PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Proefmobilisatie van de derde divisie is begonnen Passagierstreinen rijden weer door de polder Kruiningen I BILT Kanilijn INDONESISCHE AANSPRAKEN OP NIEUW-GUINEA Er leven thans 14.000 Nederlanders V0EDSELPAKKETTEN00RL0G TE BERLIJN WORDT FELLER Vandaag 196e Jaargang-No. 181 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. t 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f l.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—50, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwenjstr 2; Ziertkzee. N Bori-rci-.tr C 160. telet 26. OEFENING „DRIETAND" „Oranje"-militairen werden Maandagochtend opgeroepen Met een oproep van de chef van de generale staf, die Maandagmorgen voor het eerst in de nieuwsuitzending van 7 uur werd omgeroepen, is de proef-mobilisatie van de derde divisie oefening „Drietand" genaamd naar het embleem van deze divisie begonnen. In alle gemeenten in Ne derland werden des ochtends de oranjekleurige kennisgevingen aangeplakt, waarin de opkomst wordt gelast van de kerti van de onder de wapenen te roepen eenheden: de commandanten met hun administratieve staf, de man schappen belast met de verzorging van het materiaal en de kwartierma kers. De oproep had betrekking op omstreeks een vierde van het totaal aantal, dat er bij wordt betrokken, n.l. 20.000. Men kan aannemen, dat bin nen drie dagen de overigen moeten opkomen, want de mobilisatie moet vol doen aan de formule D -j- 3: binnen de drie dagen na de eerste oproep moet zij gereed zijn, dient de derde divisie marsvaardig te zijn. Het merendeel van de betrokkenen heeft de oproep voor de proefmobili satie ongetwijfeld via de radio verno men. Het was al bekend, dat de oefe ning „Drietand" in de eerste helft van Augustus zou worden gehouden. Het tijdstip voor de proefmobilisatie is met opzet in de vacantietijd gekozen. Dat is gedaan om te voorkomen, dat door het vorderen van scholen voor de legering van militairen het onderwijs te veel zou worden gehinderd. Het nadeel is, dat velen in deze tijd niet direct bereikbaar zijn, maar zij, die bij de oefening zijn betrokken, heb ben allen tijdig een waarschuwing ge kregen. Tweeledig doel De proef heeft een tweeledig doel, in de eerste plaats de bedoeling na te gaan hoe het ontworpen mobilisa tiesysteem in de practijk werkt, in de tweede plaats willen de militaire au toriteiten waarnemers van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie in de gelegenheid stellen kennis te nemen De feestelijke Koopweken te Mid delburg zijn ten einde en „Klein Blijdorp", de attractie, waarvoor de Stichting „Herrezen Middelburg" gezorgd had, heeft haar poorten ge sloten. Er vallen uit de ervaringen, die men in de Zeeuwse hoofdstad heeft opge daan, enkele nuttige lessen te trekken, die wellicht voor de gehele provincie van waarde kunnen zijn. Het is daar om, dat wij op deze plaats aan een en ander- aandacht wijden. In de eerste plaats dan mag men vaststellen, dat voor de middenstand de Koopweken een suëces zijn ge worden. Wy hebben tal van midden standers naar hun bevindingen ge waagd en allen maakten melding van zeer grote omzetten, die zij zo goed als zeker niet zouden hebben gehad, als zij niet deelgenomen hadden aan de Koopweken van „Handelsbelang". Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat aankopen, die practisch reeds ge daan waren, ongedaan werden ge maakt alsJde koper ontdekte, dat hij bij een niet-deelnemer was en dus geen koopbonnen zou ontvangen. Dit be wijst, dat vele kopers bewust bij de deelnemers hebben gekocht. Het be wijst eveneens, dat een actie als deze er een behoort te zijn, waaraan door de gehele middenstand wordt deelge nomen. Het moet op buitenstaanders een eigenaardige indruk maken, als slechts een deel van de middenstand meedoet. Een andere opmerking, die wij zou den willen maken is. dat de deel nemers, als zij eenmaal deelne men, hun verplichtingen loyaal moe ten nakomen. Daartoe behoort ons in ziens, dat de winkelier of zijn perso neel bij de aankoop vrijwillig en zon der veel omslag de koopbonnen, waar op de koper recht heeft, uitreiken. Dit is niet overal geschied. Er was hier en daar de koopbonnen kostten de winkelier een klein winstpercentage een bepaalde tegenzin waar te nè- Smen, die onprettig aandeed. Zoiets mag natuurlijk niet voorko men. Er valt verder een woordje te zeg gen over het peil van de attrac ties, die georganiseerd werden. Helaas gebiedt de eerlijkheid te er kennen, dat dit peil niet altijd even hoog was. „Klein Blijdorp", de miniatuur-dier gaarde, heeft uiteindelijk een 36.000 bezoekers getrokken en dat is niet slecht. De inrichting heeft duizenden guldens gekost en men mag de parti culieren, die er hun geld in staken, dankbaar zijn. Maar „Klein Blijdorp" was niet van dien aard. dat de bezoekers er enthousiast over waren. Het viel te gen, ronduit gezegd. En dat mèg niet. Wat men organiseert, heeft alleen blij vende waarde, als het een stad, of een provincie een goede reputatie op dat gebied geeft. Dan komen de buiten landse touringcar-ondernemers een volgend jaar met genoegen terug, in het andere geval zullen zij wegblij ven. Het is een punt, waaraan men in Zeeland aandacht zal moeten schen ken, als men ergens meer dan locale reclame voor maakt. Anders komt men op een gegeven ogenblik voor stroppen te staan. Ditzelfde geldt ook voor de andere attracties. Er waren succesnummers, maar er waren ook dingen, die tegen vielen. Men moet zich overigens terdege rekenschap geven van het feit, dat men in Middelburg eigen lijk geïmproviseerd heeft. Men zette de feestelijke Koopweken in enkele maanden in elkaar. Overhaast. Men doet er beter aan een ruime tijd van voorbereiding te nemen. Dan kan men aanzienlijk beter voor de dag komen. Goede attracties doen het. De ring- rijderij voor sjezen, het concert van het bekende bedrijfsmuziekgezelschap, het openluchtcabaret en andere at tracties vielen bijzonder in de smaak. Verscheidene andere zouden beter ge slaagd zijn als zij massaler waren ge weest. Wij denken aan het optreden der muziekgezelschappen en aan de sportdemonstraties. Als men eens poogde te komen tot gecombineerde concerten en demonstraties? Middelburg kan tevreden zijn. Een belangrijk deel van Zeeland heeft van de activiteit van de Zeeuwse hoofd stad meegeprofiteerd, omdat er op zeer ruime schaal reclame werd ge maakt. Maai het kan nog beter en naar dat betere zal men een volgende keer moeten streven! van het Nederlandse mobilisatiestelsel. Dit systeem wijkt namelijk af van de methode in andere landen van het Atlantisch Pact. Drukte op stations De aanloop van de operatie „Drie tand" heeft wel enige extra drukte op de spoorwegstations veroorzaakt, doch de genomen maatregelen als bij voorbeeld het in reserve houden van enkele treinstellen, bleken voldoende om het vervoer regelmatig le doen verlopen. De meest „bedreigde" pun ten waren uiteraard de stations van de grote steden, van waaruit de grootste aantallen militairen naar hun bestem ming vertrokken. Verwacht wordt, dat ook het vervoer van de grote rest geen bijzondere moeilijkheden voor de spoorwegen zal opleveren. Auto-vordering Maandag zijn ook reeds de biljetten aangeplakt voor de auto-vordering, welke hedenochtend in alle gemeen ten zal geschieden. Gelijk bekend zijn de betrokkenen, wier auto, overigens (Vervolg op pag. 3.) Kleuters in brandende schuur opgesloten Zondagmiddag is in de schuur van de heer H. J. Kaltman aan de Zwol- seweg in Apeldoorn brand ontstaan doordat twee buurkinderen, de vijf jarige J. G. en de driejarige A. B. G.. met lucifers hadden gespeeld bij het in de schuur opgeslagen stro. De heer Kaltman snelde op het hulpgeroep van de kinderen toe en slaagde er nog maar nauwelijks in de kleuters, die zich door het snel om zich heen grij pende vuur de uitgang versperd za gen, uit de schuur te redden. Met ernstige brandwonden overdekt wer den de kinderen naar het Juliana-zie- kenhuis overgebracht. De Apeldoorn- se brandweer, geassisteerd door een groep kampeerders, bluste de brand. Russische kruiser van Oost- naar Noordzee Gemeld wordt, dat een Sowjet-Rus- sische kruiser van de „Sverdlof"- klasse Zondag j.l. in het Kattegat is waargenomen, koers zettend in Noordelijke richting. De kruiser is later ter hoogte van Skagen, de Noordenjke punt van het Deense schiereiland Jutland, waargenomen. MINISTER SOENARJO OVER: De nieuwe Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Soenarjo, heeft Maandagochtend verklaard, dat de beslissing van het parlement om uiterlijk op het einde van dit jaar een ambassade in Moskou te openen, dient te worden uitgevoerd. Verder zeide mr. Soenarjo het zeer belangrijk te achten, dat op korte termijn eer grondslag wordt gevonden voor de betrekkingen met Japan, waarbij hij voorkeur uitsprak voor een bilateraal verdrag in de plaats van het verdrag van San Francisco. Over de verhouding tot Nederland zeide mr. Soenarjo, dat een spoedi ge opheffing van de Unie en een herziening der R. T. C.-overeenkomst wenselijk is. Met het ministerie van defensie zal hij besprekingen voeren over de H.K.H. Prinses Irene, die morgen haar veertiende verjaardag viert. (Foto Paul HufJ Frans vliegtuig maakte noodlanding op zee Vier doden en drie gewonden Een viermotorige Constellation van de „Air France", heeft nabij de Turk se kust, in de golf van Fethiye een noodlanding op zee gemaakt, omdat twee motoren weigerden. Het toestel was op weg van Rome naar Beiroet. Het had 40 personen aan boord. Een vuurtorenwachter zag het toe stel dalen en hij alarmeerde onmid dellijk de autoriteiten. Met toegesnel de vaartuigen konden 28 passagiers en 8 bemanningsleden gered worden. Vier personen, twee mannen en twee vrouwen zijn om het leven gekomen. Drie inzittenden werden gewond. MET RAKETTEN EN LUIDSPREKERS Plotselinge „bekering" van de hongerigen Maandag werden in West Berlijn weer vele duizenden gratis voedsel pakketten uitgereikt aan Oostduit sers, die ondanks allerlei belemme ringen naar West Berlijn waren ge komen. De Oostduitse autoriteiten hebben Maandag een tegenactie ingezet. Met raketten lieten zij vlugschriften uitwerpen boven West Berlijn, waar in werd medegedeeld, dat werkloze Westberlyners en gepensionneerden voedselpakketten konden krijgen in de Oostzone. Via luidsprekers werd eenzelfde mededeling gedaan langs de zöne- grens. Gezegd werd, dat het hier voed selpakketten betrof, die door Oostber- lijners waren afgehaald in het Wes ten, maar die vrijwillig waren terug gegeven, omdat men de „imperialis ten en oorlogsstokers" niet wenste te helpen. Tegen het middaguur werd inder daad aan ongeveer 800 Westberlij- ners in de Oostelijke sector een voed selpakket uitgereikt. Toen waren in West Berlyn reeds meer dan 20.000 pakketten aan Oost duitsers uitgereikt. Het Oostberlijnse blad „Vorwarts" heeft Maandag bevestigd, dat op vele plaatsen in de Sowjet-zöne de levens- middelen-pakketten in beslag zijn genomen. Het blad schrijft, dat het aan zogenaamde arbeidersgroepen In alle gemeenten in Nederland zijn Maandagmorgen de oranjekleurige kennisgevingen aangeplakt, waarin de opkomst wordt gelast van de kern der onder de wapenen te roepen troepen. Een aantal militairen, op weg naar de standplaats, passeert de plaatskaartencontrole in het Centraal Station te Amsterdam. gèlukt is, de uit West-Berlijn terug- kerenden „te overtuigen, dat ze hun voedselpakketten moesten afgeven". Alleen al in de Berlijnse voorstad Nauen zouden zoveel pakketten zyn afgenomen, dat „een wagonlading met levensmiddelen" naar de com munistische organisatie kon worden gezonden, die het voedsel aan de Westberlrjnse werklozen zal uitrei ken. Volgens andere berichten is het in Potsdam en het naburige plaatsje Babelsberg in enkele gevallen tot handgemeen gekomen tussen de be volking en functionarissen van de S. E. D. ,£POORWEGJONGENS" HOUDEN NIET VAN BUSSEN De eerste dag liep alles uitstekend MAANDAGMORGEN, vijf uur veertig. Eeu trein is de polder Kruiningen binnengereden, langzaam en voorzichtig. Hier en daar staan passagiers voor de ramen en staren over de dorre vlaktgn van het verlaten water schap. Vóór het station, dat gehavend en kapotgebeukt is door de golf stroom als vrijwel elk gebouw in deze omgeving, lopen een paar spoorweg arbeiders. Een ambtenaar kijkt op zyn horloge. Rustig rijdt de trein verder, rustig en langzaam, alsof er bij het Spoor wegbedrijf geen haast bestaat.,... en alsof deze Maandagmorgen voor de Spoorwegen niet de minste betekenis heeft Vijf uur twee en veertig: remmen worden aangezet en het treinstel ver liest aan vaart, steeds meer Vijf uur drie en veertig: de passagierstrein stopt. De eerste, die sinds de Beatrixvloed van 1953, het station KruiningenYerseke weer aandoet! Voor Kruiningen bracht deze eerste trein overigens niet al te veel drukte met zich mee, want er stapte niemand uitDoch zo bleef het niet en bij de volgende was het dan ook totaal anders: „Het is deze eerste dag bij zonder levendig", vertelde ons stati onsambtenaar J. Oljans. „Vooral uit de richting Bergen op Zoom kwamen er veel passagiers mèe". „En is alles nogal meegevallen?", zo vroegen wij. „Het loopt prachtig. Er is bijna géén vertraging, terwijl de enkele mi nuten, die hier op dit traject verloren gaan, makkelijk voor Roosendaal in gehaald kunnen worden. En het pret tigste van alles is, dat we weer dienst kunnen doen met treinen: een spoor wegjongen kan met een bus niet op schieten Men merkt uit alles, dat spoorweg mensen even verknocht zyn aan hun trein als bijvoorbeeld een zeeman aan zijn schip. En daarom is het ook be grijpelijk, dat waarnemend stations chef A. J. Houtman uit de grond van zijn hart zegt: „Man, het is vandaag een schitterende dag!" En zo'n op merking wordt helemaal duidelijk, wanneer men weet dat de heer Hout man al twintig jaar onafgebroken dienst doet op het station Kruiningen Yerseke! Het station ziet er nog niet bijzon der florissant uit en daarom is de kaartverkoop in een barak naast het gehavende gebouw ondergebracht. „Deze barak was vroeger de keuken van de restauratie. Tóen werden er patatfrites klaargemaakt, nü maken wij er de kaartjes in orde...." Zolang de stroomvoorziening van het station nog niet intact is, zal een lichtaggregaat voor electriciteit zor gen. De dienst-telefoon functionneert alweer normaal, terwijl P.T.T. druk bezig is te zorgen, dat ook de rijkste lefoon niet achterblyft. Men heeft voor ae beveiliging van het traject een nieuwe electnsche in stallatie aangebracht, die o.a. corres pondeert op de beveiliging van de Vlake-brug. Als deze brug open is, gaat automatisch het sein op onveilig. DE BUSSEN. In Goes werden Maandag Dussen gereedgehouden om zo nodig in te springen, wanneer het treinverkeer mis zou lopen, terwijl bovendien de dienst GoesKrabbendrjke nog met één bus werd uitgevoerd. Maar het ziet er naar uit, dat dit niet lang no dig zal zijn. Waarschijnlijk zal van daag voor het laatst deze busdienst van de Spoorwegen worden gereden. En dan hebben de treinen weer al les te vertellen De Rijksweg De treineninderdaad. Want voor het wegverkeer zal de toestand zeker voorlopig zeker nog niet nor maal kunnen worden. De Rijkswater staat doet natuurlijk alles wat mo gelijk is om ook de Rijksweg in de kortst mogelijke tijd weer berijdbaar te maken. Maar doordat de weg in sterke mate onderspoeld is en voor al omdat het „sluiten" van het gat in de weg op de plaats, waar deze door een brede en diepe kreek wordt onderbroken, geruime tijd zal vorde ren, mogen we voorlopig toch nog niet rekenen op herstel van de oude grote verbinding. Daarmede zullen nog wel enige maanden gemoeid zijn! waag in hoeverre het nodig Ss bui tenlandse militaire deskundigen aan te trekken, nu de werkzaamheden der Nederlandse militaire missie af lopen. Verder wilde hij. alvorens enige stap te doen, een diepgaand onder zoek instellen naar de houding van Australië tegenover Indonesië met betrekking tot de kwestie West-Iri- an. Alle mogelijkheden om West-Irian op vreedzame wijze tot Indonesië te doen terugkeren, zullen worden toe gepast. „Indonesië hoopt op begrip aan Australische zijde, dat het voor ons onmogelijk is West-Irian op te geven." Buitenlandse deskundigen zou mr. Soenarjo bij voorkénr betrekken uit de kringen der Verenigde Naties. Hij verklaarde niet ten volle te kunnen goedkeuren, dat buitenlandse deskun digen, die buiten de kring der Ver enigde Naties worden aangetrokken, afkomstig zijn uit landen, die poli tiek geïnteresseerd zijn of waren in Indonesië of uit koloniale landen. Tenslotte kondigde hij aan, dat de immigratiebepalingen aan een nauw keurige beschouwing zullen worden onderworpen: „Maar ik kenr de open deur-politiek af, zoals die in de koloniale tijd bestond." Opinie prof. Kernkamp In aansluiting op bovenstaande mededelingen van minister Soenarjo is de verklaring belangwekkend, die de Nederlandse minister van Unieza ken-en Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp Maandag af legde toen hij op Schiphol arriveer de. Prof. Kernkamp keerde terug van een bezoek aan Nieuw Guinea en Australië. Hij zeide: „Mijn besprekingen met Australië zijn mijns inziens gunstig geweest voor de politieke ontwikkeling van Nieuw-Guinea". Wat de economische ontwikkeling betreft, met wat geluk, voor alles indien met exploratie spoedig iets wordt gevonden, dat geld oplevert, heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen reden waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zou den zijn. Alle vaklui zrjn er welkom. Voor de Indische Nederlanders zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede va derland, maar zij die er wonen zijn merendeels tevreden." De minister herhaalde wat hij in vorige persbijeenkomsten had ge zegd, namelijk dat de vernieuwing in Nieuw-Guinea met voortvarend heid ter hand wordt genomen. De medische verzorging noemde hn uit stekend. .viert koningin-moeder Eli zabeth van Engeland haar 53e verjaardag. Perzische kiezers in twee soorten stemhokjes Een soort voor „verraders" Radio-Teheran heeft bekend ge maakt, dat de bevolking van Tehe ran Maandag bij referendum zich uitgesproken heeft voor ontbinding van de Perzische kamer, zoals door Sremier Mossadek was verzocht. Taar schatting zouden meer dan 100.000 personen aan het referendum hebben deelgenomen. Hiervan zouden slechts 67 tegen kamerontbinding ge stemd hebben. De kiezers kregen de keus uit twee soorten stemhokjes. Van de stem hokjes voor de voorstanders van ont binding werd druk gebruik gemaakt, de andere bleven leeg. In de nabij heid van deze lege hokjes bevonden zich slechts politie, militaire bewa king en contróleurs. Boven deze lege hokjes hingen spandoeken met net opschrift: „Zij die hier stemmen zijn verraders en agenten van de Britten". Iedere stemmer moest zijn naam leeftijd, adres en het nummer van zijn iden titeitsbewijs op zijn stembriefje schrijven. DE VERWACHT: IETS HOGERE TEMPERATUREN. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Zwakke tot matige Westelij ke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 5 Augustus. Zon: op Maan: op onder 20.25 onder 18.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1