PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Foster Dulles naar Korea voor politieke besprekingen Sluiting van stroomgat bij Stevensluis verliep vlot BILT Kantlijn VASTBERADEN FRANSE BOEREN BOUWDEN BARRICADEN Vandaag EEN „ONDERGRONDSE" WERKT IN 00ST-DUITSLAND 196e Jaargang-No. 176 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. -60. telef. 2355 4 (b.g.g. 2861 ol 2160):Middelburg, Markt 51. lelel. 334b G.„. Lange Voratslraat 63. Mat. 2415 lb.6 8- 2226): O.slburg. Fmlandatraat 2. lelct- 16; Tameiiteii. Brou.-broalr 3; Zk-nkz,.. E...-,r<hb C .„kt 24 IN GEZELSCHAP VAN CONGRESLEDEN Amerika zal conferentie zo nodig na negentig dagen verlaten De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft meege deeld dat hij van plan is Zondag uit Washington naar Korea te vertrek ken voor politieke besprekingen met de Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee. Hij zou met Rhee o.m. spreken over de politieke conferentie met de Noordelijken, de economische hulpverlening aan Zuid-Korea en een veiligheidspact tussen Zuid-Korea en Amerika. Dulles zei voorts nog, dat hij zich zou verzetten tegen toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties, als de prijs voor de een heid van Korea. Amerika had naar zijn mening genoeg invloed bij de Ver enigde Naties om China er uit te houden. Een groot aantal landen deelde het Amerikaanse standpunt ten aanzien van China. De minister bevestigde, dat Amerika zich tegenover Rhee bereid heeft ver klaard de politieke conferentie te ver laten, als na 90 dagen zou blijken, dat de communisten te kwader trouw zijn. Amerika wil zich echter niet ver plichten de vijandelijkheden automa tisch te hervatten als de conferentie mislukt. Volgens New Yorkse radiostations heeft president Singman Rhee in een boodschap aan zijn volk verklaard, garanties te hebben gekregen, dat als de politieke conferentie na de wapen stilstand mislukt, „de 16 landen der Verenigde Naties, die aan de oorlog op Korea hebben deelgenomen, vast besloten zijn, zij aan zij met ons te strijden met hetzelfde doel voor ogen". Over het veiligheidsverdrag met Zuid-Korea zei Dulles, dat Rhee ver moedelijk een verdrag op het oog heeft zoals het veiligheidsverdrag tus sen Japan en Amerika, dat Amerika het recht geeft troepen in Japan te stationneren. Volgens Dulles zal een dergelijke bepaling niet onverenigbaar zijn met een der oogmerken van een politieke regeling met de Noordelij ken, namelijk terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea. Het achtste leger deelde mede, dat De Nederlandse werkgeversver bonden hebben een verklaring gepubliceerd over de loonpoli tiek in de nabije toekomst. Aan de op komst zijnde loonronde zullen zij nog meedoen. Daarna zullen zij niet meer meedoen aan de „algemene loon maatregelen", dus aan de door de overheid bepaalde gedragslijn nopens de loonvaststelling. De Raad van Vakcentralen, die onlangs zelfs de regering ka pittelde, omdat zij mededelin gen had gedaan zonder voor afgaand overleg met de vakbe weging, heeft tegen de verklaring der werkgeversbonden reeds krachtig stelling genomen. En men kan er ze ker van zijn, dat het laatste woord over deze kwestie nog niet gezegd is. Achtten wij destijds de door de vak beweging geuite critiek op de rege ring misplaatst, dat de vakbonden nu in de mast klimmen, is begrijpelijk. Want acht jaar lang is over alle loon- problemen steeds gemeenschappelijk overlegd Waarom dan nu plotseling een andere koers gevaren? Te meer klemt deze vraag, omdat uit de werkgeversverklaring al lerminst precies blijkt, wat de werkgevers dan wèl willen. Ware dat het geval geweest, dan zou men heb ben kunnen vermoeden, dat de werk gevers van mening waren, dat over leg nutteloos was en dat zij er daar om de voorkeur aan gaven de vak bonden voor een voldongen feit te plaatsen. Nu zij niet zeggen wat zij precies willen, zou overleg voor de hand hebben gelegen. Immers: nog slechts enkele maan den geleden heeft de Sociaal Econo mische Raad aan de regering een advies uitgebracht en daarin gezegd, dat de tegenwoordige door de rege ring geleide loonpolitiek nog een paar jaar gehandhaafd moet blijven. Aan dit advies hebben in de Soc. Econ. Raad ook de vertegenwoordi gers der werkgeversorganisaties me degewerkt. Niets lag dus meer voor de haiid, dan dat de vakbonden in de mening verkeerden, dat wat de loon vorming aangaat alles in orde was. Dit in aanmerking genomen, is de ontstemming der werknemers inder daad begrijpelijk. Dit alles wil nog niet zeggen, dat het vraagstuk der loonvorming niet onder de loupe dient te ko men. Eensdeels zijn er ondernemingen en particuliere werkgevers, die met be duchtheid nieuwe loonronden tege moet zien. omdat zij die nauwelijks kunnen dragen. Voor die gevallen wensen de werkgevers speciale rege lingen. Anderdeels zijn er werkgevers, die geen bekwaam personeel kunnen aantrekken, omdat zij aan de geleide loonpolitiek gebonden zijn. Er zyn gevallen waarin de werkgevers waar lijk graag hogere lonen zouden beta len, maar dat niet kunnen. Er zouden daarom naar twee zij den mogelijkheden moeten worden geschapen. Maar wederom: ook dit motiveert de verleden week gepubliceerde, nog al opzienbarende verklaring der werkgeversbonden nauwelijks. Overleg zou inderdaad beter zijn geMetSdat al: het loonvraagstuk is door de botsing der meningen eens klaps brandend van actualiteit gewor den! de communistische kanonnen in de laatste vier uur voor de order „staakt het vuren" van kracht werd, 44.000 granaten hebben afgevuurd. De com munistische batterijen hadden alle ge allieerde eenheden aan het front be stookt, met uitzondering van de Britse gemenebest-divisie. Volgens het hoofdkwartier van de Verenigde Naties verloor de Britse gemenebest-divisie sinds Augustus *51 7052 man aan doden, gewonden en vermisten. Het hoofdkwartier van de vloot van de verbondenen maakte bekend, dat voor de order „staakt het vuren" van kracht werd, geallieerde oorlogssche pen en communistische kustbatterijen hun laatste artillerie-duel hadden. Vliegtuigen van vliegkampschepen vielen voor het laatst Noord-Koreaan- se vliegvelden, spoorlijnen en wegen aan. 1^ leiding van het achtste Ame rikaanse leger in Korea heeft me degedeeld dat het in de nacht van Maandag op Dinsdag rustig was aan het gehele Koreaanse front. Er zijn geen schendingen van de wapenstilstand voorgekomen. Amnestie De Noord-Koreaanse regering heeft Dinsdag een amnestie in Noord-Korea afgekondigd, zulks ter gelegenheid van het sluiten van het Koreaanse bestand. Radio-Pjongjang heeft omgeroepen, dat degenen, die tot minder dan drie jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, op vrije voeten zullen worden gesteld. Personen, die wegens militaire mis drijven zijn veroordeeld, zullen gratie verkrijgen, tenzij hun dwangarbeid is opgelegd. De straffen van degenen, die tot meer dan drie jaar dwangar beid zijn veroordeeld, worden gehal veerd, dit geldt niet voor moordenaars, brandstichters en valse munters. Het Noord-Koreaanse kabinet be sloot voorts aan de opperbevelhebbers der Noord-Koreaanse en Chinees- communistische legers, premier en maarschalk Kim il Soeng en generaal Peng Teh-Hoeai, de titel van „held" te verlenen. Beiden zullen ook medail les ontvangen. Prijzenoorlog tegen regering Als eerste stap in een prijzenoorlog tegen de regering hebben de wynboe- ren in Zuid-West-Frankrijk Dinsdag honderden versperringen op de we gen aangebracht. Op de meeste we gen in de departementen Herault, Aude, Gard en Pyrenees Oriëntales, werd het verkeer van vyf tot negen uur opgehouden. Tot deze stap werd besloten door de vakverenigingen van de wijnboe ren in de vier departementen, om hun Nieuwe Russische ambassadeur in Den Haag Het presidium van de Opperste Sowjet neeft blijkens een bericht van het officiële Söwjet-Russische pers bureau „Tass" Stephan Pavlovitsj Kirsanof tot ambassadeur te Den Haag benoemd. Kirsanof komt in de plaats van Grogori Titovitsj Zaitzev, die een andere functie heeft gekre gen. s s het 100 jaar geleden, dat j| M de grote Nederlandse toneel- in speelster Esthe de Boervan m Rijk, internationaal befaamd door haar creatie van „Knier- p H tje" in Heyermans: „Op hoop j= van zegen" te Rotterdam werd ij H geboren. |j In de „vredespagode"gebouwd te Panmoendjon werd de wapenstil stand door beide partijen onderte kend. LinJcs luitenant-generaal Wil liam K. Harrison, die tekende voor de Verenigde Naties, rechts gene raal Nam II, die de communisten vertegenwoordigde. Deze foto werd radiografisch overgebracht van Tokio naar Nerv York, vandaar radiogra fisch naar Londen en van Londen per telefoonlijn naar Amsterdam. eis kracht bij te zetten, dat de rege ring zuivere alcohol, gedistilleerd van overtollige wijnvoorraden, koopt, teneinde de prijs van de wijn op peil te houden. Ofschoon het Franse ministerie van binnenlandse zaken Maandag avond had beloofd de wegen tot elke prijs open te houden, is zij daar niet in geslaagd. Bij Beziers werd bijvoor beeld tot driemaal toe een versper ring door de politie opgeruimd, maar de vastbesloten boeren bouwden voor de vierde maal de barricade op. Bur- gemeesters, priesters en kamerleden hadden tezamen met de boeren bij de wegversperringen post gevat! Dinsdagmiddag heeft het comité van actie echter besloten de actie voorlopig te staken. Woensdag ver trekt een delegatie naar Parys, die aan premier Laniel een program voor sanering van de wijnmarkt zal voor leggen. Italië zonder regering Do Italiaanse regering van De Gasperi is gevallen. Er werden 263 stemmen voor en 282 tegen de rege ring uitgebracht. Er waren 37 ont houdingen. De regering werd versla- gén bij een stemming in de Kamer van Afgevaardigden over een ver trouwenskwestie. De regering, die geheel uit chris ten-democraten bestond was pas tien dagen oud. Voor de stemming gehouden werd, sprak De Gasperi nog gedurende an derhalf uur de Kamer toe. Hij ver zocht de oppositie zijn regering in de gelegenheid te stellen haar politiek te demonstreren. Monarchisten en liberalen besloten op het laatste ogenblik De Gasperi niet te steunen. Communisten, links socialisten en neo-fascisten stemden tegen. Alleen de christen-democraten stemden voor, terwijl sociaal-demo craten, liberalen en republikeinen zich onthielden. COMMUNISTEN IN PANIEK Aanhang in fabrieken De Oost-Duitse communistische party, de S.E.D., heeft in een Dins dag gepubliceerd verslag erkend, dat er een fascistische „ondergrondse" in Oost-Duitsland bestaat. Het verslag, dat op de in het afge lopen weekeinde gehouden conferen tie van het centrale comité van de partij werd goedgekeurd, is gepubli ceerd in „Bald Neues Deotschland". Deze ondergrondse heeft volgens het verslag, in verscheidene grote fa brieken aanhang gekregen. De aan hangers werden niet alleen onder de arbeiders, maar ook onder de leden van de communistische jeugdorgani satie de F.D.J. gevonden. De beweging stond onder leiding van voormalige nazi's en burgerlijke elementen, wier bezittingen in han den van de staat zijn overgegaan. Volgens het verslag hebben „de Ame rikanen" de beweging georganiseerd en gesteund. In enkele steden waren verschei dene andere regerings- en staatsvy- andige gezinde groepen. In het verslag wordt verder ge zegd, dat minister van staatsveilig heid Zaisser, de journalist Herrn- stadt en de waarnemende minister van buitenlandse zaken, Ackermann. waren ontslagen, omdat er verschil van inzicht bestond over de opstand van 17 Juni. Zaisser en Hermstadt waren be zweken voor vijandelijke propagan da. Ackermann had een verzoenings gezinde houding jegens hen aange-- nomen. In het rapport wordt gezegd, dat er partijleden waren die in paniek waren geraakt na het arbéidersop- roer van vorige maand. De partij had fout gedaan door de zware industrie op te grote schaal te willen uitbreiden, de klasse van de middenstanders en de grootgrondbe zitters te liquideren, de boeren te dwingen zich bij collectieve boerde rijen aan te sluiten en de problemen van de boeren en arbeiders te veron achtzamen. Het antwoord op deze fouten is een energieke uitvoering van de politiek van de „nieuwe koers" van de partij, aldus het rapport. In het verslag wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van hervat ting van de handel tussen de beide delen van Duitsland „De Oost-Duitse economie heeft ernstig geleden door de toeneming van de belemmering van de handel in Duitsland", aldus het verslag. Vacantietoeslag schoot er bijna bij in Het gemeentepersoneel van Odoom heeft de vacantietoe slag, die reeds in de loonzakjes aan het salaris was toegevoegd onlangs moeten terugbetalen, omdat de raad het voorstel van B. en W. om de Ryksregeling wat betreft de vacantieuitke- ring te volgen, had afgestemd. De fracties van de P.v.d.A., de C.H.U. en de C.P.N. waren van mening, dat een regeling van 2 pet zonder maximum on billijk is voor het personeel met de lagere salarissen Algemeen waren de raadsleden er nader hand echter van overtuigd, dat de actie verkeerd had uitge pakt en z.h.st. namen zij daar om het voorstel van B. en W., om de Ryksregeling toch maar te volgen, aan. De communist Blaak betuig de openlijk zijn spijt, dat mede door zijn toedoen het gemeen tepersoneel bijna van de zo fel begeerde vacantietoeslag was beroofd OPERATIE „GUILLOTINE" In Noordzijde van Schouwen-Duiveland zijn na geen dijkgaten meer De fotograaf in liet laag over Stevensluis op Schouwen-Duiveland sche rende vliegtuigje, zag gisteren om tien over half twee aan de rookpluimen van de fluitende sleepboten bij het ge sloten stroomgat, dat de „Operatie Guillotine"met succes was beëindigd. Beide handen boven het hoofd in elkaar gesloten, gebaarde hy zyn gelukwensen naar de omhoogkijkende werkers van het dijkherstel en de vele toeschouwers. Het dijkgat by Stevensluis, aan de No ordzyde van de Vierbannenpolder- der was dicht en daarmede was de laatste bres gesloten in de zeedyk, wel ke de Noordzyde van Schouwen-Duiveland tegen het zeewater moet be schermen. En dat was toch zeker een gelukwens waard Omstreeks het middaguur heerste gisteren rond het dijkgat by Steven sluis een koortsachtige drukte. Mo- torvletten voeren af en aan, vijf sleepboten lagen te wachten en aan de Oostelijke oever van het vijf en vijftig meter brede stroomgat bevond zich het element van vijf caissons, waarmede het gat gedicht zou wor den. Aan het einde van dit element was de constructie te zien, bestaande uit rechtopstaande stalen binten, met wiggen vastgezet, de zogenaamde „guillotine", waarmede de laatste me ters van het gat gedicht zouden wor den. Honderden belangstellenden waren gekomen om deze sluiting mee te ma. ken. Aan beide oevers van de door braak hadden zij een goed plaatsje uitgezocht om toch vooral maar niets te missen van het indrukwekkende schouwspel. Onder de belangstellen den bevond zich ir. J. F. R. v. d. Wall hoofdingenieur-directeur van de Zui derzeewerken en oud-minister J. A. Ringers, evenals een aantal buiten landers, vertegenwoordigers van landbouworganisaties, die als bewijs van erkentelijkheid voor de geboden hulp, op uitnodiging van de Stichting voor de Landbouw een driedaagse tocht door Zeeland maakten. HET BEGON Om half één kwam er leven in de brouwerij en als een vlot lopend blij spel, begunstigd door prachtig weer, werd „Operatie Guillotine" in een snel tempo uitgevoerd. De mannen achter de schermen, ir. G. Slotboom en ir. E. O. Houtsma, zagen nauwlet tend toe. De aannemer, de heer W. H. Zanen nam actief deel aan de actie in samenwerking met uitvoerder C. Vaarwater. Vijf sleepboten duwden het element om. Als een klapdeur draaide het be tonnen gevaarte in de opening. Na een half uur waren het nog enkele meters, die de stalen constructie op het westeinde van het element van de oever scheidden. Het water van het afvloeiend tij kolkte door het overgebleven kleine gat. (vervolg op pag. 2) Nederlands padvinder in Duitsland verdronken Dinsdag is een Nederlandse scho lier, de 13-jarige Bob Veerbeek uit Beverwijk, by het baden in de Ruhr bij Muelheim vermoedelijk tengevol ge van hartverlamming verdronken. De jongen was met een padvinders- groep uit Beverwijk opeen vacantie- tocht in Duitsland. Bijna tot aan de knieën waadt deze Japanse familie, die met. het weinige dat zij kon redden, door het water, dat Japan tweemaal achtereen teis- terde, vluchtte, door een straat in een stadje in liet Zuiden van Japan Slechts helft van aantal U.LO.-leerlmgen krijgt diploma Uit de door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde sta tistiek van het U.L.O. 1949- 1953 blykt, dat het aantal leerlingen in de ze periode van 127.500 tot 139.400 is gegroeid. Van de Nederlandse jeugd ontvangt thans 29 procent U.L.O.-on- derwijs (194926 procent). Het gemiddelde aantal leerlingen per onderwijzer bedraagt 26,9 (25,7). Slechts 45 procent der toegelaten leerlingen behaalt het M.U.L.O.-diplo- ma. In 1952 waren dit er 19.018. Van de mannelijke gediplomeerden zet 33 procent zijn studie voort bij een nij verheidsschool (bijv. M.T.S.), 16 pro cent ging naar de kweekschool voor onderwijzer en 6 procent vertrok naar een middelbare school. De vrouwelijke gediplomeerden gaan voor 18 Drocent over naar het nijverheidsonderwijs, voor 11 procent naar de kweekschool en voor 2 procent naar het middel baar onderwijs. Er zijn thans 5181 (4915) hoofden en klasse-onderwyzers en 1715 (1461) vakonderwijzers aan het l.o. verbon den. Tafts gezondheidstoestand „onbevredigend" De directie van het New Yorkse ziekenhuis, waarin de 63-jarige Ro bert Taft, leider der Amerikaanse re publikeinse Senaatsfractie, is opgeno. men, heeft Dinsdagavond medege deeld dat de toestand van de patiënt „onbevredigend" blijft. Verklaard werd, dat Taft slechts zeer weinig voedsel tot zich heeft kunnen nemen, en dat hij, wat zijn algemene gezond heidstoestand betreft, zwakker is ge worden. Onze Meteors 8 waardeloos Konden niets uitrichten bij luchtraids Het is thans wel duidelijk, dat de Meteors 8, die Nederland in gebruik heeft, in een luchtoorlog weinig kans meer maken. De moderne jagers zijn alle sneller en ook moderne straal- bommemverpers zijn voor een meteor practisch onbereikbaar geworden. Gisternacht zijn twee aan de oefe ning „Coronet" deelnemende strijd machten van 30 Canberra's of Lin- colns het gebied van Westonia binnen gedrongen van Essex in Engeland uit. De eerste aanval ging over het IJsselmeer en boog toen zuidelijk af naar België om terug te keren via Hoek van Holland. De tweede raid was gericht op Keulen en kwam over Nederland. Meteors in Nederland en België zijn opgestegen om de raids te onderscheppen, doch zij hebben wei nig succes gehad. Het bleek duidelijk, dat de Canberra's te hoog en te snel waren om zich ook maar iets aan te trekken van de onder hen cirkelende Meteors, die wanhopige pogingen de den de tweemotorige straalbommen- werpers te bereiken. Reeds eerder in deze oefening is ge bleken dat bijvoorbeeld de Venoms en de Sabres wel opgewassen zijn tegen de Canberra's en de Hawker-Hunter, die Nederland als jager is toegewe zen. Het duurt echter nog wel even voor de eerste Hunter voor Nederland van de band komt. Tot die tijd zal men goed doen niet al te optimistisch te zijn over de luchtverdediging van Nederland wat betreft het ónder scheppen van jacht- of bombarde- men tsaanvallen. DE VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 30 Juli on: op 4.58 onder 20.34 Maan: op 21.50 onder 10.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1