PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een 24-uursstaking van het Franse overheidspersoneel Wanneer wordt het Noordersloe ingepolderd BILT Kanflijn ADONIS ALS EEN VRIJ MAN NAAR AMERIKA VERTROKKEN COMMUNISTISCHE C0MEDIE IN ..VRIJHEIDSDORP" 196e Jaargang-No. 184 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W de Pagter Hoofdred.: G. Bailintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw.. £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSlNGSE. GOESSE. öKEbKENbfc COURANT EN VRIJE bTEMMEN Vrijdag 7 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 cl. per mm- Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regel» f 1.— iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160i;Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telei 1 erneuzcn. Brouwer(jstr 2; Zlenkzee. N Bogerdstr C 160. telel 28 FRANSE VAKBONDEN WERDEN HET EENS Minister-presidènt Laniel dreigt met strenge straffen Frankrijk staat aan de rand van zijn eerste algemene staking sedert de oorlog. De socialistische en de katholieke vakbond hebben, aangemoe digd door de staking bü de P.T.T., hef overheidspersoneel en de arbei ders van genationaliseerde bedrijven (spoorwegen, mijnen, gas- en elec- triciteitsbedrjjven, ziekenhuizen, gezondheidsdiensten) opgeroepen Vrij. dag 7 Augustus 24 uur te staken. Ook de communistische vakbond heeft een stakingsparool uitgegeven. Woensdag begon de grote stakingsactie, doordat het P.T.T.-personeel de arbeid neerlegde. Donderdag waren het gehele lucht- postvervoer en de gewone diensten van de posterijen, de telegrafie en de telefonie verlamd. Donderdagavond besloot de Fran se regering personeel op te roepen om althans het intercommunale te lefoonverkeer in bedrijf te houden. Geschat werd, dat Donderdagavond circa 90 van het 200.000 man tel lende P.T.T.-personeel in staking was. De staking van het P.T.T.-personeel werd afgekondigd, omdat men be zwaar heeft tegen het plan der re gering tot verhogen van de pensioen gerechtigde leeftijd van 60 tot 62 jaar, voorts wil men voor alle ar beiders een bijslag van 5000 francs per maand en een jaarlijkse bijslag van 20.000 francs voor het extra zware werk op Zon- en feestdagen. Minister-president Daniel ver klaarde, dat de stakingsdagen in geen geval uitbetaald zullen wor den en hij stelde strenge straffen in het vooruitzicht. Uitbreiding Donderdag ging een oproep voor 'n 24 uursstaking van de Force Ouvriè- re uit voor alle staatsambtenaren, 't personeel van de gas- en electrici- teitsbedrijven, de spoorwegen en zie kenhuizen, de mijnwerkers, de arbei ders in de tabaks- en lucifers-indu strie en alle andere regeringsem- ployé's. Het betrokken overheids personeel is ongeveer 2 millioen man sterk. In Rotterdam is dezer dagen Heli port in gebruik genomen en men heeft al kunnen lezen, dat de Vla mingen bezwaren koesteren tegen deze naam. Zij hadden liever gezien, dat men de plaats waar de helicop ters landen, die tussen de Maasstad en Brussel heen en weer vliegen, He lihaven had genoemd, hetgeen zuiver Nederlands is en met Frans niets heeft uit te staan. Er is echter iets veel verwonder lijkere aan de hand met deze helicop- terdienst. Van Brussel naar Rotter dam nemen deze helicopters post mee, maar in omgekeerde richting niet. De Nederlandse posterijen me nen, dat het zonder, helicopter vlug <Tit~nu eigenlijk niet een tikkel tje dwaas Zelfs als de posterijen in derdaad menen, dat men de post tussen Rotterdam en Brussel niet sneller behoeft te vervoeren, zou men hebben kunnen proberen, of er belangstelling bestond voor sneller postvervoer. Nu vragen de Belgen zich weer stomverbaasd af, waarom de Neder landers zo eigenwijs zijn, Tussen haakjes: er zijn pogingen aangewend om Zeeland ingescha keld te krijgen in de bovenge noemde helicopterdienst. De helicopters vliegen intussen. Maar in Zeeland heeft het publiek nog altijd niets gehoord. Vond de Sabena de zaak niet be- zou dan in het ge- Zelfs een afwijzend prettiger geweest zj heel geen antwoord. Of zijn de pogingen mislukt en hebben de Zeeuwen, die zo vlot in ac tie kwamen, verzuimd om het pu bliek op de hoogte te brengen van het resultaat hunner pogingen? Wij zijn er eerlijk gezegd wel be nieuwd naar. De Almelose rechtbank staat voor een uiterst belangwekkende be slissing van principiële aard. Een zes en veertigjarige inwoner van die stad heeft een zwarte lijst samengesteld van wanbetalers in Twente en iedereen, die er een tientje voor over had, kon zich op die lijst abonneren. Drie inwoners van het nijvere En schede stonden op die lijst zonder dat zij het wisten, maar toen zij er achter kwamen, tekenden zij prompt protest aan. Zij achtten zich bele digd en liepen naar de Kadi. De een moest maar een bedrag van een paar tientjes betalen, de tweede nog 62,50 voor een half onsje Neder landse shag uit de bezettingstijd en dat vond hij in volle vredestijd te gor tig en de derde 225,- die hij nog al- tyd van plan was te betalen. Dan is er inderdaad sprake van belediging, als de heren op de zwar te lijst staan, meende de officier en vorderde 100,. -boete of een maand hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. Vele middenstanders zijn er be nieuwd naar. Het socialistische vakverbond droeg zijn in ziekenhuizen en instel-' lingen van openbaar welzijn werken de leden op Donderdagnacht te twaalf uur in staking te gaan. Het Algemeen Vakverbond (C.G.T.), dat communistisch georiënteerd is, heeft zich geheel achter de staking gesteld, waaraan thans alle grote vakbonden meedoen. De wijnboeren De onrust in Frankrijk wordt nog vergroot door de actie der Franse wijnboeren, die ontstemd zijn omdat de regering niet meer bereid is de wijnproducenten te steunen door over tollige wijn te verstoken tot alcohol (waarop de regering een' groot be drag toelegt). Donderdagmorgen waren in vier Zuidelijke departementen van Frank rijk de wegen door de wijnboeren versperd met karren, huisraad enz. Lange rijen auto's vol toeristen, die naar Spanje enz. op weg waren, stonden voor de versperringen te wachten. Nabij Bezier werd zelfs een militair transport tegengehou den. De militairen moesten te voet hun weg vervolgen. Grote eenheden van de speciale Franse (politie)- troepen zijn op weg naar de vier be trokken departementen. Tot nog toe werd geen melding gemaakt van incidenten. GEEN POST ONTVANGEN. Tengevolge van de staking bjj de Franse posterijen is in ons land Don derdag geen post uit Frankrijk ont vangen. Generaal Clark verlaat de dienst Generaal Mark Clark, de opperbe velhebber van de V. N. in het Verre Oosten heeft zijn ontslag uit het le- fer ingediend met het verzoek dit op 1 October te laten ingaan. Generaal Clark is 57 jaar. In de tweede wereldoorlog was hij bevel hebber van het vijfde Amerikaanse leger. Prinses Irene had rustige verjaardag Prinses Irene heeft een zeer rusti ge verjaardag gehad in Cape Codd, waar zij met prinses Beatrix op va cant ie is. De geschenken, die prins Bernhard voor haar meegebracht had, lagen toen zij was opgestaan op de tafel uitgestald. Prinses Irene be gon deze onmiddellijk met haar zus ter uit te pakken. Prins Bernhard moest tegen de middag weer vertrekken om zich naar Curasao te Begeven De prin sessen vergezelden haar vader naar het vliegveld. Nadat zij waren terug gekeerd werd er een partijtje gege ven. Met rode anjer in knoopsgat De 45-jarige Amerikaan Harold J. Adonis is Donderdagmiddag, met een rode anjer in het knoopsgat, aan boord van de „Veendam" gegaan om naar zijn vaderland terug te keren. Hij heeft vijftien maanden in ons land doorgebracht, waarvan bijna zes maan den in het Huis van Bewaring te Am sterdam. „Als een vrij man en vrijwillig keer ik naar de Ver. Staten terug om met mijn aanklagers van aangezicht tot aangezicht te staan en mijn onschuld voor de wereld te bewijzen. Zes maan den heb ik in een vreemde gevange nis moeten verkommeren ten gevolge van een gerechtelijke dwaling en een onwettige uitlveringspoging. Ik zal de strijd voor waarheid en gerechtigheid blijven voeren", aldus Adonis. Zoals bekend, werd hij ervan be- schulcEgd 228.000 dollar te hebben aan genomen om het onderzoek naar gok huizen en bookmakerspractijken in Bergen County, in de staat New Jer sey tegen te werken. in Nederland Prinses Wilhelmina is Dinsdag 4 Augustus jl. van haar vacantie-reis naar Noorwegen weer in het vader land teruggekeerd. Zij verbleef enige dagen in Oslo, vertrok daarna naar Bergen, waar zy aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige aagen te Svolvaer op de Lofoten te schilderen. Aan boord van de „Luna" reisde de prinses nadien weer terug naar het vasteland, alwaar zij ook enige dagen verbleef om van Stavanger per vliegtuig terug te keren. Zuidafrikaanse minister over een huwelijksfoto De Zuidafrikaanse minister van justitie, Swart, heeft Donderdag in de Volksraad te Kaapstad een kran tenfoto getoond, met de dochter van sir Stafford Cripps en Joseph Appi- ah, een neger uit Nigeria, kort na hun huwelijk. Swart noemde deze foto „een wal gelijke foto van een huwelijk van de dochter van een voormalige Brit se minister en een in een deken ge hulde inheemse uit Nigeria." Indien zo iets in Zuid-Afrika ge beurt zal dat „het einde" zijn, aldus minister Swart. Adonis heeft in het Huis van Bewa ring een gedicht geschreven, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor Amsterdam en „het moedige, vrij heidslievende Nederlandse volk". Dit laatste waarschijnlijk naai- aanleiding van het feit, dat de Nederlandse re gering weigerde hem aan de Ameri kaanse autoriteiten uit te leveren. Indien hij bij zijn aankomst zal worden gearresteerd, zal voor hem door vrienden een waarborgsom wor den gestort, zodat de politie niet het recht heeft hem vast te houden. Voor hij aan boord ging drukte de heer Adonis (rechts op de foto) zijn advocaat, mr. Roggeveen, de hand. Thunder jet stortte bij Lelystad in IJsselmeer Piloot bleef ongedeerd Donderdagmorgen zagen ooggetui gen ten Zuiden van het toekomstige Lelystad een straaljager met de neus naar beneden in het IJsselmeer storten. Een geweldige rook- of mod- derzuil spoot omhoog toen het toe stel het water raakte. Hoog boven de plaats van het ongeluk daalde de piloot aan zijn valscherm. Hij had na melijk tijdig het vliegtuig met de schietstoel verlaten. Toen hij in het water terecht was gekomen, kroop hij in een door hem meegevoerd rub berbootje. Later werd hij door de „Waalstroom" van de dienst Amster damKampen opgepikt en in Kam pen aan land gebracht. De luchtmachtvoorlichtingsdienst te 's-Gravenhage deelde later mede dat een „Thunderjef-straaljager van de vliegbasis Volkel ten gevolge van motorstoring neergestort was. De pi loot J Homrrerson uit Amersfoort bleef ongedeerd. Meer dan 100 hinderen uit het ramp gebied, o.w. een aantal uit Kruinin- gendie zijn uitgenodigd om hun va cantia in Frankrijk te komen door brengen, waren de gasten van me vrouw Bidault, de echtgenote van de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Zij bereidde de kinderen een ongedwongen en hartelijke ontvangst en tracteerde hen op allerhande ver- snaperingen. Hier zien we mevrouw Bidault temidden van haar jeugdige gasten uit Nederland, die later nog naar het slot van Versailles gingen. Nieuwe Amerikaanse vestzak-onderzeeboot Volgens een artikel van de Ame rikaanse vice-admiraal Charles Lock- wood in „Colliers" zal er mogelijk een omwenteling in de vlootstrategie en -tactiek veroorzaakt worden door een nieuw type Amerikaanse vest zak-onderzeeboot, welke wordt voortgedreven door een nog geheime brandstof van bijzondere kwaliteit, Lockwood, die in de laatste wereld oorlog het bevel voerde over de vloot in de Stille Oceaan, schrijft dat de geheime brandstof aan de boot een actieradius geeft van meer dan vijf honderd mijl. Ook kan ze verschei dene dagen achtereen onder water blijven. De boot is ontworpen bij de Fair- child fabriek te Farmingdale in New York Zij zou een bemanning krijgen van vier kikvorsmannea, die, wat hun eigen lijfsbehoud betreft, dezelf de kans - zouden hebben als beman ningen van andere onderzeeboten. De véstzak-boot zou een gewicht krijgen van 25 ton, niet groter zijn dan twaalf meter en veel op een ex tra grote torpedo gelijken. Zij zou ge makkelijk onder stalen versperrings- netten door kunnen duiken of deze doorboren en kunnen manoeuvreren in water, dat voor andere onder zeeërs te ondiep zou zijn. Haar top snelheid zou 16 kilometer per uur aan de oppervlakte en ongeveer 19 km. ondergedoken in niet te woelig water bedragen. De ontknikking der onderwijzerssalarissen Nadat hierover in de commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs nader beraad was gepleegd heeft de regering besloten de z.g. volledige ontknikking der onderwij zerssalarissen voor alle onderwijzers te doen gelden. Met de wijziging, wel ke de salarisregeling der onderwij zers in verband hiermede dient te on dergaan, heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken zich dezer dagen ver enigd. Het ligt in het voornemen aan deze salariswijziging terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Januari 1953. „HUILENDE" KRIJGSGEVANGENEN Kolonel Harrison werd mishandeld De communistische officieren die i n het „Vryheidsdorp" te Panmoenjon de repatriëring van de krijgsgevangenen regelen, hebben Donderdag aan hun geallieerde collega's hun verontschuldigingen aangeboden voor het wangedrag van een aantal teruggekeerde Chinezen en Noordkoreaneu. Tot aan de bufferzóne leverden de communisten geen enkele moei lijkheid op. Zij zongen strijdliederen, deden erg flink, maar bezorgden de geallieerde begeleiders geen al te grote moeilijkheden. Dit veranderde evenwel in de nabyheld van Pan moenjon. Kennelijk om de wachten de communistische verslaggevers en filmoperateurs wat aardig propagan- da-materiaal te verschaffen, voerden zij een alles behalve onschuldige comedie op, welke ten doel had, de indruk te wekken dat zij in gealli eerde krijgsgevangenschap een zeer slechte behandeling hadden onder gaan. Zij vernielden hun uniformen, won den ingewikkelde verbanden om niet bestaande verwondingen, vertrapten de toiletartikelen die zij hadden ge- Arrestatie in renbaan schandaal te Bath De 32-jarige vrachtauto-chauf feur Leonard Phillips, die gearres teerd was omdat hg betrokken zou zijn bij een reusachtige zwendelaffai- re in de race-wereld, stond te Bath terecht wegens „kwaadwillige be schadiging" van telegraaf- en tele foon-kabels naar de renbaan te Bath op 16 Juli jl. Hij vroeg uitstel van behandeling van zijn zaak tot 14 Augustus, en zijn preventieve hechte nis werd in dit verband verlengd tot die datum. De hoofdcommissaris van politie te Bath verklaarde dat de kabels door gesneden waren met behulp van een acetyleensnij brander, en dat het ver breken van de verbindingen een on derdeel was van een poging tot op lichting op geweldige schaal. De Britse politie had het hele land uit gekamd bij haar jacht op de leiders van het complot die door hun zwen- delpraktyken 250.000 pond bij de wedrennen dachten te verdienen, en overal was gezocht naar de vracht auto die gesignaleerd was op de weg waar de lijnen waren doorgesneden. Phillips werd in zijn woning in Wales gearresteerd, nadat hg eerst een ver klaring had afgelegd, waarin hij toe gaf betrokken te zijn geweest bij het doorsnijden van de kabels. LANDBOUWORGANISATIES ONGERUST Particulieren willen 193 ha. indijken aan Bevelandse kant Er is groot gebrek aan cultuurgrond! Enige weken geleden verscheen de goed-gedocumenteerde nota van de reconstructiecommissie Schouwen- Duivcland, waarin werd bccgferd, dat by herverkaveling cn bedryfsgrootte- sanering op dit eiland, er niet minder dan 2500 ha. elders gevonden dient te worden. Deze conclusie onderstreepte opnieuw de dringende noodzakelijk heid van landaanwinning, welke immers, naast de grootse projecten zoals afsluiting der zeegaten, nog altyd de volle aandacht verdient. Voor Zee land klemt deze kwestie te meer, omdat er hier nog verscheidene gebieden liggen, die „rijp" voor inpoldering zyn. Daar is bijvoorbeeld het land van Saaftinge, daar zijn de schorren by Ossendrecht en niet te vergeten is daar ook het Noordersloe! De bedijking van dit laatste stuk is vooral sinds de ramp actueel geworden, omdat inpoldering tevens beveiliging betekent van een vry aanzienlijk achterland en van de kwetsbare spoorlyn. Merkwaardig en niet algemeen be kend is, dat het Noordersloe in de vo rige eeuw reeds gedeeltelijk werd in gedijkt. Twee waterschappen waren er zelfs te vinden, de Bastiaan de Langepolder en de Calandpolder, die samen een vrij aanzienlijk eiland vormden, liggende ten Noorden van de Sloedam en te bereiken via een dam van de Bevelandse kant. Het on derhoud van beide waterschappen, die zich in particuliere handen bevonden, liet echter te wensen over, zodat aan het begin van deze eeuw de kostbare gronden werden prijsgegeven. De Bastiaan de Langepolder is groten deels verdwenen, doch van de Caland polder is nog een groot deel van de zeedijk aanwezig, met uitzondering van een stuk aan de Noordzijde, waar een kreek is ontstaan. De „binnen- dijkse" gronden lopen slechts zelden onder, alleen bij zeer hoge waterstan den, zoals op 1 Februari jJ. Men kan deze vroegere polder moeilijk als „schor" betitelen, want de terreinen zgn er vrij vlak en in de begroeiing zyn de vroegere kavelscheidingen, de sloten, nog duidelijk merkbaar. Ook de weg is terug te vinden, terwijl van een boerderij, die hier heeft gestaan, de fundamenten nog te zien zgn. De gronden van dit vroegere waterschap en de schorren er om heen, behoren aan Belgische eigenaren, die onlangs een verzoek richtten tot de Kroon om een concessie tot herindyking. Er werd daarbij een plan ingediend, dat behelst een dijk te leggen met ge bruikmaking van de bestaande dijk van de voormalige Calandpolder. De nieuwe zeedijk wil men laten aanslui ten op de dyk van de Schengepolder en aan de andere zijde op de Jacob- polder, waardoor aan de Bevelandse kant van het Sloe een waterschap ontstaat van 193 ha. De eigenaren beroepen zich voor deze indijking op een overeenkomst tussen hun rechts- voorgangers en de Staat, welke in 1880 werd gesloten en waarbij uit drukkelijk werd bepaald, dat zowel het Rijk als de particuliere eigenaren het recht hadden hun schorren af zonderlijk in te dijken. Het schijnt echter, dat Den Haag weinig voor deze particuliere plannen voelt, omdat „hierdoor andere pro jecten, die tot een economischer op lossing zouden leiden, doorkruist wor den" zoals van departementale znde werd medegedeeld. Welke projecten hier bedoela zijn is niet bekend, doch men mag veronderstellen dat o.m. is gedacht aan het Drie-Eilandenplan. Van verscheidene zijden, o.a. door de landbouworganisaties in Zeeland en door enkele polderbesturen, is nu zeer onlangs de minister er op gewe zen, dat het wellicht aanzienlijke tftd (Vervolg op pag. 2) kregen en slaagden er zodoende in, bij hun aankomst in Panmoenjon er uit te zien als een troep haveloze landlopers. Al huilende werden de krijgsge vangenen in de communistische ten ten binnengeleid, maar zodra zij aan het oog onttrokken waren, hield het huilen plotseling op. Bg de Amerikaanse krijgsgevan genen, die Donderdag werden uitge wisseld, bevond zich ook luitenant kolonel Thomas Harrison, een ach terneef van het hoofd van de geal lieerde delegatie bij de bestandsbe- sprekingen, luitenant-generaal Willi am Harrison. „Water pr< oef" Kolonel Harrison vertelde dat de Noord-Koreaanse burgerpolitie hem heeft mishandeld, teneinde militaire geheimen van hem te weten te ko men. De kolonel was in Augustus 1951 toen zijn vlieg- Hij werd Pjongjang ge voerd. Hier werd kolonel Harrison van zijn kleren ontdaan en In een stoel gezet. Vervolgens hielden de Koreanen zijn hoofd achterover, leg den een handdoek over zijn gelaat en goten aanhoudend water op de handdoek. „Zg noemen dit de „wa terproef". aldus zei de kolonel. „Het was precies of ik verdronk. Ik ver loor steSds opnieuw het bewustzijn en dan werd ik weer bijgebracht met brandende sigaretten." Prins Bernhard op Curacao Diepzeeduiken in de Piscaderabaai Prins Bernhard is op Curasao aan gekomen. Donderdagochtend om 8.15 uur Curasaose tijd landde op het vliegveld Hato bij Willemstad een Amerikaans vliegtuig, waaruit de prins stapte. De prins werd bij zgn aankomst ontvangen door de gouverneur, mr. A. A. M. Struycken, waarna naar het paleis van de gouverneur werd gere den. Vervolgens maakte de prins een rondrit over het eiland, 's Middags ging prins Bernhard in de Piscadera baai zwemmen en diepzeeduiken met leden van de diepzeeduikclub „Cura sao". De prins maakte met een hem ter beschikking gestelde Leica-came- ra verscheidene diepzee-opnamen. Zeeman stak medeminnaar met dolk Toen de 29-jarige zeeman J. v. d. V. uit Rotterdam Donderdagochtend zijn vriendin met een andere man zag fietsen, werd hij zo jaloers, dat hij met een dolkmes op deze man. de 29-jarige Rotterdamse havenarbeider J. S., afsprong en hem in het wilde weg een zestal steken toebracht. S. werd in arm en schouder gestoken, maar de verwondingen waren niet ernstig. Na in het ziekenhuis behan delt te zijn kon hij naar huis gaan. De dader, die op de vlucht was gesla gen, werd naderhand door de recher che aangehouden. De vrouw maakte zich na de steekpartij uit de voeten. DE VERWACHT: DROOG WEER. Wisselende bewolking en droog weer. Matige tot zwakke wind, aan vankelijk tussen Noord en West, later uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperaturen of iets hogere. ZON EN MAAN. 8 Augustus. Zon: op Maan: op onder 20.19 onder 19.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1