter die dijkvakken door middel van het zwaarste dijkprofiel verbeterd kunnen worden, waar dit gelijk met het herstel kan gebeuren. Indien het dijkvak HerenkeetSu- zanne-inlage binnen de delta-dijk valt, acht het bestuur de hoge kosten van verzwaring geheel onnodig. Valt dit vak buiten de dijk, dan zijn de voor gestelde zware profielen onvoldoende. Er werd voorts op gewezen, dat de geschotsheffing reeds vóór de ramp het maximum had bereikt. Het wa terschap zal slechts node genoegen nemen met het herstel der dyken met lichte profielen zoals door Dienst Dykherstel voorgesteld, nu het Ryk vele millioenen besteedt en nog zal besteden voor het herstel. Tenslotte besloot de vergadering Klankbeeld over dijkherstel Woensdagavond a.s. om half tien wordt in het programma van de N.C. R.V. een klankbeeld uitgezonden over het herstel van Schouwen-Duiveland in het algemeen en over het Schelp- hoek-gat in het bijzonder. Aan dit klankbeeld werken allen van hoog tot laag mede, die bij het dijkherstel betrokken zijn. Het klank beeld kwam tot stand met medewer king van de dienst Dykherstel. Beenbreuk en hersenschudding Het achtjarig zoontje van de fam. B. uit Vlissingen viel al spelend van een wagen af en kwam zo ongeluk kig terecht, dat het kind met een gebroken been naar het St. Joseph- ziekenhuis moest worden vervoerd. Donderdagmorgen kwam een drie jarig zoontje van de fam. S. uit 't Ha vendorp onder een transportrywiel terecht. Het medisch onderzoek we - uit, dat het ventje een hersenschud ding had opgelopen. by voorbeeld geboeid worden door wat hier van de verdwenen valken jacht nog is tentoongesteld. Men behoeft geen jager of bewon deraar van de jacht te zyn om hier te genieten. IJzendijke komt met de ze tentoonstelling uitstekend voor den dag en burgemeester jhr. L. von Bönninghausen tot Herinckhave, die verleden jaar de tentoonstelling „De Nederlandse romantische school" ar rangeerde en thans de organisator was van „De Jacht in de Kunst", heeft alle eer van zijn werk. Zowel de tentoonstelling, te Groe de als die te IJzendijke verdienen be langstelling in brede kring! zal vergen, voordat grotere plannen tot algehele uitvoering komen. Men acht daarom tussentydse landaanwinning in het betrokken gebied gewenst, terwijl deze inpol dering ook rendabel wordt be schouwd. Met nadruk is minister Algera er op gewezen, dat hier weer een aanzienlijke oppervlakte cultuurgrond voor de nationale productie beschikbaar kan komen. EEN BETERE OPLOSSING. Beter nog zou het zijn, indien de Staat aan net particuliere initiatief een zodanige uitbreiding kon geven, dat daardoor het gehele Noordersloe ingepolderd kan worden. In dat geval dient er een dijk ge legd te worden van de Egbert Petrus- polder aan de Bevelandse kant tot de nol bij de Oranjepolder op Walcheren. Niet alleen zou daardoor met betrek kelijk weinig meer kosten een veel grotere oppervlakte cultuurgrond worden gewonnen, maar ook zouden dc zeedyken, die by de ramp van 1 Februari jl. zijn doorgebroken, bevei ligd zijn. Bovendien wordt dan de versterking van de spoorwegdam minder urgent. Verscheidene water schappen kunnen in dat geval de aan zienlijke kosten van dijkverhoging enz. besparen. Voor zover ons bekend hebben de Belgische eigenaren van Den Haag tot dusver weinig medewerking ont vangen en het is dan ook begrijpelijk, dat de Zeeuwse landbouworganisaties hun ongerustheid aan de minister hebben kenbaar gemaakt. In elk ge val kan hier 193 ha. cultuurgrond worden gewonnen, die blijkens grond onderzoek van uitstekende kwaliteit is, terwijl voorts de mogelijkheden aanwezig zijn om door samenwerking enige honderden hectaren meer aan de zee te onttrekken. Wanneer men conclusies verneemt, zoals die van de reconstructiecommis sie Schouwen-Duiveland 2500 ha. tekort! dan is men geneigd aan te nemen, dat hier geen tijd verloren mag gaan. aan Dienst Dykherstel en aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat te berichten, dat zy het aan deze instan ties overlaat of en in hoeverre de uit te voeren werken de nodig geachte en gewenste veiligheid bieden. als M in een café dit bordje ziet... kitnl U gerust zijn Want flaar schentl men: MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De zonen van de musketiers", (14 jen 9.13 uur; Schouwburg: „Legershow in Tokio" (a.l.), uur; Kunstmuse.umTentoon- steling Jan Sluyters, 10—12.30 en 13.30 17.30 uur. VLISSINGEN. vandaag Alhambra: „Paula", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Verboden te kus sen". (a. 1.), 8 uur; Oude zeevaart school: Tentoonstelling K. J. Huine- mann, 10—12, T— 5 en 79 uur. GOES. Vandaag Grand: „S.O.S.-held in nood" (14 jr.), 8 uur. DOMBURG. Vandaag Recreatieterrein: The Mark ham Colliery Band, 8' uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling: „Het jagen in de kunst", 10—18 uur, GROEDE. V.ndaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst. 9—20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2