1.2 millioen nodig cm nieuwe vinding te exploiteren Zeeuwse Almanak Dijkherstel lijkt op een „Vierdaagse" ORGEL IN HERVORMDE KERK IN GEBRUIK GENOMEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 JULI 1953 VLASSERS MOETEN OMSCHAKELEN Van de vlassers wordt 7 ton verwacht Wanneer de Nederlandse vlassers niet willen, dat het nieuwe procédé In buitenlandse handen komt, zullen zy een bedrag van zeven ton op tafel moeten leggen. In totaal is er 1,2 millioen nodig en hiervan wordt 700-000 gulden van de vlassers verwacht. Buiten Zeeuwseli-Vlaanderen is er nu reeds 3>/2 ton bijeengebracht. Komt het ontbrekende bedrag er ook, dan zullen de vlassers zich de mogelijkheid hebben geschapen geleidelijk om te schakelen naar de nieuwe toestand en hun oude machines en installaties bijv. in zeven jaar af te schrijven. Deze concrete mededelingen deed de voorzitter van de Nederlandse Vlas sersfederatie, de heer A. Arkenbout, gisteravond op een in Koewacht beleg de vergadering, welke geheel was gewyd aan de ingrijpende veranderingen, die in het vlasbedrijf worden verwacht als gevolg van de nieuwe vinding, waarvan wij vorige week reeds uitvoerig melding hebben gemaakt. De heer Arkenbout zette voor de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse vlassers uit voerig uiteen, welke verrassende en diep-ingrijpende veranderingen de in Delft genomen proeven voor het ge hele bedrijf tot gevolg zullen hebben. Uit deze proefnemingen is immers duidelijk geworden, dat zowel het warm-water-roten, als het dauw-ro ten weldra geheel van de baan zal zijn qn dat de nieuwe fabrieken, die binnen enkele jaren kunnen verrijzen, een totale ommekeer in de vlasindus trie zullen inluiden. De tegenwoordi ge installaties zullen waardeloos wor den en willen de vlassers niet ten on dergaan, dan 'zullen zii er voor moe ten zorgen het procédé in handen te krpgen. Verschillende buitenlandse mogendheden, met name Israël en Duitsland, tonen reeds grote belang stelling en hebben er zeer veel geld voor over om over deze uitvinding te Teleurstelling voor Viissingse jongensgroep Vacanliekamp werd plotseling afgelast Een groep van 56 jongens van het Kath. Jeugdverband te Vlissingen, die a.s. Zaterdag naar een vacantie- kamp by het kasteel Well in Noord- Limburg zou vertrekken, heeft eer gisteren het wel zeer teleurstellende bericht ontvangen, dat deze reis niet kan doorgaan. Het ging hier om een kamp in het kader van de landelijke vacantie-ac- tie voor de jeugd uit het rampgebied. Bij informatie te bevoegder plaatse vernamen wij, dat de reis was geor ganiseerd, nadat van een ambtenaar van het departement van O., K. en W. de mededeling was verkregen, dat toestemming steeds werd gege ven, wanneer van de provinciaal commissaris een gunstig advies zou zijn ontvangen. Bekend was, d&t dat advies gunstig zou zijn en men meen de dus veilig de nodige voorberei dingen te kunnen treffen. Waarschijnlijk omdat er de laatste tijd zeer veel aanvragen binnenkomen, is op hoger niveau ten departemen- te ditmaal echter toch van het ad vies afgeweken en zo kon het ge beuren, dat Woensdag in Vlissingen bericht werd ontvangen, dat de reis niet kon doorgaan. Men heeft geoor deeld, dat Vlissingen ten slotte veel minder ernstig is getroffen dan de „grote" rampgebieden als Schouwen- Duiveland en Kruiningen en dat Vlis singen dus moest afvallen. Deze overwegingen kon men in Vlissingen wel billijken, maar te betreuren blijft het, dat een reeds volledig voorbe reide reis plotseling moest worden afgelast. Mogelijk speelt hierbij ech ter het feit, dat de aanvrage tame lijk laat werd ingediend, ook een rol. Het spreekt wel vanzelf, dat het vooral voor de jongens, die zich reeds verheugden op een week vacan- tie in Noora-Limburg, een bittere teleurstelling was, dat te elfder ure een streep door hun rekening werd gehaald. RUST... Een vohcassen leeuw zou zich niet geschaamd hebben voor het gehuil, dat uit een woning in het Park van Nieuwenhove te Middelburg opsteeg, toen daar in het holst van de nacht de deurbel werking werd gesteld. Het was een agent van politie, die deze handeling verrichtte, en hij had daa/r een gegronde reden toe. De voordeur stond namelijk wagen- wijd open... Niettemin heerste er in de woning, afgezien van hét gehuil, rust, en toen het gehuil was weggestorven, werd de rust zelfs volkomen. Té volkomen naar het gevoel van de politie-agent, wiens plichtsgevoel hein noopte tot verdere daden. Hij betrad, behoed zaam voortschrijdend, de in het duis ter gehulde hall en bewoog zich voor zichtig in enkele verlaten vertrekken. De honden, die het gehuil hadden veroorzaakt, rommelden nog wat na, doch daar bleef het bij en de man be sloot het geheel letterlijk te laten rusten. Hij verliet de woning en verzuimde niet de deur zorgvuldig achter zich te sluiten... Teruggekeerd op het bureau van politie, besloot hy evenwel nog een poging te wagen, en tvel per telefoon. Liiid 'en langdurig liet hy het toestel in de in rust verzonken woning rin kelen, edoch: zonder resultaat... In het gemoed van de politieman begon twijfel te zetelen en zyn plichts gevoel dreef hem in de vroege ochtend nogmaals naar de woning, alwaar h\j wederom de deurbel bewerkte. En... wederom zonder resultaat... Eerst om half negen in de morgen gelukte het de vertegenwoordiger van de Middelburgse politiemacht c -v- in de hrouwr te brem-.: De familie had met open en ge- gesloten voordeur de slaap des rechtvaardigen zéér diep geslapen... kunnen beschikken. De uitvinder wil echter Nederland bevoordelen en er aan medewerken, dat ons land de voorkeur zou verkrijgen. De Neder-' landse vlassers zullen dan echter het geld voor een proeffabriek moeten in vesteren om straks medezeggenschap te hebben. Wanneer de bij de federatie aange sloten vlassers gedurende drie jaar 3.per baal willen bijdragen, zal Nederland deze opzienbarende vin ding zelf kunnen exploiteren en zal men aldus kunnen komen tot het di rect spinnen van de draad, waardoor de export, welke thans 40 millioen gulden per jaar bedraagt, opgevoerd zou kunnen worden tot 140 millioen. Indien de vlassers tekenen, is de Her- stelbank bereid een belangrijk voor schot te geven. De secretaris van de federatie, mr. A. Fruytier, gaf nog een technische toelichting, waarbij hij in het bijzon der de voordelen van het nieuwe systeem nader besprak. Na een vruchtbare gedachtenwisseling, sloot de voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaamse Vlassersfederatie, de heer F. Hermans, de vergadering met een op wekking aan de vlassers hun eigen belang toch te willen begrijpen en met de „nieuwe richting mee te gaan. Vanavond is er een soortgelijke vergadering voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen in Eede. Zaterdagmorgen gaat dë „Lena" te water Bij „De Schelde" te Vlissingen Zaterdagmorgen kwart over elf zal bij de N. V. Kon. Mij. „De Schelde te Vlissingen het eerste van de drlo voor Russische rekening te bouwen vrachtschepen te water gelaten wor den. Deze schepen zijn bestemd voor dc V.O. „Transmash-Import" te Mos kou Het eerste schip, dat de naam „Lena" kreeg, zal worden gedoopt door mevrouw T. N. Gourava, echt genote van het hoofd van de Rus sische handelsvertegenwoordiging in Amsterdam. Het bezoek van minister Zijlstra Het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland, heeft ons nog enige bijzonderheden medegedeeld over het bezoek, dat minister Zijlstra heeft gebracht aan de provincie Zee land. In antwoord op een vraag, die hem werd gesteld, deelde de minister mede, dat het rijk geen industrieën naar een bepaalde plaats dirigeert. Ook meende de minister, dat diverse gebieden in Zeeland geen arbeids- overschotten hebben. Vestiging van industrie is daar dus niet strikt nood zakelijk. Dit geldt echter niet voor de omgeving van Terneuzen, het land van Hulst (met name de gemeente Hontenisse), Walcheren, Zuid-Beve land en vooral voor Tholen. Aldus de mededelingen van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. In Sluis zwemt men buiten het zwembad Als gevolg van het „conflict" over het gemengd zwemmen in het zwem bad te Sluis, wordt dit bad nu 's avonds om zes uur gesloten. Alleen de scholieren kunnen er dus zwem men cn de anderen gaan200 meter verder op Belgisch gebied een bad nemen. Men ziet ze langs de dijk zich verkleden, terwijl de badinrich ting ongebruikt ligt. Gewacht wordt op een uitspraak van de kantonrechter inzake de in terpretatie van de politieverordening. Begin Uw vacantia goed Een feestelijke vacanlie begint met een féésteiijkc sigaret! Geniet meer - met IR. MARIS TE GOES Sluiting bij Stevensluis op Zaterdag vastgesteld Aan de vooravond van de dichting van hot laatste stroomgat op Zuid- Beveland werd tegen het middernachtelijk uur in hotel „De Korenbeurs" te Goes voor de zeer talryke journalisten een uiteenzetting van de werkzaam heden gegeven. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Ir. A. G. Maris, vergeleek de periode tydens en na de ramp met de Vierdaagse. Van de eerste dag telt men de vermoeienissen niet, doch de dag daarop krygt men het Idee op blaren te lopen en komt het commentaar van de lieden langs de kant, die menen, dat de wandelaar er nooit komt. Zo is het ook met de Rijkswaterstaat gegaan. Interieur van de Ned. Herv. kerk te Koudekerks met het fraai gerestau reerde orgel. Foto P.Z.C.) De derde dag, waarop men het einde ziet naderen en alle bemoeie nissen vergeet, hoopt men vandaag in Kruiningen te besluiten. Alle dij ken, behalve op Schouwen-Duiveland, zullen dan gedicht zijn. De vierde en laatste dag van Dijk herstel ligt op Schouwen. In Sep tember hoopt men daar de finish te bereiken. Ir. Maris deelde verder nog mede, dat het nog niet vaststaat, dat het gat bij Stevensluis inderdaad Zater dagmorgen gesloten 7.n 1 kunnen wor den, daar er een zulgbuis gebroken Is. Eerst vanmorgen om 11 uur zou het definitief bekend zijn of deze operatie voortgang kan vinden. De hoofdingenieur, ir. H. A. Fer guson gaf aan de hand van een ma quette een overzicht van de sluiting van het Veergat, waarbij hij' ook en kele bijzonderheden mededeelde op de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. In totaal moest een oppervlakte met niet minder dan 3 H.A. aan zinkstukken worden ge stort. Wanneer vanochtend de laat ste caisson geplaatst zal zyn, komt nog de grote moeilijkheid om de on- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIjll De weg over de dijk en twee fuiken In de Veerhavendijk zal geen coupure meer komen, doch de weg zal over de dijk worden ge legd. zo deelde ir. Maris gister avond mede. Voorts zullen op het havenplateau twee aanleg- fuiken worden gebouwd. Ir. Ma- ris sprak de verwachting uit, dat in December de veerboten weer in Kruiningen-haven zul len aanleggen. Vlissings Actiefonds zorgde voor vlaggemasten Met verklaring van seinvlaggen en -wimpels Thans zijn aan de kop van het Bellamypark te Vlissingen twee hoge vlaggemasten opgericht, welke elk een groot aantal vlaggen en wimpels dragen, die hier een vrolyke wel komstgroet brengen aan de vele hon derden Belgische toeristen, die in het seizoen op dit punt van de oude stad voet aan wel zetten. Aan weerszijden van het stand beeld voor Naerebout doet deze „ver siering" het uitstekend en men kan dan ook zeggen, dat 't 'n goede ge dachte van 't bestuur van 't Vlissings Actiefonds is geweest haar wat meer zinvol te maken, door in de beide ra's een aantal seinvlaggen en wim pels te laten hijsen, zoals deze door de op de Schelde passerende schepen worden gebruikt. Binnen enkele da gen zullen nog borden wprden ge plaatst, waarop de betekenis van de ze seinen wordt aangegeven. Hier door belooft het geheel een bijzonder aardige attractie te worden. Hoeve- len zien dagelijks de schepen met deze vlaggen en wimpels niet passe ren, zonder de betekenis er van te kennen De gemeente zal ten slotte nog voor een eenvoudige bloemversiering bij deze, overigens ook keurig uitge voerde vlaggemasten zorg dragen. Belgisch schip voer bij Baarland omhoog Het Belgisch motorschip Drome is nabij Baarland omhooggevaren en blijven zitten. Nadat ongeveer 60 ton van de lading wat overgeslagen in het schip Brandaris zagen twee sleep boten kans het schip vlot te slepen. Het bleek, dat het schade aan het roer gekregen had. Griffier neemt afscheid Tijdens een buitengewone openba re zitting van het Terneuzen se kan tongerecht op Maandag 27 Juli, zal officieel afscheid worden genomen van de griffier van dit kantonge recht, mr. H. van den Belt, die dezer dagen werd benoemd tot kanton- rechter te Zierikzee. EEN BLIJDE DAG VOOR KOUDEKERKE Eindrapport van Synodale orgelcommissie spreekt van „aanwinst voor Zeeland" In de afgelopen maanden heeft de He rvormde Gemeente van Koudeker- ke metterdaad bewezen „gemeente" te zyn, doordat zij gemeenschap be oefende op een wyze, die boven alle lof is verheven. Samen werd hier de kerkrestauratie aangepakt, samen zamelde men de gelden voor dit doel in en in dezelfde eensgezindheid kwam men Donderdagavond bijeen om met een speciale dienst het gebonw „officieel" in gebruik te nemen. Daar bij werd tevens het geheel gerestaureerde orgel in gebruik genomen. Uit de toespraak, die de president-kerkvoogd, de heer XV. P. Roose, tijdens deze dienst hield, bleek ondubbelzinnig, hoe zeer de kerkvoogdij deze „gemeen telijke" medewerking waardeerde en h oe dankbaar dit college was voor alle hulp, die men van vele zijden ontving. Twee namen werden daarbij in het bijzonder genoemd, n.l. die van de gemeente-bouwkundige J. P. Roose en van aannemer P. Flipse, maar de president-kerkvoogd verzekerde uitdruk kelijk, dat hij ln hen beiden, allen wilde danken, die in dit gemeenschaps- werk hun taak hadden gezien. In het bijzonder richtte president kerkvoogd Roose zich ook tot de Sy nodale Orgelcommissie, die de lei ding had van de orgelrestauratie, waarbij hy op geestige wijze het on geduld van de kerkvoogden schetste tegenover de onverstoorbare kalmte van de orgelbouwers Van Vulpen uit Utrecht. Tot de commissie zeide de heer Roose, dat zy er verzekerd van kon zyn in de kerkvoogden van Kou- dekerke ware propagandisten voor haar werk te hebben gevonden. „Wij wisten niet dat van een „geschil derd kabinet" want dèt was het instrument vroeger zo iets moois kon ontstaan." De heer Roose sprak tenslotte hartelijke woorden tot de orgeltrapper, de heer Van der Hey- de, die 22 jaar lang belangeloos zyn werk voor de gemeente haa verricht. Namens de orgelcommissie voerde het woord secretaris C. van Lochem, die zich erkentelijk toonde voor de prettige samenwerking met kerk voogdij en orgelbouwers. Deze spre ker zeide, dat het eindrapport het instrument een „aanwinst voor de provincie Zeeland noemde." Hierna droeg de heer Van Lochem met het overhandigen van dit rapport het orgel aan de kerkvoogdij over. Burgemeester Dregmans vertolkte de gelukwensen van de plaatselijke overheid, waarbij h de hoop uitsprak dat het gebouw'tot in lengte van ja- derloopsheid tegen te gaan. Hiervan zal het afhangen of spoedig met het leegmalen van de polder Kruiningen kan worden begonnen. Gehoopt wordt, dat dit over enkele dagen het geval kan zijn, doch bij tegenslag kan mogelijk ook enkele weken moe ten worden gewacht. Na het sluiten van het gat zal de dijk worden gelegd, hetgeen onge veer 1 a 1% maand zal vergen. Daar het plan hiervan nog niet vast staat, zal ter besparing van tijd ook dit werk in regie worden uitgevoerd. Intussen wilde ir. Maris nadrukke lijk vaststellen, dat hier een voor treffelijke samenwerking bestaat tus sen de Rijkswaterstaat en de aan nemerscombinatie en dat met buiten gewone voortvarendheid is gewerkt. Hier Is getoond, dat regiewerk niet altijd extra duur behoeft te zijn. Niettemin wordt er naar gestreefd, om, 'waar dit mogelijk is, het her stelwerk verder aan te besteden. Mo menteel bedragen de kosten van het dijkherstel in het gehele rampgebied volgens ir. Maris plm. 25 millioen per maand. KUNST Harry van Oss zal in Veere optreden Gezien het succes van de zomer- concerten, welke de Zeeuwsche Volks universiteit in samenwerking met de Stichting Schotse Huizen in voor gaande jaren te Veere organiseerde, heeft men besloten ook ait jaar in de Schotse Huizen een tweetal con certen te arrangeren. Op Donderdag 30 Juli a.s. zal in de Schotse Huizen optreden Harry van Oss, de bekende Nederlandse zanger-acteur, die een geheel nieuw programma van komi sche en ernstige liederen uit Neder land en verschillende andere landen ten gehore zal brengen. Het tweede concert op Woensdag 26 Augustus a.s., wordt gegeven door het Leids studenten-duo F. K. Adri- aanse (viool) en H. Hanrath (piano). Er zullen o.m. werken van Tartini, Mozart, Pijper en Fauré worden uit gevoerd. De opbrengst van beide concerten wordt bestemd voor een apart fonds, dat dient ter tegemoetkoming in de schade, welke door de ramp van 1 Februari in Veere werd aangericht. Jan Sluyters bij opening. van zijn tentoonstelling Naar wij vernemen zal de schilder Jan Sluyters en zijn echtgenote Za terdagmiddag de opening van de „Jan Sluyterstentoonstelling" in 't Kunst museum te Middelburg bijwonen, wat ongetwijfeld een bijzondere attractie is. Academie Beeldende Kunsten te Rotterdam Aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam behaalde de heer Jac. Schuch unit Middelburg 't architectendiploma. ren voor de eredienst zou mogen worden gebruikt. Ds. L. D. van Dijl, Ned. Herv. pre dikant te Koudekerke, die het ope ningswoord had gesproken, hield een korte toespraak over een woord van Paulus aaa de Corinthiërs. Het koor „Zanglust" zong onder leiding van Jan Kwist, met begeleiding van mej. Kwist. ORGELSPEL LAMBERT ERNé. Het orgel werd in gebruik genomen door het lid van de orgelcommissie, de organist Lambert Erné uit Utrecht, die op voorname wyze een koraal-partita van Pachelbel: „Was Gott thut, dass ist wohlgetan" speel de, alsmede het „Concerto del Sigr. Gentili appopriato all'organo" van Walther. Het instrument werd by de restau ratie geheel gereviseerd, waarby en kele stemmen, die in een vervalpe- riode van de orgelbouw waren aan- febracht (Viola 8', Cornet 3 sterk en rompet 8') werden vervangen door karakteristieke orgelregisters: Quint 1 1/3, Cymbel, Regaal, Sexquialter en Gemshoorn 2'. Voorts werd een nieuwe klaviatuur aangebracht, wer den het oude pijpwerk en de windlade gerestaureerd, terwijl ook een wind- macliine werd aangebracht. Tijdens de bespeling door Lambert Erné kwam de klankschoonheid van het instru ment in alle facetten tot uiting. Kou dekerke kan trots zyn op dit orgel! Sterk rennersveld voor „Zonneveldcriterium" Het „Zonneveldcriterium", dat Za terdagmiddag op het Molenwater te Middelburg verreden zal worden en waarvan de opbrengst zal worden af gedragen aan de stichting „Sport steunt Zonneveld", belooft een span nende strijd te zien te geven. Aan de start voor deze wedstrijd over 100 ronden van 1100 meter (totaal 110 km.) verschynt een sterk renners veld, waaruit we als kopstukken kun nen noemen Harry v. d. Elshout uit Made, Van Steenselen, candidaat voor de amateurwereldkampioen schappen in Zwitserland, Piet de Bruijn uit Roosendaal, Jac Looyen, H. Kepers, Borremans en Hulter- mans, allen renners die in verschil lende kermiskoersen met de erepalm gingen strijken en ook in Middelburg wel hun best zullen doen om beslag te leggen op de eerste plaats. Van de Zeeuwse deelnemers noe men we Oosthoek uit 's Heerenhoek, M. Dominicus uit Nieuwdorp, Piet Zwartepoorte uit Middelburg en F. van Schaik, eveneens uit de Zeeuwse hoofdstad. Een van de Zeeuwsch- Vlaamse favorieten, Oscar van Que- kelberghe uit Groede, neemt ook aan deze wedstrijd deel. Het totaal aantal deelnemers is nog niet te noemen, daar nog steeds inschrijvingen bin nenkomen. Eerste bramen aangevoerd op veiling te Kapelle Woensdag werden op de veiling Kapelle de eerste bramen aange voerd. Het totale kwantum hiervan bedroeg 10 kg. tegen prijzen van 1.39 tot 1.74 per kg. Ze werden aange voerd door verschillende kwekers. Internationaal muziekfeest te St. Jansteen Aan het Internationaal muziek feest, dat 26 Juli a.s. te St. Jansteen wordt gehouden, zullen deelnemen de muziekgezelschappen van Cllnge, De Clinge (B), Hansweert, Heikant, Hulst, Si. Jansteen, Kloosterzande, Vrasene (B) en Westdorpe. De festiviteiten zullen een aanvang nemen om half drie. 's Avonds geven „de Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent een concert. Schoolarts benoemd in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen Naar wy vernemen is de heer H. J. S. Timmer, arts te Cadzand, be noemd tot schoolarts in dienst van de Schoolartsendienst in Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Timmer, die de heer K. Pels uit Terneuzen opvolgt, zal eveneens in West Zeeuwsch- Vlaanderen en Terneuzen werkzaam zijn. HJj zal 1 October a.s. in dienst treden. De heer Timmer blyft te Cad zand gevestigd. Faillissement geëindigd Door het verbindend worden van de enige uitdelingslyst is het faillis sement geëindigd van C. den Bree- jen grossier in galanterieën te Mid delburg. f Advertentie) Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zyn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Intriges in het Oosten", (14 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Douane Boem", (alle leeftijden), 8 uur; Concertgebouw: Balinese dan sen, 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „High Noon", (14 jaar), 8 uur. MIDDELBURG, ndaag Electro: „Een koningin wordt gekroond", (alle leeftijden), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Eén nacht ko ningin". (alle leeftijden), 8 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2