„Modderoffensief in Kruiningen met volle kracht ingezet Klompenbeurs in Clinge geen overbodige luxe GRIFFIER MR H. v. d. BELT NAM AFSCHEID VAN TERNEUZEN WEDEROPBOUW KRUININGEN UITGESTIPPELD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 JULI 1953. MEN IS DE DRUKTE ONTWEND Invasie van helpers en helpsters Maandag Is de „invasie" van helpers en helpsters in Kruiningen begon nen. De „patrouilles" die vorige week uit waren gegaan en met de dor pelingen zelf, het offensief tegen de modder inzetten, hebben versterking gekregen om met volle kracht de strijd tegen de glibberige vijand op te nemen. Uit alle windstreken zijn de hulptroepen gekomen of zijn nog on derweg. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes, met eeltige handen of niet, doch allen geladen met enthousiasme om de zwaar getroffen bevolking zo snel mogelijk een bewoonbaar dorp en een bewoonbaar huis te hergeven. Precies zoals in de rampnacht de stormvloed zonder aanziens des persoons ieder trof. arm en rijk, arbeider en intellectueel, zo zijn thans de helpers gekomen uit alle maatschappelijke king bij te staan. „Wil je wel geloven dat we nog aan die drukte op het dorp moeten wennen"? zei één der politiemannen, die met de enkele tientallen achter gebleven bewoners, sinds de eerste Februari min of meer een kluize naarsleven rond het dorpsplein heeft moeten leiden. Nu rijden de auto's af en aan, terwijl in de omliggende stra ten een drukke bedrijvigheid heerst van de werkers en werksters, die met schop en bezem de modder-vijand te lijf gaan. Men moet niet te licht denken over de enorme chaos, welke hier door de vloedstroom is achtergelaten. Het is moeilijk om zich hiervan een beeld te vormen, zonder het gezien te heb ben. Kan de huisvrouw-op-het-droge het zich indenken, wat het voor de huis moeders in Kruiningen betekent, om in hun woonkamer tot over de hielen in de vette, blauwe ebklei te moe ten baggeren'? Kunnen de huisvrou wen zich een schoonmaak voorstellen, waarbij zij twee, drie, vier keer de deuren en muren met bezems en bor stels moeten afschrobben om dan nog maar nauwelijks de verf zichtbaar te doen worden? „Ik zag er eerst bijna geen gat in", zei ons één der Kruiningse huisvrou wen, „maar nu, nu schieten we op". Vier meisjes waren er gekomen, van het Katholieke Werkcentrum en het Chr. Lyceum uit Goes. Vele handen geestelijke kringen de bevol- Treinverkeer spoedig normaal Pendeldienst tussen Vlissingen en Middelburg Vermoedelijk zal 3 Augustus a.s. het personentreinverkeer door de pol der Kruiningen kunnen worden her vat. Naar verluidt wordt zelfs over wogen om dit reeds Zaterdag te doen, teneinde het drukke vacannevervoer gemakkelijker te kunnen verwerken. Daar de Dieseltreinen slechts met een snelheid van 45 km. over 't baan vak in de Kruiningse polder zullen kunnen rijden, zou de wachttijd van gemiddeld acht minuten te kort wor den. nuten te Vlissingen te kort worden. Het schijnt daarom in de bedoeling te liggen, de treinen uit Nijmegen niet verder dan tot Middelburg te laten rijden. Tussen Middelburg en Vlissin gen zou dan een pendeldienst met een ander Dieselstel worden onderhouden. Klein Blijdorp: 27.000 bezoekers Ondanks het minder fraaie weer hebben Maandag nog ruim duizend belangstellenden „Klein Blijdorp" te Middelburg bezocht. De 27.000e be zoekster was mevrouw Torenvliet uit Vlissingen, die een doos chocolade in ontvangst mocht nemen. Er was gisteren vooral belangstel ling voor het Zondag j.l. geboren ezel tje. Ten gerieve van de bezoekers kan gemeld worden, dat mevrouw Dwerg- ezel vandaag en Woensdag van tien tot elf uur receptie houdt Er wordt dan evenals Maandag getracteerd op beschuit-met-muisj es. Morgenavond treed weer op de „Soeara Maloekoe"-band en Donder dagavond is er een heroptreden van Ali ben Lux. Deze komt met een nieu we stunt, waarbij een wijnglas een grote rol vervult IN DE STILTE... Zo is dan plotseling de stilte geval len over dit Zaterdag nog van op winding schokkende wereldje. De stilte na Koreade stilte na „de Tour"... De stilte ookna het bij Kruiningen geleverde gevecht tegen de ele menten. In die stilte trekken de vrouwen nu ten strydezonder geraas, zonder op winding en zonder dat er een lawine van radio- en krantenberichten zal losbarsten. Geduldig zullen ze slag leveren, zullen ze vechten, om van de be- modderde, stinkende sUkhölen weer wóónhuizen te maken en als dat ge lukt zal zijn en het zal lukken dan zullen er geen lauwerkransen worden aangedragen, géén honderden guldens verdiend zijn en dan zal de wereld niets vernemen van de zege, welke bevochten werd. De vrouwen van Kruiningen en de genen, die haar in deze heroïsche strijd terzijde zullen staan, wensen dit ook niet. Het zal haar genoeg zijn van de woningen weer woningen te hebben gemaakt en daarvoor de stille hulde in ontvangst te mogen nemen van de mannen, die hun benen weer onder „de eigen tafel zullen kunnen steken". En dan hoogstens zullen zeggen: ,fDat heb je kranig gedaan, vrouw". Om vervolge7is te informeren, waar de koffie blijft Dan zullen de vrouwen weer weten, dat het zwoegen beloond werd. Met de terugkeer van een normaal bestaan, in de eiéiieru vertrouwde woning! maken licht werk. In het verdronken huis klonk de gulle lach weer, er werd geschrobd, dat het een lieve lust was en de zeepsopgeur begon de modder- stank langzaam te verdrijven. MANNENWERK In de Hoofdstraat waren de jon gens van het Chr. Lyceum te Goes aan het werk om de straat van haar modderdek te ontdoen. De rector, drs. D. Barends, gaf zijn jongens het goe de voorbeeld. Met forse steken zette hij zijn schop in de vette klei. „We doen hier een goed werk", was zijn commentaar op deze voor hem niet al ledaagse karwei. In de tuin van dokter Van Nieuwen- huyse baanden de mannen van de In ternationale Vrijwillige Hulpdienst zich een weg naar de woning, terwijl een vijftigtal arbeiders van de Heide Maatschappij een. andere wijk onder handen nam. „Er. wordt prachtig ge werkt", merkten de Kruiningenaren voldaan op. En het wordt nog beter, want de hulpactie is nog maar nauwelijks ge start. Apeldoorn ai'riveerde Maandag morgen met een vijftigtal arbeiders van de gemeente en de D.U.W. Vier vrachtauto's van deze Gelderse ge meente rolden het dorp binnen, om ook bij het opruimingswerk te assis teren. En terwijl deze hulp binnenstroom de in de komende dagen wordt nog meer verwacht namen twee man nen afscheid. Voor de twee mannen van de politie te water, die met hun motorvletten tijdens de afgelopen maanden, veel en nuttig werk ver richtten, was de taak nu afgelopen Van het gemeentebestuur van Krui ningen kregen zij een tastbaar bewijs van erkentelijkheid en het hartelijke afscheid van de bevolking bewees wel, dat hier goede vriendschapsbanden waren ontstaan. In de nood leert men zijn vrienden kennen. De Kruiningse bevolking mag ervaren, dat zij er vele telt! VELE SPREKERS Wegens benoeming tot kantonrechter te Zierikzee In het kantongerechtgebouw te Terneuzen werd Maandag tijdens een buitengewone openbare zitting af scheid genomen van de griffier, mr. H. van den Belt, die benoemd werd tot kantonrechter te Zierikzee. Onder de genodigden, die deze zit ting bijwoonden, bevonden zich o.a. de waarnemend burgemeester van Ter- neuzen, wethouder M. de Vos, de ge meentesecretaris, de heer A. Dees, le den van de balie, notarissen en fami lieleden van de scheidende griffier. De kantonrechter, mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, wenste in zijn ope ningswoord mr. van den Belt geluk met zijn benoeming en wees op de goede samenwerking, die in de 19 ja ren, dat de griffier aan het Terneu- zense kantongerecht verbonden is ge weest, steeds heeft bestaan van kan tonrechter en pachtkamer met de griffier, welke laatste met zijn grote juridische kennis de Terneuzense grif fie heeft gemaakt tot een van de hes- te in den lande. Mr. van Meerwijk was er van overtuigd, dat voor mr. van den Belt, die in Terneuzen een grote leegte zal achterlaten, in 't mooie en goede land, waar hij benoemd is en dat zo zwaar getroffen werd, een schone taak zal zijn weggelegd. Wethouder de Vos dankte mr. van den Belt voor de wijze, waarop deze zijn ambt heeft vervuld, waarbij hij steeds rustig en onopvallend behulp zaam was bij het verschaffen van raad en bijstand. „Terneuzen verliest met de heer van den Belt, een goed en degelijk burger". Mr. G. Tichelman sprak namens de plaatsvervangende kantonrechters, als oudste advocaat in het kanton en als vriend, waarbij hij wees op de voortreffelijke eigenschappen van mr. van den Belt, die aan een uiterste plichtsbetrachting en pijnlijke nauw keurigheid, een grenzeloze toewijding paarde en die getoond heeft een amb tenaar in de beste zin van het woord te zijn. Ook mr. T. Lebret, die namens het Openbaar Ministerie het woord voer de, sprak in zeer waarderende be- woordigen, waarbij hij de heer van den Belt prees om diens optreden als plaatsvervangend kantonrechter er als plaatsvervanger voor het O.M. Notaris Hoving bood vervolgens na mens het notariaat in het kanton als blijk van waardering, een boekwerk in vijf delen aan, waarna de heer W. Galle, namens het griffie-personeel de heer van den Belt eveneens een boekwerk offreerde. Mr. van den Belt dankte tenslotte de verschillende sprekers, die hem naar zy'n mening te veel lof hadden toegezwaaid. In het bijzonder wees hij op de stimulerende invloed, die de ijver en de werkkracht van de kan tonrechter steeds op hem hebben ge had, en op de aangename samenwer king met de pachtkamer en griffie. Koninklijke onderscheiding Bij Koninklijk Besluit werd de ereme daille in brons, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, verleend aan. de heer P. Hennekey te Schoondijke. De heer Hennekeij is gedurende tal van jaren lid van de muziekvereni ging O.K.K. aldaar. BIJ AANKOOP VAN 1 LITER WEN N E KER NIEUWE BESSEN a JUWEEL VAN 'n GLAS CADEAU Uitsluitend verkrijgbaar in de slijterij a 5.50 per liter Gat bij Kruiningen practisch dicht Na het afsluiten van liet Veerha ven-gat tc Kruiningen is met man cn macht gewerkt om de dam tegen on- derloopsheid te behoeden. Op enkele kleine lekkages tussen de sluitcais- sons en de elementen van de pjjler- caisson na, dringt er thans geen wa ter meer in de polder. Men is thans bezig met het verzwa ren en ophogen van de verbindingen tussen de caissons en de havenhoof den. Alvorens te beginnen met leeg- malen van de polder, zal eerst nog 't •ingtij van Donderdag worden afge- .eht. Waarschijnlijk zal het wel Za terdag worden, voordat met het spui en wordt begonnen, daar men geen enkel risico wil nemen. Men is voor nemens tussen de westelijke haven- dam en de Veerhaven een kade op te werpen, zodat het dorp Kruiningen en Oostelijk Hansweert van de Veerha ven worden afgesloten. Bij het leeg pompen kan de bebouwde kom dan geheel droogvallen. Gat bij Stevensluis vandaag gesloten Naar wij vernemen zal het dijkgat bij Stevensluis op Schouwen-Duive- land vandaag omstreeks 12.30 uur worden gesloten. De sluiting onder vond, naar wij reeds meldden, ver traging door een defect aan de zuig- buis van een zandperser,, welke bij dit object gebruikt wordt. Autodief kon verleiding niet weerstaan Dezer dagen zag de 25-jarige H. W. uit Axel, die reeds enige malen we gens autodiefstal werd veroordeeld en onlangs voorwaardelijk op vrije voe ten werd gesteld, in Axel in een open staande garage een auto „voor het grijpen" staan. De verleiding werd hem blijkbaar weer te machtig; Ixy stapte in de wagen en reed er mee naar Antwerpen. De grens werd zon der stoppen gepasseerd en in de buurt van Antwerpen zag W. zelfs kans op vertoon van de papieren van de eige naar zonder geld 25 liter benzine bij te tanken. Op de terugweg slaagde hij er in de douane weer te passeren, maar nu bleek zijn nummer toch op genomen te zyn. Het werd doorgebeld naar Axel, waar de Rijkspolitie W. aanhield. Dit ritje zal waarschijnlijk wel een staartje voor hem hebben. DR. VAN DER MEER IN ZEELAND In September worden nieuwe woningcontingenten beschikbaar gesteld Maandag heeft de directeur-gene raal van de wederopbouw en volks huisvesting, dr. Ir. Z. Y. van der Meer, in gezelschap van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, het lid van Gedeputeerde Sta ten, mr. A. J. van der Weel en de hoofdingenieur-directeur van de we deropbouw en volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, een bezoek gebracht aan Kruiningen, Tholen, Stavenisse en Sint Philips- land, om zich op de hoogte te stellen van de vele problemen rond de her bouw in de rampgebieden. In Kruiningen werd uitvoerig met het gemeentebestuur geconfereerd en werden algemene lijnen uitgestippeld voor een spoedige wederopbouw en herstel van deze gemeente. Het ge meentebestuur zal daartoe zoveel mo gelijk contact opnemen met de gedu peerden en daarbij worden bijgestaan door ambtenaren van de provinciale dienst. Naar voren kwam, dat het her stel aangevat kan worden door een combinatie van aannemers van Zuid- Beveland en Walcheren, waarbij in „blokken" zal worden gewerkt. Tijdens de besprekingen bleek dui delijk, dat bet noodzakelijk is, dat de gehele „herstel- en wederopbouworga- nisatie" zo spoedig mogelijk gaat draaien. Wellicht zal men op enkele plaatsen tot onteigening dienen over te gaan, maar het gemeentebestuur zal trachten zoveel mogelijk met de be trokkenen tot overeenstemming te ge raken. Per vrachtauto werd een rondgang door het dorp gemaakt, zodat het ge zelschap een beeld kreeg van de toe stand van huizen en straten. Daarbij werd geconstateerd, dat oudere wo ningen, die thans zo verwoest zijn, dat ze gevoeglijk als „krotwoningen" be schouwd kunnen worden, zich toch wel in een dusdanige staat bevinden, dat herstel niet verantwoordelijk is. Een bezoek werd voorts gebracht aan een zestal woningen, die ter be schikking werden gesteld door het A dvertentie E.T.I.-directeuren waren in Middelburg bijeen Maandag vergaderden in het ge bouw van het E.T.I. te Middelburg, de directeuren van Economisch Tech nologisch Instituten in Nederland. Het betrof hier een maandelijkse bespre king, die meestal in Den Haag wordt gehouden, maar af en toe crok elders wortd georganiseerd. Na de bespreking, waaraan werd deelgenomen door een hoofdambte naar van het ministerie van economi sche zaken, werd 'n aantal historische gebouwen in Middelburg bezocht. Hierna volgde een excursie naar Schouwen. Onder deskundige leiding werden hier de grote waterstaatswer ken ih ogenschouw genomen. Geen schelpziekte. De lagere temperaturen van het Schel- de-water, die schommelde tussen 18 en 19 graden, maakt dat de zo ge vreesde schelpziekte geen kans krijgt. Voor oesterbroed is déze tempera tuur juist hoog genoeg en er zijn nog voldoende grote en rijpe larven in het water aanwezig. De diatomeeën, waarvan men zoveel last ondervond in het begin van deze maand, zijn sterk verminderd, zodat thans uitgezaaide schelpen nog een zeer redelijke kans maken een lonende hoeveelheid oester- broed te vangen. VAK IS NOG IN ERE, MAAR Vooruitzichten niet zo gunstig No«- altijd telt Nederland een aantal inwoners, dat trouw is gebleven aan de klompendracht en hoewel het dragen van „houten schoenen" nu met bepaald karakteristiek meer is voor ons land, zoals vele toeristen nog altijd ten onrechte denken, kent Nederland, kent Zeeland nog altijd de klompen industrie. In Zeeuwsch-Vlaanderen, in Clinge, is het klompenmakersvak nog in ere, hetgeen degenen duidelijk zal worden, die een bezoek willen brengen aan dc eerste na-oorlogse (Benelux)-Klompenbeurs, welke Woens dag a.s. door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, iu de lokalen van de lagere school te Clinge zal worden geopend aan het product van de Zeeuwse bo dem. Niettemin zyn ook de Belgische klompenmakers in de gelegenheid ge steld hun producten te exposeren, terwijl op de beurs bovendien een stand van het Staatsbosbeheer (..Hoe waar en waarom plant men bomen?") te bezichtigen zal zyn. Voorts zyn ei- Inzendingen van een twaalftal midden standers, die zaken doen in kruide nierswaren, huishoudelijke artikelen, textiel, enz. Noodzaak. niet zo gunstig: het lederen schoeisel heeft de klomp grotendeels verdron gen en bovendien ontstond er in de jaren na 1947 een overschot aan klom pen, tengevolge van de opheffing der hout-distributie, waardoor elke klom penmaker volop kon produceren. He{ houden van een klompenbeurs is derhalve geen luxe, doch noodzaak en ongetwijfeld zullen de organisa toren met spanning de resultaten van deze eerste na-oorlbgse klompenbeurs verbeiden. Het verschijnsel „Klompenbeurs is niet nieuw. Voor de oorlog immers van 1929 tot 1939 was het hou den van een dergelijke beurs een jaar lijkse traditie en de belanghebbenden zijn tot de conclusie gekomen, dat thans het ogenblik is gekomen om deze traditie te hervatten. De klom penindustrie heeft moeilijke tijden doorgemaakt en vooral na het werk bezoek, dat Z.K.H. Prins Bemhard vorig jaar bracht aan Zeeuwsch- Vlaanderen, kwam het bestuur van de R.K Klompenmakersvereniging Sint Gummaris, onder voorzitterschap van de heer C. J. Seghers, tot de overtui ging, dat het wederom organiseren van een beurs gunstige resultaten zou kunnen afwerpen. Men hoopt met het houden van de „Zeeuwse Klompen beurs in Beneluxverband" namelijk by afnemers en handelsrelaties de klomp als kwaliteits- en luxeproduct weer meer bekendheid te geven, waarbij men uiteraard vooral heeft gedacht De Zeeuwsch-Vlaamse klompenin. dustrie, levert een vijfde deel van de nationale productie en het grootste aandeel hierin hebben de bedrijven rondom Clinge. In totaal telt Neder land ongeveer 900 klompenmakersbe- drijven, waarvan er circa 50 in Zeèuwsch-Vlaanderen zijn gevestigd, die aan vier- tot vijfhonderd werk nemers een bestaan bieden. De voor uitzichten in deze industrie zijn helaas Landbouwschuur te Zuiddorpe afgebrand Maandagmorgen sloeg tijdens een kort, maar hevig onweer boven Zuid dorpe, de bliksem in een landbouw schuur aan de Schoolstraat van de heer Cockhuijt aldaar. In enkele ogen blikken stond de schuur in lichter laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en kreeg na enige tijd assis tentie van de brandweer uit Axel. Men slaagde er in het vuur zodanig te beperken, dat de belendende per celen behouden bleven. Het vee, dat zich in de schuur bevond, werd gered, Een hoeveelheid hooi, een aantal wa gens en landbouwmateriaal gingen echter verloren. Benoeming Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening is te rekenen van 1 Juli 1953 aangesteld als leraar iu vaste dienst aan de rijkstuinbouwschool te Naaldwijk de lieer I. W. J. Mulder, te Goes. Chr. Werkmansbond Wissekerke bestond 50 jaar. Jubilerende penningmeester kreeg eremedaille in zilver De Chr. Werkmansbond te Wisse kerke vierde Zaterdag zijn 50-jarij bestaan. De voorzitter, de heer C. J de Smit, richtte zich in zijn wel komstwoord in het bijzonder tot twee oprichters, de heren de Looff en Kou- wer, die beide aanwezig waren. De heer de Looff was bovendien reeds 50 jaar penningmeester en werd in deze vergadering, ondanks zyn hoge leef tijd hy is reeds 86 als zodanig herkozen. De voorzitter bracht hem dank voor de nauwgezette wijze, waarop hij zijn taak steeds heeft ver richt en bood hem bij dit jubileum een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens was het woord aan de waarnemend-burgemeester, de heer M. de Nooijer, die mededeelde, dat H. M. de Koningin aan de heer de Looff de eremedaille van de Orde van Oran je Nassau in zilver heeft verleend. Spr. overhandigde hem de versierse len en bood daarbij tevens de geluk wensen van het gemeentebestuur aan. Nadat nog het woord was gevoerd door de predikanten ds. Boonstra en ds. Fokkens en het oudste lid, de heer Kouwer, werd de avond verder op gezellige wijze doorgebracht. In de bestaande bestuursvacature werd ge kozen de heer M. Kouwer. Aan het slot dankte de heer A. J. Heiboer na mens de heer de Looff allen, die er toe hadden bijgedragen deze feestdag voor hem tot een onvergetelijke te maken. Wat komt er na de complimentjes? Modern middel voor de moderne tijd De huisvrouw mag trots zijn op de complimentjes, die zij voor haar maaltyd krijgtmaar daarna staat zij toch maar weer voor de af was. Dit probleem hield de Castella- fabrieken bezig en in haar labora toria werd het middel gevonden, dat m onze moderne tijd thuishoort. Cas- tella Vaatwas: een enkele eetlepel geeft een overdaad van actief schuim, dat vet en vuil in zich opneemt, aan slag doet verdwijnen. Het schuim is blijvend werkzaam: zo groot kan de stapel borden, vorken en lepels niet zijn, of ook het laatste bord komt flonkerend, volkomen gereinigd uit het parelend Castella-schuim te voor schijn. Het is werkelijk een wonder om te zien! En een tweede wonder is Castella's beschermende werking op de. handen. Fluweelzachte handen, in plaats van die gevreesde ruwe „af- washanden" Een pak Castella, waarmee men een hele week doet, kost slechts 25 ct. Het nemen van een proef kan men dan ook iedere huisvrouw van harte aanraden J Rode Kruis en thans opgetrokken worden aan de Westelijke oever van het kanaal te Hansweert. Deze wonin gen zullen ter beschikking worden gesteld van inwoners, die het meest behoefte a?n een woning hebben en niet in staat zijn om uit eigen midde len hierin te voorzien. Het gemeente bestuur zal met het Rode Kruis over leg plegen, wie hiervoor in aanmer king zullen komen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er nog tien van dergelijke wonin gen beschikbaar worden gesteld. Na het bezoek aan Kruiningen werd naar Tholen vertrokken, waar een be spreking werd gehouden over alge mene problemen van de volkshuis vesting. Over het verloop van deze bespre kingen was men van de zijde van het provinciaal bestuur niet ontevreden. De contingentering voor de drie vol gende jaren zal waarschijnlijk in Sep tember bekend worden gemaakt. Het laat zich aanzien, dat het contingent voor Zeeland nog iets hoger zal zijn dan aanvankelijk van departementale zijde was toegezegd. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan Stavenisse en Sint Philipsland, waar eveneens met de gemeentebestu ren van gedachten werd gewisseld. Rapport reconstructie- commissie (Slot van pag. 1) WEGENNET. Naast de verkavelingstoestand vormt vooral de dichtheid van het wegennet een belangrijke indicatie voor de cul tuurtechnische toestand in 'n bepaald gebied. Hierbij is het uiteraard niet zo, dat een grote dichtheid van het wegennet onder alle omstandigheden een goede ontsluiting waarborgt, doch een ongunstige verkaveling gaat veel al gepaard met een grote weglengte per oppervlakte eenheid cultuurgrond. Vooral een vergelijking met de ge middelde cijfers voor „nieuwe" gebie den als Wieringermeer en Noord-Oost Polder laat zien, dat mede onder in vloed van de ongunstige verkaveling de ontsluiting der bedrijfsgronden op Schouwen-Duiveland als weinig effi ciënt moet worden gequalïficeerd. GROOTTE. Een eerste vergelijking van de ge middelde bedrijfsgrootte op Schou wen-Duiveland met andere gebieden in het Zuid-Westelijk zeekleigebied toont aan, dat het gebied van onder zoek in dit opzicht een relatief gun stige plaats inneemt. Voor de grondgebruikers met hoofd beroep landbouwer, welke verreweg het belangrijkste deel der cultuur grond (95 procent) in gebruik hebben liggen deze verhoudingen zelfs nog iets gunstiger daar juist bij tuinbou wers en landarbeiders het kleine be drijf sterk overheerst. Deze relatief hoge gemiddelde be drijfsgrootte vindt zijn oorzaak voor al in de aanwezigheid van een vrij groot aantal bedrijven groter dan 20 H.A. (ruim 28 procent van de bedrij ven van landbouwers groter dan 1 H.A.). Ook het aandeel van de kleine be drijven (15 H.A.), welke over het algemeen geen volledig bestaan aan het bedrijfshoofd en zijn gezin zullen kunnen verschaffen, steekt niet on gunstig af bij andere landbouwgebie den. Beziet men echter de situatie in de verschillende gemeenten binnen het gebied van onderzoek dan wordt het beeld belangrijk minder rooskleurig. Het relatief kleine aandeel van land bouwbedrijven in de grootteklasse 1 5 H.A. blijkt namelijk in hoofdzaak te worden bepaald door de gunstige verhoudingen in de zogenaamde „kop van Schouwen" en enkele gemeenten van het lage midden van Schouwen. In het eerstgenoemde gebied voorna melijk onder invloed van de sterk af wijkende bodemstructuur, en in het laatste gebied tengevolge van het gro ter aandeel van de veeteelt, welke een grotere oppervlakte cultuurgrond per bedrijf noodzakelijk maakt. Met na me in de gemeenten van Duiveland en Oostelijk Schouwen, waar rond 42 procent van de bedrijven in de groot teklasse 15 H.A. valt, moet de si tuatie dan ook zeker als ongunstig worden gequalificeerd. Voorts wordt het bedrijfstype be handeld, waarbij opgemerkt wordt, dat akkerland het grootste deel (cir ca 73 procent) van de totale opper vlakte cultuurgrond op het eiland in beslag neemt. Voor de bestudering van arbeidsbehoefte en -aanbod werd gebruik gemaakt van een nota, uit gebracht door het Landbouw-Econo- misch Instituut. Opgemerkt wordt dat de verwachting niet ongerechtvaar digd is, dat door verbetering van de cultuurtechnische toestand ook op grotere bedrijven een efficiënter be drijfsvoering zal bereikt kunnen wor den. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Een koningin wordt gekroond", 7 en 9.15 uur; Schouw burg: ,,De strijd om de Apache-pas", (14 jaar), 8 uur; Kunstmuseum: ten toonstelling Jan Sluyters, 10—12,39, 13.30—17.30 en 19.00—21,30. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Silver City" (18 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Het rode signaal", (18 jaar), 8 uur; Cosy Cor ner: duo Abels—Van Eek, 3—6 en 8 —11.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „De Bron", (14 jaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2