Rüland's nieuwe burgemeester werd geïnstalleerd Zeeuwse Almanak Zeeland kreeg 361 houten woningen toegewezen GROOTSTE GAT GEDICHT IN RAMPAARTSE DIJK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 Au... iy£>3 WEEMOED EN VREUGDE Vele marine-officieren woonden plechtigheid bij De installatie van Rilland's nieuwe burgemeester, Woensdagmiddag in liet gemeen tehuis aldaar, is een gebeurtenis geworden, waarin vreugde en weemoed beide hun deel hadden. Er was vreugde, omdat de gemeente weer een burgervader mocht begroeten, doch daarnaast werd met weemoed diens voorganger herdacht, wijlen de heer J. A. de Goffau, die bij de wa tersnood zo tragisch om het leven kwam. Vele sprekers brachten het on verwachte verscheiden van burgemeester De Goffau ter sprake, waarbij zij hem roemden als een kimdig bestuursambtenaar. Met grote hartelijkheid trad men tevens het nieuwe hoofd der gemeente, de heer J. C. W. Jobse en zijn gezin, tegemoet. Diens vroegere ambt, kapi tein-luitenant ter zee, weerspiegelde zich in de grote belangstelling, die hoge marine-kringen voor zijn installatie aan de dag legden. Zelfs de secre taris-generaal van het ministerie van marine, de heer J. J. van Houten, en de hoofdintendant van de zeemacht, schout-bij-nacht T. R. Deelder, waren aanwezig. De Commandant Maritieme Middelen Zeeland, kapitein-ter-zee J. G. Broekhuysen, gaf eveneens blyk van zijn belangstelling. De installatie-zitting van de ge meenteraad werd geopend door wet houder D. Butijn, waarna de secreta ris, de heer J. A. Kouman, het benoe mingsbesluit van burgemeester Jobse voorlas. £>e heer Butijn sprak vervol gens een korte rede uit, waarin hij wees op de zware taak, die de heer Jobse wacht. Rilland-Bath is door het water geteisterd en veel zal er van het hoofd der gemeente worden ge vraagd om de gevolgen van' deze ramp te boven te komen. Sprekende over de benoeming van een marine officier tot burgemeester, zeide de heer Butijn, dat hij daarvan veel goeds verwachtte: ,,Een goed officier doet tot het uiterste zijn plicht en eist dit ook van zijn ondergeschikten". „Wij hopen, dat U een burgervader zult zijn in de ruimste zin des woords", aldus de heer Butijn, „een burgervader, staande boven alle par tijen". Nadat spreker de echtgenote en de kinderen van de nieuwe burge meester had verwelkomd, wenste hij de heer Jobse Gods zegen toe op zijn werk. Met het overhandigen van de voorzittershamer en het omhangen van de ambtsketen, verklaarde de heer But-'m tenslotte de burgemeester geïnstalleerd. De heer Jobse sprak zijn dankbaar-1 heid uit jegens Hare Majesteit de Koningin en haar raadgevers voor zijn benoeming te Rilland-Bath. Op deze installatie vallen nog de donkere schaduwen van de rampnacht, aldus Modern DUW-kamp te Bruinisse geopend In Bruinisse werd Woensdagavond de eantine van het DUW-kamp „Stoofpolder" officieel geopend dooi de heer M. J. van Poelje, secretaris van de Prov. commissie voor cultu reel werk in de arbeiderskampen. Te vens werd daarmede het eerste kamp op Schouwen-Duiveland geopend. De kampbeheerder, de heer G. de Vogel toonde zich zeer tevreden over de inrichting. Het is dan ook een dei- modernste kampen, die Nederland op dat gebied kent. Het biedt plaats aan 144 arbeiders en bestaat uit drie woonbarakken, een keuken, een ean tine en een douchebarak. Na de opening bracht het Wiener- operette-gezelschap onder leiding van Joh. Smit uit Den Haag een speciaal programma van Weense muziek. Het ligt in de bedoeling elke veertien dagen een ontspannings avond te organiseren. Vele officiële personen woonden de opening bij. AFSCHEID... Vctyiaf vandaag rijdt de trein dan weer normaal door tot aan hét Vlis- singse station en vandaag ook zullen chauffeurs, die vele maanden dienst hebben gedaan op de extra buslijnen tussen Krabbendijke en Goes en tus sen Goes en Vlissingen, in hun haard steden, buiten Zeeland, terugkeren. In Goes heeft een zestal buschauf feurs afscheid genomen van Zeeland en de heren deden zulks niet in stilte... Integendeel! Eén hunner had plaats genomen in een fauteuil, welke zich op een hand kar bevond. Op zijn hoofd wankelde een hoge zije en aim zijn kin een zwar te baard. Op zijn borst prijkte- een bordje met „geen dienst" en in zijn hand klemde hij een bouquet bloemen... De handkar werd voortbewogen door een collega uit Heerenveen, die eveneens gebukt ging onder een hoge hoed en vier andere chauffeurs zorg den voor een passend escorte. Zo namen zij afscheid van de Zeeu wen. maar het is beslist geen afscheid voor altijd geworden, want eenparig verklaarden de mannen, dat zij het jammer vonden uit Zeeland te moeten vertrekken! adoptei goeds daan. I spr. Onze gedachten gaan uit naar hen, die omkwamen en ons innig me deleven naar hen, die achterbleven. „Wij weten evenwel, dat Gods over winnende liefde de omgekomenen heeft vergezeld in het dal van de schaduwen des doods". De heer Jobse herinnerde aan het heengaan van zijn voorganger, die „als een krijgsman in het harnas is gestorven" en wees er op dat het leed, dat de eerste Fe bruari ook over Rilland heeft ge bracht, te groot is om thans van feestvieren te spreken. Met nadruk verzekerde de burge meester, dat hij binnen de grenzen van het mogelijke en redelijke alles zou doen, wat een burgemeester kan en mag doen voor zijn gemeente en haar ingezetenen. „Ik hoop, dat de gemeentenaren mij met vertrouwen tegemoet treden. Ik van myn kant zal het zelfde doen". Bijzondere dank uitte de heer Jobse ens de vertegenwoordigers van de iterende gemeenten, welke zoveel voor Rilland-Bath hebben ge- Hulde bracht hij voorts aan de rijkswaterstaat en aan de aannemers, die de gemeente zo spoedig van het water hebben bevrijd. Spreker hoop te, dat nu een onafzienbare tijd van voorspoed zou aanbreken voor Ril land-Bath, „de vriendelijke uitvals- poort van Zeeland". Tenslotte richtte hij zich tot de ge meentesecretaris, de heer J. A. Kou man, tot de wethouders, waarbij hij de heer Butijn dankte voor de waar neming van het burgemeesterschap en tot de raadsleden. Namens de raad sprak wethouder A. A. Mol als oudste lid een liartelyk begroetingswoord, waarin hij er op wees, dat naast de materiële opbouw van de gemeente ook aandacht be steed zal moeten worden aan de mo rele en geestelijke verheffing der in gezetenen. Na de toespraak van de heer Mol werd de raadsvergadering gesloten. De eerste spreker na de officiële raadszitting was schout-bij-nacht Deelder. De heer Deelder zeide, dat pas Woensdagmorgen het K. B. was afgekomen, waarbij de heer Jobse eervol ontslag werd verleend uit de marine-dienst. Dit K. B. hield echter tevens de bevordering in van kapi tein-luitenant ter zee Jobse tot kapi tein ter zee. Spreker wenste de nieu we burgemeester alsnog met deze be vordering geluk. Voorts roemde hij de grote veelzijdigheid van de heer Jobse, die als Intendant Zeemacht de rechterhand was van de Commandant Zeemacht Nederland. „U hebt deze functie op voortreffelijke wijze ver vuld", aldus de' schout-bij-nacht. Namens de adopterende gemeenten sprak wethouder M. Plooijer van Zaandam, die alle dank en lof aan deze gemeenten toegezwaaid, afwees: !Bij zonnebrand, doorzic- ten, schrijnen, smetten Weldra aanbesteding zwembad te Middelburg Gedeputeerde Staten hebben thans het verhoogde crediet voor de aanleg van het zwembad te Middelburg goedgekeurd, terwijl de rijksgoed- keuring voor de gewijzigde plannen eveneens is ontvangen. Aan de archi tect is thans opdracht gegeven tot het met spoed bestekklaar maken van de plannen, waarna de aanbe steding zo spoedig mogelijk zal ge schieden. Verdeling van landbouwwerktuigen RICHTLIJNEN VASTGESTELD. v Te Goes werd de eerste vergade ring gehouden van de subcommissie landbouwwerktuigen van de Stich ting voor de Landbouw. Tijdens deze vergadering werden de richtlijnen besproken voor de verdeling van schenkingen landbouwwerktuigen, welke uit diverse landen werden ontvanger. De mogelijkheid bestaat, zo bleek ter vergadering, dat het nog lange tijd zal duren voor de machines ter beschikking komen. Het ligt in de bedoeling van het Rode Kruis om bij verdeling der Coördinatiecommissie hulpverlening watersnood 1953 in te schakelen. De waarde van de schen king zal 5 6 van de geleden schade bedragen. Wanneer op een bepaald bedrijf behoefte is aan een combine of een zware trekker, maar wanneer deze op het bedryf niet economisch is te exploiteren of in dien de waarde te hoog zou zijn in verhouding tot de totale schade, is 't mogelijk de bewuste machine aan een combinatie van getroffenen te geven, Om in aanmerking te.komen dienen de betrokkenen eenenquate- formulier in te,vullen. „Wij vervullen slechts onze plicht. Hij wenste tenslotte en gemeente en burgemeester geluk met deze dag. VELE SPREKERS. Voorts spraken nog de hoofdin- fenieur-directeur van de provinciale ienst wederopbouw en volkshuisves ting, de heer M. D. A. Glerum, bur- meester L. A. J. Mazairac van Woensdrecht en burgemeester J. C. van Burg als „buren pater Gardi aan van het Capucynerklooster na mens het R.K. volksdeel, ds. A. G. Baayen, Geref. predikant, namens de protestantse kerken, de heer W. C. van der Werf namens de landbouw- vereniging en de veilingsvereniging Krabbendijke e.o., de heer J, M. Krij ger als dykgraaf van de Reigersberg- se polder, de heer A. M. van Dijke, oud-burgemeester van Sint Philips- land als oom van burgemeester Job se, kapitein ter zee Broekhuysen als Commandant Maritieme Middelen Zeeland, burgemeester mr. G. D. Re- horst van Den Helder als hoofd van de gemeente, waarin de heer Jobse tot voor kort woonachtig was, wacht meester Barendrecht als waarnemend groepscommandant van de rijkspoli tie te Kruiningen en gemeenteopzich ter Hertog namens de Centrale Dienst Bevelanden en de brandweer. Burgemeester Jobse dankte alle sprekers met een kort woord. Vervolgens werd een rijtoer door de gemeente gemaakt, waarna een drukbezochte receptie volgde. Rest ons tenslotte nog te vermel den, dat de burgemeester en zijn fa milie aan de grens der gemeente bij wachtpost 20 werd verwelkomd door een commissie van ontvangst, en dat de gehele raadszitting buiten het ge meentehuis was te volgen via de ge luidsinstallatie van de P.Z.C. repor tage-wagen. V erkeersverbetering te Terneuzen Met ingang van heden wordt de weg langs de gemeentehaven te Terneu zen naar de Blokken voor 't verkeer opengesteld, waardoor de toestand van voor Mei '40, toen van de Haven straat via gemeentehaven en Blok ken naar de Herengracht kon wor den gereden, is hersteld. De tocht naar de Blokken werd verbreed en verbeterd. Tegelijk met deze openstelling wordt een verbod van kracht, om met motorrijtuigen uit de richting van de Herengracht de Blokken op te rijden, waardoor voor motorrijtui- RANG: 3C3 M Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder ..Rangetle" demsie ta/w. ESQ Kinderen uit Italië komen vandaag weer thuis Vanmorgen wordt om 10.01 uur op het station Eindhoven de aankomst verwacht van de eerste groep kinde ren uit de rampgebieden, die enige weken gast waren van het Italiaanse Rode Kruis in een kamp te Pian Cas- tagnaio. Dit kamp werd oorspronkelijk in gericht als zomerverblijf voor de kin deren van de slachtoffers van de wa tersnood in de Po-vlakte. De kinderen van Schouwen-Duive land zullen omstreeks half twaalf per autobus uit Eindhoven naar Anna Ja- cobapolder vertrekken, vanwaar de „Minister van der Sleyde" hen naar Zierikzee brengt, waar zij omstreeks kwart over vijf worden verwacht. Geschenkzending biggen Vandaag arriveert opnieuw een geschenkzending vee voor getroffen veehouders in Zeeland. Het betreft hier een schenking van 360 biggen uit Drente, bestemd voor getroffe nen op Schouwen-Duiveland, Tho- len en ZeeuWsch-Vlaanderen. Treinverkeer na volledig hervat Naar wij vernemen zullen met ingang van heden 6 Augustus de tydelyke busdiensten der Neder landse Spoorwegen tussen Krabben dijke en Goes en tussen Goes en Vlissingen worden opgeheven. Het treinverkeer naar en van Vlissin gen is thans weer volledig hei-vat. Engelse band concerteerde in Hulst The Markham Maincolliery Band uit Doncaster gaf in Hulst een con cert waarvoor grote belangstelling bestond. Dit muziekgezelschap, dat onder leiding van de heer E. Grif fith stond, werd officieel door de Hulsterse V.V.V. ontvangen. Voor zitter J. Loof sprak de gasten toe. Na het concert was er op de Markt een openluchtbal. Plastic zinker voor Anna Jacoba Te Anna Jacoba op St. Philips- land zal op Dinsdag 11 Augustus een zinker van een soort plastic worden gelegd (Drakatileen). Deze onderwaterbuis zal Anna Jacoba door de Zijpe (de zee-arm) met de ge meente Zijpe verbinden. De aanleg geschiedt in opdracht van de wa gen één richtingsverkeer vande I terleidingmaatschappij Zuid-Beve- Havenstraat naar de Herengracht is land en de zinker zal nog dezelfde ingesteld. dag in gebruik worden, genomen. BEWONERS REEDS AAN DE SLAG Polder Oosterland kan over enkele dagen drooggemalen worden Woensdagmiddag omstreeks half twee is het grootste gat in de Ram- paartsedijk by het zgn. Laurenswei je tussen de polder Oosterland en Vierbannen-polder gedicht. Men hoopt nu spoedig met het droogmalen te kunnen beginnen. Het gat m deze binnendyk, dat door de Grond-Mij. is gedicht met zandzakken en klei, had een breedte van ongeveer 80 meter. De dichting van dit grote gat vormt het resultaat van verscheidene maanden zwoegen door een honderd tal arbeiders. Verscheidene tegensla gen moest men incasseren en deze zijn er de oorzaak van, dat thans, na de dichting van het grote gat, nóg water in de polder Oosterland stroomt. Er is in de dijk bij Sirjans- land namelijk nog een klein gat, dat reeds eerder was gedicht, doch dat vorige week tijdens het springtij weer is opengegaan. Aan het herstel van dit gaatje wordt thans hard gewerkt door de fa. Zanen en Verstoep. De dichting is een kwestie van enkele dagen. Men rekent er op a.s. Zater- VERDELING VASTGESTELD Levensduur vrijwel gelijk aandie van permanente huizen Het schema van de verdeling over de gemeenten in de rampgebieden van de houten huizen, die ons land worden geschonken door de Noorse regering, liet Noorse, Zweedse en Finse Rode Kruis, de Oostenrijkse regering, de stad Wenen en enige Oostenrijkse organisaties, is nu vastgesteld. Met de leve ring is inmiddels een aanvang gemaakt en deze zal tot in het komende voor jaar voortduren. Dit is thans medegedeeld door het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Door de bovengenoemde landen worden in totaal 760 houten woningen geleverd. Bij dit aantal zyn 140 Oostenrykse bungalows inbegrepen, die in de Kop van Schouwen opgesteld zullen worden. De eerste jaren zullen deze bunga lows dienen om evacué's uit het nog onder water staande deel van het ei land tijdelijk te huisvesten, daarna, zoals bekend, als zomerhuisjes in dat recreatiegebied. Daarenboven zullen door het Deense Rode Kruis nog enige tientallen houten woningen worden geschonken, die voor het thans nog onder water staande gebied zijn be doeld. De levensduur van de houten huizen komt vrijwel overeen met die van permanente woningen, zodat de wel licht gewekte indruk, dat het nood woningen betreft, onjuist is. Montage en transport worden door de Centrale Directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting in over leg met schenkers en fabrikanten ge regeld. De huizen worden in onder delen naar Nederland verstuurd en na aankomst onmiddellijk naar de plaat sen van bestemming doorgezonden. Er wordt naar gestreefd, dat met de montage op vooraf gereed gemaakte funderingen onverwijld kan worden begonnen. De bouw wordt door een aantal aannemers uitgevoerd onder toezicht van enige deskundigen van de leverende fabrieken. TOEWIJZING. Voor toewijzing komen in aanmer king behoeftige rampslachtoffers en wel allereerst eigenaar-bewoners van Pseudo-vogelpest In de week van 26 Juli tot 2 Augustus werd in Zeeland één geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. De oesterbroedval loopt ten einde De oesterbroedval loopt ten einde. De watertemperatuur blijft schom melen tussen 18 en 19 graden, wat gunstig blijft, doch het aantal larven neemt nu sterk af. Hoewel er nog steeds mogelijkheid is, dat er broed valt, is dit toch voor het bedrijf van weinig betekenis meer, daar alle col lecteurs reeds lang te water zijn ge bracht en de kans van aanslag elke dag minder wordt, nu de collecteurs niet meer schoon blijven. Over de resultaten van de broed- val valt nog weinig te zeggen. Daar voor is het nog wat vroeg. door de stormvloed verwoeste of on herstelbaar beschadigde woningen, aan wie een houten woning in eigen dom kan worden overgedragen. Blijkt in een gemeente het aantal van der gelijke gegadigden kleiner te zijn dan het toegewezen aantal woningen, dan zullen de resterende huizen ter be schikking van het gemeentebestuur of een door dit college aan te wijzen woningbouwcorporatie worden gesteld om geëxploiteerd te worden overeen komstig de voor woningwetwoningen geldende voorschriften. In dit geval zal bij de huurvaststelling worden uitgegaan van een huurprijs, die met het oog op de omstandigheden van de huurders-rampslachtoffers en het plaatselijk huurpeil aanvaardbaar is te achten. Volledigheidshalve zij er nog aan herinnerd, dat er thans in opdracht van de Nederlandse regering 300 ver plaatsbare houten nood-onderkomens op Schouwen-Duiveland worden ge bouwd om gedurende 15 2 jaar een deel van de geëvacueerde bevolking van dit eiland een onderdak te ver schaffen. DE VERDELING OVER ZEELAND. Naar wij nader vernamen, zullen van het totaal van 760 woningen er 361 in Zeeland terecht komen. Van de Noorse regeringswoningen komen (of zijn) er 16 in Renesse, 14 in Haamste de, 10 in Burgh, 6 in Kruiningen en 2 in Brouwershaven, terwijl er 10 voor het nog onder water staande gebied bestemd zijn. Stavenisse krijgt 19 Noorse Rode Kruis-huizen en het nog onder water staande gebied 18. Van het Zweedse Rode Kruis ko men 16 woningen voor Kruiningen en 60 voor het nog onder water staande gebied. De Finse huizen gaan alle naar rampgebieden buiten Zeeland, doch de door het Deense Rode Kruis nog in het uitzicht gestelde woningen (40 in totaal) zijn voor het nog in het water gelegen gebied (voor Zeeland dus) bestemd. Behalve de 140 bungalows uit Oos tenrijk voor de kop van Schouwen, komen er nog 8 Oostenrijkse huizen voor St. Philipsland en 4 voor Drei- schor Te Middelburg is het kermisweek en hoe wel d,eze gebeurtenis voor vele ouderen haar aantrekkelijk heid heeft verloren, geniet de jeugd met volle teugen, getuige het meisje, dat zich op een paard in de draaimolen best op haar gemak voelt. (Foto P.Z.CJ dag de 1650 ha. grote polder geheel afgesloten te hebben. In afwachting van de definitieve afsluiting, waardoor een aanvang kan worden gemaakt met de droogmaling, is reeds een aantal bewoners van de hoger gelegen huizen in het dorp Oos terland uit de evacuatiecentra terug gekeerd. Zij zijn bezig met het ver wijderen van modder en andere ver ontreinigingen uit hun woningen. De lager gelegen woningen in Ooster land staan nog steeds onder water, Zodra de polder dicht is, zullen dril pompen het water wegmalen, terw-\ ook door de sluis bij Vianen water af gevoerd kan worden. Kinderen uit rampgebied in Parijs ontvangen Bezoek aan Hotel de Vifle en Notre Dame Nederlandse kinderen uit het ramp gebied, o.a. in Zeeland, die sedert Dinsdag de gasten zijn in Frankrijk, zijn Woensdagmiddag in het stadhuis van Parijs ontvangen door de vice- voorzitter van de gemeenteraad, Char les Fruh. In een toespraak, die in het Nederlands werd vertaald, zeide Fruh, dat hij tot een generatie behoort, die de hulp niet zal vergeten, die de Ne derlanders aan de Franse soldaten die in de oorlog van 1914 tot 1918 uit Duitsland zijn gevlucht, hebben ver leend. In naam van de jonge slachtoffers van de ramp heeft ds. W. C. van Bur geier uit Kruiningen uiting gegeven aan de dank van de Nederlanders voor het gebaar van gemeenschapszin van Frankrijk. Nadat de kinderen prenten waren verstrekt, hebben de jonge bezoekers onder leiding van een tolk het stad huis bezichtigd. Vervolgens brachten zij een bezoek aan de Notre Dame. De kinderen zouden Donderdag Pa rijs verlaten en naar de zestien plaat sen gaan, waar zij ongeveer anderhal ve maand zullen blijven. Waterland blijft Zuid-Beveland helpen Het adoptiecomité „Waterland", dat na de watersnoodramp werd op gericht en tot nu toe o.m. groot vee uit de getroffen gebieden heeft ver zorgd en 350 hermen naar Zuid-Be veland heeft gestuurd, heeft voor de komende maanden nog diverse plan nen. Men zal trachten in het tekort aan veevoer, dat voor de winter dreigt te ontstaan, te voorzien. Gemeentelijke tuinlieden uit Wa terland hebben een begroting opge maakt voor een nieuwe beplanting van de begraafplaatsen te Ellewouts- dijk en Driewegen. Het resultaat is, dat nog voor de komende winter de bomen en heesters zullen worden aangekocht. Zij zullen komend voor jaar worden geplant. In de herfst zal een hoeveelheid winterfruit, aardappelen en kool naar Zuid-Beveland worden gestuurd. De leerlingen van de ambachts school in Edam gaan nieuw meubi lair maken voor de kleuterschool te Ellewoutsdijk. Ook zullen zij er voor zorgen, dat het zwembad aldaar de volgende zomer nieuwe kleedhokjes krijgt. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Roberto", (14 j.), 7 en 9.15 uur: KunstmuseumTentoon stelling Jan Sluyters 10—12.30. 13,30— 17.30 en 19—21.30 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Rode sneeuw", (14 j.). 7 en 9 uur; Luxor: „Dokter Holl", (14 j.), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abelsv. Eek, 36 en 811.30 uur; Bellamypark: Wielerwedstrijd, 7 uur; Oude Zeevaartschool: Tentoon stelling „K. J. Huinemann, 10—2, 2—5, 7—9. GOES. Vandaag Grand: „Corrida", (18 j.), 8 IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling „Het jagen in de kunst", 10—18 uur. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling pottenbakkerskunst, 9—20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2