PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie bereid tot deelneming aan conferentie van vier Garnalenvissers hebben goede vangsten bij Schelphoekgat BILT Kantlij n K0REA-C0NFERENTIE TUSSEN 1 EN 15 OCTOBER BIJEEN AMERIKAANSE BOMMENWERPER BRANDEND IN ZEE GESTORT 196e Jaargang-No. 183 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels» van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g- 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorst^traat 63, telef 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierik7.ee N Boeerdstr C 160 telef 26 NIEUWE RUSSISCHE NOTA Ter wegneming van internationale spanning en bespreking Duitse kwestie Ook communistisch China moet aan gesprek deelnemen De Sowjet-regering heeft aan de regeringen van Engeland, Frankrijk en de V. S. een nota overhandigd, betrekking hebbend op de bijeenroeping van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. De Sowjet-regering gaat acoord met het voorstel der Westelijke mogendheden, om de Duitse kwestie op een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te bespreken. Zij stelt een agenda van twee punten voor: 1. Bespreking van maatregelen ter vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen. 2. Bespreking van de Duitse kwestie, het vraagstuk van de hereniging en het sluiten van een vredesverdrag. In het antwoord werd geopperd, dat succes bij de bespreking van het Duitse vraagstuk ook in vloed zou hebben op een besluit aangaande een vredesverdrag" voor Oos tenrijk. De Sowjet-regering stelt voor, dat onder de maatregelen, die moeten bij dragen tot een algemene verminde ring van de spanning in de interna tionale betrekkingen, onder meer zul len worden besproken de kwestie van vermindering der bewapening en het verbod om oorlogsbases op grondge bied van andere staten te bezetten. Niet alleen de toestand in Europa maar ook die in Azië maakt een be spreking van kwesties ter verminde ring van de internationale spanning noodzakelijk, aldus de Sowjet-rege ring, die vervolgens de deelneming Honderdtwintigduizend Nederland se bromfietsers zijn sedert 1 Au gustus plotseling van de snelver- keerswegen verdreven en verbannen naar het voorheen zo rustige rijwiel pad. En de eerste klachten hebben ons al bereikt: er lopen in Zeeland wiel rijders rond, die voor zich en hun meer of minder talrijke gezinsleden voor- nemens zijn valhelmen aan te schaf fen. Want het ls gedaan met hun rust. Nooit hebben wij willen geloven, zo schrijft ons een ander, dat de brom fietser de losbandigste weggebruiker was, maar toen u dat vroeger eens schreef, hebt u gelijk gehad... En het is vandaag toch pas de zes de Augustus... Naast elkaar rijden kunnen de nor- male wielrijders niet meer. Voortdurend moeten zij er op bedacht zijn, dat er plotseling een bromfietser uit het niets kan opdui ken. Sommige bromfietsers geven een belsignaal als zij eraan komen, an deren gebruiken een toetertje, maar de meesten vinden die beleefdheid tegenover een wielrijder de moeite niet waard. Zij vertrouwen er op, dat hun hakkepoffer wel zoveel lawaai maakt, dat de wielrijders ruim baan maken ook zonder dat er signaal gegeven wordt. Weer anderen heffen de fiere kreet „Hoy!" aan, of iets dergelijks. Ook dat moet een signaal verbeelden. En maar jakkeren jongens! De aardigheid is er voor een deel natuurlijk af. Niets was schoner in het leven eens bromfietsers, dan op een grote weg een bocht meesterlijk snijden. Je kwam dan wel eens onder een auto en vertelde er niet veel meer van na, maar de keren dat het op het nippertje lukte, waren dan ook een vorstelijk avontuur. En zó ver naar het midden op de grote weg rijden, dat je door iedere passerende auto bijna omver gewapperd werd. was ook een kostelijk vermaak. Gevaarlijk leven! Voorbij die schone tijd... Maar op 't fietspad valt toch ook nog het één en ander te beleven. Je moet de wielrijders zich een aap zien schrik ken als je plotseling langs hen heen strijkt en met je achteruitkijkspiegel hun regenjas op een haar na mist! Je moet zien, hoe ze zich ergeren, als ze naast elkaar rijden en achter elkaar moeten gaan. Allemaal omdat ze zelf geen bromfiets hebben. Hadden ze er wel één, wat zouden ze ook in de weer zijn... Alle gekheid op een stokje: het rijwielpad is plotseling brom fietspad geworden. Honderd twintig duizend brom fietsers hebben het leven van de millioenen wielrijders, die ons land telt, plotseling veranderd en niet ten voordele. Misschien heeft de minister van ver keer en waterstaat dat niet beseft, toen hij de bromfietsers naar de rij wielpaden verwees. De automobilisten kunnen lachen. Zij zijn van een gevaar op hun weg bevrijd. De wielrijders zitten er mee. En zij zullen er mee blijven zitten, totdat de bromfietsers eindelijk eens gaan beseffen, dat bromfietsen geen vervoersmiddel zijn voor ouden van dagen, die niet meer fietsen kunnen. En geen middelen om wereldsnelheids, records mee te verbeteren. En geen in strumenten om verdrongen onbe schoftheidscomplexen mee af te rea geren. Het wordt hoog tijd, dat men op de één of andere manier de bromfietsers wat verkeersdiscipline bijbrengt. Ter wille van de wielrijders. Ter wille van hun gezinsleden. Terwille ook van henzelf. En... dat men gaat overwegen de rijwielpaden te verbreden. Want op een brom fietsenlegloen zijn zij niet berekend. van continentaal China voorstelt. In hun voorstel voor een bijeen komst van de vier ministers van bui tenlandse zaken, gedaan na de confe rentie te Washington, zeiden de Wes telijke ministers, zonder met name andere kwesties uit te schakelen, dat de agenda zou moeten omvatten de voorwaarden voor verkiezingen van een regerng voor geheel Duitsland en besprelting van de Oostenrijkse kwes tie, opdat Oostenrijk zijn onafhanke lijkheid zou herkrijgen. In haar antwoord-nota zegt de Sowjet-Unie, dat een vrije discussie der internationale vraagstukken niet mogelijk is, indien de Westelijke mo gendheden vooraf tot afzonderlijke overeenkomsten komen over de te be spreken kwesties. De voorlopige over eenstemming die de Westelijke mo gendheden te Washington hadden be reikt, zou daardoor een negatieve in vloed op de besprekingen kunnen hebben, daar zij zich tevoren reeds gebonden zouden hebben. In de nota wordt ten aanzien van China nog gezegd, dat het Chinese volk „terecht het herstel van zijn wet tige rechten in alle internationale za ken eist". Dit niet te erkennen is in strijd met de gedachte van verstevi ging van de vrede en de internationa le veiligheid, aldus de Sowjet-rege ring. Overleg nodig Het „State Department" maakte.be kend, dat er overleg met Engeland en Frankrijk nodig zal zijn om uit te kunnen maken, of de nota uit Moskou een aanvaarding van het Westelijke voorstel inzake een ministersconferen tie over Duitsland en Oostenrijk in houdt. Functionarissen te Washington zijn het er met Westduitse kringen te Bonn over eens, dat een uitbreiding van de agenda voor deze conferentie, zoals door de Sowjet-Unie voorgesteld, slechts het tot stand komen van een oplossing van het Duitse en het Oos tenrijkse vraagstuk zal vertragen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat de Rus sen het Westelijke voorstel weliswaar niet hebben verworpen, maar dat de aard der ministersconferentie, zoals door hen voorgesteld, zo zeer verschilt van de bedoeling van de Westelijke mogendheden, dat het Sowjet-ant- (Vervolg op pag. 3.) Nederlandse 4e divisie op oefening in Duitsland Naar het A.N.P. verneemt zal aan de Navo-oefening „Grand Repulse" van 18 tot 24 September worden deel' genomen door de Nederlandse parate vierde divisie en de daarbij behorende parate legercorpstroepen. Er zal een geallieerd legercorps worden gevormd, dat zal bestaan uit de Nederlandse parate vierde divisie en een Britse tankdivisie. Dit legercorps zal onder commando staan van de Nederlandse luitenant-generaal A. T. C. Opsomer. De oefening zal worden gehouden in de Britse zóne van Duitsland. „Grand Repulse" zal een oefening zijn in ongeveer dezelfde trant als de vo rige jaar, eveneens in Duitsland ge houden oefening „Hold Fast". Aan „Hold Fast" hebben destijds ook Bel gen deelgenomen. Er nemen ongeveer 20.000 man Nederlandse troepen aan deeL Nederlands beste stunt-vliegers Het Meteor stuntteam „Ruiten Vier" van de Kon. Luchtmacht, dat bestaat uit de majoor-vlieger B. J. Wansink, le It. vl. J. W. P Heynen, 2e lt. 1. H. E, Tiel en sergt. vl. P. Jansen is te Soesterberg uitgeroepen tot het beste stuntteam van Neder land. Er was tevoren een wedstryd van diverse stuntteams «"ehouden. Neutralisatie van het schiereiland Vrijlating der gevangenen te Panmoendjon Volgens berichten nit Seoel, zouden Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, en president Syngman Rhee van Zuid- Korea overeengekomen zyn om een internationale politieke conferentie tussen 1 en 15 October te beleggen waar gesproken zal worden overeen mogelijke neutralisatie van Korea. Woensdagmiddag is een werk- ;roep te Seoel bijeen geweest ter lestudering van de vraagstukken, die door Dulles en Rhee waren be sproken. Deze groep moet een gede tailleerd plan uitwerken voor de po litieke conferentie. Te Tokio is Woensdag bekend ge maakt, dat premier Josjida Zater dag of Zondag een onderhoud zal hebben met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Foster Dulles, wanneer Dulles op de terug reis van Korea Tokio aandoet. Ge sproken zal worden over vertegen woordiging van Japan op de politie- VosBodegraven opereert per helicopter Hedenavond zal de „vossenjacht", waar voor de N.C.R.V. in de voor avond Donderdags steeds een uur heeft ingeruimd, zich afspelen in en boven Twente. Ter gelegenheid van het feit, dat dit de tiende jacht op de radioreporters-met-de-groene-zak. doek is, zal een der „vossen", name lijk Johan Bodegraven in een heli copter van de Sabena boven Twen te verschijnen en ergens in een tot dan toe geheim gehouden stad neerstrijken. Daar zal inmiddels ook de tweede „vos", Goos Kamphuis zich vermomd bevinden en de jacht op de reporters kan zich dan op volle toeren ontplooien. Maarschalk Juin krijgt nieuwe functie Na de Woensdagochtend gehouden vergadering van de Franse minister raad werd medegedeeld, dat maar schalk Juin 20 Augustus het opper bevel van alle strijdkrachten in de Midden-Europese sector van de N.A. V.O. op zich zal nemen. Als inspec teur-generaal van het Franse leger en als voorzitter van de commissie van chefs van de generale staf zou hij vervangen worden door generaal Ely. ke conferentie over Korea, de ver dediging van Japan en een mogelijk bezoek van Josjida aan de Verenig de Staten. De eerste uitwisseling van krijgs gevangenen te Panmoendjon is vlot verlopen. Er werden 400 geallieerde gevan genen vrijgelaten op deze eerste dag. Onder hen bevonden zich Fransen, Turken, Grieken, Britten, Amerika nen, Canadezen, Australiërs en Zuid- Koreanen. Ook de geallieerden begonnen met de vrijlating van Noordelyke krygs- gevangenen, die staande in vracht auto's met gebalde vuist wuifden naar hun landgenoten. In het drooggevallen gebied rond. Zierikzee op Schouwen-Duiveland, worden ten behoeve van de door de watersnood getroffen bewoners hou ten noodwoningen gebouwd volgens het montage systeem. Overzicht van de werkzaamheden. Proefmobilisatie derde divisie Verliep zeer bevredigend Var. officiële militaire zijde wordt het volgende medegedeeld: Uit rapporten van diverse contröle- teams en uit persoonlijke waarnemin gen van de Nederlandse territoriale bevelhebbers op 5 Augustus blijkt: 1. Het algemeen verloop van de mo bilisatie blyft goed. 2. De stemming onder de troep blyft zeer goed. 3. De opkomst en de tydstippen van de algemene mobilisatieopkomst wa ren zeer bevredigend. 4. Het materieel was in de avond van 3 Augustus by de onderdelen compleet aanwezig, slechts bij enkele onderdelen kwam de munitie in de loop van de morgen van de vierde Augustus beschikbaar. Hiermede was de phase van de materiële verstrek king afgesloten. 5. Er is geen twijfel aan, dat de on derdelen hedenavond in gevechtsvaar- dige toestand gereed voor afmars zyn. „Super Constellation" naar Johannesburg Eerste vlucht met ministers en j'ournalisten Zaterdag 3 October a.s. zal een Super Constellation" van de K.L. M. de eerste vlucht beginnen op het traject Amsterdam-Johannesburg. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat enkele ministers deze eer ste vlucht zullen meemaken. Op deze wyze zal een tegenbezoek worden ge bracht aan de regering van de Unie van Zuid-Afrika. Vele leden van de regering van de Unie van Zuid-Af rika hebben reeds een bezoek aan Nederland gebracht. Nader vernemen wij, dat de eerste vlucht met een „Super Constellati on" naar Zuid-Afrika een enigszins feestelijk karakter zal hebben. Voor het meemaken van de tocht zyn o.a. 6 buitenlandse en 2 Nederlandse journalisten uitgenodigd. DRAMA OP ATLANTISCHE OCEAAN Van de 23 inzittenden waren er Woensdagavond 5 gered stel. Het reddingswerk was Woens dagavond ndg in volle gang, maar werd bemoeilijkt door slecht weer. Het hoofdkwartier van de Britse vloot te Londonderry in Noord-Ier- land deelde Woensdagavond mede, dat in totaal vyf overlevenden zyn opgepikt De geredden bevonden zich aan boord van de „Manchester Shipper" en de „Manchester Pioneer" die te zamen met nog drie schepen aan de reddingswerkzaamheden deelnemen. Uit noodseinen van het vliegtuig werd opgemaakt, dat de inzittenden uit het brandende toestel zyn ge sprongen. Het toestel was op weg van de basis Fraris in Californië naar Lakenheath in Oost-Engeland. Aan alle koopvaardyschepen in de buurt is verzocht naar de plaats des onheils te koersen om mogelijk nog in zee drijvende mensen uit het vliegtuig op te pikken. Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen zyn Woensdagochtend een uitgebreide speurtocht begonnen naar een Amerikaanse verkennings- bommenwerper, een Convair RB 36, één der grootste types ter wereld, die Woensdagochtend in de vroegte met brandende motoren in de Atlan tische Oceaan is neergekomen. Aan boord van bet verongelukte toestel bevonden zich 14 vliegers en 9 offi cieren der Amerikaanse luchtmacht. Twee Amerikaanse watervliegtui gen, die speciaal voor reddingsopera ties zyn uitgerust, ontdekten 420 mij! ten Westen van Prestwick de wrak stukken van het verongelukte toe- Kabelbaan in Valkenburg weer afgebroken Ondeugdelijk materiaal gebruikt De nieuwe kabelbaan in Valken burg, die Zaterdag voor het eerst voor personenvervoer is gebruikt, blijkt gedeeltelik uit tweedehands materiaal te zyn vervaardigd. De baan zal nog deze week worden ge demonteerd. De 44 geleidewielen van de kabel baan bleken afkomstig te zyn van oude Amerikaanse tanks, terwyl bovendien de rubberbekleding on deugdelijk is. De exploitant, de heer Geenen, heeft het personenvervoer om veiligheidsredenen stopgezet en is in onderhandeling getreden met het Rotterdams ingenieursbureau, dat de kabelbaan heeft gebouwd. De heer Geenen is voornemens de baan door een firma uit Dusseldorp te doen herbouwen, waarmede men nog dit jaar gereed hoopt te zyn. Schip gekapseisd, stuurman verdronken Woensdagmiddag is op het IJssel- meer, vier km. uit de kust van Har derwijk, een met stenen geladen schip gekapseisd en gezonken. De stuurman van het schip is verdron ken. VISSEN MET RISICO Bij de dijkgaten op Walcheren was het destijds hetzelfde Sinds kort oefenen de garnalenvissers uit Veere hun bedryf uit Y-oor het gat bij Schelphoek op Schouwen en in de omgeving van deze enorme dijk- bres. Jaren geleden het Yvas nog vóór de tYveede Yvereldoorlog hebben enkele garnalenYissers wel eens geprobeerd op deze plaats het zo begeerde zeebanket in hun netten te verschalken, doch de resultaten waren van dien aard, dat zy niet meer onder de kust van Schouwen kYvamen vissen. Het loonde de moeite niet Tegenwoordig is dat anders. Vangsten van 200 kg. garnalen per dag zijn er geen zeldzaamheid. Toch brengt het vissen op die plaats grote risico's met zich. Dagelijks varen de schilderachtige bootjes echter de Veerse haven uit; zij keren met manden vol garnalen terug. gen, trokken de garnalen ook op deze gaten aan. Naar de vissers veronder stellen, voert de fel door het dijkgat trekkende getijstroom diatomeeën aan, kleine ééncellige diertjes, het hoofdvoedsel van de garnalen. Vóór de dichting van de dykgaten op Wal cheren Yverden voor en by de gaten veel garnalen gevangen en het bleef niet alleen by garnalen. Ook bot en tong kwamen in de netten terecht Zo is het thans eveneens by het gat te Schelphoek, waar vele vissers thans profiteren van de garnalenryk- dom. Zy zyn er zeker van dat zodra dit gat gedicht is, de garnalen weer zullen verdwijnen. De diertjes ver- De vraag, waarom de garnalen thans wel in grote hoeveelheden by Schelphoek vqorkomen en vroeger niet, is tot nu toe door geen enkele wetenschappelijke onderzoeker ver klaard. Vermoedelijk is er geen on derzoek ingesteld al zou dit wellicht de moeite waard zyn. De vissers hebben echter een goede verklaring voor de aanwezigheid van garnalen en deze uitleg berust op ervaringen, opgedaan in ae practiik. „Ondervinding zo merkte een der vissers op, aan wie wy enkele \rragen voorlegde, „is de beste leermeester". Toen in de oorlog grote gaten in de dyken van Walcheren waren gesla- zich dan naar de plaatsen, •kwamen, plaatsen waar zy oorspronkelijk voori geleid door de stroming, welke de di atomeeën aan- en afvoert. Gevaarlijk Er is echter aan het vissen by Schelphoek groot risico verbonden. Het drukke scheepsverkeer van de Dienst Dijkherstel maakt het vissen er gevaarlyk. Dinsdag j.l. Yverd bij voorbeeld de Arnemuiden 2 door een lichter met stortsteen geramd cn 'echts door met drie man uit alle macht te pompen, wist de bemanning het scheepje drijvende te houden, tot het in veilige haven was. Bovendien bestaat hier het gevaar, dat de scheepjes, bij het uitzetten en ophalen van de netten, wanneer zij met afgezette of langzaamlopende motjr rond moeten draaien om de netten uit de schroef te houden, by opkomend tij door de felle stroom in het dykgat Yvorden gezogen. De vis sers zijn echter ervaren zeelieden. Zij kennen de Yrisgronden als geen ander cn onderschatten de gevaren niet. Zij zijn van mening, dat een weten schappelijk onderzoek naar het ge drag van de garnalen ten opzichte van de dykgaten, belangrijke gege vens zou verschaffen ten profyte van de visserij. Algemene staking bij Franse P.T.T.-diensten Vele telefoonverbindingen vielen Woensdag uit Personeel van de Franse P.T.T., dat aangesloten is bij het niet-com- munistische vakverbond „Force Ou- Yrrière", heeft Woensdag besloten een staking in het gehele land van onbepaalde duur te beginnen. De staking, die ongeveer 85 van al het administratieve personeel en 14 van alle bestellers omvat, geldt als protest tegen voorgestelde rege ringsmaatregelen om de pensioen gerechtigde leeftijd van gemeente en rijksambtenaren te verhogen. Het christelijke vakverbond heeft eveneens besloten tot staking. Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond (CGT) heeft een gemeenschappelijke actie voorgesteld voor een algemene loonsverhoging van 7000 franc, een jaarlijkse bijslag van 20.000 franc en een ontslagverbod. Volgens de laatste berichten zijn de telefoon- en telegraafverbindingen tussen Parijs en de meeste provinci ale hoofdplaatsen verbroken. Reuzenballon voer zonder lichten De Zwitserse reuzenballon „Mungg", de grootste ballon ter wereld, is W isdagmiddag van het terrein van de Westlandse handelstentoonstelling te Honselersdijk opgestegen. Om streeks half tien gisteravond werd de ballon boven Lfsselmonde gesigna leerd. De opvarenden hebben nog enige consternatie veroorzaakt bij de poli tie in Rotterdam. Deze bemerkte na melijk dat de reuzenballon zonder lichten voer. Onmiddellijk werd een radiowagen uitgezonden, die de op varenden op een of andere manier duidelijk moest maken, dat de ballon een gevaar vormde voor de lucht vaart. De Zwitserse ballon voer na melijk in de richting van de invlieg- corridor naar Schiphol. Ten Zuiden van Rotterdam is de ballon even naar b leden gekomen en daarna weer op gestegen. Het bleek dat de ballon een klein lampje voerde. Over het verde re verloop van de tocht is niets be kend. DE VERWACHT: VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige, in het Noor den van het land af en toe krachtige Westelijke wind. Overdag iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 7 Augustus. Zon: op 5.09 onder 20.21 Maan: op 2.19 onder 19.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1