PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oostduitse premier wil overleg met Westduitse regering Kroon besliste over beroepen van Zeeuwse Autobusondernemers BILT Kantlij n Vandaag DE BERUCHTE VAN DER NEUT IN DUITSLAND AANGEHOUDEN AFBRAAK VAN KOREAFRONT IS IN VOLLE GANG 196e Jaargang-No. 177 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagte^. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.( fr. p. p. f 5,70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEfv .Jonderdag 30 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 „WIJ WILLEN GEEN GESCHENKEN" Amerikaanse voedselverstrekking plompe propaganda-manoeuvre De Oostduitse premier, Grotevvohl, heeft Woensdag in de volkskamer een regeringsverklaring voorgelezen. Er moet naar zyn mening zo spoedig mogely'k, liefst nog in Augustus, overleg tussen de beide delen van Duitsland gepleegd worden. Daarbij zou den allereerst de volgende punten ter sprake moeten komen: een nieuwe Duitse kieswet, opheffing van de persoonlijke beperkingen bij het interzo nale verkeer en uitbreiding van de interzonale handel. De besprekingen moesten zo gevoerd worden, dat een komende confe rentie der vier grote mogendheden reeds over een positief resultaat als ba sis zou kunnen beschikken. Naar aanleiding van deze verkla ring werd in Westduitse regerings kringen te Bonn gezegd, dat reeds herhaaldelijk van Westduitse zijde werd geweigerd te onderhandelen met een regering, die niet geacht kan wor den de Oostduitse bevolking te verte genwoordigen. Grotewohl noemde het zenden van levensmiddelen door het Westen voor de Oostduitse bevolking een „plompe propaganda-manoeuvre en een „be lediging". In dit verband deelde de premier mee, dat de Sow jet-Unie aan Oostduitsland reeds levensmiddelen en grondstoffen ter waarde van 1.130 millioen roebel heeft geleverd, terwijl uit de „volksdemocratieën" bovendien De Nederlandse regering heeft dan eindelijk krachtig te Bonn geprotesteerd tegen de belem meringen, die de Duitse regering de Rijnscneepvaart van andere landen dan Duitsland oplegt. Dit protest komt waarlijk niet voor zijn tijd. Reeds sedert 1945 heeft Duitsland bij herhaling gehandeld in stryd met de Rynvaartacte, welke de belangen van de oeverstaten beschermt. Nederland berustte daarin. Kennelijk begint onze Rijnvaart nu in moeilijkheden te komen. Vandaar het protest. Men mene echter niet, dat onze Rijnscheepvaart er met het eventueel opheffen van de Duitse belemmerin gen zal zijn. Onze Rjjhvaart verkeert namelijk ook om andere redenen in moeilijkheden, en wel omdat onze Rijnvloot zo langzamerhand aardig verouderd begint te raken. Nederland werkt nog steeds met Rijnaken, die door sleepboten moeten worden getrokken. Andere landen werken met Rijnschepen, die eigen voortstuwingsinstallaties hebben en dientengevolge veel sneller zijn dan de sleepboten, die vaak vijf, zes aken voort moeten trekken. In dit opzicht kan Nederland een voorbeeld nemen aan de Zwitsers, die, omdat zij snel zijn en snelheid nu eenmaal het wachtwoord van onze tijd is, geduchte concurrenten dreigen te worden! Ontmoedigend blijven de cijfers, die zo bij tijd en wyle gepubli ceerd worden omtrent de resul taten van ons onderwijs. Thans lig gen daar weer de statistische gege vens omtrent het ULO-onderwijs. Slechts 45 procent van alle jongens en meisjes, die welgemoed met dit onderwijs beginnen, nalen inderdaad een diploma. Meer dan de helft valt af. Met het middelbaar onderwijs is het al niet beter gesteld, eerder slech ter Blijkbaar achten nog al te veel ou ders hun uilen valken. Zij worden er zelf ongelukkig door, zy maken er hun kinderen ongelukkig mee, zij schaden tenslotte ook onze samenle. Want prachtig weet de statistiek te vermelden, wat de jongelui met hun diploma gaan doen. Zij volstaan met dit diploma, of zij volgen ander on derwijs. Maar de statistiek vermeldt niets omtrent het lot van al diegenen, die vruchteloos getracht hebben het diploma te halen. En wij hebben zo het vermoeden, dat hun levenslot heel wat tragischer zal zijn, dan dat van de jongelui, die wel slaagden... En dan te weten, dat men ook zon der ULO. en middelbaar onderwijs allerfatsoenlijkst en dikwijls royaal zijn brooa kan verdienen, als men tij dig geschoold wordt. Helaas, het witte boordje blijft voor te velen een ideaal, Toen ten aanzien van een Zeeuw se busverbinding de Commissie Vergunningen Personenvervoer ongunstig besliste voor een Zeeuwse busonderneming en gunstig voor de Nederlandse Spoorwegen (die het overigens ook in die busonderneming volkomen voor het zeggen hebben), Hingen Gedeputeerde Staten in be roep bij de Kroon. Het was begrijpelijk, dat de Spoor wegen zichzelf niet met een eigen busonderneming wensten te becon curreren. Even begrijpelijk was het, dat Ge deputeerden tegen de beslissing in beroep gingen, toen zij meenden, dat hier provinciale belangen werden ge schaad. Immers: goed reizigersver- vo®r is een provinciaal belang! De Kroon heeft thans beslist, dat Gedeputeerden in zulk een geval niet als belanghebbenden kunnen worden beschouwd. Belanghebbende zou de autobusonderneming zijn geweest, welker concessie werd ingetrokken. Maar die onderneming protesteer- nog voor een waarde van vijf millioen roebel was ontvangen. „Wij willen geen geschenken, doch wij zijn bereid, tegen op de wereld markt geldende prijzen in de Ver. Sta ten levensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar, of zelfs voor een nog hogere som, te kopen", aldus Grote- wohl. Na te hebben meegedeeld, dat in Oostduitsland de productie van ver- bruiksgoederen dit jaar nog met vijf milliard Oostelijke marken zal worden verhoogd, vroeg de premier zich af, waarom de Amerikaanse regering „het Duttse volk verhindert, naar ei gen goeddunken goederen uit te wis selen". Hij verzocht de Ver. Staten de in beslag genomen dollarsaldi van Oostduitsland te deblokkeren. Uit het antwoord op dit verzoek zou, volgens Grotewohl, blijken, of de Amerikaan se hulp in de vorm van levensmidde len inderdaad uit menslievende over wegingen wordt aangeboden, zoals president Eisenhower heeft verzekerd. iieiiui, jaaj Oo»eden, dat H concessie werd verleend tot n aanleg van een spoorlijn Maas- triclitBelgische grens (rich- ee ting Hasselt), welke lijn in 1856 n M gei eed kwam. Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vijf doodvonnissen in Zuid-Afrika Na een lang onderzoek heeft het hof te Oost-Londen (Zuid-Afrika) vijf naturellen ter dood veroordeeld wegens moord op de Dominicaanse non, dokter E. Quinlan, en de verze keringsagent Vorster. Een zesde naturel werd aan gewone aanranding schuldig bevonden en tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Een vrouw, die bekende dr. Quinlan met een mes gestoken te hebben, werd vrijgesproken, omdat niet bewezen kon worden, dat het slachtoffer op dat ogenblik nog in le ven was. De uitspraak is de nasleep van de ongeregeldheden op 9 No vember jl. te Oost-Londen, waarbij twee blanken door een menigte natu rellen werden vermoord. Een aantal naturellen werd reeds eerder door het hof tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij de lijken der slachtofefrs na de moord hadden verminkt „om medi cijn te maken". EEN BREDASE ONTSNAPTE Zal hij door Bonn uitgeleverd worden Dinsdag is te Uslar, een stadje na bij Göttingen in West-Duitsland, VV. van der Neut gearresteerd, een der uit de strafgevangenis te Breda ont snapte politieke delinquenten. Hij werd nog dezelfde dag voor het kan tongerecht gevoerd, waar een bevel tot inhechtenisneming tegen hem werd uitgevaardigd wegens misbruik van identiteitspapieren. W. van der Neut is bewaker ge weest in het concentratiekamp te Amersfoort. Hij werd door het bijzon, der gerechtshof te Utrecht veroor deeld tot de doodstrafwegens gruwe lijke mishandelingen. Samen met en kele andere bewakers had hy de ge vangenen kniebuigingen laten maken tot zij er bij neervielen, waarna de be wakers met hun gespijkerde laarzen over de slachtoffers heenliepen. Voorts had van der Neut volgens de tenlastenlegging de baard van Joodse Tomaten-export naar Engeland weer gestopt Het extra invoercontingent van dui zend ton Nederlandse tomaten, dat 't Engelse ministerie van handel Dins dagavond toestond voor de maand Ju li is reeds uitgeput. In verband hier mede heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit de uitvoer van to maten naar Engeland stop gezet met ingang van Donderdag 30 Juli 1953 te 0 uur. Reeds uitgereikte en niet gere aliseerde uitvoermachtigingen verlie zen op dat tijdstip hun geldigheid. Op Maandag 3 Augustus a.s. zal de to- matenuitvoer naar Engeland worden hervat. Dinsdag 28 Juli werd het dijkgat hij Stevensluis op Schouwen-Duiveland gesloten. Hierbij gebruikte men een element, bestaande uit vijf caissons met op het eind een stalen damwand, een zogenaamde guillotine. (Foto P.Z.C.) gevangenen uitgerukt en brandende sigaretten op hun lichaam uitge doofd. Zijn beroep tegen de doodstraf werd verworpen door de raad van cassatie. Op 7 Juli. 1950 .werd hem gratie verleend, waarbij de doodstraf wérd gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. Amerikaanse defensiebegroting Een gemengde commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden is het Dinsdag eens geworden over het bedrag van 34.371.541.000 dollar voor de defensie begroting. EERSTE COMMUNISTISCHE KLACHTEN 4000 man Indiase troepen naar Korea Dp militaire onderhandelaars te Panmoendjon hebben vastgesteld, dat de uitwisseling van krijgsgevangenen zal plaats hebben op 5 Augustus a.s., Eind Augustus zullen ongeveer 4000 man troepen uit India naar Korea vertrekken voor bewaking van de krijgsgevangenen, die niet wensen te repatriëren. Heden Donderdag -komt de militaire bestandscommissie te Pan moendjon bijeen om acht communis tische klachten te behandelen over schending van de wapenstilstand. Van Amerikaanse zijde werd opgemerkt, dat de klachten niet van ernstige aard waren. Reeds zijn 75 Zweden te iïcoel aangekomen die behoren tot 't personeel van neutrale bestands- commissie, welke toezicht zal houden op de naleving van het bestand. Naar te Seoel officieel werd mede gedeeld, hebben de Noordelijken er mee ingestemd dat de verbondenen onmiddellijk ongewapend personeel binnen de gedemilitariseerde zóne in Korea brengen voor de bouw van kampen voor de krygsgevangenen. die naar een communistisch land zul len worden gerepatrieerd. Langs het gehele front werden door geallieerden en communistische soldaten bunkers vernield, voorraden oude ammunitie opgeblazen en stel lingen voor kanonnen en mitrailleurs opgeruimd. Mannen van beide partijen door kruisten het gebied tussen de linies op zoek naar gesneuvelden en naar niet-ontplofte granaten. Twee vliegtuigen tijdens „Coronet" neergestort Piloot en navigator gedood Bij een „luchtgevecht" tydens de oefening „Cornet" tussen een Ameri kaanse Sabre en een Engelse Meteor N II, zijn beide toestellen boven het vliegveld Briiggen met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. De Amerikaanse piloot wist met zijn schiettoestel hef vliegtuig wel te verlaten, maar kon zijn parachute niet openen. Hij stortte neer en werd op' slag gedood. De twee inzittenden van de Meteor wisten zich buiten het toestel te werken, maar de navigator werd daarby door de staart van het vliegtuig geraakt en gedood. De pi loot landde met zijn parachute en liep slechts lichte verwondingen op. Merkwaardige consequentie van late tribunaaluitspraak. Geen eindpuntenvervoer Middelburg-Goes Door de Kroon zyn thans een aantal beslissingen genomen omtrent be roepen, welke door enkele Zeeuwse autobusondernemers waren ingesteld tegen destijds door de Commissie Vergunningen Personenvervoer ('de Com missie Van Breen) genomen besluiten. De voornaamste beslissingen zijn: dat aan de N.V. Stoomtram Walcheren niet wordt toegestaan eind puntenvervoer te onderhouden tussen Middelburg en Goes, ondanks het tegen deze beslissing door Gedeputeerde Staten ingestelde beroep: dat aan de ondernemer J. C. Krijger ook in beroep de toestemming is onthouden om een autobusdienst GoesWolfaartsdijkse Veer te onder houden, maar dat hem wel toestemming wordt verleend om de dienst Goes Katse Veer te onderhouden; dat ongegrond wordt verklaard het beroep van de Gebr. Van Fraassen te Vlissingen tegen het afwijzen van een verzoek om een autobusdienst Vlissingen—Wolfaartsdijkse Veer en Vlissingen—Katse Veer te onderhou den en dat eveneens ongegrond werden verklaard de beroepen van G. J. de Jager te Driewegen en J. D. de Koster te Colijnsplaat. Gedeputeerde Staten van Zeeland waren tegen het onthouden van de toestemming aan de N.V. Stoomtram Walcheren om eindpuntenvervoer te onderhouden tussen Middelburg en Goes in beroep gegaan om verschillen de redenen. Zij meenden, dat de be langen van de reizigers werden schaad door het ontbreken van dit vervoer, omdat de diensten van de Ned. Spoorwegen onvoldoende aan sluiten op de drie veerdiensten op Zuid-Beveland; omdat er tussen 16 en 18 uur onvoldoende vervoersgelegen- heid is tussen beide plaatsen en omdat men met eindpuntenvervoer later uit Goes zou kunnen vertrekken, dan met de trein. Het beroep is evenwel afgewezen, omdat de Kroon Gedeputeerde Sta ten geen direct belanghebbenden acht. De N.V. Stoomtram Walcheren zal dus geen kaartjes GoesMiddelburg en omgekeerd mogen verkopen, maar wel aanvullend vervoer tussen de tus- sengelegen plaatsen mogen onderhou den. Te betwijfelen is, of zij zal toe staan. dat men twee kaartjes koopt en aldus de voorschriften omzeilt. In de practijk blijkt het overgrote deel dei- reizigers de snellere trein boven de bus te verkiezen. GoesKatsche Veer Ten aanzien van het beroep van de heer J. C. Krijger tegen de toewijzing van de diensten GoesWolfaartsdijkse Veer en GoesKatse Veer aan de A.M.Z., heeft de Kroon beslist, dat de dienst GoesWolfaartsdijkse Veer ge acht moet worden te behoren tot het streekvervoer op Zuid- en Noord-Be veland, maar dat het traject Goes Katse Veer als een afzonderlijk tra ject moet worden beschouwd. Om die reden is de beslissing van de Com missie Vergunningen Personenvervoer vernietigd en is aan de heer Krijger toestemming verleend om de dienst GoesKatse Veer v.v. te onderhou den. De heer J. D. de Koster te Colijns plaat exploiteerde vroeger de diensten Kats—Colijnsplaat—Kortgene en Kam perlandW issekerkeGeersdij k Kortgene. Deze diensten werden na de oorlog door het Beheersinstituut overgedragen aan de A.M.Z. te Goes en weliswaar werd daarvoor aan de heer De Koster een schadevergoeding uitbetaald, doch door het Tribunaal werd later beslag gelegd op het ver mogen van de heer De Koster. (Vervolg op pag. 2) Zomertenue verboden voor officieren Slechts in bijzondere gevallen, by" voorbeeld by een hittegolf, zal de mi nister van oorlog aan officieren en onderofficieren van de Kon. Land macht en de Kon. Luchtmacht toe stemming verlenen om buiten troepen- verband zomertenue te dragen. Dit is in een onlangs verschenen leger-order bepaald. Officieren en on derofficieren zullen slechts binnen het kazernecomplex of het kampement waar zij thuishoren (en binnens huis) gekleed mogen gaan in over hemd. De overige militairen mogen in de periode van 1 April tot en met 3C September naar eigen verkiezing zo wel ln- als buiten dienst in zomer tenue gekleed gaan, mits de mouwen van de overhemden neergeslagen wor. den gedragen. Het tachtig meter brede gat in de Noordelijke zeedijk van de polder „De Vier Bannen" op het Duiveland- se deel van Schouwen-Duiveland is Dinsdagmiddag gedicht. Ook de ar beiders, die deel hadden in de werk zaamheden, gaven op dat moment spontaan uiting aan hun vreugde over het welslagen van het moeilijke karuy't. Conferentie van Grote Vier Op het hoogste plan Aan het Franse dagblad „L'Auro- re" (rechts-radicaa!) werd Woensdag uit Moskou gemeld, dat de Sowjet- Unie binnenkort uiting zal geven aan haar bereidheid, deel te nemen aan vier-mogendheden-besprekingen doch slecht» op het hoogste plan. Het blad vestigt er de aandacht op dat het telegram van zyn correspon dent te Moskou, Henri Chapiro, de Sowjet-Russische censuur zonder wijziging is gepasseerd. Volgens het Engelse blad „Daily Sketch" zou premier Malenkow de Britse premier, sir Winston Churchill, telegrafisch medegedeeld hebben, dat hij het voorste! tot het houden van een conferentie der Grote Vier in de herfst steunt. Eisenhower keerde zich tegen premier Churchill De waarnemende Britse minister van buitenlandse zaken, lord Salis bury, heeft in het Hogerhuis zyn so cialistische critici, die er hem van hadden beschuldigd, tegen viermo- gendhedenbesprekingen met de Sow- jet-Unie te zyn, van repliek gediend. Hij verklaarde: „Als er ooit enig meningsverschil tussen mij en de an dere ministers van buitenlandse za ken te Washington is geweest, was dit omdat ik voortdurend de voorstel len steunde, welke Churchill op 11 Mei heeft gedaan. Dit was de eerste maal dat de Brit- Se regering rechtstreeks heeft ver klaard, dat Engeland op de onlangs te Washington gehouden conferentie de suggestie van Churchill inzake een bijeenkomst van de „Grote Vier" naar voren heeft gebracht. Volgens diplomatieke kringen te Londen kan men uit de verklaring van lord Salisbury afleiden, dat pré sident. Eisenhower sterk gekant was tegen spoedige besprekingen met de Sowjet-Unie op het hoogste niveau. Vele Oost-Berlijners komen Amerikaans geschenk halen Tot 3 Augustus duurt gratis voedseluitreiking Honderden tonnen extra voedings middelen voor de Oostduitsers zijn YVoensdag per vliegtuig en per auto uit Hamburg te Berlijn aangekomen. De Oostduitse douane hield de eerste vrachtauto aan, niaar na vier uren werd zij doorgelaten, nadat de chauf feurs ondervraagd waren. Men heeft Woensdag aan 200.000 mensen een voedselpakket uitgereikt. Maandag en Dinsdag waren reeds 250.000 mensen voorzien van pakket ten. Opgemerkt werd, dat de mensen bij hun terugkeer in Oost Berlyn werden gecontroleerd door de volkspolitie. Him namen werden genoteerd en in sommige gevallen werden hun identi teitspapieren afgenomen. Uit West Berlijn wordt gemeld, dat de uitreiking van de gratis voedsel pakketten nog 4 dagen voortgezet zal worden. DE VERWACHT: PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking, met plaat selijk enkele buien. Matige wind tus sen Zuidwest en West. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN. 31 Juli Zon: op 4.59 onder 20.32 Maan: op 22.07 onder 11.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1