Vro uioenpagina Onze Vrouwen verrichten nuttig werk bij de kinderpolitie KOMENDE WINTER BRENGT ONS EEN MODE-OMWENTELING VAN VROUW TOT VROUW ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ARBEID, WAARAAN NOOIT EEN EINDE KOMT. Zij effenen weg naar de toekomst voor menig ontspoord jongmens (Van een medewerkster) By de portier van het bureau Kinderpolitie meldt zich een wat hautain- verlegen vader met een wat-doe-je-me joch bij zich. Ze moesten komen „om iets met een windbuks". Voor de portier zyn ze een van de velen, die dagelijks aan zyn loketje kloppen. Maar voor de vader en het joch lijkt het, alsof hij hen met extra aandacht bekijkt. Niet voor niets hebben zij zich een houding aangemeten. Want door het „iets met de windbuks" zyn zij plotseling uit de veilige geborgenheid van de massa losgemaakt en staan hier nu als indivi duen. Wat zullen ze straits moeten zeggen? Wat zal men hun vragen? Welke bullebak zal hun de les gaan lezen „Loopt u de gang maar door, op het eind rechts," heeft de portier gezegd. Voor de vader gaat een nieuwe wereld open, als hij in de laatste kamer rechts te woord wordt gestaan door een inspectrice. Zelfs voor zijn vol wassen begrip is Het Openbaar Gezag enkel identiek geweest met uniformen en barse mannengezicliten. Want eigenlijk groeien we nooit uit boven het angstgevoel, dat men ons als kind bezorgd heeft, door de politie met zwarte pieten en weer wolven op één boeman-lijn te plaatsen. Een goede dertig jaar geleden toen de verordeningen die o.a. betrek king hadden op 't hebben van kinder- bewaarplaatsen en het opnemen van vondelingen van kracht werden, be gon men bij de politiecorpsen in de grote steden behoefte te voelen aan vrouwelijk personeel. Vooral controle op de naleving van de nieuwe kinder wetten werd de bevoegdheid van de eerste inspectrices by de kinder politie in ons land. Langzamerhand kwamen van de kant van de bevolking reacties op dit belangrijke werk van de inspectrices: men begon contact met haar te zoe ken. Het kon dan ook niet uitblijven, dat het werk zich steeds meer op so ciaal terrein ging uitstrekken en niet binnen zijn beperkingen bleef van contact tussen burgerij enerzijds en voogdijraad of justitie anderzijds. Verlichting. Na de oorlog is echter door de geweldige toeneming van sociale in stellingen en uitbreiding van de reeds bestaande, zoals sociale wijkcentra, voogd ijx-aden en het jeugdwerk van verschillende kerkgenootschappen, de meer sociale taak van de kinderpolitie enigszins verlicht en kan zij zich meer en meer terugtrekken op het eigenlijke terrein van haar werkzaam heid: het zakelijke centrale klachten en berichtenpunt zijn, de voornaamste raadgeefster ook, op wier ervaring en administratie veel sociale instellingen hun opvoedend en heropvoedend werk hebben gebaseerd. Dit houdt echter niet in, dat er plots teveel personeel bij de kinderpolitie zou zijn. Bij alle corpsen blijft men grote behoefte voelen aan nog meer gespecialiseerde en toegewijde krach ten, mannen zowel als vrouwen. Al worden de topfuncties algemeen door vrouwen ingenomen en ztjn er ook onder het lagere personeel vrouwen te werk gesteld omdat zij in veel ge vallen (daar waar het meisjes betreft b.v.) meer vertrouwen zullen wekken, over grotere intuïtie en tact beschik ken dan mannen zonder mannelijk personeel kan men het niet stellen. En dat niet alleen met het oog op transporten van al te lastige „klan ten", maar vooral ook om het gezags- overwicht, dat zij op de jongens vooral die in hun puberteitsjaren Uitoefenen. Niet altijd kan de kinderpolitie zich bepalen tot het doorgeven van een zaak aan voogdijraad of een sociale instelling. Blijkt het gewenst, dat zij zelf ingrijpt, dan wordt er in de eerste plaats contact gezocht met de ouders van de minderjarige. Zijn deze ver standig, en bereid met de kinder politie mee te werken, dan gebeurt WELTERUSTEN Voelt U Iets voor deze zomerse prettig zittende nachtjapon? Dan treft U het! Een patroon, dat vooral le damesmaten geschikt is en boven dien zo eenvoudig te tekenen en te knippen, krijgt U niet elke dag voor geschoteld. En het vraagt ook niet veel stof: 3.604 m. lingeriezijde van 90 breed is voldoende. U ziet hier het voorpatroon van het lijfje en het bovenste rokdeel. De rug knipt U met de stippellijn als boven kant. U naait de zijnaden dicht en werkt de bovenrand af. Twee cm. van de rand stikt U als aangegeven een schuif aan de binnenkant, waardoor U elastiek of een lint haalt en zo het bovenstuk op uw eigen maat inrim- pelt. U kunt ook enige malen lastex het niet zelden, dat met vereende krachten de zaak tot een goede op lossing wordt gebracht, zonder dat er ruchtbaarheid aan gegeven hoefde te worden. Blijken de opvoeders echter onwillig, dan wordt de voogdijraad in de meeste gevallen ingeschakeld. Doch vaak komen er ook gevallen ter tafel, waaraan de kinderpolitie hoezeer het haar ook spijt niets anders kan doen, dan ze klaarmaken voor de officier van justitie. En met recht en reden betreurt zy dit. Want juist op grond van het prae- ventieve karakter, dat ook het werk van de kinderpolitie kenmerkt, wil zy de minderjarige over wie haar een klacht bereikt zolang mogelyk uit handen van de justitie houden. De minderjarige, die nog helemaal aan het begin van zyn leven en zijn loopbaan staat, zal met een straf register, dat niet blanco meer is, een geringe kans van slagen hebben. Zolang de officiële strijd nog niet gestreden is over de vraag, of ver oordelingen van minderjarigen al dan niet op het strafregister dienen te worden vermeld, doet de kinderpolitie haar uiterste best, om waar dit enigs zins mogelijk en verantwoord is, het onherroepelijke proces-verbaal te ver mijden. Zy brengt de zaak onder in een rapport, zoekt contact met op voeders en sociale instellingen. Het rapport gaat naar het archief en wordt met de meerderjarigheid van de jongen of het meisje in een cen traal kaartsysteem onder gebracht. By deze overhevelingen worden al de rapporten vernietigd van de minder jarigen die sindsdien niet meer in aanraking met politie of justitie zyn geweest. Toekomst. Op deze wijze is er voor heel wat meer jonge mensen de weg naar de toe komst geëffend dan men algemeen vermoeden zal. Want als het geval de moeite loont, zal men zich bij de kinderpolitie zelfs beijveren geschikt werk voor de jongen of het meisje te vinden. Ook als het gaat om het afgeven van een bewijs van goed ge drag zal de kinderpolitie niet klakke loos haar medewerking weigeren als de aanvrager eens voor een kleinig heid bij haar op het matje heeft moe ten komen. Dank zij het door ervaring gepo lijst idealisme en de zo noodzakelijke bescheidenheid en discretie, waarmee de kinderpolitie haar verantwoorde lijke taak ten uitvoer brengt, is zo langzamerhand het boeman-idee aan het verdwijnen. Ouders vragen raad, waar het een moeilijk op te voeden kind betreft: kinderen, die ooit door de kinderpolitie moreel en soms ook doorstikken Ook de taille rimpelt U op deze manier in. Gebruikt U-lastex, dan kunt U desgewenst het lijfje van af de taille tot even onder de buste, geheel doorstikken. Onderlinge af stand der naden y2 cm. De schouderbanden, ca. 46 cm. lang en zo breed als U dat zelf wenst, maakt U van dubbele stof. Voor het onder stuk van de rok knipt U 3 banen van de gehele stofbreedte en elk onge veer 85 cm. lang. Die lengte meet U b(j uzelf even na. U zet de zelfkanten aan elkaar, rimpelt de bovenrand in en stikt het bövendeel van de rok er op. De zoom erin naaien, even opstrij ken en klaar bent U voor dromen land. Wel te rusten! materieel weer op de been geholpen zijn, komen terug om te bedanken. De kinderpolitie is het eerst? offi ciële gezag, waarmee de minderjarige bij liet. overtreden van de wet in aan raking komt. En voor het aller grootste deel zal het van dit eerste contact afhangen, of het kind dus danig ten goede beïnvloed wordt, dat het zich in de orde van de maat schappij opgebouwd en geschraagd door wetten en verordeningen kan staande houden en handhaven. Nooit is men helemaal zeker van een resul taat. En daarom komt er nooit een eind aan het werk van de kinder politie. Of er in Nederland één vrouw te vinden zal zyn, die zich getooid met bovenstaand hoedje in het straatge woel durft te begeven? Het valt ten sterkste te betwijfelen! En de enkele vrouw die met dit zeer opvallende hoofddeksel voor de dag durft te ko men, zal ongetwijfeld moeilykheden krijgen met manlief, die vermoedelijk voor geen duizend gulden met haar de straat op zal gaan Daarom kunnen we dit hoedje be ter daar laten, waar het vandaan komt, namelijk in Frankrijk. Het is een creatie van de Parijse mode-ar- tisten „Maud et Nano", die het dopje vervaardigden uit felrood stro. Een wit haantje met twee trotse staart veren troont eigenwijs bovenop; een voile vervolmaakt het geheel. De naam van het hoedje luidt „Le Coq du Village" oftewel „De haan van het dorp". Durft U het tóch aan, me vrouw? Op eigen risico dan! „Ik.... ben dik" Onder deze, in de meeste vrouwen oren weinig opwekkend klinkende ti tel, heeft mevrouw L. van der Meer Prins een boekje met „vermagerings- mémoires" geschreven, waarin zij de gemoedstoestanden beschrijft van de vrouw, die ondanks dieet en strenge leefwijze tot een wanhopig-n\akende omvang uitdijt. De niet-slanke lezeressen, die bij het lezen van bovenstaande regels reeds zijn opgesprongen om naar de boekhandel te rennen, moeten wij he laas teleurstellenwant een re medie tegen ongewenste dikte zullen zij in dit werkje niet vinden (voorop gesteld dat er werkelijk een dergely- ke remedie zou bestaan). Het boekje is slechts bedoeld als een geestig re laas van een door haar „lijn" geplaag de sexe-genoot, doch de stijl van het f;eh.el doet teveel denken aan een af- rekseltje van de bekende boeken van de Amerikaanse Betty MacDonald, dan dat men dit werkje als „origi neel en humoristisch" zou kunnen kwalificeren. De rake illustraties van het boekje, een uitgave van de N.V. Em. Querido's Uitg. Mij. te Amster dam, zijn van Charles Boost. Wit, ideale zomer dracht In de winter draagt de goedgekle- de Parisiënne zwart. Deze zomer heeft zij haar oog laten vallen op het andere uiterste van het kleurengam ma, namelijk wit. En wit als zomer- dracht blijkt een gx-oot succes! Niets laat zich beter combineren met een fleurig getinte zomerjapon, of staat correcter met zwart, dan een witte zomermantel. Wit staat uitstekend bij de moderne hazelnoot- en kurk- kleuren en geeft een indruk van ver fijnde elegance. Zacht wollen stof, jersey en ratiné worden tot mantels verwerkt; witte flanel, gabardine of ottoman ziet men o.a. bij Dior toe gepast voor tailleui's en japonnen. Witte jersey komt ook bijzonder tot zijn recht als materiaal voor cock tail- en avondjaponnen. 4 Hebt u nog oude japonnen die aan hals of mouwen slijtage vertonen? Gooi ze niet weg! Volgens de laatste berich ten uit Parijs gaat de overgooier weer modern worden, en wanneer u straks zo'n practisch kledingstuk zelf kunt ma ken uit een oude japon, varen uw gar derobe èn uw beurs er wèl bij. REVOLUTIE OP KOMST Onder meer: veto over korte kapsels en hoge hakken. (Van onze correspondent) PAKIJS. In Frankrijk wordt de mode beschouwd als te zyn een kunst. Jaqucs Fath en Christian Dior worden tot de grootste Franse kunstenaars gerekend, wier werk in het middelpunt van de artistieke belangstelling staat. Wanneer een bekende Paryse modekoning zijn nieuwe collectie toont, dan is dat minstens net zo'n belangrijke gebeurtenis als do pre mière van een stuk van Jean Paul Sartre of de opening van een ten toonstelling van Picasso. De belangstelling is misschien alleen nog alge mener, omdat alle Franse vrouwen toch min of meer rekening moeten houden met de lijnen, die de modeartisten aangeven. Natuurlijk, het is bekend, dat in heel Frankrijk hoogstens een paar dui zend vrouwen zich kunnen veroor loven om al hun kleren by de „mai- sons de haute couture" te kopen. De meeste klanten van deze onbetaalbare dure huizen komen uit het buitenland. Maar de Frangaises, die niet met mll- li arden getrouwd zijn, trachten op de één of andere slinkse manier een in vitatie voor een „presentation" by Dior of Balmain, te krijgen, waarna zij hun jurken naar de geziene vooxbeel- den door een goedkoop naaistertje laten namaken. Dezer dagen zullen de Paryse mode huizen ons tonen, hoe de vrouwen de volgende winter gekleed zullen moeten gaan. Voordat men deze modeshows gezien heeft, is het heel moeilijk er achter te komen, welke nieuwigheden gelanceerd zullen worden. De voor bereiding van de shows gaat met de grootste geheimzinnigheid gepaard en de grootste modehuizen beschikken over uitgebreide en uitstekend geor ganiseerde veiligheidsdiensten, die de geheimen tot op het laatste moment moeten bewaken. Toch heeft het grootste Franse avondblad, France Soir, zijn lezex-essen dezer dagen kun nen vertellen, wat de lijnen zullen zyn van de nieuwe wintermode. Nu moet u niet denken, dat dit uit de school klappen alleen de dames interesseert. De heren der schepping lezen de arti kelen net zo graag. Zij tonen een dui delijke belangstelling voor de kleding van hun vrouw, waarbij zy natuurlijk ook wel willen weten, wat hun dit alles weer gaat kosten. Zuivering Het is nu reeds zeker, dat er op het gebied van de mode een grote zui vering met enige overdrijving zou men kunnen zeggen: een flinke revo lutie op komst is. Wat vandaag nog mode is, zal men over enkele maanden eigenlijk niet meer kunnen dragen. Wilt u de Franse modebladen geloven, dan zullen er in uw klerenkast heel wat slachtoffers moeten vallen. De modekleur was dit jaar zwart. Weg daarmee, hebben de modekonin gen gezegd. En zy besloten, dat de kleur van cognac, dus een zacht Laatste nieuws: Rokken op kniehoogte Christian Dior blijkt de man te zijn van de reeds vei-wachte revolutie in de Franse mode, waarover wij elders op deze pagina schrijven, zo meldt „de Telegraaf". Dior heeft namelijk volgens deze berichten van zijn ja ponnen de zoom afgeknipt tot 40 cm. van de grond, ter hoogte van de knie. Dit nieuws heeft niet alleen in Franki-ijk, maar ook in Engeland gro te opschudding vei-wekt. In Engeland hebben zowel de mode-ontwerpers als de Britse vrouwen, deze nieuwe mode gril han Er was onlangs een aardige jonge huisvrouxv, die, boorde vol gedachten en overwegingen, het zwijgen niet langer harden kon. Dus greep znj naar de pen en schreef een lange brief naar Saskia. Dat heeft diezelfde Saskia, als immer veel deugd gedaan, en zij heeft het epistel, van aanteke ningen voorzien zorgzaam weggeborgen om te zijner tijd te beantwoorden. Maar nu wij aan dat ant woord toe zijn en de dichtbe- krabbelde velletjes naast mijn blocnote liggen: nu stijgt mij een diepe zucht uit het hart en weet ik met mijn repliek niet goed raad. Want dit is zo'n echte, onver sneden vrouwenbrief, zo een die zo goed gemeend en zo slecht uitgevallen is. Zal de brief schrijfster niet al te boos op mij zijn als ik hier een heel zacht zinnig critiekje op haar afvuur Trouwens: op haar niet alleen, maar op het gros van de brie venschrijvende vrouw-mensen, die veel beter zijn dan zij zelf willen weten. Maar die met haar goede eigenschappen en bedoe lingen zo weinig effect sorteren, omdat zy die geestelijke bagage zo slordig uitstallen. Ik waag het er op, hier een zachtmoedig maar dringend vermaan te laten horen. Voor al terwille van die schrijvende lezeressen zelf, die elk op haar manier de dingen in deze sa- menleving zo graag stevig op hun poten zouden willen zetten en 't lukt toch maar zo bar slecht. Mag ik u dan met een weinig goede raad, en dat gra tis, van dienst zijn? Mijn aardige jonge huisvrouw begint dan aldus: ,JLllang had ik u ook eens willen schrijven, maar steeds heb ik de brieven weer verscheurd. Ik heb, geloof ik, geen geduld om mijn ge dachten goed uitgedrukt op pa pier te zetten; daarom lees ik deze beslist niet weer over, en mocht hij vol onvolkomenheden zitten, vergeeft u het mij dan maar." Om met dat laatste te be ginnen: nee, dat doet Saskia in dit geval nu eens niet. Want even verder vertélt deze dame, dat zij erg van serieuze muziek houdt, vooral van Bach. Als dat zo is, mag z>ij nooit en te nim mer laboreren aan gebrek aan geduld, beheersing en orde. Want zo iemand, dan is de grote Johann Sebastian Bach, wel de verpersoonlijkte beheer ser van de materie, de ijzeren zelf bedwing er, de schepper van een sublieme orde. Zijn muziek, voor wie de moeite neemt die aandachtig te bestuderen, ge- Hei geslaagde weiksiuk lioorzaamt in haar structuur aan welhaast vnskundige for mules. En desondanks, of mis schien juist daardoor, stijgt zij tot zulke verrukkelijke hoogten en bereikt zulke mateloze diep ten. Wie dus naar Bach toil luiste ren mag geen ordeloze, verwar de geestelijke bagage met zich voeren. Die kan eerst genieten als hij in de eigen ziel orde en rust heeft geschapen. Dat klinkt verschrikkelijk streng, nietwaar en misschien ook wel een tikje overdreven. Kunnen wy muziek niet zomaar mooi vinden, zomaar met de ogen dicht genieten, ons laten meevoeren op de bruisende, machtige stroom? Nee, dat is niet voldoende. Genieten zonder begrijpen, ver rukking zonder inzicht, is zin loos. Even zinloos als geestdrift zonder kundigheid. Ik zeg dit alles met zoveel klem, niet om mijn briefschrijf ster te ontmoedigen, maar om dat ik van haar en haarsgelyken zo'n hoge dunk heb, en wij vrou wen als zij in deze tijd zo hard nodig hebben. Maar haar en thousiasme, haar geestelijk fonds en rijk gedachtenleven zouden zoveel kunnen uitrichten als zij zichzelf de strenge brei del van de zelftucht wilden aan leggen. Zo'n brief als de hare, vol uitstekende opmerkingen en be wijzen van nadenken, zou zo veel meer kracht hebben ais die opmerkingen ook overzichtelijk waren ingedeeld en méégedeeïd. Nu moet de lezer de weg zoeken in een struikgewas van gedach- tensprongen, dat de schrijfster ongetwijfeld even hard ver moeid heeft. Want als een laat ste ademtocht hijgt eindelijk de eigenlijke kern van het betoog in een vrijwel onleesbaar post scriptum achteraan. Daarom, wat ik u bidden mag, en dat in uw eigen belang, u-aarde lezeres, die zich tot schrijven zet: neem u toch voor, van uw brief een even verzorgd werkstuk te maken als van een pudding of een zomerjurk. Begin met allereerst rijpelijk te overdenken wét u schrijven wilt, en in wélke volgorde. Het is heus helemaal niet gek als u eerst op een kladje een paar no tities maakt, en datzelfde kladje vervolgens een dag laat liggen, eer u aan de eigenlijke brief begint. „O, maar dat is mij teveel werk, dan kom ik er hélemaal niet toe!" Och kom: begint u bij die -pudding ook maar op goed geluk wat melk en maï zena i» een kom klutsen, of heeft u hoeveelheden en volg orde van handelingen goed in het hoofd? Zeg niet: wat een drukte voor een brief! Want een brief is een visitekaartje, een staaltje van uw geestelijke zelf. En u wilt toch vooral zo goed mogelijk voor de dag komen? Of gaat u bij voorkeur op bezoek in een verstelde jurk met een nat schort voor goud-geel. de wintermode zal beheer sen. U heeft net een mantelpakje met de tot nu toe voorgeschreven wespen taille laten maken? Jammer voor u, want de „taille étranglé" (de gewurg de taille) is afgekeurd voor 't volgende seizoen. Verder hebben dé modeartis- ten hun veto uitgesproken over de korte kapsels en de hoge hakken, die men in Parijs juist vrij algemeen ziet dragen. Dit neemt niet weg, dat men zegt, dat de mode liberaler zal zijn, waar mede men bedoelt, dat iedere vrouw de permissie heeft om zich zo te kle den. dat zij niet meer op haar buur vrouw lijkt. De dictatoren van het vrouwelyke uiterlijk zullen dit jaar voor het eerst toestaan, dat men ook naar zijn eigen fantasie luistert. U zult daar waarschijnlijk ietwat om moeten lachen, aangezien u niet <>P deze toe stemming heeft zitten wachten om u te kleden, zoals u dat zeff wilt. Maar gezien in het kader van de strenge Franse mode is dit een ingrijpende verandering. Wanneer u zich volgens de laatste mode wilt kleden, dan zal uw silhouet er over enkele maanden als volgt hit zien: Bredere schouders, weinig uit komende borst, taille iets boven de normale plaats, smalle heupen, rechte jurk, halfhoge hakken. Uw ceintuur zult u heel hoog moeten dragen, byna halvex-wege tussen uw taille en uw borst. Dit zijn de grote lijnen die de Fran gaises over het algemeen zeker wel zullen volgen. Zij hebben ondanks al de buitenissigheden, die de mode steeds weer tracht te lanceren, toch wel vertrouwen in de smaak van de mensen, die de mode maken. Maar voor velen zal het aantal slachtoffers, dat de nieuwe lijnen in hun klerenkast zullen maken, wel meevallen; met een beetje handigheid maakt men van een oude jurk een nieuw toiletje, waar naar Christian Dior met plezier kan kijken. Het water op l Ons waterrijke land biedt liefheb sters van watersport alle gelegenheid tot het beoefenen hiervan. Die sport beoefening dient echter te geschieden in geschikte kleding; niet in een zon- nejurkje en geklede schoentjes, maar in practische en sportieve kleren. Een waterdichte pantalon met trui en jop- per als het fris is; bij goed weer fleu rige shorts met een vlotte pullover, en tenslotte: tennisschoenen om be schadiging van de boot te voorko men. De twee vesten van de afbeelding zijn buitengewoon geschikt om op het water te worden gedragen. Het eer ste heeft een gezellig streep-motief in hardgeel-met-donkerbruin en een hooggesloten ronde hals. Eventueel kan op dit vest nog een aardige shawl worden gedragen. Nummer twee is een windjack dat ook bij andere sporten (in het bijzon der bij het wintervermaak schaatsen) uitstekende diensten kan bewijzen. Het exemplaar van de tekening is ge maakt van jersey, maar het model is ook geschikt om van gabardine nage maakt te worden. Het heeft dan bo vendien het voordeel van waterdicht te zijn. Een handige breister zal ook wel kans zien, dit voorbeeld na té breien. In elk geval kunt U, wanneer U in dit jack gekleed bent, met een gerust hart de zeilen hijsen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11