PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Hongerende Oostduitsers door zwaargewapenden verdreven Pro en contra herverkaveling op het eiland Tholen BILT GENERAAL NAM IL IN DE N00RD-K0REAANSE REGERING PRINS BERNHARD NAAR AMERIKA VERTROKKEN OVEREENSTEMMING OVER EEN GLOBALE LOONSVERHOGING 196e Jaargang-No. 180 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adjunct W de Pagter. Hoofdred.: G. Bailintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5,45 p. kw., fr. p. p. 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSlNGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» tmax. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr 2. 7.. - N Bogerdstr C 160. tele! 26. DE VOEDSELPAKKETTEN-ACTIE IN BERLIJN. Aangrijpende tonelen op de Berlijnse spoorwegstations Schreiende vrouwen met kinderen, die aan haar rokken hingen, en woe dende mannen, die vuisten balden en verwensingen schreeuwden, werden Zondag op de bovengrondse stations van de Berlijnse spoorweg wegge dreven door zwaargewapende politiemannen. Alle passagiers uit de treinen, welke uit Oost-Duitsland kwamen werden gedwongen uit te stappen, waarna hun papieren grondig werden nagezien. Van de vele duizenden reizigers, die belust waren op een gratis voedselpak ket in West-Berlijn, slaagden er slechts enige honderden in de distribntie- plaatsen te bereiken. zijn Zaterdag door het partij-orgaan „Neues Deutschland" opgeroepen voor een „vastberaden offensief" te gen alle burgers, die te West-Ber lijn een levensmiddelenpakket in ontvangst nemen. De Westelijke hulpactie wordt een „demonstratie met misdadig karakter" genoemd. Tot nu toe zijn aan ruim een mil- lioen inwoners van Oost-Berlijn en de Sowjet-zóne van Duitsland ruim 800.000 kilogram vet. ongeveer vier millioen blikken melk en meer dan een millioen kilogram peulvruchten enz. uitgereikt. f Zij vertelden, dat vele Oostduitsers Zaterdagavond reeds treinkaartjes hadden genomen om de reis naar West Berlijn te ondernemen toen plotseling de mededeling afkwam, dat de uitreiking van spoorkaartjes werd stop gezet en dat alleen perso nen, die voor hun werk naar West Berlijn gingen, toestemming kregen om te reizen. Men neemt aan, dat de Oostduitse regering tot deze maatregel over ging, omdat vele arbeiders van grote Oostduitse fabrieken gezamenlijk naar West Berlijn wilden gaan om voedselpakketten te halen. De directie der Oostduitse spoor wegen verklaarde, dat de maatregel genomen werd om „acties met een uitdagend karakter jegens de Oost duitse republiek te verijdelen". Alle leden van de Oostduitse ,,So- cialistische Eenheidspartij" (S.E.D.) Vliegende schotels. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft in een rapport over onderzoekin- J gen, ingesteld naar drie dui- zend binnengekomen meldin- J gen over zogenaamde „Vlie- gende schotels", verklaard dat er „niets is, dat er op wijst, dat 1* deze verschijnselen verband kunnen houden met andere pla- neten of met (geheime) wa- pens, al dan niet tegen de Ver- enigde Staten gericht". Voor veertien procent der binnengekomen meldingen kon geen verklaring worden gege- 2 ven, doch ook hiervoor geldt de in de vorige alinea vermelde conclusie van het rapport. Geen Portugese orders meer voor Nederl. scheepsbouw Groningse werf zou tekort geschoten zijn. De Portugese regering heeft haar aanleiding van een geschil tussen een Portugese reder en een Neder landse scheepswerf besloten, geen vergunning meer te verlenen voor het plaatsen van orders by de Neder landse scheepsbouwindustrie. In 1946 sloot een Portugese reder een contract met een werf in Gro ningen voor de bouw van twee trei- lers. Toen de eerste daarvan in 1949 werd afgeleverd, bleek het schip niet te voldoen aan de eisen, die vol gens de Portugezen in het contract waren vastgelegd, aldus „De Volks krant". Het werd door de Lissabonse au toriteiten onzeewaardig verklaard en aan de ketting gelegd. Een Gronings rechter heeft toen vonnis gewezen tussen beide par tijen en de werf in het gelijk gesteld. Bij het opstellen van het contract was de reder namelijk zo goed van vertrouwen geweest en had hij zo weinig technisch inzicht getoond, dat dit contract aan de bouwer allerlei speling toeliet. Er kon niet worden bewezen, dat de werf haar contrac tuele verplichtingen niet was nage komen, omdat deze verplichtingen niet duidelijk waren omschreven! Toen de verdediger van de reder aan het Directoraat voor Scheeps bouw- en -reparatie verzocht om een onderzoek in te stellen en de bevin dingen aan hem mede te delen, kreeg hij van het Directoraat het antwoord, dat het niet zijn plicht was om ge gevens te verstrekken, welke als be wijs konden dienen tegen de in deze zaak betrokken scheepsbouwer. De regering van Portugal heeft naar aanleiding van deze feiten het plaatsen van orders bij de Neder landse scheepsbouwindustrie verbo den. Monarchisten in het Italiaanse kabinet? De Italiaanse president Einaudi heeft de 61-jarige Christen-demo craat Piccioni verzocht zich met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering te belasten. Piccioni heeft de opdracht in beraad genomen. Piccioni behoort tot de rechtervleu gel der (Katholieke) christen-demo craten. Men verwacht, dat hij zal po gen steun der monarchisten te ver krijgen. Piccioni, een anti-fascistische rechtsgeleerde en zoon van een onder wijzer. is sinds 1948 vice-premier. Hij is ook korte tijd minister van justitie geweest. Ook daar honger Radio-Praag meldt, dat de Tsjecho- slowaakse president Zapotocky Za terdag in een te Klivac gehouden toespraak heeft verklaard, dat er veel haperde aan de levensmiddelen voorziening in Tsjecho-Slowakije. Hij zeide, dat hierin slechts door grotere voortbrenging van voedsel kon wor den voorzien. Ook waren er. volgens Zapotocky, vele fouten gemaakt bij het instellen van gemeenschappelijk gedreven boerderijen in het land Bijna 20 jaar onschuldig in Italiaanse gevangenis. Veroordeeld op valse verklaringen Bijna twintig jaar heeft de 43;jari ge Italiaanse boer Carlo Corbisiero onschuldig in de gevangenis gezeten nadat hij tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld voor een moord, welke hij niet had begaan. Zaterdag jl. werd hg in vrijheid ge steld. Negentien jaar geleden durfde geen enkele inwoner van het dorpje Marzano, waar Corbisiero woonde de waarheid te zeggen ofschoon velen wisten, dat Corbisiero de moord op twee handelsreizigers waarvoor hij werd veroordeeld niet gepleegd kon hebben. Zij vreesden de sergeant majoor van politie Calo, die een vijand van Corbisiero was. De sergeant-majoor sneuvelde in de jongste oorlog en nu hebben vori- fe week een aantal inwoners van het orp onder ede bevestigd dat zij Cor bisiero ten tijde van de moord heb ben gezien op een plaats, die vQf ki lometer wasverwyderd van de plek, waar het drama zich afspeelde. Reeds in 1936 had een stervende inwoner van Marzano aan een kape laan verzekerd, dat hg en zijn broer een vals getuigenis tegen Corbisiero hadden afgelegd in de hoop hun eigen straffen verlicht te zien en de poli- tie-sergeant-majoor gunstig te stem men. Sindsdien heeft de kapelaan te zamen met CóFbiesiro's jeugdige zoon geijverd voor het herzien van het von nis, maar eerst thans is het zover ge komen. Corbisiero's vrouw is van hem ge scheiden toen hij in de gevangenis zat. Hij zelf lijdt aan tuberculose. Syngman Rhee houdt koppig aan zijn standpunt vast. De samenstelling van de regering in Noord-Korea is gewijzigd. De voornaamste wjjziging is wel, dat ge neraal Nam II, die hoofd was van de delegatie, welke de wapenstilstands onderhandelingen te Panmoendjon voerde, tot minister van buitenlandse zaken is benoemd. Te Seoel meent men, dat zekere pro-Russische ele menten in de Noordkoreaanse rege ring vervangen zouden zjjn door pro- Chinese elementen. De communistische en geallieerde leden van de repatriëringscommissie te Panmoendjon hebben Zaterdag de laatste bijzonderheden besproken van de uitwisseling der krijgsgevangenen. De uitwisseling zal beginnen op 5 Augustus a.s. en men wil 400 krijgs gevangenen per dag uitwisselen. Kindersterfte in Nederland daalde met 50 pet. Vergeleken met vóór de oorlog. In Nederland is de kindersterfte, vergeleken met voor de oorlog, met vijftig procent gedaald. Dit blijkt uit een statistisch rap port voor 44 landen, gebieden en steden over de sterfte onder jonge kinderen in 1950,1951 en 1952, verge leken met het gemiddelde voor de periode van 1928 tot 1938. Verder is uit het rapport te lezen, dat kinderen in het bijzonder kwetsbaar zijn in de eerste vier levensweken. Hoewel sinds 1938 over het algemeen een daling van sterfte geconstateerd is, steeg het sterftecijfer in de tweede wereldoorlog in de landen, die het meest van de oorlog te lijden hadden. In 1944 bereikte de kindersterfte in Frankrijk en Nederland een onge kende hoogte. In Duitsland werd het hoogtepimt in de sterfte van jonge kinderen kort na afloop van de oor log bereikt. Het voor het Gemeentemuseum te Vlissingen aangekochte portret van Michiei Adriaensz. de Ruyter, dat in 1655 geschilderd werd door H. Berckmans. De Amerikaanse minister van bui. tenlandse zaken, Foster Dulles, heeftt Zaterdag te Washington verklaard, dat de Amerikaanse troepen in Zuid- Korea zullen meehelpen bij de weder opbouw van het land. Foster Dulles drong er bij de andere landen met strijdkrachten in Korea, op aan dat zij zullen overwegen hetzelfde te doen. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft een bedrag van 200.000.000 dollar bestemd voor de wederopbouw van Zuid-Korea. Men verwacht, dat ook de senaat het ont werp spoedig zal goedkeuren. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Zondag schriftelijk ge antwoord op hem door buitenlandse correspondenten gestelde vragen. Hij. zegt, dat het „welbekend is, dat Zuid- Korea geen wapenstilstand kan aan vaarden, vóór de Chinezen uit Korea vertrokken zijn, hetgeen automati sche hereniging van ons land zou be tekenen". Hg voegt hieraan toe; „Wij hebben er evenwel mee ingestemd de verwezenlijking van ons streven met enige maanden te vertragen, gedu rende welke tijd president Eisenho wer zal pogen zijn plannen te volvoe ren, om de hereniging van Korea langs politieke weg te verwezenlij ken". Rhee wil verkiezingen in Noord. Korea, waarbij 100 afgevaardigden voor de Nationale Vergadering van Zuid-Korea worden aangewezen, om op deze wijze geheel Korea onder zijn gezag te brengen. Gevechten leidden Perzisch referendum in. Vandaag Maandag wordt in Perzië een volksreferendum gehou den over ontbinding van de Perzische Kamer. Tijdens de voorbereidingen tot dit' referendum hebben zich een reeks van relletjes afgespeeld, die Zaterdagavond culmineerden in een gevecht tussen aanhangers van Mos- sadeq en aanhangers van de gewe zen Kamervoorzitter Kasjani. Het handgemeen speelde zich af voor en in het huis van Kasjani. Er viel één dode en er waren vijftig gewonden. Enige personen werden gearresteerd. Kasjani heeft later op een perscon ferentie verklaard, dat de regering Mossadeq onwettig was en dat Mos sadeq bijgevolg geen overeenkomsten kon afsluiten, die bindend zouden zijn voor de Perzische staat. Over de relletjes zei hij: „De rege ring wil mij laten vermoorden". Kasjani en zijn aanhangers wekten de bevolking op niet aan het referen dum deel te nemen. Zondagavond verwachtte men in Teheran, dat Mossadeq het referen dum alleen voor deze stad en de om geving zou laten doorgaan. Op haar verjaardag bij Prinses Irene. Uitgeleide Koningin, is Zondagavond gedaan door H. M. de Z.K.H. Prins Bernhard 22.20 uur met de DC-6b~ „Jan Huyghen van Linscho- ten" (gezagvoerder F. C. Bik) van Schiphol naar New York vertrokken voor zjjn reis naar de Ver. Staten, Cu rasao en Aruba. Het toestel, waarmee de Prins reist, vertrok ruim een uur te laat. Over' de opdracht, waarmede de Enige zonnige en droge dagen (Van onze weerkundige medewerker). Zaterdagavond vielen er nog enkele buien, maar het is mogelijk, dat dit voorlopig ook de laatste zijn geweest van een periode van slecht zomerweer. Gisteren was het al een mooie, zonnige dag, al bleef de temperatuur nog aan de lage kant. Een hogedrukge- bied van de oceaan breidt zich over West-Europa uit. De de pressies moeten nu een om weg over IJsland maken en zullen ons voorlopig niet kun nen hereiken. Wanneer het hogedrukgebied zich nog ver der opbouwt, kan dit een groot deel van de week goed zomer weer betekenen. Het zal overdag geleidelijk warmer worden. De wind neemt af, zodat ook voor het dijkherstel dit weertype gunstig is. De Noordelijke winden zullen een verlaging in de waterstand tot gevolg hebben. Nederlandse Antillen bezuinigen op defensie. Staten willen geen 7 maar 6 millioen betalen. De staten van de Nederlandse An tillen hebben Zaterdag hg de behan deling van de begroting voor 1953 de voorgestelde bijdrage in de defensie- kosten van de Antillen groot zeven millioen Nederlandse guldens verwor pen. Zg brachten haar op zes milli oen. Het verschil zal ten goede ko men aan Curaqao en Aruba. De begroting heeft een batig slot van 10.703,087 gulden. Prins in zijn kwaliteit van inspecteur generaal van de Koninklijke Marine naai de Nederlandse Antillen gaat, zijn geen mededelingen gedaan. De Prins wordt vergezeld van zijn adjudanten, majoor C. C. Geertscma en luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Bij het vertrek was ook aanwezig minister ir. C. Staf, die volgens pro tocol zowel het ministerie van oorlog als dat van overzeese rijksdelen ver tegenwoordigde, daar minister Kern kamp pas morgen in Nederland te rugkeert. ,JBet spijt mijdat ik niet mee kan gaan", zei de Koningin toen zij zich voor het vertrek met de K.L.M.-offi- cials onderhield„want het is niet prettig de kinderen zes weken te moeten missen. Zy zullen het enig vindendat vader er is, als prinses Irene op 5 Augustus verjaart. Ik krijg veel brieven van de prinsessenwaar uit blijktdat zij het erg naar hun zin hebben. Dat kan ik heel goed begrij pen. Ilc ben goed. bekend met de mooie streekwaar zij verblijven, want ik ben daar tijdens de oorlog zelf geweest". Staatsbegrafenis voor Taft. Heden Maandag zal te Wash ington een herdenkingsdienst worden gehouden ter ere van de Vrijdag overleden republikeinse senator Taft. Daarna zal het stoffelijk overschot van de senator naar Cincinnati, de geboorteplaats van Taft, worden ver voerd, waar het ter aarde zal worden besteld. De senaat besloot Zaterdag, dat aan Taft een staatsbegrafenis zal worden gegeven. Aléksander Wozniak, een 81-jarige Pool, die hier zo rustig over het tea- ter skiet, heeft zyn watersides zelf ontworpen. Hij hoopt, dat deze sport eens even populair zal worden als zwemmen, en daarom trekt hij van badplaats naar badplaats om zijn kunst te vertonen aan de dagjesmen sen en badgasten, die ut groten getale komen kyken. Eenmaal is hij zelfs van plan geweest het Bristol Kanaal naar Cardiff, over te steken; het bleef echter bij een plan, want de ruwe zee en de straffe wind verhin derden hem te starten. Zaterdag maakte hij in uur een wandeling van 25 km. over de Theems. Op 11/ Augustus hoopt hij het Kanaal over te steken. Interesse voor Avifauna in Zuid-Frankrijk. De heer Van den Brink, directeur van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn' is Zaterdag uit Zuid-Frankrijk in Nederland terug gekeerd. Hij deelde mede, dat in vele Zuid- Franse gemeenten grote belangstel ling voor de vestiging van een vo gelpark bestaat „Vooral het ge meentebestuur van Menton is zeer enthousiast", aldus de heer Van den Brink. Hg zelf voelt ook het meeste voor vestiging in Menton. Men heeft hem daar een uitstekend gelegen park met villa's laten zien, dat zonder veel extra kosten in korte tijd tot een nieuw „Avifauna" zou kunnen worden ingericht. De heer Van den Brink is inmiddels in relatie getre den met een groep Franse finan ciers, die in principe bereid bleken hun medewerking te verlenen. Luchtvaart in India werd genationaliseerd. De staat India heeft Zaterdag alle particuliere luchtvaartmaatschap pijen in deze staat acht in totaal overgenomen. BIJ BEROEPSVERVOER. Bij een bespreking van partyen, betrokken bij het beroepsvervoer over de weg met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en het College van Ryksbemiddelaars, is overeenstemming bereikt over een globale loonsverhoging, welke per 1 Augustus zal ingaan. Een voorlopige wyziging van de bestaande loonrege ling zal dezer dagen in de Staats courant verschijnen. Het overleg tus- sen partgen wordt voortgezet ten aanzien van een aantal detailpunten. BEWOGEN BIJEENKOMST. Op vergadering-zonder-debat volgde er één-mèt Voor - en tegenstanders van de herverkaveling van Tholen stonden Za terdagmiddag in het „Hof van Holland" aldaar tegenover elkaar tijdens een protestvergadering, die tegen het wetsontwerp Herverkaveling-rampgebie den werd gehouden. Mr. P. P. Lap, advocaat en procureur te Bergen op Zoom, zette op verzoek van een commissie, bestaande uit de heren I. Hage uit Poortvliet, C. B. Kodde, C. Bierens en M. Verduit uitvoerig zijn bezwa ren tegen het wetsontwerp uiteen. Toen echter de voorstanders van het ontwerp met de spreker in debat wilden treden, sloot de heer Hage, die als voorzitter fungeerde, de verga dering. Hij wenste geen gelegenheid tot debat te geven. Onmiddellijk na de sluiting echter belegde de „oppositiegroep" een bijeenkomst in dezelfde zaal onder voorzitterschap van de heer J. L. Groenenwegen uit Sint Maar tensdijk. Tussen hem en de heer Elenbaas nit Scherpenisse aan de ene zijde en mr. Lap aan de andere zjjde ontstond een levendig debat, waar by ech ter geen van beide partijen ook maar een haarbreedte toegaf..... Tijdens de eerste vergadering, wel ke werd bijgewoond door ongeveer 50 landbouwers van het eiland Tholen zette mr. Lap uiteen, dat zijns inziens het wetsontwerp in ijltempo er „door gewerkt" wordt. Juist dit ijltempo verontrustte velen en daarom was men op het eiland met een lijst bij enige honderden grondgebruikers rondgegaan om steun te verkrijgen voor een actie tegen dit ontwerp van wet. Als gevolg daarvan werd een adres gezonden aan de fractieleiders van alle partijen in de Kamer, waar uit zou blijken, dat de bewoners van Tholen het met de huidige gang van zaken niet eens zyn. Mr. Lap somde diverse bezwaren tegen het ontwerp op, waarbij hij er op wees, dat de ge troffenen na alle lasten en moeilnk- heden van de ramp, nu nog extra worden belast door deze herverkave ling. Uitvoerig behandelde mr. Lap hier na het adres, dat aan de fractieleiders was gezonden en stelde tenslotte voor nog een telegram te zenden aan prins Bernhard als voorzitter van het Ram penfonds, aan de voorzitter van de Eerste Kamer en aan de minister van Landbouw. In dit telegram werden nogmaals bezwaren geopperd tegen de wijze, waarop „zonder voldoende voorlichting en zonder genoegzaam overleg" met de betrokkenen het on derhavige wetsontwerp aan de Sta- ten-Generaal was voorgelegd. Het grootste deel van de aanwezi gen ging met de verzending van dit telegram accoord. PRO. Nadat de heer Hage de vergadering had gesloten, begon de oppositie on middellijk een nieuwe vergadering, waarin de heer Groenenwegen uit Su Maartensdijk de opvattingen van mr. Lap bestreed. Hij wees op de voor lichtingsvergaderingen, die over de herverkaveling waren gehouden en betoogde, dat het belang van het ei land Tholen met de herverkaveling was gediend. Ook de heer Elenbaas sprak in deze geest, waarbij deze in het bijzonder aandacht aan de voorde len voor de waterschappen schonk. Mr. Lap bestreed op zijn beurt weer deze opvattingen. Door het College van Rijksbemid delaars zijn verhogingen met ingang van 3 Augustus bindend opgelegd voor de loonschalen 1 tot 6, vari ërend (voor de eerste gemeenteklas se) van 2.70 per week. voor loon schaal 1 tot 4.09 per week voor loonschaal 6. Bovendien zal de pensioendispensa tie, die voortaan 2.35 per week zal bedragen ook volledig gaan gelden voor de loonschalen 5 en 6 (deze dis pensatie bedroeg voorheen voor loon schaal 5 slechts de helft en gold voor loonschaal 6 in het geheel niet). In de praktijk komt voor de loonschalen 1 tot 6 de regeling neer op een ver hoging, die varieert van 6 tot 7.4 Voor de maandsalarissen en voor de conductrices zal een dienovereen komstige oplossing op korte termijn nader worden besproken. Voor deze groepen zal de nieuwe regeling in gaan op 1 Augustus. Hefschroefdiensten van de Sabena De Belgische minister van Verkeer, P. W. Segers, en de burgemeester van Brussel J. van de Meulebroeck, zul len vandaag de eerste vlucht van de geregelde passagiersvlucht Brussel- Antwerpen-Rotterdam meemaken aan boord van een S-55. Het toestel vertrekt om tien uur des morgens van Brussel. De postdienst BrusselRijssel wordt op 5 Augustus geopend. DE VERWACHT: VRIJ ZONNIG. Droog en vrij zonnig weer. Zwalcke tot matige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen. ZON EN MAAN. 4 Augustus. Zon: op 5.04 onder 20.27 Maan: op onder 17.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1