Viermogendheden-besprekingen afgewezen door Rusland? NIEUWS IN EEN N0TED0P TOCH IS 'T ZO! WERKGEVERSBONDEN WILLEN VRIJE LOONVORMING NEDERLAND NIET MEER HET GOEDKOPE TOERISTENLAND Een BOEK voor VRIJDAG 24 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EEN SLECHT VOORTEKEN Kleuters waren voor het eerst op school Twee Hilversumse kleuters van drie jaar oud hebben kans gezien zich in een schoolgebouw aan de Minckeler- straat, dicht bij hun huis te laten in sluiten, toen de leerlingen van die school vertrokken voor een dagschool reisje. Voor de eerste maal op school zijnde, hebben de twee ondernemende knapen een speurtocht door de loka len ondernomen, die op een ravage- tocht is uitgelopen. Toen buurtgeno ten en politie het zoeken konden be ëindigen, omdat de schoolkinderen van het reisje waren teruggekeerd en de peuters waren ontdekt, kwam men tevens tot de conclusie, dat ver deeld over diverse lokalen 72 fles sen melk aan gruizelementen waren gegooid en tientallen schriften en boekjes aan snippers waren gescheurd. 605 Aan verschillende mensendie met een groen en een rood glas voor de ogen de driedimensionale flim hebben bekeken, hebben we de vraag voor gelegd, wat er zou gebeuren wanneer de stralen van een rood zoeklicht toerden gekruist met die van een groene schijnwerper. Door verschil lend gekleurde brilleglazen kijkend, hadden deze mensen de beelden op het doek in zwart en wit waargeno men en zij wisten tevens, dat rood en groen eikaars tegenkleuren waren en elkaar ophieven. Het lag dus voor de hand dat deze bezoekers meenden dat een kruising van rode en groene lichtstralen wit licht zou te weeg brengen. Inderdaad, bijna 80% was deze mening toegedaan. Enkelen dachten volkomen in de war ge bracht door de opheffingstheorie dat er hélemaal geen licht meer zou zijn, terwijl de rest verschillende mengkleuren als mogelijkheden op somden. Hieruit blijkt weer eens te meer, hoe materieel we de dingen zien. Licht hééft geen kleur, maar bestaat uit verschillende golflengten die in onze ogen de indruk van een bepaal de kleur wekken. Het gaat dus om de golven. En een ieder weet, hoe in elke waskom golven kunnen worden op gewekt die netjes vanuit één punt uitgaan, maar ook'hoe ettelijke gol ven kriskras door elkaar kunnen lo pen, zonder dat zij daardoor van rich ting veranderen of elkaar hinderen. Zouden nu de rode en groene licht stralen van twee zoeklichten elkaar snijden, dan lopen de lichtgolven door elkaar heen, zonder dat er iets ge beurt. Voorbij het snijpunt is de rode straal dus precies even rood als hij vöör dien was, en er is geen sprake van dat hij uitgedoofd of met groen gemengd zou zijn. En van de groene straal kan uiteraard hetzelfde wor den gezegd. Het ant woord op de vraag, wat er na kruising der lichtstralen gebeurt, kan dus bijzonder kort zijn: er ge beurt niets! Maar nu genoeg over de kleuren en wat daarmee samenhangt. Er blijven nog voldoende andere raadselen over Zo zult u waarschijnlijk uw trouw-, of uw zegelring aan de ringvinger dragenf Natuurlijkwant dat hoort zo!" Ik ben het met u eensdat het een loffelijk gebruik is, maar heeft u er ook enig idee van waarom de ring nu juist aan de ringvinger -wordt ge dragenf H. PétiTlon. Ook in socialistische kringen is men van mening, dat het artikel in de Prawda een verwei-ping van de Westelijke uitnodiging voor een con ferentie inhoudt. Westelijke voorwaarden door de „Prawda" verworpen De „Prawda", het officiële dagblad der Sowjetrussische communistische partij, heeft Donderdag in een hoofdartikel verklaard dat Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Verenigde Staten een conferentie met Rusland willen „uit beweegredenen, die niets te maken hebben met het krachtiger vesti gen van de vrede, of het teweeg brengen van ontspanning in de internatio nale betrekkingen". Volgens de „Prawda" heeft de kortgeleden te Washington gehouden bij eenkomst' der Franse, Britse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken „het bewijs geleverd, dat thans niemand meer de dringende nood zaak van een oplossing der grote internationale vraagstukken door onder handelingen, kan ontkennen". In diplomatieke kringen te Londen was men, na bestudering van het ar tikel in de „Prawda', van oordeel, dat de Sowjet-Unie de Westelijke voor waarden verwerpt, voor het houden van een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden. In het artikel wordt de voorgestel de bijeenkomst aan de kaak gesteld als „een poging om de schepping van het Europese leger te bespoedigen". In genoemde kringen werd veel be tekenis gehecht aan de passage in het artikel, waarin wordt gezegd, dat een van de eerste taken voor de vier mogendheden, het opstellen van een Duits vredesverdrag is. Dit is namelijk een herhaling van een reeds eerder door het Westen verworpen, Russisch standpunt, vol gens hetwelk het vredesverdrag voor af moet gaan aan de verkiezing van een regering voor geheel Duitsland. VENIJNIG. De Westduitse vice-kanselier, Blil- cher, noemde het artikel in de Praw da een „venijnig woordenspel". In Westduitse regeringskringen te Bonn wordt het artikel in de Prawda gezien als een slecht voorteken voor de kansen op een conferentie van de vier grote mogendheden. Men maakt hier uit het artikel op, dat Rusland niet welwillend staat tegenover het houden van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. De aanvullende bijdrage materiële oorlogsschade Meningsverschil over een uitvoeringsbepaling Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Vondeling betreffende de uitkering van de aanvullende bij drage ingevolge artikel 72 lid 5, van de wet op de materiële oorlogsscha den, hebben de minister» van finan ciën en landbouw schriftelijk geant woord. Het is de ministers bekend dat nog een belangrijk aantal oorlogsslacht offers, dat daarvoor een aanvraag heeft ingediend, wacht op de uitke ring van een aanvullende bijdrage krachtens artikel 72, lid 5, van de wet op de materiële oorlogsschaden. Dit houdt verband met het feit, dat het voor de uitvoering van deze be paling noodzakelijk is, dat volledige klaarheid zal zijn gekomen in de toe passing van artikel 72, lid 11. Daar over wordt nog overleg gepleegd. Niettemin kunnen in gevallen, waar in zulks met het oog op de belangen van de getroffenen noodzakelijk is, reeds thans op grond van de bestaan de regelen, welke voor dit doel tot stand zijn gebracht, aanvullende bij dragen beschikbaar worden gesteld. Dat vindt dan ook voor verschillende schadecategorieën regelmatig plaats. Zodra de uitvoering van artikel 72, lid 11, een definitief karakter zal hebben verkregen, zullen zodanige organisatorische maatregelen wor den getroffen, dat de alsdan voor af wikkeling in aanmerking komende gevallen met de meeste spoed zullen worden verwerkt. Het is niet juist, dat de vaststelling en de uitbetaling van de bedoelde bij dragen al gedurende lange tijd wor den opgehouden, omdat er verschil van. mening zou bestaan over de vraag, welk orgaan daarmede van geval tot geval zal worden belast, 'e vertraging in de afwikkeling van deze bijdragen vindt uitsluitend haar oorzaak in het hiervorén genoemde meningsverschil over de toepassing van artikel 72, lid 11, van de wet op de materiële oorlogsschaden. Opgemerkt kan worden, dat in af wachting van de oplossing van dit meningsverschil de definitieve aan wijzing van de departementale orga nen, welke met de uitvoering van ar tikel 72, lid 5, zullen worden belast, tot nu toe is opgeschort. Nu even wel de verwachting bestaat, dat bin nen afzienbare tijd de uitvoering van artikel 72, leden 5 tot en met 11, haar definitieve vorm zal krijgen, ligt het in het voornemen van de mi nisters de aanwijzing van de desbe treffende departementale organen in overleg met hun ambtgenoot van wederopbouw en volkshuisvesting thans zo spoedig mogelijk te doen ge schieden. f f XTrrm'. v IIDIIIII-.I, MET INGANG VAN JAN. 1954 Geen bezwaar tegen compensatie van huurverhoging De besturen van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Nederlandsehe Werkgevers, het Katholiek verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Protestants-christelijke Werkgevers in Nederland hebben een verklaring opgesteld, waarin zij bezwaren oppe ren tegen het loonbeleid in Nederland. Zij erkennen, dat de loonbeheersing ook voordelen opleverde, maar wijzen er op, dat bezwaren toch in toene mende mate worden gevoeld. Vooral is men gekant tegen het vérgaande overheidsingrijpen, waardoor de ver antwoordelijkheid voor de vaststel ling van lonen en andere arbeidsvoor waarden in overwegende mate berust bij de overheid in plaats van bij het bedrijfsleven. Een bezwaar van practische aard tegen de wijze, waarop de loonpoli tiek wordt uitgevoerd, is met name, dat bij de inkomsten der werknemers niet steeds op voldoende wijze reke ning kan worden gehouden met de differentiatie in de economische re sultaten bij de onderneming en de be drijfstak. De centrale werkgeversverbon den menen nu, dat na 1 Januari 1954 behoudens uitzonderlijke om standigheden, aan algemene loon maatregelen niet meer kan worden medegewerkt. Zij wensen over te gaan naar een systeem, waarbij de verantwoordelijkheid voor de loon vorming meer dan tot dusverre ligt bij het bedrijfstaksgewjjze overleg, maar waarbij tevens het georganiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van alge mene richtlijnen. Het loon ligt thans over het alge meen op een peil. dat in overeenstem ming is zowel, met het evenwicht op de arbeidsmarkt als met het even wicht in de betalingsbalans. Redelij kerwijs mag worden verwacht, dat het verleggen van het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid voor de Critiek van A.N.V.V.- agenten in buitenland „Nederland gaat de naam van goed koopste toeristenland verliezen. De prijzen van hotelkamers in de grote steden en badplaatsen, in het bijzon der in Amsterdam en Noordwijk, zijn met 50 tot 100 procent gestegen sinds vorig jaar. En op het ogenblik kan men bijvoorbeeld in West-Duitsland goedkoper een maaltijd bestellen dan hier". Dit was één van de opmerkingen, die op de „zitdagen" van buitenland se agenten van het A.N.V.V. te Den Haag werden gemaakt. Elk jaar houdt het A.N.V.V. „zitdagen" voor verte genwoordigers van verenigingen voor vreemdelingenverkeer, van reisbu- reaux, van hotel-, café- en restaurant bedrijven en van de pers. Er werd veel negatiefs verteld over Nederland als toeristenland. Behalve dan dat Nederland niet meer goed koop is voor buitenlandse toeristen, hoorde men dat de vacantiegangers die in ons land komen zich ergeren aan het fooienstelsel. Het deel van Frankrijk, dat ten Noorden van Parijs ligt, biedt voor Nederland veel mogelijkheden, zo meent de A.N.V.V., die daar met de „slogan" „Holland ligt voor u even dichtbij als Parijs" tracht de Frans man ertoe te krijgen ons land te be zoeken. De Fransen hebben interesse voor Nederland en zijn geneigd dag tochtjes naar ons land te ondernemen. De moeilijkheid ligt hier in de aan schaffing van paspoorten in dit land. De Fransman kan met zijn carte d'identité naar vele landen reizen. Voor een bezoek aan ons land heeft hij echter een paspoort nodig. De A.N.V.V. poogt nu te verkrijgen dat de Nederlanders zonder paspoort naar Frankrijk kunnen reizen. Zij is er van overtuigd dat Frankrijk dan ook on middellijk het paspoort voor ons land zal afschaffen. De klacht van de buitenlanders over Friesland is, dat daar te weinig amu sement is. Behalve dan dat er geen speelzalen zijn in Nederland, die de toerist wel mist, maar waardoor hij niet wegblijft, vindt men dat de win kels te vroeg dicht zijn. Voor vele Bel gen is het onaangenaam, dat de win kels in Zeeland op Zondag gesloten zijn. (Deze laatste opmerking is niet ge heel juist. In de steden en enkele toe ristenplaatsen zijn bepaalde groepen winkels des Zondags gedurende en kele uren geopend). Red. P.Z.C. loonvorming naar het bedrijfsleven hierin geen verstoringen zal brengen. De algemene richtlijnen voor het loonniveau behoren te worden afge stemd op fundamentele economische factoren, zoals de stand van de beta lingsbalans en van de werkgelegen heid. De gewenste differentiatie, als boven bedoeld, kan worden bereikt in het bedrijfstaksgewijze en onderne mingsgewijze langs privaat- of pu bliekrechtelijke weg gevoerde over leg, waarbij met name de werkgele genheid een belangrijke rol zal die nen te spelen. De S.E.R. Bij de vaststelling van de richtlij nen voor het loonniveau heeft de So ciaal-Economische Raad naar het oor deel van de centrale werkgeversver bonden een wezenlijke functie te ver vullen. Welke taak inzake de vast stelling en toepassing der richtlijnen toekomt aan de centrale organisaties van het bedrijfsleven, alsmede aan de Stichting van de Arbeid, en op wel ke wijze de handhaving van de ge stelde richtlijnen het best kan worden verzekerd, is voorwerp van nader on derzoek. Het overlaten van de loonvaststel- ling aan het bedrijfsleven ontslaat de overheid niet van de plicht om een zeker toezicht uit te oefenen op de loonvorming. Slechts onder bijzonde re omstandigheden, waarbij met na me wordt gedacht aan het geval, dat het georganiseerde bedrijfsleven er niet in zou slagen algemene richtlij nen vast te stellen of de door het be drijfsleven vastgestelde richtlijnen niet in overeenstemming zouden zijn met de doeleinden van de algemene economische politiek, mag dit leiden tot een directe invloed van de over heid op de loonvorming. De overheid dient daartoe te beschikken over de hiervoor nodige bevoegdheden. Huurcompensatie De vier centrale werkgeversverbon den zijn intussen bereid, medewer king te verlenen aan loonmaatregelen van een algemene strekking ter com pensatie van de door de regering te gen 1 Januari a.s. aangekondigde huurverhoging, voorzover deze verho ging niet door lastenverlagingen wordt opgevangen. Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog reste rende „verbruiksbeperking", welke voortvloeit uit de in Maar 1951 ge nomen regeringsmaatregelen, per 1 Januari a.s. voor de loon- en 'salaris? trekkenden zal worden ongedaan ge maakt, staan de centrale werkgevers verbonden in beginsel niet afwijzend. Deze vraag kan echter naar hun oor deel eerst definitief worden beant woord nadat de Sociaal Economische Raad zich hierover zal hebben uitge sproken, in welk verband met name de omvang van de totale lastenver zwaring voor het bedrijfsleven van grote betekenis zal blijken te zijn. Zaterdag zal op Schiphol een aantal jonge Amerikanen arriveren voor een kort bezoek aan ons land. Zij zullen de eersten zijn. die profiteren van de, door de Americain Civil Air Patrol georgani seerde uitwisseling van luehtvaartcadet- tcn, waaraan door 15 landen wordt deel genomen. Binnenkort zal een groep Ne derlandse cadetten voor een veertien daags bezoek naar Amerika vertrekken. 0 De Theosofische Federatie in Europa bestaat deze maand 50 jaar. In verband hiermede zal van 25 Juli t.m. 2 Augus tus a.s. een internationale bijeenkomst te Huizen worden gehouden, waar vele gasten uit het buitenland worden ver wacht. Volgens een officiële mededeling zijn in de afgelopen twee maanden 753 op standelingen in Kenya gedood en 223 ge vangen of gewond. Het aantal slachtof fers aan de zijde van de veiligheidsstrijd krachten en onder de burgers bedroeg minder dan een-vijfde van dit aantal. Sedert October 1952 zijn ruim 100.000 per sonen gearresteerd. Hiervan zijn ruim 40.000 personen berecht, de anderen zijn vrijgelaten. Met ingang van 1 Augustus zal een contingent van 10.000 man aan het na tionale leger van Vietnam toegevoegd worden. Het contingent bestaat deels uit reservisten, deels uit dienstplichtigen van de lichting 1952. Het m.s. fjKungshólm"het vlag ge schip van de ZwedenAmerikalijn, dat bij de Kon. Mg. ,JDe Schelde" te Vlissingen wordt gebouwd, nadert zijn voltooiing. Een foto van het fraaie schip, dat vanmorgen naar buiten zal worden gebracht. Spaak wil geen neutraal Duitsland Zou economisch gevaar opleveren In een artikel in de „Peuple" schrijft Paul Henri Spaak, met het oog op de mogelijkheid van een Viermogendhe denconferentie, dat West-Europa niet kan toestemmen in een neutralisatie van Duitsland. Het Duitse vraagstuk zal op een dergelijke conferentie de hoofdschotel vormen, aldus Spaak. De Russen zul len waarschijnlijk toestemmen in de herenig-ing van Duitsland en in vrije verkiezingen, op voorwaarde, dat Duitsland volkomen geneutraliseerd wordt. De Westelijke mogendheden daarentegen zullen pleiten voor op neming van Duitsland in de Europese gemeenschap. Spaak zegt er diep van overtuigd te zijn dat, in weerwil van de droeve er varingen van 1914 en 1939. neutrali satie verworpen moet worden. Een herenigd en geneutraliseerd Duitsland, bevrijd van alle militaire lasten en uitgaven zou geheel Europa econo misch kunnen overheersen, doordat het al zijn inspanning op de econo mische ontwikkeling zou kunnen rich ten. Onafhankelijk en geïsoleerd, zou het een agressief nationalisme kun nen ontwikkelen. Bovendien zouden de Russen op zekere dag in Berlijn kunnen doen wat ze ook in Warschau en Praag hebben gedaan, en dan zou Duitsland een gemakkelijke prooi voor de Sowjet-Unie zijn. Wij moeten de Russen er van over tuigen en dat is mogelijk, aldus Spaak dat ook zij gemakkelijker vrede zouden kunnen sluiten en be waren met een Europese gemeenschap waarin Duitsland opgenomen is, dan met een volkomen onafhankelijk Duitsland, waarin zich zonder tegen wicht een gevaarlijk nationalisme en een expansiedrang zouden kunnen ont wikkelen. Nat en koud na genot van jenever In de nacht van Woensdag op Don derdag zagen twee surveillerende po litieagenten in Den Haag een man in het water hangen, die zich krampach tig met beide handen aan een, aan de wal gemeerde, schuit vasthield. Zij brachten de drenkeling op het droge en deze. een 55-jarige bouwvakarbei der, verklaarde dat hij te diep in het glaasje had gekeken en tengevolge daarvan in het water was gevallen. Langer dan een uur had hij aan zijn handen gehangen. Twee jongens verdronken Woensdag is in Amsterdam het lijkje opgehaald van de 5-jarige F. P. A., die reeds drie dagen werd ver mist. Hij is vermoedelijk onder het hengelen te water geraakt en ver dronken. In Schiedam is Woensdag bij het spelen op een boot de zes-jarige C. M. in het water van de voorhaven ge vallen en verdronken. Het vriendje, dat bij hem was, is naar huis gegaan en vertelde pas veel later wat er was gebeurd. De Franse grondwet werd gewijzigd De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een wijziging in de grondwet goedgekeurd, op grond waarvan in de toekomst aangewezen premiers slechts een eenvoudige meer derheid in de vergadering behoeven ter bekrachtiging van hun benoeming, in plaats van een absolute meerder heid van 314 stemmen. Een andere wijziging strekt tot het uitsluiten van communisten uit za kenkabinetten, wanneer het parlement voor verkiezingen is ontbonden. Ook heeft de Assemblee een voor stel aangenomen, houdende, dat afge vaardigden ongeacht hun parlemen taire onschendbaarheid, in hechtenis genomen kunnen worden wanneer het parlement op reces is. Het Wereldgebeuren Oude man In zijn buitenhuisje, dat ligt op een heuvel met een prachtig uitzicht over de stad Seoel, pleegt de rim pelige, oude president van Zuid Ko rea zijn ministers te ontvangen. Daar hebben de heren Woensdag morgen vergaderd en toen is dan het grote besluit gevallen om aan de Verenigde Naties en aan president Eisenhower opnieuw de voet dwars te zetten. Zuid Korea zal de wapenstilstand niet erkennen, die generaal Mark Clark als opperbevelhebber zal slui ten met de Chinezen en Noord Ko- reanen. Dat is een ernstige slag voor de Verenigde Naties en voor de Vere nigde Staten. President Syngman Rhee heeft opnieuw getoond, dat hij niet slechts een idealistisch man is en een ver woed strijder voor de Koreaanse on afhankelijkheid, maar ook een bui tengewoon lastig man. Die lastigheid begon enkele weken geleden toen hij bevel gaf 27000 krijgsgevangenen vrijte laten. Die vrijlating behoorde niet tot zijn competentie. Bij het begin van de Koreaanse oorlog toen Zuid Korea nog geen noemenswaar dig leger bezat en alles afhing van de troepen der Verenigde Naties, er kende Rhee het oppercommando, dat door de Verenigde Naties werd inge steld. Hij delegeerde ook de macht over het Zuidkoreaanse leger aan dat com mando. Door de vrijlating van de krijgsgevangenen dwars tegen een gegeven belofte in heeft hij het prestige van het oppercommando on dermijnd. Dat was hoogst onaange naam. Ogenblikkelijk grepen de com munisten deze aangelegenheid aan om van het opperbevel der Verenig de Naties garanties te eisen voor na leving van een eventueel te sluiten wapenstilstand. Na moeizame onderhandelingen met Svngman Rhee meende men die garanties aan de communisten te kunnen geven. En nu heeft dan opnieuw ook al weer dwars tégen een gegeven belofte in Syngman Rhee een spaak in het wapenstilstandswiel ge stoken. Het gevolg daarvan is, dat de Ame rikanen thans hevig verontwaardigd zijn. Zij immers hebben de grote last van de oorlog in Korea gedragen. Duizenden Amerikanen moesten nun leven geven op de Koreaanse heuvels en inplaats van waardering daarvoor te vinden bij Syngman Rhee, wiens Zuidkoreaanse staat weggevaagd zou zijn als men hem aan zijn lot had overgelaten, stuit men op hardnek kige ontevredenheid. De oude man van Seoel wil geen wapenstilstand en het zegt hem blijkbaar niets, dat de tweespalt, die hij zaait voordeel betekent voor de communisten. In dit geval is zo schijnt het althans maar een oplossing moge lijk. President Syngman Rhee bezit slechts geringe populariteit in Zuid Korea en er zijn ogenblikken geweest, waarop de Amerikanen ernstig na dachten over zijn vervanging. Welnu, zonder de vervanging van Syngman Rhee zal geen rust in Zuid Korea kunnen heersen. Zolang hij aan het bewind blijft zal hij de Ver enigde Naties steeds voor nieuwe verrassingen zetten, die evenzovele onaangenaamheden zullen zijn. Het zou ons niet verwonderen, wanneer Syngman Rhee de langste tijd president van Zuid Korea is ge weest. Duitse diamantenfraude werd berecht De Duitser Hermann Meincke, die beweerde langs synthetische weg dia manten te kunnen fabriceren, is door een gerechtshof te Bonn wegens fraude en het onrechtmatig gebruik van academische titels veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zijn vrouw werd tot 15 maanden, zijn broer Wilhelm tot zes maanden en zijn dochter tot twee weken ge vangenisstraf veloordeeld. Meincke hield tot het einde van de zitting vol, dat hjj in staat zou zijn diamanten op kunstmatige wijze te fabriceren. VOGELVRIENDEN Bij de N.V. W. J. Thieme Co. te Zutphen verscheen in de serie Zak boekjes voor natuurvrienden van de hand van J. G. Th van Nes een boekje, getiteld: ,,De eieren en nes ten van onze vogels". Het heet be stemd te zijn voor controleurs-Vogel- wet, politiedienaren, natuur-historid enz., kortom voor ieder, die ambts halve of uit liefhebberij met de vo gels te maken heeft. Slechts van die vogels, die de laatste 25 jaar hier niet gebroed hebben of slechts enke le malen als broedvogels voorkwa men, zijn in de regel de eieren en nes ten niet behandeld of afgebeeld. Van de besproken vogels zijn vermeld de broedtijd, het aantal eieren in een legsel, de broedduur. het aantal broedsels per jaar, kleur, tekening en grootte der eieren, bouw en plaat sing van het nest en waar de vogels in ons land voorkomen. Opgenomen zijn de voornaamste bepalingen van de Vogel- en van de Jachtwet, waar na dan de beschrijving van elke vo gelsoort afzonderlijk volgt. Op kunst drukpapier zijn verder de eieren in kleur en werkelijke grootte afgebeeld. Er wordt terecht vermeld, dat het hier algemene kenmerken betreft, daar in de natuur vele afwijkingen voorkomen, zodat de afbeelding niet steeds regelrecht tot de betreffende vogel leiden zal. Evenwel, de afbeel dingen zijn inderdaad fraai, vooral die van de grondbroeders. Aan de uit voering van het boekje is alle zorg besteed. Een aantal voor- en achterin toegevoegde, meestel zeer goed ge slaagde afbeeldingen naar foto's van vogels op of lij het nest van nesten met eieren, dragen er zeker toe bij, het boekje aantrekkelijker te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5