PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wapenstilstand in Korea vannacht getekend De „modderslag" in Kruiningen is thans in volle gang BILT CONCENTRATIEKAMPEN IN HONGARIJE VERDWIJNEN HERSTEL OUDE EISEN VOOR BEVORDERING OFFICIEREN 196e Jaargang-No. 174 Dagbiad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adjunct W de Pagter Hoofdred.: G. Ballintyn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p advertentie i 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max a regels) van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven oi adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C_ Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef, 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. Maandagavond wordt het vuren gestaakt langs de frontlijn Generaal M. Clark: Nog een moeilijke weg De wapenstilstand in Korea is Maandagmorgen 10 uur plaatselijke tijd dit is 2 uur des naehts Nederlandse tijd getekend te Pan- moendjon door de leiders van de communistische en geallieerde be standsdelegaties. Generaal Harrison tekende namens de Verenigde Naties en gene raal Nam II voor Noord-Korea en communistisch China. De getekende documenten znllen aan de.,wederzijdse militaire op perbevelhebbers worden toegezonden, opdat ook zij de stukken kun nen voorzien van hun handtekening. Generaal Mark Clark zal in zijn hoofdkwartier te Moensan tekenen. De generaal liet een officiële mededeling uitgaan over het slniten van de wapenstilstand. Hij zegt daarin het volgende; „Met het doel het sluiten van een wapen stilstand te bespoedigen en daardoor het vallen van nog meer slachtoffers in de Koreaanse oorlog te voorkomen en mede met het oog op de onaan vaardbare beperkende bepalingen, door de communisten verbondën aan een verschijning te Panmoendjon van hun opperbevelhebbers, is besloten dat geen der hoogste commandanten de wapenstilstandsovereenkomst te Panmoendjon zal tekenen. De wederzijdse opperbevelhebbers hebben thans de hoofden hunner res pectieve onderhandelingsdelegaties gemachtigd Maandag a.s. te tien uur plaatselijke tijd, te Panmoendjon een wapenstilstandsovereenkomst te on dertekenen. De wapenstilstand zal, twaalf uur na de ondertekening, van kracht wor den". Panmoendjon. Te Panmoendjon was voor het te kenen van het bestand een „vredes- Koreaanse oorlog Enkele data en feiten I December 1943 Vertegenwoor digers van China, de Verenigde Sta ten en Engeland komen te Cairo overeen, dat Korea te zijner tijd een vrije en onafhankelijke staat zal wor den. 8 Augustus 1945. De Sowjet- Unie verklaart zich na het openen der vijandelijkheden tegen Japan ac- coord met de door de V.S.. Engeland en China opgestelde verklaring be treffende Korea (tegelijk met de er kenning van de Potsdam overeen komst) Januari 1946. Conferentie van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie om geheel Korea op economisch en bestuursgebied tot samenwerking te brengen en de bezetting tot de 38ste breedtegraad te laten vervallen. Zonder resultaat. 14 November 1947. de Ver. Sta ten stellen de kwestie tijdens de twee de zitting van de algemene vergade ring in handen van de Verenigde Na ties, die een tijdelijke Korea-commis- eie benoemd. 25 Augustus 1948. Regering van de Zuid-Koreaanse republiek geïn stalleerd. 25 Juni 1950. Uitbreken van de vijandelijkheden tussen Noord- en Zuïd-Korea. 10 Juli 1951. Begin van wapen stilstandsbesprekingen. 28-30 Maart 1953. De commu nisten doen het aanbod onmiddellijk over te gaan tot de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen, zoals reeds eerder werd voorgesteld door de Verenigde Naties. II April 1953. Geallieerde en communistische gedelegeerden ko men tot overeenstemming met be trekking tot de zieke en gewonde ge vangenen. 8 Juni 1953. De onderhandelaars der V.N. en der communisten berei ken na geheime besprekingen, over eenkomst; over de kwestie van de re patriëring der krijgsgevangenen. De Zuid-Koreanen openen de poor ten van de krijgsgevangenenkampen, waardoor ongeveer 27.000 anti-com munistische Noord-Koreaanse gevan genen op vrije voeten komen. 19 Juli 1953. De Noordelijken verklaren zich bereid, te spi*eken over voorbereidingen voor de onder tekening van het bestand. pagode" opgericht. De pagode is een geel geschilderd, T-vormig gebouw, op enige meters afstand van de tent, waar de onderhandelaars hun bespre kingen hebben gehouden. Zij is op getrokken in Noord-Koreaanse stijl met een overhangend dak en met mat ten langs de muren. Boven de drie toegangen tot de zaal zijn „vredesduiven" van anderhalve meter aangebracht tegen een blauwe achtergrond in de vorm van een drie hoek. Deze duiven zijn gemaakt naar de bekende tekening van Picasso. Honderden Chinese en Noord-Ko reaanse arbeiders hebben dag en nacht gewerkt om het gebouw op tijd gereed te krijgen. De voorwaarden voor de militaire Generaal Mark Clark bevelhebber van de troepen der Ver. Naties zal de wapenstilstandsovereenkomst teke nen in zijn hoofdkwartier te Moen- son. Generaal Nam 11 tekende Maandag ochtend voor de Noordelijken de wa penstilstandsovereenkomst te Pan moendjon. wapenstilstand houden in, dat het vu ren twaalf uur na de ondertekening wordt gestaakt. Beide partijen moeten 72 uur na het van kracht worden der overeenkomst hun troepen 2 kilome ter van de bestandslijn teruggetrok ken hebben. Een militaire bestandscommissie, be staande uit leden van de legerleiding der Verenigde Naties en van de Noor delijken, zal militaire groepen naar de gedemilitairiseerde zóne zenden om te controleren of het vuren inderdaad is gestaakt en eventuele schendingen van het bestand te onderzoeken. Een neutrale commissie, waarin vertegenwoordigers van Polen. Zwit serland, Tsjecho-Slowakije en Zweden zitting hebben, zal algemeen toezicht uitoefenen en er voor waken, dat geen der beide partijen de militaire macht achter de linies uitbreidt. Onder voorzitterschap van India zal een commissie de repatriëring der krijgsgevangenen behandelen, voor zover deze gevangenen niet willen re patriëren. Vertegenwoordigers van de betrok ken communistische landen krijgen gedurende 30 dagen tijd hun onwilli ge landgenoten in de gevangenkampen tot andere gedachten te brengen. Terwijl de bovengenoemde drie com- Japan gaat oorlogsschepen bouwen Argentinië heeft een Japanse maat schappij gevraagd een aantal torpedo boot jagers, N fregatten en duikboten voor de Argentijnse oorlogsvloot te bouwen. Japan is sedert korte tijd weer met scheepsbouw begonnen. Na de oorlog heeft het nog geen oorlogs schepen van dergelijke grootte ge- missies met haar werk beginnen, zal de algemene vergadering der Verenig de Naties bijeen worden geroepen waarschijnlijk tegen 12 Augustus om de nieuwe toestand te bespreken en plannen op te stellen voor de poli tieke conferentie, welke binnen 90 da gen na de wapenstilstand moet begin nen. Tijd en plaats voor deze confe rentie zijn nog niet vastgesteld. Als eventuele plaats is Colombo., de hoofdstad van Ceylon, genoemd. Het is nog niet bekend, welke landen aan de conferentie moeten deelnemen. De voornaamste Westelijke mogendheden zouden gaarne zien, dat de Sow jet- Unie de besprekingen bijwoont, om dat men van oordeel is, dat eventuele besluiten door alle grote mogendhe den moeten worden gesteund. Reeds hseft de Australische regering mede gedeeld, dat zij er prijs op stelt naar deze conferentie een vertegenwoordi ger te zenden. Zuid-Korea. De Zuid-Koreaanse minister van de fensie heeft Zondag te Seoel ver klaard, dat de Zuid-Koreaanse strijd krachten zich aan de wapenstilstand zullen houden. Hij zei, dat gedurende 180 dagen na de wapenstilstand van Zuid-Koreaanse zijde niets gedaan zal worden om de wapenstilstand te doen mislukken. De speciale Zuid-Koreaanse com missie. die tegen het bestand ageerde, is Zaterdag ontbonden. President Rhee, die Zaterdag nog een brief van Foster Dulles ontving, heeft zich nog niet uitgesproken over het bestand. Hij werd Zondag 24 mi nuten vóór de publicatie ingelicht over het sluiten van de wapenstil stand. „Wij moeten in Korea nog een lan ge en moeilijke weg afleggen", ver klaarde generaal Mark Clark bij zijn aankomst te Seoel. De ondertekening van de wapenstil standsovereenkomst werd namens Nederland bijgewoond door luit-kolo- nel C. M. Schiperoord, commandant van het Nederlands Detachement Ver enigde Naties in Korea. Graan van regering gestolen Uit pakhuizen in Culemborg, waar in graan van de Nederlandse regering is opgeslagen, is meer dan 550 ton graan gestolen, ter waarde van ruim 200.000 gulden. De graanhandelaar R. uit Rhenen, die belast was met de controle over de pakhuizen, is gear resteerd en heeft na een eerste ver hoor bekend zich aan de verduistering schuldig te hebben gemaakt. Hij verkeerde in financiële moei lijkheden en nam steeds groter hoe veelheden gerst, mais of sojaschroot ten eigen bate mede, met de bedoeling de weggehaalde hoeveelheden metter tijd aan te zuiveren. Zover is het ech ter nooit gekomen en bij een controle, welke op bepaalde tijden in de ver schillende pakhuizen wordt gehouden, zijn de diefstallen aan 't licht geko men. De granen waren door het Aankoop bureau voor Akkerbouwproducten voor de regering ingekocht. VREEMDE GEWAARWORDING Woeste stromen werden tot kalme beekjes Het deed wat vreemd aan voor vele Kruiningenaren, toen zij Zaterdag morgen de polder binnenreden. Zij behoefden niet eerst de getijtafels te raadplegen om naar hun woning te kunnen trekken. Een vol etmaal stond de rijksweg nu reeds droog. Automobilisten en fietsers, die him wagens en rijwielen tot vóór Vrijdag op de Zanddijk parkeerden, konden weer zonder bezwaar tot op het dorp rijden. „Een vreemde gewaarwording", zeiden de Kruiningers, „maar het went gauw"! Het doodse dorp, waar de lucht ver zengd is van de geur van het zilte zee water, dat hier maandenlang twee maal per dag binnenstroomde, is tot nieuw leven gekomen. „Nu begint het voor ons pas", zei een Kruininger De Hongaarse regering heeft am nestie afgekondigd voor personen, die zijn veroordeeld tot gevangnisstraf- fen van twee jaar of minder. Volgons het desbetreffende decreet wordt ook aan personen die „gedwon gen correctieve arbeid" verrichten amnestie verleend, ongeacht de duur van de straftermijn. De amnestie betreft ook vrouwen met kinderen jonger dan tien jaar, vrouwen ouder dan vijftig en mannen ouder dan zestig jaar. ongeacht de duur van de straf, waartoe zij werden veroordeeld. Van personen die tot meer dan twee jaar zijn veroordeeld en niet om an dere reednen amnestie wordt ver leend, wordt de straf met een derde beperkt. De amnestie is echter niet van toe passing op personen, die wegens oor logsmisdaden, moord, verraad, mis daden jegens de staat of het commu nistische regiem of illegale grens overschrijding zijn veroordeeld. De Hongaarse regering heeft ook tot opheffing van alle concentratie kampen tegen 31 October a.s. en be perking van de bevoegdheden van de politie besloten, aldus het Hongaarse persbureau. De bevoegdheid van de politie om verdachte personen vast te hjuden, wordt afgeschaft. De staatspolitie zai in de toekomst bepaalde personen geen bepaald gebied meer als ver blijfplaats kunnen aanwijzen. Vrijdagmorgen, toen het sirenegeloei bij het geblokkeerde Veerhaven-gat was verstomd. Ze zijn begonnen, de inwoners, met verdubbelde energie Mannen en vrouwen, jongens en meis jes, allen ploeteren in de vette modder om de woningen schoon te krijgen. En wat hierbij steeds de bewondering van de bezoekers afdwingt, is de opge wektheid waarmee velen dit werk verrichten. De Heide Mij., die met de schoon maak van straten, wegen en tuinen is belast, liet er ook „geen gras over groeien". Reeds Vrijdagmiddag reden de eerste wagens met modder het dorp uit. De straten in het centrum zijn reeds met gewone schoenen be gaanbaar. „Wacnt nog maar eens een paar weken, dan zul 3e nog wel meer verandering zien" zeggen de mannen opgewekt. Deze week is het vacantie voor de bouwvakken. Dat komt goed uit. De schoonmakers (-sters) die heel ander beeld. De woeste stroom in de kreek onder de Baileybrug is tot een kalm, stilstaand beekje gewor den en de angstaanjagende „water vallen" zijn verdwenen. Aan de Veer haven wordt druk gespoten om onder- loopsheid van de caissondam tegen te gaan. In de loop van deze week zo wordt verwacht zal dit gevaar be zworen zijn. Dan kan langzamerhand met pompen worden begonnen. Eerst dan zal zich echter ook in vol le omvang de enorme schade aan de landbouwgronden openbaren. Zou het niet wenselijk zijn, dat men de moge lijkheid gaat bestuderen om de bij het normale onderhoud uit rijkshavens opgebaggerde klei, op de van hun bouwvoor beroofde gronden in de Kruiningse polder te spuiten Het is een vraag, welke leeft in landbouw- kringen, die met zorg vervuld zijr over de toekomst van de in een zand woestijn herschapen gronden. Nederland eerste Bobet won Tour 1953 De Tour de France 1953 is ge- wonnen door de Fransman 4= Louison Bobet. Nederland ein- digde als eerste in 't ploegen- klassement, iets wat in het vijftigjarig bestaan van de 4c Tour nog nooit is voorgeko- men. In het individuele klasse- 4= X ment eindigde Wout Wagtmans als eerste Nederlander op de v(jfde plaats en hjj kreeg ook ij! de eerste prijs voor de strijd- lustigste renner. Bij de eerste -}■ twintig bevonden zich hoven- dien Van Est (13), Gerrit Voorting (17) en Nolten (19). De laagst geplaatste Nederlan- X ders was Van Breenen (37), maar na hem kwamen nog 39 if renners. Van de 119 renners, die te Straatsburg op 3 Juli gestart waren zijn er 76 in Parijs aan- gekomen. Het gemiddelde van Bobet (34.616 km) per uur betekent een nieuw record. Tot dusver stond dit op naam van Bartali X die in 1948 een gemiddelde van 33.404 km. per uur reed. 4: -X- -X- -X- Rovers overvielen Brits echtpaar in Spanje De Britse arts dr. Peek en zijn echtgenote zijn Zaterdag ,toen zij met hun auto op weg waren naar Barce- lena in Noord-Spanje nabij de Franse grens door twee mannen aangehou den die hen beroofden en vervolgens met een machinegeweer het vuur openden. Mevrouw Peck werd vrijwel op slag gedood. Haar echtgenoot, die ernstig gewond werd, wist zich ech ter in het struikgewas te verschuilen tot de bandieten verdwenen waren. Hij werd gevonden en naar een zie kenhuis overgebracht. De politie vermoedt, dat de daders behoren tot een bende, die onlangs in Noord-Spanje talrijke electrische verbindingen heeft vernield. Koningin ontvangt Japanse kroonprins De Japanse kroonprins Akihito. die vandaag in ons land zal arriveren, wordt Dinsdagmiddag door Koningin Juliana ontvangen op haar landgoed ter Horst in Wassenaar. De Japanse gast zal met de Koningin de lunch ge bruiken. Des middags bezoekt de kroonprins het Mauritshu'i, hel Vre- derpaleis en de miniatuurstad Madu- rodam. WETSONTWERP INGEDIEND Gelijke diensttijd voor zee-, land- en luchtmacht De minister van oorlog en marine is van mening, dat het thans tyd is terug te keren tot het voor-oorlogse bevorderingsstelsel voor officieren, waarbij een hogere rang eerst kan worden verkregen, nadat de vooraf gaande rang een aantal jaren is he kleed. Dit blijkt o.m. uit het door de minis ter bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp houdende herz'enmg der wettelijke bepalingen ten aanzien van de bevordering en het ontslag van de beroepsofficieren der krijgsmacht. Ook wil de minister weer de eisen in zake de practische dienst in de ran gen invoeren. In de memorie van toelichting deelt de minister mede, dat de laagste offi ciersrang bij de marine thans luite nant ter zee derde klasse is, inplaats van adelborst eerste klasse, aange zien de naam adelborst doet denken aan de adelborst, die in opleiding is voor beroepsofficier. De rang van lui tenant ter zeer 3e klasse heeft men daarom veranderd in die van lt. ter zee der tweede klasse jongste cate gorie en oudste categorie. Voorts wordt in het wetsontwerp voorgesteld de rangen vaan comman deur, brigade-generaal en commodo re, zoals deze bij de geallieerden wor- Besteding tegenwaardegelden dollarschenking Aan Nederland Is in totaal drie mil- lioen dollar toegewezen uit het Ame rikaanse „Moody-fonds". De tegen waardegelden zullen als volgt wor den besteed: 4,1 millioen voor het in het leven roepen van productiviteitscentra resp. voor de bouwnijverheid 1,1 mill.), de confectie-industrfe 1,2 millioen) en de kleïnmetaalindustrie 1,8 millioen); 1,2 millioen voor de verbetering van de productiviteit in een aantal sectoren van het Ne derlandse distributie-apparaat; 2 millioen, waarvan 1,5 millioen in de vorm van leningen, voor het verbe teren van de afzet van vis in Neder land, terwijl een bedrag van 3 mil lioen voorlopig gereserveerd zal blij ven. Reeds eerder werd medegedeeld, dat uit deze tegenwaardegelden te vens de Nederlandse bijdrage aan het Europese productiviteits centrum zal worden gefinancierd. Vrijdagmorgen werd de ,J£ungsholm", bestemd voor de Z weden Amerika Lijn van de ligplaatstegenover de Hoetka- de te Vlissingennaar buiten gesleept. Het schip is intussen naar Rotterdam vertrokken en Vrijdag a.s. wordt het vaartuig weer te Vlissingen verwacht. (Foto P.Z.C.) vandaag met honderden vrijwilligers (sters) aangevuld zullen worden, heb ben dan gelegenheid om eerst de erj ste rommel op te ruimen, waarna vól gende week de ambachtslieden met het herstelwerk kunnen beginnen. En zo komt de wederopbouw van Kruiningen op gang. Achter het dorp liggen nog uitgespreide watervlakten, doch ook deze bieden thans een ge- den gebruikt, als laagste vlag- en op- per-officiersrang in de wet op te ne men. Enkele verschillen, die in dit ont werp van wet ten opzichte der be staande wetten naar. voren komen zijn: de minimum diensttijdseisen in een bepaalde rang zfjn in het alge meen voor de zeemacht verhoogd en voor de land- en de lucht macht ver- laapl, ten einde hierin gelijkheid te ingevoerd is 'n nieuwe ontsLiggrond wegens bepaalde politieke gezindheid en voorts voor officieren, die blijvend voor bevordering zijn voorbijgegaan. Aan de ontslaggronden, waaraan thans imperatief is verbonden een niet-eervol ontslag, kan in de nieuwe wet ook worden verbonden een ont slag zonder een der termen „eervol" of „niet-eervol". f f Roomboter op spoorlijn Op een onbewaakte overweg X in de lijn Brugge-Gent is Vrij- dag een van de Nederlandse 4c grens komende personenauto -j. door een trein gegrepen. De auto werd zwaar "beschadigd, >:c maai het merkwaardigste was, X dat na de botsing de spoorlijn bezaaid was met pakjes Ne- X :j: derlandse roomboterDe boter, in het geheel 200 kilo- gram, is in beslag genomen sje als zijnde gesmokkeld. De be- X stuurder van de vernielde wa- gen kwam er ongedeerd uit en X vluchtte snel in een tweede 4. smokkelauto, die de zijne volg- de! Later werd een smokkelaar X uit St. Laureins. een Belgisch dorp niet ver van Aardenburg, .j. gearresteerd. 4: Perzische Sjah zond zijn zuster weg De 33-jarige prinses Ashraf, een zuster van de Perzische Sjah, kwam Zaterdag incognito aan te Teheran. Zij is gehuwd met een functionaris van een Egyptische luchtvaartmaat schappij en vaak werd zij de „macht achter de Perzische troon" genoemd. Mossadeq heeft haar er enige malen van beschuldigd, dat zij met haar moeder ageerde tegen zijn regering. De Sjah heeft aan zijn zuster, die uit Parijs kwam, gelast het land on middellijk te verlaten. Eva Péron's overschot in een zilveren kist Een model van een gigantisch mo nument dat ter nagedachtenis van Eva Peron, de overleden echtgenote van de president, zal worden opge richt, werd Zondag ten toongesteld te Buenos Aires. In een officiële radio-uitzending werd medegedeeld, dat het monument het hoogste ter wereld zal zijn. Het zal een herdenkingshal bevatten bin nen een voetstuk van 65 meter hoog te voor een 75 meter hoog beeld, voorstellend een arbeider geleund op een aambeeld. Het geheel zal ruim 40.000 ton wegen. Het monument, dat nabij president Peron's residentie zal worden opge richt, zal het stoffelijk overschot van Eva Peron. gelegen in een zilveren kist, bevatten. DE VERWACHT: KOEL WEER. Wisselende bewolking met verspreid optredende buien. Matige tot krach tige Zuid-Westelijke wind. Koel weer. ZON EN MAAN. 28 Juli Zon: op 4.55 onder 20.37 Maan: op 21.20 onder 7.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1