Voor 1953 lagere militaire lasten in Sowjet-Rusland r KLANKBORD ERICH MARIA REMAR0UE OP DOORREIS IN AMSTERDAM Een BOEK voor DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 3 DE OPPERSTE SOW JET TE MOSKOU BIJEEN Belastingverlaging in het bijzonder voor oudere plattelanders De Opperste Sowjet is Woensdagmiddag in Moskou bijeengekomen. Het bleek, dat de agenda twee punten bevatte: de bekrachtiging van de staats begroting voor 1953 met het begrotingsverslag 1951/'52 en voorts de goed keuring van de besluiten genomen door het presidium van de opperste Sow jet na de dood van Stalin. Verwacht wordt, dat de zitting drie a vier dagen zal duren. De beide Kamers der Opperste Sowjet tellen tezamen 1300 leden. Het eerst kwam de Raad van de Unie (Eerste Kamer) bijeen. Deze vergadering werd bijgewoond door premier Malenkow, die door de 600 afgevaardigden luide werd toege juicht, toen hij, tezamen met zijn eer ste plaatsvervanger, Lazar Kagano- witsj, de secretaris-generaal van het presidium van het centrale comité der Russische communistische partij, Kroesjtsjef, de voorzitter van de op perste Sowjet, maarschalk Worosji- lof, minister van buitenlandse zaken Molotow, met nog enkele ministers op het podium plaats namen. Kroesjt sjef zat aan de rechterkant en Wo- rosjilof aan de linkerzijde van Malen kow. De toegang tot de vergaderzaal in het Kremlin werd bewaakt door wachtposten. Ook op verscheidene andere plaatsen in het regeringscen trum waren wachtposten geplaatst. In de diplomatenloge bevonden zich talrijke buitenlandse vertegenwoordi- fers, onder wie de ambassadeurs van e Ver. Staten en Groot-Brittannië en de zaakgelastigde van Frankrijk. Onmiddellijk na de aankomst der regeringsleiders opende voorzitter Sasnof de vergadering. Nadat de af gevaardigden eenstemmig hun goed keuring hadden gehecht aan de toela ting van de tussentijds gekozen ver tegenwoordigers, aanvaardden zij de uit twee punten bestaande agenda. Voorts werd besloten, in de avond een vergadering met de Raad van de Nationaliteiten (Tweede Kamer) te houden, teneinde het verslag van mi nister van financiën Zweref over de begroting voor 1953 aan te horen. Des midags te vier uur hield de Raad van de Nationaliteiten zijn ope ningsbijeenkomst, welke werd bijge woond door president maarschalk Worosjilof, minister van oorlog, maarschalk Boelganin, minister Mi- kojan en oud-president Sjwernik. Ook hier werd de agenda goedgekeurd en besloten in de avond een gemeen schappelijke vergadering met de Raad van de Unie te houden. Militaire lasten In deze avondzitting hield de Sow- jet-minister van financiën, Zweref, zijn begrotingsrede. Hij deelde mede, dat de ontwerpbegroting sluit met een overschot van 12,8 milliard roe bel (ruim 12 milliard gulden). De ge raamde inkomsten bedragen 543,3 milliard, de uitgaven 530,5 milliard roebel. (De officiële koers van de roe bel is 100 voor 95 gulden). Voor de strijdkrachten was op deze begroting een-bedrag van 110,2 mil liard roebel uitgetrokken. Voor 1952 was dat bedrag 113,8 milliard het hoogste cijfer sedert 1945. Andere posten op deze begroting waren: nationale economie 192,5 mil liard roebel (180,4 in 1952), en sociale cultuur 129,8 milliard roebel (124,8 in 1952). De defensie-uitgaven bedragen 20.8 procent van het totaal der uitgaven I voor 1953. (In 1952 was dit percenta- Gilt Op de uitgestrekte weidevlakten van Noord-Amerika leeft de zoge naamde koevogeldie een vaste bege leider van het vee is en zich voedt met de op de runderen parasiterende vlie- genmaden. Deze koevogel trekt her en derwaarts met de kudden mee en is eigenlijk tot een soort vagebond ge worden. die de band met een bepaald broedgebied heeft verloren. De eieren worden met een vrij grote tussenpoze gelegd en wanneer de koevogel broedt, treft men in het nest vaak jongen van zeer verschillende leeftijd aan. Het kun echter ook voorkomen, dat door het vagebonderende leven van de vogel de tijd voor het broeden ont breekt en alsdan worden de eieren in nesten van andere vogels onderge bracht, zodat de zorg der jongen op de pleegouders komt te rusten. Wil de koevogel niet uitsterven, dan is zij werkelijk genoodzaakt, haar toevlucht tot deze parasiterende praktijken te nemen. Het ontstaan van 't broedparasitisme bij de koekoek zouden we ons kunnen voorstellen op soortgelijke wijze te zijn ontstaan. Als rupscnverdelger is de koekoek veel op zwerftochten, dus... Maar komaan, laten we niet te vergoelijkend over de hier te lande bekende koekoek spreken, want het hele huwelijksleven van deze soort kan eigenlijk niet door de beugel. Zo als de meeste vogels, beheerst de man nelijke koekoek in het bos een bepaald gebied, waarin hij geen medeminnaars duldt. Dat kunnen we billijken. Maar het zonderlinge is. dat ook de wijfjes een bepaald gebied hebben afgebakend welk terrein echter niet samenvalt met de gebieden van de mannetjes. Daardoor doorkruisen ze veelvuldig verschillende mannelijke territoriën wat herhaalde paringen tot gevolg heeft. Het is werkelijk een losbandig le ven dat het koe koekswijfje leidt, want tezamen met biiGD haar laatste min- J naar zoekt zy een geschikt nest op o»i daarin een ei te deponeren en daar na gaat het stel uiteen, waarna het zelfde lichtzinnge spel zich nog vele malen herhaalt. Vele waarnemers vertellen dat de wijfjeskoekoek ook later af en toe een bezoek brengt aan het nest, waarin het ei werd ondergebracht U's om zich er van te overtuigen, dat haar jong bij de pleegouders goed onderdak is. Wanneer dit juist is, moeten we toegeven dat de moederlijke gevoe lens bij deze vogels niet geheel z^n uitgewist, maar dat is dan ook alle goeds dat we na het voorgaande van de koekoek willen horen. Overigens staat het broedpara sitisme van vogels in de natuur vol strekt niet alleen, want zelfs bij de bijen die er toch om bekend staan dat hun hele bestaan is gericht op de verzorging van de volgende generatie zelfs bij de bijen komt dit verschijn sel voor. Er zijn n.l. bijensoorten die geen verzamélapparaten bezitten en dus geen voorraden kunnen aanleg gen, zodat zij genoodzaakt zijn hun eieren in cellen van a/ndere bijen te de poneren. De larven voeden zich dan met de voorraden die door de oor spronkelijke nestmoeder werden aan gelegd. De naam van dergelijke pa rasiterende bijensoorten luidt tref fend: koekoeksbijen.' Nadat u al deze ontaarding van de moederdieren heeft vernomen, zal het n ongetwijfeld goed doen eens iets te horen over de tedere en liefderyke zorg die vele mannelijke dieren voor hun kroost hebben H. Pètillon. Heliport Koekoeks- Het Brussels-Vlaamse dag blad „De Standaard" toont zich teleurgesteld door het feit, dat de helihaven in Rotterdam „He liport" heet. De verslaggever, die voor de opening van de haven naar Rotterdam was gekomen, schrijft: „Natuurlijk is het weer ver keerd gelopen. De Vlamingen, die verleden week te Brussel aanwezig waren bij de opening van de nieuwe Helicopterhaven aan de Groendreef te Brussel, zagen dat niet alleen boven de ingang van het stationnetje een ééntalig Frans opschrift stond „Heliport", maar dat ook 3e gehele inwijdingsplechtig- heid ééntalig Frans was." Dat was niet zo eigenaardig, zegt de verslaggever, want iedereen weet, dat de Sabena, hoewel ze tweetalige commu niqués uitgeeft, feitelijk geheel Frans blijft. Hij vervolgt: „Diezelfde Vlamingen troost ten zich met de gedachte, dat op 3 Augustus te Rotterdam ook een Helihaven zou worden ingewijd. Daar zou tenminste alles Nederlands zijn. Maar het werd een ontgoocheling: wel sprak men veel Nederlands, bijna uitsluitend Nederlands, maar boven de ingang van de helihaven prijkte eveneens het woord „Heliport"... Koord van rammelaar verstikte baby In de Sumatrastraat te Amster dam is Dinsdag ccn negen maanden oude baby in zijn ledikantje gestikt, doordat een koordje van een ramme laar om zijn halsje terecht kwam. ge 23,9, in 1951 21,3 en in 1950 18,5). Sprekende aver de verdedigings uitgaven verklaarde minister Zweref, dat de Sowjet-Unie, terwijl zij een po litiek van vrede en vriendschap voert, verdedigings-maatregelen treft tegen de vijanden van de vrede en dat de uitgaven voor de defensie de verdedi gingscapaciteit van het land aanzien lijk zouden verbeteren. Minder belasting Zweref noemde de begroting voor 1953 een begroting ter verdere ver sterking van de kracht van de Sow- jet-Unie bij het uitvoeren van haar uitgebreide program van economische en culturele opbouw en verhoging van de levensstandaard van het volk. Hij kondigde verlaging van talrijke belastingen voor de plattelandsbevol king aan en zei onder meer, dat man nelijke landarbeiders ouder dan zestig jaar en vrouwelijke ouder dan 53 evenals dokters en landbouwdeskun digen op de collectieve boerderijen geen belasting meer behoeven te be talen. De aangekondigde belastingverla gingen voor de plattelandsbevolking zijn vervat in een voorgestelde nieu we wet en belopen in totaal ongeveer 43 procent van de op het platteland geïnde belastingen. De wet voorziet in verdere verlagingen in de komende jaren, om de boeren schadeloos te stellen voor de vermindering van in komsten uit de verkoop van land bouwproducten als gevolg van prijs verlagingen in de afgelopen jaren. Duizenden daklozen in Djakarta door brand In de benedenstad van Djakarta is een grote brand uitgebroken, waar door duizenden personen dakloos zijn geworden. De brandweer had grote moeite om de brand meester te wor. den, daar er een sterke wind stond. Men schat de door het vuur aange richte schade op enige millioenen rupiahs. De proefmobilisatie van de derde di visie heeft een vlot verloop. Het ma teriaal werd na nauwkeurig ge ïnspecteerd te zijn Woensdag naar de plaatsen van bestemming ge bracht. 50 ton tanks, die op grote lor ries geplaatst zijn, trekken door Amersfoort op weg naar het gebied van de „strijd". „HEB UW NAASTE LIEF" Binnenkort een nieuw boek „Heb uw naaste lief", was het ant woord van Erich Maria Remarque op de vraag hoe het boek heet, dat bin nenkort van zijn hand in het Neder lands zal verschijnen. „Het is geen nieuw boek", voegde hy er aan toe, „het dateert al van 1942, toen de Engelse uitgave ver scheen, en ook de Duitse versie is al in de handel. De eerste hoofdstukken zyn in 1937 geschreven. Het verhaal handelt over réfugiés uit de tijd van voor de oorlog, een onderwerp dat my altijd na aan het hart heeft gele gen". Uit de grote nieuwe lounge van het Amsterdamse Amstelhotel keek de schrijver nadenkend over het water. „Voor de oorlog heb ik enige jaren in Nederland gewoond. Jammer genoeg kr.n ik ditmaal niet blijven. Ik zou zelfs in het geheel niet gekomen zijn en nu in New York hard aan mijn volgende boek werken, als mijn 86- jarige vader, die in Osnabrueck woont, niet een hartaanval had ge kregen. Hij is intussen hersteld en ik blijf nu maar in Europa om te wer ken Hoe het nieuwe boek heet? het is half voltooid, maar ik praat er lie ver nog niet over. Sommige schrij vers worden gestimuleerd als zij zich kunnen uiten over iets, dat zij onder handen hebben. Bij mij is het juist an dersom. Ik wil U wel zeggen, dat het nieuwe boek waarschijnlijk volgend jaar uit komt in het Engels, Nederlands en Vandaag viert opoe Koppenöl haar 100ste verjaardag. Zij woont in het gehucht Strijendam bij Poortvliet. Dat het gehele dorp met opoe Koppenol meeleeft en haar verjaardag tot een onvergetelijke zal maken, spreeki vanzelf. Moskou wil deelnemen aan conferentie van vier (Vervolg van pag. D woord eerst terdege moet worden be studeerd, alvorens er een officieel commentaar kan worden gegeven. In Parijse kringen is men van me ning. dal de Sowjet-Unie zo ruime be sprekingen wenst, dat algehele over eenstemming tussen Oost en West kan worden bereikt. Volgens deze kringen wordt door het Sowjet-voorstel om ook te spreken over de toelating van communistisch China tot de V.N., de deur geopend voor onderhandelingen, welke mogelijk tot beëindiging van de strijd in Indo-China kunnen leiden. Duitsland In Westduitse regeringskringen is men van oordeel, dat in de Russische nota de Westelijke voorstellen, die al leen betrekking hadden op Duitsland en Oostenrijk, worden verworpen en dat de Sowjet-Unie een algemene ge- dachtenwisseling wenst. Men meent ie Bonn met name. dat de Russen het vraagstuk der vrije verkiezingen in geheel Duitsland door het Westen als eerste voorwaarde voor een hereni ging van Oost- en Wcst-Duitsland ge steld hebben omzeild. In de Westduitse hoofdstad vreest men, dat op een conferêntie zoals door de Sowjet-Unie wordt voorgesteld, de belangen van Duitsland zullen worden opgeofferd aan regelingen van andere vraagstukken. Adenauerrisico's De Bondskanselier, dr. Adenauer, verklaarde naar aanleiding van de Russische nota: „De Sowjet-Unie stelt, wat Duitsland betreft, een conferentie zonder* vaste agenda voor Daarin lig gen zeer grote risico's." Voorts ver klaarde Adenauer, dat het hem uitge sloten lijkt China te laten deelnemen aan de behandeling van het Duitse vraagstuk. „Dit is een aangelegenheid der vier mogendheden", zo zeide hij. Adonis terug naar Amerika De 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die op 22 November van het vorig jaar door de Amsterdamse vreemdelingenpolitie werd gearres teerd, en na bijna zes maanden in het Huis van Bewaring te hebben geze ten, op 15 Mei j.l. in vrijheid werd ge steld. omdat de minister van justitie afwijzend had beschikt op het uitleve ringsverzoek van de Amerikaanse re dering, keert Donderdag met de uit Rotterdam vertrekkende „Veendam" vrijwillig naar zijn vaderland terug. Duits. Ik schrijf zoals gewoonlijk in het Duits. Met het Engels van niet- Engelse auteurs zoals Conrad en Koestier wil ik niet wedijveren. Ook loop ik met plannen rond tot het schrijven van een toneelstuk. Maar ik moet zonder onderbreking kunnen werken, vooral aan het eer ste concept, dat ik op de manier van De Balzac zonder een enkele adem pauze neerschrijf, dan komt de moei zame taak van het herschrijven. Op het laatst is het soms moeilijk zijn eigen afkeer van een manuscript te overwinnen. You don't finish a book you abandon it" (Het schrijven van een boek wordt niet beëindigd, het wordt opgegeven). Daarom moet het boek, waarover ik zojuist sprak, zonder uitstel voltooid worden, anders zal het nooit meer voltooid worden. Morgen vlieg ik naar Milaan en vandaar rijd ik naar mijn villa in het Zwitserse kanton Ticino. waar ik in gezelschap van mijn New-Yorkse kater, een van de meest vastberaden vondelingen, die U zich kunt voorstellen, een paar maanden met papier en schrijfmachi ne afgezonderd zal zijn". Voedselpakkettenoorlog in West- en Oost-Berlijn Woensdag hebben weer honderden Westberlijnse werklozen en gepen- sionneerden Westelijke voedselpak ketten in Oost-Berlijn gehaald, die door Oost-Duitsers waren afgegeven. Westberlijnse bladen hebben de aan dacht gevestigd op de nood van de 250.000 werkloze Westberlijners en een beroep gedaan op het stadsbe stuur en het publiek om de eigen ar men te helpen. Het in de Sowjet-zöne uitgevaar digde reisverbod naar Berlijn is thans weer verzacht en deels feitelijk opgeheven. Volgens de Westberlijnse politie heeft ook de volkspolitie de controle aan de sectorgrens ver zwakt. Er werden Woensdag aan Oostduitsers 140.000 voedselpakket ten uitgereikt. Culemborg kocht een te groot zwembad Op 6 Juni 1952 heeft de gemeen teraad van Culemborg, op voorstel van B. en W. de inrichting, cabines enz. van een Nijmeegs zwembad voor een bedrag van 25.500,gekocht. Culemborg, dat geen behoorlijk zwembad heeft, meende hiermede 'n oplossing gevonden te hebben wat de zwemgelegenheid aangaat. De Nijmeegse zweminrichting bleek echter voor Culemborg ongeschikt. De smallere Lek maakte het niet mogelijk dit bad voor Culemborg op stroom te leggen. B. en W. van Culemborg hebben besloten het bad van de hand te doen. De vele dingen. Adlai Steven son, de verslagen candidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, maakte een wereld reis. Hier is zijn jongste ver klaring: „Ik weet nu een enor me massa dingen van vele lan denDe enige moeilijkheid waarmee ik zit is telkens weer de vraag bij welk land een be paald ding hoort Telefoon, Er zijn klachten over het telefoonboek in Praag (Tsjecho-Slowakije)Wanneer men in een gewoon telefoon boek in een gewone stad en in een gewoon land een begrafe nisondernemer of een zieken huis wil opbellen, dan zoekt men onder de letter b of z en dan vindt men wel wat. Niet alzo in Praag. Om een begrafenisondernemer op te bel len moet men eerst onder „Ge meente' zoeken: daar vindt men een afdeling gemeentebedrijven en onder die gemeentebedrijven vindt men een groep plantsoe nen en onder die plantsoenen vindt men een klusje kerkhoven en bij dat klusje kerkhoven ont dekt men de begrafenisonder nemers... Zo is het ook met de zieken huizen... Men moet eerst het hoo:fdstuk Scholen opslaan, daarvan de afdeling universi teiten, daarvan de medische faculteit en dan de klinieken, waaronder de ziekenhuizen res sorteren... Wanneer men tegen die tijd zover is, dat men iemand het telefoonboek naar het hoofd gooit, kan directe opname in de barakken voor zenuwpatiën ten volgen. De leeuwen. De 59-jarige John Burns te Londen beweerde, dat de leeuwen in de Londense ,,Zoo" opgevoed waren met melk en brood. Hij hing de theorie aan, dat deze leeuwen zich rustig lieten aaien. Ten overstaan van een vrienden kring klom hij over een gaas afrastering en daarna stak hij zijn rechterarm tussen de tra lies. Hij aaide zowaar een leeuw. De leeuw echter begreep het gebaar niet en maalde met z'n kiezen de arm van John Burns fijn. Nu gaat hij met één arm verder door het leven Vrijspraak. Voor de rechtbank in Longbeach stond een auto mobilist terecht, omdat hij met z'n wagen gevaarlijk over de weg had geslingerd. Zyn zoon tje en het zoontje van z'n buur man hadden op de achterbank gezeten. De één had met z'n grote teen het linkeroor en de ander het rechteroor van pa gekriebeldtoen werd het slingeren. De jury dacht lang na, maar na 40 minuten werd men het toch eens over vrij spraak. Vissersverhaal. Hap zei de kar per van 30 pond en hij beet een visser in de arm. Klap, zei de zelfde karper en hij sloeg met z'n staart de visser een tand uit de mond. Toen raakte deze visser in Crema (Noord-Italiël toch wel onder de indruk. Hij haalde de haak uit de bek van het dier en liet de karper vrij in een kleine vijver, waar hij nu de rest van zijn (dappere) leven kan slijten. Ver. Staten eisen schadevergoeding van Rusland De regering der Ver. Staten heeft Woensdag „een passende schade-ver goeding" van de Sowjet-Unie geëist voor het neerschieten van de Ameri kaanse bommenwerper boven de Ja panse zee op 19 Juli. In de desbetreffende nota aan de Sowjet-regering wordt de Mosltouse lezing van het incident verworpen en krachtig tegen de aanval gepro testeerd. Ook wordt in de nota een grondig onderzoek geëist naar de verblijf plaats van zestien leden van de be manning van het neergeschoten toe stel. De schadevergoeding wordt niet al leen geëist voor de bommenwerper, maar ook voor de mensenlevens die eventueel verloren zijn gegaan. Ambonezen van N.-Guinea naar Nederland Sedert geruime tijd verblijven in Nederlands Nieuw-Guïnea enkele Ambonezen, die vooraanstaande aan hangers zijn van de „Republiek der Zuid-Molukken". Zij waren naar Ne derlands gebied uitgeweken en had den om asyl gevraagd. Dit :s hun ver leend op voorwaarde dat zij een schriftelijke belofte aflegden, zich van politieke activiteiten te onthou den. Herhaaldelijk hebben zij deze belofte geschonden, zodat de overheid van Nieuw-Guinea zich genoodzaakt zag hen in bewaring te stellen De Nederlandse regering besloot hen een verblijfplaats in de Antillen aan te bieden, tenzij zij er de voor keur aan zouden geven naar elders in het buitenland te v- rekken. De bedoelde Ambonezen hebben thans dit voorstel verworpen. In verband hiermede is besloten hen naar Neder land over te brengen. Het Wereldgebeuren Een rots Het Spaanse staatshoofd pleegt van tjjd tot tijd een redevoering te houden, waarin hij aandacht vraagt voor zichzelf en voor zijn vaderland. Deze week was voor hem weer de tfld van spreken gekomen en het was Engeland, dat als wrijf paal moest dienen door des heren Franco's onprettige gevoelens. Hij verklaarde niet te begrijpen, waarom Engeland de waardeloze rots, die Gibraltar heet, niet terug geeft aan Spanje. Strategisch, militair en maritiem heeft die rots niets meer te beteke nen. Engeland kan er dus gemakke lijk afstand van doen. Voor Spanje betekent de rots ook niet zo heel veel, maar het is een stuk van de Spaanse grond en de Spaanse trots kan niet gedogen, dat Spaanse grond door buitenlanders bezet gehouden wordt. Dat zei zo ongeveer de generaal Franco, die zich blijkbaar heel sterk gevoelt tegenover Enge land nu de Spaans-Amerikaanse de- fensie-samemverking in kannen en kruiken is. Wel weyd het verdrag nog niet ondertekend, maar Washington liet al weten, dat die ondertekening ver wacht kan worden. Bovendien rqjpel- de uit Spanje het bericht door, dat generaal Franco zijn zegen aan de overeenkomst gaf, onder voorwaar de, dat er pas in September a.s. ge tekend zal worden als de Verenigde Staten een begin hebben gemaakt met de uitvoering van hun beloften. In totaal zullen de Amerikanen 225 millioen dollar steken in econo mische hulp en bewapening van het Spaanse leger. Dat zou dan een on derdeel zijn van het vierjarenplan voor Spanje, waarmee een bedrag van anderhalf milliard dollar gemoeid zou zijn. Eisenhower heeft zich ech ter aan dat plan niet gebonden. Hij heeft alleen maar laten blijken, dat hij er erg veel voor gevoelt. De Spanjaarden zullen als tegen prestatie aan de Amerikanen luchtbases bij Madrid, Burgos, Sevilla en Albacete in gebruik geven. Ze mogen voorts de vlootbasis Ca diz gebruiken en vlak daarbij een marine-vliegkamp. Over enige tijd komen nog drie luchtbases ter be schikking van de Amerikanen. Het Spaans-Amerikaans verdrag wordt slechts gesloten voor een pe riode van tien jaren. Wat het gebruik van de bases be treft, heeft Amerika moeten beloven, dat het alleen gebruik van deze in stituten'zal maken wanneer hetzij Amerika, hetzij Spanje wordt aan gevallen, of wanneer het nodig mocht zijn een derde staat bij te staan, die het slachtoffer zou worden van agressie. In dit laatste geval dachten de onderhandelaars bijzonderlijk aan Joego-Slavië. Ondanks de bezwaren van Franco zullen alle Amerikaan se militairen in Spanje voor Ame rikaanse rechtbanken terecht staan, wanneer ze burgerlijke overtredingen begaan. Wel heeft Franco gedaan gekre gen, dat het aantal Amerikaanse militairen in Spanje laag- wordt ge houden: circa 3000 minder dan de Amerikanen aanvankelijk wilden zenden. Met dit verdrag in de hand meent Franco sterk te staan tegen over Engeland. Het is niet lan ger zó, dat Engeiand de Middelland se zee beheerst. De Verenigde Sta ten hebben die taak van Engeland overgenomen en ze hadden niet de minste interesse voor het Enqelse bolwerk bij de Straat van Gibraltar, dat in moderne defensieschema's niet meer past. Maar hoe sterk Franco ook staat met z'n pleidooi voor de onbedui dendheid van Gibraltar, hij raakt En geland toch op een tere plek. Aan dat Gibraltar zijn enige eeuwen van Engeland's glorie als zeevarende mogendheid gebondenIedereen in Engeland zou het als een droef symbool van achteruitgang beschou wen, wanneer Spaanse soldaten de rots van Gibraltar zouden overne men. Het zal daarom aan Londen heel zwaar vallen de wens van Franco te vervpllenMen zal die ver vulling zo lang mogelijk uitstellen... waarbij niet met jaren maar met tientallen jaren gerekend moet wor den. Vrouwelijke politie te Amsterdam In September zal in Amsterdam de werving beginnen voor een compagnie vrouwelijke politievrijwilligers. De op leiding van het kader zeven dames is reeds in Maart j.l. begonnen. De compagnie zal een onderdeel zijn van het korps vrijwillige politie te Amsterdam, dat tot een maximale sterkte van 1000 man kan worden op gevoerd. De vrouwen zullen dezelfde theoretische en practische opleiding ontvangen als haar mannelijke colle ga's. het uniform en de bewapening zullen ook gelijk zijn. Alleen over het. hoofddeksel is men met nog niet eens. Men weet niet of men de voorkeur zal geven aan een pet of een baret. De vrouwelijke politievrijwilligers worden in hoofdzaak ingeschakeld bij de dienst Bescherming Bevolking. JONGE MEISJES. „Tirtsa" van mevrouw C. Asscher- Pinkhof is het verhaal van een jong Joods meisje, dat in een Joodse ko lonie in Palestina leeft. Vlot en le vendig geschreven, geeft het de be levenissen van dit meisje op boeien de wijze weer en de jeugdige lezer esjes, voor wie het verhaal eigenlijk bestemd is maar ook vele ouderen zullen het ongetwijfeld met genoe gen lezen kunnen er tegelijkertijd heel wat uit opsteken over het leven in Palestina in de dertiger en veer tiger jaren en de harde strijd, welke de jonge Joodse staat daar om zijn bestaan voert. Deze door de uitgever A. Voor hoeve te Bussum uitstekend ver zorgde jonge meisjes-roman betekent een mnwinst voor de literatuur voor deze speciale leeftijdsgroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5