Dood land in het Zuid-Westen der Verenigde Staten INBREKER VERSCHANSTE ZICH 2 UUR IN DUISTERE WONING Ambonese arrestanten op Nieuw-Guinea GEEN VERSNELDE UITKERING VAN OORLOGSSCHADE ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DOOR DROOGTE GETROFFEN. Oogst ging verloren en vee moest verkocht worden (Van onze correspondent) NEW YORK, Juli. Het Zuid-Westen van de Verenigde Staten Kan sas, Oostelijk Colorado, Nieuw Mexico en een machtig deel van Texas zijn, voor de tweede maal in twintig jaar weer dood land geworden. Een immer brandenden zon aan een immer wolkenloze hemel heeft de grond stuk geroosterd, de grote rivieren (als b.v. de Rio Grande) de aanblik ge geven van een achteraf-beekje in een verloren hoekje van het boerenland, de katoenoogst geruïneerd, de tarweoogst verstikt, het grasland ver schraald en het vee vermagerd. Wat het de boeren, de graanverbouwers, de veehandelaren heeft aange daan, kunt ge zonder moeite zien aan hun gezichten, op de foto's in de bladen, waar de lezer ze ziet wijzen naar een dorre struik, die eens een wijnrank was, of de hand een centimeter of twaalf ziet houden boven een lap dorre stof, waarop zij klaarblijkelijk vroeger een prachtige katoenoogst hadden verbouwd. De veehandelaren in dit deel van het land zijn er wellicht het rampza ligst aan toe. Het grasland, dat tot voor een maand of wat de rijke ran ches bedekte, schijnt een scherts. De hekken en afrasteringen, die de lan derijen van elkaar scheiden, zijn vaak onder een stoflaag bedolven, zoals men aan het strand wel palen met zand bedekt kan zien. Loopt men over dit „grasland", dan jaagt men stofwolken op. En zwermen sprink hanen, die zich voeden met wat het vee, vóór het uit deze brandende aar de werd weggehaald, nog had overge laten. Dezer dagen heeft het in deze re gionen even geregend. Niet veel. Net voldoende om de boeren de hoop te geven, dat de dorre droogte wellicht over niet al te lange tijd voorbij zal zijn. Wie in het natte, maar vruchtbare land van Europa woont, kan zich nauwelijks indenken, wat deze dorre droogte betekent. In dit deel van het land had het tot gisteren 50 mm. ge regend gedurende de afgelopen drie maanden. De 750 mm., die hier in die maanden normaal valt, is nauwelijks te vergelijken met de neerslag die men in Nederland gewend is. Men spreekt hier over „zwarte sneeuw", de zandstormen, die door felle winden over de kale, weerloze vlakten worden gejaagd en een „Egyptische" duisternis veroorzaken, dieper dan de poolnacht, waarbij auto's, met de felle koplampen op nog maar stapvoets vorderen kunnen, omdat de zandmist bijna ondoor dringbaar is. Verliezen. De ranchers zijn er het ergst aan toe. Niet dat de stemming onder de landbouwers zo rooskleurig is. Zij verliezen geld. Dik geld. Zij zien de oogst verdorren en weten, dat zij te gen oogsttijd zelfs geen kans maken het zaad terug te krijgen, dat in deze oogst was geïnvesteerd. Maar de vee boeren zien hun veestapels een op bouw van vele jaren teloor gaan. Het vee vermagert. En dit is de keu ze waarvoor de mannen zich gesteld zien: ofwel een groot deel van het uitgemergelde vee te verkopen 611 Dit is het vervelendste stukje dat ik ooit geschreven, of liever: over getikt heb. Waren de hieronder vol gende cijfers overgenomen uit de trekkingslysten van de Staatsloterij dan zouden degenen die zich niet met wiskundige curiosa bezig houden daaraan allicht méér aandacht be steden dan we thans mogen verwach ten, dat we niets anders weergeven dan een benadering van het getal pi, dat op de schoolbanken gemakshalve op 3 1/7 wordt gesteld, doch dat toch wel iets uitgebreider is dan we plegen aan te nemen. Nadat Ludolf van Geulen van dit getal de eerste 35 decimalen had be cijferd, wist Machin 100 en Euler 127 decimalen te berekenen. Maar in de laatste tijd zijn er véle honderden de cimalen bekend en het is slechts een kwestie van tijd om er duizenden of mïllioenen te berekenen. Een zinloos tydverdr\jf overigens, want het aan tal decimalen kan tot in het oneindige worden voortgezet. Maar hier zijn dan de eerste 500 decimalen van het getal pi: 3, 11,159 26535 89793 2381,6 261,33 83279 50288 1,1971 69399 37510 58209 71,91,1, 59230 78161, 06286 20899 86280 S1,S25 31,211 70679 8211,8 08651 3282S 0661,7 09381, 1,6095 50582 23172 53591, 08128 1,8111 71,502 81,102 70193 85211 05559 61,1,62 291,89 51,930 38196 1,1,288 10975 66593 31,1,61 281,75 61,823 37867 83165 27120 19091 1,561,8 56692 31,603 1,8610 1,51,32 661,82 13393 60726 021,91 1,1273 721,58 70066 06315 58817 1,8815 20920 96282 9251,0 91715 361,36 78925 90360 01133 05305 1,8820 1,6652 1381,1 1,6951 91,151 16091, 3S057 27036 57595 91953 09218 61173 81932 61179 31051 1851,8 071,1,6 23798 31,71,9 56735 18857 52721, 89122 79381 83011 91,913 Dergelijk gecijfer is aardig, maar vruchteloos. Want ook al zou de diepte van het heelal enige billoenen malen groter zijn dan hef bereik van de grootste astronomische kijkers, dan nog zouden de bovenste twee Tijen decimalen van het getal pi ruim schoots voldoende zijn om de omtrek van het heelal uit te rekenen met een nauwkeurigheid ter dikte vwn een atoom, mits de straal en de vorm van het heelal bekend warenj. Men sen met een goed geheugen kunnen dus zonder bezwaar de laatste 1,95 decimalen overboord gooien, want nienutnd zal het gemis ooit gevoelen. Daarom gaan we maar over tot een gezelliger verhaal, n.l. dat van de struisvogel die bij nadering van een vyand de kop in het zand steekt. Daar is niets van aan! rT. Pétillon. uiteraard tegen afbraakprijzen of wel hun laatste spaarduiten te beste den aan de aankoop van hooi en lijn zaadkoeken. Over de grote verkeersaderen tus sen het verdorde Zuid-Westen en het gelukkiger Noorden des lands dave ren de met hooi volgeladen vrachtwa gens. De vraag is groot en de finan ciële reserves zijn nog niet geheel uit geput. Maar het aantal slachtoffers neemt met de dag toe. Hoe lang kan de rancher het volhouden, dat hij stieren, die hem 600 dollar kostten, voor 200 dollar van de hand moet doen? Hoe lang kan hij zich veroor loven een vaars, een jaar geleden voor 150 dollar gekocht, thans met kalf te verkopen voor 105 dollar. De zandstormen. Inmiddels kan de landelijke bevol king niet anders doen dan bidden en interen. Het is anders dan in de maanden van de ellendige zandstor men in de ..dustbowl" van de derti ger jaren. Toen had de bevolking geen reserves. Doch daarna kocht de regering, onder een speciaal steun programma, de meest dorre streken op, herstelde het land en verkocht het daarna terug aan de boeren voor een halve dollar meer per acre (0.4 ha.) dan waarvoor de overheid het had gekocht. Wie zo'n lap gerehabili teerd land verwierf had twintig jaar lang een zeker inkomen. Want tegen over de prjjs van 5 dollar per acre stond een opbrengst, elk jaar van 40 dollar per acre een goede beleg- Thans heeft de regering deze dis tricten opnieuw tot „noodgebied" ver klaart. Het betekent, dat de overheid allerlei noodprojecten, inclusief we genbouw zal entameren en een aan zienlijk deel van de kosten zal dra gen, nodig voor het herstel van het land. Daarom blijven de boeren dit maal in de „dustbowl" en zyn slechts enkelen ertoe overgegaan hun hebben en houden in de auto te laden en het ..in de grote stad" te probe ren Oogstverzekering in dit deel van' het land een onmisbaar contract dekt al evenzeer een deel van de schade. De mensen blijven dus en smeken om regen. En ondervinden opnieuw, dat de moderne techniek, de wonder bare landbouwwerktuigen, de geheel gemechaniseerde oogst het zonder de ze essentiële grondstof nog steeds niet kunnen stellen. MET KAARS DE TRAP AF... Rotterdamse politie had druk nachtje. De Rotterdamse politie heeft na een belegering van byna twee uur de 22- jarige varensgezel D. H. uit Leiden ingerekend, die per trein naar Rotter, dam was gekomen om ergens in te breken. Hij koos Donderdagnacht daarvoor het huis uit van de familie B. aan de Staten laan, waarvan de bewoners met vacantie zijn. Een buurman, die ge stommel in de woning van de familie B. hoorde, verscheen des nachts om twee uur bij de politie, die er on middellijk op uit trok en het pand afzette. Nog meer politiemannen ver schenen en beklommen zelfs het dak. Schijnwerpers brachten licht in de duisternis en met spanning volgden tal van buurtbewoners de escapades van de politie! De Inbreker dreigde ieder neer te schieten, die het zou wagen het huis binnen te gaan. Af en toe verscheen hij voor een raam en dan werd met een zacht lijntje geprobeerd hem tot an dere gedachten te brengen. Op zeker ogenblik kwam hij de trap af met een kaars en weer werd hem aangeraden te capituleren. Hij antwoordde, er niet aan te denken, maar hij zou „even met Hoogoven-gassen schadelijk voor de bollenteelt Het Tweede Kamerlid Haken heeft aan de ministers van landbouw en van sociale zaken vragen gesteld over de schade, die de bollenkwekers op de geestgronden van Beverwijk en omgeving rondom het hoogovenbedrijf in toenemende mate lijden door scha delijke industriegassen, als gevolg van het stoken van aardolie in genoemd bedrijf. Is het juist, dat de georganiseerde landbouw hiervan reeds eerder op de hoogte is gesteld, maar tot nu toe geen oplossing heeft gebracht, die tot ver betering van deze toestand zou kun nen leiden, aldus vraagt het Kamerlid, dat ook wil weten of de industrie- gassen. die waarschijnlijk giftige zwa- velstoffen bevatten, schadelijk voor de in die omgeving wonende en werken de mensen zijn. Weersverbetering j j na zware regenval. (Van onze weerkundige M H medewerker) H Gistermorgen in de vroegte be- reikte een actieve depressie, H welke van Zuid-Engeland over j|Ê onze omgeving naar het Oosten ee trok, onze provincie. Het groot- ste deel van de dag viel er re- e: gen, af-en-toe vergezeld van on- weer. Gisteravond werden reeds §1 hoeveelheden van 25 tot 30 mm. gemeten. De temperatuur kwam M niet veel hoger dan 14 a 15 gra- den Celsius. De laatste Julidag p is hier in het Zuiden dan ook letterlijk in het water gevallen. p Vandaag trekt de depressie over p Duitsland naar Polen en komt e= ons land onder invloed van een rug van hoge luchtdruk te lig- H gen. De winden, die gisteren p Oostelijk waren zullen weer p p naar het Westen draaien. Ook de Augustus-maand zal van- daag met koel weer beginnen, p Een enkele bui is niet uitgeslo- ten, maar flinke opklaringen zullen er voor zorgen, dat de p gezichten van de vacantie^-gan- gers tijdens het weekeinde op p beter weer zullen staan, dan gisteren het geval was. zijn maat overleggen," doch die voel de er ook niets voor. Toen greep de politie in, en een keukenraam werd ingeslagen; de politiemannen klauter den naar binnen, „begeleid" door duis ternis, want de stoppen van het licht bleken te zijn losgedraaid. Dit werd verholpen en men ging de man zoeken. Alle kamerdeuren waren afgesloten. De inbreker had de aftocht geblazen en had zich op een zolderkamer ver schanst, doch dreigende, getrokken pistolen brachten hem ten slotte tot een juist inzicht en hij gaf zich over. Toen bleek, dat hij ongewapend was. Daarna ging men naar zijn maat zoeken, doch daar de kamers op slot waren, viel dat niet mee. Ladders wer den tegen de gevels gezet, uit elke ruit een hoekje verwijderd, zodat de ven sters omhoog konden worden gescho ven. Toen bleek, dat de man had op geschept, want hij was alleen ge weest... De varensgezel bleek gezocht te worden door de Leidse politie. Reis van Prins Bernhard naar Nederlandse Antillen Prins Bernhard zal op 2 Augustus in zijn kwaliteit van inspecteur-gene raal der Koninklijke Marine zijn reis naar de Nederlandse Antillen aanvan gen. De heenreis wordt over de Ver enigde Staten gemaakt, waar de Prins in Capecod twee dagen bij de daar logerende prinsessen zal door brengen. Op 5 Augustus reist de Prins naar Curagao waar hij de zes de vroeg zal arriveren. Die morgen is er in Willemstad een oótvangst van vooraanstaande ingezetenen, waarna een rondrit door de stad zal worden gemaakt, 's Avonds wordt er een receptie door de gouverneur aan geboden. De zevende Augustus wordt de marinebasis bezocht, terwijl 's middags het monument, aangebo den door het Nederlandse volk aan de bevolking der Antillen als dank voor de in de oorlog verleende hulp, door de Prins zal worden onthuld. 's Avonds zal de Prins het bestuur van het onlangs gestichte „Prins Bernhardfonds-Nederiandse Antillen" installeren. Op 8 Augustus wordt een kort bezoek aan Aruba gebracht, waarna 's avonds per K.L.M. de te rugreis naar Nederland wordt aan vaard, waar de Prins Maandagmor gen 10 Augustus hoopt aan te komen. Pools minister weggezuiverd? Het officieuze Zuidslavische pers bureau „Joegopress" meldt, dat in lichtingen uit Warschau er op schij nen te wijzen, dat de Poolse minister van binnenlandse zaken, tevens hoofd van de staatsveiligheidsdienst, Sta- nislaw Ratkiewicz, is „weggezuiverd" Volgens „Joegopress" was de minis ter niet aanwezig bij de viering van de Poolse nationale feestdag op 22 Juli, terwijl de feestelijkheden wel door alle topfiguren uit regering en partij werden bijgewoond. Vijf leidende figuren naar Ned. Antillen De Nederlandse regering heeft kort geleden beslist, dat drie ministers van de Republiek der Zuid Molukken (R.M.S.) en twee leidende legeroffi cieren van Nieuw Guinea, waarheen zy gevlucht waren, overgebracht kunnen worden naar de Nederlandse Antillen. Voorts heeft zy de overige 42 gevluchte Ambonezen op Nieuw Guinea in vrijheid gesteld. Het Tweede Kamerlid, de heer van De bromfietsen, die op het rijwielpad mogen De minister van verkeer en water staat heeft thans ook de bromfietsen van het merk „Solex" gelijkgesteld met rijwielen. Dit houdt dus in dat ook de „Solex" thans op het fietspad mag. De organisatie van fabrikanten en importeurs in de rijwiel- en auto-in dustrie verwacht nu gebleken is dat bijna alle bromfietsmerken voor goed keuring in aanmerking komen ook de justitie en politie na het inwer kingtreden van het gewijzigde wegen verkeersreglement soepelheid zullen betrachten. De lijst van toegelaten merken zal steeds worden aangevuld. Veertien gewonden bij auto-botsing Op de rijksweg te Hierden bij Har derwijk is Vrijdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Veertien per sonen werden gewond waarvan zes ernstig. De heer S. Koetsier uit Monniken dam, die per auto met echtgenote en vijf kinderen in de richting Harder wijk reed, ontmoette een boerenwa gen met paard, waarachter twee auto's kwamen. Plotseling passeerde een van deze auto's de bespanning, waardoor een botsing met de auto van de heer Koetsier onvermijdelijk was. Beide auto's werden geheel ver nield. De heer Koetsier, alsmede vijf kinderen beneden de twaalf jaar wer den ernstig gewond in het Piusge- sticht te Harderwijk opgenomen. Me vrouw Koetsier werd licht gewond. Ook de inzittenden van de andere auto, die bestuurd werd door de heer Jansen uit Elburg, werden allen ge wond, doch konden het ziekenhuis na verbonden te zijn weer verlaten. En kele van de gewonde kinderen zijn er ernstig aan toe. Rrjckevorsel heeft nu aan de Neder landse regering gevraagd of voor de ze vijf leidende figuren van de Repu bliek der Zuid Molukken de vrijheid van meningsuiting gewaarborgd zal zijn. Het Kamerlid wil ook weten hoe het zal staan met de vrijheid en het geheim van de correspondentie. Zullen ir. Manusama c.s., zo vraagt hij, vanaf hun aankomst in de Antil len als vreemdelingen onder het ge zag en de verantwoordelijkheid staan van de landsregering aldaar of van de Nederlandse regering. Op welke wettelijke bepalingen steunt dit of is dienaangaande een bijzondere rege ling getroffen met de Antilliaanse landsregering Is de Nederlandse regering of de Antilliaanse landsregering zonder enig voorbehoud verantwoordelijk voor de huisvesting en het onderhoud van ir. Manusama c.s. Voor wiens rekening komen de reiskosten van ir. Manusama c.s. naar de Antillen en langs welke weg ge schiedt deze reis? Krijgen ir. Manusama c.s. ingevolge de artikelen 53, 54 of 55 van de pas poortinstructie Nederland 1952 een Nederlands vreemdelingenpaspoort of een Nederlandse reispas voor vreem delingen Tenslotte wil de vragensteller nog weten of het aanbod om naar de An tillen te gaan door ieder van hen af zonderlijk kan worden aanvaard en wat er gebeurt met hen, die niet in gaan op het aanbod. Op een 21,1, meter lange staaldraad, welke is gespannen op bijna 1000 me ter hoogte ia de Beierse Alpen Ie Berchtesgadenverrichten de 1,7-ja rige Alfred Traber (op de motor) en zijn 22-jarige zoon Henry (aan de trapezehun duizelingwekkende en adembenemende toeren. En dan te bedenken, dat er mensen zijn, die reeds duizelig worden als zij van een balcon op de derde verdieping van een huis naar beneden kijken. Nu ook nota's aan het Westen Bereid om over Oostenrijk te praten De Russische regering heeft aan de regeringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten nota's gericht over het vredesverdrag niet Oosten rijk. Daarin is dezelfde mededeling vervat, die reeds eerder aan Oosten rijk werd gedaan, namelijk dat Rus land tot onderhandeling bereid is, als afgezien wordt van het verkorte vre desverdrag, dat door de Westelijke Mogendheden werd opgesteld. De bezwaren van de Russische re gering tegen het verkorte verdrag zijn, aat het niet in overeenstemming is met de besluiten van Potsdam wat Oostenryk betreft en in strijd is met de besluiten aangaande belangrijke politieke en economische kwesties in verband met Oostenrijk, die genomen werden op de ministersconferentie te Parijs in Juni 1949. De Sowjet-Unie is van mening, dat het verkorte ver drag niet kan bijdragen tot het her stel van een onafhankelijk en demo cratisch Oostenrijk en op grove wijze inbreuk maakt op de belangen van de Sowjet-Unie. Oost-Duitse volkspolitie neemt voedselpakketten af Voor de eerste maal sedert het uit reiken van de levensmiddelenpakket ten in West-Berlijn aan Oost-Duitsers, hebben de Oost-Berlijnse autoriteiten strenge maatregelen genomen tegen met levensmiddelen uit West-Berlijn terugkerende personen. Volgens mededelingen van de West- Berlijnse politie heeft de Oost-Duitse volkspolitie i^ Potsdam de voedsel pakketten van de terugkerenden in beslag genomen. Ook op andere plaat sen zou de volkspolitie tot deze maat regel zijn overgegaan. Öp het in de Amerikaanse zóne ge legen station Wannsee, het laatste West-Berlijnse station voor de zöne- grens, maakte de West-Berlijnse poli tie de reizigers er door middel van luidsprekers op attent, dat de volks politie het station in Potsdam had af gezet Alle in West-Berlijn ontvangen levensmiddelen zouden daar in beslag worden genomen. Volgens mededelingen van reizigers hield de volkspolitie na ongeveer fwee uur op met het in beslag nemen van de levensmiddelen. Daarna werd op 't station in Potsdam een grootscheepse propaganda-actie ingezet, waarbij door redenaars en met vlugschriften scherp tegen de verdeling van de le vensmiddelen in West-Berlijn werd geageerd. Luitenant-generaal Van Oyen overleden In Den Haag is Dinsdag overleden luitenant-generaal L. H. van Oyen, oud-waarnemend commandant van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger en hoofd van het departement van oorlog in Nederlands-Indië. Luit. gen. Van Oyen, die sedert 1934 adju dant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin was, bereikte de leeftijd van 64 jaar. De teraardebestelling is Vrijdag in alle stilte geschied. Het Wereldgebeuren Vacantie Het overgrote deel van het regi ment parlementariërs, dat onze West-Europese regeringen con- troleert en stimuleert is in deze maanden met vacantie. Het zal voor de meesten van hen wel tot October duren aleer ze zich laten weglokken van zonnige stranden, ruige bossen, kunst- en cultuurcongressen en fes tivals. Dan storten ze zich weer met frisse moed in de parlementaire tred molen. Een enkel parlement is er echter, dat nog niet aan vacantie toe is Dat is het Italiaanse en de heren hebben dat aan zich zelf te danken, want ze hebben het kabinet de Gas- peri naar huis gezonden. Nu is dan staatspresident Einaudi op zoek naar nieuwe mannen, die meer dan de Gaaperi in de gunst staan by de Italiaanse parle mentsleden. Dat betekent conferenties met Ka merfractie-voorzitters, overleg met partijbestuurders en uiteindelijk het bijeenroepen van het parlement mid den in de vacantietijd. Het kabinet de Gasperi was een minderheidskabinet, dat uitsluitend steunde op de Christendemocraten (R.K.) wel is de Gasperi op zoek geweest naar een meerderheid, waar bij hij steun verwachtte van de rechts socialisten, de republikeinen en de li beralen drie kleine groepen maar hij kon met deze partijen niet tot overeenstemming komen. Daarbij demonstreerden zich in het Italiaanse parlement dezelfde verschijnselen, welke zich in Frankrijk voordoen: de politieke scheidslijnen tussen de partijen zijn zo scherp getrokken, dat de verschil len onoverbrugbaar blijken. De vrees voor het communisme is niet meer voldoende om de rechtse en de centrum-partijen tot samenwer king te brengen en daarnaast is het verlangen naar een andere sociale orde bij een of meer middengroe pen zo sterk, dat met de rechts-con- servatieven tegenstanders van nieuwe sociale experimenten geen compromis mogelijk is. Wanneer dit voor langere tijd zo blijft en het ziet zowel in Frankrijk als in Italië daarnaar uit dan moe ten we dus rekenen op een periode van zwakke regeringen in deze beide landen. Dat is dan voor West-Europa en voor de West-Europese samenwer king bepaald onaangenaam. Erger is echter, dat zich waar schijnlijk in West-Duitsland een soortgelijk proces zal afspelen bn de a.s. verkiezingen. Ook daar zullen kleine, onverzoenlijke partijen, een gooi naar een aantal parlementsze tels doen, waardoor het vermoedelijk noch voor dr. Adenauer, noch voor de socialisten mogelijk zal zijn een meerderheidsregering te vormen. Dat zou dan de derde onstandvastige staat in het Westelijke blok worden. Ziedaar een probleem van zo grote omvang, dat het de vacan- tie-vreugd van parlementariërs en regeerders buiten Frankrijk, Italië en West-Duitsland, wel eens zou kun nen vergallen. Want deze drie landen houden voor een goed deel het lot van West-Euro pa in handen en van de beslissingen in hun parlementen hangt mede de toekomst van het overige West-Eu ropa af. Men heeft in Italië getracht het probleem van de parlementaire on standvastigheid op te lossen door een nieuw kiesstelsel. Deze poging mis lukte. In Duitsland heeft men over een nieuw stelsel gepraat, maar men durfde dat niet aan. In Frankrijk heeft men er niet eens over durven praten. En intussen zit West-Europa met dat probleem. Het ziet er maar som ber uit voor het parlementaire jaar, dat in October a.s. aanvangt! „Een Europese nederlaag", noemde een Frans blad de val van het kabinet de Gasperi en dat zal het dan ook inderdaad blijken te zijn! Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wyziging van een aantal hoofdstukken der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1953. (Uitgaven ver band houdende met de watersnood). Aan deze memorie is het volgende ontleend: Naar aanleiding van het betoog van enkele leden in zake het terugkomen van de voorgenomen versnelling van de afwikkeling der oorlogsschade merkt de minister van financiën op, dat het beschikbaar stellen van 50 millioen gulden voor versnelling der oorlogsschadeuitkeringen een der maatregelen was ter bevordering van de werkgelegenheid op korte termijn, waartoe de regering in December '52 besloot. Nu de werkgelegenheid, me de als gevolg van de uitgaven ten be hoeve van het herstel van de door de watersnood veroorzaakte schade, een niet onbevredigende ontwikkeling vertoont, vervalt dus in feite de grond voor deze maatregel. Hoewel ook de regering het zou toejuichen, indien de afwikkeling der oorlogsschade in sneller tempo zou kunnen geschieden, dient zij echter rekening te houden met de beoerktheid van de beschikba re middelen. De regering acht het met het oog op de financiering van de extra-uitgaven ten gevolge van de watersnood niet verantwoord om bo vendien nog extra-middelen beschik baar te stellen voor versnelling van de afwikkeling der oorlogsschade. Schadeloosstelling voor Nazi-slachtoffers Voor elke interneringsmaand 150 mark betalen De West-Duitse bondsraad heeft Vrijdag, in zijn laatste vergadering vóór de algemene verkiezingen in September, in laatste lezing zijn goed keuring gehecht aan het wetsontwerp inzake schadeloosstelling van slacht offers van het Nazisme. Volgens het ontwerp, dat nu kracht van wet krijgt, zal in de komende tien jaar vier milliard mark (3,6 milliard gulden) worden uitbetaald. Ingevol ge een compromis tussen de Bonds raad en de Bondsdag zullen de negen West-Duitse staten tot 1954 85 procent van de lasten dragen. Daarna zal op nieuw de kostenverdeling worden vastgesteld. Naar men verwacht zullen verschei dene honderdduizenden personen, on der wie vele Joden, van de wet pro fiteren. In een speciaal artikel wordt de schadeloosstelling geregeld van hen, die het slachtoffer zijn geworden van de zuivering na de bomaanslag op Hitler in 1944. Aan personen, die wegens ras, geloof of politieke over tuiging in gevangenissen of concentra tiekampen hebben gezeten, zal voor ieder maand aldaar doorgebracht 150 mark (135 gulden) worden uitbetaald. Ballonnenactie tegen Tsjecho Slowakije Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag het protest van Tsjecho-Slowakije ver worpen tegen het zenden van ballon nen met propaganda-materiaal van de Amerikaanse zöne in Duitsland naar Tsjecho-Slowakije. In het antwoord aan het Tsjecho- slowaakse ministerie van buitenland se zaken wordt gezegd, dat de ballon nen door een particuliere organisatie, de „Kruistocht voor de Vrijheid" wa ren opgelaten, en dat dit naar Ame rikaans inzicht geen misbruik van Duits gebied inhield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5