Castelia-Vaatwas Zeenwse Almanak VRACHTSCHIP VOOR RUSLAND GING IN VLISSINGEN TE WATER Voor week-end en vacantie eer) HOE INDUSTRIALISATIE VAN ZEELAND TE BEVORDEREN? SLUYTERSTENTOONSTELLING TE MIDDELBURG GEOPEND blinkender vaat en zachtere handen! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JULI 1953 DE „LENA": EERSTE VAN EEN DRIETAL Uitvloeisel van Nederlands-Russische handelsovereenkomst Zaterdagmorgen is by de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen weer een schip te water gelaten: de „Lena", het eerste van de drie vrachtsche pen, welke hier gebouwd worden voor „Transmashimport" te Moskou als uitvloeisel van de in 1918 gesloten NederlandsRussische handelsovereen komst. En het werd, zoals we de laatste jaren eigenlijk al gewend zijn, een buitengewoon vlotte stapelloop; nauwelijks waren alle aanwezige autori teiten op de tribune aangekomen, of het signaal klonk, dat de laatste stop pen weggeslagen konden worden. Ook dat duurde slechts enkele ogenblik ken en toen knipte mevrouw T. N. Gourova, echtgenote van het hoofd van de Russische handelsvertegenwoordiging in Amsterdam, het lint door. De fles champagne spatte tegen de steven schuimend uiteen en enkele seconden nadat mevrouw Gourova ook de kabel had doorgehakt gleed de „Lena" statig te water. Onmiddellijk na de afloop hadden mevrouw Gourova en haar echtgenoot, de leden van de directie van „De Schelde" en allen, die bij de bouw van het schip leiding geven, van vele zij den gelukwensen in ontvangst te ne men. Zoals bekend, heeft de „Lena", evenals de zusterschepen, die nog op de helling staan, een deadweight van 6500 ton. De lengte bedraagt 125 me ter, de grootste breedte 18 meter; het schip zal straks met een snelheid van 15 knopen kunnen varen. Alle drie de schepen zijn bestemd voor de vaart in de Noordelijkste zeeën; in hun bouw zijn zij dan ook op zware ijs gang berekend. Op de boeg van de „Lena" prijkt als naam van de thuis haven het aan de Noordelijke IJszee gelegen Moermansk, T oesprakert. Na de tewaterlating bood de „De Schelde"-directie haar gasten in het Wooldhuis een koude lunch aan, tij dens welke nog enige toespraken wer den gehouden. De heer J. W. Hupkes sprak hier namens de directie "een woord van welkom en wees er daarbij op, dat wat tot nu toe slechts bouw- nummer 27d was geweest, nu als schip tot leven v s gewekt. Herinnerende aan het tc 'andkomen van het Ne derlands11 .ssische handelsverdrag in Juli 1948,, hetgeen spreker een ge lukkig moment in de geschiedenis van de reeds oude .handelsbetrekkingen tussen beide landen noemde,'verzeker de de heer Hupkes, dat „De Schelde" er trots op is deze tamelijke gecompli ceerde vrachtschepen te mogen bou wen. Spreker bewaarde prettige her inneringen aan zijn bezoeken aan Moskou en de intelligente wijze, waarop ook van Russische zijde toen de onderhandelingen werden gevoerd. Ook dankte de heer Hupkes voor de manier, waarop de opdrachtgevers de supervisie over de bouw van dit schip, dat het grootste is, dat na de oorlog voor Russische rekening in Nederland werd gebouwd, doen uitvoeren. Mevrouw Gourova was hij dank baar voor de wijze, waarop zij zich deze morgen van haar taak heeft ge kweten. Als herinnprïng daaraan bood de heer Hupkes haar niet alleen de traditionele bijl aan, maar ook een meer „ladylike" souvenir in de vorm van een fraaie, met brillanten ver sierde, broche. Spreker eindigde met het uitbrengen van een dronk op de „Lena". Mevrouw Gourova beantwoordde de toespraak van de heer Hupkes in het Russisch, waarbij zij dankte voor de uitnodiging voor deze tewaterlating en de wens uitsprak, dat de „Lena" een lange en gelukkige vaart in dienst van haar vaderland beschoren zou zijn. Mevrouw Gourova gaf uiting aan haar wens, dat het doorhakken van Diamanten huwelijksfeest Morgen Dinsdag viert het echtpaar J, Matthijsse-K. N. de Oude uit Duiveridijke, thans geëvacueerd te Bergen op Zoom, zijn diamanten bruiloft. Beide oudjes genieten nog een uitstekende gezondheid. Hun gouden bruiloft vierden zrj ook al te Bergen op Zoom, in verband met de evacuatie op last van de Duitsers. STRAATCONCERT., Met driftige beweginkjes rolde de man het muziek-producerende voer tuigje schokkend voor zich uit en var- keerde het tenslotte op de Kleine Markt te Vlissingen, alxoaar hij de ker misvreugde, die er reeds heerstenog trachtte te verhogen door minuten achtereen een zwengel rond te draai en. Hij bediende namelijk een straator geltje. Hij deed het met de gemalckelijke nonchalance, waarmede een arbeider in een lopende-bandbedrijf jaren en ja ren dezelfde manipulatie uitvoert; schijnbaar zonder inspanning, en met oneer aandacht voor de dubbeltjes, die al dan niet in zijn devoot' opgehouden pet rolden, dan voor de resultaten van de automatisch uitgevoerde draaïbe- weging. Muziek kwam er vanzelf; of er dub beltjes genoeg zouden komen, was een open vraag Wel scheen het ons toe, dat de pet, welke eigenlijk de glimmend-kale schedel van de man had moeten be dekken, als spaarpot een nuttiger functie verrichtte. Het publiek offer de met enige regelmaat, en naarmate die regelmaat om zo te zeggen regel matiger werd, verbreedde zich de ge noeglijke glimlach, welke in den be ginne nog wat smalletjes om 's mans mond lag gedrapeerd Intussen dreunde het orgeltje ge duldig zijn monotonekarakteristieke straatconcert-klanken voort en juist •waren wij enigszins met dit klank beeld verzoend geraakt, toen de kun stenaar er met een blik van Pu bliekik veracht u" een einde aan maakte. Hij hield op met zwengelen, licjitte het karretje aan de voorzijde op en verdween. Echter niet dan na de dubbeltjes te hebben weggeborgen en zijn brede glimlach weer versmald te hebben tot de afmetingen, noodzakelijk voor een nieuw begin op een nieuwe stand plaats de kabel deze morgen niet zou bete kenen, dat ook de goede betrekkingen tussen de Russische handelsorganisatie en „De Schelde" verbroken zouden worden. Integendeel: de langdurige ervaring van de werf, welke resul teert in goede schepen, kan er toe bijdragen deze betrekkingen in de toekomst nog te versterken. Tot slot bracht mevrouw Gourova een dronk uit op de voorspoedige afbouw van het schip. Hierna sprak nog de Russische zaak gelastigde in Den Haag, de'heer Gri- gori Barouline, die eveneens zijn goe de wensen uitsprak voor de afbouw van de drie schepen, welke aan „De Schelde" werden opgedragen. Het uitstekende verzorgde koude buffet, ditmaal opgeluisterd met wod ka en kaviaar, hield hierna allen nog geruime tijd bijeen. Beschuit met muisjes in Klein Blijdorp Dwergeze! geboren Zondagmorgen is in Klein Blijdorp te Middelburg een klei ne dwergezel geboren. Moeder en zoon maken net.best. De jon ge ezel. Hermi (Herrezen Mid- delburg) genaamd, trippelde des middags al vrolijk door de miniatuur-diergaarde. Vandaag (Maandag) krijgt ter viering van deze blijde ge beurtenis ieder kind, dat Kléin Blijdorp bezoekt, beschuit met muisjes! Axel, Zaamslag en Zuiddorpe krijgen 12 Augustus automatische telefoon De indienststelling van de automa tische telefoonnetten van Axel, Zaam slag en Zuiddorpe is thans bepaald op Woensdag 12 Augustus, 's middags één uur. De kennummers van de net ten worden: Axel K 1155, Zaamslag K 1153 en Zuiddorpe K 1156. „Klein-BIijdorp" noteerde bijna 27.000 bezoekers „Klein Blijdorp" te Middelburg heeft Zaterdag weer enkele duizenden bezoekers getrokken, 's Avonds om twaalf uur waren er bijna 27.000 de controle gepasseerd. De 25.000e be zoekster was mevr. W. Gideonse Boone uit Kleverskérke, die een waar debon van f 10.en een doos choco lade ontving. De 26.000e was de heer Mulder uit Middelburg. Hoewel 's avonds de grootste toe loop geconstateerd werd, was er 's middags ook veel bezoek, met na me van kinderen, die dikwijls verge zeld van ouders, naar de speciale jeugdvoorstelling van de goochelaar Ali ben Lux kwamen kijken. Honder den genoten van de aardige trucs van de vaardige manipulator, die de kinderen ook zelf enkele toeren liet doen. 's Avonds was er dansen op de mu ziek van de Ambonese band „Soeara Maloekoe", waarvan jong en oud ge bruik maakten. Veel belangstelling trokken ook de gymnastiekdemonstraties van de turnvereniging „Wilhelmina" op de Markt, evenals het jiu-jitsu- en judo- werk door leerlingen van de sport school Felix Janssens. Deze week zal „Klein-Blijdorp" waarschijnlijk weer enkele speciale attracties brengen. Advertentie) k GEVA€RTfilm voor Geslaagd voor M.U.L.O. examen Te Bergen op Zoom slaagden voor het Mulo-examen de dames A. G. Hageman, Clinge; R. van Houte, R. Inghels en L. Maes, St. Jansteen; M. Poppe en J. Vermoet, Sas van Gent; E. Raes, Koewacht; J. Remijn, Osse- nisse; M. Serrarens, V. de Smet en C. v. d. Veeken, Stoppelsdijk; T. Smit, Hontenisse; A. de Witte, Hulst; A. de Moor, Temeuzen; en de heren G. v. d. Meijden, Boschkapelle; G. v. Mossevelde, en A. van Buijster- veldt, Terneuzen; A. Roctus, Hengst dijk; L. de Roo, Sas van Gent; J. Vanhyfte, Westdorpe; H, van Dom melen, Philippine. De heer R. Wigard te Middelburg slaagde voor het Mulo-examen te Goes. Ringrijderij met versierde sjezen op Middelburgs Molenwater Voor de ringrydery met versierde sjezen, welke, de vereniging „Han delsbelang", in samenwerking met de Zeeuwse Ringrydersvereniging, Donderdag 30 Juli a.s. op het Molen water te Middelburg organiseert, hebben zich reeds twintig paren la ten inschryven. De deelname had iets groter kunnen zyn, maar gezien het feit, dat de oude boerensjezen maar sporadisch meer voorkomen, mag men met dit resultaat tevreden zyn. De spanning over de vraag welke boerin de meeste ringen zal steken én welke, voerman zyn oaard het bes te in bedwang kan houden, zal er niet minder om zyn. De ringrijderij belooft een fleurig schouwspel op te leveren. Alle wa gentjes zullen versierd worden met bloemen en groen en de deelnemende paren zullen in originele Walcherse dracht of Bevelandse, want uit het Goesse land komen ook rjjders gekleed zijn. Vóórdat de eigenlijke strijd op het Molenwater begint zullen de sjeesjes in bonte rij door het centrum van Middelburg trekken. Op het terrein tegenover de Schouwburg zullen zij vervolgens door een jury, waarin o.a. mevrouw Sandberg tot Essenburg en de heer W. Brand, bloemist te Dom burg, zitting hebben, worden ge keurd. Voor deze wedstrijd om „het mooiste geheel" zijn eveneens prij zen beschikbaar gesteld. De kamp speelt zich af op het Mo lenwater en in de aangrenzende stra ten. Er zal namelijk een ronde wor den gereden, waarbij men de kans heeft telkens Zes ringen te steken. Er zullen met kleine tussenpozen groepen van vijf sjezen vertrekken bij de Schouwburg, zodat het pu- OPMERKELIJKE BESCHOUWINGEN De invloed van „De Schelde" Zowel het Alg. Dagblad, als het weekblad „De Groene" hebben einde vorige week beschouwingen gewijd aan de grote problemen, welke ver bonden zijn aan de toekomstige ont wikkeling van Zeeland en met name aan de industriële ontwikkeling. Deze beschouwingen volgen op het bezoek dat minister Zylstra een week eerder aan deze provincie bracht en waarby hij zeer in het bijzonder ook deze in dustriële problemen met de provinci ale autoriteiten en andere belangheb benden kwam bespreken. Het Alg. Dagblad knoopt aan bij het grote werk, dat werd verricht en nog verricht moet worden aan de sluiting van de dijkgaten en komt dan tot een „nadenken over Zee- lands toekopist". En het blad noemt deze toekomst niet in alle opzichten rooskleurig. „Zeeland wil industrie. De sterk ge mechaniseerde landbouw kan met na me op Tholen en bij Terneuzen, waar overschot van arbeidskrachten is, geen werkers meer opnemen. Maar de industriëlen komen niet gaarne naar Zeeland, omdat de verbindingen er zo slecht zijn. Erger nog: verscheidene industrieën hebben zich de laatste de cennia, nadat zij in Zeeland tot bloei waren gekomen, naar elders ver plaatst. En zij konden niet anders, want de kosten van vervoer van grondstoffen en producten waren te hoog. Zeeland wil vooruit. Men is er sterk voor het Drie-eilandenplan (verbin ding van Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland) en men is er sterk voor het veel grotere plan tot dichting van de zeegaten. Het is voor Zeeland èen le vensnoodzaak dat nu dit eerste plan zo snel mogelijk en met grote voort varendheid wordt aangepakt. Wil het tweede deel van Zeelands fiere wapenspreuk ook in de toekomst bewaarheid worden, willen de Zeeu wen zich inderdaad ook in economisch opzicht kunnen ontworstelen aan de moeilijkheden, dan zal deze strijd met grote kracht en verbetenheid moeten worden gevoerd". Langzame industrialisatie Dr. W. J. van de Woestijne wyst er in „De Groene" op, dat het proces dei- industrialisatie zich in Zeeland veel langzamer voltrekt dan in de meeste andere delen van ons "land. In dit ver band juicht hij de activiteit van het Economisch Technologisch Instituut toe. Toch meent dr. van de Woestyne, dat de omstandigheden in Zeeland veranderd zullen moeten worden, wil men verder komen op de weg van de industrialisatie. Als uitgangspunt voor dergelijke ontwikkeling ziet hij Vlissingen. Met name wanneer Zee land een moderne militaire basis zou worden, zou dit de kansen op verdere industrialisatie kunnen vergroten. Dr. van de Woestijne betoogt ver der o.m., dat een actieve industralisa- politiek in Zeeland meer gericht zal moeten zijn op het bevorderen van aanvankelijk kleine industriële en ambachtelijke bedryven, dan op het direct stichten van grotere. De moge lijkheid tot het tot ontwikkeling la ten komen van zulke bedrijven en be drijfjes zou er g'eweest zijn, maar men heeft die kans bedorven. Toch kan men aldus het artikel die kans terugkrijgen} zij het met enige opof fering. De enige voorwaarde daartoe zou zijn, dat de grote scheepswerf „De Schelde" een ander beleid gaat voe ren. De schrijver vervolgt dan: „Dit be drijf heeft er steeds naar gestreefd alles onder één dak te brengen. Na tuurlijk heeft het behoefte aan een veelheid van gespecialiseerde vakken nis. Maar de politiek is er steeds op gericht geweest deze in het eigen be drijf op te nemen en niet om het ge specialiseerde werk door zelfstandige kleine bedrijven te doen verrichten. Daardoor werd niet alleen de moge lijkheid om zulke kleine gespeciali seerde bedryven een kans te geven bij voorbaat tegengehouden, maar het was nog erger. Het goede personeel voor zulke bedryven werd door De Schelde weggezogen, soms zelfs wer den kleine bedryven eenvoudig opge^ slokt. Het resultaat is geweest dal De Schelde inplaats van bevruchtend te werken 'n verstikkende invloed heeft gehad. Voor Zeeland is dit ten zeerste te betreuren. Indien De Schelde ertoe zou kun nen besluiten werk uit te besteden aan kleine en middelgrote plaatselijke bedryven, die dan bijv. voor 30 a 50% met werk van De Schelde bezet zou den zyn, zou hier in de Kanaalzone van Walcheren de basis voor een in dustriële ontwikkeling gelegd kun nen worden. Wy achten dit een ge meenschapsbelang van zo hoge orde dat, na een grondig onderzoek, druk van de Regering in die richting alles zins verantwoord is". Aldus besluit dr. v. d. Woestijne zijn beschouwing- in „De Groene". Zwembad voor Zierikzee Het gemeentebestuur van Zierik zee heeft aan het architectenbureau Wesselo en Van Voorst te Bussum opdracht gegeven, een ontwerp te maken voor een zwembad. Dit zwembad zal te Zierikzee wor den gebouwd in het kader van het structuurplan van de heer Argelo, De plaats is nog niet vastgesteld. bliek voortdurend deelnemers in ac tie zal zijn en 'n vlot verloop van de wedstryd zal worden verkregen. De organisatoren hebben voor een bij zondere moeilijkheid gezorgd door o. m. een ring in de Lutherse Kerklaan op te hangen. Doordat de bomen hier veel licht wegnemen, zal het niet eenvoudig zijn deze ring te verove ren. Na afloop van de wedstryd zal een vertegenwoordiger van „Handels belang" in de Schouwburg de prij zen uitreiken. De eerste prijs is een beker van dé gemeente Middelburg en de tweede een medaille van mevr. Sandberg tot Essenburg. Vele win keliers zullen bovendien extra-prij zen beschikbaar stellen. In Kunstmuseum te Middelburg Jan Sluyters en zyn echtgenote wa ren Zaterdagmiddag in eigen persoon aanwezig, toen ir. H. de Lussanet de la Sablonière de tentoonstelling van de 72-jarige schilder opende. Een klei ne schare van genodigden woonde de ze plechtigheid bij en toonde zich blij verrast door het hoge gehalte van deze expositie. Ir. de Luss.anet memoreerde in zijn toespraak de'samenvoeging van de Vereniging Voor de Kunst en het Kunstmuseum. Spr. zeide zich geluk kig te prijzen deze Jan Sluyters-ten- toonstelling te mogen openen. Enkele' jaren geleden zag dit museum binnen zijn muren werken van Van Gogh en van Van Dongen. Deze Sluytersten- toonstelling achtte spr. een culturele gebeurtenis van dezelfde rangorde. Ir. de Lussanet noemde Sluyters Voorzieningen aan composteringsinrichtsng Exploitatietekort ruim 26.000 Vorig najaar besloot de raad van Vlissingen reeds een crediet van f 80.000 toe te staan voor nadere voor zieningen aan de z_g. composterings- installatie. Alleen verenigde de raad zich toen nog niet met de toen door B. en W. gegeven specificatie der te treffen voorzieningen. Thans hebben B. en W. een nadere uitvoerige speci ficatie ingediend, waaruit blijkt, dat de voorzieningen in drie groepen kun nen worden gesplitst: het maken van een nieuwe stortput, voorzieningen aan de machines (o.m. het aanbrengen van een zeer sterke magneet voor het verwijderen van metalen voorwerpen uit het huisvuil) en voorzieningen, welke door de Arbeidsinspectie ge- eist worden. Voor de nieuwe beton nen stortput is een bedrag van f 42.526 nodig, voor de voorzieningen aan de machines f 28.972 (waarvan f 18.990 voor de magneet) en voor de door de Arbeidsinspectie verlangde voorzie ningen f 8500. B. en W. wijzen er in hun toelich ting op, dat het nodig is de gehele inrichting te wijzigen en te verbete ren, omdat anders de onderhoudskos ten onverantwoord hoog zouden wor den. Dit betekent echter geen wijzi ging van de aanvankelijke opzet, maar- voorziening als gevolg van „kinder ziekten" en een meer definitieve uit voering. Het sluiten van een speciale geldlening, zoals deze aanvankelijk door de N.V. „V.A.M." ((Vuil-Afvoer- Maatschappij) werd, aangeboden, ir thans niet meer nodig. De gemeente kan zelf over voldoende goedkope fi nancieringsmiddelen beschikken. Uit een aan de raad overgelegde exploitatie-opzet blijkt, dat de netto- kosten f 26.592 zullen bedragen, het geen op plm. f 1,065 per inwoner neer komt. Volgens Rijksdeskundigen kan een nadelig saldo van f 1 per inwoner als normaal worden beschouwd. B. en W. verwachten, dat het nadelig saldo in de toekomst nog iets lager zal wor den. Tenslotte delen zij nog mede, dat ondanks een verhoogde verkoopprijs, de in dit jaar tot compost te verwer ken hoeveelheid huisvuil reeds is ver kocht. DrielandenwedsrtijcJ van handboogschutters De jaarlijkse drielandenwedstrijd der handboogschutters zal ditmaal worden gehouden op 30 Augustus a.s. te Duinkerke. Een ploeg van 24 schut ters uit Zeeland zal hieraan deelne men. Na enkele voorwedstrijden zijn er uit_ Zuid-Beveland 16 deelnemers en 8 uit Zeeuwsch-Vlaanderen aange wezen. Veel belangstelling voor „Kungsholm" op de rede Laatste kermisavond was druk Vele honderden Vlissingers hebben Zaterdagavond op hun boulevard ge noten van het boeiende schouwspel, dat de „Kungsholm" bood, toen dit schip tegen het vallen van de duister nis de rede verliet om zich naar Rot terdam te begeven. De gehele dag reeds had het fraaie schip de belang stelling van de boulevard-wandelaars gehad, maar toen tegen een uur of negen alle lichten aan boord ontsto ken werden, werd het een bijzonder mooi tafreel op deze zachte zomer avond. Overigens was het ook in de bin nenstad de gehele avond druk. Hon derden Vlissingers en ook velen uit Middelburg en van de Walcherse dor pen kwamen voor het laatst nog eens naar de kermis, welke dit jaar wel door goed weer werd begunstigd. De exploitanten maakten dan ook op de ze laatste avond weer uitstekende za ken. Oud-Vlissinger ernstig gewond bij ongeval Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de grote verkeersweg van Roosendaal naar Breda ter hoogte van de zijweg naar Zegge een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de heer J. van Niftrik Sr., directeur van de N.V. Zuid Nederlandse Plastiek Industrie te Putte zeer ernstig werd gewond. De heer va nNiftrik, die uit de richting Roosendaal kwam gereden, zou een vrachtauto passeren, die de zijweg in wilde slaan. Daardoor reed de heer van N. tegen een boom en werd zwaar gewond uit de totaal vernielde auto bevrijd. Het slachoffer had een dubbele beenbreuk, een ge compliceerde armbreuk, een zware hersenschudding en inwendige kneu zingen bekomen en werd in zorg wekkende toestand per ziekenauto naar het Charitas ziekenhuis te Roo sendaal vervoerd. Door de Rijkspoli tie werd een onderzoek ingesteld. Zoals bekend is de heer Van Nif trik oorspronkelijk uit Vlissingen af komstig. Ds. J. van Winterswijk voor NCRV-microtoon Ds J. van Winterswijk, Ned. Herv. predikant te Grijpskerke, verzorgt hedenmiddag de Bijbellezing voor de N.C.R.V.-microfoon. Krabben en peuteren a. ALtt-aJL^Ui maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare J D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 11D. Advertentie) ce-.r- VERWIJDERD MEI LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Beltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Llkdoornmldde] van f. 1.35 bespaart TJ -eel ellende, Advertentie) de keuken- in Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent een schilder, die van jongs af aan suc ces heeft gehad, maar zich door dit succes nimmer heeft laten verblinden. Hij is zichzelf gebleven: een eerlijk schilder, een dienaar van de kunst, wiens werk in zijn ouderdom nog niets aan waarde heeft ingeboet. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat de tentoonstelling een succes zou wor den en verklaarde de expositie daar mede geopend. Men zie onze recensie van Zaterdag j-1. Portret van De Ruyter voor Vlissings Museum B. en W. van Vlissingen hebben op een onlangs gehouden kunstveiling een origineel portret van Miehiel Adriaensz. de Ruyter van de hand van de schilder H. Berckmans aange kocht voor het Stedelijk Museum. Dit portret uit het jaar 1655 beeldt de admiraal af in de eenvoud van het eerste tijdvak van zijn loopbaan op 's lands vloot en in het laatste jaar, dat hij nog in Vlissingen woonde. B. en W. vinden dit een gelu' kige om standigheid omdat het por' -et daar door, zoals zij in hun mededelingen aan de gemeenteraad opme: ken, af wijkt van de latere grotere portret ten, „waai-van de staatsie De Ruyter feitelijk niet lag en waarop de ge laatsuitdrukking dikwijls iets zoete lijks heeft". Berckmans was een goed schilder, ook al behoorde hij niet tot: de aller grootsten, en een Zeeuw, die in het Zeeuwse kunstenaarsleven een voor aanstaande plaats innam. Het portret is vroeger eigendom geweest van de familie De Ruyter en behoorde laat- stelrj'tot de collectie-van Riemsdyck. Het is vroeger in bruikleen afgestaan aan het Rijksmuseum. Het gemeentebestuur heeft het schilderij kunnen kopen voor 2000. Met bijkomende kosten, zal een be drag van 2600.totaal nodig zijn. Op verzoek van de burgemeester heeft een aantal personen reeds een bedrag van 139.9,50 ter beschikking gesteld, terwijl uit reeds ter beschik king van het Gemeentemuseum staan de fondsen 200 kan worden bijge dragen. B. en W. vragen van de raad thans deze aankoop alsnog te be krachtigen en voor het nog ontbre kende bedrag een crediet van 1000,50 te verlenen. Zoals bekend bezit de gemeente tot dusver slechts enkele copieën naar portretten van De Ruyter. Warren E. Schmidt bezoekt Zaamslag Warren E. Schmidt, coördinator van het Internationaal Programma voor de uitwisseling van Plattelands jongeren, verblijft momenteel in Ne derland. Er bevinden zich namelijk vyf. Nederlandse plattelandsjongeren (4 jongens en 1 meisje) in het kader van het uitwisselingsproject op een aantal particuliere Amerikaanse boerenbedrijven, terwijl er drie meis jes en twee jongens van Amerika's plattelandsjeugd sinds begin Juli in Nederland verblijven. De heer Schmidt brengt deze jeugdige Amerikanen thans een be zoek en zal Woensdag a.s, in Zaam slag komen, waar ook eén van de Amerikaanse gasten werkzaam is. Amerikaanse professor bezoekt oestercultirar Professor Nelson van de Rutgers University te New Brunswick (New Yerse.y U.S.A.) zal van 2 tot 4 Augustus a.s. te Bergen op Zoom vertoeven waar hij de Oestercultuur op de Yerse Bank wil bezichtigen. Het ligt ook in zijn bedoeling om een serie kleurenplaatjes van de Ameri kaanse oestercultuur te vertonen aan de kwekers en uitleg te geven van de methoden, die in de V.S, wor den gebruikt bij de oesterteelt. Professor Nelson wordt in de V. S. beschouwd als dé autoriteit op het gebied van oesters en oestercultuur. ij heeft vooral aan de Oostkust der V.S. veel onderzoekingen gedaan i.v. m. de oesterteelt. Oesterbroedval verloopt gunstig De watertemperatuur van de Oos- terschelde schommelt de laatste tijd tussen de 18 en 19 graden, hetgeen gunstig is voor de larven. Hoewel er een lichte daling is geconstateerd in het aantal, is dit nog wel zo groot, dat er broedval van betekenis plaats vindt op nog aanwezige schone col lecteurs. Daar het aantal diatomee- en de laatste tijd opvallend klein is geworden, is er goede moed, dat ook op de laat gezaaide mosselschelpen veel aanslag zal zijn. Er is geen vrees voor het optreden van de ge vreesde schelpziekte. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Een koningin wordt gekroond", (alle leeftijden), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Eén nacht konin gin", (alle leeftijden), 8 uur; Kunst museum: tentoonstelling Jan Sluyters, 10—12.30 en 13.30—17.30 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Silver City", (18 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Douane Boem" (alle leeftijden), 8 uur; Cosy Corner: duo AbelsVan Eelt, 36 en 8—1.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „High Noon", (14 jaar) 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2