PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse bommenwerper door Russen neergeschoten „Kungsholm" maakte geslaagde technische proefvaart BILT Kanilijn Vandaag SENATOR ROBERT A. TAFT TE NEW YORK OVERLEDEN MINISTER DULLES ZONDAG NAAR ZUID-K0REA 196e Jaargang-No. 179 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., £r. p. p. f 5,70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 Aug. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie I 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 15 regels f LIedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef, 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2; ZIerltaee. N Bogerdstr. C 160. tel et PILOOT LAG 11 UUR IN HET WATER Moskou en Washington „wisselden" protestnota's De Sowjet-Unïe heeft Donderdag de Amerikaanse ambassade te Moskou een nota doen toekomen, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen wat genoemd wordt een schending van het Russische luchtruim door een Ame rikaanse viermotorige bommenwerper van het type B 50. Dit zou op 29 Juli in de buurt van VVladiwostok voorgevallen zijn. Twee Russische jagers stegen op om het Amerikaanse vliegtuig te onderscheppen. Volgens de nota opende de B 50 het vuur en beschadigde een van de Russische jagers ern stig. De Russische jagers beschoten op hun beurt het Amerikaanse vlieg tuig, dat in de richting van de zee verdween. De Russische regering heeft geëist, dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor „deze grove schending" ter ver antwoording geroepen worden en dat onmiddellijk maatregelen genomen worden om herhaling te voorkomen. Woensdag deelde een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio mede, dat een Amerikaans su perfort in de zee van Japan was ge stort. De tweede piloot van het toe stel werd in de wateren ten Zuid-Oos ten van Wladiwostok opgepikt. De woordvoerder voegde er aan toe, dat De jongste Benelux-conferentie heeft eindelijk weer eens wat optimisme gewekt. Men weet het; het zag er met de Benelux maar somber uit en menigeen begon zich af te vragen, of het eigenlijk wel zin had op dit al zo lang beha- merde aambeeld te blijven hameren. Zelfs vlak voor de aanvang van de jongste besprekingen klonken er weer pessimistische geluiden. Alleen de grote lynen zouden worden be sproken en dat achtte menigeen te leurstellend. Maar wat mocht men méér ver wachten? Achteraf bekeken viel 't resultaat mee. Men durft ook in België een mislukking van de Bene lux niet aan en aan alle drie de zijden van de conferentietafel zag men dus in, dat men moest trachten de meningsverschillen en de contrasten te overbruggen. Aldus heeft men dan ook beslo ten. De vraag blijft evenwel, wat men dan in de overbruggingsperiode moet doen om nader tot elkaar te komen. Men weet, dat de Belgen een gruwelijke hekel hebben aan de ge leide loonpolitiek in Nederland. Om gekeerd liggen de Belgische prijzen hoger dan de Nederlandse en men voelt er ten onzent weinig voor om loon- en prijsniveau op te trekken tot het Belgische. Daarom is het verheugend, dat men in België gaat inzien, dat Ne derland met zijn naar internationa le maatstaf lage lonen nog niet zo slecht af is en dat zelfs als de re gering de loonvorming geheel los zou laten, de verandering niet op zienbarend zou zijn, omdat de ar beider gemeenlijk een zeer redelijk levenspeil heeft. Maar hoe men deze puzzle denkt op te lossen, de puzzle van lonen en prijzen het blijft vooralsnog een raadsel. In October, op de nieuwe Bene lux-conferentie, zullen we er ver moedelijk meer van horen. In ieder geval is het te hopen, dat die oplossing gelukkiger zal zijn, dan die welke de Neder landse overheid voor het bromfiets probleem gevonden heeft. Bromfietsen met een maximum snelheid van 60 km. per uur zijn naar de rijwielpaden verbannen! En vehikels, die de dertig nauwelijks halen of helemaal niet halen, moeten op de grote weg huppelen! Het beste zou zijn, als de brom fietsers zelf de wijste partij kozen, dat wil zeggen; het rijwielpad. De veiligheid van het verkeer zou daarmede gediend zijn. En daarom is het uiteindelijk toch begonnen! Een aardige opname van de ring- ryderijwelke Donderdag te Middel burg werd gehouden. (Foto P.Z.C.) de bommenwerper een oefenvlucht maakte. In een verklaring van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken wordt gezegd, dat in het gebied, waar het Amerikaanse toe stel terecht is gekomen, overleven den op reddingvlotten zijn waarge nomen en dat zich Russische sche pen in de omgeving bevonden. Het aantal overlevenden is echter nog niet bekend. Voorts wordt de tekst bekendgemaakt van een nota, welke de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, aan de Russische onder-minister van buitenlandse za ken Gromyko heeft overhandigd. Hierin wordt „in de krachtigste be woordingen" geprotesteerd tegen het neerschieten van het Amerikaanse toestel op 29 Juli. Voorts wordt van de Russische autoriteiten „gevraagd onmiddellijk rapport over de toestand van de overlevenden uit te brengen en bekend te maken welke regelin gen er worden getroffen om hen zo spoedig mogelijk naar huis te zen den". Naar officieel te Washington wordt meegedeeld, beschikken de Verenigde Staten over inlichtingen, dat Sowjet- vaartuigen een aantal overlevenden van de Amerikaanse bommenwerper zouden hebben opgepikt. De enige overlevende, kapitein Joh N. Ernst Roche, die te Tokio ar riveerde heeft meegedeeld, dat het Amerikaanse toestel Woensdag op 40 mijl afstand van de Russische kust werd neergeschoten. Het vliegtuig was op een oefen- vlucht. Kapitein Roche werd gered door een Amerikaanse torpedoboot- jager. Roche had elf uur in het water ge legen en daarna nog eens elf uur in een rubberboot, die hem door een Amerikaans vliegtuig was toegewor pen. De bemanning van het neerge schoten toestel telde 17 koppen. M ...herdenkt Zwitserland de stichting der federale republiek 1 (1291); 1 ...worden de Franse nikkelen I§ munten ter waarde van 10 ee francs uit de circulatie geno- men. 1 MORGEN jl ...vertrekt prins Bernhard des avonds van Schiphol naar de 1 V. S. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kroonjuwelen gestolen Kroon van Duitse keizers bleef staan Alle kroonjuwelen en de snuifdoos van de Pruisische Koning Frederik de Grote, de maarschalksstaven en de gewaden van de Duitse keizers en andere kostbaarheden, zjjn in de nacht van Donderdag op Vrijdag uit het museum van het slot Hohenzol- lern bjj Hechingen in Württemberg gestolen. De dieven hebben alleen de kroon van de Duitse keizers laten staan. De politie zei, dat de dieven zich waarschijnlijk 's avonds in het mu seum hadden laten opsluiten. Zy ver lieten het slot door een raam en ont kwamen in de omliggende bossen. Brits-Egyptisch overleg over Suezkanaal-zone De Egyptische minister van voor lichting, Salah Alem, heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat binnen enkele dagen Britse en Egyptische afgevaar digden voor besprekingen over de toe komst van de Suez-kanaalzóne, zullen bijeenkomen. Blijkens een Donderdagavond te Cairo uitgegeven Brits—Egyptische bekendmaking, bespraken ..vertegen woordigers van de Britse en Egypti sche regeringen reeds niet-officieel het vraagstuk der Suez-kanaalzóne en de zich daarin bevindende militaire bases". Hieraan wordt toegevoegd: „Voordat de besprekingen worden hervat, zal eerst op deze wijze worden onderzocht of overeenstemming mogelijk is". EEN REPUBLIKEIN VAN FORMAAT Tegenstander van socialisme Op 63-jarige leeftijd is in een New Yorks ziekenhuis Vrydag aan kanker overleden senator Robert Alphonse Taft. In opdracht van president Eisenhower is op bet Witte Huis en andere re geringsgebouwen in Washington en Ohio (de staat waar Robert Taft werd geboren) de vlag halfstoks gehesen. Hoewel Robert Taft drie keer door de republikeinse partij op de lijst van candidaten voor het presidentschap van de Verenigde Staten werd ge plaatst is het hem nimmer gelukt deze functie die zijn vader van 1908 tot 1912 bekleedde te verwerven. Andere republikeinen kregen op het partijcongres meer stemmen, waardoor Taft nimmer in de eindstrijd kwam. Zwaar heeft Zierikzee te lijden ge had van de overstromingen, waarvan de puinhopen op verschillende punten van de stad getuigen. Eet leven gaat echter lier der. Ten behoeve van hun klanten zijn door neringdoenden bor den met aanwijzingen geplaatst. Twee Nederlanders in De politieke loopbaan van Robert Taft begon, toen hij in 1921 tot lid van het Huis van Afgevaardigden van de staat Ohio werd gekozen. In 1926 verkreeg hij daar de functie van „spaeker". In 1938 werd hij republi keins vertegenwoordiger van zijn staat in de senaat der Ver. Staten en later werd hij leider van de republi keinse oppositie. Bij de verkiezingen van 1944 en 1950 bleef hij zijn zetel behouden. „Mister congress" werd hij wel genoemd en de laatste tijd ook „Mister republican", welke bijnamen kenmerkend waren voor de positie, die hy innam. Hij werd bewonderd om zijn eerlijkheid en zijn bekwaamheid op het terrein der wetgeving, stond in het debat bekend om zijn logica en hardnekkigheid, en evenals hij des- tijds de opponent bij uitstek was van Roosevelts „New Dael" werd hij later de verbeten tegenstander van Tru- mans „Fair Deal". Taft werd door sommigen wel een „levend anachronisme" genoemd, overtuigd als hij was, dat het Ame rika van omstreeks 1910, dus tijdens het bewind van zijn vader, het meest ideale leven weerspiegelde. Isolationist. Hij was een uitgesproken isolationist en stemde derhalve tegen de invoe ring van de conscriptie evenals tegen de deelneming van de Verenigde Sta ten aan de tweede wereldoorlog. Eveneens verzette hij zich tegen in ternationale overeenkomsten als die van Bretton Woods tot oprichting van een wereldbank en een interna tionaal monetair fonds, tegen het handvest der Verenigde Naties, te gen het Marshall-plan en het Noord- Atlantisch Pact. Hij hing de leuze aan „vrijheid versus socialisme" en heeft een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de mede naar hem genoemde arbeidswet van 1947, die de vakverenigingen aanmerkelijke beperkingen oplegt. In de laatste jaren heeft Taft zijn standpunt iets gewijzigd. Hij was er niet tegen, dat de Verenigde Staten ten strijde zouden trekken, indien een van de Navo-landen werd aangeval len. In 1952 leed Taft op de conventie van de republikeinse partij waar de candidaat voor het presidentschap moest worden gekozen, de nederlaag tegen Eisenhower. Toen Eisenhower in Januari 1953 president was geworden, nam Taft als leider van de meerderheid in de senaat, de op een na invloedrijkste plaats in het land in. Op 10 Juni kwam Taft, die reeds eerder in het ziekenhuis had gelegen voor een heupaandoening, op krukken in de senaat. Hij zeide, dat hij voor de rest van de zittingsduur niet als lei der van de meerderheidspartij in de senaat kon optreden en hoewel voor insiders niet onverwacht, is ziin dood toch eerder gekomen, dan zich aan vankelijk liet aanzien. Door het overlijden van Taft is de republikeinse partij in de senaat tij delijk met één stem in de minderheid gekomen. Mr. dr. J. A. E. Buiskool en drs. A. B. Speekenbrink In Tanger zyn twee Nederlanders l -hoemd, n.l. mr. dr. J. A. E. Buiskool tot rechter in het Gemengde Interna tionale Gerechtshof aldaar en drs. A. B. Speekenbrink tot directeur van Fi nanciën van het Internationale Be stuur van Tanger. Mr. dr. Buiskool is tot 1947 lid en tot 1951 president geweest van het Hof van Justitie in Suriname, daarna was hij enige tijd president van de re geringsraad van Suriname en lid van de Grondwetscommissie. Drs. Speekenbrink was o.m. Direc teur-Generaal van de Buitenlandse Economische Betrekkingen aan 't Mi nisterie van Economische Zaken en laatstelijk toegevoegd aan de Neder landse Hoge Commissaris in Indone sië voor de behandeling van de finan ciële aangelegenheden tussen Neder land en Indonesië. Ook Nederland naar de Korea-conferentie? Naar uit betrouwbare bron te Washington wordt vernomen, hebben de Verenigde Staten besloten, er in het bijzonder op aan te dringen, dat alle landen, die ter ondersteuning van de actie der Verenigde Naties troepen naar Korea hebben gezonden, recht streeks zullen deelnemen aan de poli tieke conferentie over Korea. Het Amerikaanse standpunt zou Worden verdedigd in de algemene vergade ring der Verenigde Naties welke op 17 Augustus bijeenkomt, Alle betrok ken regeringen zouden reeds hiervan op de hoogte zijn gesteld. Bufferzone werd thans ontruimd Het VVashingtonse state depart ment heeft meegedeeld, dat minister van buitenlandse zaken Dulles Zon dag per vliegtuig naar Korea vertrekt voor politieke besprekingen met de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee. Dulles zal worden vergezeld door de Amerikaanse onder-minister van bui tenlandse zaken Robertson, die on langs de besprekingen met president Rhee heeft gevoerd. Het State Department meldde voorts, dat de onder-minister voor het leger Robert Stevens de volgende week naar Korea zal vertrekken, om deel te nemen aan de besprekingen over het veilïgheidsverdrag. De communisten hebben Vrijdag op een vergadering van de militaire be standscommissie te Panmoendjon de Verenigde Naties van twee nieuwe schendingen van het wapenstilstands verdrag beschuldigd. In totaal zouden de geallieerden nu twaalf maal het bestand hebben geschonden. Volgens de beschuldigingen van Vrijdag hebben geallieerde verken ningsvliegtuigen boven de gedemilita riseerde zone gevlogen. De hoogste geallieerde vertegen woordiger in de militaire wapenstil standscommissie, generaal Bryan, zei- de Vrydag na de bijeenkomst van de commissie, dat de besprekingen een bevredigend verloop hadden. Busongeluk in Canada eist 20 doden Op de drukke verkeersweg tussen Toronto en Montreal, bij Cornwall in de Canadese staat Ontario, is een autobus op een stilstaande vrachtauto gereden en in het zes meter diepe Williamsburgkanaal terecht geko men. Twintig van de 37 inzittenden verdronken. „EEN PRACHTIG SCHIP "W\ MX-,-, 2. Deskundigen waren zeer tevreden Vrijdagmiddag om twee uur zou de „Kungsholm" van zijn technische proefvaart weer op de rede van Vlissingen arriveren, zo verwachtte men en daarom voer om één uur de sleepboot „Kinderdijk" van Piet Smit uit Rot terdam ter verkenning de haven uit. En om vijf minuten voor twee zei de kapitein plotseling: „Kijk daar-esEn jawel, hoog en statig kwam de „Kungsholm" door de grijze regennevels gevaren, terwijl zijn sirene loeide ter begroeting. De proefvaart was achter de rug! Toen duurde het niet lang of er kwamen nog enkele sleepboten aanzetten, die allen waren gerequireerd om het drijvende hotel de veilige haven bin nen te brengen en om een aantal opvarenden te debarkeren. boot te debarkeren. In een lange rij kwamen zij de gangway afdalen, ter wyl door de patrijspoorten en ramen olijke jongensgezichten naar buiten gluurden: vijf en zeventig studenten en M.T.S.-ers, die tijdens de proef tocht op uitstekende wijze de civiele dienst hadden verzorgd. En hoe was de proefvaart? De di recteur van de N. V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde", ir. H. W. van De gangway werd neergelaten. Dit werk werd nog niet verricht door een Zweedse bemanning, maar door Schel- demensen in de voor Vlissingen zo be kende wit-gryze overalls. Langzaam zakte de loopplank en toen begon de uittocht Tientallen heren bij een proef vaart geen vrouw aan boord! be pakt en beladen met koffers en akte tassen verlieten liet enorme schip om met een wat minder gerieflijke sleep- Tijen en de hoofdingenieur B. B. Louis die wjj naar hun indrukken vroegen, waren zeer tevreden. De „Kungs holm", had, met een vrijwel normale diepgang, 21,2 mjjl per uur gevaren, terwijl 19 mijl gecontracteerd was. „Opvallend was de afwezigheid van trillingen, zelfs bij de snelste vaart", zo verklaarde ir. van Tijen. .„Alles is byzonder vlot verlopen, we hadden mooi weer en het schip deed het uit stekend!" Ook de heer Louis toonde zich zeer tevreden over de gang van zaken. Doch niet alleen de directie van „De Schelde" was content over deze ge slaagde proefvaart, maar ook de re ders en de deskundigen, die de tocht meemaakten, waren vol lof: „Een prachtig schip", zo zei men ons. „Een aanwinst voor de Zweedse koopvaar dijvloot!" Inmiddels hadden de sleepboten vastgemaakt en kalm werd de „Kungsholm" naar de haven en door de sluis gesleept, zodat men om streeks vyf uur kon afmeren. Het schip zal thans verder afgebouwd worden, voor het aan de Zweedse maatschappij zal worden overgedra gen. Tijdens de tocht waren in totaal 480 personen aan boord. Beide partijen zijn overeengekomen, dat niet-militaire politie de bufferzo ne 36 uur na het begin van de afbake ning, de zóne mag betreden. De militaire bestandscommissie nam Donderdag het bestuur over de vier kilometer brede bufferzóne op zich. Zowel de geallieerde als de communis tische bevelhebbers meldden, dat het febied twee uur voor de troepen uit e zóne moesten zijn teruggetrokken, was ontruimd. KORTE PREDIKATIE. GODS AVONTUUR Hy deelde hun het goed. Lucas 15 12 slot. De vijr woorden die als tekst ge schreven staan boven deze korte pre dikatie zouden wij eigenylk niet zozeer moeten zien staan tussen en naast al het werelds-, dorps- en mensennieuws van de courant als wel veeleer achter al wat er gebeurt. Immers men kan Jezus' gelijkenis van de verloren zoon óók verstaan als de korte samen vatting vam de wereldgeschiedenis, zoals deze verloopt van schepping tot voleinding. Men moet dan zeggen, dat aan het begin van die geschiedenis de huiveringwekkende daad staat van de Vader, die zyn Kind liet gaan. De mensheid is gesteld in een wereld van mogelijkheden en zij kan daarin haar gang gaan, naar de lust van haar hart en met de vrijheid die ze heeft. Wat let haar? Alleen een hongersnood, zo als in de gelijkenis, of in een water snood, zoals in 1953, in ziekte en dood, in oorlog en ramp ontmoet zij grenzen. Maar verder schijnt alles te mogen en blijkbaar ook te kunnen. En zo rolt de wereld voort en zo wordt het leven genomen. Werkelijk wat let ons: als wij helemaal eerlijk zijn f Men moet echter ook zeggen dat aan het eind vam de wereldgeschiedenis de Vader staat. Dat is misschien nog hui- wekkender. Dat moet misschien wel vering wekkender. Dat moet mis schien uiel het meest verschrik kelijke moment in het leven van die jongste zoon geweest zijn: deze ontvangst na alles wat er ge beurd was. kunt het in Lucas 15 nalezen. Pas dan zullen wij ten volle verstaan, wie het gelag van de wereld geschiedenis en van onze vrijheid heeft betaald. Vreemd avontuur van de Vader. Maar hij heeft het zo gedurfd en zo gewild om ons niet met dwang, maar door zijn liefde overweldigd te bezitten als zyn kinderen. Die dood waren en zie zij leven. En Jezus ver telt ons de gelijkenis van Gods avon tuur opdat wij zouden weten, ook bij onze zwijnentrog, hoe dat ganse vreemde leven van ons van de beginne af en tot het laatste toe uitgezonden en omspannen was, opgevangen en gedragen door Zijn Vaderhart. Dat hart dat in Jezus Christus naar ons uitgaat. Bruinisse. n. W. v. d. Brink DE VERWACHT: OPKLARINGEN. Opklaringen, maar ook enkele ver spreide buien. Op de meeste plaatsen hogere temperaturen dan gisteren Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Noord. ZON EN MAAN. 2 Augusutus. Zon: op 4.59 Maan: op 22.50 3 Augustus. Zon: op 5.02 Maan: op 23.23 onder 20.33 onder 14.45 onder 20.30 onder 16.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1