LEZERS SCHRIJVEN INTERNATIONALE HULPDIENST WERKT OP SCHOUWEN VEERTIG JAAR DIRECTEUR HANDELSLABORATORIUM Zeeuwse Almanak Chefarine „4" doet wonderen! TEKORT AAN PERSONEEL BIJ „CENTRUM KRAAMZORG" Omwenteling in de keuken Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR ANT WOENSDAG 29 JULI 1953 GEEN WOORDEN, MAAR DADEN Excursie van enkele leiders der Civil International" .Service Maandag organiseerde de landbouwvoorlichtingsdienst voor enige leiden de figuren van de Internationale Vrijwillige Hulpdienst een boottocht door het rampgebied van Schouwen om hen een inzicht te geven in de proble men, waarmede men hier te kampen heeft. Tevens werd een bezoek ge bracht aan werkformaties van deze Hulpdienst, die op verschillende punten van het eiland zijn ingeschakeld, o.a. by het schoonmaken van huizen, het demonteren van landbouwmachines enz. De excursie stond onder leiding van de heer K. A. van Langeraad, landbouwer te Kerkwerve. Het gezelschap bestond o.m. uit de algemene werkleider van de I.V.H., de heer G. Sipkes, en de heer Ralph Hegnauer, secretaris van de Service Civil International te Parijs, terwijl ook de burgemeester van Kerkwerve, de heer S. Francke, de tocht mee maakte. Eerst werd een bezoek gebracht aan de kom van de gemeente Kerkwerve, waar de golfslag en de stroom grote verwoestingen hebben aangericht. Hier werkten in nog enkele droog staande huizen een aantal Nederlan ders, alsmede mensen uit Californië, Noorwegen, Frankrijk, Engeland en Zwitserland. De meesten van hen wa ren of leraar of student. Na Kerkwerve bezocht men Flaau- wers, waar de maaltijd werd gebruikt. Ook hier bevonden zich leden van de S.C.L Zij waren ingeschakeld bij het opruimen van het aangespoelde wrak hout. De heer Ralph Hegnauer, die af komstig is uit Zwitserland, zette in een toespraak het doel en het streven van de Service Civil International uit. een, welke organisatie over veertien landen is verspreid. De stichter was de Zwitserse ingenieur Pierre Sele- Operatie Guillotine geslaagd (Slot van i 1) Twintig minuten bleef het element zo liggen. „Nog 7 centimeter verval", riep uitvoerder Vaarwater naar de heer Zanen. „Laten \vy het maar pro beren", was het antwoord en direct hierop draaiden de mannen op *t ele ment de sluitstoppen open, het water ruiste binnen, het element zakte. In tussen was de zuigpersbuis aange sloten en weldra bulderde een grote stroom zandspecie in de caissons. Na enkele minuten rustte de betonnen dam op de bodem van het stroomgat en klonken zware slagen van metaal op metaal. De wiggen tussen de zwa re stalen binten werden weggeslagen. De ene bint na de andere viel, zoals het mes van de guillotine, en met elkaar vormden zij een onwrikbare stalen damwand. Het was de eerste en ook de laatste maal dat in Zeeland bij 'n dichting deze zg. guillotine werd gebruilct. Nauwelijks was de laatste bint gevallen of het gefluit van de sleepboten verkondigde de definitie ve sluiting. Nu was het de beurt aan de man nen op de zinkstukken en de lichters met stortsteen. Ook op beide oevers werd de steen met auto's en draglines aangevoerd. Het „waterballet" begon en hoog spatte het water op toen de basaltblokken in het water werden gestort. Na enkele uren waren de caissons genoeg geschraagd om de zware druk van het opkomend tij te weerstaan. Het gat bij Stevensluis op Duive- land is dicht, weer kwam men een stap nader tot de droogmaking van Schouwen-Duiveland. Ér resten nu nog de graten bij Ouwerkerk en Schelphoek. Vooral bij Schelphoek vordert het werk in een zeer snel tempo, zodat men ook hier binnen af zienbare tyd het water een halt hoopt toe te roepen, zoals gisteren bij Ste vensluis het geval was. sole, die reeds in 1920 werkkampen organiseerde op de slagvelden van Verdun. Het devies van de S.C.I. is overal daadwerkelijke hulp te verle nen, waar dat nodig is. Geen woorden, maar daden kunnen de volkeren nader tot elkander brengen, aldus spreker Na deze uiteenzetting ging men naar Zierikzee terug, waar het werkkamp by het z.g. rode dorp bezocht werd. Consumptietent uitgebrand op strand te Zoutelande Butagas-fles explodeerde Dinsdagmiddag omstreeks half vier ontstond Drand in de consumptietent van de heer V. te Zoutelande op het Noorderstrand als gevolg van het in de pan slaan van een vlam bij het bakken van frites. In de tent bevond zich een buta-gas-fles, die met een hevige knal uit elkaar vloog. De ex plosie was zo hevig, dat de dorpelin gen dachten, dat men bunlcerresten in de lucht liet springen. Gevolg van de explosie en brand was, dat de in houd van de tent volledig vernield werd. Voorts vatte de helmbegroeiing van de duinen vlam. De eigenaar van de tent kwam met de schrik vrij. De aannemer D. bekwam lichte brand wonden aan de handen, terwijl de bad man v. S. door enkele scherven werd getroffen, die zelfs door zyn zware boerenpilowcostuum drongen. Hij liep lichte verwondingen op. Dokter Fru- ma verleende eerste hulp. Het gebeur de verwekte op het strand enige sen satie. Enkele badgasten boden spon taan medewerking aan voor een geld inzameling om de gedupeerde eige naar weer op gang te helpen. Jhr. ir. R. J. Boddaert Spoorkaartjes zonder prijsverhoging Bureau V.V.V., Langedelft 23, Middelburg - Telefoon 2 112. ZO WAS HET NIET... De inwoner van Brugge, die te Sluis een vrije dag doorbracht, kreeg aanvankelijk een nogal vreemde in druk van de Nederlandse zeden en gewoonten. Hij werd namelijk geconfronteerd met een verkeersslachtoffer, dat hitl- peloos op de straatstenen lag uit gestrekt, en toen er vrouvxn en man nen toesnelden om „eerste hulp" te verlenenbood ook de vreemdeling spontaan zijn diensten aan. Tot zijn verbazing werd zijn aanbod van de hand gewezen en tot zijn nog groter verbazing gedroegen de toe gestroomde kijkers zich, alsof er hele maal niets ernstigs aan de hand was! Lachend en grapjes makend „deelde men in de smart van het slachtoffer' en deze manier va» doen leek de man uit Brugge wel zeer ongepast... Tenslotte maakte men hem duidelijk dat zijn ongerustheid overbodig was geweest, want dat het slechts een de- demonstratie was Opgelucht, maar toch ook v el een beetje met het gevoel „genomen te zijn, verdween hij in een koffiehuis... Te Rotterdam is onlangs het nieu we handelslaboratorium voorheen dr. A. Verwey geopend, waarvan de di rectie sinds veertig jaar wordt gevoerd door jhr. ir. R. J. Boddaert, afkomstig uit Middelburg. Jhr. Boddaert' wera op 16 Mei 1878 in de Zeeuwse hoofd stad geboren, liep daar de H.B.S. af en ging in 1894 aan de toenmalige Hogere Landbouwschool te Wage- ningen studeren. Na zijn studie aldaar te heb ben volbracht ging hij voor twee jaren naar Nederl. Indië. waar hij in de sui ker werkzaam was. Eigenlijk werd in mijn familie ver wacht, dat ik mijn ganse leven te Mid delburg zou slijten, maar ik wilde meer van de wereld zien en ook stu deren, vertelde jhr. Boddaert. Na zijn Indische tijd liet hij zich als student in de scheikunde aan de Technische Hogeschool te Aken inschrijven. Als scheikundig ingenieur kwam hij naar Rotterdam, waar hij emplooi vond bn de Rijksseruminrichting. Enige tijd later werd hij directeur voor chemi sche zaken bij de toenmalige Ver. Chemische fabrieken te Kralingse- veer. Later is dit bedrijf overgegaan aan de Amsterdamse Superphos- phaatfabriek. Toen in 1913 associeerde ik mij met dr. A. Verwey en richtte een handels laboratorium op. Na acht jaar werd de vennootschap met dr. Verwey ont bonden en zette ik de zaak voor eigen rekening voort, zo vertelde jhr. Bod daert. Sindsdien is het laboratorium uit gegroeid tot het grootste particuliere handelslaboratorium van Nederland en van West-Europa. Speciaal legde hij zich toe op bemonstering en analy seren. Op dit gebied heeft jhr. Bo'd- daert zich een grote reputatie weten te verwerven, die reikt van Bergen in Noorwegen tot Napels in Italië. Bemonstering is geen gemakkelijk werk. Soms doen anderen het voor ons, maar ook doen wij hetzelf, zoals verder steeds het analyseren. Daarbij zijn wij nooit partij, wij komen altijd op voor de waarheid, vervolgde jhr. Boddaert, die zeer te spreken is over de inrichting van het nieuwe labora torium, die zijn zoon heeft verzorgd. Vol geestdrift vertelde jhr. Bod daert over zijn werk, bijv. het keuren van eetbare oliën op hoeveelheid en kwaliteit, die uit de Ver. Staten in transito Rotterdam passeren op weg naar Zwitserland. Ook de controle op gasvrijheid van tankboten, die de Rot terdamse haven aandoen, is aan zijn laboratorium toevertrouwd. Vroeger ben ik ook onbezoldigd rijksveldwachter geweest, zei jhr. Boddaert tenslotte lachend. Dat was in de tijd, dat ons laboratorium vóór de inwerkingtreding van de Waren wet ten behoeve van verscheidene ge meenten optrad als keuringsdienst. Dan moest er wel eens proces-verbaal worden opgemaakt. Advertentie) NA 'N ENKEL TABLETJE WEER „FIT" Arbeiders namen goederen uit rampgebied mee Stonden voor politierechter terecht Tijdens werkzaamheden in een van de polders in het rampgebied rond Stavenisse had de arbeider Ch. P. de G. uit Roosendaal een dakraam ge vonden. Verder dan de brug bij Tho- len kwam hij echter niet, want de po litie hield de bus aan waarin hij zat. Ontkennen hielp niet veel en hij werd Dinsdag j.l. door de politierechter te Middelburg veroordeeld tot f 15.of 10 dagen. W. v. d. B. uit Roosendaal, had een boodschappentas bij zich, die hij bij Stavenisse had gevonden en meege nomen. Dit kwam hem te staan op f 25.of 10 dagen. In de bus werden tevens een jute zak met een paar broeken er in aangetroffen. M. v. B. uit Roosendaal, die er van verdacht werd, deze artikelen uit het rampgebied te hebben meeggpomen, ontkende, maar enige getuigenverkla ringen bewezen het tegendeel, waar na nrj conform de eis werd veroor deeld tot f 40.of 20 dagen. De landbouwer A. v. L. had in St. Annaland kans gezien om in een win kel een aantal bankbiljetten, in to taal f 76.weg te nemen, toen hij even alleen in de winkel was. Ver dachte, die het ten laste gelegde toe gaf. werd hiervoor veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht. Rondleidingen Sluyters- tentoonstelling Naar men ons mededeelt, zal de heer Louis Heymans op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag des avonds om 8 uur rondleidingen houden over de Sluyterstentoonstelling in het Kunst museum te Middelburg. Alleen vol gende week vervallen deze. IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kans voor jonge meisjes Sinds 1947 in 1952 is onopge merkt het 5-jarig jubileum gevierd heeft het „Centrum Kraamzorg" in West Zeeuwsch-Vlaanideren zich vrywel onmisbaar weten te maken en zich tevens een grote populairi- teit verworven. Zowel huismoeders als artsen zyn het werk van de kraamverpleegsters op hoge prys gaan stellen en temeer is het daar om te betreuren, dat er momenteel stagnatie in dit werk dreigt te ko men. Er is een tekort aan kraam verpleegsters. In totaal zouden aan het „Centrum Kraamzorg van de gezamenlijke Groene Kruisverenigingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen" (zoals de of ficiële. wat langademige titel luidt) 19 kraamverpleegsters werk kun nen vinden. In 1952 was het een gun stig jaar en beschikte men nog over 17 werkkrachten, maar in de loop van 1953 is dit aantal tot 10 terug gelopen. Enkele meisjes trouwden of zetten de verpleegstersstudie verder voort, zodat het thans voor het be stuur van het „Centrum Kraam zorg" zaak is nieuwe gegadigden te vinden, die bereid zijn de opleiding van het Centrum te volgen en zich daarna aan de mooie, dankbare taak van kraamverpleegster te gaan wy- den. Zy, die dit beroep thans uitoefe nen, zijn unaniem enthousiast over het werk, zo verzekerde ons de sec retaris van het Centrum," de heer H. J S. Timmer, arts te Cadzand. De opleiding De opleiding bestaat uit een cur sus theorie, welke drie maanden duurt en die gegeven wordt door de artsen T. Niehüser uit Terneuzen, Eervol ontslag lerares Middelburgs gymnasium. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor met ingang van 1 Sep tember a.s. eervol ontslag te verle nen aan mej. dr. G. Roorda, als lera res in de Engelse taal aan het Mid delburgse gymnasium. Herverkaveling Dinsdag in Eerste Kamer In de Dinsdag 4 Augustus a.s. te houden vergadering van de Eerste Kamer zal het wetsontwerp herver kaveling in de rampgebieden aan de orde worden gesteld. Tijdens zwemmen onwel geworden en verdronken Tijdens het zwemmen aan het strand te Vlissingen, is gistermiddag de 74-jarige heer S. uit Assen, die by zijn zoon te Vlissingen logeerde, ver moedelijk onwel geworden en ver dronken. Het slachtoffer werd door enkele omstanders uit het water ge haald, waarna dokter K. Grippeling, bygestaan door de brandweer en poli tie drie uren lang kunstmatige adem haling, massage en enkele injecties toepaste om de levensgeesten op te wekken. Het mocht echter niet baten, zoilat dokter Grippeling tenslotte de dood moest constateren. Auto botste tegen gevel Maandagmorgen is in de Dorp straat te Wouw een aanrijding ge beurd tussen een auto, bestuurd door L. J. B. uit Vlissingen en een vracht auto met aanhangwagen. De gevel van het huis van de heer Borghouts, waartegen de vrachtauto opbotste werd zwaar beschadigd, terwijl beide auto's aanzienlijke schade opliepen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Aannemerscursussen Ook dit jaar zal weer driejarige cursussen aanvangen voor het vakdi- ploma-aannemer. De provincie Zee land behoort tot het rayon van de cursus te Bergen op Zoom. De cursussen worden georganiseerd door de Raad van Bestuur-Bouwbe- drijf cn zij zijn er in het bijzonder op fericht om patroonszoons op te lei en voor het vakdiploma, dat zij no dig hebben om zich in de toekomst zelfstandig te kunnen vestigen. Afscheidsmiddag oorlogsweesjes De 220 oorlogsweesjes, die de afge lopen week in Vlissingen verbleven zijn Dinsdagmorgen vertrokken. Maan dagmiddag werd in het D.U.W.-kamp aan de Bloemenlaan een z.g. „bonte ring" gehouden. De kinderen voer den toneelstukjes op, er werd gezon gen en gedeclameerd. De secretaris van het Provinciaal comité van de Stichting „Het Vier de Prinsenkind", de heer S. J. G. van Leeuven, hield een korte toe spraak, waarin hij o.m. de comman dant van het kamp. de heer M. van Huiten, de geestelijke verzorger, de kampbeheerder en zijn vrouw en de leidsters en leiders dankte voor hun medewerking. Glasdag' Zeeuwse groente telers te Middelburg Donderdag a.s. organiseert de Zeeuwse Groente telersvereniging een ontwikkelingsmiddag, waar met na me de teelt van groenten onder glas besproken zal worden. Als sprekers zullen optreden de heren ir. J. J. van Hennik, Rijkstuinbouwconsulent te Goes, J. Harten, hoofdassistent bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Amstelveen en W. van Keulen, tech nicus bij het I.T.T. te Wageningen. De vergadering, die om 13.30 uur be gint, wordt gehouden in het Veiling gebouw te Middelburg. Openstelling groentenwinkels te Middelburg tot zeven uur. Een vrij groot aantal groenten- en fruithandelaren heeft bij B. en W. van Middelburg een verzoek inge diend om tussen 1 Juni en 1 Octo ber hun zaken geopend te mogen hebben tot zeven uur. De veiling van zacht fruit is namelijk eerst om vijf uur afge lopen, zodat de tijd om deze artike len nog dezelfde dag bij de klanten te bezorgen te kort is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden adviseerde het ver zoek toe te staan, weshalve B. en W. de raad voorstellen accoord te gaan met dit verzoek. Vlissings reinigingspersoneel gaat in Kruiningen helpen Naar wij vernemen, zal reinigings personeel van de gemeente Vlissingen op de Zaterdagen 1 en 8 Augustus in Kruiningen gaan helpen by het op ruimen van ae modder. In - verband hiermede zal het huisvuil in Vlissin gen in de straten, die normaal 's Za terdags aan de beurt zijn, reeds Vrij dags worden opgehaald. Opa Kip in Dreischor teruggekeerd Opa Kip, de oudste inwoner van Zeeland (102 jaar) is vorige week te Dreischor teruggekeerd. Zoals be kend werd hij na de ramp geëvacueerd naar Dordrecht, waar hg' onderge bracht was in het Diaconessenhuis. Ter herinnering aan zijn verblijf in Dordrecht ontving hij van de burge meester aldaar een souvenir. Ook kruisbekken in Zeeland. Naar aanleiding van 't bericht over de Kruisbekkeninvasie op de Veluwe deelt de heer W. H. Hardon (Middel burg) mee, begin Juli in zijn tuin een dode Kruisbek te hebben gevon den. Werden ook elders Kruisbek ken waargenomen Z. Oproep tot de Zeeuwse jeugd De heer L. Heymans schrijft ons: Na Vincent van Gogh en Kees van Dongen heeft Zeelands hoofdstad in de daartoe zo geschikte expositiegele genheid, het Kunstmuseum, zyn derde zeldzame tentoonstelling, en wel van Neerland's grootste colorist Jan Sluy- ters. Deze manifestatie op allerhoogst niveau, waarvoor kosten noch moei ten zijn gespaard, hebben wij Zeeu wen te zien als een uiting van het sterk verlangen, ons devies „Luctor et Emergo" getrouw, niet alleen te vechten voor onze grond, maar ook voor onze culturele ontwikkeling. Nu de schooldeur dicht, de vacan- tie er is en jullie van zon, zee, sport en van alles wat zo verkwikkend is genieten: én lichamelijk maar ook geestelijk doorgroeien, nu gevoel ik mij gedrongen, jullie aandacht op de ze hoogst belangrijke expositie te vestigen. Zeer jammer zou het zijn als jullie aan deze spontane en tegelijk van zo uiterste distinctie getuigende schep pingen geen deel zouden hebben, door niet aan te zitten aan dit kleurrijk feestbanket. En wil je dan, als je naar deze prachtige tentoonstelling gaat, je vrienden-logé's meenemen Je ouders volgen door jullie van zelf wel. Moge deze roep van een, die het voorrecht heeft reeds 40 jaar in jul lie midden te mogen vertoeven, een kleine bijdrage betekenen van geluk en verdieping in jullie levensont plooiing Frappant contrast. Woensdag j.l. overleed tengevoige van een tragisch ongeval een zesja rig meisje, leerlinge van de plaatse lijke Zondagsschool. Nagenoeg het hele dorp was ken nelijk geïmponeerd door net gebeu ren en leefde met de getroffen fami lie mee. Echter, toen Zaterdag daar aanvolgende het slachtoffertje be graven werd, was het monotoon ge luid van de doodsklok nauwelijks verstomd, of de muziekvereniging ter plaatse, met besturen en leerlingen van diverse Oost-Zuidbe- velandse Zondagsscholen meenden een rondgang door de gemeente to moeten maken. Dit feit moet ieder weldenkend inwoner van Krabben- dijke wel opvatten als een ontstel lend gebrek aan beschaving en fat soen. Immers, de schrille tegenstel ling kwam wel zeer sterk naar vo ren. Het moge duidelijk zijn, dat een dorp, in het omschreven geval en in analoge situaties, een nog specifie ke gesloten gemeenschap vormt, Waar uiteraard andere criteria aan gelegd worden dan b.v. in een stad. Indien het bestuur van de, Zondags school die de manifestaties organi seerde, zich ook maar enigszins in geleefd had in de omstandigheden, zouden de muzikale activiteiten niet hebben plaatsgevonden. Het weggestorven gebeier van de doodsklok en de daaropvolgende po pulaire marsmuziek, gebracht onder één noemer, als sprekend voorbeeld van gebrek aan piëteit. M. F. Westrate. Krabbendijke. Gemeente-ontvanger te Domburg benoemd De raad van Domburg benoemde in zijn laatst gehouden vergadering tot gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer W. Geuze te Oosterland, In dezelfde ver gadering werd eervol ontslag ver leend aan dokter F. Vaandrager als gemeente-arts, zulks op eigen ver zoek. „Klein Blijdorp" noteerde 28.000e bezoeker Vele kinderen, meestal vergezeld van hun ouders, hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan „Klein-Blijaorp" te Middelburg, dat nog steeds een gro te attractie is van de Middelburgse koopmaand. Gisteren werd de 28.000e bezoeker genoteerd. Het was de heer J. de Bree uit Middelburg. Vandaag kan de 29.000e verwacht worden en aangezien de Soeara-Maloekoe-band vanavond weer optreedt, verwacht men een zeer grote drukte. Morgenmiddag is er een speciale en smakelijke attractie voor de kinderen en wel koekhappen om prijzen, die be slist de moeite waard zyn. Zoals be kend zal de bekende goochelaar Ali ben Lux morgenavond een speciale show geven en voorts is er dansen op de muziek van de band onder leiding van de heer Reinders. Ook vandaag worden de kinderen ter gelegenheid van de geboorte van het dwergezel- veulentje nog getracteerd op beschuit met muisjes. Tenslotte kan nog ge meld worden, dat moeder en kind het uitstekend maken. Timmer uit Cadzand, zuster De Graag en een lerares van de land- bouwhuishoudschool te Schoondijke. De lessen worden gedurende drie da gen per week gegeven in het Groene Kruisgebouw te Groede, waarna een praktijkjaar volgt onder leiding van de leidster-docente, zuster De Graag. Meisjes vanaf 19 jaar kunnen voor de opleiding in aanmerking komen; een voor-opleiding, behoudens uiteraard lagere school, is niet vereist. In Sep tember a.s. vangt een nieuwe cur sus aan en het bestuur van het Cen trum Kraamzorg hoopt van harte, dat men dit jaar evenveel succes zal boeken als verleden, toen alle zeven candidaten met vlag en wimpel de eindstreep haalden! Eerst dan zal men er van verze kerd zijn, dat het loffelijk streven van het Centrum Kraamzorg zo veel en zo goed mogelijk hulp bie den ook in de nabye toekomst weer verwezenlijkt zal kunnen wor den! Wondermiddel zorgt voor de vaat en voor Uw handen De huisvrouw, die zucht: „Wat heb ik een berg werk!", denkt er vaak niet aan, wat de moderne techniek al voor haar heeft gedaan. Wie verlangt nog terug naar stoffer of kolenfor- nuis? En nu komt een nieuwe vin ding van de Castella fabrieken op nieuw verlichting brengen in het huishoudelijk werk. De afwas kan nu letterlijk zingend worden gedaan. Castella Vaatwas, een fantastisch nieuw product, introduceert een ge heel nieuwe methode. Een lepel Cas tella Vaatwas levert teilen vol actief schuim op, waarin vuil, vet en aan slag direct verdwijnen. Men behoeft zelfs niet af te drogen! Vaatwerk, lepels, borden, vorkenhet blinkt en flonkert U tegen. En eindelijk is ook dat euvel van ruwe „afwashan- den" verdwenen. Castella Vaatwas zorgt voor fluweelzachte handen .Al met al valt de opgang, die dit won dermiddel (25 ct. per pak) alom maakt, best te begrijpen! Restauratie Gasthuiskerk en molen te Middelburg. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om aan de kerkeraad der Chr. Geref. gemeente te Middel burg voor de financiering van de restauratie van de Gasthuiskerk een crediet in rekening-courant te ver strekken tot een bedrag ten hoogste gelijk aan de som van de door het rijk en de provincie Zeeland te ver strekken subsidies, zijnde respectie velijk 41.000 en 5600. Ten behoeve van de restauratie van de molen „De Hoop" aan het Vlissings Bolwerk wordt voorgesteld een crediet te verstrekken van 53.000. Zoals bekend heeft de ge meente Middelburg deze molen aan gekocht, toen deze door verval voor de gemeente verloren dreigde te gaan. De herbouwplannen voor het watersnoodgebied Vele Eerste Kamerleden waarschu wen voor het in acht nemen van al te grote soberheid en voorzichtigheid bij de herbouwplannen voor bet waters noodgebied, aldus blijkt uit het voor lopig verslag van de Commissie van Rappotreurs uit de Kamer over het wetsontwerp met betrekking tot de wederopbouw van het watersnoodge- bied. Vooral met oog op de toekomst vormt het probleem van de krotopruiming een punt van discussie, evenals de re constructie van bebouwde kernen. Zo wordt er bezwaar gemaakt tegen het aankopen van practlsch onbeschadig de krotwoningen. De gemeenten zul len de panden, welke opgeruimd moe ten worden, op het geschikte mo ment in handen dienen te krijgen. Ter sprake wordt gebracht, dat de rege- nne een regeling voorbereidt, volgens welke'huurders van een krotwoning, die naar een nieuwe woning trekken, niet terstond, doch geleidelijk het nieuwe, hogere huurbedrag zullen moeten betalen. De Kamerleden hier aan het woord, achtten de vraag ge wettigd, welke regeling zal gelden voor hen, die van een krotwoning naar een nieuwe woning verhuizen en we gens te geringe inkomsten volstrekt niet in staat zijn. de nieuwe, hogere huur te betalen. In het verslag wordt er op aange drongen, dat zo min mogelijk nood woningen zouden worden gebouwd, en dat, nu de rampgebieden toch al zo veel hebben geleden, de krotopruiming aldaar bijzonder zou worden bevor derd. Stormschade voor C.S.M. viel mee De directie van de N.V. Centrale Suiker-Maatschappij memoreert in haar verslag over 1951/52 allereerst de grote watersnoodramp. Er is veel materiële schade geleden en een be langrijke oppervlakt land is dit jaar wellicht ook de eerstvolgende jaren voor de verbouw verloren. In de fa brieken is de materiële schade ten slotte meegevallen. De afzet van suiker in ons land was iets kleiner dan in het voor gaande jaar, vrijwel geheel tenge volge van de vermindering van de uitvoer in suikerhoudende goederen. Aangezien de productie uit suiker bieten ten gevolge van de lage op brengst circa 15% minder was dan het vorige jaar, moest een grotere hoeveelheid ruwe suiker worden in- fevoerd, de omzet in het binnenland leef ongeveer gelijk. Alle fabrieken in Nederland verwerkten circa 2410 millioen kg bieten tegen 2920 kg vorig jaar. Benoeming onderwijzer Tot onderwijzer aan de Rehoboth- school te Werkendam is benoemd de heer J. Verheule. uit Goes, thans ver bonden aan de Chr. school te Zaam- slag. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Een koningin wordt gekroond", (a.I,), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De strijd om de Apa che-pas". (14 j.). 8 uur: Kunstmu seum: Tentoonstelling Jan Sluyters. 10—12.30 en 13.30—17.30 uur. Markt: Boerendansen folkloregroep van „Me- dioburgum", 2020.30 en 21.3022 u.; Beiaardconcert op de Lange Jan 20.45 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Silver City". (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Het Rode Sig naal". (18 j.), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abelsvan Eek, 36 en 811.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „De Bron", (14 J.), 8 uur. DOMBURG. Vandaag Recreatieterrein: Optreden Helma en Selma, The Flying Dutch men, Boerenkapel en Kees Manders,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2