PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verenigde Naties bijeengeroepen voor Koreaanse kwestie BILT Herverkaveling en sanering Schouwen dringend nodig op JAPANSE KROONPRINS IN ONS LAND AANGEKOMEN BROOD- EN MELKPRIJS ZOU WELLICHT VERHOOGD WORDEN 196e Jaargang-No. 175 Dagbiad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintyn, PJ.-verv.r W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ £r. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct- pet mm Minimum p advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regelsj van 1—5 regels tl Iedere regel meer 20 cent. „Brieven oi adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b g.g 2223); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. te-lei 20. NU HET VUREN GESTAAKT Ontruiming frontposities ving Maandag aan Maandagmiddag twee uur Nederlandse tijd zijn de gevechten in Korea gestaakt. Het sein hiertoe werd door hoornblazers gegeven. In niemands land haalden de patrouilles de patronen uit hun wapenen, waarna zij zich gereed maakten om hun stellingen te verlaten, waarvoor zij zo bitter had den gevochten. Men begon met het opblazen van de verdedigingswerken, waaraan men twee jaar heeft gebouwd. Zowel de geallieerde, als de Noordelijke troepen aan liet Korea-l'ront hebben het staken van liet vuren met een geïmproviseerd vuurwerk ge vierd. Honderden groene, gele en blanwe lichtkogels werden op het ogen blik dat het bevel werd gegeven tot staken van het vuren, de lucht inge schoten. 3313 Amerikanen, 922 Britten en 228 Turken. De verbondenen deelden aan de Noordelijken mede, dat zij direct on geveer vijf duizend Chinezen en 6.900 Noordkoreanen zullen repatriëren. Eert functionaris van de Verenigde Naties verklaarde, dat de eerste groep Noordkoreaanse gevangenen Dinsdag per schip van het eiland Ko- je naar Intsjon zal vertrekken. Te Panmoendjon zullen zij onder de hoede van de repatriëringscommissie van de neutrale landen worden ge steld. VER, NATIES BIJEEN Er is een vergadering uitge schreven van de algemene verga dering der Ver. Naties in New York op 17 Augustus, ter bespre king van de Koreaanse kwestie. Pearson verklaarde te hopen, dat de algemene vergadering niet langer dan een week bijeen zal be hoeven te zijn. Waarnemers geloven, dat Pear son te optimistisch is. De militaire wapenstilstandscom missie. die moet toezien op naleving van het bestand, zal heden, Dinsdag voor het eerst te Panmoendjon bij eenkomen. De militaire wanenstilstandscom- sisteerd worden door groepen neutra le waarnemers van Polen, Tsjecho- Slowakije, Zweden en Zwitserland, missie zal bij haar toezicht geas- De commissie zelf bestaat uit verte genwoordigers van de beide partijen. DE KRIJGSGEVANGENEN De Noordelijken hebben de verbon denen Maandag medegedeeld, dat zij 12.376 krijgsgevangenen zullen terug zenden van wie 4.577 gevangenen niet-Koreanen zijn. Daaronder zijn Hulpverlening aan Zuid-Korea President Eisenhower heeft het Amerikaanse congres verzocht voor lopig 260 miliioen dollar beschikbaar te stellen voor hulp aan Korea. Het was in het belang van de veiligheid van Amerika snel hulp te bieden, al dus de president. Er zal voor een waarde van meer dan acht miliioen dollar "aan hoog waardige voedingsmiddelen worden onttrokken aan militaire reserve voorraden in Japan en in Korea zelf, aldus een mededeling van het V.N.- opperbevel in Korea. Deze voedings middelen zullen aan de bevolking van Zuid-Korea worden verstrekt. Amerika schenkt grote oogstoverschotten weg De landbouwcommissie van het Amerikaanse huis van afgevaardig den heeft Maandag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan president Eisenhower machtiging wordt ver leend voor een waarde van 100 mil iioen dollar overtollige landbouwpro ducten te schenken aan bevriende landen. De overschotten aan land bouwproducten zullen volgens het wetsvoorstel onder meer mogen wor den gebruikt voor de leniging van hongersnoden of voor andere nood gevallen. De commissie bepaalde, dat de machtiging geldt tot 15 Maart 1954. Sommige overschotten mogen ook naar landen van het Sowjetblok gezonden worden. Opstand op Cuba Te Santiago, op de Oostpunt van Cuba, hebben 200 burgers een aanval gedaan op een legergarnizoen. De op stand werd ten koste van 48 mensen levens door regeringstroepen onder drukt. Ook in Bayamo, een andere stad op Cuba, hebben zich ongeregeld heden voorgedaan. President Battista, die in Maart 1952 door een staatsgreep aan de macht is gekomen, heeft verklaard, dat de aanvallers volgelingen waren van de afgezette en naar de V.S. uit geweken president Sogarras. In Havanna is alles rustig. Het dwergezelveulentje in ,fKlein Blydorp" te Middelburg, enige uren na de geboorte gefotografeerd. (Foto P.Z.C.) Negen Navo-lamlen houden vlootoefening De grote vloot-oefening „Mariner", die op 16 September begint en die 19 dagen zal duren, is de eerste oefening van de strijdkrachten van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie, waar bij alle drie bevelhebbers van de ge bieden van het Noord-Atlantische ver drag, namelijk van de Atlantische Oceaan, Europa en van Het Kanaal, zijn betrokken. Zee- en luchtstrijdkrachten van Bel gië, Canada, Denemarken, Frankrijk. Grot-Brittannië, Noorwegen, Portugal, de Verenigde Staten en Nederland zullen aan deze oefening deelnemen. Hoogtepunten in oefening .Mariner" Zullen zijn aanvallende vloot-operaties in de Atlantische Oceaan onder lei ding van admiraal McCormick en be scherming van verbindingslijnen ter zee en de regeling in oorlogstijd van de scheepvaart door de marine in Het Kanaal onder leiding van admiraal Edelsten Bij de ondertekening van de wa penstilstand te Panmoendjon werd niet gesproken, maar nadien hebben talrijke ministers en staatshoofden hun mening over deze wapenstilstand gezegd. Aan comunmistische en aan geallieerde zijde werden verklaringen afgelegd over blijvende waakzaam heid. Malenkow zond een telegram aan de Noordkoreaanse regering, waarin hij alle mogelijke hulp toezegde aan 't lijdende volk van Korea voor het op bouwen van een vreedzaam leven en bij het helen van de diepe wonden, die door de oorlog waren toegebracht. Eisenhower uitte de hoop, dat men niet langer zijn toevlucht zou nemen tot nutteloze strijd om geschillen te beslechten. Generaal Mark Clark zei, dat hij niet kon juichen. Het is meer een ogenblik voor gebed, zei hij, opdat we mogen slagen in onze moeilijke po ging om deze wapenstilstand tot heil van de mensheid te doen zijn. Op de grote effectenmarkten had het nieuws van de wapenstilstand weinig uitwerking. De producten- markten waren in mineur, vooral in Japan en Oost Azië. Sinds 1945 emigreerden 163.198 Nederlanders Voor dit jaar zijn de verwachtin gen, dat in totaal ongeveer 46.000 Nederlanders zullen emigreren. Het hoogste aantal werd totnutoe be reikt in 1952, niet een totaal van 48.790. Het totaalcijfer van de emi granten uit Nederland sinds 1945 tot en met het eerste halfjaar van 1953 is 163,198. In de eerste helft van dit jaar zijn in totaal 20.453 Nederlanders geëmi greerd. De emigratie ontwikkelde zich als volgt: Naar Argentinië 36, Australië 3389. Brazilië 299, Canada 11,734, Nieuw-Zeeland 1309, Zuld-Afrika 1774, de Ver. Staten van Amerika 1399 en naar de overige landen (ex clusief Europa) 313. Vogels van „Avifauna" naar Zuid-Frankrijk De directeur van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn, de heer G. van den Brink, is naar het A. N.P. van de zijde van „Avifauna" verneemt, naar de Franse Rivièra vertrokken om met de gemeenten Cagnes-sur-Mer en Nice te onderhan delen over de mogelijkheid, de leven de have van „Avifauna" naar die plaatsen over te brengén. Besprekin gen hierover waren reeds langer aan de gang. Inmiddels is de veiling van „Avifauna" vastgesteld op 21, 22 en 23 September a.s Het is de bedoeling dat tiet vogelpark nog tot en met 13 September geopend blijft en dat tot die datum de levende have niet wordt ingekrompen. Kroonprins Akihito, de oudste zoon van de Japanse keizer, is Maandag middag met zijn gevolg om kwart voor zes uit Brussel te 's.Gravenhage aangekomen. De 19-jarige kroonprins, die zijn intrek nam op kasteel Oud-Wasse naar, zal een vijftal dagen in ons land verblijven. Hij vertrekt op 31 Juli van Schiphol naar Frankfort. De kroonprins, die gekleed was in een grijs colbertcostuum met wit overhemd en blauwe das, ontving in kasteel Oud-Wassenaar de vertegen woordiger van de pers. Vergezeld van de Japanse ambassadeur, de heer Suemasa Okamoto en enkele leden van het gevolg, legde hij in de Japan se taal een korte verklaring af, waar na hij de zaal weer verliet. De kroon prins zei, dat het hem een groot ge noegen was deze gelegenheid te heb ben Nederland te bezoeken. Het is mijn ernstige wens de vrien delijke betrekkingen uit vroeger da gen te helpen herstellen, zo zei de prins. Hij nam de gelegenheid te baat zijn diepgevoelde sympathie tot uitdruk king te brengen aan het volk van dit land voor het grote verlies aan men senlevens en eigendommen, tengevol ge van de watersnood. Dinsdagmiddag om 1 uur brengt de prins een bezoek aan koningin Julia na en prins Bernhard op het land goed Ter Horst te Wassenaar, waar hij ook de lunch zal gebruiken. In de namiddag staan bezoeken aan het Mauritshuïs. aan het Vredes paleis en aan Madurodam op het programma. 2500 H.A. CULTUURGROND TEKORT Rapport van reconstructie-commissie over de agrarische situatie De reconstructie-commissie Schouwen-Duiveland heeft een uitgebreide uota het licht doen zien, welke onlangs in de vergadering der commissie werd behandeld en waarin uitvoerig nagegaan wordt, hoe de agrarische situatie op het eiland vóór de ramp was. Aan de hand hiervan worden be paalde conclusies getrokken, die als richtlijnen kunnen dienen voor het agrarisch herstel op Schouwen-Duiveland. Zo komt de commissie tot de conclusie, dat gezien de over het algemeen zeer slechte toestand van de verkaveling en ontsluiting der bedrijfsgronden op dit eiland enz. en mede gelet op het arbeidseffect op de kleine bedrijven, het aanbeveling verdient om bü het herstel herverkaveling toe te passen, gepaard gaande met be- drijfsgrootte-sanering. De nota noemt als oplossing voor het vraagstuk der te kleine bedrijven in eerste instantie deze bedrijfsgroot- te-sanering. De noodzakelijke mini mum-grootte voor de landbouwbedrij ven in Duiveland, voor de gemeenten Zonnemaire en Dreischor, alsmede voor de gemeenten in de „kop van Schouwen" zal daarbij op ongeveer 7 H.A. gesteld kunnen worden, terwijl voor overig Schouwen een minimum grens van circa 9 H.A. aanbeveling verdient. Sanering zal ongetwijfeld beteke nen, dat een deel van de bestaande be drijven zal moeten worden opgeof ferd. De hierbij betrokken agrarische beroepsbevolking zal óf in andere be- staansbronnen ter plaatse te werk moeten worden gesteld óf elders aan nieuwe cultuurgrond moeten worden geholpen. Voor een globale raming van de oppervlakte cultuurgrond, die nodig zal zijn voor bedrijfsgrootte-sa- nering, acht de nota het verantwoord uit te gaan van de praemisse, dat alle landbouwers met bedrijven in de grootte-klassen 17, respectievelijk 1 —9 H.A., voor sanering in aanmerking moeten komen. De raming'van de cultuurgrond-be hoefte wordt dan als volgt: Duive land, kop van Schouwen, Zonnemaire en Dreischor hadden in 1947 287 be drijven met circa 916 H.A. Bij sanering tot 7 H.A. zullen hier slechts 131 be drijven kunnen overblijven, zodat voor 157 bedrijven a 7 H.A. of 1.092 H.A. elders gereserveerd dient te wor den. Overig Schouwen telde 196 be drijven tot circa 817 H.A., die bij sa nering tot 9 H.A. verminderd worden tot 91 bedrijven, waardoor er voor 105 bedrijven elders fad 9 H.A. of 2.037 H.A.) gereserveerd dient te worden. Totaal zal dus elders 2.037 H.A. moe ten worden gevonden, terwijl deze op pervlakte tot 2500 H.A. verhoogd dient te worden in verband met verlies aan grond door inundatie enz. HUIDIGE SITUATIE. De agrarische structuur van Schou wen-Duiveland vóór de inundatie wordt uitvoerig in de nota uiteenge zet. De gemiddelde grootte der ka vels, zo wordt betoogd, steekt evenals het aantal kavels per bedrijf zeer on gunstig af bij de overeenkomstige cij fers voor andere delen van Zeeland en het gemiddelde voor de zeekleige bieden. Het meest ongunstig is de situatie in het lage middengedeelte van het eiland en de gemeenten Brouwersha ven en Dreischor, hetwelk overigens niet inhoudt, dat in de overige ge meenten de situatie belangrijk gunsti ger zou zijn. Gemiddeld heeft op Schouwen-Duiveland rond 7 procent van de bedrijven meer dan 11 kavels in gebruik, terwijl het overeenkomsti ge gemiddelde voor de zeekleigebie den slechts 1,5 procent bedraagt. Illustreren deze eerste cijfers reeds duidelijk de weinig aantrekkelijke verkavelingstoestand in dit gebied, dit beeld wordt nog ongunstiger, wanneer men zich realiseert, dat op Schouwen- Duiveland juist op de grotere bedrij ven een efficiënte bedrijfsvoering wordt geremd door een zeer ongunsti ge verkaveling. (Vervolg op pag. 2) Reisdeviezenboekje goeddeels afgeschaft Wanneer men reisdeviezen aan koopt tot ten hoogste de tegenwaarde van f 1600.heeft men voor deze aankoop geen reisdeviezenboekje of in- en uitreisformulier meer nodig. Aldus blijkt uit een Maandag in de Staatscourant gepubliceerde vergun ning van de Nederlandse Bank. Bij aankoop van reisdeviezen is men alleen verplicht mondeling op te geven hoeveel en welke reisdeviezen men nog in zijn bezit heeft, terwijl zo wel bij vertrek als bij terugkomst mondeling aan de douane de totale waarde van de reisdeviezen moet wor den opgegeven en desverlangd ge toond. Bij eventuele verkoop aan een de- viezenbank van de deviezen, die men mee terug gebracht heeft, moet uit drukkelijk worden verklaard, dat de verkochte waarden overgehouden reisdeviezen zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een reisdeviezenboekje wel vereist is ingeval van het meenemen van de viezen voor autokosten. Ook wan neer men vele buitenlandse reizen maakt, doet men er verstandig aan een reisdeviezenboekje te blijven ge bruiken, omdat de douane de deviezen in het paspoort aantekent en dan het paspoort dus spoedig vol zal zijn. A. Roland Holst aangereden. De 75-jarige dichter A. Roland Holst is opgenomen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, na een on geval, dat hem Zaterdag is overko men. Bij het oversteken van de rij weg tussen Bergen en Egmond is hij door een auto aangereden. Zijn toe stand is echter geenszins zorgwek kend. Vierduizend duiven zoek Vrijdagavond zijn 6000 postduiven per trein van Amsterdam naar Mons in Noord-Frankrijk vervoerd, waar ze Zondagmorgen om acht uur zijn ge lost. Tengevolge van slechte weers omstandigheden, men vermoedt, dat een koppel duiven boven Limburg door een onweersbui uit elkaar is ge slagen zijn er maar enkele vogels teruggekeerd. In totaal zijn er van de 6000 duiven nog 4000 zoek. Men neemt aan, dat de meeste zoekgeraakte vo gels in de Noordelijke provincies zijn terechtgekomen. Vliegkampschip bevrijdde Brits vrachtschip Het Britse vliegkampschip „Uni com" is er in geslaagd, het Engelse vrachtschip „Inchkilda", dat door drie niet-gcïdcntificeerde kanonneer boten bij Amoy aan de Chinese kust werd opgebracht, te bevrijden. Onder de bedreiging van geschut stopte het vrachtschip en de kanonneerboten voeren met grote snelheid in de rich ting van Tsjimmo. II.M. de Koningin heeft een bezoek ge- bracht aan het Nationale Padvinders- kamp te Ommen, dat daar gedurende tien dagen wordt gehouden. Een on derdeel van 't kampprogramma was 't opsporen van „Spaanse Matten" die door de zwemploegen droog naar de Koningin moesten worden gebracht. Hier zien we de Koningin met één der „Matten", die zij op droogheid controleert. Brussel krijgt haven voor helicoptère's Nu de Sabena te Brussel op het punt staat, haar hekschroefdiensten op Rotterdam, Parijs en Keulen te ope nen, wordt ook met voortvarendheid gewerkt aan het ontwerpen van een landingsplatform dat „Helihaven" wordt genoemd. Die haven zal in het centrum van Brussel komen te liggen, niet ver van de Grote Markt, de kerk van St. Goe- dele en het nieuwe Centraal Station. Op een groot parkeerterrein vóór dit station zullen gebouwen verrijzen, en op die gebouwen zal een platform van 60 meter breedte worden aange legd, dat zal dienen als landingsplat form voor tweemotorige hefschroef- vliegtuigen die 40 tot 60 personen kunnen vervoeren. Men hoopt binnen twee tot drie jaar de tweemotorige vliegtuigen in gebruik te nemen. Deze grote toestellen zullen, zolang het platform niet gereed is, dalen op de Groendreef, in dezefde omgeving. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnn 1 Wegversperringen als protest H In verscheidene departemen- §j M ten in Zuid-Frankrijk zullen met ingang van heden alle rijks- en provinciale wegen iedere ochtend gedurende vier uur versperd zijn uit protest tegen de onlangs door de na- tionale vergadering goedge- keurde verhoging van de prijs H van alcohol. Slechts voor drin- H gende gevallen zullen de ver- m sperringen, die worden be- H waakt door burgemeesters, raadsleden en door de bevol- king, worden geopend. Veenbranden in Drente wekken achterdocht. De talrijke veenbranden, die de laatste maanden in de Zuidoosthoek van Drente hebben gewoed, wekken de achterdocht van de autoriteiten. De politie zal versterking ontvangen van twintig man Rijkspolitie.. Zq ko men speciaal om in het veengebied te patrouilleren en om te trachten de oorzaken van de talrijke turfbranden na te gaan. Het eigenaardige is, dat deze steed3 uitbreken op dagen dat er niet wordt gewerkt en dat het vuur ontstaat op punten, waar zij de mees te schade berokkent. De Rijkspolitie zal trachten nieuwe branden te voor komen en eventuele brandstichters op heterdaad te betrappen. ER LOPEN GERUCHTEN (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, Juli. In navolging van het R.K. dagblad „Het Binnenhof" op perde „De Telegraaf de veronderstel ling, dat de regering voornemens is de subsidie op de levensmiddelen af te schaffen. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de melk drie cent per liter duurder zou worden en het brood één cent per 800 gram. Deze prijsverho ging zou begin volgend jaar ingaan. Dit bericht is zo bleek ons bij navraag ter bevoegder plaatse ge heel en al 'n veronderstelling. Want in werkelijkheid is in regeringskringen de afschaffing van de subsidie en de daaruit resulterende prijsverhoging nog niet concreet ter sprake geweest. Wel streeft de minister van landbouw, de heer Mansholt, naar vermindering, respectievelijk afschaffing van het subsidie op levensmiddelen, doch dit doet hij reeds jaren. Trouwens: deze subsidie is sedert 1945 al aanmerke lijk verlaagd. Er zit met het oog op de aan staande huurverhoging een loons verhoging in de lucht. Daarin zou men eventueel tevens een prijsstijging van melk en brood kunnen verdiscon teren. De te verwachten nieuwe loon- ronde en het nog altijd bestaande streven bjj de regering om tot ver mindering of afschaffing van het le- vensmiddelensubsidie te komen, zul len wel aanleiding gegeven hebben tot het gerucht van de stijging van de prijs van melk en brood. Afgewacht zal moeten worden, of de regering inderdaad in die richting iets van plan is. Op het ogenblik is deze vraag nog niet aan de orde. DE VERWACHT: KOEL WEER Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, voornamelijk land inwaarts, waarvan sommige met on weer. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 29 Juli Zon; op 4.56 onder 20.35 Maan: op 21.35 onder 8.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1